Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.516 μηνύματα σε 12.388 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 19 Μάι 2024, 02:16:31

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 19 Μάι 2024, 02:16:31

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    [Χθες στις 22:09]

    από chris 1975
    [Χθες στις 20:47]

    από Markhelis
    [Χθες στις 15:33]

    από dominicm
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 16:04:34]

    από geoli
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 15:43:43]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 14:48:30]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304516
    Σύνολο θεμάτων: 12388
    Online σήμερα: 45
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 40
    Συνολικά: 41
    Στυλ εμφάνισης

    Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Σελίδες: [1] 2 3  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Eddystone Model Flying Club, Plymouth, UK  (Αναγνώστηκε 10881 φορές)
    .Skywalker.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 115


    Όταν δεν βρέχει και δεν φυσάει, πετάμε...


    « στις: Τρίτη, 8 Νοέ 2011, 16:49:12 »

    Ξεκίνησα ψάχνοντας για κλαμπ αερομοντελιστών στο Plymouth online, για μοντελομάγαζα αλλά και σε φόρουμ για τους κανόνες πτήσεων στην Αγγλία. Για αρχή όταν έφτασα πλεόν εδώ επισκέφτηκα 3 μοντελομάγαζα με το 3ο να είναι η κορυφή αποκλειστικά και μόνο για RC αερομοντελισμό ενω τα πρώτα 2 ήταν και μίξη με στατικό.

    Ο κύριος που δούλευε εκεί που είναι και αερομοντελιστής, με πληροφόρησε για το ένα κλαμπ που πάνε και πετάνε εδώ -το πιο κοντινό μου- το Eddystone Model Flying Club.

    Μετά από επικοινωνία ένα μέλος του κλαμπ προσφέρθηκε να με παίρνει κάθε φορά από το κέντρο της πόλης που μένω και να πηγαίνουμε για πτήσεις τα Σ/Κ μιας που δεν έχω μεταφορικό μέσο. Η υποδοχή στο φόρουμ τους ήταν αρκετά θερμή και φιλική με όλους να φαίνονται παιδιά με πολύ χιούμορ!

    Παραθέτω το κλαμπ από αεροφωτογραφίες σε σχέση με την πόλη, εγώ μένω στο σημείο Α. Ο χώρος πτήσης είναι μέσα στο κόκκινο κύκλο.





    μια πιο κοντινή πάνω από το μέρος που πετάνε






    αλλά και πως φαίνεται ο χώρος από το Google street view (φώτο 2009). Φαίνεται το γρασίδι που έχουν κόψει για τις πτήσεις κτλ.


    Καταγράφηκε

    .Skywalker.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 115


    Όταν δεν βρέχει και δεν φυσάει, πετάμε...


    « Απάντηση #1 στις: Τρίτη, 8 Νοέ 2011, 16:57:56 »

    Μερικές πληροφορίες για το πως δουλεύει το συγκεκριμένο κλαμπ από κανονισμούς αλλά και γενικότερα όλα που υπάγονται στην British Model Flying Association. Τα ενεργά μέλη αυτου κλαμπ γενικά είναι περίπου 80 άτομα.

    1. Τα μοντέλα που θα πετάξουν τα βάζουν μέσα στον κύκλο. Τα θερμικά πριν τα βάλουν μπρος τα ασφαλίζουν στα πίσω φτερά με 2 καρφωμένες στο χώμα μπετόβεργες ντυμένες με αφρολέξ.

    2. Όταν κάποιος πάει για πτήση, έχει και το μανταλάκι του που έχει πάνω το όνομα του, οπότε πάει και το μαγκώνει στον πίνακα συχνοτήτων που είναι στον κύκλο στο σημείο που ξεκινά ο διάδρομος που οδηγεί προς την γραμμή που πετάνε οι πιλότοι. Αν κάποιος πάει να πετάξει και βρει μανταλάκι πιασμένο στην συχνότητα περιμένει να τελειώσει αυτός που πετάει. Φυσικά για τα 2,4 δεν υπάρχει πρόβλημα.

    3. Maximum μοντέλα στον αέρα ανά πάσα στιγμή μπορεί να είναι 3-4.

    4. Μια φορά το χρόνο κάνουν και μια συνάντηση όπου μαζεύονται όλα τα κλαμπ της κομητείας. Τα έσοδα τα δίνουν σε νοσοκομεία της περιοχής, φέτος τα δώσανε στο υπηρεσία Devon Air Ambulance. Σε αυτά τα event μπαίνουν κορδέλες για να ξεχωρίζουν parking, θεατές, χώρος μοντέλων και γραμμή πιλότων.

    5. Βάση της BMFA (British Model Flying Association) για να μπορείς να πετάξεις μόνος χωρίς επιτηρητή πρέπει να πάρεις πιστοποιητικό χορηγούμενο από συλλόγους μέλη της BMFA και από άτομα του συλλόγου αρμόδια να πιστοποιούν ότι μπορείς να πετάξεις με ασφάλεια για σένα και για τους άλλους.

    Όσοι πετάνε με επιτηρητή έχουν στον πομπό τους μια κιτρινη κορδέλα, ενώ όσοι πετάνε μόνοι τους και έχουν πάρει το πιστοποιητικό έχουν στον πομπό μια μπλε κορδέλα.

    Ρωτώντας τι κάνεις για να πάρεις το πιστοποιητικό μου είπαν ότι πάνω στην εξέταση πρέπει να:

    1. Κάνεις σωστό έλεγχο μοντέλου πριν την πτήση.
    2. Απογειώνεις και κάνεις 2-3 κύκλους από πάνω, χωρίς να πετάξεις πάνω από τους θεατές κτλ,
    3. στην συνέχεια κάνεις ένα 8άρι και προσγειώνεις.
    4. Μετά απογειώνεις και πάλι, πας πάνω και σβήνεις κινητήρα και κάνεις dead stick landing.
    5. Αν το φέρεις κάτω σώο και εντός ορίων σε ρωτάνε και 4-5 ερωτήσεις ασφαλείας και τέλος.


    Για το Σάββατο που θα βάλω σιγα σιγά μέσα στην μέρα φωτογραφίες, πέταξαν με εξαίρεση 1-2 ηλεκτρικά για λίγο, μόνο θερμικά με μερικά 3D αλλά και ένα jet. Αν δεν πετάς ή δεν είσαι βοηθός δεν πας πιο κάτω από τον κύκλο που έχει τον κουρεμένο διάδρομο που οδηγεί στην γραμμή των πιλότων.

    Εγώ τα μοντελα μου τα έχω Ελλάδα, οπότε για να μείνω μπουκάλα μου δώσανε και πέταξα ένα θερμικό trainer του συλλόγου μέχρι να ετοιμάσω το δικό μου το οποίο είναι στα σκαριά.


    Από συμβουλές, μου είπαν να πάρω οπωσδήποτε γαλότσες ή μποτάκια γιατί μερικές φορές όταν έχει βρέξει τα κανονικά παπούτσια θα γίνουν μέσα στις λάσπες αλλά και μια βάση να ακουμπάει πάνω το γόνατο μου όταν σκύβω για να πειράζω το μοντέλο στο πεδίο.

    Έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις έχοντας βρει μια πολύ καλή παρέα με άτομα πολύ φιλικά και με ατελείωτο χιούμορ!

    Στην φώτο φαίνονται 3 άτομα που πετάνε, 2 με επιτήρηση εκ των οποίων το ένα ζευγάρι έχει τις 2 τηλεκατευθύνσεις καλωδιωμένες μεταξύ τους για να αναλάβει αμέσως ο άλλος αν κάτι πάει στραβά.


    Καταγράφηκε

    .Skywalker.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 115


    Όταν δεν βρέχει και δεν φυσάει, πετάμε...


    « Απάντηση #2 στις: Τρίτη, 8 Νοέ 2011, 19:09:25 »

    Μερικές ακόμα φωτογραφίες που είχα τραβήξει την πρώτη φορά που πήγα στον χώρο πτήσεων και πριν γίνω μέλος του συλλόγου τους.







    Καταγράφηκε

    .Skywalker.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 115


    Όταν δεν βρέχει και δεν φυσάει, πετάμε...


    « Απάντηση #3 στις: Τετάρτη, 9 Νοέ 2011, 17:03:23 »

    Μερικές ακόμα  από εκείνη την μέρα αναδρομικά:







    Καταγράφηκε

    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #4 στις: Τετάρτη, 9 Νοέ 2011, 17:12:55 »

    Απιστευτα καλη δουλεια κανει το συνεχες ψιλοβροχο που εχει στην Αγγλια. Μαγευτικο μερος.
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.285


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #5 στις: Τετάρτη, 9 Νοέ 2011, 17:16:39 »

    Με μία λέξη καταπληκτικά!!! Cheesy  Cheesy   Thumbs up
    Και από το πεδίο πτήσης αλλά και από κανόνες ασφαλείας!!!! Thumbs up  Thumbs up
    Καταγράφηκε
    .Skywalker.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 115


    Όταν δεν βρέχει και δεν φυσάει, πετάμε...


    « Απάντηση #6 στις: Πέμπτη, 10 Νοέ 2011, 15:00:15 »

    Απιστευτα καλη δουλεια κανει το συνεχες ψιλοβροχο που εχει στην Αγγλια. Μαγευτικο μερος.

    Είναι πολύ ωραίο μέρος και στο να γίνει το τοπίο έτσι σύμμαχος είναι όντως ο καιρός... αρκεί να μην φυσάει και βρέχει όταν πηγαίνουμε για πτήσεις. Το προηγούμενο και προ-προηγούμενο Σ/Κ δεν πετάξαμε γιατί δεν το επέτρεπε ο αέρας και η ριπές του ανέμου.  Ντροπή

    Έχει τα καλά του αλλά έχει και τα κακά του....

    Με μία λέξη καταπληκτικά!!! Cheesy  Cheesy   Thumbs up
    Και από το πεδίο πτήσης αλλά και από κανόνες ασφαλείας!!!! Thumbs up  Thumbs up

    Έχουν πάρα πολλούς κανόνες ασφαλείας αλλά δεν είναι τόσο περιοριστικοί όσο μπορεί να ακούγεται. Είναι όπως το λένε και εδώ εντελως straight forward. Μαθαίνεις και τα κάνεις μηχανικά. Έχουν κανόνα και για τον θόρυβο των μοντέλων, για το να πετάνε ελικόπτερα με αεροπλάνα σε αυτό τον χώρο. Το να πετάνε άλλοι μη μέλη του συλλόγου σε αυτό τον χώρο, εφόσον έχει δεσμευτεί και έχει παραχωρηθεί μόνο στο κλαμπ αυτό και πρέπει να λειτουργεί υπό τους κανόνες που έθεσαν οι υπεύθυνοι της BMFA όταν τον αξιολόγησαν για να γίνει το κλαμπ μέλος της ομοσπονδίας.

    Οπότε δεν μπορεί άλλος αερομοντελιστής (μη μέλος) να πετάει στο χώρο εκεί γιατί αν δεν είναι μέλος (άρα τηρεί και το καταστατικό του συλλόγου) ουσιαστικά παρανομεί. Οπότε εκεί δεν σηκώνει το ο χώρος ανοίκει σε όλους (που θα λέγαμε Ελλάδα) αλλά σε ποιον έχει παραχωρηθεί ο χώρος για χρήση επίσημα από την κοινότητα και για ποια ακριβώς λειτουργία  βάση BMFA. Είναι επίσης παράνομο να δηλώσης μέλος του κλαμπ και της BMFA αν δεν είσαι.

    Για ελικοπτεράδες το Plymouth έχει άλλο σύλλογο που πετάει ΜΟΝΟ ελικόπτερα (PLYMOUTH HELI'S). Οπότε οι μεν στέλνουν ελικοπτέράδες σε εκείνο το σύλλογο και εκείνοι αεροπλανάδες σε μας αλλά υπάρχουν και άλλα τουλάχιστον 2 κλαμπ επίσημα μέλη της ομοσπονδίας στην ευρύτερη περιοχή. Όλα τα κλαμπ απέχουν χιλίομετρα το ένα από το άλλο.

    Σε μας τώρα, γίνεται σαφής διαχωρισμός των κλαμπ αλλά και της χρήσης των χώρων του κάθε κλαμπ της περιοχής ανάλογα με τις ανάγκες των μελών για να μην  υπάρχουν μπερδέματα. Τώρα μερικοί αεροπλανάδες του συλλόγου μας που έχουν και ελικόπτερο μπορούν να το πετάξουν στο χώρου πτήσεων του συλλόγου με ειδική άδεια από κάποιον υπεύθυνο(αν και σπανιότατα τα πετάνε) αλλά υπάρχουν περιορισμοί βάση του καταστικού λειτουργίας που λέει  ότι αν πετάει ένα ελικόπτερο εκείνη την στιγμή δεν θα πετάει κανένα αεροπλάνο.

    Γενικά έχουν πολλούς κανόνες αλλά όπως είπα δεν κάνουν την ζωή μας δύσκολή αλλά αντίθετα πιο εύκολη.

    Να και ένα jet που είχα φωτογραφήσει την πρώτη φορά.







    Καταγράφηκε

    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.285


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #7 στις: Πέμπτη, 10 Νοέ 2011, 23:13:42 »

    Γενικά έχουν πολλούς κανόνες αλλά όπως είπα δεν κάνουν την ζωή μας δύσκολή αλλά αντίθετα πιο εύκολη.

    Μα για αυτό υπάρχουν οι κανόνες, για να μας κάνουν την ζωή μας πιο εύκολη και
    κατανοητή αλλά προπάντων πιο ασφαλή!!!  Wink   Thumbs up  Thumbs up
     
    Καταγράφηκε
    .Skywalker.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 115


    Όταν δεν βρέχει και δεν φυσάει, πετάμε...


    « Απάντηση #8 στις: Παρασκευή, 11 Νοέ 2011, 14:09:41 »

    Εδώ 2 βίντεο που τράβηξα από το ίδιο αεροπλάνο να πετάει το περασμένο Σάββατο

    http://www.youtube.com/watch?v=EX4DWO00uII

    και εδώ το ίδιο μοντέλο πάλι σε πιο κοντινό ζουμ

    http://www.youtube.com/watch?v=utPvn5P_oJA

    Άντε να τελειώσω και εγώ την συναρμολόγηση να πετάξω και εγώ... Στριφογύρισμα ματιών
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 11 Νοέ 2011, 14:59:33 από .Skywalker. » Καταγράφηκε

    .Skywalker.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 115


    Όταν δεν βρέχει και δεν φυσάει, πετάμε...


    « Απάντηση #9 στις: Δευτέρα, 14 Νοέ 2011, 16:03:49 »

    Μερικές ακόμα φωτογραφίες απο το προπερασμένο Σ/Κ αναδρομικά μιας που τώρα πρόλαβα.





    Μερικά από τα αμάξια... Έχουμε και 2 τύπους που σκάνε με βανάκια όπως το ένα της φωτογραφίας και κουβαλάνε πολύ πράμα μαζί τους.

    Κανονικά συνεργεία + 2 με 3 αεροπλάνα μεγάλα κάθε φορά...







    Στα αριστερά το μπούγιο είναι μαζεμένο πάνω από ένα θερμικό trainer ενός νέου μέλους και το ρυθμίζουν.



    Εδώ το Global RC Extra 260 50 cc που είχα βάλει και στο βίντεο στο παραπάνω ποστ.




    Καταγράφηκε

    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #10 στις: Δευτέρα, 14 Νοέ 2011, 16:07:46 »

    Παράδεισος..>! αν ειχε και τον ηλιο της Ελλάδας μας θα ηταν οτι καλύτερο Χαμόγελο Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    billiano
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 663


    Ζητω το Δ.Ν.Ταμειο Που Με Εκανε Ν'αρχισω Το Λαχειο


    « Απάντηση #11 στις: Δευτέρα, 14 Νοέ 2011, 19:26:41 »

    Μην ανησυχειτε σε λιγο τα μονμτελοδρομια μας θα ειναι Γερμανικα (οχι λογο μοντελων)

    Ετσι θα εχουμε Ελληνικο ηλιο,Γερμανικη εποπτεια και μοντελοδρομια
    και μοντελα απ'ολο τον κοσμο
    Αρε τι θα δουμε ακομα.
    Το 1989 τειχος Βερολινου ,2011 ΔΝΤ το 2033 τον πρωτο εργατη που εζησε μεχρι τα 100 για να παρει συνταξη

    Σορρυ αν χαλασα το ποστ...
    Καταγράφηκε

    Sponsored Απο Την Τσεπη Μου.....Και τα Λεφτα Απο Τα Καλαντα Γιατι Με Συμπαθει Η Γειτονια.....
    .Skywalker.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 115


    Όταν δεν βρέχει και δεν φυσάει, πετάμε...


    « Απάντηση #12 στις: Τετάρτη, 16 Νοέ 2011, 15:55:05 »

    Λοιπόν ορίστε και ένα βίντεο που έκανα με το Boomerang τζετ που έχω δει όσες φορές έχω πάει.

    http://www.youtube.com/watch?v=th6YJMvXzXk
    Καταγράφηκε

    billiano
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 663


    Ζητω το Δ.Ν.Ταμειο Που Με Εκανε Ν'αρχισω Το Λαχειο


    « Απάντηση #13 στις: Τετάρτη, 16 Νοέ 2011, 22:59:46 »

    Φιλε μου αν μη τι αλλο θα γυρισεις πλουσιος σε εμπειριες και φιλους.
    Και ισως να μεταλαμπαδευσεις τα εκει εδω.
    Να περνας καλα.
    Καταγράφηκε

    Sponsored Απο Την Τσεπη Μου.....Και τα Λεφτα Απο Τα Καλαντα Γιατι Με Συμπαθει Η Γειτονια.....
    .Skywalker.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 115


    Όταν δεν βρέχει και δεν φυσάει, πετάμε...


    « Απάντηση #14 στις: Κυριακή, 8 Ιαν 2012, 19:06:10 »

    Πολλές φορές βλέπουμε πανέμορφες φωτογραφίες στους χώρους που πετάνε αερομοντελιστές στην αγγλική εξοχή με τα απέραντα γρασίδια και σιχτιρίζουμε τις αλάνες στην Ελλάδα. Οι φωτογραφίες βέβαια δεν είναι απόλυτα όλη η αληθεια γιατί δεν είναι πάντα έτσι στην Αγγλία.

    Για να πετάξεις πρέπει

    Α. να μην φυσάει
    Β. να μην βρέχει

    και εγώ θα προσθεσω

    Γ. να μην έχει ομίχλη...

    Για παράδειγμα, μέσα στους τελευταιους 3 μηνες το μισό φύσαγε αρκετά με αποτέλεσμα να μην πεταει κανείς εδώ που είμαι.

    Σήμερα ήταν μια από τις μέρες που θα είχε τόσο αέρα ώστε να μπορέσουμε να πετάξουμε..

    Μαζευτήκαμε λοιπόν Κυριακή, σήμερα δηλαδή, μιας που χτες, Σάββατο, φύσαγε αρκετά και ούτε 50άρες βενζίνες δεν θα το πάλευαν.

    Μόλις μπαίνουμε στον χώρο με το αμάξι πιάνει το κλασσικό ψιλόβροχο... βγαίνουμε έξω να μιλήσουμε με τους υπόλοιπους που ήταν εκεί μέχρι να περάσει...

    Ψιλοδυναμώνει σε κάποια φάση λίγο και μετά κόβει τελείως. Πετάνε 2 μοντέλα και ξαφνικά από την μεριά της θάλασσας... μας πλάκωσε ομίχλη... και άρχισε ένα πολύ ανεπαίσθητο ψιλόβροχο ξανά.. μετά από λίγο είμασταν μέσα στην ομίχλη και μοντέλο ήταν αδύνατο να πετάξει μιας που στα 10-15 μέτρα το έχανες... η ομίχλη μπορεί στην αρχή να σου επέτρεπε ορατότητα λίγο να βλέπεις μακριά αλλά ήταν ιδιαίτερα πυκνή πάνω από τα κεφάλια μας οπότε μοντέλο στον αέρα στον αέρα θα χανόταν.

    Οπότε σήμερα έστησα μοντέλο και έβαλα μπρος την μηχανή... και γύρισα σπίτι.

    Thats it.

    Μερικές φωτογραφίες απ' όταν ξεκίνησε να μας περικυκλώνει η ομίχλη. Πέρα της ξενέρας το τοπίο έτσι ήταν μαγευτικό.


    To trainer μου είναι καλυμμένο μπροστά με το μαύρο μπουφάν δίπλα στο επίσης καλυμμένο YAK με 157cc κινητήρα, το οποίο δυστυχώς ούτε αυτό πέταξε σήμερα.









    Και εδώ πλέον τα πράγματα είχαν αρχίσει να γίνονται πολύ σκούρα. Το ψιλόβροχο το έχουμε ξαναφάει και ως ένα σημείο είναι υποφερτό αλλά η τόσο περιορισμένη ορατότητα δεν είναι κάτι με το οποίο παίζεις γιατί δεν βλέπαμε τίποτα στο τέλος.





    Έχοντας αποχωρήσει οι πρώτοι με το πρώτο πιο δυνατό ψιλόβροχο μια ώρα πιο πριν αποφασίσαμε να φύγουμε και εμείς εφόσον ο καιρός δεν έδειχνε σημάδια βελτίωσης. Για αυτό σαπίζουν τελικά σε κατασκευές τον χειμώνα εδώ... σχεδόν όλοι στον σύλλογο έχουν καθοδόν και ένα project.
    Καταγράφηκε

    Σελίδες: [1] 2 3  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Eddystone Model Flying Club, Plymouth, UK
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.024 δευτερόλεπτα. 26 ερωτήματα.