Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.439 Beiträge in 12.383 Themen von 6.240 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Sonntag, 5 Mai 2024, 20:51:48

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Sonntag, 5 Mai 2024, 20:51:48

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6240
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304439
    Themen insgesamt: 12383
    Heute online: 208
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 2
    Gäste: 171
    Gesamt: 173
    Themavorwähler

    Seiten: 1 ... 31 32 33 [34] 35 36 37 ... 46     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό  (Gelesen 350644 mal)
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Antwort #495 am: Montag, 18 Feb 2008, 21:04:10 »

    Πάνο το Solidworks είναι καταπληκτικό πρόγραμμα! Με πρώτη ματιά είναι χάος αλλά εάν ακολουθήσεις τα πολύ καλά tutorials που το συνοδεύουν θα είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις σε μερικές ώρες! Δεν βλέπω την ώρα να ξεκινήσω να φτιάχνω τα τασάκια μου
    Το ξερω οτι ειναι φοβερο προγραμμα γι'αυτο σου ειπα οτι μου κανει εντυπωση.Να φανταστεις οτι εγω δουλευω το Rhinoceros και ακομα δεν ξερω να κανω τρισδιαστατα αντικειμενα(σημειωση,οχι απλα γεωμετρικα σχηματα αλλά καμπυλες και πολυπλοκες γεωμετριες).
    Αγγελια:
    "Πωλουνται CNC τασακια σχεδιασμενα στο solidworks.Ακριβεια +/- 0.10mm.Στερεωστε το τσιγαρο σας σιγουρα..."
     laugh
    Gespeichert

    Αίεν Υψικρατείν
    vroutzounis
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 5


    « Antwort #496 am: Dienstag, 19 Feb 2008, 19:02:20 »

    Γεια σε ολους σας. συγχαρητηρια για το παθος σας. Παρακολουθω το φορουμ απο τοτε που ηταν μολις 1-2 σελιδες αλλα ακομα δεν μου εχουν λυθει καποιες αποριες ωστε να ξεκινησω και εγω με την κατασκευη/συναρμολογηση της δικιας μου CNC φρεζας.
    Προσπαθω καιρο τωρα να καταφερω να ταιριαξω servo moter dc με encoder με driver και controller ωστε να επιτυχω την επιθυμητη ελεγχομενη κινηση τους αλλα ματαια.
    Για παραδειγμα καλο το gecko αλλα δεν κανει για brushless μοτερ ή επισης δεν κανει για AC μοτερ σε περιπτωση που επιλεξω αυτη την οδο.
    Μια αλλη ερωτηση ειναι, αν μαζεψω διαφορα μοτερ και διαφορα drivers απο ebay, με controller τι γινεται?
    Μπορουν να συνεργαστουν επιτυχως;
    Gespeichert
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 114



    « Antwort #497 am: Dienstag, 19 Feb 2008, 19:39:16 »

    Έχεις δίκιο vroutzounis τα gecko δεν λειτουργουν με brushless μοτερ και ούτε συζήτηση για AC μοτέρ, τουλάχιστον επί του παρόντος. Όσον αφορά τον controller που χρειάζεται να κινήσει τα μοτέρ σου και τα γενικώς τα driver των μοτέρ, οποιαδήποτε λύση κάνει. Δηλαδή οι controllers που κυκλοφορούν στο ευρύτερο εμπόριο μπορούν να χρησιμοποιήθουν ανεξαρτήτως, εάν χρησιμοποιείς stepper or servo driver, είτε είναι ac or dc motors, γιατί ο controller γενικώς δίνει σήματα ή παλμούς εάν θέλεις στα driver για να κινηθούν τα μοτέρ εν γένει.

    Γνώμη μου είναι να κινηθείς προς το παρόν με βηματικούς κινητήρες να μάθεις την αρχή και μετά προχωράς και σε επόμενα βήματα. Μην τα πλέκεις στο μυαλό σου. Λύσεις υπάρχουν πολλές, οπότε δεν έχεις πρόβλημα για το ποιά θα διαλέξεις.

    Προσπαθω καιρο τωρα να καταφερω να ταιριαξω servo moter dc με encoder με driver και controller ωστε να επιτυχω την επιθυμητη ελεγχομενη κινηση τους αλλα ματαια.   


    Δεν μπορώ να καταλάβω που έχεις το πρόβλημα. Ο encoder συνδέεται σχετικά εύκολα πάνω στο μοτέρ. Το μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω τι μοτέρ είναι αυτό και με τι driver προσπαθείς να το ενώσεις. Επίσης τι controller χρησιμοποιείς; Δώσε πιο πολλές εξηγήσεις για να καταλάβουμε και κάτι παραπάνω μήπως και σε βοηθήσουμε περισσότερο στο πρόβλημα σου.

    Γεια σας και ευχαριστώ για thn βοήθεια, τελείωσα με τα σχέδια και ελπίζω ότι μέχρι το τέλος της εβδομάδας να τελειώσω και με την κοπή του μετάλλου.
    Πάνο το Solidworks είναι καταπληκτικό πρόγραμμα! Με πρώτη ματιά είναι χάος αλλά εάν ακολουθήσεις τα πολύ καλά tutorials που το συνοδεύουν θα είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις σε μερικές ώρες! Δεν βλέπω την ώρα να ξεκινήσω να φτιάχνω τα τασάκια μου


    Περιμένουμε εξελίξεις από το μέτωπο των κατασκευών. Τασάκια με κοπή cnc.  laugh laugh laugh
    Ωραίος!!! Thumbs up Προχώρα και που ξέρεις μπορεί να βρεις και πελατεία. laugh laugh
    Gespeichert

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Antwort #498 am: Mittwoch, 20 Feb 2008, 03:36:02 »

    Ολοι οι "απλοι" controllers βγαζουν δυο σηματα.Το step και το direction.Αυτα ειναι οτι χρειαζεσαι για να οδηγησεις ενα driver για μοτερ.Εννοειται και πως το gecko δεν κανει για brushless oυτε για AC.Tα Geckos ειναι πολυ καλα σε αυτο που κανουν,δεν ειπαμε οτι μπορεις να οδηγησεις οτι μοτερ θες.Μαζι με το γαιδουρι και το σαμαρι  Wink Μια απορια...Που βρηκες Brushless AC mοτερ?
    Εκτος και αν τα πληρωσες μια περιουσια...Τι εταιρεια ειναι?Parker?
    Περισσοτερες πληροφοριες θα βοηθουσαν.
    Gespeichert

    Αίεν Υψικρατείν
    vroutzounis
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 5


    « Antwort #499 am: Mittwoch, 20 Feb 2008, 13:38:36 »

    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
    Ενα παραδειγμα ειναι αυτα μοτερ της Yaskawa με 179$ δηλαδη 120 ευρω τα οποια δεν βρισκω υπερβολικα.

    http://cgi.ebay.com/G37380-Three-Yaskawa-SGM-02B312B-AC-Servo-Motors_W0QQitemZ330212486074QQihZ014QQcategoryZ78195QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

    Για να τα οδηγησω πρεπει να βρω τα δικα τους drivers(αυτα που προτινει η Yaskawa) ή υπαρχει καποια αλλη λυση;

    Οσο για τα σερβο, ειμαι της γνωμης οτι αν ειναι να μπεις στο κοπο να φτιαξεις κατι ας το κανεις οσο καλυτερο μπορεις.(Οσο αφορα την ακριβεια κινησης και το repeatability)
    Gespeichert
    vroutzounis
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 5


    « Antwort #500 am: Mittwoch, 20 Feb 2008, 14:23:58 »

    δεν ειναι παραδειγμα πια. τα αγορασα οποτε ελπιζω να με βοηθησετε να τα κανω να δουλεψουν. Huh
    Gespeichert
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Antwort #501 am: Mittwoch, 20 Feb 2008, 20:27:50 »

    Καλη αγορα!!!
     Thumbs up
    Πρεπει να βρεις και drivers γι αυτα!!!!  laugh
    Φρεζα εχεις?
    Gespeichert

    Αίεν Υψικρατείν
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 114



    « Antwort #502 am: Mittwoch, 20 Feb 2008, 23:56:58 »

    Την καλησπέρα μου σε όλους του Forum.

    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
    Ενα παραδειγμα ειναι αυτα μοτερ της Yaskawa με 179$ δηλαδη 120 ευρω τα οποια δεν βρισκω υπερβολικα.

    http://cgi.ebay.com/G37380-Three-Yaskawa-SGM-02B312B-AC-Servo-Motors_W0QQitemZ330212486074QQihZ014QQcategoryZ78195QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

    Για να τα οδηγησω πρεπει να βρω τα δικα τους drivers(αυτα που προτινει η Yaskawa) ή υπαρχει καποια αλλη λυση;


    Φίλε vroutzounis υπάρχουν πολλές απαντήσεις στην ερώτηση σου. Ναι μπορείς να κινήσεις τα μοτέρ σου και με άλλα driver. Αφού το μοτέρ απλά δέχεται σήματα από το driver για να κάνει τις λειτουργίες του. Τώρα εάν γνωρίζεις ποιά είναι η συνδεσμολογία του μοτέρ σου είσαι εν δυνάμει ανεξάρτητος να επιλέξεις όποιο driver θελήσεις. Δυστυχώς τα AC μοτέρ έχουν μια ιδιατερότητα, θέλουν να ρυθμίσεις τα driver σωστά για να έχεις την επιθυμητή λειτουργία, πράγμα που απαιτεί γνώσεις ηλεκτονικού και προγραμματιστή παράλληλα. Είναι κοινώς δύσκολα στην ρύθμιση τους (όχι και ακατόρθωτη κιόλας Χαμόγελο).

    Γνώμη μου είναι να αποτανθείς στην εταιρεία και να αγοράσεις από εκεί τους drivers για να σου πουν και την συνδεσμολογία και πως να τα ρυθμίσεις. Αυτό γιατί μόνος σου θα μπλέξεις. Έτσι και αλλιώς τα driver το ένα έχει γύρω στα 500 ευρώ περίπου, οπότε δεν νομίζω να ριψοκινδυνεύσεις να αγοράσεις άλλα driver και στο τέλος δεν θα ξέρεις τι να κάνεις. Μια άλλη λύση είναι να βρεις κανένα φίλο προγραμματισή-ηλεκτρονικό για να σε βοηθήσει στις ρυθμίσεις.


    Οσο για τα σερβο, ειμαι της γνωμης οτι αν ειναι να μπεις στο κοπο να φτιαξεις κατι ας το κανεις οσο καλυτερο μπορεις.(Οσο αφορα την ακριβεια κινησης και το repeatability)


    Έχεις δίκιο. Τι μπορώ να πω, όταν ο "άλλος" έχει δίκιο σε κάτι το οποίο είναι και το σωστό δεν έχω παρά να του προτείνω να συνεχίσει τον αγώνα του. Βέβαια εγώ, όπως κα ο Πάνος επιλέξαμε dc μοτέρ για να μην κάνουμε και την ζωή μας δύσκολή από την αρχή. Αμ, τι νομίζεις, δεν ξέρω ότι τα AC είναι και τα καλύτερα;!  Thumbs up Έλα όμως που δεν έχω ασχοληθεί με αυτά και γνωρίζω, ότι γνωρίζεις και εσύ vroutzounis. Άμα τελειώσω με την εδώ κατασκευή λέω να ασχοληθώ και με αυτά.

    Μια μικρή βοήθεια στο παρακάτω linkάκι.
    http://www.yaskawa.com/site/dmservo.nsf/(DocID)/TKUR-72JPRS/$File/Sigma%20SGDB-AM%20User's%20Manual%20SIE-S800-16.3.pdf

    Αυτά προς το παρόν, περιμένω νέα σου. Wink
    Gespeichert

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    iontours
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 77


    « Antwort #503 am: Donnerstag, 21 Feb 2008, 00:56:18 »

    Καλησπέρα σας,
    Διαβάζω για τα μοτερ της Yaskawa από το ebay. Αν κοιτάξετε τις φωτογραφίες στο ebay θα δείτε ότι είναι μόνο 0,637 Νm σε δύναμη (ΟΚ, ροπή). Πιστεύω ότι είναι πολύ μικρά για οποιαδήποτε κατασκευή ρούτερ ή μετατροπή milling machine.
    Τα μοτέρ βγάζουν 3000rpm. Αν βάλεις μείωση με τροχαλίες 1/3 θά έχεις δύναμη αρκετή αλλά τότε η ταχύτητα είναι ίδια με απλά steppers motors, που έχουν και πολύ απλούς και φτηνούς drivers.
    Φίλε vroutzounis δεν τα γράφω αυτά για να σε στεναχωρίσω, αλλά θα ήθελα να ακούσω για την αποτελεσματικότητα αυτών των μοτέρ. Σίγουρα AC Servo ακούγονται καλά, αλλά εγώ χρησημοποιώ 1,8Νm βηματικούς στο ρούτερ μου και καποιες φορές ανησυχώ για το αν θα τελειώσουν τη δουλειά χωρίς να χάσουν βήματα.

    Οι υπόλοιποι τί μοτέρ χρησιμοποιήτε? Πόσα Νm , Volt, Ampere, max traverse speed?

    Στο ρούτερ μου έχω 1,8Nm, 2,1Ampere, 32Volt, 1200 steps per sec(half steps)
    Στο μηχάνημα που κόβει φελιζολ έχω 1Nm , 2 Ampere, 32 volt, 1600-1800 steps per sec (half steps)
    Gespeichert

    Σπύρος Βασιλάκης
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Antwort #504 am: Donnerstag, 21 Feb 2008, 05:35:17 »

    εγώ χρησημοποιώ 1,8Νm βηματικούς στο ρούτερ μου και καποιες φορές ανησυχώ για το αν θα τελειώσουν τη δουλειά χωρίς να χάσουν βήματα.

    Εγω παντως δεν ανησυχω αν θα χασουν βηματα τα μοτερ μου!!!  laugh
    1.8 Nm, αυτο ειναι holding torque ή continuous torque,Ωεω???
    Οταν λες traverse speed εννοεις Rapids (G00)?
    To traverse speed σε τι μοναδα, SPS,mm/min?
    Φιλε Iontours,τα 1200 και 1800 SPS ειναι τα rapid σου?
    « Letzte Änderung: Donnerstag, 21 Feb 2008, 05:46:58 von The machinist » Gespeichert

    Αίεν Υψικρατείν
    iontours
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 77


    « Antwort #505 am: Donnerstag, 21 Feb 2008, 12:31:00 »

    Καλημέρα σε όλους. Φίλε machinist, δεν κοιμάσαι εσύ? (απάντηση 05:35 !!!) 1,8Nm είναι holding torque. Traverse 'ειναι το G00 (rapids) και αναφέρω 1200 και 1800 half steps per second. αυτές είναι οι maximum ταχύτητες σε rapids που δεν χάνω steps.
    Gespeichert

    Σπύρος Βασιλάκης
    vroutzounis
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 5


    « Antwort #506 am: Donnerstag, 21 Feb 2008, 12:46:26 »

    Kαταρχην, τα μοτερ εχουν μεγιστη ροπη τα 2 ΝΜ αν και οχι για συνεχη χρηση καθως και οριο περιστροφης τις 4500 rpm. Δεν σκοπευω να χρησιμοποιησω τροχαλιες για τι δεν θελω να εισαγω backlash στο συστημα.
    Το πρωτο driver το βρηκα 79 $.
    Υπαρχουν ομως δυο ειδων. Ενα που δινει εμφαση στην ταχυτητα/ροπη και ενα στην θεση(position).
    ποια η διαφορα τους?

    οσο αφορα την φρεζα, δεν εχω αλλα δεν με προβληματιζει τοσο οσο τα ηλεκτρονικα.
    οποτε και αποφασισα ισωσ παραδοξα να ξεκινησω λιγο αναποδα.
    Gespeichert
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 114



    « Antwort #507 am: Donnerstag, 21 Feb 2008, 22:39:28 »

         Έτσι ξεκίνησα και εγώ περίπου. Στα μισά της κατασκευής των ηλεκτρικών (πλακέτες, διακόπτες, κουμπάκια, καλώδια, σύνδεσμοι κτλ), αποφάσισα να φτιάξω την μηχανή την οποία είχα σχεδιάσει στον υπολογιστή. Μετά βέβαια από σχετική συνομιλία και παρότρυνση (βλέπε παραπάνω, ακούει στο όνομα Πάνος) αποφάσισα να πάρω μια φρεζούλα για να την μετατρέψω και στη συνέχεια πάνω σε αυτή να φτιάξω το δικό μου μηχάνημα και τα διάφορα εξαρτήματα που πιθανόν να χρειαστώ για αυτή την κατασκεύη. Grin buck2

    Υπαρχουν ομως δυο ειδων. Ενα που δινει εμφαση στην ταχυτητα/ροπη και ενα στην θεση(position).
    ποια η διαφορα τους?


    Δεν το ήξερα αυτό, δηλαδή ότι υπάρχουν δυο είδη servo driver, καθώς πίστευα ότι δίνει την ταχύτητα και την ροπή, αλλά παράλληλα έχει και τον έλεγχο της θέσεως. Θα το ερευνήσω και θα σου πω περισσότερα επ' αυτού, όταν μάθω σχετικά με αυτά τα δυο είδη. worry buck2

    Πάντως ασχέτως  των δυο θα έλεγα ότι να επιλέξεις την δεύτερη επιλογή. Τώρα έτσι και αλλιώς το ένα το πήρες, οπότε απομένουν μόνο άλλα δυο. laugh laugh

    Η συνέχεια έπεται..... laugh Thumbs up
    Gespeichert

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Antwort #508 am: Freitag, 22 Feb 2008, 00:04:25 »

    Γεια σας παιδια!
    Να αρχισουμε να βαζουμε καποια πραγματα σε σειρα?Θα μιλησω και μεσα απο αυτα που εχω διαβασει/δει και μεσα απο την εμπειρια μου επι πρακτικης πανω σε κοπες κλπ.Καταρχην να αναφερθω στο θεμα των μοτερ που εθιξε ο iontours και επειτα θα αναφερθω σε αυτα που λεει ο vroutzounis.Φιλε Iontours ελπιζω να εχεις καταλαβει οτι καλως ή κακώς τα servos ειναι κατα πολυ ανωτερα απο τους βηματικους κινητηρες.Δεν το λεω αυτο βεβαια επειδη εχω servo κλπ(δεν ειμαστε παιδια πλεον να καυχιομαστε).Φανταζομαι απο την ερευνα που θα εχεις κανει θα εχεις δει τους λογους για τους οποιους το servo υπερεχει του βηματικου κινητηρα.Να τους υπενθυμισω ενα λεπτο?Ο βηματικος κινητηρας εχει πολυ καλη ροπη στις χαμηλες στροφες λογω του οτι τα πηνια προλαβαινουν να "κρατησουν/απωθησουν"(ειπα με δυο λεξεις την αρχη λειτουργιας τους,χωρις να μπω σε λεπτομερειες) τον ροτορα σε ενα συγκεκριμενο σημειο.Οσο ανεβαζουν στροφες ομως αρχιζουν να χανουν την ροπη τους λογω του οτι σε πολλες στροφες τα πηνια ΔΕΝ προλαβαινουν να κρατησουν/απωθησουν τον ροτορα με αποτελεσμα να πεφτει η ροπη του.Αφηστε που οι βηματικοι κινητηρες εχουν προβληματα ασταθειας/ταλαντωσης στο μεσο φασμα λειτουργιας τους.Και την συνδεσμολογια που την πας,ειναι λιγο σπαζοκεφαλια!!Τα ειπα λιγο χοντροκομμενα για να μη φαω ολοκληρες σειρες.Το διαγραμμα ροπης απο την αλλη ενος servo παραμενει σταθερο και στις υψηλες στροφες αυξανεται ελαχιστα!Αλλο σημαντικο σημειο αξιο παρατηρησης ειναι οτι τα steppers ζεσταινονται κατα πολυ,ισως και καποιες φορες να μην μπορεις να τα ακουμπησεις.Τριτον,τα servo εχουν το ΑΤΟΥ του Encoder(αλλιως δεν θα δουλευαν κιολας,αυτο ειναι που τα κανει "servo")
    αυτο ειναι καλο για τους χιλιοειπομενους λογους.Οχι πως δεν μπορεις να προσαρμοσεις encoder σε βηματικο κινητηρα,αλλα ελα που ειναι λιγο δυσκολο να βρεις driver για βηματικο με εισοδο για encoder σε προσιτη τιμη.Και γιατι να το κανεις αλλωστε?Το θετικο των βηματικων κινητηρων ειναι η τιμη τους και του οτι υπαρχει τεραστια ποικιλια σε μεγεθη,ροπες κλπ.Να ξεκαθαρισω κατι εδω.Δεν αφοριζω τους βηματικους και οντως καποια στιγμη για μια κατασκευη που θα κανω,θα τους χρησιμοποιησω,απλα να ξεκαθαριζουμε τα πραγματα και να ξερουμε τι ζηταμε απο το καθε εξαρτημα!
    Φιλε Iontours,ειδες οτι εχει διαφορα η συνεχης ροπη με την ροπη συγκρατισης?Ειδες οτι τα 0,637 ειναι συνεχης ροπη και απ'οτι ειπε και ο vroutzounis το servo φτανει τα 2 νιουτομετρα σε ροπη συγκρατισης και λογικο για μοτερ τετοιου μεγεθους.Επρεπε να σε υποψιασει το μεγεθος τους για να μην βγαλεις βιαστικο συμπερασμα!
    Αλλο ενα που πρεπει να δεις οταν λες για το κατα ποσο εχει διαφορα ενας βηματικος με ενα servo στο θεμα των Rapids (G00).Θα στο πω με δυο τιμες.Εσυ εχεις Rapids 1800,αντε 2000 S.P.S. χωρις να χανεις βηματα, εγω με μαζα μασιφ μαντεμιου και στους τρεις αξονες(ελπιζω να εχεις δει φωτο πως ειναι η φρεζα)εχω 23.000 S.P.S. στον Ζ και 25.000 σε Χ και Υ.Οσο για τα steps(βηματα)δεν ανησυχω γιατι τα μετραει ο encoder "ενα προς ενα"  Wink
    Και απο την αλλη επειδη ξερω οτι στο αποτομο σταματημα δεν υπαρχει περιπτωση να μην χαθουν βηματα(το drive δικαιολογει +/-128 steps πριν ερθει σε κατασταση fault το servo)εχω ρυθμισει ετσι την καμπυλη επιταχυνσης ωστε στο τελος των βηματων να υπαρχει μια προηγουμενη επιβραδυνση ωστε να προλαβει το drive να σταματησει στα "εντεταλμενα" βηματα.Και για να μιλησουμε με νουμερα,απο το setup βιδας 5mm/rev και της 2:1 μειωσης το μηκος των 128 βηματων αντιστοιχει σε σφαλμα 0.32mm(0.0025mm που ειναι το resolution ενος step επι 128),πραγμα το οποιο δεν συμβαινει ποτε.Εχω υπολογισει κατα προσεγγιση οτι το overshot του Encoder με την καμπυλη επιβραδυνσης που εχει αντιστοιχει σε 10 βηματα ή αλλιως σε 0.025 mm σφαλμα.Πολυ καλο για τα δεδομενα μου.
       Iontours δεν θελω να φανει οτι "σου την λεω" απλα ξεκαθαριζω το τοπιο!
    Φιλε vroutzouni μην αγχωνεσαι για backlash εαν βαλεις μειωση(εως 2:1,μην το παρακανεις).Και γω στην αρχη εψαχνα για oldham couplers(εαν εχεις κανει τις "ψαχτικες" σου θα σου ειναι γνωστη η ονομασια αυτη Wink ) zero backlash κλπ, κλπ, κλπ.
    Εαν ο ιμαντας που παρεις με τα αντιστοιχα ραουλα του ειναι καλος τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις τζογο λογω κενου.Ο μονος τζογος που μπορεις να εχεις ειναι λογω τανυσης του ιμαντα και το ποσο "λαστιχαρει".Βεβαια εδω να σου πω εκ πειρας οτι ποτε δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα τζογου στο συγκεκριμενο σημειο(μετρημενο με dial indicator).
    Μην ψαρωνεις με αυτα που γραφουν στο internet για να αποφευγετε τους ιμαντες κλπ.Δεν θα σου πω ψεμματα,ειναι καλυτερο να βαλεις Zero Backlash coupling,γιατι θα χαθει ακομα και αυτος ο απειροελαχιστος τζογος των ιμαντων(σε παω γιατι εισαι ψειρας σε αυτα τα θεματα σαν και μενα!),αλλα θα πληρωσεις αυτο το τιμημα με το οτι θα πρεπει να εισαι ακριβης στην τοποθετηση των μοτερ γιατι τα couplers οσο και να συγχωρουν καποια σφαλματα τοποθετησης ειτε σε θεμα θεσης ειτε σε θεμα αξονικης παρεκκλισης,πρεπει να εισαι μεσα στις προδιαγραφες τους για να επιτυχεις το πολυποθητο "Zero Backlash".Παραδειγμα?Οταν σου λεει οτι εχεις Maximum misalignment:Parallel=0.10mm, Axial=0.05mm, Angular=0.5 degree
    ΘΑ ΠΑΙΔΕΥΤΕΙΣ ΠΟΛΥ να τις φτιαξεις,να τις πας σε μηχανουργο να στις φτιαξει? Απο πανω με το δικανο,εκατοστο λαθους και ντουφεκια!!!  laugh Οποτε ριξε λιγο νερο στο κρασι σου,οπως εκανα εγω οταν ειδα την προκληση προ των πυλων και σκεψου ακομα την ευκολια τοποθετησης με ιμαντα,ισως και 1:1,δεν χρειαζεται παντα μειωση!
    Να σου πω και το αλλο?Ευλογα ο τζογος στον ιμαντα εμφανιζεται οταν εχει φορτιο η κοπη!Μερικες φορες δεν παιζει ρολο το ποσο καλα δεμενο μηχανημα εχεις,παιζει ρολο και το πως κοβεις.Γι'αυτο παντα στις κατεργασιες υπαρχει το ξεχοντρισμα,το προφινιρισμα και το φινιρισμα.Τι θελω να πω?Δεν θελει κοπο,θελει τροπο.Δηλαδη παιρνεις τα χοντρα με βαριες/βαθιες κοπες και στο τελος εχεις αφησει ενα 0.30 mm το οποιο θα το παρεις με το φινιρισμα και εννοειται χωρις φορτιο,απωλεια βηματων και ακριβειας!Θελει και λιγο πονηρια το θεμα!Εχετε δει εκεινη την πινακιδα που γραφει:
    "THIS MACHINE HAS NO BRAIN,USE YOUR OWN"
    Τωρα οσο για τα drivers που βρηκες,πες μας το λινκ να τα δουμε γιατι μου φαινεται λιγο υποπτο αυτο το "εμφαση σε".
    Παντως η αγορα σου ηταν ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ αν και λιγο ριψοκινδυνη γιατι τα μοτερ ηταν "SOLD AS IS" και ως υπευθυνος χρηστης του eBay θα επρεπε να ξερεις τι κινδυνους κρυβει αυτο.Αν και ειδα οτι εχεις 0 αξιολογηση οποτε πρεπει να εισαι νεος στον χωρο του eBay.Θελει προσοχη στο τι αγοραζεις και να διαβαζεις οτι γραμμη κειμενου υπαρχει,για να μην την πατησεις.Το eBay ειναι ΥΠΕΡΟΧΟ και εχω βρει αρκετα εξαισια πραγματα εκει,αλλα θελει προσοχη!
    Αφου πηγες κατευθειαν στα βαθεια (Βrushless AC servos),κερδισες τον σεβασμο  μου,ελπιζω να μη με απογοητευσεις με κατι λιγοτερο απο Precision Ground THK Ballscrews!!!Το ξερεις οτι αυτα ειναι τα μοτερ που χρησιμοποιουν και τα μεγαλυτερα θηρια στον χωρο των μηχανουργικων!
    Τωρα οσο για την συνδεσμολογια τους,τι encoder εχουν κλπ.Αυτο θελει ψαξιμο γιατι δεν εχω ασχοληθει με τετοια καλωδιωση,αλλα σιγουρα θα βρεθει λυση!

    ΠΛΕΟΝ,ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΠΑΝΟΥ ΤΑ ΓΕΝΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!!!
    (αν και αυτο παιρνει συζητηση)


    * ssetup.JPG (46.86 KB, 481x510 - angeschaut 769 Mal.)
    « Letzte Änderung: Freitag, 22 Feb 2008, 00:24:22 von The machinist » Gespeichert

    Αίεν Υψικρατείν
    iontours
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 77


    « Antwort #509 am: Freitag, 22 Feb 2008, 01:19:06 »

    Καλησπέρα,
    Machinist ή αν μου επιτρέπεις, Πάνο (εγώ είμαι Σπύρος ) σε βρίσκω πολύ διαβασμένο στο θέμα CNC. Μην ανυσηχείς, απλώς συζητάμε εδωπέρα και δεν αισθάνομαι ότι μου την λές. laugh laugh . 'Οταν ξεκίνησα με τα cnc πριν από μερικά χρόνια ήθελα απλώς κάτι φτηνό και πρακτικό για να κόβω τα ξύλα για τα αεροπλάνα μου. Και ακόμα αυτό θέλω. πιστεύω ότι και οι περισσότεροι σ'αυτό το site  το ίδιο θέλουν . Για αυτό επιμένο στα steppers και στις φτηνές λυσεις και κατασκευές. Σίγουρα καταλαβαίνω ότι τα servos είναι ανώτερα και ταχύτερα αλλά για να κόβω μπάλσα και φελιζολ αντε και λιγο κάρμπον καμια φορά, είμαι αρκετά ικανοποιημένος από τα μηχανήματά μου. Πραγματικά θαυμάζω αυτή τη φρέζα που έχεις φτιάξει και ώρες ώρες ζηλεύω να μετατρέψω και την δικιά μου φρέζα σε cnc. ¨ομως για να κόβεις ψαράκια και καθρέφτες για μηχανές ένα απλό ρούτερ είναι αρκετό, ακόμα και με ακρίβεια 0,1mm.

    Σύμφωνα με αυτά που γράφεις έχεις βημα στο ballscrew 5mm και 400steps/mm άρα έχεις microstepping 2000 steps/revolution άρα δεν έχεις πραγματικά 25000 SPS αλλά 2500 οπότε δεν είναι και τοσο μεγάλη η διαφορά με τους βηματικούς. Από ότι διαβάζω τα servos είναι συνήθως δύο με τρείς φορές πιο γρήγορα από τουε βηματικούς οπότε π΄ρεπει να έχεις πολύ καλά μοτέρ.

    Επέτρεψέ μου να επειμένω ότι τα servo του φίλου vroutzouni είναι λίγο μικρά. Συνήθως τα μοτέρ γράφουν ροπή συγκράτησης και εν τέλει αυτή είναι που μας ενδιαφέρει γιατί όταν το ρούτερ κόβει κάτι το κάνει με πολύ μικρή ταχύτητα και όχι σε G00. Ειλικρινά ελπίζω να έχω λάθος

    Ερώτηση: Με τους encoder τί γίνεται? Θέλω να βάλω και εγώ αλλά πες μου όταν χάνει το μοτέρ βήματα και ο encoder to δείχνει, τί γίνεται? Πρασπαθεί το πρόγραμμά σου να διορθώσει την κίνηση ή σταματάει την κίνηση τελείως?

    P.S.Please μην νομίσεις τώρα ότι σου την λέω εγώ!!! angel

    P.S.2 Το ρούτερ μου μεγάλωσε και λιαν συντόμως θα μπορεί να κόβει 50*35*8 εκατοστα (Χ*Υ*Ζ) και υπολογίζω ότι η ταχύτητα G00 θα ειναι max 6-8mm/sec. Το καινούργιο μου σασσί είναι σιδερένιο και είναι σχεδόν έτοιμο. Σύντομα θα το βγάλω και φωτογραφία να μου πείτε την γνώμη σας.

    Καληνύχτα
    Σπύρος.
    Gespeichert

    Σπύρος Βασιλάκης
    Seiten: 1 ... 31 32 33 [34] 35 36 37 ... 46     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Moderatoren: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Thema: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.039 Sekunden mit 26 Zugriffen.