Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.514 Posts in 12.388 Topics da 6.239 Utenti / Ultimo Utente: Νικ.
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Sabato, 18 Mag 2024, 20:36:03

Login con username, password e lunghezza della sessione
Ricerca:     Ricerca Avanzata
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Sabato, 18 Mag 2024, 20:36:03

Login con username, password e lunghezza della sessione
    Soggetti recenti
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Utenti
    Utenti Totali: 6239
    Ultimo utente: Νικ.
    Statistiche
    Posts Totali: 304514
    Topics Totali: 12388
    Online Oggi: 116
    Presenze Massime Online: 959
    (Domenica, 18 Ott 2020, 16:30:52)
    Utenti Online
    Utenti: 0
    Visitatori: 37
    Totale: 37
    Selezione di tema

    Pagine: 1 [2] 3  Tutte     Vai Giù
    Stampa
    Autore Topic: Τα καλυτερα ελικοπτερα για αρχαριους  (Letto 6645 volte)
    Hobby-Shop.gr
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Posts: 61



    WWW
    « Risposta #15 il: Giovedì, 19 Mar 2009, 10:37:01 »

    μπορεί να βάλει τα αναβαθμιστικά αλουμίνια στο lama έτσι θα το κάνει ποιο άμεσα αποκρίσιμο στον και θα πετάει με λίγο περισσότερο αέρα, αλλά όταν τα βάλει πρέπει να προσέξει πολύ να ρυθμιστούν σωστά , αλλιώς δεν θα πετάει καθόλου,
    'Αλλη λύση είναι τα μεγάλα ελικόπτερα της Art-tech απο 180ευρώ τα MD 500 - MD military και Red wolf με 2.4Ghz τηλεκατεύθυνση όλα στο πακέτο , πολύ ποιο βαρύ και δυνατο απο τα lama, είναι η ποιο καλή λύση πιστεύω για αρχάριο που θέλει να πετάει έξω..
    Loggato
    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 429



    « Risposta #16 il: Giovedì, 19 Mar 2009, 10:38:58 »

    10-15 χλμ / ώρα σημαίνει 2-3 μποφώρ...

    θα σου πρώτεινα το εξής αν έχεις κάποιο sim ή αν έχει κάποιος φίλος.... βάλε στο sim 10-15 χλμ αέρα και πέτα όποιο θερμικό θες... θα δεις ότι ακόμα και τα θερμικά επιρρεάζονται αρκετά από τα 2-3 μποφώρ. Μετά βάλε ένα μικρό ηλεκτρικό για να γελάσεις  Grin

    Γνώμη μου.... μικρό ηλεκτρικό διπλού στροφείου για έξω δεν υπάρχει. Εδώ τα 450άρια μονού έχουν πρόβλημα.

    Loggato

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.075



    « Risposta #17 il: Giovedì, 19 Mar 2009, 11:19:05 »

       Με 15 χιλιόμετρα ταχύτητα ανέμου ακόμη και το MD ή το super lama θα βρεθούν πέντε μαχαλάδες πιο κάτω. Αν λοιπόν κάποιος θέλει να πετάει σε εξωτερικό χώρο και με τέτοιο αέρα αντί να δώσει 180 και 200 ευρώ για μεγάλο coaxial καλύτερα να δώσει κάτι παραπάνω να πάρει ένα μπελτάκι.
      Βέβαια για να μάθει κανείς να πετά ένα ελικόπτερο σαν το  μπελτ και μάλιστα με αέρα θα πρέπει να εξασκηθεί πολύ πρώτα γιατί δεν έχει καμιά σχέση η πτητική του συμπεριφορά με λάμα. Τι να κάνουμε όμως? Τα αγαθά κόποις κτώνται.




    Φιλικά Κώστας.
    Loggato
    Hobby-Shop.gr
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Posts: 61



    WWW
    « Risposta #18 il: Giovedì, 19 Mar 2009, 12:15:06 »

    εγω θα έλεγα Κώστα οτι για να μάθει κάποιος να πετάει δεν πρέπει να πάει σε beltακι το μόνο καλό είναι η τιμή του και όλα τα άλλα χάλια... ειναι αυτά που λέω εγκληματικά ελικόπτερα τα οποία βοηθάνε εμάς να πουλάμε ανταλλακτικά!
    Loggato
    MarD
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.246



    WWW
    « Risposta #19 il: Giovedì, 19 Mar 2009, 12:57:06 »

    εγω θα έλεγα Κώστα οτι για να μάθει κάποιος να πετάει δεν πρέπει να πάει σε beltακι το μόνο καλό είναι η τιμή του και όλα τα άλλα χάλια... ειναι αυτά που λέω εγκληματικά ελικόπτερα τα οποία βοηθάνε εμάς να πουλάμε ανταλλακτικά!

    Γεια χαρά φίλε.
    Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ήσουν ποτέ κάτοχος ενός Belt-CP. Γιατί και εγώ και πολύ φίλοι είμαστε πανευτυχείς με αυτό το ελικόπτερο.
    Τα ανταλλακτικά που λες πως χρειάζονται, εγώ και οι υπόλοιποι τα χρειαστήκαμε στις πτώσεις. Το Blade όταν πέφτει δεν χρειάζεται ανταλλακτικά;

    Χωρίς καμιά παρεξήγηση, απλά θα ήθελα να το συζητήσουμε λίγο το θέμα.  Χαμόγελο
    Loggato

    “The helicopter approaches closer than any other [vehicle] to fulfillment of mankind's ancient dreams of the flying horse and the magic carpet.”
    - Igor Sikorsky

    http://www.coolmodels.gr
    Hobby-Shop.gr
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Posts: 61



    WWW
    « Risposta #20 il: Giovedì, 19 Mar 2009, 13:25:11 »

    σ'ευχαριστώ που το συζητάς, είμαι ελικοπτεράς κατα 90% κάμποσα χρόνια, και ευτυχής κάτοχος του hobby-shop στο ηράκλειο, κατα καιρούς έχουν περάσει πάρα πολλά belt απο τα χέρια μου να τα σετάρω να τα επισκευάζω και να τα βελτιώνω. 'Εχουν αστάθεια στη πτήση λόγω κατασκευής, ακόμη και ccpm (με τα 3 servo απευθείας στη κεφαλή) που τα μετατρέπω  πάλι δεν μπορούν να πετάξουν σωστά , εννοώ πτήση από αρχάριο στο ξεκίνημά του, και πάντα συγκρητικά με το Blade 400.
    Loggato
    MarD
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.246



    WWW
    « Risposta #21 il: Giovedì, 19 Mar 2009, 13:38:27 »

    Το ελικόπτερο δεν είναι σίγουρα για αρχάριους. Αν και για ανθρώπους με πείσμα και πάθος για το αντικείμενο, αυτό αμφισβητείται.
    Δεν έχω πετάξει το Blade αλλά έχω πετάξει πολλά άλλα ελικόπτερα της ίδιας κατηγορίας αλλά ανώτερα αυτών των δυο σίγουρα.
    Δεν έχω παρατηρήσει όμως αυτή την αστάθεια που λες. Αντίθετα θα έλεγα παρέχει μεγαλύτερη ευστάθεια λόγω του ημισυμμετρικού flybar που φέρουν τα paddles ελαφρώς υψωμένα με αποτέλεσμα σχεδόν να "φρενάρει". Αν μιλάμε τώρα για ευελιξία, σίγουρα με αυτό τον τρόπο χάνει την ευελιξία του και λόγω του e-CCPM η απόκρισή του σε σχέση με τα CCPM (direct link) είναι ελαφρώς πιο αργή, που και αυτό βοηθά τον αρχάριο αφού λειτουργεί περίπου σαν το exponential. Λέγοντας αρχάριο εννοώ τον πρωτάρη στα μονού στροφείου ελικόπτερα και όχι τον άσχετο αφού το ελικόπτερο προορίζεται για προχωρημένους χρήστες. 
    Loggato

    “The helicopter approaches closer than any other [vehicle] to fulfillment of mankind's ancient dreams of the flying horse and the magic carpet.”
    - Igor Sikorsky

    http://www.coolmodels.gr
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.075



    « Risposta #22 il: Giovedì, 19 Mar 2009, 13:53:19 »

       Εντάξει κανείς δεν είπε ότι το μπελτ είναι ότι καλύτερο και ότι σταθερότερο και σίγουρα στη μαμίσια έκδοση τουλάχιστον δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα μίνι τιταν ή έναν τιρέξουλα. Από την άλλη όμως έχει μάθει πολύ κόσμο να πετάει και προσφέρεται και σε πολύ συμφέρουσα τιμή πράγμα που μετράει πάρα πολύ για έναν αρχάριο που αγοράζει το πρώτο του ελικόπτερο μετά το λάμα και δεν "το φυσάει". Γιατί κακά τα ψέματα για να δείξουν τις αρετές τους τα ελικόπτερα επιπέδου τιρέξουλα κλπ χρειάζονται και καλά πράγματα αλλιώς θα πετάνε μάπα. Αυτό σημαίνει ότι για να στήσει κανείς ένα καλό ηλεκτρικό θα πρέπει να δώσει μια εξακοσάρα στο χαλαρό. Χώρια που για οποιοδήποτε ελικόπτερο θα πρέπει να προσθέσει κανείς και τα σπασμένα της εκμάθησης.
       Αν λοιπόν η τσέπη βάζει περιορισμούς αναγκαστικά θα παει κάποιος σε μια φτηνή RTF λύση η οποία βέβαια να πετάει κι αυτη την αναγκη την καλύπτει επάξια το μπελτάκι.
       Αλλιώς αν το πάμε καθαρά από άποψη σταθερότητας τότε το ακόμη καλύτερο είναι ένα 30άρι θερμικό οπότε χτυπάμε για την πλάκα το χιλιάρικο και οι τυχόν πτώσεις της εκμάθησης μπορεί να έχουν και τραγική κατάληξη.







    Φιλικά Κώστας.
    Loggato
    Hobby-Shop.gr
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Posts: 61



    WWW
    « Risposta #23 il: Giovedì, 19 Mar 2009, 14:33:50 »

    Δε συμφωνώ Κώστα στο οτι πρέπει να ανέβεις ψηλά για να πετάξεις ενα σωστό ελικόπτερο, εγώ καταθέτω την άποψή μου μέσα απο εμπειρία δική μου και πελατών , Φαντάσου ότι μέχρι να πειστεί ο φίλος με το Belt του έβαλα ακόμα και DX7 με 401 γυροσκόπιο αφού το αναβάθμισα όλο με αλουμίνια, και πάλι το ίδιο αποτέλεσμα είχε... απογοήτευση στα χέρια... τον πληροφόρησα απο την πρώτη στιγμή , και άλλος πολλούς , οι οποίοι όταν πήγαν στο καλό 450άρι και στο Blade 400 τότε κατάλαβαν πόσο δίκιο είχα.
    'Ολοι λένε το Belt CP δεν είναι για αρχάριο ... ναι δεν είναι και ο έμπειρος το γνωρίζει αυτό και δεν πλησιάζει, ο αρχάριος το παντρεύεται το αγαπάει και δεν μπορεί να ξεκολήσει απο πάνω του μέχρι να του δώσει άλλα 300ευρω αλλάζοντας καμμένα ESC σπασμένα blades, motor και Gyro.
    Δεν ειναι τυχαίο ότι μετά το lama πετάνε το blade ενω το CP δεν μπορούνε, θα βάλω τους πελάτες μου να μιλήσουν...

    Loggato
    Marios 3D
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Posts: 88



    « Risposta #24 il: Giovedì, 19 Mar 2009, 14:43:10 »

    Ενας πολυ σημαντικος παραγοντας στον αρχαριο ειναι η τιμη του , και με αυτο το κριτηριο κατευθυνεται στην αγορα του οποιαδηποτε heli , και σε αυτο υπερτερει το belt , οποτε εχει τους οπαδους του , και εδω που τα λεμε δεν πεταει και ασχημα .Βεβαια κανεις δεν μενει ποτε μονο στο belt γρηγορα ερχεται και το επομενο ,και το επομενο , και μετα το θερμικο . Εγω προσωπικα με το belt ξεκινησα . τωρα ειμαι κατοχος δυο Τ-ΡΕΧ 600Ν  φτιαγμενα μπουνια , ενος mini titan , τωρα ετοιμαζομαι για gas 90 αρι , και να σας πω οτι προχθες ξαναγορασα ενα belt γιατι το βρηκα μονο 45 ευρω . Αλλα αυτα παθαινει οποιος μπλεκει με τα ελικοπτερα  .Δεν ικανοποιηται με τιποτα . Παιδια παρτε οτι μπορει η τσεπη σας και βουρ για πτηση .  Cheesy



    * 12134.jpg (40.28 KB, 640x425 - visto 371 volte.)
    « Ultima modifica: Giovedì, 19 Mar 2009, 16:00:07 da MariosT » Loggato

    Τ-rex 600N (Radix blades ,gyro Solid G ,servo HGD-760MG ,YS50 + Hatori,30%Coolpower)
    T-rex 600 ESP (Align blades , gyro LOGITECH 6100 ,servo HGD-760MG, 5000mah )
    GAUI 550 (Z-20,SAB Blades,servo HGD-760MG ,gyro Solid G, 6S-3600mah)
    vtr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 4.568


    α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...


    « Risposta #25 il: Giovedì, 19 Mar 2009, 14:51:28 »

    Φαντάσου ότι μέχρι να πειστεί ο φίλος με το Belt του έβαλα ακόμα και DX7 με 401 γυροσκόπιο αφού το αναβάθμισα όλο με αλουμίνια, και πάλι το ίδιο αποτέλεσμα είχε... απογοήτευση στα χέρια... τον πληροφόρησα απο την πρώτη στιγμή , και άλλος πολλούς , οι οποίοι όταν πήγαν στο καλό 450άρι και στο Blade 400 τότε κατάλαβαν πόσο δίκιο είχα.
    'Ολοι λένε το Belt CP δεν είναι για αρχάριο ... ναι δεν είναι και ο έμπειρος το γνωρίζει αυτό και δεν πλησιάζει, ο αρχάριος το παντρεύεται το αγαπάει και δεν μπορεί να ξεκολήσει απο πάνω του μέχρι να του δώσει άλλα 300ευρω αλλάζοντας καμμένα ESC σπασμένα blades, motor και Gyro.
    Δεν ειναι τυχαίο ότι μετά το lama πετάνε το blade ενω το CP δεν μπορούνε, θα βάλω τους πελάτες μου να μιλήσουν...

    Τόσο χάλια είναι το belt.....φίλε Hobby-Shop.gr idiot2
    Loggato

    Sponsored by: nemhobby.com 

    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.075



    « Risposta #26 il: Giovedì, 19 Mar 2009, 15:39:26 »

    Δε συμφωνώ Κώστα στο οτι πρέπει να ανέβεις ψηλά για να πετάξεις ενα σωστό ελικόπτερο, εγώ καταθέτω την άποψή μου μέσα απο εμπειρία δική μου και πελατών ... θα βάλω τους πελάτες μου να μιλήσουν...




       Από τη στιγμή που θα θελήσει κάποιος να ξεφύγει από τη λογική του RTF αναγκαστικά θα τα σκάσει. Πάρε παράδειγμα το μίνι τιταν. Βάλε του πάνω τα πράγματα που ανέφερες προηγουμένως , πρόσθεσε και τέσσερα σωστά σερβό και μια μπαταρία 2200 μιλιαμπερώρια και κάνε μια σούμα. Μιλάω πάντα με βάση τιμές από Ελληνικά καταστήματα.
       Το δικό μου πάντως κόστισε σχεδόν 480 ευρώ με δέκτη χαιτεκ και γυροσκόπιο Gy-240. Δεν βάζω την τηλεκατεύθυνση.
       


    Φιλικά Κώστας. 




       
    Loggato
    Hobby-Shop.gr
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Posts: 61



    WWW
    « Risposta #27 il: Giovedì, 19 Mar 2009, 17:25:36 »

    μα γιατί δεν λέτε για το RTF Blade 400? χρήματά του είναι ότι καλύτερο και τίμιο έχει βγεί αφήνοντας πίσω όλα τα υπόλοιπα σε αυτή τη κατηγορία
    Loggato
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.075



    « Risposta #28 il: Giovedì, 19 Mar 2009, 20:00:21 »

        Μα δεν διαφώνησε κανένας ότι το blade με το πακέτο που προσφέρεται υπερτερεί σαφώς και από το μπελτ και από άλλα της κατηγορίας RTF.
       Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι επειδή εμφανίστηκε κάτι καλύτερο το μπελτ από κει που ήταν best seller στην κατηγορία των after lama RTF και έμαθε τόσους ανθρώπους να πετάνε ξαφνικά έγινε ακατάλληλο για αρχάριους και γενικώς για τα μπάζα.
       Αν κάποιος είναι αυτή τη στιγμή στο ψάξιμο για ένα οικονομικό RTF ελικόπτερο ναι θα πρέπει να προτιμήσει το blade γιατί αυτά που διαθέτει θα του αρκέσουν για πολύ καιρό. Αν όμως κάποιος εχει ήδη ένα μπελτ δεν είναι λογικό να προσπαθούμε να τον πείσουμε ότι αντί να συνεχίσει την προσπάθεια με αυτό που έχει πρέπει να το πετάξει στα σκουπίδια γιατί εμφανίστηκε στην αγορά κάτι πιο σύγχρονο και σταθερότερο σε RTF.
        Για να το πω κι αλλιώς αυτό που μου τη σπάει είναι ότι αυτοί που εκθειάζουν τώρα το blade πριν από ενάμισι χρόνο περίπου εκθείαζαν το μπελτ το οποίο τώρα το βγάζουν άχρηστο. Και μετά από κανά χρόνο που θα βγει κάτι άλλο θα βγάζουν το blade άχρηστο.





    Φιλικά Κώστας.
    Loggato
    papabill
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.178



    WWW
    « Risposta #29 il: Giovedì, 19 Mar 2009, 20:15:10 »

    μα γιατί δεν λέτε για το RTF Blade 400? χρήματά του είναι ότι καλύτερο και τίμιο έχει βγεί αφήνοντας πίσω όλα τα υπόλοιπα σε αυτή τη κατηγορία


    Την αντιπροσωπεια εχεις και το προωθεις το Blade 400!?!   Huh Huh
    Loggato

    Το ελικόπτερο ή το ραφι θα στολίσει ή στο χωράφι θα σκορπίσει...
    Pagine: 1 [2] 3  Tutte     Vai Su
    Stampa
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Moderatore: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Topic: Τα καλυτερα ελικοπτερα για αρχαριους
    Salta a:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    Traduzione Italiana a cura di SMItalia

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Valido! CSS Valido!
    Pagina creata in 0.022 secondi con 25 queries.