Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.517 Messages dans 12.388 Fils de discussion par 6.239 Membres / Dernier membre: Νικ.
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Dimanche, 19 Mai 2024, 04:54:15

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
Rechercher:     avancée
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Dimanche, 19 Mai 2024, 04:54:15

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
    Matières récentes
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Membres
    Total des membres: 6239
    Dernier: Νικ.
    Stats
    Total des messages: 304517
    Total des fils de discussion: 12388
    En ligne aujourd'hui: 45
    Jamais en ligne: 959
    (Dimanche, 18 Oct. 2020, 16:30:52)
    Membres en ligne
    Membres: 0
    Invités: 16
    Total: 16
    Choix de thème

    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Modérateur: kolotoympas)  |  Fil de discussion: cheap fpv googles
    Pages: 1 2 3 [4] 5     Bas de page
    Imprimer
    Auteur Fil de discussion: cheap fpv googles  (Lu 18293 fois)
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 165



    « Répondre #45 le: Mardi, 24 Fιvr. 2015, 14:44:28 »

    To sky eye το ειχα, είναι αυτο στην εικονα προφιλ μου μέχρι που το έχασα, και ακομα αγνοήται...

    Ειμουν ευχαριστημένος απο χρόνους πτήσης αλλά ήθελε διάφορες πατέντες για το κέντρο βάρος του για να χωρέσεις πολλές μπαταρίες και το κυριότερο ήταν μεγάλο πρόβλημα το να βάζεις και να βγάζεις τα φτερα.

    Ειδικα άν βάλεις τον έλεγχο στο ένα φτερό και το βίντεο στο άλλο, που είναι το ενδεικνιόμενο άστα...

    Το δεύτερο 1.8M X-Large EPP & Carbon Fiber δεν έχει πολύ χώρο για όλα αυτα που θα χρειαστείς στην πορεία και θα σε πεδέψει.

    Θα πρότεινα το τρίτο. Την πτέρυγα.

    Και εγώ σε πτέρυγα κατέληξα (phantom FX-61) γιατί το κολλάς όλο, χωράει μέσα στο αμάξι όπως είναι και έχει πολή καλή αυτονομία και ταχύτητα.
    Journalisée
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 4.283



    « Répondre #46 le: Lundi, 2 Mars 2015, 13:23:55 »

    Πεταξα αρκετα αφου ακολουθησα τις προτασεις σας ομολογουμενος πολυ καλυτερα στο θεμα του σηματος αφου μετακινησα τον πομπο προς το φτερο ενος παλιου αμενοπτερου που ξεθαψα για τις δοκιμες . πεταω στη συχνοτητα 1 καναλι 7 για να ειμαι οσο ποιο κοντα στα μεγιστα watt αλλα και στο ευρος που αναφερουν οι κεραιες.Εκτιμω οτι η εμβελεια ειναι περιπου στα 400 μετρα .Βεβαια οι διακοπες σηματος υπαρχουν ακομα αλλα σε μικροτερο βαθμο .Αν χρησημοποιησω φεριτες στα καλωδια θα εχω καποια βελτιωση ?Περιμενω την παρακατω πτερυγα http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=51529 εχω τα παντα για να την στησω αλλα φοβαμαι το συστημα fpv που εχω(http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__65997__Skyzone_Plug_N_Play_FPV_200_Set_With_TS5823_TX_RC832_RX_Sony_CCD_and_Circular_Polarized_Antennas.html) και βασικα το σημα .Τι προτεινετε σαν καλο αξιοπιστο συστημα ? Μπορω να βαλω καποιον καλυτερο? δυνατοτερο? επωνημο? πομπο .Θα προτιμουσα στην πτερυγα να τα εχω ολα μεσα ...γινεται??Δεν θα ειναι ωραιο να εχω ενα πομπο μαζι με τα καλωδια στην ακρη της. Undecided Αν τα βαλω ολα μεσα ..οσο ποιο μακρια γινετε θα εχω προβλημα ...?
    Journalisée

    Fly hard ...land soft!
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 4.283



    « Répondre #47 le: Lundi, 2 Mars 2015, 13:30:51 »

    Επισης καποια προταση για κεραιες ??
    Ρωταω γιατι ειναι βλακεια να προσπαθουμε να ανακλυψουμε τον τροχο οταν το εχουν κανει αλλοι... Χαμόγελο
    Journalisée

    Fly hard ...land soft!
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 165



    « Répondre #48 le: Mardi, 3 Mars 2015, 08:39:06 »

    Αντρέα δε νομίζω να δείς βελτίωση αν βάλεις φερίτη στα καλώδια. Γενικά στα 5.8ghz παίζει πολύ σημαντικό ρόλο μια σωστή κεραία. Ανοχές λιγότερες από 1χιλιοστό μπορούν να κάνουν τη διαφορά μεταξύ μέρας και νύχτας στο πόσο καλά γίνεται η εκπομπή και η λήψη.

    Επένδυσε χρήματα (και το εννοώ το επένδυσε) σε ένα καλό σετ κεραίες. Τουλάχιστον της boscam ή της immercion rc και ίσως οι καλύτερες που κυκλοφορούν στο εμπόριο να είναι του γνωστού ibcrazy.  Ένα blue beam ultra set είναι οτι πρέπει.

    Τώρα για vtx και vrx πολύ καλό αλλά σχετικά ακριβό είναι της immercion rc στα 600mw το οποίο μετρημένο βγάζει 700+ και με τις σωστές κεραίες που ανέφερα πριν θα σε πάει ανετα στα 2χλμ.

    Το godiscovery που πήρες ειναι εξαιρετικό για fpv. Σηκώνει πολύ βάρος και πετάει αργά και σταθερά. Για βέλτιστη εμβέλεια πρέπει να βάλεις τον βιντεοπομπό σου μακρυά από όλα. Αλλά αν πάρεις κάτι καλό που σου ανέφερα και πριν μπορείς για αρχή και δοκιμαστικά να το βάλεις μέσα στην άτρακτο κάπου αλλά ενοείται  μακρυά και ψηλά από μπαταρία και esc.

    Το να το βάλεις στο φτερό δεν είναι τίποτα. Χρησιμοποίησε καλώδιο usb για προέκταση και σκάψε με κοπίδι και κατσαβιδάκι μια τρύπα στο αφρολέξ και χώστο μέσα με κόλα, velcro ότι θες.

    Καλό είναι αφού θα πετάς στα 2.4g για τον έλεγχο σου να βάλεις και το δέκτη κάπου μακρυά από όλα και την κεραία του (ή τις κεραίες του αν έχει δύο) να είναι έξω και μακρυά από όλα σε γωνία 90 μοίρες μεταξύ τους για βέλτηστη λήψη.

    Το σύστημα της immercion rc με τις blue beam ultra κεραίες πιστεύω να ξεπεράσει την εμβέλεια της τηλεκατεύθυνσης σου. Οπότε πρόσεχε το.
    Journalisée
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 165



    « Répondre #49 le: Mardi, 3 Mars 2015, 08:50:42 »

    Και για να σε βοηθήσω ακόμα περισσότερο,

    πάρε από εδώ. ίσως ο φθηνοτερος  προμηθευτής που θα βρείς.

    Πομπος  http://www.banggood.com/ImmersionRC-600mW-58GHz-AV-Transmitter-for-FatShark-p-925813.html

    Δέκτης http://www.banggood.com/ImmersionRC-UNO5800-V2-58G-AV-Receiver-GSLink-Dual-Output-p-925810.html

    Και κεραίες http://www.banggood.com/Fatshark-ImmersionRC-SpiroNet-5_8GHz-RHCP-Antenna-Set-2-PCS-p-956810.html

    Aν θές για το κάτι τι παραπάνω πάρε αυτές εδώ τις κεραίες. Δε θα μετανοιώσεις καθόλου. Ο τύπος έχει ένα πολύ ακριβό μηχάνημα για να τις μετράει και να τις συντονίζει όπως πρέπει.

    Καλύτερες κεραίες http://www.stoneblueairlines.com/hangar/fpv-gear/antennas/rhcp/5-8-ghz/blue-beam-ultra/vas-5-8-ghz-bluebeam-ultra-antenna-set.html 
    Αν πάρεις αυτές, επειδή έρχονται απο Αμερική φρόντισε να διαλέξεις τη φθηνότερη μεταφορική εταιρία νομίζω usps για να μην πάς τελωνείο. Γράψε τους και σημείωμα στο check out να δηλώσουν μικρότερη αξία στο δέμα σου. πχ $20
    Journalisée
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 4.283



    « Répondre #50 le: Mardi, 3 Mars 2015, 09:04:54 »

     :thumbs up:Kατατοπιστικοτατος ..ευχαρηστω!
    Journalisée

    Fly hard ...land soft!
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 165



    « Répondre #51 le: Mardi, 3 Mars 2015, 09:06:52 »

    Επίσης ένα ωραίο και διασκεδαστικό σάιτ για να δείς στο περίπου τι συμβαίνει με τις κεραίες, συχνότητες και τα watt είναι αυτο.

    http://www.maxmyrange.com/

    Δες στα 5.8 που σε ενδιαφέρει εσένα τι μπορείς να καταφέρεις με διάφορα είδη κεραιών και ισχύος εκπομπής.
    Θα δείς οτι πρέπει να 4πλασιάσεις την ισχύ για να έχεις περίπου 2πλάσια απόσταση.

    Επίσης στο σαιτ εκεί είναι όλα θεωρητικά. Η πράξη διαφέρει. Ο θόρυβος του περιβάλλοντος που πετάς μειωνει την εμβέλεια σου. Επίσης το πόσο καλό σεταπ έχεις κάνει έχει σημασία. Για αυτο σου λέω βάλτα στο φτερό.

    Μη διστάσεις να δώσεις χρήματα για ποιοτικό εξοπλισμό. Είναι η σύνδεση σου μεταξύ αέρα και εδάφους. Επίσης σκέψου στο μέλλον πολύ σοβαρά για έναν αυτόματο πιλότο με gps και RTH. Θα δείς ότι μολις ανέβεις ψηλά και μακρυά είναι πάρα πολύ εύκολο να χασεις τον προσανατολισμό σου. Ο κόσμος από εκεί πάνω φαίνεται πολύ διαφορετικός από όπως τον έχουμε συνηθήσει.
    Journalisée
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 4.283



    « Répondre #52 le: Mardi, 3 Mars 2015, 11:17:19 »

    Περιμενω ενα ardupilot 2.8  με 433 τηλεμετρια ..πραγματικα ειναι ευκολο να χασεις τον προσανατολισμο σου ειδικα τωρα που πεταω με κακο σημα κακη καμερα χωρης ΟSD η autopilot Undecided
    Eυτυχως εχω παντα καποιον να κοιταει το μοντελο ... Thumbs up
    Journalisée

    Fly hard ...land soft!
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 165



    « Répondre #53 le: Mardi, 3 Mars 2015, 12:13:41 »

    Εάν θελήσεις να αναβαθμήσεις την κάμερα σου πές μου να σου πω ποια να πάρεις. Δεν ειναι ολες οι 700tvl το ίδιο πχ
    Journalisée
    tzidis
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 10


    « Répondre #54 le: Mercredi, 4 Mars 2015, 11:50:44 »

    Περιμενω ενα ardupilot 2.8  με 433 τηλεμετρια ..πραγματικα ειναι ευκολο να χασεις τον προσανατολισμο σου ειδικα τωρα που πεταω με κακο σημα κακη καμερα χωρης ΟSD η autopilot Undecided
    Eυτυχως εχω παντα καποιον να κοιταει το μοντελο ... Thumbs up


    Συμφωνώ σε ότι αφορά τον προσανατολισμό. Είναι πολύ επικίνδυνο. Εγώ πετάω μόνο με osd και αγχώνομαι αρκετά. Πόσο μάλιστα χωρίς.
    Τώρα περιμένω και εγώ πακετάκι με καινούργιο osd με return to home για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
    Εγώ περιμένω αυτόν Feiyu Tech FY 41AP Lite Entry Level FPV Autopilot.
    Εάν γνωρίζει κάποιος για τις ρυθμίσεις του συγκεκριμένου osd θα με βοηθούσε πολύ.
    Journalisée
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 4.283



    « Répondre #55 le: Dimanche, 8 Mars 2015, 19:34:34 »

    Εγινε δοκιμαστικη του Go Discover ..μονο καλα λογια εχω να πω για το πτητικο μερος  παρα τον πολύ κακο καιρο (αερας-ψιλοβροχο).Δεν πεταξα FPV αν και το ειχα στησει μια που μονος και με το συγκεκριμενο που σιγουρα τρεχει περισσοτερο από τα 2 πρωτα που ειχα δεν είναι σοφη ιδεα.Καταφερα να κουρεψω την ελικα βεβαια μια χαρα χωρης βοηθεια Grin...Σημειωση ότι και με 8χ6 από 10χ6 πεταει μια χαρα idiot2
    Eπισης δεν εχει κανενα θεμα στολαρισματος(προσπαθησα πολύ) παρα το σχετικα πισω ζυγισμα λογο απουσιας καμερας εμπρος.
    Γενικα είναι μια καλη πλατφορμα που όμως θελει αρκετη εξτρα δουλεια γιατι είναι κιτ και εχει προβληματικη βαση μοτερ.
    Επισης στη βαση καμερας μπαινουν "κουτι"τα hxt 900 .

    Επισης να ρωτησω γιατι είναι τοσο διαδεδομενα τα 5.8 συστηματα ενώ εχουν μικροτερη εμβελεια από τα 1.2 -1.3 που αν καταλαβα καλα είναι ισχυροτερα ?
    Στα 1.2 οι κεραια ειναi κανονικη η θελει καμια τεραστια cloverleaf για να εχει καλο σημα ...??..

    Journalisée

    Fly hard ...land soft!
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 165



    « Répondre #56 le: Jeudi, 12 Mars 2015, 10:43:44 »

    To 1.2g για βιντεο δε δουλευει ευκολα με 2.4 τηλεκατευθυνση.

    Αν μπει σε αεροπλανο και εχεις πανω απο 1 μετρο αποσταση μεταξυ βιντεοπομπου και δεκτη τ/κ και βαλεις τα καταληλα φιλτρα τοτε οκ.

    Αλλα το 5.8 βιντεο μπορει ανετα να σε παει περα απο τα ορια της 2.4τ/κ μην το υποτιμας.
    Kαι εννοειται ειναι καλο και πρεπει μη σου πω να αρχισεις να χανεις πρωτα την εικονα σου και μετα την τ/κ. Γιατι αλλιως θα ξεχαστεις και απλα θα βλεπεις με καλη εικονα το μοντελο σου να λοκαρει και να πεφτει.
    Journalisée
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 4.283



    « Répondre #57 le: Jeudi, 12 Mars 2015, 11:03:11 »

    Μακαρι να εχω range και σωστη εικονα και το θεμα εμβελειας το εχω στο νου μου.... Thumbs up
    Journalisée

    Fly hard ...land soft!
    salasgr
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 349


    fly something ... or take a nap...


    « Répondre #58 le: Jeudi, 12 Mars 2015, 14:17:13 »



    Επισης να ρωτησω γιατι είναι τοσο διαδεδομενα τα 5.8 συστηματα ενώ εχουν μικροτερη εμβελεια από τα 1.2 -1.3 που αν καταλαβα καλα είναι ισχυροτερα ?
    Στα 1.2 οι κεραια ειναi κανονικη η θελει καμια τεραστια cloverleaf για να εχει καλο σημα ...??..



    Για τις συχνοτητες αυτες χρειαζεται αδεια  ραδιοερασιτεχνη την οποια την
    παιρνει οποιοσδηποτε δινοντας καποιες εξετασεις, ενω οι 5.8 GHz ειναι free στο κοινο.
    Journalisée



    tzidis
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 10


    « Répondre #59 le: Dimanche, 29 Mars 2015, 14:38:52 »

    Επισης καποια προταση για κεραιες ??
    Ρωταω γιατι ειναι βλακεια να προσπαθουμε να ανακλυψουμε τον τροχο οταν το εχουν κανει αλλοι... Χαμόγελο

    επίσης αυτές οι κεραίες είναι πολύ καλές :
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__44643__Boscam_5_8GHz_Cloud_Spirit_Circular_Polarized_Antenna_Set_RP_SMA.html
    με αυτό το σετ βίντεο που έχω
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__15295__SkyZone_5_8Ghz_200mw_FPV_Wireless_AV_Tx_Rx_Set.html
    έπιασα σε μεγάλο υψόμετρο 2.700μ εμβέλεια.
    και παρακάτω το video:

    https://www.youtube.com/watch?v=uwsBKf1J7L8
     Thumbs up
    Journalisée
    Pages: 1 2 3 [4] 5     Haut de page
    Imprimer
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Modérateur: kolotoympas)  |  Fil de discussion: cheap fpv googles
    Aller à:  

    Propulsé par MySQL Propulsé par PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Transitionnel valide ! CSS valide !
    Page générée en 0.049 secondes avec 24 requêtes.