Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.516 μηνύματα σε 12.388 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 19 Μάι 2024, 02:18:00

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 19 Μάι 2024, 02:18:00

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    [Χθες στις 22:09]

    από chris 1975
    [Χθες στις 20:47]

    από Markhelis
    [Χθες στις 15:33]

    από dominicm
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 16:04:34]

    από geoli
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 15:43:43]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 14:48:30]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304516
    Σύνολο θεμάτων: 12388
    Online σήμερα: 45
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 40
    Συνολικά: 41
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Νέο FPV/UAV βασισμένο στο skywalker  (Αναγνώστηκε 3877 φορές)
    Sfakias
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 57


    ScratchCrasher


    « στις: Δευτέρα, 27 Φεβ 2012, 05:16:25 »

    Καλημέρα σε όλους!

    Είναι το πρώτο μου post σε αυτό το forum, και θα ήθελα να σας συστηθώ, δείχνοντάς σας ένα ανάλογο scratch build που έχω κάνει και εγώ, βασισμένο στο skywalker.

    Ένα βίντεο με λίγες φωτό και στιγμιότυπα από την παρθενική μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=TT7Pb3ypd-A.
    Είναι φτιαγμένο από EPS με ενισχύσεις CF tubes και ξύλο - ελπίζω να σας αρέσει  Χαμόγελο Το έχω φορτώσει και με τα απαραίτητα ηλεκτρονικά για FPV, αλλά κατάφερα να κάνω πολύ λίγες πτήσεις μέχρι στιγμής λόγω άλλων υποχρεώσεων.

    Φιλικά,
    Σταύρος

    Υ.Γ. Είμαι στην Θεσσαλονίκη - πετάει κανένας FPV εδώ γύρω?
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 28 Φεβ 2012, 10:22:06 από Sfakias » Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #1 στις: Δευτέρα, 27 Φεβ 2012, 22:16:52 »

    Καλησπέρα φίλε Σταύρο.

    Πολύ ωραίο το μοντελάκι σου, εύγε... φαίνεται αρκετά στιβαρό και ικανό για "αποστολές"! Το φτερό του λύνει στη μέση ή είναι μονοκόμματο?

     Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Sfakias
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 57


    ScratchCrasher


    « Απάντηση #2 στις: Δευτέρα, 27 Φεβ 2012, 23:18:53 »

    Γειά σου DeltaMan, χαίρομαι που σου άρεσε!

    Είναι πράγματι πολύ στιβαρό. Το παραέκανα σε κάποια σημεία, αλλά better safe than sorry  Χαμόγελο Άλλωστε στο skywalker είναι γνωστό ότι υπάρχει πιθανότητα να σου σπάσει το φτερό αν δεν το ενισχύσεις, και αν κάνεις ακραίους χειρισμούς. Εγώ δεν ήθελα να φοβάμαι να τραβήξω elevator, ακόμα και κατά την διάρκεια μιας βουτιάς με υψηλή ταχύτητα και φορτωμένο με όλα τα παρελκόμενα.

    Για να σου δώσω μια γεύση, παραθέτω 2 φωτό:
    Α) Στην πρώτη φαίνονται τα cf tubes που υπάρχουν στην μέση του φτερού. Να σημειωθεί ότι το μεσαίο προεκτείνεται και μετά το σπάσιμο του δίεδρου (ακόμα πιο πέρα και από το δεξί άκρο της φωτό), αλλά δεν φαίνεται γιατί είναι θαμμένο στο φελιζόλ.
    Β) Στην δεύτερη, έτσι ενώνεται το φτερό με την άτρακτο. Παρακαλώ όχι γέλια για τα μεταλλικά μπουλόνια  laugh (=κουρσούμια)  Cheesy, θα έβαζα πλαστικά αλλά δεν είχα αρκετά μακρυά  Ντροπή.
    Καταλαβαίνεις ότι το φτερό είναι μονοκόμματο. Είναι λίγο περίεργο στην μεταφορά, αλλά σε αποζημιώνει στον αέρα! Αν αξιωθώ να κάνω και ένα φτερό 1900mm (όπως το τελευταίο skywalker), τότε θα είναι διαιρούμενο.


    * DSC01217.JPG (76.34 KB, 800x600 - εμφανίστηκε 594 φορές.)

    * DSC03204.JPG (79.4 KB, 800x600 - εμφανίστηκε 595 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 28 Φεβ 2012, 10:22:57 από Sfakias » Καταγράφηκε
    Sfakias
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 57


    ScratchCrasher


    « Απάντηση #3 στις: Τρίτη, 28 Φεβ 2012, 10:28:48 »

    Άρχισα να κάνω ένα build log, όπου ανέβασα και πολλές φωτογραφίες. Μπορείτε να το δείτε εδώ:
    http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1603163
    Καταγράφηκε
    copterxakias
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 230



    « Απάντηση #4 στις: Τρίτη, 28 Φεβ 2012, 10:33:54 »

    ρίξε μια ματια εδώ Απ: Μοντελοδρόμιο Σκύδρας - Έδεσσας!!!!!  και ότι χρειαστείς ρότα τον MarD (coolmodels.gr)
    Καταγράφηκε

    !!!!! LIFE FOR SOMETHING OR DIE FOR NOTHING !!!!!!!!
            !!!!!!!!!!! GERMANY I'AM BACK !!!!!!!!!!!
    copterxakias
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 230



    « Απάντηση #5 στις: Τρίτη, 28 Φεβ 2012, 10:35:44 »

    ρίξε μια ματια εδώ Απ: Μοντελοδρόμιο Σκύδρας - Έδεσσας!!!!!  και ότι χρειαστείς ρότα τον MarD (coolmodels.gr)

    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=8921.0
    Καταγράφηκε

    !!!!! LIFE FOR SOMETHING OR DIE FOR NOTHING !!!!!!!!
            !!!!!!!!!!! GERMANY I'AM BACK !!!!!!!!!!!
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.064


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #6 στις: Τρίτη, 28 Φεβ 2012, 10:57:20 »

    Σταύρο καλωσήρθες στο aeromodelling.gr

    Συγχαρητήρια για την κατασκευή και τη παρουσίαση στο rcgroups

    Μια παρουσιάση της κατασκευής και εδώ στα ελληνικά, θα ήταν πολύ χρήσιμη για τους φίλους που ασχολούνται με το FPV

    Καλή συνέχεια.
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    Sfakias
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 57


    ScratchCrasher


    « Απάντηση #7 στις: Τρίτη, 28 Φεβ 2012, 11:57:28 »

    Καλώς σας βρήκα evan!  Χαμόγελο

    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

    Το μοντέλο το ολοκλήρωσα εδώ και περίπου 3 μήνες, αλλά μόλις τώρα αξιώθηκα να ασχοληθώ με το να κάνω build log.. Άμα με το καλό μπορέσω και ολοκληρώσω  την αγγλική έκδοση, ευχαρίστως να κάνω και εδώ κάτι ανάλογο, αν και μάλλον δεν υπάρχει λόγος να γεμίζω και αυτόν τον server με φωτο, ειδικά απο την στιγμή που υπάρχει το Google translate, τι λες?
    Καταγράφηκε
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #8 στις: Σάββατο, 14 Απρ 2012, 20:30:06 »

    μπραβο πολυ καλη δουλεια Thumbs up μια ερωτηση μονο το φελιζολ απο που το αγορασες υπαρχει κανενα μαγαζι παρομοιο στην θεσσαλονικη κοντα που να πουλαει φελιζολ τετοιο?η ηλεκτρονικο καταστημα να το παραγγειλω απο εκει?γιατι εχω ενα skywalker κ το χω σακατεψει επειδη εμαι αρχαριος...θελω να φτιαξω λιγο την μουρη του...ευχαριστω με εκτιμηση Νικος
    Καταγράφηκε
    Sfakias
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 57


    ScratchCrasher


    « Απάντηση #9 στις: Τετάρτη, 18 Απρ 2012, 01:05:00 »

    Γειά σου Νίκο.

    Το skywalker είναι φτιαγμένο με φελιζόλ EPO. Εγώ χρησιμοποιώ φελιζόλ EPS, το οποιό έχει κάποια μειονεκτήματα από πλευράς αντοχής, αλλά το βρίσκεις εύκολα και είναι αρκετά φθηνότερο.
    Για να επισκευάσεις το EPO του skywalker σου, διάβασα (δεν το έχω δοκιμάσει  ποτέ προσωπικά) ότι μπορείς να το βουτήξεις σε αρκετά ζεστό, αλλά όχι βραστό νερό, και έτσι συμβαίνουν 2 πράγματα:
    1) ο αέρας που είναι εγκλωβισμένος στις φυσαλίδες του EPO διαστέλλεται, και έτσι το κομμάτι τείνει να επανέλθει στην αρχική του μορφή.
    2) το  EPO γίνεται πιο εύπλαστο, και μπορείς να το επαναφέρεις στην αρχική του μορφή κάνοντάς του "μασάζ" με τα δάχτυλα.
    Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Φυσικά αν έχει σπασίματα, αυτά πρέπει να κολληθούν.

    Τώρα, εάν είναι τόσο χάλια που δεν φτιάχνεται και πιστεύεις ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κόψεις την original μούρη και να κολλήσεις μια νέα από EPS, είμαι σίγουρος ότι μπορείς να βρείς εύκολα και ανέξοδα κάποιο κομμάτι EPS από συσκευασία. Είναι το κοινό λευκό φελιζόλ που χρησιμοποιείται σε διάφορες συσκευασίες, π.χ. πλυντήρια, ψυγεία κτλ. Τα πρώτα μου αεροπλάνα ήταν φτιαγμένα από τέτοια κομμάτια! Μάλιστα η μούρη δεν έχει σημαντική καταπόνηση (εκτώς φυσικά αν "προσγειωθείς" πάνω της...) και μπορείς να χρησιμοποιήσεις EPS οποιασδήποτε ποιότητας.

    Και για να σου απαντήσω και στην αρχική σου ερώτηση, μετά από αυτό το μακρύ πρόλογο, αγοράζω κομμάτια EPS υψηλής πυκνότητας 0.5χ1.0 μέτρα, σε διάφορα πάχη, από ένα μαγαζί που λέγεται "Βιβλιοεκδωτική" και έιναι στην Θεσσαλονίκη, κατεβαίνοντας την Αγίας Σοφίας από την Εγνατία προς την Θάλασσα, στο δεξί σου χέρι είναι τα Goody's σε μια γωνία. Μπές σε αυτό το στενό δεξιά, και μετά από περίπου 100 μέτρα θα δείς το μαγαζί στα δεξιά σου. Πουλάει και άλλα προϊόντα από φελιζόλ, είναι χαρακτηριστική η βιτρίνα του. Υπάρχουν και on-line μαγαζιά για να αγοράσεις EPS ή EPO σε φύλλα, αλλά παλιότερα που το είχα ψάξει, τα μεταφορικά είναι αρκετά ακριβά, προφανώς λόγω του μεγάλου όγκου.

    Αυτά τα ολίγα - ελπίζω να βοήθησα.

    Φιλικά,
    Σταύρος
    Καταγράφηκε
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #10 στις: Τετάρτη, 18 Απρ 2012, 10:25:23 »

    Γειά σου Νίκο.

    Το skywalker είναι φτιαγμένο με φελιζόλ EPO. Εγώ χρησιμοποιώ φελιζόλ EPS, το οποιό έχει κάποια μειονεκτήματα από πλευράς αντοχής, αλλά το βρίσκεις εύκολα και είναι αρκετά φθηνότερο.
    Για να επισκευάσεις το EPO του skywalker σου, διάβασα (δεν το έχω δοκιμάσει  ποτέ προσωπικά) ότι μπορείς να το βουτήξεις σε αρκετά ζεστό, αλλά όχι βραστό νερό, και έτσι συμβαίνουν 2 πράγματα:
    1) ο αέρας που είναι εγκλωβισμένος στις φυσαλίδες του EPO διαστέλλεται, και έτσι το κομμάτι τείνει να επανέλθει στην αρχική του μορφή.
    2) το  EPO γίνεται πιο εύπλαστο, και μπορείς να το επαναφέρεις στην αρχική του μορφή κάνοντάς του "μασάζ" με τα δάχτυλα.
    Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Φυσικά αν έχει σπασίματα, αυτά πρέπει να κολληθούν.

    Τώρα, εάν είναι τόσο χάλια που δεν φτιάχνεται και πιστεύεις ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κόψεις την original μούρη και να κολλήσεις μια νέα από EPS, είμαι σίγουρος ότι μπορείς να βρείς εύκολα και ανέξοδα κάποιο κομμάτι EPS από συσκευασία. Είναι το κοινό λευκό φελιζόλ που χρησιμοποιείται σε διάφορες συσκευασίες, π.χ. πλυντήρια, ψυγεία κτλ. Τα πρώτα μου αεροπλάνα ήταν φτιαγμένα από τέτοια κομμάτια! Μάλιστα η μούρη δεν έχει σημαντική καταπόνηση (εκτώς φυσικά αν "προσγειωθείς" πάνω της...) και μπορείς να χρησιμοποιήσεις EPS οποιασδήποτε ποιότητας.

    Και για να σου απαντήσω και στην αρχική σου ερώτηση, μετά από αυτό το μακρύ πρόλογο, αγοράζω κομμάτια EPS υψηλής πυκνότητας 0.5χ1.0 μέτρα, σε διάφορα πάχη, από ένα μαγαζί που λέγεται "Βιβλιοεκδωτική" και έιναι στην Θεσσαλονίκη, κατεβαίνοντας την Αγίας Σοφίας από την Εγνατία προς την Θάλασσα, στο δεξί σου χέρι είναι τα Goody's σε μια γωνία. Μπές σε αυτό το στενό δεξιά, και μετά από περίπου 100 μέτρα θα δείς το μαγαζί στα δεξιά σου. Πουλάει και άλλα προϊόντα από φελιζόλ, είναι χαρακτηριστική η βιτρίνα του. Υπάρχουν και on-line μαγαζιά για να αγοράσεις EPS ή EPO σε φύλλα, αλλά παλιότερα που το είχα ψάξει, τα μεταφορικά είναι αρκετά ακριβά, προφανώς λόγω του μεγάλου όγκου.

    Αυτά τα ολίγα - ελπίζω να βοήθησα.

    Φιλικά,
    Σταύρος

    ΟΚ Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου με βοηθησες παρα πολυ καλες κ ασφαλεις πτησεις ευχομαι Thumbs up
    Καταγράφηκε
    billybo
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 222


    WWW
    « Απάντηση #11 στις: Τετάρτη, 18 Απρ 2012, 11:36:52 »

    Καλημέρα σε όλους!

    Είναι το πρώτο μου post σε αυτό το forum, και θα ήθελα να σας συστηθώ, δείχνοντάς σας ένα ανάλογο scratch build που έχω κάνει και εγώ, βασισμένο στο skywalker.

    Ένα βίντεο με λίγες φωτό και στιγμιότυπα από την παρθενική μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=TT7Pb3ypd-A.
    Είναι φτιαγμένο από EPS με ενισχύσεις CF tubes και ξύλο - ελπίζω να σας αρέσει  Χαμόγελο Το έχω φορτώσει και με τα απαραίτητα ηλεκτρονικά για FPV, αλλά κατάφερα να κάνω πολύ λίγες πτήσεις μέχρι στιγμής λόγω άλλων υποχρεώσεων.

    Φιλικά,
    Σταύρος

    Υ.Γ. Είμαι στην Θεσσαλονίκη - πετάει κανένας FPV εδώ γύρω?
    Χριστός Ανέστη!!!! Είμαι από Σέρρες και πετάω FPV. 6944-645285 Φιλικά Βασίλης
    Καταγράφηκε

    Καλές πτήσες, πάντα με ασφάλεια!!!!!
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Slowflyers & Parkflyers - Indoor & Microlight  |  Foamies (Συντονιστής: _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Νέο FPV/UAV βασισμένο στο skywalker
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.031 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.