Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.535 μηνύματα σε 12.389 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 21 Μάι 2024, 02:24:45

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 21 Μάι 2024, 02:24:45

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:58]

    από ilias
    [Σήμερα στις 01:39]

    από SV 1 BTA
    [Χθες στις 15:56]

    από ptsetsonis
    [Κυριακή, 19 Μάι 2024, 20:24:59]

    από CMarkop
    [Κυριακή, 19 Μάι 2024, 20:15:51]

    από ptsetsonis
    [Κυριακή, 19 Μάι 2024, 12:41:05]

    [Σάββατο, 18 Μάι 2024, 22:09:44]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 18 Μάι 2024, 20:47:48]

    από dominicm
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 16:04:34]

    από geoli
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 15:43:43]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304535
    Σύνολο θεμάτων: 12389
    Online σήμερα: 191
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 130
    Συνολικά: 131
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΩ  (Αναγνώστηκε 15837 φορές)
    acid223
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 17


    « Απάντηση #45 στις: Τετάρτη, 15 Ιούν 2011, 10:49:35 »

    Το μοτέρ όπως βλέπεται , βλέπει προς τα πίσω.. το λοιπόν ...
    που να καθορίσω τον ελικα να βλέπουν τα γράμματα και πια φορά να ακολουθεί ο έλικας ( και απο ποιά μεριά του αεροπλάνου να τα παρατηρήσω; ) ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις απόψεις !!


    * yhst-17210252890263_2158_26202189.jpeg (32.34 KB, 260x149 - εμφανίστηκε 457 φορές.)
    Καταγράφηκε
    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.358



    « Απάντηση #46 στις: Τετάρτη, 15 Ιούν 2011, 11:02:40 »

    Όπως είπε ο jkon.. Τα γράμματα μπροστά, και όταν ανοίγεις γκάζι πρέπει να τραβάει το μοντέλλο μπροστά Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    acid223
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 17


    « Απάντηση #47 στις: Τετάρτη, 15 Ιούν 2011, 12:39:31 »

    το μοντέλο τραβάει μπροστά, αν ένωσα αντίθετα τα καλώδια του μοτέρ θα τραβάει πίσω; ή πάλι μπροστά αλλά θα έχει σημασία στο πέταγμα;
    Καταγράφηκε
    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.358



    « Απάντηση #48 στις: Τετάρτη, 15 Ιούν 2011, 12:44:22 »

    Αν ήταν λάθος, τότε θα τράβαγε πίσω!
    Οπότε είσαι ΟΚ σε αυτό το κομμάτι...
    Καταγράφηκε

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    dodos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 485



    « Απάντηση #49 στις: Τετάρτη, 15 Ιούν 2011, 12:59:35 »

    Φιλέ μου καλημέρα, πες μου σε παρακαλώ αν έχεις Skype h msn  να  τα πούμε καλύτερα live και να κάνουμε το σετάρισμα του μοντέλου σου από την αρχή,  να δω τη έχεις κάνει και να βλέπω τη θα κάνεις όταν το φτιάχνουμε μαζί, άντε  γιατί το θέμα έχει φτάσει στη σελίδα 4 και ακόμα δεν το έχεις σήκωση το μοντελάκι σου και είναι κρίμα, αν θέλεις  στείλε  μου ένα pm το Skype soy h to msn να το φτιάξουμε μαζί από την αρχή  Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.292


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #50 στις: Τετάρτη, 15 Ιούν 2011, 14:16:21 »

    Σωστόςςςςςςς!!!  Thumbs up  Thumbs up

    Μπράβο φίλε dodos!!!  Thumbs up  Thumbs up
    Καταγράφηκε
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « Απάντηση #51 στις: Τετάρτη, 15 Ιούν 2011, 15:16:19 »

    μηπως εχεις βαλει την ελικα αναποδα? Στριφογύρισμα ματιών
    τα γραμματα που εχει πανω της πρεπει να κοιτανε προς τα μπροστα!

    και το μοτέρ να γυρνάει ξεξιόστροφα ε! Αν το βλέπεις από τη μουρη του αεροπλάνου μεριά θα το δεις να γυρνάει αριστερόστροφα.

    Συγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά και ανάποδα να έχει βάλει την έλικα, δεν επηρεάζεται η φορά στροφής. Η σωστή φορά εξαρτάται από το πως είναι συνδεδεμένα τα καλώδια από το ESC (ελεγκτή στροφών) στο μοτέρ.


    Βασικά σε ότι αφορά την έλικα σημασία έχει να πετά τον αέρα προς τα πίσω - τα γράμματα πρέπει να κοιτάνε την μούρη του μοντέλου αν η έλικα είναι pusher ενώ αν είναι puller (δηλαδή από την έλικες που μπαίνουν στην μούρη των μοντέλων και τραβάνε το μοντέλο) τα γράμματα μπορεί να κοιτάνε και την ουρά του μοντέλου.
    Τώρα σε ότι αφορά την συνδεσμολογία του ESC με το μοτέρ, μπορεί να έχεις συνδέσει ανάποδα τις φάσεις και να γυρίζει ανάποδα το μοτέρ, αλλά σε μια τέτοια περίπτωση το μοτέρ δεν μπορεί να φτάσει στο maximum και κάπου στα 3/5 του γκαζιού (αν είναι ρυθμισμένο να δουλεύει όλη η διαδρομή του) θα αρχίσει να μπουκώνει και να κάνει διακοπές μέχρι που αν γκαζώσεις κι άλλο θα σβήσει.
    Τουλάχιστον αυτά είχα διαπιστώσει εγώ με το δικό μου HawkSky όταν πειραματιζόμουν μαζί του και άλλαζα έλικες, μοτέρ και ESC.

    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    phoenix2
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 314



    « Απάντηση #52 στις: Τετάρτη, 15 Ιούν 2011, 18:49:03 »

    Οκ παιδια, δεν ειδα παραπάνω ότι αναφερόμαστε σε pusher αν και το "αν το βλέπεις από τη μουρη του αεροπλάνου μεριά θα το δεις να γυρνάει αριστερόστροφα" σωστό είναι για puller έλικα.

    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 16 Ιούν 2011, 00:20:17 από bilis » Καταγράφηκε

    cessna 172
    yak 54
    pc9
    rv9 e-flite
    easy fly
    wilga 2000
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #53 στις: Τετάρτη, 15 Ιούν 2011, 19:48:46 »

    Τώρα σε ότι αφορά την συνδεσμολογία του ESC με το μοτέρ, μπορεί να έχεις συνδέσει ανάποδα τις φάσεις και να γυρίζει ανάποδα το μοτέρ, αλλά σε μια τέτοια περίπτωση το μοτέρ δεν μπορεί να φτάσει στο maximum και κάπου στα 3/5 του γκαζιού (αν είναι ρυθμισμένο να δουλεύει όλη η διαδρομή του) θα αρχίσει να μπουκώνει και να κάνει διακοπές μέχρι που αν γκαζώσεις κι άλλο θα σβήσει.

    To ESC δεν έχει πρόβλημα προς τα που γυρίζει το μοτέρ, αυτό που αναφέρεις δεν έχει εξήγηση. Μπορείς να το αιτιολογήσεις από τεχνικής πλευράς;

    Φυσικά αν το ESC δεν έχει χρονιστεί ανάλογα με τους πόλους του μοτέρ, δεν θα πάρει όλες τις στροφές, αλλά όχι και να σβήσει.....
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « Απάντηση #54 στις: Τετάρτη, 15 Ιούν 2011, 22:02:30 »

    Τώρα σε ότι αφορά την συνδεσμολογία του ESC με το μοτέρ, μπορεί να έχεις συνδέσει ανάποδα τις φάσεις και να γυρίζει ανάποδα το μοτέρ, αλλά σε μια τέτοια περίπτωση το μοτέρ δεν μπορεί να φτάσει στο maximum και κάπου στα 3/5 του γκαζιού (αν είναι ρυθμισμένο να δουλεύει όλη η διαδρομή του) θα αρχίσει να μπουκώνει και να κάνει διακοπές μέχρι που αν γκαζώσεις κι άλλο θα σβήσει.

    To ESC δεν έχει πρόβλημα προς τα που γυρίζει το μοτέρ, αυτό που αναφέρεις δεν έχει εξήγηση. Μπορείς να το αιτιολογήσεις από τεχνικής πλευράς;

    Φυσικά αν το ESC δεν έχει χρονιστεί ανάλογα με τους πόλους του μοτέρ, δεν θα πάρει όλες τις στροφές, αλλά όχι και να σβήσει.....


    Ακόμα δεν έχω φτάσει σε επίπεδο να εξηγώ φαινόμενα ή ακόμα και επιχειρηματολογώ για την όποια προσπάθειά μου να εξηγήσω ένα.
    Απλά παραθέτω ότι έχω παρατηρήσει και καταφέρει να διορθώσω, εμπειρικά περισσότερο και μετά από καθοδήγηση πιο έμπειρων μοντελιστών (ΣΕΦ).
    Αν και δεν νομίζω το "εργοστασιακό" ESC που είχα κι εγώ στο HawkSky μου όπως και ο acid223 στο δικό του να είχε την πολυτέλεια ρύθμισης και χρονισμού με βάση τους πόλους του μοτέρ!
    Μιλάμε για τι πιο φτηνό setup ενός από τα πιο φθηνά RTF μοντέλου...

     
    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    acid223
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 17


    « Απάντηση #55 στις: Πέμπτη, 16 Ιούν 2011, 16:25:50 »

    Χαίρεται σε όλους όσοι με βοήθησαν με τις συμβουλές τους και την βοήθεια τους !

    Μόλις κατάφερα να πετάξω το μοντέλο.. ήταν τελικά το ελεβαιτορ σε ανάποδη κίνηση..τώρα πετάει μια χαρά, φυσικά ειμαι αρχάριος ακόμη, δηλαδή το σηκώνω του δίνω γκάζι και ύψος , μετά το στρίβω για να έρθει προς εμένα ένα μεγάλο κύκλο και μετά πέφτει.
    τώρα δεν ξέρω αν πρέπει να θέσω την ερώτηση στο παρόν θέμα αλλά πόσο ύψος να του δώσω πολλή; για να είμαι άνετος; επειδή δεν το καταφέρνω και πολύ και μου πεσε 5-6 φορές και θέλω κολλήματα για να ξαναπάω !

    Καταγράφηκε
    asterixx25
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 879


    Τρία πουλάκια κάθονται...


    « Απάντηση #56 στις: Πέμπτη, 16 Ιούν 2011, 16:29:02 »

    Οσο πιο ψηλά, τόσο πιο καλά.
    Αλλά το ανεβάζεις εσύ όσο θέλεις και το βλέπεις καλά με το μάτι, έτσι ώστε να είσαι σίγουρος ποιά στάση έχει το μοντέλο
    Καταγράφηκε
    contravago
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 578


    « Απάντηση #57 στις: Πέμπτη, 16 Ιούν 2011, 16:40:17 »

    Πρεπει να εχεις κατα νου οτι οταν στριβεις και το μοντελο εχει μυτη προς τα σενα η κινηση του Rudder ειναι αναποδο.
    Κατα τα αλλα μην πετας φουλ γκαζι γιατι γινεται πιο νευρικο και οι κινησεις σου να ειναι απαλες και προοδευτικες.
    Δηλαδη κρατα αριστερο ή δεξι rudder (αναλογως την στροφη που θες) στο ενα τριτο της διαδρομης του stick καθολη την διαρκεια της στροφης και στο τελος αυτης ισως χρειστει να βαλεις λιγο αναποδο aileron για να ισιωσει φτερο αν δεν το κανει μονο του.
    Προσπαθησε να στριβεις με rudder και να ισιωνεις φτερο με aileron γιατι αν στριψεις με aileron τοτε για να στριψει θελει και συνδιασμο με elevator.
    Μπραβο σου και καλη συνεχεια.
    Καταγράφηκε
    acid223
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 17


    « Απάντηση #58 στις: Πέμπτη, 16 Ιούν 2011, 16:48:49 »

    Πρεπει να εχεις κατα νου οτι οταν στριβεις και το μοντελο εχει μυτη προς τα σενα η κινηση του Rudder ειναι αναποδο.
    Κατα τα αλλα μην πετας φουλ γκαζι γιατι γινεται πιο νευρικο και οι κινησεις σου να ειναι απαλες και προοδευτικες.
    Δηλαδη κρατα αριστερο ή δεξι rudder (αναλογως την στροφη που θες) στο ενα τριτο της διαδρομης του stick καθολη την διαρκεια της στροφης και στο τελος αυτης ισως χρειστει να βαλεις λιγο αναποδο aileron για να ισιωσει φτερο αν δεν το κανει μονο του.
    Προσπαθησε να στριβεις με rudder και να ισιωνεις φτερο με aileron γιατι αν στριψεις με aileron τοτε για να στριψει θελει και συνδιασμο με elevator.
    Μπραβο σου και καλη συνεχεια.


    rudder = ? φτερά;
    aileron= ? κατακόρυφο πάνω απο το elevator?
    Καταγράφηκε
    contravago
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 578


    « Απάντηση #59 στις: Πέμπτη, 16 Ιούν 2011, 16:55:14 »

    Rudder= Ουρά
    Ailerons= Φτερά
     Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Εκπαιδευτικά - Trainers  |  Θέμα: ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΩ
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.038 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.