Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.506 Posts in 12.387 Topics da 6.239 Utenti / Ultimo Utente: Νικ.
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Venerdì, 17 Mag 2024, 10:06:57

Login con username, password e lunghezza della sessione
Ricerca:     Ricerca Avanzata
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Venerdì, 17 Mag 2024, 10:06:57

Login con username, password e lunghezza della sessione
    Soggetti recenti
    [Oggi alle 01:44]

    [Ieri alle 11:35]

    [Lunedì, 13 Mag 2024, 08:35:43]

    [Domenica, 12 Mag 2024, 14:53:18]

    [Sabato, 11 Mag 2024, 20:08:18]

    [Venerdì, 10 Mag 2024, 23:15:04]

    [Venerdì, 10 Mag 2024, 17:13:22]

    [Giovedì, 9 Mag 2024, 15:30:01]

    [Lunedì, 6 Mag 2024, 01:30:30]

    [Domenica, 5 Mag 2024, 14:26:40]

    [Venerdì, 3 Mag 2024, 20:02:54]

    [Mercoledì, 1 Mag 2024, 09:15:28]

    [Venerdì, 26 Apr 2024, 12:30:31]

    [Mercoledì, 24 Apr 2024, 19:34:42]

    [Lunedì, 22 Apr 2024, 23:33:41]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Utenti
    Utenti Totali: 6239
    Ultimo utente: Νικ.
    Statistiche
    Posts Totali: 304506
    Topics Totali: 12387
    Online Oggi: 44
    Presenze Massime Online: 959
    (Domenica, 18 Ott 2020, 16:30:52)
    Utenti Online
    Utenti: 2
    Visitatori: 25
    Totale: 27
    Selezione di tema

    Pagine: 1 ... 10 11 12 [13] 14 15 16 ... 18     Vai Giù
    Stampa
    Autore Topic: Κανονισμός Πτήσεων Αερομοντέλων  (Letto 61216 volte)
    N/JOI
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 182



    « Risposta #180 il: Venerdì, 12 Mar 2010, 20:38:40 »

    Nομιζω οτι το μονο που κανουμε είναι μπουρου μπουρυ τα ίδια
    Εσεις εκει ετσι ειπατε περισι, και φετος δεν λετε τα ιδια και εμεις λεμε αυτό και και εσεις ενοειται αλλό κ.ο.κ.  lalala lalala lalala

    Το σιγουρο είναι ότι ενας νόμος μια διάταξη στηρίζεται σε καποιες αρχές και κανόνες και συνταξης και παρουσίασης

    Τωρα πως εμεις θα πούμαι στα υπερελαυρά πετάξτε πιο ψηλά και τα μεγαλήτερα (αεροπλάνα) πιο ψηλα γιατί εγώ σε όποιο σημειο της επικράτειας θελω θα πετάω το 5μετρο ακροβατικό (που δεν εχω  laugh) στα 1000 πόδια και δεν θα με νιάζει εάν περνάνε αεροπλάνα μικρά μεγάλα με πολλούς ή λίγους επιβάτες και εν παθει και κάτι και πέσει σε κανένα κεφάλι θα πώ ΟΥΠΣ και θα την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια εεεεεεεεεεεεεεεε τρελαθηκαμε με την τυπολατρεια

    Ολοι που λενε οτι πρέπει να πετάνε οπου θελουν ότι θέλουν, όταν είναι στο αυτοκίνητο τους περνάνε με κόκκινο και πατάνε και δυο τρείς πεζους ή αυτοί που θελουν να είναι κυριοι και συνφωνει με τον νόμο δεν κανουν πουθενά παρανομία HuhHuhHuhHuh? Θυμός Θυμός Θυμός
    Λιγο προσοχη δεν βλάπτει νομος είναι και είναι στο χέρι μας να ζητήσουμε οργανομένα και συγκροτιμένα να τροποποιηθούν καποια αρθρα και διατάξεις

    Τωρα οποιος θέλει να πετά ανένταχτος και χωρίς ασφάλεια -δικαίωμα του - να μας πει στο αυτοκίνητο του κυκλοφορεί χωρείς ασφάλεια Huh

    Τελικά αυτό που φαινεται είναι οτι το σοβαρό προβλημα είναι στις Μεγαλουπόλεις που οι χωροι πτήσεις και μακριά είναι και ακριβη .
    Τελικά όντος η Φτώχεια φέρνει γκρήνια  worry


    Loggato

    N/JOI WORKS
    argiris_big
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 685


    ...........


    WWW
    « Risposta #181 il: Sabato, 13 Mar 2010, 00:23:44 »

    [
    Φίλε Αργύρη τα είπαμε από κοντά στην Μεγαλόπολη, από τις συζητήσεις που έκανες με την παρέα που βρεθήκαμε εκεί είμαι σίγουρος ότι έβγαλες κάποια συμπεράσματα.


    Φιλε μου, σιγουρα ,αν και δεν ξερω οπως εχω προαναφερει ολα τα προσωπα και τα πραγματα,εχω παρει χαμπαρι τι εγινε και γινεται , οπως και πολλοι αλλοι στο φορουμ. Sad Sad Sad
     Σε ολους τους συλλογους του χωρου μας υπαρχουν παρομοια μικρα η μεγαλυτερα προβληματα.
     Το κακο ειναι οτι δεν συμφερει το Χομπυ/Αθλημα μας η συνεχιζομενη κοντρα ....μην το  κανουμε σαν αυτους που λεγαν...
    Εσεις ...που καιγατε τους Εβραιους.....και  οι  αλλοι απαντουσαν,...ναι αλλα και σεις καιγατε τους μαυρους .....
    Ελπιζω στη συνεχεια να διαβαζουμε   εποικοδομητικες προτασεις .....
     Πιστευω να τα πουμε παλι απο κοντα στο Αγρινιο...


    Υ.Γ.  τρομερη  η φωτο με το φεγγαρι........ Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Loggato

    When flying inverted..... "Down" is "Up" , and "Up"  is   "VERY EXPENSIVE"
    "PAPPY"
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 698



    « Risposta #182 il: Sabato, 13 Mar 2010, 09:07:38 »


    Προς mastora
    Δημήτρη έχω την αίσθηση πως ο ρόλος σου είναι σάν του λαγού..
    Και να φανταστείς πώς οι εκλεκτοί κύριοι που τώρα σε βάζουν μπροστά,
    πέρσι σε φτυαρίζαν με εκλετισμένο τρόπο..

    Αυτά


    +10000000 Thumbs up Thumbs up Thumbs up

    Δηλαδή μερικοί εκμεταλλεύονται το πάθος που έχεις να ανακατεύεσαι με τα κοινά και ανάλογα όταν σε έχουν ανάγκη σε βάζουν μπροστά και ΄οταν δεν σε θέλουν σε απομακρύνουν με τον τρόπο τους.
    Το θέμα είναι όμως ότι εσύ εκτίθεσαι και ενώ την μία τους τα χώνεις την άλλη είσαι υπέρμαχος!!Θυμίσου μόνο τι έγινε πριν 3 χρόνια..............
    Δεν είναι δουλειά μου να κρίνω εσένα ούτε κανέναν άλλο. Σού λέω όμως πως φαίνεται στα μάτια των υπολοίπων η στάση σου.
    « Ultima modifica: Sabato, 13 Mar 2010, 10:29:23 da pappy » Loggato

    "PAPPY"
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 698



    « Risposta #183 il: Sabato, 13 Mar 2010, 11:00:47 »

    Στο παρακάτω απόσπασμα αναγράφεται ρητά ότι το παρόν ασφαλιστήριο καλύπτει πάσα ζημεία η οποία θα γίνει σε
    χώρους οι οποίοι είναι αναγνωρισμένοι ώς επίσημα προπονητικά κέντρα μοντελισμού!!!
    Αρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι εφόσον κάποιος δεν είναι αθλητής (δεν έιναι μέλος σωματείου με ταυτότητα αθλητη που έχει εκδωθεί από την ΕΛΑΟ) και δεν πετάει σε νόμιμο αναγνωρισμένο προπονητικό κέντρο αερομοντελισμού σε προπόνηση επίδειξη είτε αγώνα (υπόψη ο αγώνας πρέπει να είναι αναγνωρισμένος από την ΕΛΑΟ και όχι τοπικός περιφερειακός αγώνας!!!!!!!) τότε το ασφαλιστήριο το οποίο πληρώνει δεν έχει καμία απολύτως ισχύ!!!
    Δηλαδή πληρώνει το ασφαληστήριο κάποιος ο οποίος είναι σε σύλλογο την συνδομή του και με την σειρά του ο σύλλογος στην ΕΛΑΟ αλλά άν δεν είσαι αθλητής
    δεν σε καλύπτει η ασφάλεια!!!

    ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?
    Σας παρακαλώ διορθώστε με αν αυτά που λέω δεν ισχύουν αλλά απλά εγώ τα κατάλαβα λάθος. Παρακαλώ επίσης κάποιον υπεύθυνο να μου εξηγήσει αν ισχύει το αντίθετο και σε ποιο σημείο του πρότυπου του ασφαλιστηρίου αναγράφεται.
    Δηλαδή αν πετάω οπουδήποτε αλλού πλην οργανωμένου χώρου και αναγνωρισμένου(ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ?HuhHuhHuh?) με την υποψη ασφάλεια είμαι κατοχυρωμένος? Δωστε μου σας παρακαλώ ένα παράδειγμα για να καταλάβω γιατί τα έχω λίγο μπερδεμένα.
    Αν ναι τότε θα σπεύσω να γραφτώ!!
    Ωστόσο για να μου λυθεί η απορία θα επικοινωνήσω το ταχύτερο δυνατόν με κάποιον ασφαλιστή να μου λύσει την απορία και με ονόματα θα παραθέσω τι ακριβώς μου είπε για να μην κάνω λάθος!!!
    Το λέω αυτό γιατί κάποιοι ισχυρίζονταιόπως ο φίλος N/JOI  ότι άπαξ και είσαι γραμμένος σε σύλλογο που υπάγεται στην ΕΛΑΟ είσαι αυτόματα ασφαλισμένος και  κατοχυρωμένος.


    http://www.elao.gr/web/documents/elao_am_insurance_2007.pdf
    Loggato

    N/JOI
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 182



    « Risposta #184 il: Sabato, 13 Mar 2010, 11:13:11 »

    Συνφωνώ pappy οτι όντος εδώ ακόμα και για μενα που- ίσως- είμαι αθλητης δεν ξέρω που μπορώ να πετάω κα "πόσο"  ασφαλισμένος είμαι  Sad
    Όντος καποιος θα πρέπει να το δεί το θέμα "με τα ψιλά γράμματα" στο ασφαλιστήριο και άν θα πρέπει να αλαχθεί για να καλύψει περισότερο κόσμο και με περισότερες καλύψεις.

    Παντος ετσι οπως πανε οι ασφαλιστικές θα κλείσουν σχεδόν όλες , και οποια μεινει θα μας γ..@@ σει στα ασφάλιστρα

    (παθών) Δάκρυ Δάκρυ












    Loggato

    N/JOI WORKS
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Risposta #185 il: Sabato, 13 Mar 2010, 11:17:20 »

    Καλημέρα

    Έχει πάρει κανείς αποζημείωση από αυτό το συμβόλαιο ως τώρα;
    Loggato

    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 2.268



    « Risposta #186 il: Sabato, 13 Mar 2010, 11:39:32 »

    Γιατί δε ρωτάς καλύτερα αν έχει πάρει κανείς το ίδιο το συμβόλαιο ή φωτοτυπία στα χέρια του. . . . !Αυτό που πληρώνουμε όλοι στους συλλόγους-μοντελοδρόμια-αερολέσχες κλπ. . .κλπ. . .κλπ. . !
    Loggato

    Πετάμε ?
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Offline Offline

    Posts: 2.248



    « Risposta #187 il: Sabato, 13 Mar 2010, 13:33:16 »

    Αρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι εφόσον κάποιος δεν είναι αθλητής (δεν έιναι μέλος σωματείου με ταυτότητα αθλητη που έχει εκδωθεί από την ΕΛΑΟ) και δεν πετάει σε νόμιμο αναγνωρισμένο προπονητικό κέντρο αερομοντελισμού σε προπόνηση επίδειξη είτε αγώνα (υπόψη ο αγώνας πρέπει να είναι αναγνωρισμένος από την ΕΛΑΟ και όχι τοπικός περιφερειακός αγώνας!!!!!!!) τότε το ασφαλιστήριο το οποίο πληρώνει δεν έχει καμία απολύτως ισχύ!!!
    Δηλαδή πληρώνει το ασφαληστήριο κάποιος ο οποίος είναι σε σύλλογο την συνδομή του και με την σειρά του ο σύλλογος στην ΕΛΑΟ αλλά άν δεν είσαι αθλητής
    δεν σε καλύπτει η ασφάλεια!!!

    ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?

    Βασική προϋπόθεση για την ισχύ της ασφάλισης, είναι να πετάς σε επίσημο αναγνωρισμένο μοντελοδρόμιο. Προφανώς, η όποια αλάνα ή χωράφι, δεν καλύπτονται...

    Επίσης προφανές είναι ότι η ασφάλιση γίνεται εξ ονόματος της ΕΛΑΟ και καλύπτει τα μέλη της και μόνο. Που σημαίνει, μέλη σε σωματεία της ΕΛΑΟ.

    Όσο αφορά στους αγώνες, εφόσον η ασφάλιση ισχύει σε προπονήσεις και σε επιδείξεις, προφανώς ισχύει και σε αγώνες... Δεν καταλαβαίνω από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι οι τοπικοί αγώνες δεν καλύπτονται...

    Από όσο γνωρίζω, αν και δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω 100%, έχει χρειαστεί μια φορά αποζημίωση και έγινε κανονικά.

    Και βέβαια, να μην ξεχνάμε το γενικό πνεύμα της ασφάλισης. Είναι για την μεγάλη κακιά στιγμή. Μακάρι να πληρώνουμε για 30 χρόνια και να μην χρειαστεί ποτέ μα ποτέ να δοθεί αποζημίωση.

    Για κάποιο λόγο, νομίζω ότι αρκετοί βλέπετε, ή προσπαθείτε να δείτε φαντάσματα και παγίδες. Τα πράγματα είναι απλά. Οι εγγεγραμμένοι σε συλλόγους αντιμετωπίζουν τα θέματα (και αντιμετωπίζονται) τελείως διαφορετικά από τον οποιονδήποτε ανένταχτο που θέλει να κάνει το χόμπυ του οπουδήποτε.

    Όπως σωστά επισήμανε και ο Β. Παπαδόπουλος παραπάνω, αν μπορεί κάποιος να βρει ένα σημείο στον κανονισμό, που θέτει σε κίνδυνο ή αμφισβήτηση της λειτουργεία του μοντελοδρομίου π.χ. της Ε.Α.Θ. και των πτήσεων σε αυτό, ας μας το επισημάνει. Γιατί εγώ δεν βλέπω κάποιο θέμα. Όπως λειτουργούσαμε πριν, έτσι συνεχίσουμε και τώρα.

    Τα δύο κυριότερα σημεία τριβής που εντόπισα στον κανονισμό είναι:

    Το μέγιστο ύψος των 400 ποδιών, που, θέλουμε δεν θέλουμε, αυτό πρέπει να είναι με το γράμμα του νόμου. Και που μπορεί να αλλάζει όταν χρειάζεται, για 100% νομιμότητα

    Το ελάχιστο βάρος των 350 γραμμαρίων για τελείως ελεύθερη πτήση. Εκεί είναι θέμα συζήτησης το που πρέπει να είναι το όριο.

    gkan
    Loggato

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    vhal
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 432



    « Risposta #188 il: Sabato, 13 Mar 2010, 16:41:06 »

    ...

    Όπως σωστά επισήμανε και ο Β. Παπαδόπουλος παραπάνω, αν μπορεί κάποιος να βρει ένα σημείο στον κανονισμό, που θέτει σε κίνδυνο ή αμφισβήτηση της λειτουργεία του μοντελοδρομίου π.χ. της Ε.Α.Θ. και των πτήσεων σε αυτό, ας μας το επισημάνει. Γιατί εγώ δεν βλέπω κάποιο θέμα. Όπως λειτουργούσαμε πριν, έτσι συνεχίσουμε και τώρα.

    Τα δύο κυριότερα σημεία τριβής που εντόπισα στον κανονισμό είναι:

    Το μέγιστο ύψος των 400 ποδιών, που, θέλουμε δεν θέλουμε, αυτό πρέπει να είναι με το γράμμα του νόμου. Και που μπορεί να αλλάζει όταν χρειάζεται, για 100% νομιμότητα

    Το ελάχιστο βάρος των 350 γραμμαρίων για τελείως ελεύθερη πτήση. Εκεί είναι θέμα συζήτησης το που πρέπει να είναι το όριο.

    gkan
    Αγαπητέ Γιώργο,

    Να υπενθυμίσω το μήνυμά μου εδώ:
    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=14488.msg125952#msg125952

    καθώς και ένα συμπληρωματικό εδώ:
    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=14488.msg126149#msg126149

    για να ξανατονίσω πως το πρόβλημα δεν είναι τόσο σε αυτά που γράφει ο κανονισμός, αλλά δε αυτά που ΔΕΝ γράφει και σε αυτά που ορίζονται με ΑΣΑΦΗ ΤΡΟΠΟ.

    Ας μην εκφυλλισθεί η συζήτηση στα 400 μ και τα 350 γρ. και ΜΟΝΟ. Ο κανονισμός εξυπηρετεί αυτούς που είναι "βολεμένοι" και δεν βοηθάει καθόλου την προσέλκυση νέων ανθρώπων στο hobby. Γι αυτό και πρέπει να αλλάξει ΑΜΕΣΑ.

    Και για να το κάνω πιο "λιανά" με ένα παράδειγμα: ίσως είναι αλήθεια οτι ο κανονισμός δεν εμποδίζει σε τίποτα τη λειτουργία του μοντελοδρομίου της ΕΑΘ, αλλά δεν προβλέπει, δεν κατοχυρώνει και βέβαια δεν βοηθάει καθόλου την δημιουργία νέων μοντελοδρομίων.

    Μπορούμε τουλάχιστον να συμφωνήσουμε σε αυτό?

    Βαγγέλης
    Loggato

    Βαγγέλης Χαλκιαδάκης - Αερολέσχη Φθιώτιδας

    Ζηλεύω του σταυραετού
    απου πετά στα νέφη
    και παίζει με τσι αστραπές
    και με τ' αστροπελέκια.
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Offline Offline

    Posts: 2.248



    « Risposta #189 il: Sabato, 13 Mar 2010, 18:04:38 »

    Βαγγέλη καλησπέρα,

    έχεις δίκιο ότι είναι ασαφής, θα μπορούσε να είναι πιο σαφής. Δεν νομίζω όμως ότι θα μπορούσε ποτέ να είναι απόλυτα σαφής και αναλυτικός, με το τι επιτρέπεται. Εκτός και αν γράφαμε ολόκληρους τόμους. Αν πρώτα συμφωνούσαμε... 'Ασε που πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να είναι ασαφής. Μας δίνει περισσότερο χώρο να κινηθούμε, αντι να μας περιορίζει.

    Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί εμποδίζει την προσέλκυση νέων αερομοντελιστών, ή τη δημιουργία νέων μοντελοδρομίων? Που βλέπεις το φρενάρισμα ?

    Και να το θέσω αλλιώς... Μέχρι πριν 1-2 χρόνια που δεν υπήρχε ούτε κουβέντα ούτε σκέψη για κανονισμό, ειδαμε καμια τρελή ανάπτυξη αερομοντελιστών ή εμφάνιση πλήθους μοντελοδρομίων που τώρα ξαφνικά να καθίστανται παράνομα ?

    Οι ανένταχτοι, πράγματι, έχουν λόγους να αντιδρούν. Και είναι οι ίδιοι λόγοι για τους οποίους είναι εξ αρχής ανένταχτοι και δεν θέλουν πάρε-δώσε με λέσχες-σωματεία κλπ. Μπορούν όμως να επηρεάσουν ουσιαστικά την κατάσταση έτσι? Νομίζω όχι... Η ΕΛΑΟ έχει σχέση με τα σωματεία και όχι με μεμονωμένα άτομα ή παρέες.

    Τέλος, η γνώμη μου για την ουσία του θέματος: το βλέπω καθαρά τυπικό και νομίζω ότι ουσιαστικά δεν θα μας απασχολήσει ποτέ στην πράξη. Εκτός ί σως κάποιον θέλει να πετάει πολύ μεγάλα μοντέλα... Ή - χτύπα ξύλο - αν γίνει κάποιο σοβαρό ατύχημα...

    Μακάρι να επικεντρωθούμε στο χόμπυ μας. Και βέβαια (αυτό και αν είναι ευχή), να καταφέρουμε κάποια στιγμή να είμαστε ενωμένοι και όχι σε αντίθετα "στρατόπεδα", όποια και αν είναι αυτά...

    Και δεν αναφέρομαι σε εμάς  Wink

    φιλικά,

    Γιώργος
    Loggato

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    vhal
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 432



    « Risposta #190 il: Sabato, 13 Mar 2010, 18:52:44 »

    Γιώργο,

    Δύο πολύ σύντομα σχόλια:

    Αν πρέπει να ασφαλιστεί κανείς για να πετάξει ένα easy star (και αυτός σίγουρα είναι αρχάριος) τότε σίγουρα αποθαρρύνεται για το επόμενο βήμα.

    Επαναλαμβάνω πως οι ασάφειες εξυπηρετούν τους βολεμένους - και είναι και η ρίζα κάθε λαδώματος και κάθε ρουσφετιού.
    Αν υποθέσουμε πως θέλεις να δημιουργήσεις ένα νέο μοντελοδρόμιο, έχεις δει πουθενά διαδικασία με το πώς ξεκινάς και από πού παίρνεις τις απαραίτητες άδειες? Ποιος κρίνει και με ποια κριτήρια την καταλληλότητα του χώρου? Αν έχεις "μπάρμπα στην Κορώνη" βέβαια, τότε έχεις κάποιες ελπίδες...

    Οσο για την ενότητα που λες ΑΜΗΝ και ΠΟΤΕ (αν και δεν είμαι αισιόδοξος ...)

    Φιλικά,
    Βαγγέλης
    Loggato

    Βαγγέλης Χαλκιαδάκης - Αερολέσχη Φθιώτιδας

    Ζηλεύω του σταυραετού
    απου πετά στα νέφη
    και παίζει με τσι αστραπές
    και με τ' αστροπελέκια.
    Dimitris Kriti
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.837


    Βενζίνη, τσόκ, δυο σχοινιές και φύγαμε!!!


    « Risposta #191 il: Sabato, 13 Mar 2010, 19:44:29 »

    Για πειτε μου βρε παιδια, σε τουτη εδω την χωρα, ποσα "επισημα" μοντελοδρομια και συλογοι υπαρχουν;
    Ποιο ειναι το ποσοστο επι του συνολου των απανταχου Ελληνων μοντελιστων που πετανε σε μοντελοδρομιο;
    Ποσοι ειναι οι υπολιποι διασπαρτοι στην Ελλαδα που πετανε στις αλανες και τα χωραφια και ΔΕΝ υπαρχει κοντα τους μοντελοδρομιο ουτε και εχουν την δυνατοτητα να καλυψουν την αποσταση για να βρεθουν σε ενα απο τα υπαρχωντα;
    Εγω και δυο τρεις  αλλοι που πεταμε εδω στην Ιεραπετρα να τα παρατησουμε; Συμφωνα με τον κανονισμο ειμαστε παρανομοι στο χωραφι.
    Το κοντινοτερο μοντελοδρομιο σε 'μενα ειναι εκατο χιλιομετρα και για το μισο της διαδρομης η μεση ωριαια ταχυτητα ειναι 60χλμ.
    Τι καθεστε και μου τσαμπουνατε για διεθνεις κανονες και νομους; Ο Γερμανος μπενει στην δρομαρα του με τις 4 λωριδες στο καθε ρευμα και παει οπου γουσταρει σε χρονο τε τε και δεν κοπαναει το αμαξι του σε λακουβες. Μαθαμε τωρα εξω γινεται αυτο. Ναι γινεται αλλα γινοντε και αλλα τοσα που απλα δεν τα βλεπουμε γιατι δεν μας συμφερει. Μονο οτι μας βολευει. Υοθετουμε απ' εξω οτι βολευει το καθε καθικι για να μας τα περνει. Ητε αυτο ειναι νομοι ητε προστιμα ητε οτι γουσταρετε. Το γενικευσα λιγο αλλα ετσι ειναι. Οι λιγοι κανουν την δουλεια τους, και παντα την πληρωνουν οι πολλοι.

    Περιμενω απαντηση για το τι θα γινει με μας τους "παρανομους" που πεταμε απο 'δω κι απο κει μιας και δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο. Λετε να μας αρεσει αυτη η κατασταση;
    Παρεες των τριων τεσσαρων ατομων σαν την δικια μου υπαρχουν παααρα πολλες ανα την Ελλαδα. Αμα κερδισω το λοτο θα φτιαξω ενα μοντελοδρομιο να ειμαι νομιμος. Προς το παρων θα ειμαι ερμεο του καθε παραξενου που δεν γουσταρει να βλεπει τους "μα...κες με τα αεροπλανακια που παιζουν το πουλι τους".

    Υ.Γ.
    Οσο για εσας εκει στην Αθηνα, αν αυριο το πρωι σηκωθουν ολοι οι αερομοντελιστες της Αττικης και πανε στα δυο τρια ποσα ειναι "κοντινα" μοντελοδρομια μου λετε που θα τους βαλετε; Μην μου λετε λοιπον για νομους και κανονισμους που εχουν και οι "αλλοι". Γιατι αυτοι εχουν και ολα τα "αλλα" πρωτα. Ο νοων νοητω.
    « Ultima modifica: Sabato, 13 Mar 2010, 20:04:34 da Dimitris Kriti » Loggato

    Καποιοι λενε "οτι δεν εχει πτερυγα δεν πεταει".
    Λαθος, πεταει αλλα ειναι λιγααακι ποιο δυσκολο...
    mastoras
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 926



    WWW
    « Risposta #192 il: Sabato, 13 Mar 2010, 20:54:14 »

    Δηλαδή μερικοί εκμεταλλεύονται το πάθος που έχεις να ανακατεύεσαι με τα κοινά και ανάλογα όταν σε έχουν ανάγκη σε βάζουν μπροστά και ΄οταν δεν σε θέλουν σε απομακρύνουν με τον τρόπο τους.

    Θάνο ποιοι είναι αυτοί που με βάζουν μπροστά, η με απομακρύνουν όποτε θέλουν ?  Sad  Φυσικά δεν γνωρίζεις αν συμβαίνει αυτό, η και ποιοι είναι τελικά "αυτοί". Απλώς έτσι σου τα είπανε κάποιοι......όπως και εμένα τότε  Wink
    Εγώ έκανα όμως τον κόπο και ψάχτηκα αρκετά καλά, για να μπορώ με σιγουριά σήμερα να αντικρούω τον καθένας σας με γεγονότα και ονόματα και όχι με αηδίες τύπου....νεραιδες, μάγισες, παράγκες, ρεζίλιδες, αυγο φιδιου, και μπλα μπλα μπλα και ουσία τίποτα.

    Το θέμα είναι όμως ότι εσύ εκτίθεσαι και ενώ την μία τους τα χώνεις την άλλη είσαι υπέρμαχος!!Θυμήσου μόνο τι έγινε πριν 3 χρόνια..............

    Σε ποιους τα έχωνα Θάνο ?  Τα έχω "χώσει" σε πολλούς για τι πράγμα όμως μιλάς δεν έχω καταλάβει ακόμα. Είδες ποτέ να αφήνω αιχμές η να τα "χώνω"  στην ομοσπονδία και το άθλημα  ?
    Με τον j-kon είχα μερικές διαφορές, αλλά έτσι γνωριστήκαμε καλύτερα  Χαμόγελο Με το προεδρείο του σωματείου μου είχα πρόβλημα, αλλά πέρασε και αυτό όταν άλλαξε το Δ/Σ.....και μετά τέλος.

    Δεν είναι δουλειά μου να κρίνω εσένα ούτε κανέναν άλλο. Σού λέω όμως πως φαίνεται στα μάτια των υπολοίπων η στάση σου.

    Σε ποιόν εκτίθεμαι ? Και σε ποιους φαίνεται στραβά η στάση μου ?  Στους αδιάφορους, στους φανατικά ανένταχτους, σε άλλους που δεν έχουν κάνει τον κόπο να έρθουν σε ούτε μια γενική συνέλευση να ακούσουν 5 πράγματα και να έχουν άποψη ?

    Αν εννοείς σε όλους αυτούς .........καρφί δεν μου καίγεται Θάνο !!!!!
     
    Loggato

    Οταν θέλεις να πας κάπου γρήγορα πήγαινε μόνος σου, όταν θέλεις να πας κάπου μακρυά πήγαινε με άλλους
    GRELE
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 896



    « Risposta #193 il: Sabato, 13 Mar 2010, 21:50:33 »

    Για τον φιλο Dimitris Kriti εχω να προτεινω κατι για να το ερευνησει.
    Βρειτε τον κοντινοτερο συλλογο της περιοχης σας και αφου συννενοηθειτε με τους διοικουντες γραφτειτε εκει και δημιουργηστε ενα παραρτημα στην δικη σας περιοχη ζητωντας να αναγνωριστει το "χωραφι" σας σαν χωρος προπονησεων .Εαν το προσπαθησετε νομιζω οτι θα το πετυχετε.Φυσικα προαπαιτουμενα ειναι η διαθεση για συννενοηση και η ορεξη για δουλεια.

    Φιλκα
    Βασιλης Παπαδοπουλος
    Loggato

    ......electrics are here to stay......
    "PAPPY"
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 698



    « Risposta #194 il: Sabato, 13 Mar 2010, 21:52:25 »

    Για κάποιο λόγο, νομίζω ότι αρκετοί βλέπετε, ή προσπαθείτε να δείτε φαντάσματα και παγίδες. Τα πράγματα είναι απλά. Οι εγγεγραμμένοι σε συλλόγους αντιμετωπίζουν τα θέματα (και αντιμετωπίζονται) τελείως διαφορετικά από τον οποιονδήποτε ανένταχτο που θέλει να κάνει το χόμπυ του οπουδήποτε.

    Κύριε Κανδυλάκη μάλλον δεν έγινα σαφής...
    Αν γραφτώ στο σύλλογό σας ως απλό μέλος χωρίς αξίωση να κατέβω σε αγώνες και  ΧΩΡΙΣ να είμαι αθλητής με ταυτότητα από την ΕΛΑΟ και πέσει το αεροπλάνο μου στο αμάξι σας θα εισπράξετε λεφτά από την ασφαλιστική ή όχι?
    Loggato

    Pagine: 1 ... 10 11 12 [13] 14 15 16 ... 18     Vai Su
    Stampa
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Ανακοινώσεις (Moderatori: Γιώργος Κανδυλάκης, andreas)  |  Topic: Κανονισμός Πτήσεων Αερομοντέλων
    Salta a:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    Traduzione Italiana a cura di SMItalia

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Valido! CSS Valido!
    Pagina creata in 0.026 secondi con 26 queries.