Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.517 Messages dans 12.388 Fils de discussion par 6.239 Membres / Dernier membre: Νικ.
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Dimanche, 19 Mai 2024, 04:43:35

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
Rechercher:     avancée
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Dimanche, 19 Mai 2024, 04:43:35

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
    Matières récentes
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Membres
    Total des membres: 6239
    Dernier: Νικ.
    Stats
    Total des messages: 304517
    Total des fils de discussion: 12388
    En ligne aujourd'hui: 45
    Jamais en ligne: 959
    (Dimanche, 18 Oct. 2020, 16:30:52)
    Membres en ligne
    Membres: 0
    Invités: 20
    Total: 20
    Choix de thème

    Pages: [1]     Bas de page
    Imprimer
    Auteur Fil de discussion: Επισκευή Φελιζόλ  (Lu 3070 fois)
    geoli
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 346



    « le: Mercredi, 2 Dιc. 2015, 21:56:54 »

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

    Φτιάχνω ένα ηλεκτρικό α/π απο φελιζόλ, κατα τη διάρκεια της κατασκευής μπορεί να τύχουν μικροφθορές στο μοντέλο,κοψίματα εκδρές κλπ.
    Τί τεχνικές χρησιμοποιείτε για την επισκευή αυτών των μικρο ατυχημάτων;
     Δική μου προσπάθεια ήταν να ανακατέψω τρίματα φελιζόλ με κόλλα ή να αντικαταστήσω το φθαρμένω τμήμα με depron.
    Μία άλλη ιδέα που έχω στο νού είναι να λιώσω φελιζόλ με ασε΄τον και να δημιουργήσω ένα πολτό που θα τον χρησιμοποιήσω για να καλύψω τα φθαρμένα σημεία.
    Υπάρχουν κάποιες ανάλογες προσπάθειες δοκιμές;
    Journalisée
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 1.623


    game over :|


    « Répondre #1 le: Mercredi, 2 Dιc. 2015, 22:34:08 »

    Για κομματια που φοβασαι μην τριφτουν μπορεις να βαλεις ταινια διαφανη με νηματα σαν ενισχυσεις.
    Εαν σου εχει σπασει ολοκληρο κομματι και εχεις το κομματι μπορεις να χρησιμοποιησεις εποξικη κολλα η θερμοκολλα (αυτο το πιστολι που το βαζεις στο ρευμα). Με οικονομια και στις δυο αυτες κολλες καθως ειναι βαριες.
    Εαν δεν εχεις το κομματι που σου εσπασε και δεν ειναι ακμη (πχ ακροπτερυγειο, χειλη προσβολης-εκφυγης του φτερου) μπορεις να βαλεις αφροστοκο, θα τον βρεις στο καταστημα με οικοδομικα υλικα-χρωματοπωλειο. Ειναι παναλαφρος, θα καταλαβεις μολις ποιασεις το κουτι. Τριβεται και βαφεται πολυ ωραια.
    Μια τελευταια λυση ειναι να ψαξεις να βρεις ξυλοκολλα πολυουρεθανης D4, ειναι κιτρινη, ενεργχοποιειται με υγρασια (συστηνω ενα ελαφρυ ψεκασμα με σπρευ νερου πριν την εφαρμογη) αυτη κολλαει πολυ καλα στο φελιζολ και φουσκωνει, δημιουργει φυσαλιδες, εαν δεν θες να γινει αφρος θα την συγκρατησεις με μια απλη χαρτοταινια.
    Το ασετον θα το αποφευγα, λιωνει τα περισσοτερα φελιζολ πιθανος θα λιωσει και το μοντελο σου.

    Καλες πτησεις.
    Journalisée

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    salasgr
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 349


    fly something ... or take a nap...


    « Répondre #2 le: Jeudi, 3 Dιc. 2015, 01:28:47 »

    Επι ευκαιριας του θεματος να κανω μια αστεια ερωτηση...
    Μου ειπαν για να γινει πιο σκληρο το epo σε ενα skywalker που εχω,ωστε να μην ειναι επιρεπης σε εκδορες , να το περασω με βερνικη νερου για ξυλο. Το θεμα ειναι οτι πηγα σε ενα χρωματοπωλειο κ ο πωλητης με ρωτησε... εμποτισμου ή αυτο που κανει κρουστα... κ εκει κολλησα... Τελικα τι πρεπει να αγορασω idiot2
    Journalisée



    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 1.623


    game over :|


    « Répondre #3 le: Jeudi, 3 Dιc. 2015, 08:25:27 »

    Δεν θα το έκανα. Ειδικά το τελικο βερνίκι (αυτό που σου είπε ότι κάνει κρουστά) θα ξεφλουδίσει με τον καιρό. Σκεψου τέλος γιατί τα επιβατηγά αεροπλάνα έχουν ελαστικότητα στα φτερά. Εάν δεις τρέμει το φτερό κατά την πτήση. Ασε την ελαστικότητα που εχει το μοντέλου σου. Την χρειάζεται στην πρώτη ατσαλη προσγείωση που σίγουρα θα κανείς.
    Μπορεί να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, περιμένετε και οι δύο και άλλες απόψεις.
    Journalisée

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    ichiban
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 86



    « Répondre #4 le: Jeudi, 3 Dιc. 2015, 08:33:49 »

    Καλημέρα
    ''Ατλακόλλ'' ή οποιαδήποτε ακριλική ή βινιλική κόλλα ξύλου για λευκό αποτέλεσμα. Αραιώνονται με νερό.
    Μπορείς να τρίψεις με γυαλόχαρτο λίγο φελιζόλ και να ανακατέψης την σκόνη με κόλλα για γεμίσματα.
    Πιό δυνατή είναι ή κόλλα ξύλου πολυουρεθάνης, δυμιουργεί αφρό αλλά το αποτέλεσμα είναι κιτρινοπό.
    Γιά κόλλημα - επισκευή εποξική. Το ασετόν μακρυά από τα φελιζόλ, σε άλλο δωμάτιο!
    Γιάννης
    Journalisée
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 6.286


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Répondre #5 le: Jeudi, 3 Dιc. 2015, 18:25:07 »

    Αν είναι εκδορές από τις προσγειώσεις μπορείς όπως είπε και ο φίλος orck να βάλεις αφρόστοκο, αν έχει
    κοπεί κομμάτι και το έχασες μπορείς να φτιάξεις ένα αντίστοιχο από φελιζόλ και να το κολλήσεις με
    εποξική κόλλα, μου έχει τύχει και το έφτιαξα έτσι!!  Thumbs up
    Journalisée
    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 305



    « Répondre #6 le: Jeudi, 3 Dιc. 2015, 18:53:14 »

    εαν ειναι το υλικο epo foam και εχει πιεστει-πατικωθει-εχει κανει λακουβα (δε βρισκω λεξη καταλληλη) το βαζεις σε βραστο νερο μετα απο 5-10 δευτερα αφου σβησεις τη φωτια, για μερικα δευτερα και επανερχεται στο αρχικο του σχημα. το εχω δει live απο φιλο στην Αμερικη. cheers.
    Journalisée

    Pages: [1]     Haut de page
    Imprimer
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Modérateurs: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Fil de discussion: Επισκευή Φελιζόλ
    Aller à:  

    Propulsé par MySQL Propulsé par PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Transitionnel valide ! CSS valide !
    Page générée en 0.026 secondes avec 24 requêtes.