Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.431 Messages dans 12.383 Fils de discussion par 6.240 Membres / Dernier membre: Νικ.
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Samedi, 4 Mai 2024, 21:09:09

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
Rechercher:     avancée
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Samedi, 4 Mai 2024, 21:09:09

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Membres
    Total des membres: 6240
    Dernier: Νικ.
    Stats
    Total des messages: 304431
    Total des fils de discussion: 12383
    En ligne aujourd'hui: 78
    Jamais en ligne: 959
    (Dimanche, 18 Oct. 2020, 16:30:52)
    Membres en ligne
    Membres: 1
    Invités: 64
    Total: 65
    Choix de thème

    Pages: [1]     Bas de page
    Imprimer
    Auteur Fil de discussion: monokote και καθαρισμα  (Lu 2820 fois)
    aeras
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 78



    « le: Lundi, 11 Oct. 2010, 10:58:07 »

    με τι μπορω να καθαρισω το μοντελο μου ετσι ωστε να μην ξεκκολανε τα μονοκοτε απο το μοντελο;η καποιοσ τροποσ να μην ξεκολανε οι γραμμεσ και τα διαφορα σχεδια μονοξκοτε απο το αεροπλανο
    Journalisée
    arkas
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 131



    « Répondre #1 le: Lundi, 11 Oct. 2010, 11:12:19 »

    φίλε μου εγώ χρησιμοποιώ οινόπνευμα....δεν μου έχει ξεκολίσει καμία λωρίδα μέχρι στιγμής.
    μπορείς να δοκιμάσεις με AZAX.
    Journalisée
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Répondre #2 le: Lundi, 11 Oct. 2010, 16:04:43 »

    με τι μπορω να καθαρισω το μοντελο μου ετσι ωστε να μην ξεκκολανε τα μονοκοτε απο το μοντελο;η καποιοσ τροποσ να μην ξεκολανε οι γραμμεσ και τα διαφορα σχεδια μονοκοτε απο το αεροπλανο

    Προσοχή , όταν μιλάμε για μονοκοτε, εννοουμε το επώνυμο υλικό. Αυτό κολλάει καλά, όπως και άλλα επώνυμα υλικά, και δεν ξεκολλάει με το απλό πλύσιμο.

    Δυστυχώς πολλά κινέζικα κ.λ.π. ARF είναι ντυμένα με άγνωστης ονομασίας υλικό, και είναι αυτό που συνήθως ξεκολλάει χωρίς μεγάλη προσπάθεια.
    Journalisée

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 4.861



    « Répondre #3 le: Lundi, 17 Janv. 2011, 00:48:49 »

    την πατησα και εγω ετσι σε ενα μοντελο και εφτασε να μεινει η μπογια επανω στο ξυλο και να φυγει το πλαστικο φιλμ
    Journalisée

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    Demetre
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 238



    « Répondre #4 le: Lundi, 17 Janv. 2011, 18:09:07 »

    Σαπούνι των πιάτων,με νερό,σε ένα μπουκάλι 'spray',μακριά δε από spray που περιέχουν αμμωνία όπως windex,άζαξ..... 
    Journalisée
    aeras
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 78



    « Répondre #5 le: Vendredi, 8 Avril 2011, 10:35:12 »

    με τι μπορω να καθαρισω το μοντελο μου ετσι ωστε να μην ξεκκολανε τα μονοκοτε απο το μοντελο;η καποιοσ τροποσ να μην ξεκολανε οι γραμμεσ και τα διαφορα σχεδια μονοξκοτε απο το αεροπλανο
    Journalisée
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 4.861



    « Répondre #6 le: Vendredi, 8 Avril 2011, 22:06:24 »

    αν η παραθεση παραμενει ως ερωτημα τοτε εχω να σου πω οτι το monokote και τα σχεδια ξεκολλανε κυριως λογω του καυσιμου και της εξωτερικης θερμοκρασιας παρα απο τα υλικα καθαρισμου

    Εγω στον χωρο πτησης καθαριζω με απλο χαρτι τα λαδια και οταν παω σπιτι βαζω μωρομαντηλα......τα ''μωρα'' μου ειναι ευαισθητα
    Journalisée

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Répondre #7 le: Vendredi, 8 Avril 2011, 22:10:29 »

    Εγω στον χωρο πτησης καθαριζω με απλο χαρτι τα λαδια και οταν παω σπιτι βαζω μωρομαντηλα......τα ''μωρα'' μου ειναι ευαισθητα

    Grin Grin Grin
    Journalisée

    mitsos55
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 278



    « Répondre #8 le: Vendredi, 8 Avril 2011, 23:52:52 »

    καλησπερα σε ολους....συνηθως τα μονοκοτ ακομα και αυτα που ειναι καλης ποιοτητας...οταν ενα αεροπλανο κανει συχνες πτησεις ειναι σιγουρο οτι καποια στιγμη θα ξεκολισουν αν δεν συντηρηθουν...ιδικα αν πεταει σε αεροδρομιο με χορτα.....τι κανουμε για την συντηρηση για να γλυτωσουμε μια για παντα αποτο ξεκολιμα.  τα μονοκοτ παντα αρχυζουν να ξεκολανε απο εκει που ξεκιναμε να τα κολαμε,στις ακρες τους δηλαδη,εκει που τελειωνει το ενα φυλο και αρχιζει το αλλο,εκει ακριβως παιρνουμε το σιδερο της γυναικας η της μαμας παντα χωρις να το ξερουν....το βαζουμε στην ποιο υψηλη θερμοκρασια και αρχιζουμε να παταμε το μονοκοτ με αργο ρυθμο και με λιγη πιεση στις ακρες του,εκει που χωριζεται με το αλλο....οταν βλεπουμε οτι εχει πλεον κολησει καλα....αυτο το καταλαβαινομε οταν το παιρναμε και αρχιζει να λιωνει....υστερα παιρνουμε μια αδιαφανες ταινια φαρδια και να ειναι λιγο ακριβη για να κολαει καλα,(μπορουμε να την χρησημοποιησουμε και για τρυπες που εχουν γινει)κοβουμε ενα φυλο περιπου μισο ποντο και το κολαμε εκει που κολησαμε,ετσι ωστε να μην αποροφαει το μονοκοτ υγρασια απο τα υγρα καθαρισμου και ξεκολαει,το κανουμε στεγανο δηλαδη.....στις ενωσεις που ειναι κοντα στον κηνητηρα εκει μπορουμε να κανουμε την ιδια διαδικασια με το σιδερο αλλα για μονοση να περασουμε ενα πολυ λεπτο φυλο εποξικης κολας,εποξικη κολα μπορουμε να βαλουμε και στο φαεργουολ(αν δεν υπαρχει ειδη) για να μην αποροφανε τα ξυλα εκει καυσιμα και λαδια(πολυ σημαντικο)και μειωνουν δραστικα την αντοχη του μοντελου,καλα ειναι να το κανεις αυτο απο την αρχη που ειναι καινουριο το μοντελο για να μην εχεις προβληματα
    Journalisée

    Ο χρονος και η υπομονη σου θα δικαιωσουν τις προσπαθειες
    σου
    Pages: [1]     Haut de page
    Imprimer
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Modérateurs: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Fil de discussion: monokote και καθαρισμα
    Aller à:  

    Propulsé par MySQL Propulsé par PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Transitionnel valide ! CSS valide !
    Page générée en 0.039 secondes avec 28 requêtes.