Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.435 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 13:57:23

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 13:57:23

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από 3DJunk
    [Σήμερα στις 08:40]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:38]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304435
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 149
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 134
    Συνολικά: 135
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [Όλοι]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΒΑΨΙΜΟ ΛΑΜΑΡΙΝΑΣ  (Αναγνώστηκε 9002 φορές)
    ironda19
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 58


    « στις: Σάββατο, 23 Μάρ 2013, 08:52:34 »

    Καλημέρα σε όλο το forum και σας ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ. Ξέρω ότι έχουν γραφεί πάρα πολλά για την τεχνική βαφής με αερογράφο αλλά κάθε περίπτωση θεωρώ ότι είναι ξεχωριστή .Προσπάθησα με έναν καινούριο αερογράφο BADGER 200NH να βάψω μια λαμαρίνα, για έναν diy λαμπάτο ενισχυτή, με χρώμα μονής αυτ/του . Η λαμαρίνα ασταρώθηκε με αστάρι για αυτ/τα , τρίφτηκε με νερό και ντουκόχαρτο έως 2000 . Το χρώμα με καταλύτη 3:1 και διαλυτικό έως 10% ( αλλά εγώ έβαλα κατευθείαν 10%) . Το κομπρεσέρ diy με αεριοφυλάκιο και υδατοπαγίδα στη έξοδο. Όταν έβαφα παρατήρησα ότι ο αερογράφος έφτυνε (αγενής τελείως) μικρούς κόκκους χρώμα. Δοκίμασα πιέσεις από 1 έως 2 bar τίποτε τα ίδια . Το χρώμα περάστηκε τρία . Το πρώτο αχνό για υπόστρωμα. Τα υπόλοιπα κανονικά . Όταν τελείωσα το αποτέλεσμα αίσχος .Τα νεύρα μου και η στεναχώρια μου απερίγραπτη .Ηθελα όλο το σετ ,λαμαρίνα ενισχυτή και κομπρεσέρ να τα πετάξω από το μπαλκόνι. Εκτός το ότι γέμισε μικρά μπιμπίκια η επιφάνεια , έγινε και σαν φλούδα από πορτοκάλι. Μετά δοκιμαστικά έβαψα με χρώμα μεταλλικό της GUNZE με αραίωση 2:1  με thiner της gunze ,ένα αναπτήρα και τον πέρασα την επομένη ημέρα με βερνίκι διπλής αυτ/του  .Κοιτάξτε τις μικρές τρυπούλες στο χρώμα  οι οποίες σημειωτέον υπήρχαν πριν το βερνίκι .Τι ανάθεμα κάνω λάθος . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ  και ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ. Μακάρι το δικό μου λάθος και τις απαντήσεις σας, κάποιος άλλος διαβάζοντάς τα να βοηθηθεί.


    * 1b.jpg (61.24 KB, 648x484 - εμφανίστηκε 2489 φορές.)

    * 4b.jpg (56.89 KB, 648x484 - εμφανίστηκε 2269 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Βαγγέλης
    ironda19
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 58


    « Απάντηση #1 στις: Σάββατο, 23 Μάρ 2013, 08:58:50 »

    Παραθέτω και άλλες δύο Φώτο η μία εκ των οποίων είναι η ιδιοκατασκευή του κομπρεσέρ


    * 2b.jpg (48.6 KB, 648x484 - εμφανίστηκε 2268 φορές.)

    * c1.jpg (50.87 KB, 641x478 - εμφανίστηκε 2284 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Βαγγέλης
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #2 στις: Σάββατο, 23 Μάρ 2013, 09:29:18 »

    Η επιφάνεια "πορτοκάλι" έγινε γιατί είχες μεταβολή θερμοκρασίας, (χρειάζεται ζέστη μετά το ρίξιμο του χρώματος),τα μπιμπίκια γιατί δεν ήταν "καθαρή" η ατμόσφαιρα εκεί που έβαφες (συνήθως ρίχνουμε νερό στο πάτωμα), ή γιατί ο αερογράφος σου δεν είναι καλά καθαρισμένος.
    Η πίεση 1 ή 2 μπαρ θεωρώ πως είναι μικρή.
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    tasospap
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 392



    « Απάντηση #3 στις: Σάββατο, 23 Μάρ 2013, 09:31:54 »

    Καλημερα και απο εμενα  .Κατα τη γνωμη μου η επιφανεια πορτοκαλι εγινε λογω χαμηλης πιεσης και υψηλης θερμοκρασιας του χωρου κατα την ωρα βαφης( οπως και τα ξερα κοματια χρωματος που πετουσε ο αερογραφος ) .
    Καταγράφηκε

    Hirobo Sceadu Evo 50
    Hirobo SDX EP
    Mini TiTan E325
    Mini Titan E325 FBL
    F86 SABRE
    tasospap
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 392



    « Απάντηση #4 στις: Σάββατο, 23 Μάρ 2013, 09:35:17 »

    Καποιες βασικες οδηγιες βαφης θα βρεις εδω http://www.ipmsstockholm.org/magazine/2002/03/stuff_eng_tech_car_paint.htm
    Καταγράφηκε

    Hirobo Sceadu Evo 50
    Hirobo SDX EP
    Mini TiTan E325
    Mini Titan E325 FBL
    F86 SABRE
    Stratigio
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 745



    « Απάντηση #5 στις: Σάββατο, 23 Μάρ 2013, 10:02:17 »

     Συνήθως τα χρώματα με καταλύτη είναι πολύ μεγάλης πυκνότητας για χρήση με αερογράφο. Η αγενής συμπεριφορά του (φτύσιμο), είναι χαρακτηριστικό σημάδι μπλοκαρίσματος του nozzle. Για την αποφυγή τέτοιων καταστάσεων, πρώτων θα πρέπει να περάσουμε από τα ειδικά σητάκια (χωνιά) το χρώμα και δεύτερων να διαλυθεί στο μεγαλύτερο δυνατόν βαθμό (πολύ σωστά πήγες στο μέγιστο 10%). Για να αντιμετωπίσουμε τυχών κωλύματα από μικροσωματίδια που διέφυγαν της σήτας, τραβάμε τελείως πίσω τη βελόνα (λίγο πιο δύσκολο για εσένα που η σκανδάλη σου είναι σταθερή και δεν χειρίζεται την βελόνα), ώστε να απελευθερωθεί τελείως ο χώρος του nozzle (μπεκάκι αλλά όχι ακριβώς) και να μπορέσει ευκολότερα να αποβάλει ότι το μπλοκάρει.

     Αυτό που μαντεύω ότι μπορεί να σου συνέβη είναι το εξής:
     Για να μπορεί να περάσει η μπογιά, έχεις ήδη τραβήξει τελείως πίσω τη βελόνα με αποτέλεσμα το δεύτερο και τρίτο (κανονικό) χέρι, να έχουν παραπάνω υλικό από αυτό που χρειαζόταν. Αποτέλεσμα ήταν αυτή η όψη πορτοκαλόφλουδας (μιας και ο ψεκασμός είναι ανεξέλεγκτος), αλλά και οι χρόνοι μεταξύ των χεριών θα έπρεπε να είναι πολύ μεγαλύτεροι του κανονικού (και ειδικότερα σε συνθήκες κρύου, υγρασίας, αλλά και σε μεταβολές θερμοκρασίας όπως προαναφέρθηκε). Αν δεν προλάβει να στεγνώσει σωστά ένα στρώμα πριν την εφαρμογή του επόμενου, έχουμε αποκολλήσεις, ξεφλουδίσματα κλπ.(Για τα μπιμπικάκια θα συμφωνήσω με τον dapan)

     Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

     Χαμόγελο
     
    Καταγράφηκε

    Γιώργος Στρατάκης
    Stratigio
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 745



    « Απάντηση #6 στις: Σάββατο, 23 Μάρ 2013, 10:14:50 »

     
       Χαμηλή πίεση χρησιμοποιούμε μόνο όταν θέλουμε να δουλέψουμε λεπτομέρειες (και πάλι με πολύ πιο διαλυμένα χρώματα). Για γεμίσματα θα χρησιμοποιήσεις την μεγαλύτερη επιτρεπτή -για τον συγκεκριμένο αερογράφο- πίεση (νομίζω για τον δικό σου είναι ~50psi - συγνώμη δεν το θυμάμαι σε μπάρες).

     Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Γιώργος Στρατάκης
    ironda19
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 58


    « Απάντηση #7 στις: Σάββατο, 23 Μάρ 2013, 10:27:27 »

    Σας ευχαριστώ όλους ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ για την άμεση βοήθεια. Όλα τα παραπάνω έτσι ακριβώς έγιναν. Όντος δεν μεσολάβησε χρόνος αρκετός μεταξύ των διαφορετικών χεριών. Όντος άνοιξα πολύ την βαλβίδα του χρώματος .Έβαφα σε εξωτερικό χώρο άλλη βλακεία .Τουλάχιστον να βοηθηθούν κάποιοι από τα λάθη μου. Σήμερα βέβαια κάποιος ερασιτέχνης αρκετά πιο έμπειρος ,μου είπε ότι το αστάρι που πέρασα σε σπρέϋ (bodyfill 360) συνετέλεσε στο πρόβλημα καθώς έχει ισχυρό διαλυτικό .Φυσικά θεωρώ ότι το αποτέλεσμα οφείλεται σε δική μου απειρία και λάθη και δεν το φορτώνω ούτε στα χρώματα αστάρια κ.λ.π.
    1.-Τώρα να ξύσω ελαφρά να στρώσει η επιφάνεια και να ξαναπεράσω αστάρι πιστολιού (το οποίο σήμερα αγόρασα) και κατόπιν ξύσιμο πλύσιμο και το χρώμα από πάνω ?
    2.-Να χρησιμοποιήσω πάλι αερογράφο η να πάω και για πιστόλι κανονικό?
    ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ
    Καταγράφηκε

    Βαγγέλης
    Stratigio
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 745



    « Απάντηση #8 στις: Σάββατο, 23 Μάρ 2013, 10:45:09 »


    1.-Τώρα να ξύσω ελαφρά να στρώσει η επιφάνεια και να ξαναπεράσω αστάρι πιστολιού (το οποίο σήμερα αγόρασα) και κατόπιν ξύσιμο πλύσιμο και το χρώμα από πάνω ?
    Εγώ στη θέση σου δεν θα ξανααστάρωνα. Θa έστρωνα την επιφάνεια με ψιλό ντουκόχαρτο, θα καθάριζα καλά (grease&wax remover) και θα έβαφα από πάνω.


    2.-Να χρησιμοποιήσω πάλι αερογράφο η να πάω και για πιστόλι κανονικό?

     Κάνε μερικές δοκιμές σε κάποια άλλη επιφάνεια και ξαναπροσπάθησε. Είναι πολλά τα πλεονεκτήματα που μπορεί να σου προσφέρει ο αερογράφος, όταν καταφέρεις να τον δαμάσεις.
    Καταγράφηκε

    Γιώργος Στρατάκης
    ironda19
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 58


    « Απάντηση #9 στις: Σάββατο, 23 Μάρ 2013, 11:27:50 »

    Φίλε Γιώργο ευχαριστώ πάρα πολύ . Μου αρέσει ο αερογράφος πάρα πολύ γιατό θέλω να τον μάθω και σε χρώματα αυτ/του αν είναι εφικτό .Δεν ξανασταρώνω έχεις δίκιο .Γιατί φορτώσω τόσο πολύ την επιφάνεισ. Τώρα την κατέβασα την επιφάνεια  με ντουκόχαρτο 800 χωρίς νερό με προσοχή να μην φανεί η λαμαρίνα και έπειτα με 2000 με νερό και σαπούνι. Τώρα το καθαριστικό αυτό δεν το χρησιμοποίησα αν και έμαθα ότι είναι απολύτως απαράιτητο.Ορίστε και ένα δείγμα με χρώμα μεταλλικό της GUNZE με ασταρωμένη πρόχειρα, επιφάνεια , χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία και το αποτέλεσμα με ικανοποίησε .
    Να ρωτήσω και κάτι άλλο άσχετο ποιον από τους δύο θα συστήνατε Iwata Revolution HP BCR 0.5 ή Iwata Eclipse HP-BCS 0.5 είναι και οι δύο κάτω δοχείο , διπλής λειτουργίας και αλλάζουν τα μπεκ με μικρότερα 0,3 για μελλοντικά.? Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω δ/νση κατ/τος για να σας βοηθήσω να μην ψάχνετε .
    Και πάλι σας ευχαριστώ


    * digma.jpg (89.23 KB, 648x484 - εμφανίστηκε 2310 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 23 Μάρ 2013, 11:59:11 από ironda19 » Καταγράφηκε

    Βαγγέλης
    angkouf
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 61



    « Απάντηση #10 στις: Σάββατο, 23 Μάρ 2013, 14:14:50 »

    Καλημερα και απο εμενα
    Για σωστο βαψιμο χρειαζεται, πολυ καλο φιλτραρισμα του υλικου (ασταρι η χρωμα) εγω χρησιμοποιω τουλι (αυτο απο τις μπομπονιερες).
    Καλο αραιωμα του υλικου, καλη και καθαρη πιεση ισως και 2.5 και ΚΥΡΙΩΣ το ιδιο διαλυικο σε ολα τα βηματα.
    Αν για παραδειγμα ριξεις ενα χερι με σπρευ και μετα με πιστολι (εγω αυτο χρησιμοποιω για μεγαλες επιφανειες σαν την δικη σου και οχι τον αερογραφο)
    θα δεις οτι το ποιο πιθανον ειναι να εχεις αντιδραση στην επιφανεια. Εγω χρησιμοποιω διαλυτικο νιτρου το οποιο ειναι το ποιο σκληρο ταιριαζει σχεδον
    σε ολους τους τυπους χρωματων (ιδανικο για αυτοκινητου) και δουλευεται σε ολες τις συνθηκες θερμοκρασιας. Εγω βαφω μονιμα εξω.Δεν εχω στεγασμενο χωρο και ποτε δεν ειχα μεχρι τωρα προβλημα. Μετα απο καθε τριψιμο καλο καθαρισμα μονο με το διαλυτικο.
    Ελπιζω να σε βοηθησα
    Αγγελος angel
    Καταγράφηκε
    ironda19
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 58


    « Απάντηση #11 στις: Σάββατο, 23 Μάρ 2013, 14:27:05 »

    Άγγελε σ΄ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.Απλά δεν ήθελα να απορρίψω τον αερογράφο.Έχει πάρα πολλά θετικά τα οποία ως πιο έμπειροι από εμένα τα γνωρίζετε καλύτερα . Εφόσον δεν γίνεται θα κάνω την δουλειά με κανονικό πιστόλι.   Ντροπή Ντροπή Ντροπή
    Καταγράφηκε

    Βαγγέλης
    Stratigio
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 745



    « Απάντηση #12 στις: Σάββατο, 23 Μάρ 2013, 14:46:02 »

    Τώρα την κατέβασα την επιφάνεια  με ντουκόχαρτο 800 χωρίς νερό με προσοχή να μην φανεί η λαμαρίνα και έπειτα με 2000 με νερό και σαπούνι.
    Το διχίλιαρο είναι υπερβολή κατά τη γνώμη μου σε αυτή τη φάση. Προσωπικά χρησιμοποιώ τόσο ψιλά χαρτιά στο βερνίκι μόνο, πριν το κέρωμα.

    Τώρα το καθαριστικό αυτό δεν το χρησιμοποίησα αν και έμαθα ότι είναι απολύτως απαράιτητο.
    Εναλλακτικά, Nitro όπως λέει και ο Άγγελος.

    Να ρωτήσω και κάτι άλλο άσχετο ποιον από τους δύο θα συστήνατε Iwata Revolution HP BCR 0.5 ή Iwata Eclipse HP-BCS 0.5 είναι και οι δύο κάτω δοχείο , διπλής λειτουργίας και αλλάζουν τα μπεκ με μικρότερα 0,3 για μελλοντικά.? Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω δ/νση κατ/τος για να σας βοηθήσω να μην ψάχνετε .
    Για τη χρήση που θέλεις, θα πας στην Eclipse σειρά. Πέραν της λαβής που σου δίνει τη δυνατότητα να τον ξεμπουκώνεις ευκολότερα  όπως περιέγραψα νωρίτερα (και που προσωπικά με έχει βολέψει πολύ), το nozzle είναι σχεδιασμένο για χρήση βαρέων υλικών, όπως τα χρώματα αυτοκινήτου.

     Αν δεν κάνω λάθος τους Iwata φέρνει ο Plastimodelisimo στην Ιπποκράτους. Μάλιστα οι τιμές του είναι ανταγωνιστικές σε σχέση με αυτές του net και επίσης διαθέτει και ανταλλακτικά.

    Αν όντως σε βοήθησα, χάρηκα!

     Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Γιώργος Στρατάκης
    ironda19
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 58


    « Απάντηση #13 στις: Σάββατο, 23 Μάρ 2013, 14:58:10 »

    ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΒΟΗΘΗΣΕΣ.
    Μόνο που διέθεσες από το χρόνο σου για να διαβάσεις και να απαντήσεις μου φτάνει. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ παραπάνω .Και ειλικρινά εύχομαι διαβάζοντας άλλα μέλη τα δικά μου λάθη και τις απαντήσεις σας,  να βοηθηθούν στις δικές τους εργασίες .Τους iwata εκεί τους είδα στο Plastimodelisimo και οι τιμές του πολύ καλές.
    Καταγράφηκε

    Βαγγέλης
    aiamec
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7


    « Απάντηση #14 στις: Τρίτη, 9 Απρ 2013, 10:12:04 »

    Φιλαράκι  ...  το βασικό σου λάθος είναι ότι χρησιμοποιείς αερογραφο  ...  Εκπληξη
    Στην επιφάνεια που βάφεις η καλύτερη λύση είναι δυο πιστολιές από ένα φανοποιείο  .. βερνίκι και τέλος  ...

    Αν σώνει και καλά θες να το κάνεις  ... θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις αερογραφο με πολύ χοντρή γραμμή (0,7-1,5 μπεκ) και χρώμα με πολύ ψιλό κοκο .... το χρώμα μονής που ανέφερες είναι για μπεκ 2,5 και πάνω ...

    Στον BADGER 200NH το μπεκ είναι 0,76 !!!
    Καταγράφηκε
    ironda19
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 58


    « Απάντηση #15 στις: Τρίτη, 9 Απρ 2013, 12:40:16 »

    Σε υπερ ευχαριστώ.Το κατάλαβα λίγο αργά. Αν όμως έβαφα με διπλής θα ήταν καλύτερα ?
    Καταγράφηκε

    Βαγγέλης
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.064


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #16 στις: Τρίτη, 9 Απρ 2013, 14:34:39 »

    Εγώ, πάντως, έχω καταλήξει σε ηλεκτροστατική βαφή, συνονόματε.

    (sorry για το offtopic)


    * DSC04252 (Small).JPG (24.51 KB, 364x480 - εμφανίστηκε 281 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    ironda19
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 58


    « Απάντηση #17 στις: Τρίτη, 9 Απρ 2013, 15:41:24 »

    Βαγγέλη κουκλί το δικό σου . Πόσο σου πήγε η ηλεκτροστατική ?
    Περίμενα πιο πολλά από το αποτέλεσμα του δικού μου αλλά αρκούμαι προς το παρόν στο αποτέλεσμα. Αυτά που ασπρίζουν είναι σκόνες και καθαρίζουν .Ελπίζω όταν τελειώσω να είναι κάπως ικανοποιητικό το αποτέλεσμα αισθητικά  ,  γιατί ηχητικά τουλάχιστον είναι super.

    Αλλά δεν βλέπω να τελειώνω , γιατί τώρα κόλλησα με την προσπάθεια για αγορά του γνωστού mini titan e325 της   Thunder Tiger . Δεν υπάρχει πουθενά διαθέσιμη η συναρμολογημένη έκδοση στην Ελλάδα. (Εκτός θέματος μην με παρεξηγείτε  ).



    * 2AT.jpg (88.12 KB, 648x484 - εμφανίστηκε 276 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Βαγγέλης
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.064


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #18 στις: Τρίτη, 9 Απρ 2013, 15:52:06 »

    Βαγγέλη κουκλί το δικό σου . Πόσο σου πήγε η ηλεκτροστατική ?
    ...

    Είναι πολλά χρόνια... Νομίζω γύρω στα 20€

    Καλή συνέχεια
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    ironda19
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 58


    « Απάντηση #19 στις: Τρίτη, 9 Απρ 2013, 19:03:08 »

    Ευχαριστώ Βαγγέλη
    Καταγράφηκε

    Βαγγέλης
    Σελίδες: 1 2 [Όλοι]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΒΑΨΙΜΟ ΛΑΜΑΡΙΝΑΣ
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.043 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.