Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.514 Posts in 12.388 Topics da 6.239 Utenti / Ultimo Utente: Νικ.
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Sabato, 18 Mag 2024, 17:53:08

Login con username, password e lunghezza della sessione
Ricerca:     Ricerca Avanzata
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Sabato, 18 Mag 2024, 17:53:08

Login con username, password e lunghezza della sessione
    Soggetti recenti
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Utenti
    Utenti Totali: 6239
    Ultimo utente: Νικ.
    Statistiche
    Posts Totali: 304514
    Topics Totali: 12388
    Online Oggi: 116
    Presenze Massime Online: 959
    (Domenica, 18 Ott 2020, 16:30:52)
    Utenti Online
    Utenti: 0
    Visitatori: 22
    Totale: 22
    Selezione di tema

    Pagine: [1]     Vai Giù
    Stampa
    Autore Topic: Ζητώ πληροφορίες για κατασκευή Τηλέμαχου!  (Letto 1038 volte)
    Henri Toivonen
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Posts: 4


    « il: Lunedì, 29 Mag 2023, 20:55:37 »

    Καλησπέρα σε όλους.

    Κατ' αρχάς, συγχαρητήρια σε όλους που στην εποχή του facebook, instagram και λοιπών μέσων, το forum αυτό συνεχίζει με τέρμα γκάζι!

    Είμαι μέλος εδώ και κάποια χρόνια, λέγομαι Κωστής και σας γράφω από τα Γιάννενα. Ασχολούμαι με το μοντελισμό (στατικό) από πολύ μικρός, ποτέ όμως με τηλεκατευθυνόμενα αεροσκάφη!

    Εδώ και κάνα δυο χρόνια, λόγω του ότι ασχολούμαι (και) επαγγελματικά με μηχανολογικό σχεδιασμό CAD και προσομοιώσεις και τα παρεμφερή, σχεδίασα την πρώτη μου αγάπη και παντοτινή, το Concorde! Έκανα μια, μισή για την ακρίβεια, εκτύπωση αλλά λόγω συγκυριών δεν το συνέχισα ποτέ. Αρχικά, το αεροσκάφος έχει σχεδιαστεί όχι για να λάβει εξοπλισμό τηλεκατεύθυνσης, αυτό μπορώ και θα το κάνω στην πορεία. Λόγω, όμως, μηδενικής εμπειρίας, δε θα ήθελα να καταβάλω κόπο και χρήμα για μια - σίγουρη - πρώτη crash landing κατάσταση. Οπότε, θα ήθελα να φτιάξω, αρχικά, έναν Τηλέμαχο, να δω αν "το ΄χω" κι έπειτα βλέπουμε. Απ' όσο καταλαβαίνω, με την κατασκευή του Τηλέμαχου θα μπορέσω να δω στην πράξη όσα χρειάζεται να έχω υπόψιν μου. Είμαι μηχανικός, οπότε έννοιες αεροδυναμικής και δυναμικής αεροσκαφών μου είναι γνώριμες. Ποτέ, όμως δεν έφτιαξα κάτι!

    Σε παλαιότερα topics είδα πως υπάρχουν παραπομπές σε σελίδα του κ. Κωνσταντόπουλου για κάποιο βιβλίο και σχέδια (?) αλλά οι σύνδεσμοι, πλέον, δε λειτουργούν.

    Πως θα μπορούσα να αποκτήσω αυτά τα αρχεία; Και, βασικά, για τι ακριβώς αρχεία μιλάμε;

    Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

    Καλό σας απόγευμα,

    Κωστής

    Loggato

    Σέρμπης Κωστής
    gliderguider
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 264


    Νίκος Βουλουμάνος


    « Risposta #1 il: Martedì, 30 Mag 2023, 06:44:10 »

    Kωστή καλημέρα,

    Για τα σχέδια κλπ. του Τηλέμαχου μπορείς να επικοινωνήσεις με το Γιάννη Κωνσταντακάτο, είτε εδώ είτε στο jkon@otenet.gr
    Mιας όμως και ζείς στα Γιάννενα, μπορείς να πάρεις ένα κίτ (foam) Τηλέμαχου από το Γιάννη Παξιμαδάκη, που ζεί επίσης εκεί, και να τον φτιάξεις ηλεκτρικό.
    Ειναι ότι πιό απλό και οικονομικό για να μπείς στο πνεύμα της πτήσης.

    (Παρεμπιπτόντως, ο Henri Toivonen ηταν από τους αγαπημένους μου οδηγούς όταν, στα Λυκειακά μου χρόνια, παρακολουθούσα με μανία ότι είχε σχέση με αγώνες αυτοκινήτου  Thumbs up Thumbs up).

    Νίκος Βουλουμάνος
    Loggato

    Seize your day!
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 841



    « Risposta #2 il: Martedì, 30 Mag 2023, 09:22:22 »

    Καλημέρα κι από εμένα! Επίσης, αν θέλεις τον σύνδεσμο γιά το ηλεκτρονικό βιβλίο του κ. Κωνσταντακάτου, ο σύνδεσμος πλέον είναι αυτός: https://jkon.elao.gr/

    Γιά τα σχέδια του Τηλέμαχου, θα σου απαντήσει ο κ. Κωνσταντακάτος γιά να σου τα στείλει, ή αυτό που είπε ο παραπάνω φίλος gliderguider.
    Loggato

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    hlsat
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.042


    ΗΛΙΑΣ ΞΑΝΘΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ


    « Risposta #3 il: Martedì, 30 Mag 2023, 11:22:16 »

    Καλημερα εδω θα βρεις ολα οσα θελεις για τον Τηλεμαχο https://flyinghlsat.com/details.php?publication_id=136
    Για να κατεβασεις οτι θελεις χρησιμοποιησε αυτα Username: freeusers and Password: x1x2x3x4
    Loggato

    Χαρας το μαστορα που εχει μεγαλα κεφια
    Henri Toivonen
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Posts: 4


    « Risposta #4 il: Mercoledì, 31 Mag 2023, 09:00:17 »

    Καλημέρα σε όλους!

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις, έχω ξεκινήσει ήδη και διαβάζω στοιχεία από την πραγματικά πολύ οργανωμένη και πλήρη σε πληροφορίες σελίδα του κ. Κωνσταντακάτου! (Διόρθωση, το Κωνσταντόπουλος που έγραψα, λάθος προφανώς, με συγχωρείτε!)

    Με το Γιάννη γνωριζόμαστε, σχεδόν γείτονες είμαστε, όμως δεν ήξερα αν ασχολείται ακόμη με το άθλημα.. θα απευθυνθώ και σε εκείνον, φυσικά, όπως και στον φίλτατο Κύρο για τα παρελκόμενα.

    Θα σας κρατήσω ενήμερους για οποιαδήποτε εξέλιξη και φυσικά αναμένω τη στιγμή της κατασκευής και με το καλό της πρώτης απογείωσης..!

    (@gliderguider ο Toivonen θεωρώ πως ήταν ένας απ' τους σημαντικότερους οδηγούς της ιστορίας του μηχανοκίνητου και φυσικά με το συνοδηγό του Sergio, τα όσα κατάφεραν πίσω απ' το τιμόνι της υπέρτατης (και απαξιωμένης απ' το marketing) Lancia, ήταν φυσικά τουλάχιστον τρομερά..)

    Επίσης, @hlsat ευχαριστώ πολύ για την παραχώρηση κωδικών της σελίδας!!

    Είμαι υπόχρεος σε όλους σας και σας ευχαριστώ και πάλι!
    Loggato

    Σέρμπης Κωστής
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Offline Offline

    Posts: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Risposta #5 il: Mercoledì, 31 Mag 2023, 11:27:39 »

    Καλώς ήλθες φίλε Wink
    Loggato

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 2.268



    « Risposta #6 il: Giovedì, 1 Giu 2023, 18:09:44 »

    Καλημέρα σε όλους!

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις, έχω ξεκινήσει ήδη και διαβάζω στοιχεία από την πραγματικά πολύ οργανωμένη και πλήρη σε πληροφορίες σελίδα του κ. Κωνσταντακάτου! (Διόρθωση, το Κωνσταντόπουλος που έγραψα, λάθος προφανώς, με συγχωρείτε!)

    Με το Γιάννη γνωριζόμαστε, σχεδόν γείτονες είμαστε, όμως δεν ήξερα αν ασχολείται ακόμη με το άθλημα.. θα απευθυνθώ και σε εκείνον, φυσικά, όπως και στον φίλτατο Κύρο για τα παρελκόμενα.

    Θα σας κρατήσω ενήμερους για οποιαδήποτε εξέλιξη και φυσικά αναμένω τη στιγμή της κατασκευής και με το καλό της πρώτης απογείωσης..!

    (@gliderguider ο Toivonen θεωρώ πως ήταν ένας απ' τους σημαντικότερους οδηγούς της ιστορίας του μηχανοκίνητου και φυσικά με το συνοδηγό του Sergio, τα όσα κατάφεραν πίσω απ' το τιμόνι της υπέρτατης (και απαξιωμένης απ' το marketing) Lancia, ήταν φυσικά τουλάχιστον τρομερά..)

    Επίσης, @hlsat ευχαριστώ πολύ για την παραχώρηση κωδικών της σελίδας!!

    Είμαι υπόχρεος σε όλους σας και σας ευχαριστώ και πάλι!
    Πίσω από το Short Cofe είμαι και γω...... 😉😉
    Ότι χρειαστείς στείλε μύνημα και σε μένα!!!
    Loggato

    Πετάμε ?
    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 2.268



    « Risposta #7 il: Giovedì, 1 Giu 2023, 19:50:51 »

    ........SHORT COFFEE    Ποοολύ άνεση Ποοολύ άνεση
    Loggato

    Πετάμε ?
    Pagine: [1]     Vai Su
    Stampa
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Εκπαιδευτικά - Πως θα ξεκινήσω  |  Topic: Ζητώ πληροφορίες για κατασκευή Τηλέμαχου!
    Salta a:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    Traduzione Italiana a cura di SMItalia

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Valido! CSS Valido!
    Pagina creata in 0.02 secondi con 24 queries.