Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.422 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 22:50:59

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 22:50:59

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    [Σήμερα στις 21:04]

    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 13:05]

    από dominicm
    [Χθες στις 09:15]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304422
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 117
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 74
    Συνολικά: 77
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [3]  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Μηχανες κοπης ξυλων ερωτηαη  (Αναγνώστηκε 21536 φορές)
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #30 στις: Σάββατο, 4 Αύγ 2007, 21:57:32 »

    Καλησπερα,

    Φιλε Γιωργο,

    Μεχρι ενα σημειο καλα τα λες.Αλλα μετα ξεφευγεις.Ολα αυτα που λες μπορει να ισχυουν γυρω απο το marketing και την "κονομα",αλλα ειναι εκτος θεματος.Να σου θυμισω οτι εγω δεν ειμαι "φραγκατος" και οτι στη δουλεια που δουλευα επαιρνα 580€ το μηνα.Και ομως καταφερα να ασχοληθω με τα μηχανουργικα και το CNC με ιδιαιτερη επιτυχια.Που να το σπουδαζα κιολας.Το Internet ειναι μεγαλη πηγη γνωσεων  και οντως μερικες φορες παγιδα...
    ΣΙΓΟΥΡΑ δεν πρεπει καποιος να μπει στο tripακι να παρει ενα μηχανημα αξιας 30.000 και 40.000 € για το χομπυ,εκτος εαν του περισσευουν(υπαρχουν και αυτοι).Μη χανομαστε,Το ζητουμενο δεν ειναι να αγορασουμε ενα τελειως ετοιμο μηχανημα  τρελης αξιας και να κανουμε παραγωγη.Το ζητουμενο ειναι να ασχοληθουμε με DIY (Do It Yourself) μηχανηματα που θα στεκονται πολυ καλα για τα λεφτα τους.Το να ασχοληθεις με τις εργαλειομηχανες ηλεκτρονικες και μη ειναι-θεωρω- φυσικη εξελιξη καποιου που του αρεσουν οι κατασκευες...
    Μπορεις με οικονομικο τροπο(για τα δεδομενα των CNC κλπ) να φτιαξεις ενα μηχανημα που θα κανει τις δουλειες που θες.
    Βεβαια ο περισσοτερος κοσμος παει προς την λυση του Laser router και αυτο ειναι λογικο γιατι θελουν να φτιαχνουν αεροπλανα δικου τους σχεδιασμου.Αυτο δεν ειναι λαθος,αλλα πρεπει να ξερουν οτι τα συγκεκριμενα μηχανηματα ειναι ακριβα και εχουν και περιορισμους λογω της φυσης τους.Αν το γνωριζουν αυτο και θελουν να συνεχισουν,τοτε δεκτο!
    Εγω προσωπικα ξοδεψα περιπου 3000 Ευρω για την φρεζα που εχω συμπεριλαμβανομενου του κοστους αγορας της (1250€) και την μετετρεψα σε CNC.Τι κανει σαν μηχανημα; σχεδιαζεις στο CAD εξαρτημα διαστασεων 35Χ20mm και στο βγαζει 34.99Χ20.01 απο κει και περα τι να ζηλεψει απο ενα εργοστασιακο για τα λεφτα του;  Grin

    Σε μερικες μερες θα ανεβασω φωτογραφιες απο το VTOL που εχω φτιαξει,δικου μου σχεδιασμου.Το θεμα ειναι να δει ο κοσμος τι μπορεις να φτιαξεις οταν εχεις τα συγκεκριμενα μηχανηματα.Δεν συζηταω για την χαρα που εχεις το να φτιαξεις κατι απο το μηδεν και να δουλευει...

    Επειδη ομως τα πολλα λογια ειναι φτωχια,παω να συνεχισω την κατασκευη μου...

    Αυτα...
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    coolvag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 857


    Ευάγγελος Κουλάδης


    « Απάντηση #31 στις: Σάββατο, 4 Αύγ 2007, 22:43:43 »

    Ειμαι ολος μάτια για το VTOL σου  Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Skyfox
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 47


    « Απάντηση #32 στις: Σάββατο, 4 Αύγ 2007, 23:59:00 »

    Καλησπερα,

    Φιλε Γιωργο,

    Μεχρι ενα σημειο καλα τα λες.Αλλα μετα ξεφευγεις.Ολα αυτα που λες μπορει να ισχυουν γυρω απο το marketing και την "κονομα",αλλα ειναι εκτος θεματος.Να σου θυμισω οτι εγω δεν ειμαι "φραγκατος" και οτι στη δουλεια που δουλευα επαιρνα 580€ το μηνα.Και ομως καταφερα να ασχοληθω με τα μηχανουργικα και το CNC με ιδιαιτερη επιτυχια.Που να το σπουδαζα κιολας.Το Internet ειναι μεγαλη πηγη γνωσεων  και οντως μερικες φορες παγιδα...
    ΣΙΓΟΥΡΑ δεν πρεπει καποιος να μπει στο tripακι να παρει ενα μηχανημα αξιας 30.000 και 40.000 € για το χομπυ,εκτος εαν του περισσευουν(υπαρχουν και αυτοι).Μη χανομαστε,Το ζητουμενο δεν ειναι να αγορασουμε ενα τελειως ετοιμο μηχανημα  τρελης αξιας και να κανουμε παραγωγη.Το ζητουμενο ειναι να ασχοληθουμε με DIY (Do It Yourself) μηχανηματα που θα στεκονται πολυ καλα για τα λεφτα τους.Το να ασχοληθεις με τις εργαλειομηχανες ηλεκτρονικες και μη ειναι-θεωρω- φυσικη εξελιξη καποιου που του αρεσουν οι κατασκευες...
    Μπορεις με οικονομικο τροπο(για τα δεδομενα των CNC κλπ) να φτιαξεις ενα μηχανημα που θα κανει τις δουλειες που θες.
    Βεβαια ο περισσοτερος κοσμος παει προς την λυση του Laser router και αυτο ειναι λογικο γιατι θελουν να φτιαχνουν αεροπλανα δικου τους σχεδιασμου.Αυτο δεν ειναι λαθος,αλλα πρεπει να ξερουν οτι τα συγκεκριμενα μηχανηματα ειναι ακριβα και εχουν και περιορισμους λογω της φυσης τους.Αν το γνωριζουν αυτο και θελουν να συνεχισουν,τοτε δεκτο!
    Εγω προσωπικα ξοδεψα περιπου 3000 Ευρω για την φρεζα που εχω συμπεριλαμβανομενου του κοστους αγορας της (1250€) και την μετετρεψα σε CNC.Τι κανει σαν μηχανημα; σχεδιαζεις στο CAD εξαρτημα διαστασεων 35Χ20mm και στο βγαζει 34.99Χ20.01 απο κει και περα τι να ζηλεψει απο ενα εργοστασιακο για τα λεφτα του;  Grin

    Σε μερικες μερες θα ανεβασω φωτογραφιες απο το VTOL που εχω φτιαξει,δικου μου σχεδιασμου.Το θεμα ειναι να δει ο κοσμος τι μπορεις να φτιαξεις οταν εχεις τα συγκεκριμενα μηχανηματα.Δεν συζηταω για την χαρα που εχεις το να φτιαξεις κατι απο το μηδεν και να δουλευει...

    Επειδη ομως τα πολλα λογια ειναι φτωχια,παω να συνεχισω την κατασκευη μου...

    Αυτα...


    Φίλε mechanist
    Δεν απευθύνομαι σε άτομα ταλαντούχα (οπως εσύ) που ειναι σιγουρα μετρημένα στα δάχτυλα του ενος χεριού. Απευθύνομαι στο μέσο μοντελιστή και δη στον αρχάριο μην πετάξει τα λεφτουδάκια του που αν τα βγάζει με κόπο θα ειναι δυό φορές κρίμα . Εχω γνωστό που δεν ειναι ηλεκτρονικός και εγτιαξε μηχάνημα πατέντα φουλ αυτοματοποιημένο για εργοστάσιο αξίας 800.000 € ο τύπος ειναι φαινόμενο!!!!!!
    Ναι στην έρευνα ναι στην τεχνολογία αλλά.... ο δυσμοιρος ο Ηλία ς που θα το χρησιμοποιήσει?? και 3000€ ειναι λιγα?HuhHuh? ποσο καιρό πρέπει να δουλε΄θεις για να τα βγάλεις?Huh

    Μην μπαίνεται στο παιχνίδι των εταιρειών!

    Σε πληροφορώ με 2500€ έπαιρνες απο Γερμανία παπάδες idiot2 Thumbs up
    Φιλικά Γιώργος
    Γιώργος
    Καταγράφηκε
    Skyfox
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 47


    « Απάντηση #33 στις: Κυριακή, 5 Αύγ 2007, 00:32:22 »

     Συμπληρωματικά------>

    Τα προγράμματα CAD-CAM προυποθέτουν γνώσεις σχεδίου  Autocad Solidworks, Solidedge....... και πάει λέγοντας
    για να φτιάξεις δική σου κατασκευή τροποποιημένα airfoils τρισδιαστατη απεικόνιση with Lofting θέλει γνώση χρόνων.Το σχήμα πρέπει να το δώσεις εσύ δεν θα στο κάνε το CAD. Επιστήμη για την επιστημή δεν λέει μπορεις να παιζεις με ποιό φτηνά παιχνίδια. Τώρα οσο για να κόψεις δεκα ξυλαράκια για ενα αεροπλανάκι , με το πριονάκι της ξυλοκοπτικης του Δημοτικού να το κάνεις σε μια βδομάδα τέλειωσες, μη κάνουμε την τρίχα τριχιά. Επιστήμη που δεν βγάζει όφελος νατην βράσω, και σου μιλάω εγώ που έφαγα το εργαστήρι και την έρευνα στο κεφάλι εδώ και 20 χρόνια .

    Να εισαι καλά
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 [3]  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Μηχανες κοπης ξυλων ερωτηαη
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.03 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.