Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.506 Posts in 12.387 Topics da 6.239 Utenti / Ultimo Utente: Νικ.
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Venerdì, 17 Mag 2024, 10:06:50

Login con username, password e lunghezza della sessione
Ricerca:     Ricerca Avanzata
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Venerdì, 17 Mag 2024, 10:06:50

Login con username, password e lunghezza della sessione
    Soggetti recenti
    [Oggi alle 01:44]

    [Ieri alle 11:35]

    [Lunedì, 13 Mag 2024, 08:35:43]

    [Domenica, 12 Mag 2024, 14:53:18]

    [Sabato, 11 Mag 2024, 20:08:18]

    [Venerdì, 10 Mag 2024, 23:15:04]

    [Venerdì, 10 Mag 2024, 17:13:22]

    [Giovedì, 9 Mag 2024, 15:30:01]

    [Lunedì, 6 Mag 2024, 01:30:30]

    [Domenica, 5 Mag 2024, 14:26:40]

    [Venerdì, 3 Mag 2024, 20:02:54]

    [Mercoledì, 1 Mag 2024, 09:15:28]

    [Venerdì, 26 Apr 2024, 12:30:31]

    [Mercoledì, 24 Apr 2024, 19:34:42]

    [Lunedì, 22 Apr 2024, 23:33:41]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Utenti
    Utenti Totali: 6239
    Ultimo utente: Νικ.
    Statistiche
    Posts Totali: 304506
    Topics Totali: 12387
    Online Oggi: 44
    Presenze Massime Online: 959
    (Domenica, 18 Ott 2020, 16:30:52)
    Utenti Online
    Utenti: 2
    Visitatori: 25
    Totale: 27
    Selezione di tema

    Pagine: 1 ... 6 7 8 [9] 10 11 12 ... 18     Vai Giù
    Stampa
    Autore Topic: Κανονισμός Πτήσεων Αερομοντέλων  (Letto 61215 volte)
    Stargazer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.234


    Obi-Wan Has Taught Me Well !!!


    « Risposta #120 il: Martedì, 9 Mar 2010, 14:30:31 »

     
    Τα έχω δεί Δημήτρη, μόνο που διστυχώς από την Κυριακή το απόγευμα δεν υπάρχουν πλέον ,γιατί το μοντελοδρόμειο κουρεύτηκε! Azn

    ε ντε λα πατερν ντε σαλονικ  lalala
    « Ultima modifica: Martedì, 9 Mar 2010, 15:02:51 da Stargazer » Loggato

    Live To Fly, Fly To Live

    You know you've landed with the wheels up when it takes full power to taxi to the ramp.
    aragon
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Posts: 5


    « Risposta #121 il: Martedì, 9 Mar 2010, 15:13:05 »

    Κύριε bladekiller θα ήθελα να σας κάνω δύο ερωτήσεις, και αν θέλετε μου απαντάτε.

    Είπατε: "Κι αν κάποιοι αύριο μεθαύριο σας πάρουν όλους σας με τα γιαούρτια θα σας πω κι εγώ ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί τους. (επισήμως βέβαια θα το κατακρίνω βεβαίως βεβαίως)"

    Ποιοί είναι αυτοί που θα ρίξουν τα γιαούρτια, και σε ποιούς?

    Και μια ακόμη ερώτηση.
    Είστε μέλος της αερολέσχης Δερβενοχωρίων του κυρίου Τσιούγκου?

    Ευχαριστώ
    Loggato
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.075



    « Risposta #122 il: Martedì, 9 Mar 2010, 15:30:11 »

       Για την πρώτη ερώτηση θα σας απαντήσω.
       Ας πάνε λοιπόν (αν τολμούν) όποιοι ισχυρίζονται ότι χρειάζονται ασφάλιση ,τα μοντέλα των 100 γραμμαρίων για παράδειγμα, μια βόλτα από το ΣΕΦ ή οπουδήποτε αλλού πετάνε parkflyers να το πουν αυτό στα παιδιά εκεί και θα πάρετε την απάντησή σας.

       Για τη δεύτερη ερώτηση, πείτε μου πρώτα ποιος είστε κι ανοίξατε και δεύτερο λογαριασμό και  μετά θα σας απαντήσω αν και νομίζω ότι η ερώτησή σας είναι καθαρά ρητορική.
    Loggato
    vhal
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 432



    « Risposta #123 il: Martedì, 9 Mar 2010, 16:07:58 »

    Λοιπόν, σε όποιο forum και να έχει ξεκινήσει αυτή η συζήτηση, πάντα σε καυγά καταλήγει και μάλιστα καυγά κοκκοριών ...
    Ο pansofos έχει στο παρελθόν γράψει ένα σχετικό κείμενο για τον συγκεκριμένο καυγά πριν από αρκετά χρόνια και τον παρακαλώ αν θέλει να το γράψει κι εδώ.

    Το οτι καταλήγει πάντα σε καυγά, ίσως κάνει και προφανές γιατί καταληξαμε να έχουμε τέτοιο κανονισμό ...
    Κάποιος, κάπου, κάποτε είχε πει ότι "οι λαοί έχουν τους ηγέτες που τους αξίζουν". Στην περίπτωση αυτή βλέπουμε ακόμα μια επαλήθευση του ρητού.

    Τώρα επαληθεύεται και αυτό που έγραψε 2-3 σελίδες πριν ο κ. Παξιμαδάκης περί καυγάδων και υστερίας...

    Και με βάση και την προηγούμενη αντίστοιχη εμπειρία σε άλλο forum, ήρθε ο καιρός να την κάνω σιγά-σιγά από το thread.
    Ο,τι χρήσιμο ήταν να ειπωθεί, ειπώθηκε. Τώρα αρχίζει το μάτς! Ποιος είπε θα φέρει το ποπ-κορν?

    Β.

    ΥΓ: το πρωτότυπο άρθρο (από το 1986) του προφήτη Π.Σοφού από τον προηγούμενο καυγά τον Οκτώβρη του 2009 στο petame:
    http://www.petame.gr/forumv/showthread.php?t=3810
    Loggato

    Βαγγέλης Χαλκιαδάκης - Αερολέσχη Φθιώτιδας

    Ζηλεύω του σταυραετού
    απου πετά στα νέφη
    και παίζει με τσι αστραπές
    και με τ' αστροπελέκια.
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Offline Offline

    Posts: 2.095



    WWW
    « Risposta #124 il: Martedì, 9 Mar 2010, 16:17:41 »

       Για την πρώτη ερώτηση θα σας απαντήσω.
       Ας πάνε λοιπόν (αν τολμούν) όποιοι ισχυρίζονται ότι χρειάζονται ασφάλιση ,τα μοντέλα των 100 γραμμαρίων για παράδειγμα, μια βόλτα από το ΣΕΦ ή οπουδήποτε αλλού πετάνε parkflyers να το πουν αυτό στα παιδιά εκεί και θα πάρετε την απάντησή σας.

       

    Κώστα
    Ας κανουμε μια υπόθεση εργασίας.

    Ερχομαι * στον χώρο που πετάτε και σας λεω οτι με 6€ , που δεν θα τα πάρω φυσικά εγώ ,  μπορείτε να ασφαλιστείτε σαν άτομα , με ολα σας τα μοντέλα απο 1gr  μέχρι και i 25000.gr για ενα χρόνο . τι λες θα με παίρνατε με τα γιαούρτια Huh?

    * φυσικά θα φοράω αδιάβροχο  Wink
    Loggato

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    aragon
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Posts: 5


    « Risposta #125 il: Martedì, 9 Mar 2010, 16:36:07 »

    Δεν νομίζω κύριε bladekiller ότι οι αερομοντελιστές του ΣΕΦ είναι αυτού του επιπέδου που περιγράφετε.

    Οι αερομοντελιστές του ΣΕΦ απέδειξαν εμπράκτως ότι θέλουν να είναι νόμιμοι στο χώρο που πετάνε, ότι θέλουν να έχουν φωνή και λόγο στο "αερομοντελιστικό γίγνεσθαι".
    Ούτε νομίζω πως είναι σωστό να μιλάμε εμείς, για λογαριαμό των αερομοντελιστών του ΣΕΦ, από τη στιγμή που δεν πετάμε εκεί.

    Η δευτερη ερώτηση μου δεν είναι ρητορική αλλά ουσιαστική.
    Παρ' όλα αυτά διατηρείτε το δικαίωμά σας να μην απαντήσετε, όπως κι εγώ διατηρώ το δικό μου να μη θέλω να δημοσιοποιήσω το όνομά μου.

    Ευχαριστώ και πάλι.
    Loggato
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.075



    « Risposta #126 il: Martedì, 9 Mar 2010, 16:42:33 »

       Για την πρώτη ερώτηση θα σας απαντήσω.
       Ας πάνε λοιπόν (αν τολμούν) όποιοι ισχυρίζονται ότι χρειάζονται ασφάλιση ,τα μοντέλα των 100 γραμμαρίων για παράδειγμα, μια βόλτα από το ΣΕΦ ή οπουδήποτε αλλού πετάνε parkflyers να το πουν αυτό στα παιδιά εκεί και θα πάρετε την απάντησή σας.

       

    Κώστα
    Ας κανουμε μια υπόθεση εργασίας.

    Ερχομαι * στον χώρο που πετάτε και σας λεω οτι με 6€ , που δεν θα τα πάρω φυσικά εγώ ,  μπορείτε να ασφαλιστείτε σαν άτομα , με ολα σας τα μοντέλα απο 1gr  μέχρι και i 25000.gr για ενα χρόνο . τι λες θα με παίρνατε με τα γιαούρτια Huh?

    * φυσικά θα φοράω αδιάβροχο  Wink


     Αν εννοείς Γιάννη μου το χώρο που πετάω εγώ προσωπικά ,δεν θα πάρεις ούτε σεντ γιατί πολύ απλά έχω έτσι κι αλλιώς ασφάλιση. Τώρα ,αν εννοείς ότι θα πας κάπου που πετάνε parkflyers και τους ζητήσεις 6 ευρώ για το μίνιουμ για παράδειγμα ,δεν έχεις παρά να το δοκιμάσεις και να δεις τα αποτελέσματα.
        Εγώ τώρα θα σου κάνω μια άλλη ερώτηση "εργασίας". Αν εγώ στις διακοπές μου έχω μαζί ένα φελιζολένιο easystar και πάω να πετάξω σε ένα ξεροχώραφο, θα σε πάρω κι εσένα εκεί μαζί για να εγκρίνεις το χώρο και να σου δώσω τα 6 ευρώ? Κι αν θέλω να πετάξω ένα μικρό ηλεκτρικό coota στη λίμνη του χωριού μου ,θα πρέπει να βρω τον ιδιοκτήτη της λίμνης?  laugh Και μετά να ψάχνω εσένα για τα 6 ευρώ?
       Λοιπόν, ας αφήσουμε τους παραλογισμούς γιατί αυτά δεν γίνονται πουθενά. Αυτό με τα 350 γραμμάρια πρέπει να αλλάξει, τελεία και παύλα. Κι όσοι ονειρεύονται να το επεκτείνουν ,στα 100 γραμμάρια για παράδειγμα, μάλλον έχουν επηρεαστεί από τις αναθυμιάσεις της μεθανόλης.
    Loggato
    "PAPPY"
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 698



    « Risposta #127 il: Martedì, 9 Mar 2010, 16:58:10 »

    Εγώ θα πρότεινα να παραμείνουμε...."κόσμιοι" και περιμένω επίσης μία κριτική στην ανάλυση-προτάσεις
    2 σελίδες πιό πριν!!!
    « Ultima modifica: Martedì, 9 Mar 2010, 17:10:48 da pappy » Loggato

    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.075



    « Risposta #128 il: Martedì, 9 Mar 2010, 16:59:28 »

    Δεν νομίζω κύριε bladekiller ότι οι αερομοντελιστές του ΣΕΦ είναι αυτού του επιπέδου που περιγράφετε.

    Οι αερομοντελιστές του ΣΕΦ απέδειξαν εμπράκτως ότι θέλουν να είναι νόμιμοι στο χώρο που πετάνε, ότι θέλουν να έχουν φωνή και λόγο στο "αερομοντελιστικό γίγνεσθαι".
    Ούτε νομίζω πως είναι σωστό να μιλάμε εμείς, για λογαριαμό των αερομοντελιστών του ΣΕΦ, από τη στιγμή που δεν πετάμε εκεί.

    Η δευτερη ερώτηση μου δεν είναι ρητορική αλλά ουσιαστική.
    Παρ' όλα αυτά διατηρείτε το δικαίωμά σας να μην απαντήσετε, όπως κι εγώ διατηρώ το δικό μου να μη θέλω να δημοσιοποιήσω το όνομά μου.

    Ευχαριστώ και πάλι.


        Για το πρώτο σκέλος της απάντησής σας, πρέπει να σας πω ότι το γιαούρτι δεν είναι απαρραίτητα κυριολεκτικό. Αλλωστε, με τη σημερινή οικονομική κρίση, δεν χαραμίζει κανείς έτσι τα τρόφιμα. Το γιαούρτι συμβολίζει αυτό που πολλές φορές λέμε "πέτρες", "ντομάτες", "νεράτζια","αυγά","κρεμάσαν κουδούνια" κλπ. Κυρίως όμως συμβολιζει το γιουχάρισμα και δεν έχετε παρά να επισκευτείτε την ιστοσελίδα τους, για να το διαπιστώσετε πόσο συμφωνούν με την ασφάλιση στα μίνιουμ που προτείνουν κάποιοι εδώ. Αν ακόμη αμφιβάλλετε για το γιουχάρισμα ,σας το επαναλαμβάνω. Πηγαίνετε σε οποιοδήποτε χώρο, που πετάνε park flyers, να τα πείτε αυτά.
        Για το δεύτερο σκέλος τώρα. Το να μη θέλετε να δημοσιοποιήσετε το όνομά σας είναι φυσικά δικαίωμά σας. Αλλά είναι κι εμένα δικαίωμά μου να υποθέσω το οτιδήποτε για την πραγματική σας ταυτότητα ,μια και δεν συνηθίζεται να μπαίνει κάποιος από το πρώτο του μήνυμα σε ένα τέτοιο θέμα και να κάνει τέτοιες ερωτήσεις.
    Loggato
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Offline Offline

    Posts: 2.095



    WWW
    « Risposta #129 il: Martedì, 9 Mar 2010, 17:01:22 »

    Ηταν ερώτηση "εργασίας" όπως ειπες . Δεν προκειτε κανένας να ψάξει κανέναν .
    Η ασφάλιση  μπορεί με βάση τον κανονισμό να ειναι υποχρεωτική , αλλα κανένας δεν θα έρθει να πει , εσυ κράνος γιατί δεν φοράς  ?? Στριφογύρισμα ματιών

    Άσχετο αυτο ειναι απο άλλο ανέκδοτο .

    Θελω να πω ότι ο καθένας κρίνει και πράττει .

    Το μην ασφαλιστεί κάποιος ή να παραμένει ανένταχτος μπορεί να  είναι προσωπικό θέμα , αλλά σίγουρα δεν ειναι ούτε επαναστατική πράξη ούτε πράξη αντίστασης στον κατακτητή .

    Αντίθετα το να είναι ασφαλισμένος είναι πράξη ευθύνης , απέναντι στους φίλους  μοντελιστές. .
    Προσωπική άποψη πάντα .


    Pappy.

    Τον χώρο  δεν στον καταχυρωνει κανένας , παρα μόνο εσυ και το σωματείο σου .


    Υπεύθυνος  για το μοντελο σου δεν μπορει να ειναι κανένας αλλος παρα μονο εσύ .

    Αν εισαι νέος μπορείς παντα να ζητήσεις βοήθεια .
    Φυσικά σε καθε μοντελοδρομιο - συλλογο μπορούν να οριστούν επόπτες πτήσεων που θα εχουν την ευθυνη γιαυτο που λες περι υπεύθυνου ασφαλειας .
     
    Αλλα πάντα η τελική ευθυνη ανήκει σε σένα και σε κανέναν άλλο


    Σε τελική το να πετάς   ( πετυχημένα) ενα μοντέλο είναι μια πράξη ευθύνης.

    Ισως όταν με το καλο αποκτήσουμε αεροπορική παιδεία , να υπάρχουν επόπτες που θα σεβόμαστε την άποψή τους .



    « Ultima modifica: Martedì, 9 Mar 2010, 17:17:02 da Γιάννης Παξιμαδάκης » Loggato

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Risposta #130 il: Martedì, 9 Mar 2010, 17:03:57 »

    Ο pansofos έχει στο παρελθόν γράψει ένα σχετικό κείμενο για τον συγκεκριμένο καυγά πριν από αρκετά χρόνια και τον παρακαλώ αν θέλει να το γράψει κι εδώ.

    ΥΓ: το πρωτότυπο άρθρο (από το 1986) του προφήτη Π.Σοφού από τον προηγούμενο καυγά τον Οκτώβρη του 2009 στο petame:
    http://www.petame.gr/forumv/showthread.php?t=3810
    Κύριε Χαλκιαδάκη, σωστά τα λέτε,
    απλά για να μην μείνουν με τις απορίες οι νεώτεροι, το 1986 το συγκεκριμένο άρθρο ο κ. Σοφός το έγραψε για μένα. Τιμή μου. Γι' αυτό και σήμερα είμαστε φίλοι με τον Παναγιώτη. Και με τους άλλους που τότε προσυπέγραψαν το άρθρο.
    Το ότι το 1986 είχε πράγματι συμβεί μία ανακατωσούρα στην ΕΑΑ, οφείλετο στην προσπάθεια να εδραιωθεί για πρώτη φορά  κανονισμός λειτουργίας σε Ελληνικό μοντελοδρόμιο. Τον κανονισμό εκείνο τον είχα συντάξει εγώ.
    Παρ' όλη την τότε αντίδραση, όλα τα μοντελοδρόμια σήμερα έχουν ένα κανονισμό λειτουργίας, είτε για την προστασία του συνόλου είτε για την προστασία του αρχάριου αερομοντελιστή από τους άγνωστους γι' αυτόν κινδύνους του χόμπυ.
    Είναι αποδεδειγμένο ιστορικά, ότι ο Ελληνας δεν δέχεται κανένα "ζυγό", και σε επέκταση θεωρεί τον εαυτό του προσβεβλημένο όταν κληθεί να τηρήσει απλές και λογικές διατάξεις. Τι να κάνουμε; Αν είμασταν από διαφορετική πάστα σήμερα θα μιλούσαμε άλλη γλώσσα.
    Δεν αμφέβαλα ότι και ο νέος κανονισμός περί πτήσεως αερομοντέλων θα άνοιγε και πάλι τους ασκούς του αιόλου. Απ' ότι θα διαπιστώσατε και εσείς διαβάζοντας τις θέσεις των φίλων αερομοντελιστών στο εδώ φόρουμ, υπάρχουν και δηλώσεις αποδοχής του ως καθ' όλα σωστού και αναμενόμενου χρονικά, ως η ελάχιστη προσπάθεια για να περιορισθούν οι πιθανότητες κάποιου "στραβού γεγονότος" που θα σπιλώσει ανεξίτηλα την μέχρι σήμερα καλή μας εικόνα. Δεκτές 100% οι εισηγήσεις για βελτίωση. Δεκτές 100% και οι διαφωνίες. Γιατί όχι;
    Δεν μπορούν όμως να έχουν θέση στον αερομοντελιστικό διάλογο απειλές από ανώνυμους που το μόνο που επιδιώκουν δεν είναι βέβαια η βελτίωση του κανονισμού, αλλά η προσωπική τους προβολή ανάμεσα στους σωστούς αερομοντελιστές.
    Loggato

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    aragon
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Posts: 5


    « Risposta #131 il: Martedì, 9 Mar 2010, 17:07:04 »

    Εγώ κύριε vhal δεν βλέπω καυγά (προς το παρόν τουλάχιστον)

    Εγώ αυτό που βλέπω είναι διαφορετικές απόψεις οι οποίες βασίζονται στο προσωπικό όφελος του καθενός, πώς δηλαδή ο κανονισμός αυτός επηρρεάζει την αερομοντελιστική του καθημερινότητα και βολή.
    Βλέπω απόψεις που για να στηριχθούν, ρίχνουν την ευθύνη σε συγκεκριμένα πρόσωπα, ενώ πίσω τους κρύβονται προσωπικές διαμάχες και εγωϊσμοί.
    Βλέπω γραφόμενα που εκφράζουν μια αγανάκτηση, η οποία πηγάζει περισσότερο από τις δυσκολίες της καθημερινής μας ζωής, και η στοχοποίηση των "αρχόντων" του αερομοντελισμού είναι ευκολότερος τρόπος εκτόνωσης.

    Ούτε βλέπω καυγά κοκοριών με την έννοια που αναφέρει η χαριτωμένη ιστοριούλα του pansofou.

    Επίσης με ενοχλεί η συνεχής χρήση (εκμετάλλευση) του ονόματος του pansofou, ενός ανθρώπου με μεγάλη ιστορία στον αερομοντελισμό, πάντα ενταγμένου, ανθρώπου χαμηλού προφίλ, για την ενδυνάμωση των προσωπικών μας απόψεων.

    Loggato
    Demetre
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 238



    « Risposta #132 il: Martedì, 9 Mar 2010, 17:21:44 »

    Αχ ρε παιδιά,με αυτές τις ιδέες περί ασφαλειας.
    Υπάρχει ένας νομος που λέει:{Ότι δύναται να συμβεί,ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ}.
    Park flywers?Aπογειwνεσε->λίγος αέρας->βουτιά Pits->πάει το μάτι του μικρού ,που δεν σε πρόσεχε.
    Αγωνίζεσαι μια ζωή για να αγοράσεις ένα σπιτάκι,ένα αμάξι...Κίνδυνος να στα πάρουν οι Δικηγόροι.
    Ως προς τα προαναφερθέντα από άλλους,ως προς τι ζημια μπορεί να προκαλέσει ένα μοντέλο?Να μερικά συμβάντα που έχω παρευρέθη:1.aeropl.size.60 3-4 κιλών,βουτιά στα pits->"τρυπα διαμπερες" στην πόρτα ενός Suburbun "σεβρολετ",ζημια $2,500.2.Παρόμοιο μέγεθος μοντέλου->ίδιο σενάριο->τρυπα και βούλιαγμα στο νεύρο του αμαξώματος,ανάμεσα στις 2 πόρτες,ζημια $3,800.Air-show στο μικρό αεροδρόμιο του Essex (εκεί που κατάγεται ο Frank Ζάππα,2-3 xil.apo το σπίτι του)Επιδείξεις Giant Scale AT-6 Texan 25 κιλών racer,και αξιας περίπου$7,ooo-$9,000,χάσιμο control σε Low Pass Full γκάζι->"τρυπαρα" κοντά 1 metro,στον εξωτερικό τοίχο σε airplane Hanger->Το Fuselage περνα μέσα ανάμεσα σε 2 αεροπλάνα του 1930"" ,χτυπα ένα από τα καθίσματα που μόλις τελειωσαν το "ρεστοραιτιον",η σπασμένη προπέλα που ακόμα γυρίζει κανε τις ταπετσαρίες κομμάτια,και τελικά περνάει 40-50 μετρα στο Hangar.Ζημια?Air-Show "Warbirds Over Delaware",Giant Scale P-51 Mustang 25 κιλών,"κινητ".2 cylinder in Line Βενζίνη,Απογείωσης,->αεράκι+Propeller Torque->βουτιά Full Γκάζι στο Parking,ανάμεσα σε 2 αυτοκίνητα,Τρυπα στο Χώμα 30-40 εκατ.κάρφωμα η μηχανή με το μπροστινό μέρος του aeropl.Ζημια -0- (Αν εxής τύχη......)
    Και αν όλα αυτά δεν ακούγονται αρκετά ,Το μάθατε το ότι πριν από 4-5 χρονια ένα trainer μοντέλο χτύπησε το ZEPPELIN της FUJI που έτυχε, να περνάει?Τι νομίζετε πως θα συνέβαινε στον ιδιοκτητη του μοντέλου αν δεν ήταν μέλος της ΑΜΑ και δεν είχε ΑΣΦΑΛΕΙΑ?
    Η ασφάλισης των μοντέλων μας είναι για να καλύπτει ΕΜΑΣ.Τους τριγύρω μας πρέπει να τους προσέxουμε / σεβόμαστε, εμείς προαιρετικά,και φυσικά ύπαρxη και το καταστατικό της "ΕΛΑΟ", kai ο ΝΟΜΟΣ."Ου Μπλέξεις "Φιλικά Jim
    Loggato
    Sokratis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 198


    « Risposta #133 il: Martedì, 9 Mar 2010, 17:29:28 »

    ΝΑ προτεινω κατι?ΜΑζευομαστε απο ολα τα αθληματα(πλην παραγοντων,καρεκλαδων κλπ....)και τους τραβαμε μεχρι τα Ευρωπαικα δικαστηρια,ασφαλιστηκα μετρα,και δημοσιο κραξιμο μπας και ξεβρωμισει επιτελους αυτη η χωρα......
    Loggato

    " Στην αρχή σε αγνοούν, μετά σε γελοιοποιούν, μετά σε πολεμούν και μετά σε ασπάζονται " (Mahatma Gadhi)
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.075



    « Risposta #134 il: Martedì, 9 Mar 2010, 17:49:49 »


    Το μην ασφαλιστεί κάποιος ή να παραμένει ανένταχτος μπορεί να  είναι προσωπικό θέμα , αλλά σίγουρα δεν ειναι ούτε επαναστατική πράξη ούτε πράξη αντίστασης στον κατακτητή .


       Γιάννη πρέπει να σου πω ότι ούτε ανένταχτος είμαι ούτε φυσικά ανεύθυνος γιαυτό και τα θερμικά μου τουλάχιστον μοντέλα τα πετάω στο μοντελοδρόμιο.
       Δεν είναι δυνατό όμως ,για να πετάξει κανείς ενα easystar στη μέση του πουθενά (κι όχι ανάμεσα σε κόσμο και μικρά παιδιά όπως ειπώθηκε παραπάνω) να του ζητάμε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να βρει σε ποιον ανήκει η έκταση και να κουβαλάει κι έναν εκπρόσωπο συλλόγου μαζί του καθώς κι έναν ασφαλιστή. Ούτε είναι ευχάριστο να σκεπτόμαστε ότι απλά δεν πρόκειται κανένας να ελένξει αντί να αναθεωρηθούν κάποια σημεία του κανονισμού με όρους λογικής. Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά.
       
        Οσο για σας κύριε Κωσταντακάτε μπορείτε σας παρακαλώ να πείτε για ποιες ακριβώς "απειλές" μιλάτε? Και ποιοι είναι αυτοί που επιδιώκουν προσωπική προβολή?
    Loggato
    Pagine: 1 ... 6 7 8 [9] 10 11 12 ... 18     Vai Su
    Stampa
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Ανακοινώσεις (Moderatori: Γιώργος Κανδυλάκης, andreas)  |  Topic: Κανονισμός Πτήσεων Αερομοντέλων
    Salta a:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    Traduzione Italiana a cura di SMItalia

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Valido! CSS Valido!
    Pagina creata in 0.034 secondi con 25 queries.