Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.515 Messages dans 12.388 Fils de discussion par 6.239 Membres / Dernier membre: Νικ.
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Samedi, 18 Mai 2024, 21:55:06

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
Rechercher:     avancée
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Samedi, 18 Mai 2024, 21:55:06

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
    Matières récentes
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Membres
    Total des membres: 6239
    Dernier: Νικ.
    Stats
    Total des messages: 304515
    Total des fils de discussion: 12388
    En ligne aujourd'hui: 116
    Jamais en ligne: 959
    (Dimanche, 18 Oct. 2020, 16:30:52)
    Membres en ligne
    Membres: 4
    Invités: 38
    Total: 42
    Choix de thème

    Pages: [1]     Bas de page
    Imprimer
    Auteur Fil de discussion: Futaba FF6 35Mhz  (Lu 738 fois)
    Lassis
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 2


    « le: Lundi, 28 Aoϋt 2023, 12:56:18 »

    Καλημέρα σε όλους. Μετά από 15 χρόνια απουσίας επανέρχομαι στο χόμπυ. Διαθέτω μία Futaba FF6 35Mhz της οποίας ο δέκτης FP-R138DF δεν
    λειτουργεί από πτώση. Τι μου προτείνεται να αγοράσω νέο δέκτη με 50 - 80 ευρώ ή να αγοράσω μία 2,4 της τάξεως των 100 - 130 ευρώ.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Υ.Γ. Οι 2,4 δεν δέχονται παρεμβολές?
    Journalisée
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Répondre #1 le: Lundi, 28 Aoϋt 2023, 14:04:36 »

    Καλημέρα σε όλους. Μετά από 15 χρόνια απουσίας επανέρχομαι στο χόμπυ. Διαθέτω μία Futaba FF6 35Mhz της οποίας ο δέκτης FP-R138DF δεν
    λειτουργεί από πτώση. Τι μου προτείνεται να αγοράσω νέο δέκτη με 50 - 80 ευρώ ή να αγοράσω μία 2,4 της τάξεως των 100 - 130 ευρώ.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Υ.Γ. Οι 2,4 δεν δέχονται παρεμβολές?

    Ελεγξε αν ο πομπός σου δέχεται μοντέρνο module στα 2,4. Αν ναι, τότε θα αγοράσεις μόνο καινούργιο αντιστοιχο δέκτη.
    Δεν μας είπες όμως που μπορεί να οφείλεται η βλάβη και δεν λειτουργεί; Είναι πολύ πιθανόν να έχουν χαλάσει τελείως οι μπαταρίες.
    Οπότε αγορασε απ' ευθείας νέο σύστημα στα 2,4. Σίγουρα θα κοστίσει φθηνότερα και θα είσαι σίγουρος ότι δεν θα κινδυνέψει το αεροπλάνο.
    Journalisée

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Lassis
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 2


    « Répondre #2 le: Lundi, 28 Aoϋt 2023, 14:25:41 »

    Αγαπητέ Κ. Κωνσταντακάτο, σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Ο πομπός μου διαθέτει το παλίο στρογκυλό 6pin βύσμα για το οποίο δεν εχω βρει module. Ο μαμά Δέκτης της Futaba δεν λειτουργεί μετά από πτώση. Έχω αγοράσει 2 mini δέκτες no name οι οποίοι λειτουργούν αλλά δεν τους εμπιστεύομαι και δεν πρέπει να είναι full range. Έκανα μία μικρή έρευνα αγοράς και είδα ότι υπάρχει
    σετ Τηλεκατευθυνσης - Δέκτη Futaba στα 2,4 με 100 ευρώ περίπου οπότε θεωρώ είναι η πιο ασφαλής και οικονομική επιλογή για να επανέλθω.
    Journalisée
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Répondre #3 le: Mardi, 29 Aoϋt 2023, 14:34:51 »

    Αγαπητέ Κ. Κωνσταντακάτο, σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Ο πομπός μου διαθέτει το παλίο στρογκυλό 6pin βύσμα για το οποίο δεν εχω βρει module. Ο μαμά Δέκτης της Futaba δεν λειτουργεί μετά από πτώση. Έχω αγοράσει 2 mini δέκτες no name οι οποίοι λειτουργούν αλλά δεν τους εμπιστεύομαι και δεν πρέπει να είναι full range. Έκανα μία μικρή έρευνα αγοράς και είδα ότι υπάρχει
    σετ Τηλεκατευθυνσης - Δέκτη Futaba στα 2,4 με 100 ευρώ περίπου οπότε θεωρώ είναι η πιο ασφαλής και οικονομική επιλογή για να επανέλθω.

    Φίλε μου ο πομπός σου δεν δέχεται module 2,4 Futaba εκτός και εαν βάλεις το FRSky DIY όποτε μετα θα χρειαστείς δεκτες FRSky !
    Εχω διαθέσιμο δεκτή 35 MHz να σου στείλω δωρεάν, θα χρειαστεί να βάλεις τον κρύσταλλο από τον παλιό σου δεκτη.
    Journalisée

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Pages: [1]     Haut de page
    Imprimer
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Modérateurs: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Fil de discussion: Futaba FF6 35Mhz
    Aller à:  

    Propulsé par MySQL Propulsé par PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Transitionnel valide ! CSS valide !
    Page générée en 0.02 secondes avec 24 requêtes.