Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.514 Posts in 12.388 Topics da 6.239 Utenti / Ultimo Utente: Νικ.
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Sabato, 18 Mag 2024, 20:20:41

Login con username, password e lunghezza della sessione
Ricerca:     Ricerca Avanzata
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Sabato, 18 Mag 2024, 20:20:41

Login con username, password e lunghezza della sessione
    Soggetti recenti
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Utenti
    Utenti Totali: 6239
    Ultimo utente: Νικ.
    Statistiche
    Posts Totali: 304514
    Topics Totali: 12388
    Online Oggi: 116
    Presenze Massime Online: 959
    (Domenica, 18 Ott 2020, 16:30:52)
    Utenti Online
    Utenti: 3
    Visitatori: 35
    Totale: 38
    Selezione di tema

    Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Pagine: 1 [2]  Tutte     Vai Giù
    Stampa
    Autore Topic: Νέα Πλαγιά - Εντός Αθηνών...!!!!!!  (Letto 4807 volte)
    Friday
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 233



    WWW
    « Risposta #15 il: Venerdì, 17 Mag 2013, 19:51:22 »

    Λοιπόν Κύριοι...

    Δεν χρειάζεται, ούτε να βριζόμαστε, ούτε να αφήνουμε μπηχτές ούτε τίποτα. Δεν πειράζει όμως, είναι στοιχείο του χαρακτήρα μας και έχει το χάζι του κι αυτό.

    Η συγκεκριμένη πλαγιά, έχει ανακοινωθεί στο aeromodelling από τις 16/Δεκ/2012, με φωτογραφίες και ακριβείς οδηγίες προσέγγισης, οπότε τίποτα δεν είναι κρυφό και για καμιά elite ανθρώπων (πιλότων), ούτε μυστήριο, ούτε τίποτα.

    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=31817.msg220508#msg220508

    Όταν έγινε η "ανακοίνωση" της πλαγιάς, είχα γράψει, ότι όποιος κάνει τον κόπο να πάει και να πετάξει εκεί, να μας πει κι εμάς, πως είναι το μέρος πτητικά και αν θέλει να ανεβάσει και βίντεο κλπ. Απο τότε, μάλλον δεν ασχολήθηκε κανείς στο να πάει, ούτε εγώ δυστυχώς βρήκα τον χρόνο, αλλά μόλις μου δόθηκε η ευκαιρία, ανέβηκα και πέταξα. Φτιάξαμε αυτό το βίντεο και το μοιράσαμε σε όλους, απο εδώ μέσα. Το "μυστήριο" της τοποθεσίας, που όπως είπαμε δεν ήταν και τόσο μυστήριο, ήταν το αλατάκι για να κυλήσει η κουβέντα που πήρε όμως αριστερή τροπή. Δεν πειράζει. Δεν χαλιέμαι με κανέναν και ούτε με πείραξαν τα όσα αναφέρθηκαν.

    Ο οδηγίες είναι ακριβώς όπως τα είπε ο Σάββας, προσοχή μόνο, γιατί στα τελευταία 200μ είναι πολύ άσχημος ο δρόμος και πολύ εύκολα μπορεί να γίνει ζημιά στο αυτοκίνητο. Όσοι έχετε 4Χ4, βουρ στο ψητό.

    Είναι μια εξαιρετική πλαγιά, που πετάει απο 350° έως 060°, θα έλεγα, με απίστευτη θέα.

    Όπως έχω ξαναγράψει και στο παρελθόν, σεβαστείτε τον χώρο (σκουπίδια ή ότι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα πυρκαγιάς) και κατα τα άλλα όπως βολεύει τον καθένα.

    Επειδή πήγαμε εκεί, μερικές μέρες μετά το ΣΤΑΜΠ, πραγματικά νομίζω, ότι αν το ΣΤΑΜΠ, γινόταν εκεί, η εμπειρία, θα ήταν αξεπέραστη. Καθαρός, ανεμπόδιστος θαλασσινός αέρας.

    Στο fordaki πάντως έμειναν τα σημάδια του χωματόδρομου.

    Η εναλλακτική είναι οι εξής :  200 μέτρα πριν φτάσετε στο σημείο, υπάρχει μεγάλο πλάτωμα που μπορείτε να αφήσετε αυτοκίνητα και να περπατήσετε την υπόλοιπη απόσταση.

    Ευχαριστώ

    Παρασκευάς



    Loggato

    No Guts No Glory
    Friday
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 233



    WWW
    « Risposta #16 il: Venerdì, 17 Mag 2013, 19:54:05 »

    James, ακριβώς εκεί.
    Loggato

    No Guts No Glory
    savasp2
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 168



    « Risposta #17 il: Venerdì, 17 Mag 2013, 20:08:14 »

    παρακαλω οι διαχειριστες να παρουν θεση , δεν θα ανεχτω ουτε εγω ουτε κανεις υβριστικους και απαξιωτικους ισχυρισμους για το θεμα και ξαναλεω δεν ειμαστε πανω απο τον υπολογιστη καθε μερα καθε ωρα καθε λεπτο.

    Κάποτε επειδή ρώτησα απλά κάποιον που πετάει(σε ένα χώρο που είχε ενοικιάσει με κάποιους φίλους του) μου είπε πώς για να πετάξω εκεί θα έπρεπε να με κρίνουν τρείς από αυτούς για τις ικανότητές μου.Έμεινα κάγκελο.Το έλεγε με τόσο ύφος.Και το μέρος βέβαια έμενε κρυφό.
    Το ίδιο έγινε και σε αυτό το πόστ.

    Όλα αυτά λοιπόν  δεν έχουν θέση στον αερομοντελλισμό της προσφοράς και της διασκέδασης.Του τρόπου να ξεφύγουμε και να μάθουμε πράγματα.
    Πολύ απλά μας χαλάνε το όνειρο όλα αυτα.

    καλα τα λες και μαλλον εισαι πικραμενος απο καποιους ειδημονες - πιλοταρες, αλλα μην τους βαζεις ολους στο ιδιο καζανι........
    Loggato

    Mefisto 1.9
    Gem 2.0
    Alula
    Extra 300s 20cc
    Marathon 25 30cc
    P47 Parkzone
    Piper Pawnee Eflite
    Zero 50 Cmpro
    Κώστας Ζαπαντιώτης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 618



    « Risposta #18 il: Venerdì, 17 Mag 2013, 20:50:30 »

    Καλοπροαίρετα θα δεχθώ τα προηγούμενα πόστ.Φυσικά και δε βάζω όλους στο ίδιο καζάνι.Δυστυχώς κλίκες (με την πολύ κακή έννοια ) έχουν δημιουργηθεί στο παρελθόν στο χώρο μας και πολλά 'μυστικά' όπως μέρη,τεχνικές κατασκευής ακόμη και setup σκαφών τα 'κρατάνε 'καλά κρυμένα.Όλα αυτά πήγαν πίσω τον αερομοντελλισμό.Ξέρουν αυτοί που διαβάζουν τι εννοώ.

     Εσεις savasp2 και Friday και πολλοί άλλοι ,αερομοντελλιστές μαγεμένοι από την πλαγιά ( η πλαγιά είναι μεγάλος έρωτας) μην ακολουθείτε ούτε για αφορμή προς συζήτηση αυτόν τον ξεπερασμένο τρόπο.Όποιος θέλει να έρθει στο μέρος  μόλις φυσήξει θα είναι εκεί ..
    Και πρώτος εγώ για να λύσουμε τη ''παρεξήγηση'' στον αέρα σε έναν όντως MAN to MAN* αγώνα με πτέρυγες ή ότι άλλο.Τι θα γινόταν με δέκα πτέρυγες σε μια πλαγιά ε??



    *Deltaman αυτό ζητάμε!Αγώνα να πέσουν κορμιά όπως τα πρώτα χρόνια.Και πτέρυγες να πετάνε γρήγορα!!!

    Αερομοντελλιστικά

    Ζαπαντιώτης Κων/νος
    Loggato
    Skynet
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 663



    « Risposta #19 il: Venerdì, 17 Mag 2013, 21:14:20 »

    Ευχαριστώ για την ανάδειξη του μέρους, που δείχνει ονειρικό. Δυστυχώς άλλες πρακτικές, γεμάτες μυστικοπάθεια, μας έχουν κάνει ευερέθιστους. Είμαι σίγουρος όμως ότι τελικά η πλαγιά θα μας ενώσει γιατί η ποιότητα της δυναμικής πτήσης εξυψώνει σκάφη και πνέυματα.
    Ραντεβού λοιπόν στην πλαγιά με σεβασμό στο περιβάλλον και τους συναδέλφους αερομοντελιστές !!!
    Loggato

    Τα ελικόπτερα είναι σαν τις ταινίες τρόμου. Ξέρεις ότι κάτι κακό θα συμβεί, απλά δεν ξέρεις το πότε.

    Skype --> mastroxalastis   (Συνήθως όταν είμαι στο Skype, μαστορεύω στον πάγκο)
    Friday
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 233



    WWW
    « Risposta #20 il: Sabato, 1 Giu 2013, 23:50:34 »

    Και βίντεο με την weasel από την ίδια πλαγιά.

    http://www.youtube.com/watch?v=PT2vEsHcPMo

    « Ultima modifica: Lunedì, 3 Giu 2013, 08:55:36 da evan » Loggato

    No Guts No Glory
    Pagine: 1 [2]  Tutte     Vai Su
    Stampa
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Moderatori: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Topic: Νέα Πλαγιά - Εντός Αθηνών...!!!!!!
    Salta a:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    Traduzione Italiana a cura di SMItalia

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Valido! CSS Valido!
    Pagina creata in 0.023 secondi con 24 queries.