Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.506 Beiträge in 12.387 Themen von 6.239 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Freitag, 17 Mai 2024, 10:12:36

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Freitag, 17 Mai 2024, 10:12:36

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Neue Themen
    [Heute um 01:44]

    [Gestern um 11:35]

    von snoopy
    [Montag, 13 Mai 2024, 08:35:43]

    [Sonntag, 12 Mai 2024, 14:53:18]

    [Samstag, 11 Mai 2024, 20:08:18]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 23:15:04]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 17:13:22]

    [Donnerstag, 9 Mai 2024, 15:30:01]

    [Montag, 6 Mai 2024, 01:30:30]

    [Sonntag, 5 Mai 2024, 14:26:40]

    [Freitag, 3 Mai 2024, 20:02:54]

    [Mittwoch, 1 Mai 2024, 09:15:28]

    [Freitag, 26 Apr 2024, 12:30:31]

    [Mittwoch, 24 Apr 2024, 19:34:42]

    [Montag, 22 Apr 2024, 23:33:41]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6239
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304506
    Themen insgesamt: 12387
    Heute online: 44
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 4
    Gäste: 13
    Gesamt: 17
    Themavorwähler

    Seiten: 1 ... 5 6 7 [8]     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: EASY STAR από τη MULTIPLEX  (Gelesen 30092 mal)
    piloto
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 18


    « Antwort #105 am: Freitag, 26 Sep 2008, 12:29:22 »

    Γεια σας,
    Έχω ένα brushless EASYSTAR το οποίο μέχρι τώρα πέταγα με μια 7.4V lipo 2 στοιχείων χωρίς το παραμικρό πρόβλημα (πέραν της μειωμένης δύναμης- όπως είναι λογικό).
    Άλλαξα μόνο την μπαταρία με μια 11V lipo 3 στοιχείων και ναι μεν όι στροφές -φαίνεται ότι- διπλασιάστηκαν αλλά στο τέρμα γκάζι η μηχανή "ρετάρει" και τα σερβο γκλιτσάρουν. Αν ελλατώσω το γκάζι η επικοινωνία αποκαθίσταται και το ΕΖ μπορεί να απομακρυνθεί από εμένα ακόμα περισσότερο. Μόνο με φουλ γκάζι, 2 κλικ πιο κάτω όλα είναι ΟΚ. Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν ΤΚ και δέκτης είναι σε απόσταση, αν τα βάλω δίπλα δεν συμβαίνει τίποτα. Ακούγεται σαν κλασσική περίπτωση παρεμβολής, κάτι όμως που δεν είχα ποτέ πριν με την 7βολτη. Τα καλώδια είναι τακτοποιημένα, ειδικά η κεραία μπαίνει κατ' ευθείαν στο πάτωμα.
    Τι μπορεί να φταίει για τις παρεμβολές? Πως μπορώ να τις σταματήσω?
    Gespeichert
    George2411
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 144


    « Antwort #106 am: Freitag, 26 Sep 2008, 13:39:06 »

    Γεια σας,
    Έχω ένα brushless EASYSTAR το οποίο μέχρι τώρα πέταγα με μια 7.4V lipo 2 στοιχείων χωρίς το παραμικρό πρόβλημα (πέραν της μειωμένης δύναμης- όπως είναι λογικό).
    Άλλαξα μόνο την μπαταρία με μια 11V lipo 3 στοιχείων και ναι μεν όι στροφές -φαίνεται ότι- διπλασιάστηκαν αλλά στο τέρμα γκάζι η μηχανή "ρετάρει" και τα σερβο γκλιτσάρουν. Αν ελλατώσω το γκάζι η επικοινωνία αποκαθίσταται και το ΕΖ μπορεί να απομακρυνθεί από εμένα ακόμα περισσότερο. Μόνο με φουλ γκάζι, 2 κλικ πιο κάτω όλα είναι ΟΚ. Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν ΤΚ και δέκτης είναι σε απόσταση, αν τα βάλω δίπλα δεν συμβαίνει τίποτα. Ακούγεται σαν κλασσική περίπτωση παρεμβολής, κάτι όμως που δεν είχα ποτέ πριν με την 7βολτη. Τα καλώδια είναι τακτοποιημένα, ειδικά η κεραία μπαίνει κατ' ευθείαν στο πάτωμα.
    Τι μπορεί να φταίει για τις παρεμβολές? Πως μπορώ να τις σταματήσω?

    Ο speed controller (esc) ειναι πολυ κοντα στον δεκτη σου?
    Gespeichert
    piloto
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 18


    « Antwort #107 am: Freitag, 26 Sep 2008, 14:22:10 »

    Ο speed controller (esc) ειναι πολυ κοντα στον δεκτη σου?

    Με δεδομένο ότι ο χώρος είναι εξ' αρχής περιορισμένος, δεν θα τα χαρακτήριζα πολύ κοντά.
    Ο δέκτης είναι τοποθετημένος κάτω από το μαύρο κούμπωμα της καλύπτρας, εφαπτόμενος με το πάτωμα- δίπλα στην τρύπα της κεραίας.
    Το ESC, λόγω εξωτερικών καλωδίων του BL, βρίσκεται στην "πλάτη του πιλότου"- εκεί όπου συνήθως μπαίνει το velcro/μαγνήτης για να συγκρατήσει το καπάκι. Χρειάστηκε να κόψω εσωτερικά από την καλύπτρα για να εφαρμόζει.
    Το μόνο που πλησιάζει κάπως την κεραία είναι τα deans της μπαταρίας, αλλά χωρίς αυτά να ακουμπάνε μεταξύ τους.
    Να επαναλάβω ότι με την 7V δεν υπήρχε η παραμικρή παρεμβολή.
    Gespeichert
    piloto
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 18


    « Antwort #108 am: Montag, 27 Okt 2008, 20:54:41 »

    Γειά σας, μια ερώτηση για ένα πρόβλημα.
    Σκέφτομαι να βάλω κάμερα στο ΕΖ*, περίπου 100 γραμμάρια. πρέπει να κάνω τίποτα με το κέντρο βάρους?
    Σκέφτομαι να πάρω αυτή τη κάμερα
    http://www.rcplanecams.com/camcart/index.php?main_page=product_info&products_id=12&zenid=50a2c68c73ceae07975e992a241640cc
    λέει τίποτα?
    Gespeichert
    manos_skg
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 307



    « Antwort #109 am: Donnerstag, 4 Dez 2008, 17:14:52 »

    Άλλαξα το μοτερ μου!!!!!!!!!!!!  Το ES μου πετάει από το 2004 με καρβουνάτο μοτέρ και του έκανα δώρο ένα brushless!!  Είμαι περίεργος να δω διαφορές στον παπούλη!
    Gespeichert

    ... το πάθαμε κι' αυτό ...
    nofearakis
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 31



    « Antwort #110 am: Donnerstag, 4 Dez 2008, 18:32:32 »

    Γεια σας,
    Έχω ένα brushless EASYSTAR το οποίο μέχρι τώρα πέταγα με μια 7.4V lipo 2 στοιχείων χωρίς το παραμικρό πρόβλημα (πέραν της μειωμένης δύναμης- όπως είναι λογικό).
    Άλλαξα μόνο την μπαταρία με μια 11V lipo 3 στοιχείων και ναι μεν όι στροφές -φαίνεται ότι- διπλασιάστηκαν αλλά στο τέρμα γκάζι η μηχανή "ρετάρει" και τα σερβο γκλιτσάρουν. Αν ελλατώσω το γκάζι η επικοινωνία αποκαθίσταται και το ΕΖ μπορεί να απομακρυνθεί από εμένα ακόμα περισσότερο. Μόνο με φουλ γκάζι, 2 κλικ πιο κάτω όλα είναι ΟΚ. Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν ΤΚ και δέκτης είναι σε απόσταση, αν τα βάλω δίπλα δεν συμβαίνει τίποτα. Ακούγεται σαν κλασσική περίπτωση παρεμβολής, κάτι όμως που δεν είχα ποτέ πριν με την 7βολτη. Τα καλώδια είναι τακτοποιημένα, ειδικά η κεραία μπαίνει κατ' ευθείαν στο πάτωμα.
    Τι μπορεί να φταίει για τις παρεμβολές? Πως μπορώ να τις σταματήσω?




    Αλλαξε το esc, αυτο που εχεις κλαταρε!!!!!!!!! Undecided Undecided
    Gespeichert

    Οποιο προβλημα δεν φτιαχνεται με το σφυρι, μαλλον ειναι ηλεκτρικο!!!
    manos_skg
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 307



    « Antwort #111 am: Donnerstag, 4 Dez 2008, 18:49:02 »

    Πωπωπω πάει τόοοοοσος καιρός που άνοιξα αυτό το θέμα και ακόμα βλέπω ότι περπατάει!!!  Μπράβο μπράβο όλο και περισσότεροι!!

    Ας μετρηθούμε λοιπόν:

    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=7548.msg72567;topicseen#new

    σε αυτό το link γράψτε το όνομά σας, ώστε να δούμε πόσοι είμαστε μήπως και βγαίνουμε και στην Ελλάδα αρκετοί και κανονίσουμε καμια ES συνάντηση!!!

    Gespeichert

    ... το πάθαμε κι' αυτό ...
    piloto
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 18


    « Antwort #112 am: Donnerstag, 4 Dez 2008, 19:46:11 »

    Αλλαξε το esc, αυτο που εχεις κλαταρε!!!!!!!!! Undecided Undecided

    Να ενημερώσω ότι μετά από το πρόβλημα των παρεμβολών, ένα ωραίο απόγευμα το ΕΖ σταμάτησε να δέχεται το παραμικρό σήμα από την ΤΚ- δεν κουνιόταν ούτε σερβό.
    Μετά από αμέτρητες παραγγελίες ηλεκτρονικών-και-όχι-μόνο, και ατελείωτες δοκιμές σε όλους τους πιθανούς συνδιασμούς χωρίς αποτέλεσμα, άλλαξα τελικά ΤΚ σε 2.4 και είδα επιτέλους άσπρη μέρα. Εδώ κολλάει το "στερνή μου γνώση..." καθώς με τα χρήματα που έφυγαν στις δοκιμές θα είχα 9κάναλη και όχι τη φτωχή 6άρα, αλλά πάει τώρα.
    Overkill για το ΕΖ, το ξέρω, αλλά μετά από μήνες στο έδαφος πλέον μπορώ να πω ότι πετάω χωρίς να διορθώνω μόνιμα τις παρεμβολές.
    Το θετικό είναι ότι έχω απόθεμα να εξοπλίσω τα επόμενα 3 αεροπλάνα.

    Έχουμε και εναέρια βίντεο
    Gespeichert
    Seiten: 1 ... 5 6 7 [8]     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Εκπαιδευτικά - Trainers  |  Thema: EASY STAR από τη MULTIPLEX
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.025 Sekunden mit 25 Zugriffen.