Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.426 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 17:28:16

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 17:28:16

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:23]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 13:05]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304426
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 109
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 99
    Συνολικά: 99
    Στυλ εμφάνισης

    Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Σελίδες: 1 2 [3]  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Περί Μοντελοδρομίων και πρωτοβουλιών  (Αναγνώστηκε 9337 φορές)
    Demetre
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 237



    « Απάντηση #30 στις: Σάββατο, 23 Ιαν 2010, 07:06:18 »

    Lalimera se olous.
    Eimai mesa, gia to modelodromio Anavisou.An gini pragmatikotis egina amasos melos kai as vriskomai poly makria..
    Kanete to sylogo,( pou fisika prepi na anoiki ston EL.A.O.),milisete- ta, me tous kareklatous,elthete se epafi me ton Idioktiti tou xorafiou,parete to ok, akoma kai gia ligo diastima(tipote monimotero apo to proxeiro),thesete to analogo xrimatiko poso pou apaititai gia tous opoious dipote sxetikous logous,kai arxisete na petate kapou proxeira, ALLA nomima.
    Thelo kai ego na petao mia stis toses pou tha erxomai stin PATRIDA.
    Note:Ean valete kai grasidi ,ego tha sas steilo ena tracktor John Deer Amerikanico,gia na to kovete.
    To kalokairi pou irtha stin Ellada kai ida to modelodromio to proto pou thimithika itan { pitsirikos stin Alana(Sxoli Evelpidon) pou petaga Control Line 45 + Years ago.
    Na sas po kai mia istoria apo tote:Eixa vrei ena palio stroma,to edesa me ena sxoini,kai to trvaga mpros piso gia na kathariso tin perioxi.Me eidan lipon kai kati alloi,oi misoi gelasan ,ma kana-dio me voithisan,kai natos o pitsirikos me Modelodromio,kai natous kai oi alloi meta.:BUILD IT AND THEY WILL COME"Sorry for the Greeklish.Have'nt fix the problem as of yet.Kanete kamia metafrasi re paidia

    ===============================================
    λαλιμερα" σε όλους.
    Είμαι μέσα, για το "μοδελοδρομιο" Αναβύσσου.Αν γίνει πραγματικότης έγινα "αμασος" μέλος και ας βρίσκομαι πολύ μακριά..
    Κάνετε το σύλλογο,( που φυσικά πρέπει να ανοϊκή στον EL.A.Ο.),μιλήσετε- τα, με τους "καρεκλατους",έλθετε σε επαφή με τον Ιδιοκτητη του χωραφιού,πάρετε το ok, ακόμα και για λίγο διάστημα(τίποτε μονιμότερο από το πρόχειρο),θέσετε το ανάλογο χρηματικό ποσο που απαιτείται για τους οποιους δήποτε σχετικούς λόγους,και αρχίσετε να πετάτε κάπου πρόχειρα, ΑΛΛΑ νόμιμα.
    Θέλω και εγώ να πετάω μια στις τόσες που θα έρχομαι στην ΠΑΤΡΙΔΑ.
    Note:Εάν βάλετε και γρασίδι ,εγώ θα σας στείλω ένα tracktor John Deer Αμερικανικο,για να το κόβετε.
    Το καλοκαίρι που ήρθα στην Ελλάδα και ida το "μοδελοδρομιο" το πρώτο που θυμήθηκα ήταν { πιτσιρίκος στην Αλάνα(Σχολη Ευελπίδων) που πέταγα Control Line 45 + Years ago.
    Να σας πω και μια ιστορία από τότε:Είχα βρει ένα παλιό στρώμα,το έδεσσα με ένα σχοινί,και το trvaga μπρός πίσω για να καθαρίσω την περιοχή.Με είδαν λοιπόν και κάτι άλλοι,οι μισοί γέλασαν ,μα κάνα-δυο με βοήθησαν,και νάτος ο πιτσιρίκος με "μοδελοδρομιο",και νάτους και οι άλλοι μετά.:BUILD IT AND THEY WILL COME"Sorry for the Greeklish.Have'nt fix the problem as of yet.Κάνετε καμια μετάφραση ρε παιδιά

    ======================
    Δεν ειναι δύσκολο να μετατρέψετε τα greekklish σε ελληνικά
    Οταν γράφετε το μήνυμα  κατω υπάρχει η σχετική επιλογή . Αφου την επιλέξετε  κάνετε copy paste το κειμενο σας και επιλέγετε την μετατροπή σε ελληνικά , μετά πάλι copy paste το ελληνικό κείμενο  και  είστε έτοιμος
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 23 Ιαν 2010, 08:30:28 από Γιάννης Παξιμαδάκης » Καταγράφηκε
    Giorgos_1
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 152


    « Απάντηση #31 στις: Κυριακή, 24 Ιαν 2010, 10:27:35 »

    Παιρνοντας σαν αφορμη τα γραφομενα του φιλου απο τις Σερρες μου δημιουργηθηκαν καποιες αποριες - ιδιες με αυτες που ειχα εκφρασει καποτε, οταν μου ειχε ζητηθει να γραφτω μελος σε ιδιωτικο μοντελοδρομιο - σχετικα με την εφ' απαξ συνδρομη. 100 ευρω λεει ο φιλος, εκτος απο την μηνιαια συνδρομη. Την μηνιαια συνδρομη την αντιλαμβανομαι, για να καλυφθουν λειτουργικα εξοδα του μοντελοδρομιου, κλπ. Η εφ' απαξ συνδρομη τι σημαινει, μπορει να μου εξηγησει καποιος? Σου ζηταν να πληρωσεις καποιο ποσο εγγραφης? Που αποσκοπει αυτο? Γιατι τουλαχιστον σε μενα ο ιδιοκτητης του μοντελοδρομιου που μου τα ζητησε καποτε δεν μπορεσε να μου εξηγησει το λογο. Γιατι για παραδειγμα ας πουμε εγω σημερα εχω ενα jet και πεταω και αυριο σπαει και δεν υπαρχει η περιπτωση επισκευης επισκευης η αντικαταστασης και γυριζω στο ελικοπτερο, στο αυτοκινητο, στο σκαφος, κλπ, τι κανω, ζηταω τα λεφτα αυτα πισω? Η εγω πληρωνω κανονικα το ποσο αλλα λογω φορτου εργασιας κανω χρηση του μοντελοδρομιου 2 φορες το χρονο. Ειναι δικαιο να πληρωνω αυτα τα χρηματα? Και δεν ειναι μονο αυτα. Βαλτε βενζινες, διοδια, καφεδες, φαγητα και θα δειτε ποσο ανεβαινει το ποσο που θα πρεπει καποιος να αποταμιευει καθε φορα για μια τετοια εξοδο. Το πιο δικαιο συστημα - κατα την γνωμη μου - ειναι το εξης: Ενα συμβολικο ποσο για εισοδο (μπορει απλα να θελω να παρακολουθησω, η να ψαχνω να βρω αεροπλανο και να θελω να δω τα πραγματα live, και μετα το κοστος χρησης των εγκαταστασεων (διαδρομο, κλπ). Επισης να υπαρχει η δυανατοτητα - με το αντιστοιχο αντιτιμο - ενοικιασης σκαφους οπως γινεται σε χωρες του εξωτερικου, οπου εκει να καταβαλεται ποσο εγγυησης εκτος απο το κοστος χρησης, για ευνοητους λογους. Δεν ειναι το θεμα οτι θα δωσεις ενα ποσο και θα γινεις φτωχοτερος αλλα γιατι θα το δωσεις, για να συμμετεχεις στην κοπη της πιττας?
    Και τα περι μελους δεν ισχυουν ετσι? Εγω δεν θελω να ειμαι μελος κανενος ιδιωτικου φορεα εκμεταλλευσης και μαλιστα πληρωνοντας, αντιθετα θελω να ειμαι μελος ενος μη κερδοσκοπικου φορεα, που θελει - μεσω εμου - να προωθησει την ιδεα του μοντελισμου προς οφελος ολων.
    Ευχαριστω.
    Καταγράφηκε
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #32 στις: Κυριακή, 24 Ιαν 2010, 11:30:11 »

    Παιρνοντας σαν αφορμη τα γραφομενα του φιλου απο τις Σερρες μου δημιουργηθηκαν καποιες αποριες - ιδιες με αυτες που ειχα εκφρασει καποτε, οταν μου ειχε ζητηθει να γραφτω μελος σε ιδιωτικο μοντελοδρομιο - σχετικα με την εφ' απαξ συνδρομη. 100 ευρω λεει ο φιλος, εκτος απο την μηνιαια συνδρομη. Την μηνιαια συνδρομη την αντιλαμβανομαι, για να καλυφθουν λειτουργικα εξοδα του μοντελοδρομιου, κλπ. Η εφ' απαξ συνδρομη τι σημαινει, μπορει να μου εξηγησει καποιος? Σου ζηταν να πληρωσεις καποιο ποσο εγγραφης? Που αποσκοπει αυτο? Γιατι τουλαχιστον σε μενα ο ιδιοκτητης του μοντελοδρομιου που μου τα ζητησε καποτε δεν μπορεσε να μου εξηγησει το λογο. Γιατι για παραδειγμα ας πουμε εγω σημερα εχω ενα jet και πεταω και αυριο σπαει και δεν υπαρχει η περιπτωση επισκευης επισκευης η αντικαταστασης και γυριζω στο ελικοπτερο, στο αυτοκινητο, στο σκαφος, κλπ, τι κανω, ζηταω τα λεφτα αυτα πισω? Η εγω πληρωνω κανονικα το ποσο αλλα λογω φορτου εργασιας κανω χρηση του μοντελοδρομιου 2 φορες το χρονο. Ειναι δικαιο να πληρωνω αυτα τα χρηματα? Και δεν ειναι μονο αυτα. Βαλτε βενζινες, διοδια, καφεδες, φαγητα και θα δειτε ποσο ανεβαινει το ποσο που θα πρεπει καποιος να αποταμιευει καθε φορα για μια τετοια εξοδο. Το πιο δικαιο συστημα - κατα την γνωμη μου - ειναι το εξης: Ενα συμβολικο ποσο για εισοδο (μπορει απλα να θελω να παρακολουθησω, η να ψαχνω να βρω αεροπλανο και να θελω να δω τα πραγματα live, και μετα το κοστος χρησης των εγκαταστασεων (διαδρομο, κλπ). Επισης να υπαρχει η δυανατοτητα - με το αντιστοιχο αντιτιμο - ενοικιασης σκαφους οπως γινεται σε χωρες του εξωτερικου, οπου εκει να καταβαλεται ποσο εγγυησης εκτος απο το κοστος χρησης, για ευνοητους λογους. Δεν ειναι το θεμα οτι θα δωσεις ενα ποσο και θα γινεις φτωχοτερος αλλα γιατι θα το δωσεις, για να συμμετεχεις στην κοπη της πιττας?
    Και τα περι μελους δεν ισχυουν ετσι? Εγω δεν θελω να ειμαι μελος κανενος ιδιωτικου φορεα εκμεταλλευσης και μαλιστα πληρωνοντας, αντιθετα θελω να ειμαι μελος ενος μη κερδοσκοπικου φορεα, που θελει - μεσω εμου - να προωθησει την ιδεα του μοντελισμου προς οφελος ολων.
    Ευχαριστω.

    Καλησπέρα

    Ο λόγος που βλέπεις τα πράγματα με τον τρόπο που περιγράφεις παραπάνω (όπως και πολλοί άλλοι, κι εγώ κατά καιρούς) είναι γιατί θεωρείς τον μοντελισμό κάτι διαφορετικό από την υπόλοιπη καθημερινότητα.  Δεν ξέρω αν σου έχει τύχει προσωπικά, αλλά πρέπει να είμαστε αρκετοί αυτοί που πληρώσαμε εγγραφή και συνδρομή σε γυμναστήριο και πήγαμε 5 φορές και τέλος.  Δεν νομίζω να έχει βγει κανένας σε forum και να προσπαθεί να αλλάξει τον τρόπο που χρεώνουν τα γυμναστήρια.  Είναι δυνατόν να βγαίνει ο καθένας και να θέλει να επιβάλει σ' αυτόν που έχει δώσει τα Χ χρήματα για να φτιάξει ένα μοντελοδρόμιο το πως θα το λειτουργήσει και το πόσο και τι θα χρεώσει?  Η εγγραφή δεν είναι εφεύρεση του μοντελοδρομίου, υπάρχει σε πολλές άλλες υπηρεσίες.  Από την στιγμή που είναι ιδιωτικό αν θες το χρησιμοποιείς, αν δεν θες όχι.  Όπως γίνεται και σε όλα τα υπόλοιπα στην ζωή μας.  Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει στον μοντελισμό συγκεκριμένα να υπάρχουν άνθρωποι που να χαλάνε πολλά χρήματα για την ψυχή της μάνας τους.  Να ήταν μοντελοδρόμιο συλλόγου να το καταλάβω, κι αυτό φυσικά μέσα από τον σύλλογο.  Αλλά δυστυχώς εδώ στην Αθήνα δεν έχουμε τέτοιες πολυτέλειες.

    Σίγουρα κανένας δεν σε υποχρεώνει να είσαι μέλος πουθενά.  Σε κανέναν 'ιδιωτικό φορέα εκμετάλλευσης'.  Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, οι οποίες καλώς ή κακώς περιορίζονται πάντα στις πρακτικά διαθέσιμες.  Δεν πρέπει να παρασυρόμαστε από το πως βλέπουμε εμείς το χόμπυ-άθλημά μας και να νομίζουμε ότι είναι για όλον τον κόσμο έτσι.  Γι' αυτό και μένα προσωπικά δεν μου κάνει εντύπωση το σε ποια κατηγορία μας κατατάξανε.  Το πρόβλημα είναι το τι κάνουμε εμείς...

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    Kiril
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.210


    « Απάντηση #33 στις: Κυριακή, 24 Ιαν 2010, 11:37:16 »

    Η περιοχη μας εσφυζε απο αερομοντελιστες πριν απο μερικα χρονια.
    Δεν εχω βγαλει ακρη ουτε εγω αλλα και ουτε ο Χρηστος με το τι παιζει.
    Η αερολεσχη Αλεξανδρουπολης υπαρχει... αλλα και δεν υπαρχει.
    Προσπαθειες να μαζεψουμε κοσμο δεν απεφεραν αποτελεσμα. Υπαρχουν αρκετοι παλαιοι
    αερομοντελιστες εδω στην Αλεξανδρουπολη οι οποιοι ασχολουνταν με την αερολεσχη και δεν τους
    ξερουμε ουτε γνωριζουμε αν θελουν να ξαναρχισουν το χομπι μας.
    Εγινε επισης προσπαθεια στην γιορτη της πολεμικης αεροποριας να γινει εκθεση και πτητικο προγραμα μοντελων
    απο 4-5 ατομα στον χωρο της πολεμικης αεροποριας στο αεροδρομιο, με παρευρισκομενους αρκετους πολιτες
    αλλα και εκπρωσοπους της τοπικης αυτοδιοικησης με καλεσμενους, απο νομαρχια, δημο, εκκλησια, και σωματα ασφαλειας.
    Ξερετε ποιο ηταν το αποτελεσμα της ολης προσπαθειας μας...δυο μερες πριν την εκδηλωση το αεροδρομιο
    μας αρνηθηκε την συμετοχη στο πτητικο κοματι της εκδηλωσης για λογους ασφαλειας σε μια ωρα και μερα που δεν υπαρχουν πτησεις στο αεροδρομιο και σε χωρο απολυτως ασφαλες!!! Τα συμπερασματα δικα σας.
    Αυτα τα λιγα απο μενα.
    Καταγράφηκε
    Giorgos_1
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 152


    « Απάντηση #34 στις: Κυριακή, 24 Ιαν 2010, 13:16:45 »

    Φιλε Serafim ο τροπος που περιγραφω τα πραγματα σαφως αποτελει και την δικη μου αποψη την οποια - πιστευω οτι - μπορω ελευθερα να εκφρασω, χωρις να θελω και να την επιβαλλω σε κανεναν βεβαιως. Ουτε ειπα οτι κανενας με πηρε με το ζορι να με κανει μελος καπου. Τουλαχιστον αμεσα. Απλα ακολουθω μια διαφορετικου ειδους πρακτικη σε θεμα marketing αν θελεις. Και θα σου δωσω ενα σεναριο. Εσυ τι θα ηθελες: ενα μοντελοδρομιο (ιδιωτικο) με μελη οπου καποιος θα ειναι VIP (λεγε με πελατης), καποιος αλλος Regular member (λεγε με κολλητος), καποιος αλλος Junior και ουτω καθ' εξης και καποιος αλλος με foam αεροπλανακι ο μοντελιστης της πλακας που το μονο κοινο τους ειναι η συνδρομη? η ενα μοντελοδρομιο (ιδιωτικο και παλι) ανοιχτο χωρις συνδρομες πληρωνοντας μονο την χρηση που κανει ο καθενας? Ποιο απο τα δυο "μοντελα" θα ειχε τον περισσοτερο κοσμο. Ξερεις, οι Εβραιοι που εχουν "δεσει κομπο" ολον τον κοσμο ακολουθουν την τακτικη " σε θελω σαν πελατη οπως κι αν εισαι, ακομα και η σκονη των παπουτσιων σου ειναι κερδος για μενα". Προσωπικα τουλαχιστον ξερω πολλους που εχουν απο 2 & 3 μοντελα και τα πεταν οπου βρουν γιατι αρνουνται να πληρωνουν αυτο που λεμε λειτουργικο κοστος που ο καθε επιχειρηματιας οριζει απο μονος του οτι εχει. Σε περιπτωση ομως που βρεθει ενας χωρος οπου θα "πληρωνουν οτι αγορασουν", θα ειναι οι πρωτοι που θα βρεθουν εκει. Και θα παρει φωτια και το αθλημα και γενικοτερα η ιδεα. Με λιγα λογια ο αερομοντελισμος πρεπει να "βγει" απο τα κλειστα club των εχοντων και κατεχοντων και να περασει στο ευρυ κοινο. Και αν θες το συνδεω με τους αγωνες αυτοκινητων. Οσο οι οδηγοι "προπονουνταν" σε βουτα και λιμανακια ο πρωταθλητης ηταν ενας και ισοβιος. Οταν μπηκε στην ζωη μας το καρτ και τα Μεγαρα, βγαλαμε κι αλλους. Γιατι στις πιστες καρτ και στα Μεγαρα νοικιαζεις την πιστα και οχι την ταυτοτητα μελους. Απλοικο ισως το παραδειγμα αλλα δουλεψε (μεχρι εναν βαθμο, και αποκτησαμε ενιαια, κυπελλα, trophy, κλπ, μπηκε "νεο αιμα" στις πιστες, εκπροσωποι του "ασθενους φυλλου", κ.α.). 
    Καταγράφηκε
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.248



    « Απάντηση #35 στις: Κυριακή, 24 Ιαν 2010, 13:40:38 »

    Giorgos_1, σαφώς και η άποψή σου είναι ελεύθερη και σεβαστή...

    Ταυτόχρονα είναι και ενδιαφέρουσα ως προσέγγιση και προκαλεί σκέψεις...

    Πράγματι, αν κάποιος "ιδιοκτήτης" μοντελοδρομίου (με ή χωρίς " " ) ,  ακολουθούσε αυτή τη στρατηγική marketing που προτείνεις, αναρρωτιέμαι ποιό θα ήταν το αποτέλεσμα. Μπορεί και να γινόταν όπως λες και μακάρι. Μπορεί και όχι.

    Πάντως οι υφιστάμενοι ιδιοκτήτες ακολουθούν άλλη πορεία, δεν έχει νόημα την χαρακτηρίσω σωστή ή λάθος... Έχει και αυτή μια βάση. Και πάντα θα υπάρχουν δυσαρεστημένοι πελάτες, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, για τον ένα ή τον άλλο λόγο. Εδώ υπάρχουν δυσαρεστημένοι σε συλλόγους, ΄που πληρώνουν χρήματα πολύ λιγότερα από τις συνδρομές των ιδιωτικών χώρων...

    gkan
    Καταγράφηκε

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    Giorgos_1
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 152


    « Απάντηση #36 στις: Κυριακή, 24 Ιαν 2010, 14:10:05 »

    Πολυ σωστα τα λες.
    Με θλιβει πραγματικα ομως το γεγονος, εγω με το foam να αντιμετωπιζομαι σαν "φτωχος συγγενης" και ο ταδε η ο δεινα με το πανακριβο jet σαν ο ace of the sky.
    Και το φελιζολενιο μοντελο δεν ειναι?
    Εχω παραδειγμα φιλου που αντιμετωπιστηκε με βαρβαρο σχεδον τροπο σε ιχ μοντελοδρομιο με αποτελεσμα να τα παρατησει ΕΝΤΕΛΩΣ.
    Για να μην μιλησω για τον "μαρασμο" των καταστηματων - τουλαχιστον σε αυτα τα λιγα που πηγαινω - οπου οι περισσοτεροι ρωτανε, οχι για να ψωνισουν αλλα για να συγκρινουν το ποσο φτηνοτερα θα τους ερθει μεσω Internet.
    Σε πολλες βεβαια περιπτωσεις καλα κανουν αφου καποιοι δικοι μας μεταφραζουν τις οποιεσδηποτε τιμες του εξωτερικου σε ευρω. Προσφατο παραδειγμα ενα Su-27 απο Μαλαισια. Η τιμη του εκει 880 RM (220 περιπου ευρω), 850 ευρω εδω.
    Ειτε το θελουν, ειτε οχι η αγορα εχει "ανοιξει" εντελως και θα πρεπει να κανουν κατι και γρηγορα αν δεν θελουν να πουλαν μονο κολλες & μπαλσα.
    Καταγράφηκε
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #37 στις: Κυριακή, 24 Ιαν 2010, 19:54:12 »

    Γιώργο θα ήθελα πολύ η Αθήνα να είχε 10 ιδιωτικά μοντελοδρόμια έτσι ώστε να υπάρχει κάποιος ανταγωνισμός μεταξύ τους.  Και όλα αυτά που λες είναι σωστά και θα ήταν πολύ ωραία για τους μοντελιστές να εφαρμοστούν, αλλά σε μια ανταγωνιστική αγορά.  Μην ξεχνάς ότι είναι πολύ μικρός ο αριθμός των μελών που μπορεί να έχει ένα μοντελοδρόμιο σε σύγκριση με το πόσοι αερομοντελιστές υπάρχουν στην Αθήνα.  Δυστυχώς δεν υπάρχει κανένα θέμα ανταγωνισμού και αυτό έχει σαν συνέπεια να μην χρειάζεται marketing.  Όταν ο άλλος έχει ένα μοντελοδρόμιο που Σάββατο και Κυριακή είναι γεμάτο πολλές φορές δεν θέλει και να το χαλάσει με το να έχει 50 άτομα ταυτόχρονα που δεν θα ευχαριστηθεί κανένας.

    Όσο για αυτά που λες για ρατσισμό, ναι είναι γεγονός ότι υπάρχουν παντού, ίσως λίγο πιο έντονα στα μέρη που κάποιοι επειδή πληρώνουν δείχνουν περισσότερο τον πραγματικό τους εαυτό.  Αλλά τι να κάνουμε, πουθενά δεν είναι τέλεια.  Κι εγώ μια φορά που πήγα στον Ασπρόπυργο τρόμαξα που είδα 8 αεροπλάνα να πετάνε ταυτόχρονα.  Αυτό φυσικά είναι η δική μου άποψη και κάποιον άλλο μπορεί να μην τον πειράζει.

    Οι τιμές στα μαγαζιά έπεσαν και συνεχίζουν να πέφτουν ακριβώς για τον λόγο που λες, γιατί άνοιξε η αγορά.  Μακάρι να γινόταν κάτι αντίστοιχο και στα μοντελοδρόμια, όλοι ωφελημένοι θα βγαίναμε, όχι μόνο από οικονομικής πλευράς αλλά και από πλευράς ασφάλειας, ταλαιπωρίας με τις αποστάσεις κλπ., αλλά δεν βλέπω με ποιον τρόπο θα μπορούσε να γίνει.

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    Giorgos_1
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 152


    « Απάντηση #38 στις: Κυριακή, 24 Ιαν 2010, 21:46:12 »

    Κοιταξε, σιγουρα αυτα που λες εχουν βαση και τα θεωρω και εγω απο την πλευρα μου σωστα, το ιδεατο για μενα θα ηταν ενα μεγαλο μοντελοδρομιο - κατι σαν το Ελληνικο ας πουμε, και τον εναν απο τους διαδρομους του - για να μπορει και ο πολυς κοσμος να δει και να απολαυσει αν θες τις δυνατοτητες των περισσοτερων απο εδω μεσα (εξαιρω τον εαυτο μου, με μενα μαλλον θα γελουν), και να ευχαριστηθει. Αυτο δυστυχως δεν συμβαινει με τα υπαρχοντα μοντελοδρομια και "διωχνει" κοσμο, αποξενωνει τους μοντελιστες οδηγωντας τους αν θες στην αναζητηση ατομων με τα ιδια χαρακτηριστικα και μονο. Αυτο που μπορει να γινει - πιστευω - ειναι ολοι να μαζευτουν κατω απο εναν ενιαιο φορεα, να γινει μια αοιχτη συζητηση - οπως εδω καλη ωρα - να ακουστουν οι αποψεις, να γινει συνθεση και αφου ληφθουν οι αποφασεις να ανακοινωθουν στους εκαστοτε αρμοδιους. Διαφορετικα ολες οι προσπαθειες θα πεφτουν στο κενο, οπως πολλες φορες εχει γινει στο παρελθον (π.χ. Σπατα). Αλλιως θα τραβιομαστε ολοι σε Μεγαρα και Κωπαιδες, οποτε μπορουμε η στα διαφορα παρκινγκ με οτι κινδυνους αυτο ενεχει. Ξερεις, πιστευω οτι οι μοντελιστες ισως ειναι η πιο επιστημονικα "διαβασμενη" κοινοτητα της Ελλαδας, αφου μπορεις να βρεις απο χειριστες αεροσκαφων, μηχανικους, μηχανολογους, μεχρι και πανεπιστημιακους. Το μονο που ο ανθρωπος δεν μπορει ευκολα να κανει ειναι να πεταξει κι αυτο εξιταρει τους παντες, ακομα και τις γυναικες μας κι ας κρυβομαστε οι περισσοτεροι βρισκοντας δικαιολογιες οσον αφορα τις επισκεψεις μας στα καταστηματα μοντελισμου, οπου μπορουμε να καθισουμε με τις ωρες να ανταλλασουμε ιδεες, γνωσεις κι εμπειριες.
    Καταγράφηκε
    kosima
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 121

    Follow facebook.com/unmanned.evolution


    WWW
    « Απάντηση #39 στις: Δευτέρα, 25 Ιαν 2010, 11:40:20 »

    distixos gia ta montelodronia ka8ara ipeu8ines einai mone i lesxes kai
    kata sinepia ta proedria toys opoios den trexei kai den piezi den  kerdizi tipote apolitos. gia to trekzimo omos fteme kai emis mia kai den iparxi oute endiaferon ala oute kai oreksi gia doulia opote afou o montelistis den piezi giati na piestoun ta megala kefalia?HuhHuh
    eutixos omos iparxoun elaxistes lesxes pou den ine etsi doyleuoyn kain  trexou exontas apotelesma poli kala kai as einai poli poli ligi...

    =============================================
    δυστυχώς για τα "μοντελοδρονια" καθαρά υπεύθυνες είναι μονέ η λέσχες και
    κατά συνέπεια τα προεδρία τους οποιος δεν τρέχει και δεν πιέζει δεν  κερδίζει τίποτε απόλυτος. για το trekzimo όμως φταίμε και εμείς μια και δεν υπάρχει ούτε ενδιαφέρον αλλα ούτε και όρεξη για δουλειά οποτε αφού ο "μοντελιστις" δεν πιέζει γιατί να πιεστούν τα μεγάλα κεφαλια?HuhHuh
    ευτυχώς όμως υπάρχουν ελάχιστες λέσχες που δεν είναι έτσι δουλεύουν κάιν  τρέχου έχοντας αποτέλεσμα πολύ καλά και ας είναι πολύ πολύ λίγη...

    ------------
    YS. Μην αναγκάζετε τους συνομιλητές σας  να βγαζουν τα μάτια τους διαβάζοντας  greekglish όταν η δυνατότητα αλλαγής τους σε ελληνικά απέχει μόνο 2 κλικ και 2 copy - paste
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 25 Ιαν 2010, 11:59:14 από Γιάννης Παξιμαδάκης » Καταγράφηκε

    Ιμανιμιδης Κων/νος
    Unmanned Evolution
    Σελίδες: 1 2 [3]  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Περί Μοντελοδρομίων και πρωτοβουλιών
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.