Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.425 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 04:40:06

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 04:40:06

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 02:51]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 13:05]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304425
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 109
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 81
    Συνολικά: 81
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3 4 5     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Ikarus Aerofly Pro - Deluxe  (Αναγνώστηκε 43391 φορές)
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « στις: Τετάρτη, 14 Δεκ 2005, 10:47:16 »

    Μπορουμε σ'αυτο το θεμα να παραθετουμε ερωτησεις, σχολια, εμπειριες κτλ. σχετικα με το ΑFPD.
    Καταγράφηκε
    anikolog
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3


    « Απάντηση #1 στις: Τετάρτη, 14 Δεκ 2005, 16:17:20 »

    hi!. Ο AFPD για μενα ειναι ισως ο καλυτερος sim. Για οσους δεν εχουν τηλεκατευθυνση η δε μπορουν να την συνδεσουν με το aerofly μπορουν να αγορασουν ενα φτηνο gamepad σαν αυτα του playstasion 2 που εχουν 2 sticks επανω (για pc βεβαια) και να το χρησιμοποιησουν σαν τηλ/θυνση. το δικο μου το εχα παρει 7 ευρω και εχει εκτος τον 2 stick αλλα 8 πληκτρα δηλαδη συνολο 12 καναλια Thumbs up πετας και διαστημοπλοιο!! ισως να μην ειναι και η καλυτερη λυση αλλα κανει μια χαρα τη δουλεια της. αυτα...
    Καταγράφηκε
    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.358



    « Απάντηση #2 στις: Τετάρτη, 14 Δεκ 2005, 17:45:20 »

    Και που μπορω να τον βρω?Υπαρχει καποια σελιδα που μπορω να κανω download?Τον εχει καποιος που μπορει να μου κανει μια copia και να μου τον στειλει?Πραγματικα τον θελω πολυ...
    Καταγράφηκε

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #3 στις: Τετάρτη, 14 Δεκ 2005, 21:38:59 »

    Γεια σας,

    Χωρις να ειμαι moderator η administrator θα ηθελα να πω οτι το θεμα αυτο το ανοιξα για να συζηταμε για το AFPD ειδικοτερα και γενικοτερα και σε καμια περιπτωση για τη διαδοση πειρατικου software. Γνωριζουμε ολοι οτι στο συγκεριμενο forum μπαινουν καταστηματαρχες πολυ συχνα, επομενως ειναι αντιδεοντολογικο κατα τη γνωμη μου να συζηταμε για site που μπορουμε να το βρουμε σπασμενο, καλωδια κτλ.

    Αυτα ειναι λεπτα θεματα νομιζω και πρεπει να τα χειριζονται με ιδιαιτερο τροπο οσοι εχουν πηγες για καλωδια και "σπασμενες" εκδοσεις του AFPD. Αν ειναι για sim τυπου FMS δεν υπαρχει θεμα για καλωδια κτλ. φυσικα αφου ειναι freeware, στην περiπτωση οπως του AFPD τα πραγματα ειναι διαφορετικα αφου το γνησιο ειναι κλειδωμενο (εχει dongle).

    Ξεκαθαριζω τη θεση μου προς αποφυγη παρεξηγησεων γιατι τυγχανει να γνωριζω προσωπικα τους καταστηματαρχες που πουλανε το συγκεκριμενο simulator.

    Κωστα εσυ εισαι ο "ιδιοκτητης" του forum αν εγραψα κατι λαθος σε παρακαλω διορθωσε με.

    Φιλικα,  Χαμόγελο

    Νικος

    YΓ: Και 2 screenshot με το YAK του QQ απο AFPD


    * QQ_YAK4.JPG (31.96 KB, 750x600 - εμφανίστηκε 1785 φορές.)

    * QQ_YAK6.JPG (44.71 KB, 750x600 - εμφανίστηκε 1782 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 14 Δεκ 2005, 21:42:05 από Nikolas » Καταγράφηκε
    Κώστας Ζαπαντιώτης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 618



    « Απάντηση #4 στις: Τετάρτη, 14 Δεκ 2005, 22:37:36 »

    Έγινε μια αναφορά για κάποιον που πουλάει απλά ένα καλώδιο για σύνδεση μιας τηλεκατεύθυνσης με υπολογιστή και πωλείται για χρήση με  sim τυπου FMS!Δεν ανέφερε κανείς(και ελπίζω να μην αναφέρει) πηγή για 'σπασμένες' εκδόσεις του AFPD.Όποιος τον βρει ή τον κατεβάσει free τότε μαγκιά του και καμμιά ντροπή απέναντι στους καταστηματάρχες!Το πρόβλημα το έχουν οι εταιρίες!Όπως και να έχει το τσάμπα έχει άλλη χάρη! laugh
    Καταγράφηκε
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #5 στις: Τετάρτη, 14 Δεκ 2005, 23:23:05 »

    Φιλε μου διαβασε καλυτερα το μηνυμα μου, νομιζω οτι δε το διαβασες προσεκτικα. Δεν αναφερομαι σε αυτα που γραφεις τα οποια ανηκουν σε αλλο θεμα. Με το Aerofly αν δεν ειναι σπασμενο δε μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιοδηποτε καλωδιο, εστω κι αν βρεις, γιατι πολυ απλα καθε κομματι του software ερχεται με καλωδιο κωδικοποιημενο για το συγκεκριμενο Serial No του software. Καθε καλωδιο ειναι διαφορετικο και δε μπορει να χρησιμοποιηθει με αλλα Serial No. Επισις και copy του γνησιου να εχεις αν δεν εχεις καλωδιο με την κωδικοποιηση του μητρικου τοτε ειναι δωρον αδωρον.

    Αυτα για να καταλαβεις  πως δουλευει το ολο θεμα. Ελπιζω να σε κατατοπισα.  rolleye

    Νικος
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 14 Δεκ 2005, 23:52:21 από Nikolas » Καταγράφηκε
    Κώστας Ζαπαντιώτης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 618



    « Απάντηση #6 στις: Τετάρτη, 14 Δεκ 2005, 23:41:20 »

    Αφού υπάρχει τότε αυτή η δυκλείδα ασφαλείας,τι το αντιδεοντολογικό υπάρχει απέναντι στους καταστηματάρχες?Πές το από την αρχή για να μη ψάχνεται για κόπιες ο φίλος μας ο v_tolias ούτε εγώ να αγοράζω τσάμπα καλώδια!Με διαφώτισες!
    Καταγράφηκε
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #7 στις: Πέμπτη, 15 Δεκ 2005, 00:10:42 »

    Παράθεση
    Κωστα εσυ εισαι ο "ιδιοκτητης" του forum αν εγραψα κατι λαθος σε παρακαλω διορθωσε με.

    Αν και είναι αλήθεια ότι το Aeromodelling GR συντηρείται από την αρχή με δικά μου έξοδα, χωρίς καμμιά οικονομική υποστήριξη από κανένα και επομένως και χωρίς δέσμευση σε κανένα, ο όρος "ιδιοκτήτης" δεν μου αρέσει  Θυμός. Εξ' άλλου τα έξοδα δεν είναι δυσβάστακτα.

    Το Aeromodelling GR όμως δεν το αγόρασα ούτε πλήρωσα κανέναν να μου το φτιάξει. Είναι δημιούργημα μου και η βελτίωση και διαχείριση του επιμέλεια μου. Εδώ έχω αφιερώσει πραγματικά αρκετό χρόνο και δουλειά. Δεν πάω λοιπόν σε κατηγορία ARF  laugh. Δεν είμαι επαγγελματίας αλλά δεν βλέπω να τα πάω και τόσο άσχημα Ποοολύ άνεση

    Η ουσία όμως δεν είναι η δομή του site αλλά αυτά που γράφονται, ο τρόπος τους και το πνεύμα που επικρατεί. Εδώ λοιπόν θα συμφωνήσω με τον Νίκο ότι το θέμα πρέπει να εντοπισθεί στο συγκεκριμένο θέμα του Aerofly Pro Deluxe και όχι σε καλώδια και πως μπορεί να συνδεθεί ένας άλλος FMS. Ηδη το είχα δει και έχω ανοίξει το θέμα Καλώδια για πομπούς και άλλες λύσεις ελέγχου για διάφορους FMS.

    Τώρα ένα άλλο θέμα. Δεν μπορεί να δίνονται πληροφορίες για το πως θ' αποκτήσει κάποιος ένα σπασμένο πρόγραμμα, κωδικούς κτλ. αντιβαίνει και στην συμφωνία που έχει το Aeromodelling GR με τον server. Από την άλλη μεριά το αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα σε σπασμένη μορφή και εαν λειτουργεί σωστά είναι μια είδηση και μια πληροφόρηση. Δεν ξέρω αν είναι "μαγκιά" το ένα ή το άλλο, καλό είναι όμως να κρατιέται η συζήτηση σε κάποιο επίπεδο και να θυμόμαστε ότι το καθε τι έχει τον τρόπο του και τον χώρο του.

    Με την ευκαιρία να θυμίσω και το θέμα φωτογραφιών άλλων ή άλλων sites. Δεν είναι θέμα τυπολατρείας αλλά σωστής συμπεριφοράς.

    Επίσης κατά κανένα τρόπο δεν αφορά το Aeromodelling GR τι γράφεται στα PMs ή τα emails μεταξύ σας  Wink
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 15 Δεκ 2005, 00:37:20 από Κώστας Κωστόπουλος » Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #8 στις: Πέμπτη, 15 Δεκ 2005, 00:22:32 »

    Κωστα Χαμόγελο,

    Απ'οτι φαινεται εγραψα κατι λαθος, σε αποκαλεσα "ιδιοκτητη" του forum, αν και ηταν εντος εισαγωγικων βεβαια... Grin

    Νικος

    Καταγράφηκε
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #9 στις: Πέμπτη, 15 Δεκ 2005, 00:41:21 »

    Μου έχει μείνει ψυχικό τραύμα απ' το Yahoo! όπου αναγκαστικά ήμουνα "Group Owner"  Ποοολύ αστείο
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.358



    « Απάντηση #10 στις: Πέμπτη, 15 Δεκ 2005, 10:18:40 »

    Βασικα διαβασα το μνμ του anikolog και οτι χρησιμοποιει ενα απλο game pad...Αυτος ειναι ο λογος που θελω και εγω τον sim!Τα λεω αυτα για να μην παρεξηγουμαι...Η τηλ/ση ουτε που με ενδιαφερει οπως φυσικα και το καλωδιο!!!
    Εχω το ασυρματο gamepad της logitech που ειναι ισως καλυτερο απο τηλ/ση(λεμε τωρα) και λεω να το αξιοποιησω καταλληλα!!!!!!!

    Παρολα αυτα θα μου πειτε..Γιατι δεν χρησιμοποιεις τον FMS?Τον βαρεθηκα.......Και οταν βλεπει καποιος τα γραφικα του Aerofly καταλαβαινει οτι ο FMS ειναι "απλη οδοντοκρεμα"... uglystupid2 uglystupid2 uglystupid2 uglystupid2
    Καταγράφηκε

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    Hartmann
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #11 στις: Δευτέρα, 27 Φεβ 2006, 10:52:43 »

    Καλήμέρα.

    Καθώς δεν έχω πετάξει ακόμα το πρώτο μου μοντέλο, οπότε δεν έχω σημείο αναφοράς, ήθελα να ρωτήσω πόσο καλή εξομοίωση πιστεύετε ότι κάνει το συγκεκριμένο sim; O λόγος που ρωτάω είναι ότι ασχολήθηκα μαζίτου κάμποσες ώρες το ΣΚ και ορισμένα πράγματα μου φάνηκαν παράξενα, όπως π.χ. ότι μπορούσα πιο εύκολα να πετάξω κάποιο 3D ακροβατικό παρά τα αργά και δυσκίνητα εκπαιδευτικά. Επίσης τα shock flyers είναι δυνατόν να πετάνε έτσι!! Εκπληξη Αυτά φαίνονται να αψηφούν την βαρύτητα. Μου θυμίζουν space sim που πάει όπου σημαδέψεις την μούρη!! laugh
    Αν όντως πετάνε έτσι δεν κατάλαβαίνω για ποιό λόγο δεν προτείνονται ώς εκπαιδευτικά. Πετάνε σχεδόν όσο γρηγορα ή αργά θέλεις, είναι ελαφριά και δεν φαίνονται στο sim τουλάχιστον να παθαίνουν τίποτα, και η απίστευτη ευελιξία τους σε γλιτώνει από τις κακοτοπίες πρίν προλάβεις να το σκεφτείς: απλά τραβάς λίγο το stick και ανεβαίνει κάθετα σαν το space shuttle!!  laugh Αν ισχύουν όλα ή μέρος αυτών και στην πραγματικότητα τότε νομίζω βρήκα το πρώτο (ή ένα από τα πρώτα έστω) μοντέλο μου.  smitten
    Πάντως το sim το βρήκα αρκετά εύκολο, μέσα σε λίγες ώρες για παράδειγμα προσγειώνω σχεδόν όλα τα μοντέλα 9 στις 10 φορές. Ελπίζω μόνο να έχει κάποια σχέση με την πραγματικότητα και να μην χάνω τσάμπα την ώρα μου.  Undecided

    Αυτές οι λίγες σκέψεις. Χαιρετώ.
    Καταγράφηκε
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #12 στις: Δευτέρα, 27 Φεβ 2006, 12:59:15 »

    Γεια σου φιλε Hartman,

    Το sim ειναι πολυ πιο ευκολο απο την πραγματικοτητα, αλλα ειναι μια αρχη για να "εκπαιδευσεις" τα αντανακλαστικα σου. Τα shockflyer που εχει μεσα το sim δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα χρειαζονται ψαξιμο και παραμετροποιηση αρκετη για να τα φερεις στα πραγματικα δεδομενα.

    Θα σου ελεγα στα μεγαλα μοντελα να αυξησεις λιγο το sim speed 110-120% . Για shockflyer μετα την παρεμετροποιηση οπως κεντρο βαρους πιο πισω, αυξηση κινησεων κτλ, ελλατωσε το sim speed γυρω στο 90%. Δυστυχως τα μοντελα δυναμικης στα μεγαλα μοντελα ειναι λιγο διαφορετικα απο τα shockflyers. Το συγκεκριμενο sim βλεπει μοντελα τυπου shockflyers απλως πιο μικρα, δε λαμβανει αλλους παραγοντες υποψιν πχ Reynolds Number γι'αυτο πρεπει να ελλατωσεις το sim speed στην προκειμενη περιπτωση.

    Αυτα ισως βεβαια να ειναι λιγο ψιλα γραμματα για ενα αρχαριο, καλο ειναι τα ξερεις για το μελλον. Παντως μην βασιζεσαι και πολυ στο sim μονο στο μοντελοδρομιο η σε οποιονδηποτε αλλο χωρο θα μαθεις να πετας. Σου ευχομαι καλη προοδο!! Wink

    Φιλικα,

    Νικος
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 27 Φεβ 2006, 13:08:25 από Nikolas » Καταγράφηκε
    Hartmann
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #13 στις: Τετάρτη, 1 Μάρ 2006, 00:38:28 »

    Σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές. Χαμόγελο
    Θα το ψάξω το θέμα με τις παραμετροποιήσεις και τα speeds.
    Έχεις δίκιο πάντως, το sim μπορεί να μου δώσει κάποια πράγματα αλλά μόνο έξω θα μάθω να πετάω πραγματικά.
    Πάντως έχω 'κολλήσει' με το sim, έχω ασχοληθεί πολλές ώρες. Αυτά τα μοντελάκια πετάνε απίστευτα, ανυπομονώ να μάθω να πετάω με το slowstick που θα πάρω για να τσιμπίσω ένα απ'αυτα τα ακροβατικά!  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #14 στις: Παρασκευή, 24 Μάρ 2006, 14:54:33 »

    Ενα videaki απο ΑFP που εφτιαξα γρηγορα χθες, για αναζοπηρωσουμε λιγο το θεμα:

    https://www.aeromodelling.gr/album/albums/userpics/AFP.wmv

    Νικος
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2 3 4 5     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Λογισμικό και εξομοιωτές πτήσεων (Συντονιστής: Serafim)  |  Θέμα: Ikarus Aerofly Pro - Deluxe
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.039 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.