Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.419 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 15:02:10

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 15:02:10

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:11]

    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 13:05]

    από dominicm
    [Χθες στις 09:15]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304419
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 109
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 85
    Συνολικά: 88
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 4 5 6 [7]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: wilga 2000  (Αναγνώστηκε 27112 φορές)
    mikelos
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 101



    « Απάντηση #90 στις: Τρίτη, 11 Μάι 2010, 17:34:07 »

    Αν και λιγο παλιο το θεμα, ξερει κανεις που ζυγιζη το wilga και προς τα που πρεπει να γερνει?
    Επανω θα εχω μια 2200 25c γιατι δεν σηκωνει το μοτερ αλλη Tongue
    Καταγράφηκε
    thanasakos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37



    « Απάντηση #91 στις: Τετάρτη, 23 Φεβ 2011, 01:27:33 »

    Καλησπέρα, αν και σχετικά παλιό το θέμα θέλω να κάνω και εγώ κάποιες ερωτήσεις.

    Καταρχήν το παρήγγειλα κι εγώ από το pc1.gr στα 40ευρώ γυμνό. Έχω από προηγούμενο αεροπλάνο ένα μοτεράκι 2212 1400kv 50gr, ένα ESC 25A και 4 9gr servo, όλα τα οποία σκοπεύω να τα φορέσω επάνω.
    Τελικά οι μπαταρίες 2200 χωράνε επάνω? Το επιπλέον βάρος είναι ανεκτό? Δεν με νοιάζει η μεγάλη ταχύτητα, πρώτη μου φορά πέρνω τέτοιο αεροπλάνο, όλα τα άλλα είναι 3D.
    Δεν μπορώ να βρώ σε κανένα ελληνικό κατάστημα έλικες 3x8x6, τουλάχιστον σε νορμάλ τιμή (δεν έχω διάθεση να δώσω 8€ για μια έλικα), γνωρίζει κάποιος από που? Η παραγγελία απο τον κινέζο θα πάρει κανα μήνα να φτάσει  Χαμόγελο
    Σε δίφυλλη τι μέγεθος να βάλω? Και slowfly ή fast?

     
    Καταγράφηκε
    ilectrikos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 17



    WWW
    « Απάντηση #92 στις: Τετάρτη, 23 Φεβ 2011, 16:08:01 »

    μπες στο E-SHOPE.GR και επ'ελεξε HOBY-ΠΑΙΧΝΊΔΙΑ και μετά μοντελισμός. Θα βρεις ανταλακτικά από το αεροπ΄'ανο σου σε πολύ χαμηλές τιμές και αν υπάρχει στην πόλη σου κατάστημα στο φέρνει με δωρεάν τα μεταφορικά με παραλαβή από το κατάστημα.Έχει τις χαμηλότερες τιμές.
    Καταγράφηκε

    HDX 500-SAΗ-ηλεκτρικό
    t-rex 250 Align
    BEAVER  ST MODELS
    KYOSHO MINIUM-CITABRIA
    ΠΑΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 373



    « Απάντηση #93 στις: Τετάρτη, 23 Φεβ 2011, 19:24:50 »


    Τελικά οι μπαταρίες 2200 χωράνε επάνω? Το επιπλέον βάρος είναι ανεκτό? Δεν με νοιάζει η μεγάλη ταχύτητα, πρώτη μου φορά πέρνω τέτοιο αεροπλάνο, όλα τα άλλα είναι 3D.
    Δεν μπορώ να βρώ σε κανένα ελληνικό κατάστημα έλικες 3x8x6, τουλάχιστον σε νορμάλ τιμή (δεν έχω διάθεση να δώσω 8€ για μια έλικα), γνωρίζει κάποιος από που? Η παραγγελία απο τον κινέζο θα πάρει κανα μήνα να φτάσει  Χαμόγελο
    Σε δίφυλλη τι μέγεθος να βάλω? Και slowfly ή fast?

     
    οι μπαταρίες 2200 3 c είναι μεγάλες για το συγκεκριμμένο αεροπλανάκι. η θήκη που έχει παίρνει το πολύ 1000 mah 3 c
    όσο για έλικα μια 9 χ 5 της gws είναι ότι καλύτερο πιστεύω.
    Καταγράφηκε

    angel 50, T-REX 600 limited edition    http://www.serresairclub.gr/
    http://www.airphotos.gr/
    Dimhack
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.431



    « Απάντηση #94 στις: Πέμπτη, 24 Φεβ 2011, 00:49:24 »

    Καλησπέρα, αν και σχετικά παλιό το θέμα θέλω να κάνω και εγώ κάποιες ερωτήσεις.

    Καταρχήν το παρήγγειλα κι εγώ από το pc1.gr στα 40ευρώ γυμνό. Έχω από προηγούμενο αεροπλάνο ένα μοτεράκι 2212 1400kv 50gr, ένα ESC 25A και 4 9gr servo, όλα τα οποία σκοπεύω να τα φορέσω επάνω.
    Τελικά οι μπαταρίες 2200 χωράνε επάνω? Το επιπλέον βάρος είναι ανεκτό? Δεν με νοιάζει η μεγάλη ταχύτητα, πρώτη μου φορά πέρνω τέτοιο αεροπλάνο, όλα τα άλλα είναι 3D.
    Δεν μπορώ να βρώ σε κανένα ελληνικό κατάστημα έλικες 3x8x6, τουλάχιστον σε νορμάλ τιμή (δεν έχω διάθεση να δώσω 8€ για μια έλικα), γνωρίζει κάποιος από που? Η παραγγελία απο τον κινέζο θα πάρει κανα μήνα να φτάσει  Χαμόγελο
    Σε δίφυλλη τι μέγεθος να βάλω? Και slowfly ή fast?


    το αεροπλανάκι αυτό μπορεί να πάρει μπαταρία μέχρι 1200 mah.

    εγώ σε όσα wilga έχω φτιάξει δεν δουλεύω την συγκεκριμένη θήκη για μπαταρία που έχει από την μάνα του.

    την βάζω εσωτερικά, έχω πολύ περισσότερο χρόνο ptisis αφού έχω δουλέψει μέχρι και 2650 mah και φυσικά έχω δοκιμάσει και 4 στοιχεια μπαταρία βεβαια με το σχετικό setup.

    θα πρότεινα λοιπόν να δουλέψεις με αυτό το τρόπο το συγκεκριμένο μοντέλο μια και ζυγίζει πολύ πολύ καλύτερα και ειδικά με πλωτήρες.

    επίσης θα σου πρότεινα με ένα κολλητήρι να κανεις ένα σκάψιμο στο φτερό και να βάλει μια karmponontiza μια και το δέσιμο τον φτερών του από μαμά είναι για "κλοτσες".

    με karmponontiza και με αρκετό αεράκι δεν θα έχει πρόβλημα.

    όσον αφορά της προπέλες έχω να σου δώσω ένα ζευγάρι τρίφυλλες της μάνας του.
    όταν είσαι έτοιμος και αν μέχρι τότε της θέλεις stile μου ένα pm να περάσεις να της πάρεις.

    πάντα φιλικά
    δημήτρης
    Καταγράφηκε
    thanasakos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37



    « Απάντηση #95 στις: Κυριακή, 27 Φεβ 2011, 21:13:26 »

    Η συναρμολόγηση έχει ξεκινήσει. Το φτερό έχει κοληθεί και ενισχυθεί με βέργες carbon.





    Μετά την τοποθέτηση του servo διαπίστωσα ότι οι κινήσεις των aileron είναι αρκετά μικρές και μάλιστα η γωνία του up είναι πολύ μικρότερη απο αυτήν του down (συνηθισμένος απο μοντέλα 3d με μεγάλες κινήσεις). Είναι αρκετές για να στρίψει το μοντέλο? 
    Από ότι καταλαβαίνω όταν παράδειγμα δίνω εντολή δεξιά θα σηκωθεί λίγο το δεξί aileron και θα κατεβεί αρκετά το αριστερό.



    Καταγράφηκε
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.065


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #96 στις: Κυριακή, 27 Φεβ 2011, 21:42:15 »

    ...
    Μετά την τοποθέτηση του servo διαπίστωσα ότι οι κινήσεις των aileron είναι αρκετά μικρές και μάλιστα η γωνία του up είναι πολύ μικρότερη απο αυτήν του down (συνηθισμένος από μοντέλα 3d με μεγάλες κινήσεις). Είναι αρκετές για να στρίψει το μοντέλο?  
    Από ότι καταλαβαίνω όταν παράδειγμα δίνω εντολή δεξιά θα σηκωθεί λίγο το δεξί aileron και θα κατεβεί αρκετά το αριστερό.
    ...

    Δεν είναι καλό αυτό. Το αντίθετο θα ήταν επιθυμητό. Να ανεβαίνει περισσότερο και να κατεβαίνει λιγότερο.
    Διάβασε εδώ για την συμμετρική και διαφορική κίνηση (differential) και έλεγξε την τοποθέτηση των horn στα aileron.
    Μάλλον πρέπει να μετακινηθούν πιο μπροστά. Για να έχεις συμμετρική κίνηση ο άξονας της άρθρωσης ντίζας - horn πρέπει να συμπίπτει με τον άξονα κίνησης του πηδαλίου και οι ντίζες να είναι κάθετες στο βραχίονα του σέρβο.
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    flou
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1


    « Απάντηση #97 στις: Τρίτη, 12 Απρ 2011, 21:06:22 »

    Kαταρχήν καλησπέρα σε όλο το φόρουμ..σε όλα τα παιδιά(κατά βάθος όλοι παιδιά είμαστε)..Απέκτησα και εγώ το πρώτο μου αεροπλάνο πριν 1 εβδομάδα και λέω σιγά σιγά με αργά και σταθερά βήματα να μπω στον χώρο του αερομοντελισμού..προηγουμενη εμπειρία:0..αυτοκίνητα κυρίως και ένα λαμάκι που πλέον το πετάω για πλακα..λοιπόν πήρα το kit μονο με το αεροπλάνο..θα το πάω σιγά σιγά..δεν βιάζομαι..και είναι και αυτό που με τρελαίνει περισσότερο..η φάση της κατασκευής..Άνοιγμα κουτιού λοιπόν και τα έχασα..πανικοβλήθηκα δεν σας κρύβω..το manual δεν με βοηθάει να πω την αλήθεια..ίσως επειδή είμαι άσχετος..ίσως επειδή είναι κακογραμμενο.η μάλλον και τα 2..θα αρχίσω να ανεβάζω photos σιγά σιγά για βοήθεια..για μοτέρ κτλ έχω σχεδόν αποφασίσει..για τηλευκατεύθυνση θα τα πούμε σε λίγες μέρες..θα πάω για μια καλή για να με συντροφεύει χρονια..αχ αυτό το δώρο του πάσχα..λίγες μέρες έμειναν  ..πολλές ώρες διάβασμα στο internet..ευχαριστώ εκ των προτέρων..φιλικά Κώστας
    Καταγράφηκε
    phoenix2
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 314



    « Απάντηση #98 στις: Κυριακή, 17 Απρ 2011, 19:25:19 »

    http://www.youtube.com/watch?v=4ELDckhr-To
    Καταγράφηκε

    cessna 172
    yak 54
    pc9
    rv9 e-flite
    easy fly
    wilga 2000
    mikelos
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 101



    « Απάντηση #99 στις: Κυριακή, 17 Απρ 2011, 22:31:07 »

    Kαταρχήν καλησπέρα σε όλο το φόρουμ..σε όλα τα παιδιά(κατά βάθος όλοι παιδιά είμαστε)..Απέκτησα και εγώ το πρώτο μου αεροπλάνο πριν 1 εβδομάδα και λέω σιγά σιγά με αργά και σταθερά βήματα να μπω στον χώρο του αερομοντελισμού..προηγουμενη εμπειρία:0..αυτοκίνητα κυρίως και ένα λαμάκι που πλέον το πετάω για πλακα..λοιπόν πήρα το kit μονο με το αεροπλάνο..θα το πάω σιγά σιγά..δεν βιάζομαι..και είναι και αυτό που με τρελαίνει περισσότερο..η φάση της κατασκευής..Άνοιγμα κουτιού λοιπόν και τα έχασα..πανικοβλήθηκα δεν σας κρύβω..το manual δεν με βοηθάει να πω την αλήθεια..ίσως επειδή είμαι άσχετος..ίσως επειδή είναι κακογραμμενο.η μάλλον και τα 2..θα αρχίσω να ανεβάζω photos σιγά σιγά για βοήθεια..για μοτέρ κτλ έχω σχεδόν αποφασίσει..για τηλευκατεύθυνση θα τα πούμε σε λίγες μέρες..θα πάω για μια καλή για να με συντροφεύει χρονια..αχ αυτό το δώρο του πάσχα..λίγες μέρες έμειναν  ..πολλές ώρες διάβασμα στο internet..ευχαριστώ εκ των προτέρων..φιλικά Κώστας

    Ειναι πολυ ευκολο.Το εχω και εγω...δεν υπαρχει λογος να σε τρομαζει.Ξεκινα σιγα σιγα και οτι θες εδω ειμαστε Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 ... 4 5 6 [7]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Εκπαιδευτικά - Trainers  |  Θέμα: wilga 2000
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.05 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.