Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.541 μηνύματα σε 12.389 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τετάρτη, 22 Μάι 2024, 06:24:07

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τετάρτη, 22 Μάι 2024, 06:24:07

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Χθες στις 23:58]

    [Χθες στις 22:25]

    [Χθες στις 11:27]

    από ilias
    [Χθες στις 01:39]

    από SV 1 BTA
    [Δευτέρα, 20 Μάι 2024, 15:56:36]

    από ptsetsonis
    [Κυριακή, 19 Μάι 2024, 20:24:59]

    από CMarkop
    [Κυριακή, 19 Μάι 2024, 20:15:51]

    από ptsetsonis
    [Κυριακή, 19 Μάι 2024, 12:41:05]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 18 Μάι 2024, 20:47:48]

    από dominicm
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 16:04:34]

    από geoli
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 15:43:43]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304541
    Σύνολο θεμάτων: 12389
    Online σήμερα: 170
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 62
    Συνολικά: 64
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Νεος στον αερομοντελιμο  (Αναγνώστηκε 30510 φορές)
    stauros shadow
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8


    « στις: Σάββατο, 8 Ιούν 2013, 23:28:11 »

    Γεια σας Χαμόγελο  ειμαι κανουργιος στον αερομοντελισμο και μεχρι τωρα ασχολιομουν με τα αυτοκινητα θερμικα και ηλεκτρικα τωρα αποφασησα να ξεκινησω στον αερομοντελισμο με ενα ηλεκτρικο ελικοπτερο και εχω στο μυαλο μου το merlin polaris 400cp  ποια ειναι η γνωμη σας για αυτο το μοντελο θα ηταν καλο για αρχη? ευχαριστω εκ των προτερων
    Καταγράφηκε
    Pilot Haris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 854

    http://www.facebook.com/pilot.haris.5


    « Απάντηση #1 στις: Κυριακή, 9 Ιούν 2013, 00:50:37 »

    Φίλε μου καλώς  ήρθες στην παρέα μας αλλά και στον αερομοντελισμό  Thumbs up. Κατά αρχήν υπάρχουν πολλές επιλογές για να μπεις στον χώρο του ελικοπτέρου. Κατά δεύτερον  κοίτα να προμηθευτείς κανένα SIM για αρχή. Θα σου λύση αρκετά τα χέρια. Βέβαια ο αερομοντελισμός  έχει και τα αεροπλάνα. Και το κυριότερο από όλα ……ότι ελικόπτερο και να επιλέξεις …..κοίτα να μπορείς να βρίσκεις  εύκολα ανταλλακτικά .Αυτό είναι το παν Το ελικόπτερο που αναφέρεις ….εγώ προσωπικά δεν το γνωρίζω. . Μη πληρώσεις ένα ελικόπτερο φτηνά και μετά δεν βρίσκεις ανταλλακτικά. Τότε θα το πληρώσεις ποιο ακριβά  Δάκρυ.
    Καταγράφηκε

    http://www.facebook.com/pilot.haris.5

    Aurora-
    Raptor X50-
    Gemini Multiplex-
    Fun Jet Multiplex-
    Twin Jet Multiplxex-
    Minimoa ArtTech-
    Yak 54 Thunder Tiger-
    DogFighter Multiplex-
    Tucan  Multiplex-
    EasyStar II  Multiplex-
    jimpilot
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318



    « Απάντηση #2 στις: Κυριακή, 9 Ιούν 2013, 02:09:01 »

    Καλησπέρα φίλε μου!
    Πας κατευθείαν στα δύσκολα!!!Το ελικόπτερο είναι ποιό δύσκολο από ένα αεροπλάνο.
    Βέβαια αν αυτό σου αρέσει δεν μου πέφτει λόγος. Δεν το γνωρίζω το ελικόπτερο που λες.
    Καλή Αρχή να έχεις σε ότι και αν ξεκινήσεις! Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Dounis Airfield
    Εκεί πετάμε!
    stauros shadow
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8


    « Απάντηση #3 στις: Κυριακή, 9 Ιούν 2013, 02:30:45 »

    ναι φιλε μου το ξερω απλα σκεφτηκα οτι το ελικοπτερο θα ειναι πιο ανετο σε πιο μικρους χωρους σε σχεση με το αεροπλανο, οχι εσωτερικους απλα πιο μικρους 
    Καταγράφηκε
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318


    HI ALL


    « Απάντηση #4 στις: Κυριακή, 9 Ιούν 2013, 12:00:26 »

    καλος τον.
    οχι αυτο που λες! παρε αυτο  http://www.youtube.com/watch?v=hvEicRXjO4Q
    απλα τελειο για αρχη. Thumbs up
    Καταγράφηκε

    live simply, so other people can simply live!
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 183



    « Απάντηση #5 στις: Κυριακή, 9 Ιούν 2013, 13:11:54 »

    Καλως ορισες.Ο καλυτερος και πιο ασφαλης τροπος για να ξεκινησεις,αν εχεις την υπομονη,ειναι ενας εξομειωτης και μια σοβαρη τηλεκατευθυνση απο εξι καναλια και πανω.Εκει θα μαθεις σε πρωτη φαση τουλαχιστον τα βασικα για ελικοπτερα-αεροπλανα και θα γλυτωσεις πολυ σπασιμο.Με λιγο ψαξιμο στα διαφορα φορουμ μπορεις να βρεις διαφορα μεταχειρισμενα σε πολυ καλη κατασταση.Για εξομειωτη θα σου προτεινα Phoenix ο οποιος εχει και πολλα μοντελα μεσα για αρχαριους.Μια αλλη περιπτωση βεβαια ειναι να εχεις καποιον εμπειρο διπλα σου η καποιο μοντελοδρομιο κοντα απ'οπου θα παρεις πολυ μεγαλη βοηθεια.
    Καταγράφηκε

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    Fer De Lance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 178


    « Απάντηση #6 στις: Κυριακή, 9 Ιούν 2013, 17:54:36 »

    Φίλε, στα ελικόπτερα, όπως και στο ψάρεμα, υπάρχουν δυο τρόποι για να ξεκινήσεις:

    α) Να πάρεις καλαμίδι που σηκώνει βάρος εώς και 250 κιλά ξιφία, με ατσάλινο σύρμα για πετονιά, αγκύστρια άσπαστα, καλάθια και κοφίνια να βάζεις μέσα τα ψάρια, απόχες και γάντζους, ομπρέλες για να μην σε φάει ο ήλιος, μια βάρκα έξι μέτρα με δύο μηχανές, μια 250 άλογα για να πηγαίνεις γρήγορα, και μια 25άρα για λόγους ασφαλείας, τρέιλερ για την μεταφορά της βάρκας, εεεεε... και σιγά μην κουβαλάς το τρέιλερ με το οικογενειακό αμάξι, ένα τζιπάκι είναι απαραίτητο... Μετά ίσως να μην έχεις όρεξη για ψάρεμα.

    ή... β) Να πάρεις μια πετονιά τυλιγμένη σε φελό και λίγο αλευροτύρι για δόλωμα, και να πας να δεις αν σου αρέσει η όλη φάση. Μετά οργανώνεσε σιγά - σιγά.

    Πιο απλά: Να πάρεις κάτι εύκολο, απλό, αντοχής, που να το έχουν πολλοί άλλοι, μικρό, για μέσα στο σπίτι να πετάς και να μαθαίνεις όποτε θες. Να είναι έτοιμο πακετάκι. Ας μην έχει την καλύτερη τηλεκατεύθυνση του κόσμου, άμα σου αρέσει το άθλημα, θα πάρεις μια άλλη μετά. Για να γλυτώσεις δηλαδή 30 ευρώ από μια τηλεκατεύθυνση απλοϊκή, θα πληρώσεις 200 για να πάρεις μια άλλη, που ούτε πρόκειται να καταλάβεις ποτέ τι διαφορά έκανε στο ελικόπτερό σου σε σχέση με αυτήν των 30 ευρώ. Μικρό ελικόπτερο θα πάρεις άλλωστε, δεν θα σηκώσεις chinook για να πεις ότι παίζει τόσο ρόλο.

    Όλες οι απόψεις είναι υποκειμενικές, δεν γνωριζόμαστε προσωπικά ώστε να ξέρουμε την ιδιοσυγκρασία του καθενός, τα οικονομικά του κλπ κλπ κλπ....

    Μην πάρεις τρικάναλο ελικόπτερο με τίποτα. Επίσης μην πάρεις διπλοέλικο (co-axial), είναι πεταμένα λεφτά και χρόνος.

    Ένα e-flight blade msrX είναι μιά πάρα πολύ καλή επιλογή, και υπάρχουν ανταλλακτικά στην Ελλάδα.

    Η nine eagles βγάζει επίσης ωραία μικρά ελικοπτεράκια για αρχάριους.

    Το WLtoys V911 είναι επίσης ένα πολύ καλό ελικόπτερο για αρχή, σε απίστευτη τιμή και τζάμπα ανταλλακτικά, αλλά δεν ξέρω αν το φέρνει κάποιος στην Ελλάδα. Από εξωτερικό με 35 ευρώ το πέρνεις μαζί με τηλεκατεύθυνση (απλοϊκή, αλλά δεν θα την μοιρολογήσεις άμα χαλάσει).

    Καταγράφηκε
    tanfoglio
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 431



    « Απάντηση #7 στις: Κυριακή, 9 Ιούν 2013, 18:02:52 »

    Καλώς ήρθες και από μένα. O Pilot Haris, τα είπε όλα. Ειδικά για αρχάριο χρειάζεται Ε/Π με πολλά! ανταλλακτικά πολύ (!) εύκολα προσβάσιμα. Και ένας εξομειώτής απαραίτητος. Για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται. Ένας αρχάριος μπορεί να πετάξει ένα αεροπλάνο. Ο ίδιος αρχάριος όμως το μόνο που θα κάνει με το ελικόπτερο, είναι να το πετάξει...αλλά στα σκουπίδια...
    Θέλει δουλίτσα, τα παιδιά σου έχουν προτείνει σωστές λύσεις

    Γιώργος
    Καταγράφηκε
    stauros shadow
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8


    « Απάντηση #8 στις: Κυριακή, 9 Ιούν 2013, 18:20:09 »

    καταρχας να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας και την βοηθεια σας  Thumbs up    αν καταλαβα καλυτερο θα ηταν να ξεκινησω με ενα εκπαιδευτικο αεροπλανο παρα ελικοπτερο, η αληθεια ειναι οτι και εμενα τα αεροπλανα μ'αρεσουν περισοτερο αλλα θελουν περισοτερο χωρο και αυτο ειναι που με δισταζει, τωρα για ελικοπτερο αν και αρχαιριος δεν θα ηθελα να ξεκινησω με ενα σε μεγεθος [μυγας]  laugh   ωστε να μπορω να το χεριστω και σε εξωτερικους χωρους με λιγα μποφορ, εγω μενω στην Κορνθο και οσοι [ελαχιστοι] αερομοντελιστες πανε να πεταξουν τα μοντελα τους,  τους εχω δει στο παλιο αεροδρομιο της αρχαιας Κορινθου οταν παω με το καλο ευελπιστω οτι θα με βοηθισουν ......αν και δεν τους ξερω   Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318


    HI ALL


    « Απάντηση #9 στις: Δευτέρα, 10 Ιούν 2013, 17:11:06 »

    φιλε σταυρε. ξεκινας ενα θεμα και μετα μας αφηνεις ολους αφωνους!
    λες για ελικοπτερο για μεσα στο σπιτι και μετα λες και για εξω!
    μετα λες για αεροπλανο!!!
    καλο ειναι πρωτα να αποφασησεις τι θελεις και μετα να γραψεις!
    λιγη σοβαροτητα και ολα θα πανε καλα. Thumbs up
    Καταγράφηκε

    live simply, so other people can simply live!
    stauros shadow
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8


    « Απάντηση #10 στις: Δευτέρα, 10 Ιούν 2013, 23:11:13 »

    φιλε δεν ειπα οτι θελω ελικοπτερο για εσωτερικους χωρους αντιθετως μαλιστα το εγραψα και πιο πανω αν δεις..........φιλικα παντα Σταυρος.
    Καταγράφηκε
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #11 στις: Τρίτη, 11 Ιούν 2013, 01:48:28 »

    Γεια σου και απο εδω σταυρο...εγω οπως σου ειπα σου προτεινω να ξεκινησεις με ενα mcpx και μια dx6i η dx7s τ/κ...μπορει να ειναι μικρο αλλα πεταει εξω ανετα...και επισης η τ/κ θα σουμεινει για να πετας οποιο αεροπλανο η ελικοπτερο θες στο μελλον...η γνωμη μου ειναι αφου υπαρχει το mcpx  το οποιο ουσιαστικα δεν σπαει ξεκινα απευθειας με cp...και οπως σου εχω ξαναπει οτι παρεις να ειναι fbl...
    Καταγράφηκε
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 483



    « Απάντηση #12 στις: Τρίτη, 11 Ιούν 2013, 19:29:51 »

    Γεια σας Χαμόγελο  ειμαι κανουργιος στον αερομοντελισμο και μεχρι τωρα ασχολιομουν με τα αυτοκινητα θερμικα και ηλεκτρικα τωρα αποφασησα να ξεκινησω στον αερομοντελισμο με ενα ηλεκτρικο ελικοπτερο και εχω στο μυαλο μου το merlin polaris 400cp  ποια ειναι η γνωμη σας για αυτο το μοντελο θα ηταν καλο για αρχη? ευχαριστω εκ των προτερων

    φιλε μου που το πετυχες το συγκεκριμενο? idiot2

     fb ε/π δλδ με flybar?

    και με δεκτη 35MHz που παει να πει και τ/κ στην συνεχεια 35MHz ?

    απο ανταλλακτικα το εψαξες??

    δες για αρχη  κατι σαν αυτο που σου προτεινουν πιο πανω blade msrX δλδ fbl χωρις fybar και τετρακαναλο σταθερου βηματος (fp) ή κατι παρομιο που μαζι με s/m  θα μαθεις κινηση ε/π προς ολες τις κατευθυνσεις και μετα βλεπεις Ποοολύ άνεση

    καλη εισοδο στο πολυ ωραιο χωρο του ε/π
    Καταγράφηκε

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    stauros shadow
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8


    « Απάντηση #13 στις: Τρίτη, 11 Ιούν 2013, 20:44:04 »

    λεω να παρω το blade sr τι λετε?
    Καταγράφηκε
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 483



    « Απάντηση #14 στις: Τρίτη, 11 Ιούν 2013, 20:57:11 »

    καταρχας να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας και την βοηθεια σας  Thumbs up    αν καταλαβα καλυτερο θα ηταν να ξεκινησω με ενα εκπαιδευτικο αεροπλανο παρα ελικοπτερο, η αληθεια ειναι οτι και εμενα τα αεροπλανα μ'αρεσουν περισοτερο αλλα θελουν περισοτερο χωρο και αυτο ειναι που με δισταζει, τωρα για ελικοπτερο αν και αρχαιριος δεν θα ηθελα να ξεκινησω με ενα σε μεγεθος [μυγας]  laugh   ωστε να μπορω να το χεριστω και σε εξωτερικους χωρους με λιγα μποφορ, εγω μενω στην Κορνθο και οσοι [ελαχιστοι] αερομοντελιστες πανε να πεταξουν τα μοντελα τους,  τους εχω δει στο παλιο αεροδρομιο της αρχαιας Κορινθου οταν παω με το καλο ευελπιστω οτι θα με βοηθισουν ......αν και δεν τους ξερω   Χαμόγελο

    με βαση την περιγραφη σου πραγματικα σαν επιλογη το  blade sr δειχνει πιο καλη απο αυτη που σου προτεινα

    αν δεν σε πειραζει το flybar ειναι για τον λογο που το θελεις αριστη επιλογη Thumbs up
    Καταγράφηκε

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    Σελίδες: [1] 2 3  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Μικρά ηλεκτρικά εκπαιδευτικά ΕΠ - Το πρώτο ξεκίνημα (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Νεος στον αερομοντελιμο
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.042 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.