Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.514 Beiträge in 12.388 Themen von 6.239 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Samstag, 18 Mai 2024, 18:36:33

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Samstag, 18 Mai 2024, 18:36:33

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Neue Themen
    [Heute um 15:33]

    [Gestern um 16:04]

    von geoli
    [Gestern um 15:43]

    [Gestern um 14:48]

    [Donnerstag, 16 Mai 2024, 11:35:02]

    [Sonntag, 12 Mai 2024, 14:53:18]

    [Samstag, 11 Mai 2024, 20:08:18]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 23:15:04]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 17:13:22]

    [Donnerstag, 9 Mai 2024, 15:30:01]

    [Montag, 6 Mai 2024, 01:30:30]

    [Sonntag, 5 Mai 2024, 14:26:40]

    [Freitag, 3 Mai 2024, 20:02:54]

    [Mittwoch, 1 Mai 2024, 09:15:28]

    [Freitag, 26 Apr 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6239
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304514
    Themen insgesamt: 12388
    Heute online: 116
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 1
    Gäste: 21
    Gesamt: 22
    Themavorwähler

    Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Seiten: 1 2 [3]  Alle     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: ΛΕΧAIO ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΧΩΡΟΣ ΠΤΗΣΗΣ.  (Gelesen 11223 mal)
    papabill
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.178



    WWW
    « Antwort #30 am: Donnerstag, 18 Sep 2014, 21:28:57 »

    βοτσαλο
    Gespeichert

    Το ελικόπτερο ή το ραφι θα στολίσει ή στο χωράφι θα σκορπίσει...
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 4.861



    « Antwort #31 am: Sonntag, 21 Sep 2014, 19:44:04 »

    Ο χωρος πτησεων εχει ελευθερη εισοδο ή ειναι ελεγχομενος;
    Gespeichert

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    friar
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 106



    « Antwort #32 am: Freitag, 1 Apr 2016, 07:55:42 »

    Καλημέρα και καλό μήνα
    Δεν είμαι επαγγελματίας ούτε σκέφτομαι για αρπαχτές, μακρυά από μένα.
    Ούτε πιλότος είμαι ούτε φωτογράφος, και δεν πρόκειται καν να γίνω
    Το βλέπω σαν ενασχόληση ιδίως με το post-production των video, εκεί τρώω μέρες ολόκληρες.
    Έλα όμως που διαβάζοντας σας αισθάνθηκα σαν κοινωνική απειλή, κάτι μεταξύ κατακλυσμού και βουβωνικής πανώλης.
    Έκανα λίγες πτήσεις εξοικείωσης και αμέσως διαπίστωσα τους περιορισμούς του "παιχνιδιού" μου. Κατάφερα και το πούλησα με μικρή σχετικά χρηματική απώλεια και παρήγγειλα ένα "μεγαλύτερο" πιο καλό και πιο καινούργιο. Πρέπει να έρθει την επόμενη εβδομάδα.
    μέχρι τότε χαζεύω τα videάκια που έφτιαξα. Μικρό δείγμα -> https://www.youtube.com/watch?v=vNjwSD7rkQQ
    Ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη του hellasdrone, υπόχρεος, σίγουρα θα είναι καταλληλότερος χώρος για μένα.
    Και πάλι ευχαριστώ.

    Gespeichert
    friar
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 106



    « Antwort #33 am: Freitag, 1 Apr 2016, 11:39:05 »

    Μια απορία, και μην γελάσετε σας παρακαλώ.
    Ένας χώρος που με εξυπηρετεί για τις πτήσεις μου, (αλάνα ιδιοκτησίας μου πάνω στο κύμα) είναι μέσα στα τρία χιλιόμετρα από ένα αεροδρόμιο.
    Τώρα αυτό το αεροδρόμιο, ο θεός να το κάνει, έχει έναν χωμάτινο διάδρομο 600 μέτρα χορταριασμένο λόγω μη χρήσεως κανένα κτίσμα καμία εγκατάσταση μόνον ένα ανεμούριο που είναι σκισμένο κομμάτια και η περίφραξη είναι παραβιασμένη σε πολλά σημεία.
    Είναι ιδιοκτησία της Πολεμικής Αεροπορίας και είχε παραχωρηθεί σε τοπική αερολέσχη που δραστηριοποιείτο με υπερελαφρά αεροσκάφη  η οποία αερολέσχη έχει διαλυθεί και δεν υφίσταται πλέον.
    Για να μην κουράζεστε να ψάχνετε μιλάω για το Αεροδρόμιο στο Λέχαιο Κορινθίας.
    Να το θεωρώ "Ενεργό Αεροδρόμιο" κατά το πνεύμα της σχετικής απόφασης της Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας.Huh
    Μπορώ να κάνω πτήσεις σε απόσταση μικρότερη από τα τρία χιλιόμετρα από αυτό.Huh
    Gespeichert
    MOGOLOS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 640



    « Antwort #34 am: Freitag, 1 Apr 2016, 11:50:30 »

    Για το Λέχιο έλα σε απικοινωνία με τον Γιωργο Παπαγιάννη (Del Cato) και θα μάθεις ότι χρειάζεσαι  Thumbs up
    Gespeichert

    Γιατί εαν δεν εχει πολυβόλα δεν πετάει
    friar
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 106



    « Antwort #35 am: Freitag, 1 Apr 2016, 13:05:31 »

    Xmmm Ναι, λοιπόν έκανα μία αναζήτηση εδώ σε αυτό το forum και βρήκα πολύ πράμμα.
    Θυμήθηκα κιόλας μέρες του '95 που πήγαινα και χάζευα τα υπερελαφρά. Ήταν πανέμορφα.
    Από ότι καταλαβαίνω μετά από τραγικό ατύχημα το 2003 έπαψε κάθε δραστηριότητα.
    Σήμερα έχει θλιβερή όψη εγκατάλειψης.
    Το θέμα μου είναι αν χαρακτηρίζεται ενεργό και μου απαγορεύει πτήσεις σε ακτίνα τριών χιλιομέτρων.
    Θα πρέπει να επικοινωνήσω με τον  Dell Gatto Grande και ας έχει να μπει εδώ πέντε χρόνια τώρα.
    Ευχαριστώ και πάλι.
    Gespeichert
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.623


    game over :|


    « Antwort #36 am: Freitag, 1 Apr 2016, 14:38:01 »

    Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βρεις τον γάτο στο φορούμ του petame.gr δεν στο είπα εγώ, δεν ξέρω τίποτα.  Grin
    Gespeichert

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    kolotoympas
    Board moderator
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 2.353



    WWW
    « Antwort #37 am: Freitag, 1 Apr 2016, 15:19:41 »

    Friar και μόνο από τα γραφόμενα σού φαίνεσαι υπεύθυνο άτομο Φαντάσου ότι κάποιος άλλος πέταγε fpv ελικόπτερο από την ταράτσα του στο κέντρο τής Αθήνας και ρώταγε γιατί του την λεμε.
    Καλή συνέχεια.
    Gespeichert

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    friar
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 106



    « Antwort #38 am: Freitag, 1 Apr 2016, 18:09:17 »

    Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βρεις τον γάτο στο φορούμ του petame.gr δεν στο είπα εγώ, δεν ξέρω τίποτα.  Grin
    Από αναζήτηση στο παρόν βρήκα το petame.gr βρήκα και τα τηλέφωνα του, ευχαριστώ...


    Friar και μόνο από τα γραφόμενα σού φαίνεσαι υπεύθυνο άτομο Φαντάσου ότι κάποιος άλλος πέταγε fpv ελικόπτερο από την ταράτσα του στο κέντρο τής Αθήνας και ρώταγε γιατί του την λεμε.
    Καλή συνέχεια.
    Να είσαι καλά, έχω πάντα μπροστά μου...


    Gespeichert
    jjkor
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 36


    « Antwort #39 am: Samstag, 2 Apr 2016, 02:29:16 »

    Μια απορία, και μην γελάσετε σας παρακαλώ.
    Ένας χώρος που με εξυπηρετεί για τις πτήσεις μου, (αλάνα ιδιοκτησίας μου πάνω στο κύμα) είναι μέσα στα τρία χιλιόμετρα από ένα αεροδρόμιο.
    Τώρα αυτό το αεροδρόμιο, ο θεός να το κάνει, έχει έναν χωμάτινο διάδρομο 600 μέτρα χορταριασμένο λόγω μη χρήσεως κανένα κτίσμα καμία εγκατάσταση μόνον ένα ανεμούριο που είναι σκισμένο κομμάτια και η περίφραξη είναι παραβιασμένη σε πολλά σημεία.
    Είναι ιδιοκτησία της Πολεμικής Αεροπορίας και είχε παραχωρηθεί σε τοπική αερολέσχη που δραστηριοποιείτο με υπερελαφρά αεροσκάφη  η οποία αερολέσχη έχει διαλυθεί και δεν υφίσταται πλέον.
    Για να μην κουράζεστε να ψάχνετε μιλάω για το Αεροδρόμιο στο Λέχαιο Κορινθίας.
    Να το θεωρώ "Ενεργό Αεροδρόμιο" κατά το πνεύμα της σχετικής απόφασης της Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας.Huh
    Μπορώ να κάνω πτήσεις σε απόσταση μικρότερη από τα τρία χιλιόμετρα από αυτό.Huh


    Το αεροδρόμιο είναι ενεργό και πετάμε μοντελιστές κυρίως το Σαββατοκύριακο καθώς και μερικές πετάνε και μικρά αεροσκάφη. Καθημερινές έρχονται κάποιες φορές και ελικοπτερα της πολεμικής αεροπορίας ή της αεροπορίας στρατού.

    Ο διάδρομος είναι τώρα χορταριασμένος λόγο εποχής, κουρευται τέλος Μάιου όλος ο διάδρομος και μετά συντηρούμε καθαρό το κομμάτι που πετάμε τα μοντέλα.

    Μέρος της περιφραξης έχει δυστυχώς κλαπεί από τους γύφτους και το κόστος είναι πολύ μεγάλο για να το καλύψουμε οι μοντελιστες που πετάμε εκεί και η Πολεμική αεροπορία ούτε λόγος.... Βεβαια και να την αντικαταστήσουμε θα την κλέψουν πάλι εκτος αν μπεί πλέγμα κολλήτο....
    Οι γύφτοι είναι μεγάλη μάστιγα αν είδες έχουν σχεδον πάρει  το μεταλλικό κτήριο της λαχαναγοράς (διπλα) που έχει σχεδὀν καταρρεύσει.

    Μπορείς να πετάς στα3 χλμ αλλά μην πλησιάζεις πολύ κοντά γιατί και εμείς με τα μοντέλα είναι δύσκολο να σε δούμε.

    Πρόσεχε ακόμα γιατί από την παραλία Λεχαιου ,δίπλα από το καινούργιο εμπορικό, πολύ συχνά πετάνε με μοτο αλεξίπτωτα  απογειώνονται από την παραλἰα αλλά φτάνουν μέχρι το χὠρο του αεροδρομίου,  ή και ακόμα πιο δυτικά προς τον Ασσο, και αν δεν πεταεἰ κανείς καμία φορά προσγειώνονται στο διάδρομο.

    Λίγο προσοχή και σεβασμός και όλα θα είναι μια χαρά.

    Μπράβο σου που ρώτησες γιατί πλέον οι πιο πολύ πετάνε οτι θἐλουν όπου θέλουν χωρίς να νοιάζονται ειδικά τετροκοπτερα με κάμερες παραβιάζοντας και την ιδιοτικότητα του άλλου....

    Καλές Πτήσεις !!!! Thumbs up

    Gespeichert
    friar
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 106



    « Antwort #40 am: Samstag, 2 Apr 2016, 04:09:04 »

    Mmm. Άσχημα τα νέα θα πρέπει να έχω τον νου μου.
    Λοιπόν jjkor αν μπορώ να σε απασχολήσω για τα φώτα σου με βοήθημα τον παρακάτω χάρτη
    Μιλάω για drone με camera είπαμε δεν είμαι πιλότος και έχω και δυο αριστερά χέρια....
    στον χάρτη λοιπόν
    η μπλέ γραμμή = ο αεροδιάδρομος
    κόκκινος κύκλος = 3χλμ από αεροδρόμιο
    κίτρινη πινέζα = η θέση μου
    πράσινος κύκλος =η εμβέλεια μου
    πράσινο τεράγωνο = η πρόθεση μου
    υψόμετρο από 20 έως 60 μέτρα
    ωράριο καθημερινές νωρίς το πρωΐ μέχρι τις 10 να μην έχω λουόμενους και με πούνε ματάκια...
    είχα πρόθεση να πετάω στο όρια του πράσινου τετραγώνου που μπορώ να ισχυριστώ ότι έχω LOS
    μάλλον θα πρέπει να περιοριστώ δυτικά της θέσης μου, τι θα έλεγες,?
    και αν γίνομαι δεκτός και στο αεροδρόμιο όταν είστε και άλλοι εκεί για τοπικές εντός της περιμέτρου του.
    Ελπίζω με αυτό το πλάνο να μην ενοχλήσω κανέναν




    Gespeichert
    Γκούσκος Διονύσιος
    Board moderator
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 2.268


    Ζάκυνθος


    WWW
    « Antwort #41 am: Samstag, 2 Apr 2016, 12:22:31 »

    Αγαπητέ φίλε friar

    Έχω εκπλαγεί ευχάριστα με τον τρόπο που προσεγγίζεις το θέμα.

    Μακάρι όλοι όσοι χειρίζονται drones ( επαγγελματίες ή ‘επαγγελματίες’.. & ερασιτέχνες..) να σκεφτόντουσαν κατ’ αυτό τον τρόπο.. Δυστυχώς όμως είσαι μια μεγάλη εξαίρεση.

    Στο μέλλον, θα δεις ότι πολλά από αυτά τα όρια που αναφέρεις θα τα ξεπεράσεις λίγο-πολύ..

    Αλλά με τη σοβαρότητα που σε διακατέχει και την προνοητικότητα που δείχνεις να έχεις, είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις κανένα είδους πρόβλημα ούτε με πολίτες, ούτε με στρατιωτικούς, ούτε και με αερομοντελιστές. Αντιθέτως όλοι θα έχουν να πουν ένα καλό λόγο για το ήθος, την διακριτικότητα και την υπευθυνότητά σου.

    Προσπάθησε να επενδύσεις λίγο χρόνο και σε τεχνικά θέματα και όλα θα πάνε καλά.

    Συγχαρητήρια.

    Καλή συνέχεια.

    Γκούσκος Διονύσιος
    Ζάκυνθος
    Gespeichert

    friar
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 106



    « Antwort #42 am: Samstag, 2 Apr 2016, 14:02:35 »

    Υπόχρεος για τα καλά λόγια και την προτροπή,
    αλλά,.... ναι υπάρχει και αλλά,..... κανείς δεν είναι άγιος
    παρότι προσπαθώ να είμαι διακριτικός -> https://www.youtube.com/watch?v=7FT1SCM2M4o
    την έχω κάνει και εγώ την ζαβολιά μου, ο πειρασμός για καφρίλα ήταν μεγάλος -> https://www.youtube.com/watch?v=ofSxFmd0M-M
    τουλάχιστον σε εκείνη την περιοχή, ορεινή Ηλεία, γνωρίζουμε πολύ καλά ο ένας τον άλλο και το drone έτυχε ένθερμης υποδοχής.
    Αντίθετα εδώ στην Κορινθία είμαι σε παραθεριστική ζώνη με "εξαγριωμένους" παραθεριστές, λόγος που κάνει πολύ διστακτικό.
    Στον αντίποδα είδα βιντεάκια στο youtube που η μία παράβαση είναι καπάκι πάνω στην άλλη και το κακό το βρίσκω στο ότι τα περισσότερα ήταν διαφημιστικά επαγγελματιών φωτογράφων που βρήκαν φρέσκο πεδίο δραστηριοποίησης, χωρίς να λείπουν και οι αλεξιπτωτιστές που όρμησαν στον ταβλά με τα κουλούρια. Τουλάχιστον οι επαγγελματίες μπορούσαν να έχουν λίγο τακτ παραπάνω. Τώρα αν θίγω κάποιον από τους παρόντες συγνώμη αλλά δημοκρατία έχουμε και όλοι είμαστε ελεύθεροι να καταθέσουμε την άποψη μας.
    Και ναι καταλαβαίνω και αποδέχομαι την "αντίθεση" σας και την επιφυλακτικότητα σας για τους ντρονάδες.
    Αρκεί να μην γίνει αντιπαλότητα.
    Για το τεχνικό μέρος που αναφέρεις ξεκίνησα με -> http://www.uavforecast.com/#/ με δελτίο καιρού και το κυριότερο με NFZ
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.


     
    « Letzte Änderung: Samstag, 2 Apr 2016, 14:16:23 von friar » Gespeichert
    jjkor
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 36


    « Antwort #43 am: Sonntag, 3 Apr 2016, 18:48:26 »

    Mmm. Άσχημα τα νέα θα πρέπει να έχω τον νου μου.
    Λοιπόν jjkor αν μπορώ να σε απασχολήσω για τα φώτα σου με βοήθημα τον παρακάτω χάρτη
    Μιλάω για drone με camera είπαμε δεν είμαι πιλότος και έχω και δυο αριστερά χέρια....
    στον χάρτη λοιπόν
    η μπλέ γραμμή = ο αεροδιάδρομος
    κόκκινος κύκλος = 3χλμ από αεροδρόμιο
    κίτρινη πινέζα = η θέση μου
    πράσινος κύκλος =η εμβέλεια μου
    πράσινο τεράγωνο = η πρόθεση μου
    υψόμετρο από 20 έως 60 μέτρα
    ωράριο καθημερινές νωρίς το πρωΐ μέχρι τις 10 να μην έχω λουόμενους και με πούνε ματάκια...
    είχα πρόθεση να πετάω στο όρια του πράσινου τετραγώνου που μπορώ να ισχυριστώ ότι έχω LOS
    μάλλον θα πρέπει να περιοριστώ δυτικά της θέσης μου, τι θα έλεγες,?
    και αν γίνομαι δεκτός και στο αεροδρόμιο όταν είστε και άλλοι εκεί για τοπικές εντός της περιμέτρου του.
    Ελπίζω με αυτό το πλάνο να μην ενοχλήσω κανέναν






    Στο τετράφωνο που περιγράφεις και στα 20 μ ύψος δεν ενοχλείς το αεροδρὀμιο Τόσο χαμηλά τόσο μακριά δεν πετάμε... βέβαια εκεί πρόσεχε αυτούς με τα μοτο αλεξίπτωτα !!!!
    Απο το χώρο του αεροδρομίου μπορείς να πετάξεις με οπτική επαφή και σεβόμενος τους κανόνες του χώρου.
    Σαββατοκύριακα από το μεσημέρι και μετά καιρού επιτρέποντος είμαστε εκεί. Ελα να γνωριστούμε

    Γεράσιμος
    Gespeichert
    friar
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 106



    « Antwort #44 am: Sonntag, 3 Apr 2016, 20:06:35 »

    ..... πρόσεχε αυτούς με τα μοτο αλεξίπτωτα !!!!
    Απο το χώρο του αεροδρομίου μπορείς να πετάξεις με οπτική επαφή και σεβόμενος τους κανόνες του χώρου.
    Σαββατοκύριακα από το μεσημέρι και μετά καιρού επιτρέποντος είμαστε εκεί. Ελα να γνωριστούμε

    Γεράσιμος
    Θα το φροντίσω
    Μεγάλη μου τιμή

    Χαιρετώ
    Gespeichert
    Seiten: 1 2 [3]  Alle     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Moderatoren: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Thema: ΛΕΧAIO ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΧΩΡΟΣ ΠΤΗΣΗΣ.
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.023 Sekunden mit 24 Zugriffen.