Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.422 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 22:11:36

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 22:11:36

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    [Σήμερα στις 21:04]

    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 13:05]

    από dominicm
    [Χθες στις 09:15]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304422
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 117
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 73
    Συνολικά: 75
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 7 8 9 [10]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Απόψεις με αφορμή το Athens Flying Week  (Αναγνώστηκε 18378 φορές)
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #135 στις: Τετάρτη, 1 Οκτ 2014, 09:59:04 »

    Χα, αυτή ειδικά έχει πολλά να δώσει, αλλά πρώτον αυτοί που έχουν να δώσουν δεν έχουν ανεπτυγμένη την αεροπορική ιδέα και δεύτερον και να ήθελαν δεν τους αφήνει η Π.Α. Λέμε ότι η πολιτεία δεν έχει πόρους; ΟΚ! Αν εγώ και κάποιοι άλλοι τρελοί δηλώσουμε εθελοντές για την αναπαλαίωση ενός ιστορικού αεροσκάφους της Π.Α., με καθοδήγηση από την Π.Α., θα μας το επιτρέψουν; Έχω τώρα πρόσβαση στο αεροπορικό μουσείο στο Τατόι ένα οποιοδήποτε Σ/Κ; ΟΧΙ!

    Εχει γινει μια μελετημενη και συντονισμενη τετοια προταση και υπηρξε αρνηση; Η υποθετεις;
    Γιατι εαν εχει γινει συντονισμενη προταση και αρνηθηκαν, ντροπη τους, εαν απλα το λεμε σε στυλ καφενειου και προδικαζουμε την αρνηση τοτε ντροπη μας.

    Το ΟΧΙ πάει στο ότι δεν έχουμε ελεύθερη πρόσβαση στο αεροπορικό μουσείο Τατοίου, πράγμα ακατανόητο για μουσείο. Και ας είναι σε ένα χώρο στρατιωτικό, δεν έχουμε τα στελθ της Περιοχής 51 αποθηκευμένα εκεί, μια σχολή Ικάρων είναι!
    Συντονισμένη πρόταση εθελοντικής εργασίας για αποκατάσταση εκθεμάτων δεν γνωρίζω να έχει γίνει. Θέλετε να κάνουμε;
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #136 στις: Τετάρτη, 1 Οκτ 2014, 10:07:02 »

    Συντονισμένη πρόταση εθελοντικής εργασίας για αποκατάσταση εκθεμάτων δεν γνωρίζω να έχει γίνει. Θέλετε να κάνουμε;

    Νικο εαν ειστε καποιοι που ενδιαφερονται για κατι τετοιο γιατι να μην κανετε την προταση σας; Εαν δεχθουν αυτο θα ειναι εξαιρετικα ευχαριστο γεγονος καθως αυτο θελατε εξαρχης, εαν οχι τοτε θα μπορειτε να παραπονιεστε σε οποιαδηποτε φορουμ οτι αρνηθηκαν.
    Καταλαβαινεις τι θελω να πω; Εαν δεν ρωτησεις δεν μπορεις να κατηγορησεις καποιον επειδη πιστευεις οτι θα αρνηθει.
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.065


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #137 στις: Τετάρτη, 1 Οκτ 2014, 12:22:19 »

    ... Έχω τώρα πρόσβαση στο αεροπορικό μουσείο στο Τατόι ένα οποιοδήποτε Σ/Κ; ΟΧΙ!

    Από ότι αναφέρεται στη σελίδα του Μουσείου της Π.Α. υπάρχει πρόσβαση

    "Ώρες Λειτουργίας

    Σάββατο - Κυριακή (πλην επίσημων αργιών):

        10:00 έως 16:00 κατά την περίοδο ισχύος χειμερινής ώρας (τελευταία προσέλευση 15:00).
        10:00 έως 18:00 κατά την περίοδο ισχύος θερινής ώρας (τελευταία προσέλευση 17:00).

    Εργάσιμες ημέρες (μόνο για ομάδες - μαθητές - συλλόγους):

    Κατόπιν προσυνεννόησης τέσσερις (4) ημέρες νωρίτερα, στα τηλέφωνα του Μουσείου, από 08:00 έως 14:30 με ώρα τελευταίας προσέλευσης στις 13:30.

    Επίσημες αργίες: Κλειστό"
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268



    « Απάντηση #138 στις: Τετάρτη, 1 Οκτ 2014, 12:51:19 »

    Συντονισμένη πρόταση εθελοντικής εργασίας για αποκατάσταση εκθεμάτων δεν γνωρίζω να έχει γίνει. Θέλετε να κάνουμε;

    Νικο εαν ειστε καποιοι που ενδιαφερονται για κατι τετοιο γιατι να μην κανετε την προταση σας; Εαν δεχθουν αυτο θα ειναι εξαιρετικα ευχαριστο γεγονος καθως αυτο θελατε εξαρχης, εαν οχι τοτε θα μπορειτε να παραπονιεστε σε οποιαδηποτε φορουμ οτι αρνηθηκαν.
    Καταλαβαινεις τι θελω να πω; Εαν δεν ρωτησεις δεν μπορεις να κατηγορησεις καποιον επειδη πιστευεις οτι θα αρνηθει.
    Με τί κεφάλαια(λεφτά),με τι γνώσεις μηχανικής-μηχανολογίας-ιστορίας-πτήσεις ειδικών μηχανών- διπλώματα πιλότου και εμπειρίας σε αεροπλάνα Α' και Β' Παγκοσμίου Πολέμου θα γίνουν ΟΛΑ αυτά?Huh?Που θα βρείτε τις άκρες για τα ανταλακτικά που θα χρειαστούν?Άρα καταλήγουμε πάλι στον παράγοντα ΚΡΑΤΟΣ και ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΙΣ!!!Εκτός κι άν έχει κάποιος τον Κυριακού θείο ή θα πάτε μόνο για ξεσκόνισμα και γυάλισμα στα εκθέματα.....!!!Τότε ....έρχομαι και γώ!!!!

    (Χωρίς ίχνος κακίας γιατί δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια  Ντροπή )
    Καταγράφηκε

    Πετάμε ?
    Sokratis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 198


    « Απάντηση #139 στις: Παρασκευή, 3 Οκτ 2014, 13:01:24 »

    φιλε Δημητρη, πολλες φορες δεν χρειαζονται λεφτα για να κρατησεις ζωντανη την ιστορια σου. Πετουσα για πολλα χρονια με DC-3(σαν πληρωμα) με ετος κατασκευης το 1947!!!Το α/φος ηταν αψογα συντηρημενο κι υπηρχαν ανταλακτικα για ακομη εναν αιωνα.Κοστος ελαχιστο.Σε ολο τον κοσμο πετανε ακομη μεχρι σημερα,εκτός απο την ....Ελλαδα!!!
    Εχω πεταξει με Stearman που γυαλιζε κι εκανα κι ακροβατικα(στη Γερμανια βεβαια...)κι εχω δει α/φη και ανεμοπτερα 80 χρονων καλοσυντηρημενα να πετανε απο πιτσιρικαδες οι οποιοι τα συντηρουσαν και τα πετουσαν.Δεν ειχαν διπλωματα και πτυχια που ανεφερες, αλλα ειχαν μπολικο μερακι κι αγαπη.Αυτο ειναι που λειπει απο τον Ελληναρα αεροπορο...
    Στα Γιαννενα οπως και σε αλλα μερη, ειχαμε παλια ξυλινα ανεμοπτερα Ελληνικης κατασκευης.Ξερεις τι απεγιναν?Καποια πουληθηκαν στη ζουλα....καποια χαριστηκαν στη ζουλα...και τα υπολοιπα αφεθηκαν στο ελεος των "βανδαλων" ανεμοπορων του καναπε, της καρεκλας και της λαμογιάς. Το ιδιο εγινε και με τα ιστορικα α/φη της ΠΑ....Το κοστος δεν ειναι μεγαλο και με σωστους χορηγους(που υπαρχουν) μπορουν να γινουν θαυματα.
    Ξοδευονται τεραστια κονδυλια σε μαλακιες και μιζες ενω με ενα ελαχιστο ποσοστο απο αυτα, θα μπορουσαμε να ειχαμε σμηνη απο ιστορικα α/φη που θα πετουσαν αρκετες φορες το χρονο στην Ελλαδα αλλα και σε διεθνη airshow. Οι μιζες μονο απο τα εξοπλιστικα της ΠΑ φτανουν και περισευουν.Και φυσικα πρωτα πρεπει να γινει "καθαρση" στο βρωμκο χωρο του αεραθλητισμου.....
    Περαστικα...(σε καποιους..... Χαμόγελο)
    Καταγράφηκε

    " Στην αρχή σε αγνοούν, μετά σε γελοιοποιούν, μετά σε πολεμούν και μετά σε ασπάζονται " (Mahatma Gadhi)
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #140 στις: Παρασκευή, 3 Οκτ 2014, 13:53:00 »

    Σωκρατη ολα ωραια. Γιατι δεν το κανεις λοιπον, ξποιος περιμενεις να το κανει;
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Sokratis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 198


    « Απάντηση #141 στις: Παρασκευή, 3 Οκτ 2014, 14:29:46 »

    Δεν εχω κανενα θεσμικο ρολο,δεν εχω κανενα αξιωμα,καμια εξουσια και σε οσες λεσχες ανηκα καποτε και τους εκανα παρομοιες προτασεις, με ειρωνευτηκαν με πολεμησαν και με παρατυπο-παρανομο τροπο....με διεγραψαν, αφου με απειλησαν πρωτα....
    Ξεβρωμιστε λοιπον πρωτα το χωρο του αεραθλητισμου κι εγω εδω θα ειμαι....
    Οσο ανεχεστε τετοιους ανικανους καραγκιοζηδες, δεν υπαρχει καμια ελπιδα.... Wink
    Καταγράφηκε

    " Στην αρχή σε αγνοούν, μετά σε γελοιοποιούν, μετά σε πολεμούν και μετά σε ασπάζονται " (Mahatma Gadhi)
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.240


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #142 στις: Παρασκευή, 3 Οκτ 2014, 16:31:36 »

    Δεν εχω κανενα θεσμικο ρολο,δεν εχω κανενα αξιωμα,καμια εξουσια και σε οσες λεσχες ανηκα καποτε και τους εκανα παρομοιες προτασεις, με ειρωνευτηκαν με πολεμησαν και με παρατυπο-παρανομο τροπο....με διεγραψαν, αφου με απειλησαν πρωτα....

    Τους χάλαγες την πιάτσα Σωκράτη και το έχουμε δει δυστυχώς πολλές φορές να συμβαίνει, ανθρώπους σωστούς
    και πατριώτες που μπορούν να προσφέρουν τα μέγιστα να απομονώνονται και να χάνονται από το δημόσιο βίο!!
    Και αυτό για να έχουν ελεύθερο το πεδίο να ροκανίζουν τα πάντα και να κάνουν ότι θέλουν για δικό τους καλό
    και όχι για το καλό όλων!!
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 ... 7 8 9 [10]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Ανακοινώσεις (Συντονιστές: Γιώργος Κανδυλάκης, andreas)  |  Θέμα: Απόψεις με αφορμή το Athens Flying Week
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.033 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.