Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.421 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 19:35:26

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 19:35:26

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 18:03]

    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 13:05]

    από dominicm
    [Χθες στις 09:15]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304421
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 117
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 90
    Συνολικά: 91
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: αγορες απο EBAY  (Αναγνώστηκε 22761 φορές)
    Robie
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 404



    « Απάντηση #45 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 13:03:04 »

    Εγω έχω κάνει καμιά 50αρια παραγγελίες τον τελευταιο χρόνο απο εξωτερικό (Κίνα, Ταιλάνδη, Αγγλία, Γερμανία)
    Σε καμία δεν έιχα πρόβλημα....
    Όλες ήρθαν στη πόρτα μου.... απο ενα σακουλάκι με ανταλακτικό μέχρι ελικόπτερο μέχρι κάτι πίνακες ζωγραφικής που πήρα από Κίνα.
    Πάντα παίρνω από E-bay και σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις από πολύ έμπιστα site. Πάντα πλήρώνω με PAYPAL.
    Καταγράφηκε
    christos77
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 152



    « Απάντηση #46 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 13:51:17 »

    ειναι μη σου τυχει... Undecided  γιατι παιζουν πολλα, για να καταφερεις να  παραλαβεις οτι αγορασες, εκτος απο τα ταχυδρομια που μπορει να κανουν μηνες και αν ερθει..... π.χ εγω ψαχνω ή να τα περνω με courier ή συστημενα γιατι υπαρχουν και ελεφροχεριδες...και επειδη μενω και σε πολυκατοικια φοβαμαι οτι θα μου το βουτηξουν... εγω βαρεθει να ρωταω τους πωλητες " what are the shipping methods? " και πολλες φορες δεν μπορω να παρω κατι απο e-bay λογω αυτου>Sad Θυμός..... 

     
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 15:27:27 από christos77 » Καταγράφηκε

    Belt cp - Παλευω να κανω ενα αξιοπρεπες hover...
    Προσεχως FPV plane...
    newbie
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 486



    « Απάντηση #47 στις: Δευτέρα, 22 Φεβ 2010, 21:43:55 »

    Στην περίπτωση που ο πωλητής δε συμπεριλάβει το γνωστό έγγραφο για το τελωνείο(customs declaration label) που απαιτείται για εισαγωγές προϊόντων από χώρες εκτός ΕΕ, μπορεί να θεωρηθεί ότι δεν τήρησε τις υποχρεώσεις της συναλλαγής;
    Χωρίς customs declaration label πληρώνεις ένα αντίτιμο για την εισαγωγή, ακόμη και στην περίπτωση που η αξία τους προϊόντος είναι χαμηλή και υπό φυσιολογικές συνθήκες δε θα έπρεπε να χρεωθεί η εισαγωγή του.

    Σε ένα γράμμα που μου έστειλαν δεν υπήρχε αυτό το label και η αξία του προϊόντος ήταν υπερβολικά χαμηλή, ωστόσο χρειάστηκε να πληρώσω κάποια χρήματα για την εισαγωγή του.
    Η ερώτηση μου είναι αν ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να συμπεριλάβει αυτό το έγγραφο ή όχι, ούτως ώστε να προβώ σε dispute.
    Καταγράφηκε
    argiris_big
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 685


    ...........


    WWW
    « Απάντηση #48 στις: Τρίτη, 23 Φεβ 2010, 00:24:24 »

    ειδικα αν ειναι απο Κινα,σχεδον παντα  γραφουν gift και συνηθως κανουν και υποτιμολογηση.Ετσι  ολα τα μικρα δεματα ή φακελα περνανε (με Ελτα) χωρις τελωνειο.Μονο στα μεγαλα δεματα  πληρωνεις το 3ευρο αν γραφει κατω απο 50 $ ή 6ευρω αν φορολογηθει+φορους .Αν δεν γραφει τιμη πανω στο κουτι,θεωρειται gift (εκτος αν ειναι κατι προκλητικα μεγαλο ή εξωφθαλμα ακριβο). Εσενα τι σου συνεβη?
    Καταγράφηκε

    When flying inverted..... "Down" is "Up" , and "Up"  is   "VERY EXPENSIVE"
    argiris_big
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 685


    ...........


    WWW
    « Απάντηση #49 στις: Τρίτη, 23 Φεβ 2010, 00:26:46 »

    ειδικα αν ειναι απο Κινα,σχεδον παντα  γραφουν gift και συνηθως κανουν και υποτιμολογηση.Ετσι  ολα τα μικρα δεματα ή φακελα περνανε (με Ελτα) χωρις τελωνειο.Μονο στα μεγαλα δεματα  πληρωνεις το 3ευρο αν γραφει κατω απο 50 $ ή 6ευρω αν φορολογηθει+φορους .Αν δεν γραφει τιμη πανω στο κουτι,θεωρειται gift (εκτος αν ειναι κατι προκλητικα μεγαλο ή εξωφθαλμα ακριβο). Εσενα τι σου συνεβη?
    αν ερχεται με courier...σε  γ...@@@@...ε  τα ιδια τα Courier για να παρουν προμηθειες και εκτελωνιστικα
    Καταγράφηκε

    When flying inverted..... "Down" is "Up" , and "Up"  is   "VERY EXPENSIVE"
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #50 στις: Τρίτη, 23 Φεβ 2010, 00:46:28 »

    τα εχετε μπερδεψει απο λιγο εως πολυ για αυτα τα θεματα αλλα τεσπα...! καλυτερα ας μην γινει συζητηση...!
    Καταγράφηκε
    newbie
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 486



    « Απάντηση #51 στις: Τρίτη, 23 Φεβ 2010, 01:28:34 »

    Ο πωλητής ξέχασε να βάλει πάνω στο γράμμα(φάκελος μικρού μεγέθους με απλό ταχυδρομείο) το πράσινο αυτοκόλλητο(customs declaration label) στο οποίο τσεκάρεις τι γράμμα είναι(Gift/Documents/Other/κτλ) και δηλώνεις την αξία του αντικειμένου που περιέχει.
    Έτσι κλήθηκα να πληρώσω τα 3 ευρώ για το τελωνείο για αντικείμενο αξίας μόλις τεσσάρων ευρώ, ενώ σύμφωνα με το νόμο δε θα έπρεπε να πληρώσω κανένα ποσό για τόσο φθηνό αντικείμενο.
    Με λίγα λόγια κλήθηκα να πληρώσω για το λάθος που έκανε ο πωλητής να μη βάλει το πράσινο αυτοκόλλητο(customs declaration label) πάνω στο γράμμα.

    Η ερώτηση: Είναι ο εκάστοτε Κινέζος πωλητής υποχρεωμένος να βάλει αυτό το αυτοκόλλητο πάνω σε κάθε γράμμα/πακέτο που μας στέλνει ή όχι;
    Μπορεί να θεωρηθεί ότι αφού ξέχασε να βάλει το αυτοκόλλητο δεν έκανε καλά τη δουλειά του σαν πωλητής και να προχωρήσω σε dispute;

    Δεν είναι για τα τωρινά 3 ευρώ (αν κι έχει ξανασυμβεί). Αλλά αν είναι κάθε φορά που αγοράζουμε ψιλοπράγματα από εκεί έξω να πληρώνουμε και από 3 ευρώ γιατί οι Κινέζοι ξεχνάνε να κολλήσουν ένα αυτοκόλλητο, τότε τι κάνουμε;  idiot2
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 23 Φεβ 2010, 01:57:14 από newbie » Καταγράφηκε
    LampoLiS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 557


    Το Σήμερα Είναι Το Αύριο Για το Οποίο Ανησυχούσα Χ


    « Απάντηση #52 στις: Τρίτη, 23 Φεβ 2010, 01:57:19 »

    Ο πωλητής ξέχασε να βάλει πάνω στο γράμμα(φάκελος μικρού μεγέθους με απλό ταχυδρομείο) το πράσινο αυτοκόλλητο(customs declaration label) στο οποίο τσεκάρεις τι γράμμα είναι(Gift/Documents/Other/κτλ) και δηλώνεις την αξία του αντικειμένου που περιέχει.
    Έτσι κλήθηκα να πληρώσω τα 3 ευρώ για το τελωνείο για αντικείμενο αξίας μόλις τεσσάρων ευρώ, ενώ σύμφωνα με το νόμο δε θα έπρεπε να πληρώσω κανένα ποσό για τόσο φθηνό αντικείμενο.
    Με λίγα λόγια κλήθηκα να πληρώσω για το λάθος που έκανε ο πωλητής να μη βάλει το πράσινο αυτοκόλλητο(customs declaration label) πάνω στο γράμμα.

    Η ερώτηση: Είναι ο εκάστοτε Κινέζος πωλητής υποχρεωμένος να βάλει αυτό το αυτοκόλλητο πάνω σε κάθε γράμμα/πακέτο που μας στέλνει ή όχι;
    Μπορεί να θεωρηθεί ότι αφού ξέχασε να βάλει το αυτοκόλλητο δεν έκανε καλά τη δουλειά του σαν πωλητής και να προχωρήσω σε dispute;

    Δεν είναι για τα τωρινά 3 ευρώ. Αλλά αν είναι κάθε φορά που αγοράζουμε ψιλοπράγματα από εκεί έξω να πληρώνουμε και από 3 ευρώ γιατί οι Κινέζοι ξεχνάνε να κολλήσουν ένα αυτοκόλλητο, τότε τι κάνουμε;  idiot2
    μπορεί να ξεκόλλησε....η να το έβγαλε κάποιος κακόβουλος.εγώ πάντως έχω ψωνίσει από ebay και από πολλά αλλα "κινεζικα" site και δεν είχα ποτε κανένα πρόβλημα με τελωνεία.πάντα όμως αποστολή με απλό ταχυδρομείο.και δεν έχει χαθεί ποτε κάτι..ti na πω.ίσος είναι απλή k@@@@διά. Azn
    Καταγράφηκε

    Τrex 450 sport fbl,copter cx450 se v2,copterx 450 scale body ce-135,e-sport phoenix glider,blade mcpx                              Karistos Fly Team[/size
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.240


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #53 στις: Τρίτη, 23 Φεβ 2010, 03:19:46 »

    Εγώ παιδιά έχω ψωνίσει πάρα πολλές φορές αλλά μόνο σε δυό αποστολές υπήρξε πρόβλημα. Στην τελευταία
    παραγγέλνω 2 μπαταρίες 3s 2600mAH 30c τις οποίες τις έδινε πακέτο, ήθελα να τις χρησιμοποιήσω στα 450αρια μου και
    στο 500 σε σειρά σαν δεύτερη μπαταρία, έρχεται το πακέτο το ανοίγω και τι βλέπω; Μια μπαταρία 2600mAH 30c και
    μία 3300mAH 20c, βάζω αμέσως τις 2 μπαταρίες  δίπλα δίπλα και το φάκελο με τα στοιχεία του και τις βγάζω 2 φωτογραφίες,
    του στέλνω email με τις φωτογραφίες και ένα ωραίο «ραβασάκι». Μου απαντάει λάθος κάναμε θα σου στείλουμε την 2600 αλλά
    στείλε 7$ για την 3300, του στέλνω παιδιά τα χρήματα και αναμένω την μπαταρία. Μέχρι στιγμής όλα καλά. περνάει λίγος
    καιρός μπαταρία δεν βλέπω με ζώνουν τα φίδια και του στέλνω απειλητικό email ότι θα του δώσω αρνητική ψήφο (την κράταγα σαν πισινή μέχρι να έρθει η μπαταρία), θα του κάνω αναφορά στο Paypal (δεν είχαν περάσει 45 ημέρες) και στο Ebay.
    Την άλλη ημέρα περνάω από το ταχυδρομείο, ρωτάω τα παιδιά αν έχω δέμα, μου λένε ναι και ήταν η μπαταρία.
    Το μεσημέρι μπαίνω στο ίντερνετ και βλέπω με έκπληξη  email από Paypal, και τι ήτανε λέτε παιδιά; Μου είχαν
    επιστρέψει 10$ δεν το πίστευα, καλά λένε και ο Άγιος φοβέρα θέλει.  Grin
    Πάντως μου βγήκε σε καλό η όλη η ιστορία, απόκτησα μία μπαταρία τζάμπα!!  Cheesy  Thumbs up
    Καταγράφηκε
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #54 στις: Τρίτη, 19 Σεπ 2017, 21:52:37 »

    Σημερα βρηκα ενα δεμα στο γραμματοκιβωτιο μου αλλα δεν θυμομουνα να εχω παραγγειλλει κατι. Και που να θυμαμαι αφου ειχε ημερομηνια 24/02/17 και εχουμε 19/09/17.
    Ευτυχως δεν περασαν οι 7 μηνες


    * 20170919_161821.jpg (62.03 KB, 448x336 - εμφανίστηκε 551 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    Yiannis_S
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318



    « Απάντηση #55 στις: Δευτέρα, 6 Απρ 2020, 13:13:02 »

    εχει παρει κανεις προσφατα με ταχυδρομειο? Huh ερχονται??
    Καταγράφηκε

    Το μάτι δειλό αλλά το χέρι τολμηρό,
    carapis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 603


    ... ΠΕΤΑΩ ΓΙΑΤΙΙΙ,...ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΕΔΩ ΚΑΤΩ...!!!


    WWW
    « Απάντηση #56 στις: Δευτέρα, 6 Απρ 2020, 14:20:37 »

     

     ..., ναι έρχονται με μια μικρή καθυστέρηση... Wink
    Καταγράφηκε

    FLY SAFE - FLY HIGH ?!!!
    Yiannis_S
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318



    « Απάντηση #57 στις: Δευτέρα, 6 Απρ 2020, 15:21:57 »

     

     ..., ναι έρχονται με μια μικρή καθυστέρηση... Wink

     Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Το μάτι δειλό αλλά το χέρι τολμηρό,
    Yiannis_S
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318



    « Απάντηση #58 στις: Τρίτη, 14 Απρ 2020, 10:06:02 »

    εκανα παραγγελια ο κινεζος το εστειλε 18/02 λογικα 20-25 εργασιμες  δηλαδη 25 μαρτιου υπολιγοζομενη
     
    το δευτερο απο αγγλια  εσταλη 02/ απριλιου με  τρακινγκ... ποσες εργασιμες απο ευρωπη οεο δεδομενου και την καθυστερηση?


    * cushion.jpg (13.87 KB, 214x176 - εμφανίστηκε 178 φορές.)

    * headphone.jpg (104.86 KB, 800x800 - εμφανίστηκε 172 φορές.)

    * 2032.jpg (132.91 KB, 1001x1001 - εμφανίστηκε 171 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Το μάτι δειλό αλλά το χέρι τολμηρό,
    jony b
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 340



    « Απάντηση #59 στις: Τρίτη, 14 Απρ 2020, 11:30:40 »

    καλημέρα εγώ σε βλέπω για Ιούλιο-Αύγουστο  Ποοολύ αστείο Ποοολύ αστείο Ποοολύ αστείο
    Καταγράφηκε

    άλλα κόλπα !
    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Η αγορά αερομοντελλιστικού υλικού  |  Ο Ελληνας αερομοντελλιστής και η αγορά υλικών (Συντονιστής: Serafim)  |  Θέμα: αγορες απο EBAY
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.035 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.