Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.517 μηνύματα σε 12.388 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 19 Μάι 2024, 11:04:50

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 19 Μάι 2024, 11:04:50

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 03:26]

    [Χθες στις 22:09]

    από chris 1975
    [Χθες στις 20:47]

    από dominicm
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 16:04:34]

    από geoli
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 15:43:43]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 14:48:30]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304517
    Σύνολο θεμάτων: 12388
    Online σήμερα: 45
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 16
    Συνολικά: 16
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΕΠΙΣΚΕΥΗ-ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ COWL  (Αναγνώστηκε 10094 φορές)
    Geοrge
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.042



    « στις: Τετάρτη, 9 Ιαν 2008, 00:56:09 »

    Γνωρίζετε να μου πείτε πώς κατασκευάζουμε cowl έχω ένα extra-330L το cowl που έχω ώς δείγμα  θέλω να το αντιγράψω
    ή να φτιάξω ένα καλούπι

    Ευχαριστώ
    Γιώργος


    * Extra_330_L.jpg (49.93 KB, 600x450 - εμφανίστηκε 665 φορές.)
    Καταγράφηκε
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #1 στις: Τετάρτη, 9 Ιαν 2008, 01:39:05 »

    Θα ζητήσεις από τη www.neotex.gr 6 υλικά:
    1. Ειδική αντικολλητική αλοιφή για καλούπια με εποξικές ρhτίνες την οποία και όταν έρθει η ώρα να κάνεις την αντιγραφή, θα στρώσεις 3 με 5 χέρια όπως στρώνεις τις γυαλιστικές του αυτοκινήτου.
    2. Ειδική πάστα (δε θυμάμαι το όνομα τώρα, την έχω στο εργαστήριο) είναι μαύρο χρώμα την οποία και στρώνεις πρώτη, αφού την ανακατέψεις με τον σκληρυντή της, με πινέλο. Αυτή θα σου κάνει το καλούπι γυαλιστερό και θα αποτυπώσει τις λεπτομέρειες του cowl για να βγει μετά το αντίγραφο.
    3. Αρκετό υαλοΰφασμα το οποίο και θα στρώσεις 3 με 4 στρώσεις από πάνω από την παραπάνω πάστα όταν αυτή στεγνώσει, όχι όμως πολύ μετά, να ξύνεται με το νύχι. Αυτό θα προστατεύσει και θα στερεώσει το στρώμα που σχηματίζει η πάστα γιατί όταν στεγνώσει θα είναι εύθραυστη.
    4. Φυσικά την αντίστοιχη εποξική ρhτίνη για να ολοκληρώσεις την δουλειά.
    5. Ζυγαριά ακριβείας γιατί πρέπει να τηρήσεις τις σωστές δόσεις στα μείγματα.
    6. Πινέλα.

    Υποθέτω dremel μαζί με τα εξαρτήματα έχεις. Αν όχι είναι ώρα να προμηθευτείς.

    Αυτά ήταν τα εύκολα. Τώρα, για να βγάλεις το καλούπι.
    Πριν ξεκινήσεις εννοείται πως θα έχεις όλο το σκηνικό στημένο, οι ρhτίνες μόλις αναμειχθούν στεγνώνουν, δεν περιμένουν. Μετά θα στερεώσεις το cowl μέχρι τη μέση ακριβώς σε ένα κόντρα πλακέ που θα το έχεις κόψει ακριβώς στην περίμετρο του cowl.
    Έτσι θα βγάλεις το καλούπι σε δυο κομμάτια, πρώτα το ένα μισό και μετά το άλλο από κάτω, αλλά δεν είναι τόσο εύκολο, θέλει κάποια προεργασία για να μην πάει η ρhτίνη στο κάτω μέρος καθώς και κάποια εξαρτήματα που βοηθάνε να φέρεις στα ίσια τους στη συνέχεια τα δύο μέρη για να βγει σωστό το καλούπι. Ζήτα λοιπόν από τη νεοτέξ να σου δώσει και το dvd που περιγράφει αναλυτικά πώς να κάνεις την όλη διαδικασία. Για απορίες ζήτα τον πόντιο το Γιώργο από τη νεοτέξ.

    Υ.Γ. Είναι δύσκολο, πρέπει να πειραματιστείς πρώτα, μην κάνεις πειράματα κατευθείαν στο cowl και το χαλάσεις.

    Α!!! και κάτι σοβαρό. Αν είσαι αλεργικός στα δραστικά υγρά όπως αμωνία, χλώριο κλπ, λάβε τα μέτρα σου. Όλα τα παραπάνω υλικά είναι αρκετά τοξικά ΚΑΙ αλεργιογόνα Undecided
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 10 Ιαν 2008, 09:04:15 από sfyris » Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Geοrge
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.042



    « Απάντηση #2 στις: Τετάρτη, 9 Ιαν 2008, 02:19:26 »

    Ευχαριστώ για την απαντησή σου φίλε μου είναι πάρα πολύ κατατοπιστική!!!!!!!!! Thumbs up Thumbs up
    Τώρα για τα παραπάνω πράγματα που λές μόνον DREMEL και πολύ χώρο για να λερώσω ΕΧΩ !!!(Ωρε ρε γλέντια που θα πέσουν μόλις τα δεί η Γυναίκα να τις τα κάνω ΠΑΛΙ μαντάρα....κόλλες, ρυτίνες,τριβίδια,κ.α ....
    Μετά θα πάω απο την Νεοτεχ στον Γιώργο
    Να μου τα πεί και τα υπόλοιπα και ότι βγεί... οικονομικά δεν συμφερει με τίποτα η όλη ιστορία αλλά αλλά απο το να τα παίζω "πρέφα" είναι ποιό φτηνός ο μοντελισμός και ειδικά οι κατασκευές που γουστάρω πολύ.
    Είδωμεν πρόβλημα χρονου έχω αλλά ότι πρασπάθεια κάνω θα το "σηκώσω" να το μοιραστούμε...
    Ευχαριστώ sfyri.
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 9 Ιαν 2008, 02:32:47 από rcegaleo » Καταγράφηκε
    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.387



    « Απάντηση #3 στις: Τετάρτη, 9 Ιαν 2008, 07:39:34 »


    2. Ειδική πάστα (δε θυμάμαι το όνομα τώρα, την έχω στο εργαστήριο) είναι μαύρο χρώμα την οποία και στρώνεις πρώτη, αφού την ανακατέψεις με τον σκληρυντή της, με πινέλο. Αυτή θα σου κάνει το καλούπι γυαλιστερό και θα αποτυπώσει τις λεπτομέρειες του cowl για να βγει μετά το αντίγραφο.
    .....................,

    Α!!! και κάτι σοβαρό. Αν είσαι αλεργικός στα δραστικά υγρά όπως αμωνία, χλώριο κλπ, λάβε τα μέτρα σου. Όλα τα παραπάνω υλικά είναι αρκετά τοξικά ΚΑΙ αλεργιογόνα Undecided

    Καλημέρα,

    Η μαύρη 'πάστα' λέγεται gelcoat. Προσοχή να είναι για κατασκευή καλουπιού γιατί υπάρχει και κανονικό gelcoat που δεν κάνει για την περίπτωση.

    Στην δεύτερη παράθεση δεν είναι μόνο τοξικά ή αλλεργιογόνα αλλά και καρκινογόννα ,αμα υπάρχει αλόγιστη και χωρίς προστατευτικά μέσα χρήση.

    Πάντα γάντια και μάσκα πριν την χρήση. Και καλό σοαπούνισμα μετά την χρήση. Στον δε χώρο καλός εξαερισμός.

    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Καταγράφηκε
    Periklis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 352



    « Απάντηση #4 στις: Τετάρτη, 9 Ιαν 2008, 11:26:14 »

    Μιας και το αναφέρατε,
    Σε περίπτωση που θέλουμε να φτιάξουμε από το μηδέν ενα cowl πώς το κάνουμε; Πρέπει να έχουμε όπως και δήποτε το ορίντζιναλ; Ρωτάω γιατι θέλω να φτιάξω cowl για ένα Giles...
    Καταγράφηκε
    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.358



    « Απάντηση #5 στις: Τετάρτη, 9 Ιαν 2008, 12:12:25 »

    Μπορεις να φτιαξεις ενα cowl συμπαγη απο φελιζολ,να το περασεις ισως 1-2 χερια υαλουφασμα με ρητινη,,να το στοκαρεις αν χρειαζεται,να το τριψεις καλα να γινει λειο(ακομα και με πααααρα πολυ ψιλα γυαλοχαρτα) και μετα απο αυτο φτιαχνεις το καλουπι Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #6 στις: Τετάρτη, 9 Ιαν 2008, 17:40:25 »

    Να μου τα πεί και τα υπόλοιπα και ότι βγεί... οικονομικά δεν συμφερει με τίποτα η όλη ιστορία αλλά αλλά απο το να τα παίζω "πρέφα" είναι ποιό φτηνός ο μοντελισμός και ειδικά οι κατασκευές που γουστάρω πολύ.

    Ποτέ ο μοντελισμός δεν συνέφερε κανένα, εκτός και αν έχεις μαγαζί (και πάλι.... buck2). Ασχολούμαστε πρώτα γιατί μας αρέσει, μας εκφράζει και μας διδάσκει. Όσο για την πρέφα και το καφενείο....δεν το συζητάω...καμμια σχέση  police Στο καφενείο σου θυμίζουν οτι πεθαίνεις μέρα με την μέρα, στον μοντελισμό ζωντανεύεις.
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #7 στις: Τετάρτη, 9 Ιαν 2008, 17:46:42 »


    2. Ειδική πάστα (δε θυμάμαι το όνομα τώρα, την έχω στο εργαστήριο) είναι μαύρο χρώμα την οποία και στρώνεις πρώτη, αφού την ανακατέψεις με τον σκληρυντή της, με πινέλο. Αυτή θα σου κάνει το καλούπι γυαλιστερό και θα αποτυπώσει τις λεπτομέρειες του cowl για να βγει μετά το αντίγραφο.
    .....................,

    Α!!! και κάτι σοβαρό. Αν είσαι αλεργικός στα δραστικά υγρά όπως αμωνία, χλώριο κλπ, λάβε τα μέτρα σου. Όλα τα παραπάνω υλικά είναι αρκετά τοξικά ΚΑΙ αλεργιογόνα Undecided

    Καλημέρα,

    Η μαύρη 'πάστα' λέγεται gelcoat. Προσοχή να είναι για κατασκευή καλουπιού γιατί υπάρχει και κανονικό gelcoat που δεν κάνει για την περίπτωση.

    Στην δεύτερη παράθεση δεν είναι μόνο τοξικά ή αλλεργιογόνα αλλά και καρκινογόννα ,αμα υπάρχει αλόγιστη και χωρίς προστατευτικά μέσα χρήση.

    Πάντα γάντια και μάσκα πριν την χρήση. Και καλό σοαπούνισμα μετά την χρήση. Στον δε χώρο καλός εξαερισμός.

    Αντώνης Παπαδόπουλος

    His masters voice  Thumbs up
    Thanks Αντώνη.
    Να συμπληρώσω επίσης οτι όταν θα έρθει η ώρα να τρίψεις με το dremel, να το κάνεις έξω και να φοράς πρόχειρα ρούχα, ΜΑΣΚΑ ΚΑΙ ΓΥΑΛΙΑ. Δεν μπορείς να φανταστείς τι αφήνει όσο μικρή ποσότητα και αν δείχνει οτι είναι. Εκπληξη
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #8 στις: Τετάρτη, 9 Ιαν 2008, 17:55:59 »

    (Ωρε ρε γλέντια που θα πέσουν μόλις τα δεί η Γυναίκα να τις τα κάνω ΠΑΛΙ μαντάρα....κόλλες, ρυτίνες,τριβίδια,κ.α ....

    Δεν είναι παιχνίδι. Η επιδερμίδα μας και ιδιαίτερα μιας γυναίκας είναι πολύ λεπτή και τα τριχίδια αυτών των υφασμάτων περνανε εύκολα και απαρατήρητα από αυτή. Δεν το συνιστώ αυτό που είπες αλλά αν δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς φρόντισε να μην είναι κοντά κανείς από την οικογένειά σου χωρίς να φοράνε τον απαραίτητο εξοπλισμό. Στη συνέχεια να καθαρίσεις σχολαστικά τα πάντα για να ξαναγίνει ο χώρος "κατοικίσιμος" devil

    Με την ευκαιρία ενός πρόσφατου ποστ του evan δες και δω
    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=4531.msg42569;topicseen#new
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 10 Ιαν 2008, 09:07:00 από sfyris » Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Geοrge
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.042



    « Απάντηση #9 στις: Τετάρτη, 9 Ιαν 2008, 20:02:17 »

    (Ωρε ρε γλέντια που θα πέσουν μόλις τα δεί η Γυναίκα να τις τα κάνω ΠΑΛΙ μαντάρα....κόλλες, ρυτίνες,τριβίδια,κ.α ....
    Φίλε μου δεν είναι παιχνίδι......
    Φίλε μου έχε και λίγη διάθεση για χιουμορ ξέρω πολύ ΓΙΑ ΤΙ ΥΛΙΚΑ ΜΙΛΑΜΕ ...ακόμα και το νερό έχει τα χημικά του πόσο μαλλον ....
    Τέλος πάντων και κατάλαβα και ΘΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΜΗΝ ΑΝΥΣΥΧΕΙΣ...για τον ευατό  μου μιλάω λές να τα αφήσω στην τύχη  τους....
    Το link είναι πολύ κατατατοπιστικό, το hobby μας ΚΡΥΒΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΓΙΔΕΣ...για την υγεία μας ΔΥΣΤΗΧΩΣ
    Ευχαριστώ πολύ

    Γιώργος

    Καταγράφηκε
    Periklis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 352



    « Απάντηση #10 στις: Τετάρτη, 9 Ιαν 2008, 20:22:15 »

    Για μισό λεπτό,
    Που είναι η απάντηση του Sfyri??
    Καταγράφηκε
    Geοrge
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.042



    « Απάντηση #11 στις: Τετάρτη, 9 Ιαν 2008, 20:24:05 »

    Αdmin που είναι η απάντηση του sfyri   χαλάς την ΣΥΝΕΧΕΙΑ ....
    Κάποιο bug.... ποιός ξέρει ελπίζω να έιναι ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟ....
    Βλέπω δέν υπάρχει καμμιά απάντηση απο τον χρήστη sfyri  Huh??
    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΜΕ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ μυνημάτων???

    Να τις κάνω εγώ copy paste απο το email που την εχω σαν ειδοποιήσης Huh? στο forum


    ΓΙΩΡΓΟΣ
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 9 Ιαν 2008, 20:40:40 από rcegaleo » Καταγράφηκε
    Periklis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 352



    « Απάντηση #12 στις: Τετάρτη, 9 Ιαν 2008, 20:35:29 »

    Οχι Γιώργο περίμενε να μας την ξαναστείλουν...
     
    Καταγράφηκε
    Geοrge
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.042



    « Απάντηση #13 στις: Τετάρτη, 9 Ιαν 2008, 20:48:09 »

    Οχι Γιώργο περίμενε να μας την ξαναστείλουν...
    Είναι 2 τα μυνήματα του sfyri ένα τα ξημερώματα που τον ευχαριστούσα που μου έλεγε πολλά και απάντησα με μια διάθεση χιουμορ και μιά ΜΕΤΑ ΣΤΙς 19:55
    Ο  SERVER ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΠΑΙΞΕ!!!
    ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΥΝΗΜΑ ΣΤΟΝ κ. Κωστόπουλο άλλα το ψάχνουμε....
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 9 Ιαν 2008, 21:13:27 από rcegaleo » Καταγράφηκε
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #14 στις: Τετάρτη, 9 Ιαν 2008, 21:28:21 »

    Μην τα βάζετε με τον server. Τα έσβησα. Αυτό μόνο...
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Σελίδες: [1] 2 3  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: ΕΠΙΣΚΕΥΗ-ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ COWL
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.032 δευτερόλεπτα. 25 ερωτήματα.