Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.506 Beiträge in 12.387 Themen von 6.239 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Freitag, 17 Mai 2024, 10:24:48

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Freitag, 17 Mai 2024, 10:24:48

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Neue Themen
    [Heute um 01:44]

    [Gestern um 11:35]

    von snoopy
    [Montag, 13 Mai 2024, 08:35:43]

    [Sonntag, 12 Mai 2024, 14:53:18]

    [Samstag, 11 Mai 2024, 20:08:18]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 23:15:04]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 17:13:22]

    [Donnerstag, 9 Mai 2024, 15:30:01]

    [Montag, 6 Mai 2024, 01:30:30]

    [Sonntag, 5 Mai 2024, 14:26:40]

    [Freitag, 3 Mai 2024, 20:02:54]

    [Mittwoch, 1 Mai 2024, 09:15:28]

    [Freitag, 26 Apr 2024, 12:30:31]

    [Mittwoch, 24 Apr 2024, 19:34:42]

    [Montag, 22 Apr 2024, 23:33:41]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6239
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304506
    Themen insgesamt: 12387
    Heute online: 44
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 3
    Gäste: 27
    Gesamt: 30
    Themavorwähler

    Seiten: [1] 2 3  Alle     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: Επιτραπεζια καθετη φρεζα ξυλου (router table)  (Gelesen 36163 mal)
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.623


    game over :|


    « am: Freitag, 20 Sep 2013, 21:25:31 »

    Το εργαλειο που ψαχνω δεν ειναι αμιγως αερομοντελιστικο υλικο αλλα ειναι εργαλειο επεξεργασιας ξυλου και μπορει να χρησιμοποιηθει σε πολλες εργασιες.
    Ψαχνω ενα τραπεζι για το ρουτερ (καθετη φρεζα ξυλου) ωστε να το μετατρεψω σε επιτραπεζιο. Στην Αγγλια και Αμερικη υπαρχει ακριβως αυτο που θελω σε λογικη τιμη 35 λιρες, το προβλημα ειναι οτι ειτε δεν στελνουν Ελλαδα ειτε τα μεταφορικα ειναι τριπλασια η αξια του προιοντος συν το τελωνειο.
    Πιο συγκεκριμενα ψαχνω για το παρακατω, εαν καποιος γνωριζει κατι οικονομικο για ερασιτεχνικη χρηση θα ηθελα να με ενημερωσει.
    Γνωριζει κανεις για υπηρεσια οπου το παραλαμβανουν στην Αγγλια και το στελνουν στην Ελλαδα; Υπαρχει καποιος αντιπροσωπος στην Ελλαδα;
    Ευχαριστω πολυ.

    Wolf Aluminium Router Table / Spindle Moulder

    http://www.ebay.co.uk/itm/Wolf-Aluminium-Router-Table-Spindle-Moulder-/370748548471?pt=UK_Home_Power_Air_Tools&hash=item565255e577



    Gespeichert

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    ntaryl
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 89


    « Antwort #1 am: Freitag, 20 Sep 2013, 22:40:00 »

    Καλησπερα 
    παρε το απο Αγγλια .Δεν εχει τελεωνειο
    Αν το παρεις απο Ebay  θα σου πει ακριβως μεταφορικα .Η αν το παρεις απο αλλο μαγαζι  συνενοησου  μαζι του τα  μεταφορικα  ..Πιστευω οτι απλα το στελνει αυτος αφου  λαβει τα  λεφτα  ..

    http://www.electri-city.gr/ergaleia/frt-150.html
    Gespeichert
    eolos30
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 862



    « Antwort #2 am: Samstag, 21 Sep 2013, 21:14:56 »



               Οrk, χαιρετώ.
             Κοιτάω και εγω να οργανώσω το εργαστήριο.
                                  Αν δεν βαριέσαι γραψε δυο λόγια : τι θα κανείς με το ρουτερ και
                                                                                 πως συγκρίνεις ετούτο εδώ , με το  dremel.
    Gespeichert

    The desire for safety stands against every great and noble enterprise. -Tacitus
    athas
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 42


    « Antwort #3 am: Samstag, 21 Sep 2013, 22:29:40 »

               Οrk, χαιρετώ.
             Κοιτάω και εγω να οργανώσω το εργαστήριο.
                                  Αν δεν βαριέσαι γραψε δυο λόγια : τι θα κανείς με το ρουτερ και
                                                                                 πως συγκρίνεις ετούτο εδώ , με το  dremel.
    Nαι ναι πολύ οργάνωση - τόσο πολύ, που δεν ακούει ούτε τα  smiley6600   smiley6600 .........

    Μήπως να στείλω κανένα περιστέρι;   Ποοολύ άνεση   Ποοολύ άνεση   Ποοολύ άνεση
    Gespeichert
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.623


    game over :|


    « Antwort #4 am: Sonntag, 22 Sep 2013, 00:35:04 »

    Εγω για να πω την αληθεια δεν εχω εργαστηριο να οργανωσω  Sad. Εχω το πλαστικο εξαρτημα της Dremel που μετατρεπει το εργαλειο σε επιτραπεζιο ρουτερ, εχει τις ανοχες του αλλα για ερασιτεχνικη και περιστασιακη χρηση δεν εχω παραπονο. Απλα ειναι μικρο, εαν θελησεις να του περασεις ενα μεγαλο ξυλο εχει προβλημα γιατι μιλαμε για πραγματικα μικρη επιφανεια εργασιας, περιπου 20Χ30 ειναι.



    Εχω δει διαφορα βιντεο στο YouTube με ερασιτεχνες ξυλουργους (woodworkers, table router) και υπαρχουν καποια πραγματα που αυτο το εργαλειο σου κανει την εργασια ευκολη, σωστη και επαναλαμβανομενη. Δεν αναφερομαι σε κατασκευη μοντελου απαραιτητα.

    Αθα, ασε τα περιστερια ησυχα και βαλε skype.

    Gespeichert

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    ΠΑΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 373



    « Antwort #5 am: Dienstag, 10 Dez 2013, 19:40:23 »





    το ίδιο έχω κι εγώ και είναι όντως μικρό για να φρεζάρεις μεγάλο ξύλο.  εγώ σκεφτόμουν να κατασκευάσω ένα μόνος μου μεγαλύτερο αλλά πρώτα θα πάρω το ρουτερ. μεθαύριο πέμπτη φέρνει το lidl ένα και θα πάω να το δω.
    εσύ τι έκανες τελικα με το τραπέζι, το πήρες;
    Gespeichert

    angel 50, T-REX 600 limited edition    http://www.serresairclub.gr/
    http://www.airphotos.gr/
    ntaryl
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 89


    « Antwort #6 am: Dienstag, 10 Dez 2013, 19:46:07 »

    καλησπερα 

    Προηγουνται αλλα  εργαλεια  να αγοραστουν   και μετα εχει   router  το οποιο θα προσαρμοστει σε αυτο   που θα  φτιαχτει   
    http://ksilokataskeves.blogspot.gr/p/blog-page_12.html
    Gespeichert
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.623


    game over :|


    « Antwort #7 am: Dienstag, 10 Dez 2013, 20:03:34 »

    Δεν πηρα τιποτα, αυτο στην Ελλαδα εχει αρκετες ελλειψεις στην διπλασια τιμη. Το πολυ να παρω ενα κοντρα πλακε και να το βιδωσω απο κατω. Αυτο που εχει το Lidl ειναι φασον απο Einhell, κοιταξε και σε αυτην την μαρκα να δεις γιατι αρκετες φορες οι τιμες του Lidl δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο για να περιμενεις να το φερουν για 2-3 ημερες και εαν προλαβεις.
    Gespeichert

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    ntaryl
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 89


    « Antwort #8 am: Dienstag, 10 Dez 2013, 20:05:25 »

    Εχει τυχει να δω router της Verto αρκετα καλη κατασκευη 
    Για ριξε του μια ματια     
    Gespeichert
    ΠΑΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 373



    « Antwort #9 am: Dienstag, 10 Dez 2013, 20:31:13 »

    έχω δει πάρα πολλά, από τα φθηνότερα μέχρι τα ακριβότερα και είχα καταλήξει σ αυτό
    http://www.e-shop.gr/product?id=TLS.030081

    αλλά τώρα θα πάω να δω της lidl. το έχει 40€ με τα κοπτικά. βέβαια έχει δύο φωλιές για στέλεχος 6mm kai 8mm φαντάζομαι αν χρειαστεί φωλιά για κοπτικό 6,35mm  να την  παίρνει.
    για το τραπέζι μάλλον θα καταλήξω σε ιδιοκατασκευή.
    καλή η κατασκευή που ανέβασες , υπάρχουν πολλές
    http://www.karaferis.gr/%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%AD%CE%B6%CE%B9-%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE/
    Gespeichert

    angel 50, T-REX 600 limited edition    http://www.serresairclub.gr/
    http://www.airphotos.gr/
    Bladedancer
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 336


    Θέλω να πετάξω τώρα!!!!


    « Antwort #10 am: Mittwoch, 11 Dez 2013, 19:52:00 »

    Αν θέλεις να το προσαρμόσεις κάτω από τραπέζι πρέπει να είναι ανεξάρτητο μοτερ ρουτερ:


    και αγοράζεις εσύ μία βάση όπως αυτή για τον πάγκο σου:


    Αν θες κάτι ποιο πρόχειρο (που θα σου κάνει σωστή δουλειά) αγοράζεις το παραπάνω μοτέρ αλλά με την δικιά του βάση:


    και αγοράζεις το πιάτο μόνο για το τραπέζι σου όπου θα βιδώσεις την παραπάνω βάση του ρουτερ:


    Το ίδιο μοτέρ παίρνει και την plunge βάση όπως αυτό που δείχνεις αλλά δεν κάνει για επιτραπέζιο:


    Αλλά αν πάρεις κάποιο που έχει και τις 2 βάσεις βάζεις την σταθερή στο τραπέζι και θα μπορείς να το βγάζεις και να το βάζεις στην άλλη για δουλειές στο χέρι.
    Στο youtube θα δεις και κάποια plunge να τα έχουν βάλει σε πάγκους αλλά επειδή έχω ασχοληθεί και έχω φτιάξει ένα μικρό εργαστήριο σου λέω ότι θα σου κάνει την δουλειά αλλά θα σε ταλαιπωρήσει πάρα πολύ στο να το ρυθμίζεις.
    Gespeichert

    Trex 100 ~ Trex 450 pro v2 BeastX ~ Futaba T7C
    Bladedancer
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 336


    Θέλω να πετάξω τώρα!!!!


    « Antwort #11 am: Mittwoch, 11 Dez 2013, 19:59:00 »

    για μικροδουλειές που δεν θα έχεις πολλά ζόρια σκέψου και τα κουρευτικά περιθωρίων για τον πάγκο σου. μικρά και βολικά βγάζουν δουλειά. (σκέψου ότι είναι πολύ δυνατότερα από τα μικρά dremel.)
    Gespeichert

    Trex 100 ~ Trex 450 pro v2 BeastX ~ Futaba T7C
    Bladedancer
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 336


    Θέλω να πετάξω τώρα!!!!


    « Antwort #12 am: Donnerstag, 12 Dez 2013, 09:01:17 »

    Ξέχασα να σου πω ότι ότι και αν κάνεις τελικά το αλουμινένιο πιάτο θα πρέπει να το πάρεις και να μην βιδώσεις το ρούτερ πάνω στο ξύλο.
    Γιατί για να είναι ανθεκτικό και σωστό θα πρέπει να είναι χοντρό ply.
    Αν είναι χοντρό χάνεις βύθιση στο ρούτερ και δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κοντά κοπτικά όπως αυτά:



    αλλά μόνο τα μακριά ίσια όπως αυτά:



    που θα ξεπερνούν το πάχος από το τραπέζι. Ένα άλλο μειονέκτημα είναι ότι αν δεν χρησιμοποιήσεις κοπτικά μισής ίντσας και πας σε λεπτότερα αν τα ζορίζεις στην άκρη μόνο (λόγο ότι μόνο η άκρη θα ξεπερνάει το τραπέζι) μπορεί να τα σπας.
    Αν θέλεις σου στέλνω φώτο από ένα δισκοπρίονο που έχω εγκαταστήσει  σε πάγκο και με την ίδια λογική θα βάλεις και το ρούτερ.
    Έκανα και εγώ το λάθος και πήρα plunge ρουτερ και το ξήλωσα από τον πάγκο. Τώρα θέλω να αγοράσω κάτι από αυτά που σου είπα για να κάνω σωστή δουλειά.
    Το ρούτερ που θα πάρεις να έχει φωλιά μισής ίντσας ώστε να μπορείς να βάλεις ανταπτοράκια και να βάζεις ότι πάχος κοπτικών θέλεις. Συνήθως τα ρούτερ έχουν μέσα τα ανταπτοράκια με την αγορά.
    Gespeichert

    Trex 100 ~ Trex 450 pro v2 BeastX ~ Futaba T7C
    ΠΑΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 373



    « Antwort #13 am: Donnerstag, 12 Dez 2013, 11:50:29 »

    Ξέχασα να σου πω ότι ότι και αν κάνεις τελικά το αλουμινένιο πιάτο θα πρέπει να το πάρεις και να μην βιδώσεις το ρούτερ πάνω στο ξύλο.
    Γιατί για να είναι ανθεκτικό και σωστό θα πρέπει να είναι χοντρό ply.
    Αν είναι χοντρό χάνεις βύθιση στο ρούτερ και δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κοντά κοπτικά

    φίλε Bladedancer σε ευχαριστώ για τα φώτα σου και καταλαβαίνω ότι έχεις κάποια σχετική εμπειρία. έχεις απόλυτο δίκιο σ αυτά που λες και ναι όντως αν βιθωθεί το ρούτερ στον πάγκο από κάτο σε ξύλο ή ply θα χάσει σε υψος. όμως είχα κάτι άλλο στο μυαλό μου.
    ναι μεν σκέφτομαι να βάλω το ρούτερ κάτω από πάγκο αλλά θέλω η πλάκα κύλισης του να βγει μέχρι επάνω και να έρθει πρόσωπο δηλ. στην ίδια ευθεία με το επάνω μέρος του πάγκου, όσο πάχος κι αν έχει αυτός, 15 ή 20cm.
    το ρούτερ θα σταθεροποιηθεί στο κάτω μέρος του πάγκου με τις δύο βέργες που έχει ( ή άλλες μεγαλύτερες σε μήκος λίγο, θα το δω αυτό) για τον παράλληλο αδηγό. δηλ. στον πάγκο θα ανοίξω μια τρύπα ακριβώς στις διαστάσεις της πλάκας κύλησης ενώ θα σκαφτούν δύο παράλληλοι οδηγοί ώστε να φωλιάσουν οι βέργες οι οποίες θα πιαστούν ώστε να κρατήσουν σταθερά το ρούτερ. δεν ξέρω αν κατάλαβες τι ενοοώ. θα ανεβάσω ένα βίντεο που δείχνει πως το κάνει.
    τώρα για το παγκοπρίονο που έκανες αν έχεις φώτο, ναι θα ήθελα να την δω.



    Gespeichert

    angel 50, T-REX 600 limited edition    http://www.serresairclub.gr/
    http://www.airphotos.gr/
    ΠΑΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 373



    « Antwort #14 am: Donnerstag, 12 Dez 2013, 11:53:06 »

    ορίστε και το βίντεο

    Gespeichert

    angel 50, T-REX 600 limited edition    http://www.serresairclub.gr/
    http://www.airphotos.gr/
    Seiten: [1] 2 3  Alle     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Moderatoren: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Thema: Επιτραπεζια καθετη φρεζα ξυλου (router table)
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.023 Sekunden mit 25 Zugriffen.