Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.516 Beiträge in 12.388 Themen von 6.239 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Sonntag, 19 Mai 2024, 02:52:46

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Sonntag, 19 Mai 2024, 02:52:46

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Neue Themen
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6239
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304516
    Themen insgesamt: 12388
    Heute online: 45
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 0
    Gäste: 13
    Gesamt: 13
    Themavorwähler

    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Moderator: kolotoympas)  |  Thema: cheap fpv googles
    Seiten: 1 [2] 3 4 5     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: cheap fpv googles  (Gelesen 18291 mal)
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 165



    « Antwort #15 am: Sonntag, 8 Feb 2015, 17:40:56 »

    Γιώργο ωραίο το βίντεο με το bixler. Mαρεσε και η μουσικη στην αρχη
    Gespeichert
    tzidis
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 10


    « Antwort #16 am: Sonntag, 8 Feb 2015, 17:55:02 »

    Γιώργο ωραίο το βίντεο με το bixler. Mαρεσε και η μουσικη στην αρχη

    Ευχαριστω φιλε μου. Εαν εχεις καποιο λινγκ για την  5 αρα την οθονη που αναφερεις στειλε το.
    Gespeichert
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 165



    « Antwort #17 am: Sonntag, 8 Feb 2015, 21:31:59 »

    Αυτη εδω πηρα. Δε μου έχει ερθει ακομα, αλλά έχω διαβάσει την έχουνε βάλει άλλοι στα quanum χωράει και ειδαν μεγάλη διαφορα στην ποιότητα

    http://www.ebay.com/itm/HD-800-480-TFT-LCD-Car-Rearview-Color-5-Monitor-Screen-Reverse-Camera-DVD-VCR-/360991621619?pt=AU_Car_Parts_Accessories&hash=item540cc701f3&vxp=mtr
    Gespeichert
    sporos9268
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 7


    « Antwort #18 am: Sonntag, 8 Feb 2015, 23:38:38 »

    Φίλε giteart, όταν σου έρθει η 5άρα οθόνη ενημέρωσέ μας σε παρακαλώ,
    αν είναι "blue screen".
    Ευχαριστώ.
    Gespeichert
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 165



    « Antwort #19 am: Sonntag, 8 Feb 2015, 23:48:18 »

    Δεν ειναι blue screen. Eιναι black screen!

    Κυριολεκτικά βγάζει μαύρο δηλαδή όταν δεν έχει σημα. Έτσι έχω διαβάσει από άλλον χρήστη που την έχει αλλά λέει πως θα δείξει μαύρο αφού πρώτα τα παράσιτα είναι τόσα πολλά που δε θα μπορούσε κανείς να πετάξει  με τίποτα. Και όταν ξαναέρθει το σήμα στιγμιαία επαναφέρεται χωρίς καθυστερήσεις.

    Έχω πάντως και ένα 7'' μόνιτορ μέχρι στιγμής το οποίο και αυτο έβγαζε μπλε οθόνη όταν είχα πολλά παράσσιτα αλλά αυτό εξαλείφθηκε όταν σύνδεσα το dvr. Η συσκευή αυτη που γράφει το βίντεο στέλνει συνεχώς σήμα στο μόνιτορ έτσι ακόμα και αν δεν έχω καθόλου σήμα απο το vtx δεν έχω πια μπλέ οθόνη. Έτσι ένα μικρό τρικ, για να μην πληρώνουμε ακριβές no blue screen οθόνες χωρίς λόγο
    Gespeichert
    sporos9268
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 7


    « Antwort #20 am: Montag, 9 Feb 2015, 18:56:57 »

    Έχω παραγγείλει αυτό το dvr http://www.ebay.com/itm/141355354934?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
    Μόλις έρθει θα το δοκιμάσω με μία οθόνη 8" blue screen που έχω, ελπίζω να κρατάει το σήμα στην έξοδο...
    Gespeichert
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 165



    « Antwort #21 am: Montag, 9 Feb 2015, 21:12:35 »

    Για πες μου να δουμε ετσι απο περιεργεια τι κανει.


    Εγω πήρα το dvr από hobbyking
    Gespeichert
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 4.283



    « Antwort #22 am: Sonntag, 22 Feb 2015, 23:54:42 »

    Καλησπέρα εχω εδώ και λιγες μερες το συγκεκριμενο πακετακι http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__63646__Quanum_Complete_FPV_Bundle_Set_w_Goggles_5_8GHz_32ch_Video_TX_RX_CP_Antennas_and_Camera_PNF_.html
    και πεταω η βασικα προσπαθω να μην πεσω .... Undecided ο λογος είναι ότι ενώ σαν εμβελεια δεν εχω νιωσει να βγαινω ποτε δηλ να εχω χιονι η μειωση ευκρiνειας της οθονης ,κατά διαστήματα εχω απωλεια σηματος(η οθονη κανει γραμμες και σχεδόν δεν βλεπω τιποτα) στιγμιαια η και για 2-3 sec κατι που μου δημιουργει τεραστια ανασφαλεια .
    Να πω ότι το πακετο το πηρα σαν entry level συστημα για να δω αν θελω να μπω βαθυτερα στο θεμα fpv.
    Aκομη παρατηρησα ότι στο εδαφος δεν εχω καποιο θεμα με καλωδια πομπου - δεκτη ,καποια κακη επαφη καθως τα κουνάω όλα και η εικονα είναι μια χαρα.
    Επισης το μοντελο είναι ένα μιικρο φελιζολακι 1.2μ με μοτερ πισω και ο πομπος είναι μπροστα το "κοκπιτ".
    Η αναφερομενη ισχυς είναι 200mw δεν ξερω αν σημαινει κατι..... Undecided
    Gespeichert

    Fly hard ...land soft!
    sporos9268
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 7


    « Antwort #23 am: Montag, 23 Feb 2015, 08:13:53 »

    Σε ποιά απόσταση από εσένα συμβαίνει αυτή η απώλεια σήματος?
    Μήπως υπάρχουν κάποια εμπόδια ανάμεσα πομπό - δέκτη την στιγμή της απώλειας?
    Τα 5.8GHz δεν περνούν εύκολα από δέντρα, κτήρια, λοφάκια κλπ...
    Αν το πεδίο σου είναι καθαρό από εμπόδια και οι κεραίες σου είναι κάθετα και οι δύο,
    δεν δικαιολογείται, εκτός και αν σε κάποια κεραία δεν κάνει επαφή κάποιο στοιχείο της, (δύσκολο...)
    Επίσεις παίζει να σου κάνει η κάμερα κόλπα!
    Δοκίμασε αν μπορείς με άλλη κάμερα ή κεραίες...
    Gespeichert
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 165



    « Antwort #24 am: Montag, 23 Feb 2015, 10:34:58 »

    Μήπως χρησιμοποιείς την ίδια 3σελη μπαταρία και για το esc και για το πομπό?

    Εάν ναι τότε αυτό είναι το πρόβλημα σου και λύνεται πολύ εύκολα με ενα απλό LCfilter.

    Eαν χρησιμοποιείς ξεχωριστή μπαταρία για το βιντεοπομπό τότε εξασφάλισε οτι η κεραια του ειναι κάθετη, είτε να κοιτάει ουρανό είτε έδαφος δεν έχει σημασία, μακριά όσο γίνεται από esc και κεραίες 2.4 της τηλεκατεύθυνσης καθώς και κυρίως μακριά από μπαταρία.

    Η μπαταρία είδικά μπλοκάρει σαν τείχος το σήμα. Το φελιζόλ από την άλλη μεριά είναι διάφανο για το σήμα και δεν επηρεάζεται καθόλου.
    Gespeichert
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 4.283



    « Antwort #25 am: Montag, 23 Feb 2015, 13:40:07 »

    Kαλημερα ..θα βαλω αργοτερα φωτο του ολου σεταπ για να ειμαστε ποιο κοντα στο πρόβλημα...
    Εκει που πεταω δεν εχει εμποδια είναι καθαρο πεδιο.Η καμερα και ο πομπος παιρνουν από την ιδια 3σελη μπαταρια .Το μοντελο παιρνει ρευμα από άλλη ξεχωριστα.
    Τα προβλήματα αρχιζουν αρκετα κοντα 50-100μετρα κατά εκτιμηση και χειροτερευουν οσο απομακρινομαι ,Βασικα δεν ξερω σιγουρα αποστασεις γιατι δεν εχω τηλεμετρια..Τελος η κεραια του πομπου είναι λιγο λοξη ... Undecided
    Gespeichert

    Fly hard ...land soft!
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 165



    « Antwort #26 am: Montag, 23 Feb 2015, 18:41:53 »

    Δοκίμασε και με τις στοκ κεραίες να δείς αποτελέσματα. Να είναι κάθετες και  αυτες.
    Gespeichert
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 4.283



    « Antwort #27 am: Montag, 23 Feb 2015, 19:03:27 »

    αυτή είναι η θεση ...με τις αρχικες κεραιες πεταξα με τα ιδια προβλήματα εξαλου νομιζω ότι και οι δικες του είναι ιδιου τυπου


    * IMG_20150223_182507.jpg (114.39 KB, 662x497 - angeschaut 213 Mal.)
    Gespeichert

    Fly hard ...land soft!
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 6.285


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Antwort #28 am: Montag, 23 Feb 2015, 20:42:51 »

    Κάνε δοκιμές και σε άλλα κανάλια του πομπού με τον δέκτη, διότι δεν είναι όλα τα κανάλια ίδια σε ισχύ
    του πομπού!!  Wink
    Gespeichert
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 4.283



    « Antwort #29 am: Montag, 23 Feb 2015, 21:26:24 »

     Χαμόγελο Nαι υπαρχει η δυνατοτητα για 32 συνδιασμους 8 καναλια και 4 συχνότητες ...βασικα είμαι νεος στο FPV και αν εχω κανει κατι στραβο ...δεν θα το καταλαβω ...
    Να αναφερω ότι κολησα το ρευμα του δεκτη κατευθείαν πανω στην πλακετα γιατι το φισακι ειχε καποια κενα αλλα παλι δεν ειδα καποια αξιοσημειωτη βελτιωση ,και επιδη το πρόβλημα εμφανιζετε οποτε να ναι και μονο εν πτηση μηπως καποιος πομπος με περισοτερα mv βοηθουσε ??
    Και τελικα τι προτείνετε σαν αξιοπιστο πομπο δεκτη..?
    Περιμενω ένα APMV2.8 με σκοπο να στησω ένα μοντελο με καλυτερα πτητικα χαρακτηριστικα από το μικρο που εχω τωρα και θα ηθελα να είμαι σχετικα ασφαλης Undecided
    Gespeichert

    Fly hard ...land soft!
    Seiten: 1 [2] 3 4 5     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Moderator: kolotoympas)  |  Thema: cheap fpv googles
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.02 Sekunden mit 25 Zugriffen.