Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.439 Messages dans 12.383 Fils de discussion par 6.240 Membres / Dernier membre: Νικ.
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Dimanche, 5 Mai 2024, 22:21:36

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
Rechercher:     avancée
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Dimanche, 5 Mai 2024, 22:21:36

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
    Matières récentes
    [Aujourd'hui à 20:48]

    [Aujourd'hui à 14:26]

    [Vendredi, 3 Mai 2024, 20:02:54]

    [Mercredi, 1 Mai 2024, 09:15:28]

    par geoli
    [Lundi, 29 Avril 2024, 20:29:39]

    [Lundi, 29 Avril 2024, 00:26:02]

    [Vendredi, 26 Avril 2024, 12:30:31]

    [Mercredi, 24 Avril 2024, 19:34:42]

    [Lundi, 22 Avril 2024, 23:33:41]

    [Lundi, 22 Avril 2024, 18:49:06]

    [Lundi, 22 Avril 2024, 14:17:30]

    [Lundi, 22 Avril 2024, 14:16:39]

    [Jeudi, 18 Avril 2024, 00:29:29]

    [Mercredi, 17 Avril 2024, 13:52:00]

    [Mardi, 16 Avril 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Membres
    Total des membres: 6240
    Dernier: Νικ.
    Stats
    Total des messages: 304439
    Total des fils de discussion: 12383
    En ligne aujourd'hui: 208
    Jamais en ligne: 959
    (Dimanche, 18 Oct. 2020, 16:30:52)
    Membres en ligne
    Membres: 2
    Invités: 175
    Total: 177
    Choix de thème

    Pages: [1]     Bas de page
    Imprimer
    Auteur Fil de discussion: futaba S.Bus System τι εστι?  (Lu 2834 fois)
    KATANAS
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 181



    « le: Jeudi, 13 Janv. 2011, 20:54:15 »

    Καλησπερα σας!
    Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος ή εαν εχει τοποθετησει το συγκεκριμενο συστημα σε καποιο μοντελο του.
    Και για να γινω ποιο σαφεις:
    Σκεφτομαι να το βαλω σε ενα μοντελο,το super cub 1/3,αλλα δε ξερω, 1ον αν ειναι αξιοπιστο κ 2ον αν βαλω αυτο το συστημα ειναι σωστο να μην βαλω power box?
    'H το powerbox πρεπει να το βαλω ουτως ή αλλως?
    ΟΙ μπαταριες  θα ειναι ικανες να διαχειριστουν ολες τις αναγκες του μοντελου οσον αφορα τα ρευματα?(το ρωταω αυτο γιατι στο βιντεο που ειδα στην σελιδα της futaba με ενα πακ δουλευει 12 σερβο αν θυμαμαι καλα).

    Ευχαριστω για τον χρονο σας!

    Φιλικα Δημητρης
    Journalisée

    My first plane was katana!
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Répondre #1 le: Jeudi, 13 Janv. 2011, 22:14:28 »

    What does the S.Bus system do?

    The innovative Futaba S.Bus system lets you unleash your flight system's full potential and cut down on cable clutter at the same time. It uses digital serial data communication technology to transmit control signals between your receiver and servos.

    A single S.Bus cable can carry signals to as many channels as your transmitter can handle. You no longer have to worry about plugging in the wrong servo to the wrong channel, because each servo knows what channel it is dedicated to in advance.

    SBD-1 S.Bus Decoder Cables allow the use of existing analog and digital servos, too. By providing today's pilots with tomorrow's technology, the Futaba S.Bus system is nothing short of revolutionary – and the revolution's only beginning.

    Μα το S-Bus για αυτό δημιουργήθηκε  ... για να καταργήσει όλα αυτά τα διάφορα.

    Πληροφορίες εδώ
    http://2.4gigahertz.com/sbus/index.html



    « Dernière édition: Jeudi, 13 Janv. 2011, 22:49:38 par Αναστάσιος Μαρκούσης » Journalisée

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 4.283



    « Répondre #2 le: Jeudi, 13 Janv. 2011, 22:27:20 »

    Χωρις να το εχω ψαξει το θεμα απο οτι βλεπω και απο οσο ξερω οι διαυλοι επικοινωνιας χαμηλης ταχυτητας "BUS"   ειναι συστημα επικοινωνιας μεταξυ 2η περισσοτερων μοναδων(modules) Δεν ειναι απαραιτητο το καθε ενα να ειναι συνδεδεμενο ξεχωρηστα μετα αλλα ,αλλα ολα μεσω μιας γραμμης .
    Journalisée

    Fly hard ...land soft!
    KATANAS
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 181



    « Répondre #3 le: Vendredi, 14 Janv. 2011, 09:09:11 »

    καλημερα!
    Φιλε Ανασταση ουτο το βιντεο ειδα και εγω και οφειλω να ομολογησω οτι μου αρεσε η ιδεα να τα εχεις ολα ομορφα τακτοποιημενα μεσα στο αεροπλανο!
    Οι οποιες επιφυλαξεις μου αφορουν το αν και κατα ποσο τα συστημα δουλευει σωστα αν πχ.τραβαν ρευμα τα 8 σερβο μαζι(και αν λαβουμε υποψην οτι τα σερβο θα εινα "μεγαλα¨ αρα θα χρειαζονται αρκετο ρευμα). idiot2 idiot2 idiot2
    Καλα θα ηταν αν υπαρχει καποιος που το εχει σε αεροπλανο να μας πει την εμπειρια του,ή θα ειμαι ο πρωτος? laugh laugh laugh laugh
    ευχαριστω παντως
    Journalisée

    My first plane was katana!
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Répondre #4 le: Vendredi, 14 Janv. 2011, 12:18:59 »

    υπαρχει αρκετη συζητηση πανω στο θεμα...

    ΑΡχικα βλεπω οτι εχουν σειριακη επικοινωνια....!
    Μηπως αυτο σημαινει οτι θα ειναι σχετικα αργο???

    Επισης ρε παιδια για να σηκωσει 12 σερβο 12κιλα-20κιλα τι μπαταρια θα βαλεις να σηκωσει τοσο ρευμα??? Και αντε βαζεις μια μεγαλη αλλα οπως φενεται στο σχημα 6 σερβο περνανε μεσα απο 1 καλωδιο μονο...! τα οποια καλωδια δεν φενονται να εινα και μεγαλα...! πιστευω θελει λιγο ψαξιμο...!

    Βεβαια για να το εβγαλε η Futaba σιγουρα θα ιεναι καλο και για να βρισκει χρηση σε FBl σιγουρα θα ιεναι γρηγορο.!
    « Dernière édition: Vendredi, 14 Janv. 2011, 12:54:22 par PaNt » Journalisée
    KATANAS
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 181



    « Répondre #5 le: Vendredi, 14 Janv. 2011, 18:46:40 »

    υπαρχει αρκετη συζητηση πανω στο θεμα...

    ΑΡχικα βλεπω οτι εχουν σειριακη επικοινωνια....!
    Μηπως αυτο σημαινει οτι θα ειναι σχετικα αργο???

    Επισης ρε παιδια για να σηκωσει 12 σερβο 12κιλα-20κιλα τι μπαταρια θα βαλεις να σηκωσει τοσο ρευμα??? Και αντε βαζεις μια μεγαλη αλλα οπως φενεται στο σχημα 6 σερβο περνανε μεσα απο 1 καλωδιο μονο...! τα οποια καλωδια δεν φενονται να εινα και μεγαλα...! πιστευω θελει λιγο ψαξιμο...!

    Βεβαια για να το εβγαλε η Futaba σιγουρα θα ιεναι καλο και για να βρισκει χρηση σε FBl σιγουρα θα ιεναι γρηγορο.!

    Λες και εισαι μεσα στο μυαλο μου!χαχχαχαχχα
    Journalisée

    My first plane was katana!
    kolotoympas
    Moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 2.353



    WWW
    « Répondre #6 le: Vendredi, 14 Janv. 2011, 19:24:23 »

    Δες αυτό το video τα λέει καλυτέρα
     Στα 6:40 είναι η απάντηση για περισσότερα ρεύματα..

    « Dernière édition: Vendredi, 14 Janv. 2011, 21:37:50 par kolotoympas » Journalisée

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    KATANAS
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 181



    « Répondre #7 le: Samedi, 15 Janv. 2011, 09:06:54 »

    Φιλοι μου, τα βιντεο και ολο το σχετικο διαφημιστικο υλικο της futaba τα εχω δει γι αυτο και σκεφτομαι να τα βαλω,το θεμα ειναι αν αυτα που λεει η futaba ισχυουν και στην πραγματικοτητα,γι αυτο  ζηταω  αν υπαρχει καποιος που το εχει τοποθετησει σε αεροπλανο να μας πει την προσωπικη του εμπειρια!
    Ειδαλως θα σας πω εγω την δικη μου! Wink Wink

    Μα ουτε ενας?χαχαχα
    Journalisée

    My first plane was katana!
    "PAPPY"
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 698



    « Répondre #8 le: Samedi, 15 Janv. 2011, 14:42:42 »

    Τόσο πολύπλοκα συστήματα avionics σε ένα αεροπλάνο προϋποθέτουν δοκιμές επί δοκιμών.
    Ευχαρίστως θα έβαζα όλο αυτό το setup σε ένα από τα αεροπλάνα μου υπό την προυπόθεση ότι η εταιριά θα μου τα παρείχε δωρεάν
    για να γίνω beta tester. Αλλιώς θα περιμένω να δώ ένα 3D giant scale να κάνει Hover στα 5cm από το έδαφος και όλα τα υπόλοιπα με εξοπλισμό κατ'ευθείαν από την futaba και μετά να το σκεφτώ.
    Journalisée

    "PAPPY"
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 698



    « Répondre #9 le: Samedi, 15 Janv. 2011, 14:50:07 »

    Σε παρόμοια περίπτωση όταν η HiTec παρουσίασε την AURORA 9 με την τηλεμετρία κλπ κλπ κλπ ολοι έτρεξαν να την αγοράσουν.
    Μετά αρχίσανε οι ιστορίες για τα dead band και τα κολλήματα του software σε ορισμένα κομμάτια και συγκεκριμένες σειρές S/N
    και έγινε του κουτρούλη το πανηγύρι. Το πιό αστείο είναι ότι το set με τους αισθητηρες τηλεμετρίας βγήκε πριν 3-4 μήνες στην αγορά ενώ
    η HiTec το ευαγγελιζόταν από την αρχή της κυκλοφορίας της Τ/Κ.
    Τι θέλω να πω? Διαθέτουμε που διαθέτουμε του κόσμου τα λεφτά για το hobby μας και μερικοί από μας περισσότερα για κάτι ίσως πιό εξεζητημένο.
    ΕΕΕΕ να μην γίνουμε και τζάμπα beta tester της FUTABA ή της HiTec ή και κάθε εταιρίας τσιμπώντας το τυράκι.
    Θυμηθείτε τώρα που το λέμε και σε λίγο καιρό τα thread στα RCGroups και RCUniverse θα ανεβάσουν γι αυτό το θέμα ίσως και 300 με 400 σελίδες posts και χιλιάδες replies!!!
    Journalisée

    KATANAS
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 181



    « Répondre #10 le: Dimanche, 16 Janv. 2011, 23:57:22 »

    Σε παρόμοια περίπτωση όταν η HiTec παρουσίασε την AURORA 9 με την τηλεμετρία κλπ κλπ κλπ ολοι έτρεξαν να την αγοράσουν.
    Μετά αρχίσανε οι ιστορίες για τα dead band και τα κολλήματα του software σε ορισμένα κομμάτια και συγκεκριμένες σειρές S/N
    και έγινε του κουτρούλη το πανηγύρι. Το πιό αστείο είναι ότι το set με τους αισθητηρες τηλεμετρίας βγήκε πριν 3-4 μήνες στην αγορά ενώ
    η HiTec το ευαγγελιζόταν από την αρχή της κυκλοφορίας της Τ/Κ.
    Τι θέλω να πω? Διαθέτουμε που διαθέτουμε του κόσμου τα λεφτά για το hobby μας και μερικοί από μας περισσότερα για κάτι ίσως πιό εξεζητημένο.
    ΕΕΕΕ να μην γίνουμε και τζάμπα beta tester της FUTABA ή της HiTec ή και κάθε εταιρίας τσιμπώντας το τυράκι.
    Θυμηθείτε τώρα που το λέμε και σε λίγο καιρό τα thread στα RCGroups και RCUniverse θα ανεβάσουν γι αυτό το θέμα ίσως και 300 με 400 σελίδες posts και χιλιάδες replies!!!

    οποτε λες να ακολουθησω "την σιγουρη" και δοκιμασμενη οδο? idiot2 idiot2 idiot2
    Journalisée

    My first plane was katana!
    Pages: [1]     Haut de page
    Imprimer
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Modérateurs: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Fil de discussion: futaba S.Bus System τι εστι?
    Aller à:  

    Propulsé par MySQL Propulsé par PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Transitionnel valide ! CSS valide !
    Page générée en 0.04 secondes avec 29 requêtes.