Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.417 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 10:46:05

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 10:46:05

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από frevol
    [Σήμερα στις 06:55]

    από dominicm
    [Χθες στις 09:15]

    από Demetre
    [Χθες στις 06:22]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304417
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 109
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 55
    Συνολικά: 56
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 5 6 7 [8]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: EASY STAR από τη MULTIPLEX  (Αναγνώστηκε 30071 φορές)
    piloto
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 18


    « Απάντηση #105 στις: Παρασκευή, 26 Σεπ 2008, 12:29:22 »

    Γεια σας,
    Έχω ένα brushless EASYSTAR το οποίο μέχρι τώρα πέταγα με μια 7.4V lipo 2 στοιχείων χωρίς το παραμικρό πρόβλημα (πέραν της μειωμένης δύναμης- όπως είναι λογικό).
    Άλλαξα μόνο την μπαταρία με μια 11V lipo 3 στοιχείων και ναι μεν όι στροφές -φαίνεται ότι- διπλασιάστηκαν αλλά στο τέρμα γκάζι η μηχανή "ρετάρει" και τα σερβο γκλιτσάρουν. Αν ελλατώσω το γκάζι η επικοινωνία αποκαθίσταται και το ΕΖ μπορεί να απομακρυνθεί από εμένα ακόμα περισσότερο. Μόνο με φουλ γκάζι, 2 κλικ πιο κάτω όλα είναι ΟΚ. Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν ΤΚ και δέκτης είναι σε απόσταση, αν τα βάλω δίπλα δεν συμβαίνει τίποτα. Ακούγεται σαν κλασσική περίπτωση παρεμβολής, κάτι όμως που δεν είχα ποτέ πριν με την 7βολτη. Τα καλώδια είναι τακτοποιημένα, ειδικά η κεραία μπαίνει κατ' ευθείαν στο πάτωμα.
    Τι μπορεί να φταίει για τις παρεμβολές? Πως μπορώ να τις σταματήσω?
    Καταγράφηκε
    George2411
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 144


    « Απάντηση #106 στις: Παρασκευή, 26 Σεπ 2008, 13:39:06 »

    Γεια σας,
    Έχω ένα brushless EASYSTAR το οποίο μέχρι τώρα πέταγα με μια 7.4V lipo 2 στοιχείων χωρίς το παραμικρό πρόβλημα (πέραν της μειωμένης δύναμης- όπως είναι λογικό).
    Άλλαξα μόνο την μπαταρία με μια 11V lipo 3 στοιχείων και ναι μεν όι στροφές -φαίνεται ότι- διπλασιάστηκαν αλλά στο τέρμα γκάζι η μηχανή "ρετάρει" και τα σερβο γκλιτσάρουν. Αν ελλατώσω το γκάζι η επικοινωνία αποκαθίσταται και το ΕΖ μπορεί να απομακρυνθεί από εμένα ακόμα περισσότερο. Μόνο με φουλ γκάζι, 2 κλικ πιο κάτω όλα είναι ΟΚ. Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν ΤΚ και δέκτης είναι σε απόσταση, αν τα βάλω δίπλα δεν συμβαίνει τίποτα. Ακούγεται σαν κλασσική περίπτωση παρεμβολής, κάτι όμως που δεν είχα ποτέ πριν με την 7βολτη. Τα καλώδια είναι τακτοποιημένα, ειδικά η κεραία μπαίνει κατ' ευθείαν στο πάτωμα.
    Τι μπορεί να φταίει για τις παρεμβολές? Πως μπορώ να τις σταματήσω?

    Ο speed controller (esc) ειναι πολυ κοντα στον δεκτη σου?
    Καταγράφηκε
    piloto
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 18


    « Απάντηση #107 στις: Παρασκευή, 26 Σεπ 2008, 14:22:10 »

    Ο speed controller (esc) ειναι πολυ κοντα στον δεκτη σου?

    Με δεδομένο ότι ο χώρος είναι εξ' αρχής περιορισμένος, δεν θα τα χαρακτήριζα πολύ κοντά.
    Ο δέκτης είναι τοποθετημένος κάτω από το μαύρο κούμπωμα της καλύπτρας, εφαπτόμενος με το πάτωμα- δίπλα στην τρύπα της κεραίας.
    Το ESC, λόγω εξωτερικών καλωδίων του BL, βρίσκεται στην "πλάτη του πιλότου"- εκεί όπου συνήθως μπαίνει το velcro/μαγνήτης για να συγκρατήσει το καπάκι. Χρειάστηκε να κόψω εσωτερικά από την καλύπτρα για να εφαρμόζει.
    Το μόνο που πλησιάζει κάπως την κεραία είναι τα deans της μπαταρίας, αλλά χωρίς αυτά να ακουμπάνε μεταξύ τους.
    Να επαναλάβω ότι με την 7V δεν υπήρχε η παραμικρή παρεμβολή.
    Καταγράφηκε
    piloto
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 18


    « Απάντηση #108 στις: Δευτέρα, 27 Οκτ 2008, 20:54:41 »

    Γειά σας, μια ερώτηση για ένα πρόβλημα.
    Σκέφτομαι να βάλω κάμερα στο ΕΖ*, περίπου 100 γραμμάρια. πρέπει να κάνω τίποτα με το κέντρο βάρους?
    Σκέφτομαι να πάρω αυτή τη κάμερα
    http://www.rcplanecams.com/camcart/index.php?main_page=product_info&products_id=12&zenid=50a2c68c73ceae07975e992a241640cc
    λέει τίποτα?
    Καταγράφηκε
    manos_skg
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 307



    « Απάντηση #109 στις: Πέμπτη, 4 Δεκ 2008, 17:14:52 »

    Άλλαξα το μοτερ μου!!!!!!!!!!!!  Το ES μου πετάει από το 2004 με καρβουνάτο μοτέρ και του έκανα δώρο ένα brushless!!  Είμαι περίεργος να δω διαφορές στον παπούλη!
    Καταγράφηκε

    ... το πάθαμε κι' αυτό ...
    nofearakis
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31



    « Απάντηση #110 στις: Πέμπτη, 4 Δεκ 2008, 18:32:32 »

    Γεια σας,
    Έχω ένα brushless EASYSTAR το οποίο μέχρι τώρα πέταγα με μια 7.4V lipo 2 στοιχείων χωρίς το παραμικρό πρόβλημα (πέραν της μειωμένης δύναμης- όπως είναι λογικό).
    Άλλαξα μόνο την μπαταρία με μια 11V lipo 3 στοιχείων και ναι μεν όι στροφές -φαίνεται ότι- διπλασιάστηκαν αλλά στο τέρμα γκάζι η μηχανή "ρετάρει" και τα σερβο γκλιτσάρουν. Αν ελλατώσω το γκάζι η επικοινωνία αποκαθίσταται και το ΕΖ μπορεί να απομακρυνθεί από εμένα ακόμα περισσότερο. Μόνο με φουλ γκάζι, 2 κλικ πιο κάτω όλα είναι ΟΚ. Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν ΤΚ και δέκτης είναι σε απόσταση, αν τα βάλω δίπλα δεν συμβαίνει τίποτα. Ακούγεται σαν κλασσική περίπτωση παρεμβολής, κάτι όμως που δεν είχα ποτέ πριν με την 7βολτη. Τα καλώδια είναι τακτοποιημένα, ειδικά η κεραία μπαίνει κατ' ευθείαν στο πάτωμα.
    Τι μπορεί να φταίει για τις παρεμβολές? Πως μπορώ να τις σταματήσω?




    Αλλαξε το esc, αυτο που εχεις κλαταρε!!!!!!!!! Undecided Undecided
    Καταγράφηκε

    Οποιο προβλημα δεν φτιαχνεται με το σφυρι, μαλλον ειναι ηλεκτρικο!!!
    manos_skg
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 307



    « Απάντηση #111 στις: Πέμπτη, 4 Δεκ 2008, 18:49:02 »

    Πωπωπω πάει τόοοοοσος καιρός που άνοιξα αυτό το θέμα και ακόμα βλέπω ότι περπατάει!!!  Μπράβο μπράβο όλο και περισσότεροι!!

    Ας μετρηθούμε λοιπόν:

    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=7548.msg72567;topicseen#new

    σε αυτό το link γράψτε το όνομά σας, ώστε να δούμε πόσοι είμαστε μήπως και βγαίνουμε και στην Ελλάδα αρκετοί και κανονίσουμε καμια ES συνάντηση!!!

    Καταγράφηκε

    ... το πάθαμε κι' αυτό ...
    piloto
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 18


    « Απάντηση #112 στις: Πέμπτη, 4 Δεκ 2008, 19:46:11 »

    Αλλαξε το esc, αυτο που εχεις κλαταρε!!!!!!!!! Undecided Undecided

    Να ενημερώσω ότι μετά από το πρόβλημα των παρεμβολών, ένα ωραίο απόγευμα το ΕΖ σταμάτησε να δέχεται το παραμικρό σήμα από την ΤΚ- δεν κουνιόταν ούτε σερβό.
    Μετά από αμέτρητες παραγγελίες ηλεκτρονικών-και-όχι-μόνο, και ατελείωτες δοκιμές σε όλους τους πιθανούς συνδιασμούς χωρίς αποτέλεσμα, άλλαξα τελικά ΤΚ σε 2.4 και είδα επιτέλους άσπρη μέρα. Εδώ κολλάει το "στερνή μου γνώση..." καθώς με τα χρήματα που έφυγαν στις δοκιμές θα είχα 9κάναλη και όχι τη φτωχή 6άρα, αλλά πάει τώρα.
    Overkill για το ΕΖ, το ξέρω, αλλά μετά από μήνες στο έδαφος πλέον μπορώ να πω ότι πετάω χωρίς να διορθώνω μόνιμα τις παρεμβολές.
    Το θετικό είναι ότι έχω απόθεμα να εξοπλίσω τα επόμενα 3 αεροπλάνα.

    Έχουμε και εναέρια βίντεο
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 ... 5 6 7 [8]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Εκπαιδευτικά - Trainers  |  Θέμα: EASY STAR από τη MULTIPLEX
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.031 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.