Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.506 μηνύματα σε 12.387 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 10:18:26

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 10:18:26

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:44]

    από sakis art
    [Χθες στις 11:35]

    από snoopy
    [Δευτέρα, 13 Μάι 2024, 08:35:43]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304506
    Σύνολο θεμάτων: 12387
    Online σήμερα: 44
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 23
    Συνολικά: 26
    Στυλ εμφάνισης

    Συνδεδεμένες εκδηλώσεις
    • ΣΤΑΜΠ "Αλέξης Αλεξανδρόπουλος" - 15/5: Κυριακή, 15 Μάι 2016
    Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6 ... 8     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΣΤΑΜΠ "Αλέξης Αλεξανδρόπουλος" - 2016  (Αναγνώστηκε 18643 φορές)
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #30 στις: Τρίτη, 10 Μάι 2016, 14:54:12 »

    Δίνει δλδ για Κυριακή, Δυτικό-Βορειοδυτικό στους 10 κόμβους? Βολεύει αυτό για Πεντέλη? Μάλλον για Κερατοβούνι έ?

    Όπως είπατε όμως σωστά, ας περιμένουμε μέχρι Παρασκευή βράδυ να δούμε αναλυτικότερα, ή ακόμα και Σάββατο, και αποφασίζουμε.
    Θα μιλήσουμε και στα κινητά αλλά θα γράψουμε και εδώ αν μπορέσουμε για να ενημερωθούν όλοι.

    Θυμηθείτε όμως, στις 10 το πρωί, ΟΧΙ να ξεκινάμε απο το σπίτι μας, αλλά... να είμαστε στο σημείο Ραντεβού στις 10 για να μήν γίνει ότι άλλες χρονιές και να έχουμε και όλη την ημέρα εμπρός μας. Εεεε... καλά εντάξει, θα προσγειωθούμε στις 16:00 για να φάμε και κανένα σουβλάκι.

    Και μιά φωτό απ'το Κοτσυφάκι που θα κυνηγάει με βεντούζα με ταινία διπλής στη μύτη και σε όποιον κολλήσει η βεντούζα θα κεράσει σουβλάκι (ένα)...  laugh
    (έβαλα κι άλλες φωτό στο Άλμπουμ του)


    * Kotsifi.jpg (110.02 KB, 560x290 - εμφανίστηκε 346 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 10 Μάι 2016, 15:08:14 από DeltaMan » Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #31 στις: Τρίτη, 10 Μάι 2016, 18:04:50 »

    Oxi Αποστολε, δυτικους μεχρι τις 12 και μετα τις 12 το μεσημερι βαζει νοτιοδυτικους στα 4 μποφωρ περιπου. Καλη μερα δειχνει να ειναι και το Σαββατο, με νοτιους...
    Τελος παντων, ας περιμενουμε γιατι ολα αυτα μπορει να αλλαξουν.

    Αυτο το ποντακι που εβαλες στο κοτσυφι ειναι καλη ιδεα για να μπαινει ερμα και να ζυγιζει η πτερυγα εκει που πρεπει. Γι αυτο το εχεις;
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    vagelis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 174



    « Απάντηση #32 στις: Τρίτη, 10 Μάι 2016, 19:36:08 »

    Εαν επαληθευτούν οι προβλέψεις για Δ-ΝΔ προτείνω δαγκωτό Ύπατο! Για να δούμε και κάνα καλό εργαλείο να πετάει!
    Είναι ασύγκριτα καλύτερο μέρος από Πεντέλη, με πολύ καλύτερη προσγείωση. Κατά τη γνώμη μου, στην Πεντέλη με τον χώρο που έχει απομείνει για προσγείωση (για ανεμόπτερα) κάθε προσέγγιση είναι ζαριά.
    Mόνο πτέρυγα πια μπορείς να παίξεις ή μικρά τύπου άθραυστα (EPP,EPO κλπ)...Τι λέτε?
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 10 Μάι 2016, 21:20:29 από vagelis » Καταγράφηκε
    alex.cularis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 971


    « Απάντηση #33 στις: Τρίτη, 10 Μάι 2016, 22:08:43 »

    καλησπέρα
    εγω είμαι μεσα  εάν και δεν εχω ξαναπαει θα φερω το EPSILON του εβαλα φρενα και είναι μια καλη πλαγια από ότι λενε οι περισσοτεροι αλλα το ραντεβού για τις 10 πρεπει να είναι στο υπατο γιατι είναι μια ωρα μακρια και χανεται η μερα αν ειμαστε εκει στις 12
    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #34 στις: Τετάρτη, 11 Μάι 2016, 13:29:13 »

    Καλησπέρα παιδιά.

    Alex το pod στο Κοτσύφι είναι για έξτρα εξοπλισμό, όπως κάμερες κλπ που βάζουμε τελευταία, αλλά ναί, δέν έχεις άδικο, φέρνοντας το έρμα πιό εμπρός μπορείς να βάλεις λιγότερο βάρος σε έρμα για να ζυγίσει... ! Και είναι και "μουράτο" έτσιιιι?!?!  laugh

    Για θυμήστε μου λίγο, το Ύπατο είναι λίγο πρίν τη Θήβα έ? Λίγο πρίν το Μουρίκι? Τότε ναί, αν συμφωνούν και οι άλλοι θα πρέπει να είμαστε εκεί στις 10...
    Μήν το "κλείσουμε" όμως. Μπορεί οι περισσότεροι να θέλουν πιό κοντά στην Αθήνα. Ας ακούσουμε κι άλλες γνώμες...
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #35 στις: Πέμπτη, 12 Μάι 2016, 17:48:49 »

    Καλησπέρα σε όλους τους ήδη φίλους των πτήσεων πλαγιάς αλλά και σε εκείνους που πρόκειται να γίνουν φίλοι των πτήσεων πλαγιάς...  Wink

    Τελικά δέν θα προτιμήσουμε να φύγουμε μακρυά απο την Αθήνα για ένα και μόνο, απλούστατο λόγο. Το οικονομικό.
    Μιλώντας με φίλους σε τηλέφωνα και μέσω ΠΜ καταλήγω στο συμπέρασμα πως θα ήταν για όλους καλύτερο και χαροπότερο (πσσσ) να πετάξουμε σε μιά απο τις κοντινές πλαγιές που τις ξέρουμε και καλά.
    Το μοναστήρι στην Πεντέλη μας "πήρε" αρκετό χώρο απο εκείνο το φανταστικό πλατωματάκι, αλλά μας "άφησε" επίσης ένα εκμεταλλεύσιμο τμήμα πρίν την είσοδό του. Εκεί λοιπόν θα ήθελα να βρεθούμε αν η κύρια κατεύθυνση του καιρού είναι Νότια. Ξέρω πως η προσγείωση είναι λίγο "tricky" αλλά έχει πυκνό χορταράκι και αυτό βοηθά πάντα. Άλλωστε το καλύτερο θα είναι η σωστή κατεύθυνση και η ευδιάθετη παρέα.
    Το ραντεβού μας θα είναι στην πλατεία Πεντέλης όπως πέρσι, στις 10 το πρωί. Για λεπτομέρειες τοποθεσίας rendez vous, γράψτε οι Αθηναίοι, μήν κάνω και κανένα λάθος γιατί δέν τα ξέρω και καλά...  Χαμόγελο

    Είμαι σίγουρος πως αν διατηρήσουμε το πνεύμα μας ακμαίο σχετικά με τις πτήσεις βουνού, όχι μόνο στο Ύπατο θα πετάξουμε σε μελλοντικά χρόνια, αλλά και σε άλλες περιοχές της Ελλάδος μας της μοναδικής._   
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #36 στις: Πέμπτη, 12 Μάι 2016, 18:06:31 »

    Στο πλατωμα που ειναι πριν την στροφη για την σπηλια Νταβελη, δεν ειναι καλυτερα στην περιπτωση αυτη;Εχω την εντυπωση οτι σαν πλαγια λειτουργει καλυτερα απο ο,τι εξω απο το μοναστηρι.
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΡΟΥ
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 54



    « Απάντηση #37 στις: Παρασκευή, 13 Μάι 2016, 12:24:37 »

    Φίλοι μου καλημέρα .
    Νομίζω ότι η πλαγιά στον Άγιο Παντελεήμονα και το πλάτωμα κοντά στην σπηλιά του Νταβέλη έχουν πολύ μικρό χώρο προσγείωσης και είναι κατάλληλες μόνο για πτέρυγες . Είναι επικίνδυνο να προσγειωθούν εκεί μεγάλα και ακριβότερα ανεμόπτερα .
    Κατά την γνώμη μου θα ήταν καλύτερη η πλαγιά στο ύπατο η οποία έχει πολύ μαγαλύτερο χώρο προσγείωσης και είναι κατάλληλη και γιά δυτικό άνεμο .
    Το κόστος να πάμε εκεί μιά φορά το χρόνο πιστεύω ότι δεν είναι τόσο μεγάλο και σίγουρα θά μας κοστίσει πολύ περισσότερο αν σπάσουμε ένα μοντέλο στην Πεντέλη .
    Σε κάθε περίπτωση θα ακολουθήσουμε ότι πεί η πλειοψηφία .
    Με μοντελιστικούς χαιρετισμούς
    Γιώργος Κουτρουμούχος.
    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #38 στις: Παρασκευή, 13 Μάι 2016, 13:09:40 »

    Καλησπέρα Κύριοι. Καλησπέρα Νικόλα και Γιώργο.

    Το πλάτωμα στην σπηλιά Νταβέλη δέν το ξέρω, δέν έχω πάει ποτέ νομίζω. Όσο για το Ύπατο, είπαμε να το αποφύγουμε, τουλάχιστον για φέτος...
    Σε κάθε περίπτωση θα βρεθούμε νωρίς στην πλατεία Πεντέλης εκεί, και θα συζητήσουμε-αποφασίσουμε για όποιο άλλο σημείο αυτού του βουνού είναι κατάλληλο για τις πτήσεις μας βάσει της κατεύθυνσης του ανέμου της μέρας...  Wink

    See Ya All. E ρε πάρτυ ανεμοπορικό πάλι που θα κάνουμε... !! 
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    alex.cularis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 971


    « Απάντηση #39 στις: Παρασκευή, 13 Μάι 2016, 13:33:36 »

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
    ΣΤΗΝ  πλατεια της Παλαιας παντελης και κατοπιν συνεχιζοντας στο δρομο για νεα μακρη  μαραθωνα περσι ανακαλυψα μετα απο 1 -1.5 χιλοιμετρο κανοντας αριστερα σε χωματοδρομο που ανεβαινει πεντελη  τοπιο με φοβερη θεα προς ολες τι νοτιες και νοτιοδυτικες κατευθύνσεις
     βλεπεις στο 1 περιπου km το 414  ΓΣΝ δεξια και κατω και αριστερα μεχρι το αεροδρομιο επισης εχει και αρκετο χωρο προσγείωσης και παρκινγκ
    η σπηλια του νταβελη είναι περιπου στο ιδιο σημειο αλλαΠΟΛΥ ψηλοτερα και φυσικα πας από την ΠΛΑΤΕΙΑ ΤΗΣ Νεα πεντελης ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ
    Καταγράφηκε
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΡΟΥ
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 54



    « Απάντηση #40 στις: Παρασκευή, 13 Μάι 2016, 13:47:54 »

    Μπορείς να δώσεις συντεταγμένες για το μέρος αυτό ?
    Καταγράφηκε
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #41 στις: Παρασκευή, 13 Μάι 2016, 15:35:30 »

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
    ΣΤΗΝ  πλατεια της Παλαιας παντελης και κατοπιν συνεχιζοντας στο δρομο για νεα μακρη  μαραθωνα περσι ανακαλυψα μετα απο 1 -1.5 χιλοιμετρο κανοντας αριστερα σε χωματοδρομο που ανεβαινει πεντελη  τοπιο με φοβερη θεα προς ολες τι νοτιες και νοτιοδυτικες κατευθύνσεις
     βλεπεις στο 1 περιπου km το 414  ΓΣΝ δεξια και κατω και αριστερα μεχρι το αεροδρομιο επισης εχει και αρκετο χωρο προσγείωσης και παρκινγκ
    η σπηλια του νταβελη είναι περιπου στο ιδιο σημειο αλλαΠΟΛΥ ψηλοτερα και φυσικα πας από την ΠΛΑΤΕΙΑ ΤΗΣ Νεα πεντελης ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ

    Ξέρω πού περίπου εννοείς. Στρίβεις αριστερά από το δρόμο που πάει Νέα Μάκρη σε ένα χωματόδρομο που λέει για Σπηλιά Νταβέλη, αλλά δεν έχω καταλάβει πού μπορεί να έχει σημείο για προσγείωση εκεί...
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #42 στις: Παρασκευή, 13 Μάι 2016, 15:41:24 »

    Μια μας τα λέει έτσι, μια μας τα λέει γιουβέτσι ο καιρός  Θυμός
    http://www.windguru.cz/int/index.php?sc=544502
    3Βft νοτιοδυτικό με ριπές στα 4Bft από 15:00-18:00 είναι η καλύτερή του για την Κυριακή μέχρι αυτή τη στιγμή. Πιό νωρίς, 2Bft. Θα είναι για μηχανοκίνητα μοντέλα. Θα φέρω το paratrike μου φαίνεται, να ασχοληθούμε...
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    alex.cularis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 971


    « Απάντηση #43 στις: Παρασκευή, 13 Μάι 2016, 20:46:34 »

    kaλησπερα
    παιδια ηπλαγια είναι εδω


    * πλαγια παλαιας πεντελης.jpg (113.39 KB, 980x691 - εμφανίστηκε 134 φορές.)
    Καταγράφηκε
    vagelis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 174



    « Απάντηση #44 στις: Παρασκευή, 13 Μάι 2016, 21:01:52 »

    https://www.google.gr/maps/@38.0862206,23.8651844,77m/data=!
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6 ... 8     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Ανακοινώσεις (Συντονιστές: Γιώργος Κανδυλάκης, andreas)  |  Θέμα: ΣΤΑΜΠ "Αλέξης Αλεξανδρόπουλος" - 2016
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.02 δευτερόλεπτα. 24 ερωτήματα.