Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.515 μηνύματα σε 12.388 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 21:39:20

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 21:39:20

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από chris 1975
    [Σήμερα στις 20:47]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 15:33]

    από dominicm
    [Χθες στις 16:04]

    από geoli
    [Χθες στις 15:43]

    από SV 1 BTA
    [Χθες στις 14:48]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304515
    Σύνολο θεμάτων: 12388
    Online σήμερα: 116
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 5
    Επισκέπτες: 40
    Συνολικά: 45
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια με Lama V3  (Αναγνώστηκε 3458 φορές)
    N1kos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5


    « στις: Τετάρτη, 11 Φεβ 2015, 01:47:45 »

    Εχω ενα lama εδω και μερικα χρονια και που το ειχα ψιλοσακατεψει το ειχα αφησει στην ακρη, και τωρα λεω να ξαναασχοληθω
    Διαβαζοντας αρθρα σχετικα με το ελικοπτερακι, το διελυσα τελειως να δω αν εχει χαλασει τιποτα. Πριν το ξανασυναρμολογησω ομως και το ρυθμισω θελω να καταλαβω τι upgrades τελικα αξιζει να του κανω που θα βελτιωσουν την σταθεροτητα/πτηση του

    Καταρχην, παντου βλεπω να αναφερουν οτι ειναι αναγκαιο να αλλαξω το inner shaft A και να παρω μεταλλικο, γιατι στραβωνει συχνα. Η εταιρεια που βγαζει τα κομματια αυτα ειναι μονο η xtreme ή υπαρχουν και αλλες? Πρεπει μηπως να παρω το μακρυτερο shaft για αποφυγω το blade strike, συμβαινει συχνα?

    Επισης επειδη παλιοτερα εχω σπασει 2 ουρες και ειναι το ακριβοτερο ανταλακτικο, σκεφτομαι το Xtreme Graphite Tail boom και το V2 Flexible Tail, ποιο ειναι καλυτερο και θα αντεξει περισσοτερα χτυπηματα?

    Εχω σπασει και τα σημεια που κλειδωνει η μπαταρια στο skid σε μια ασχημη ας την πουμε "προσγειωση" Tongue, και βλεπω παλι απο την Xtreme το landing skid που η μπαταρια στερεωνεται με βιδες και φαινεται γενικα πιο σκληρο(τα ποδια του δικου μου εχουν λυγισει καπως)

    Τελος βλεπω ολα αυτα τα μεταλλικα swashplates, grips κτλ. Προσφερουν τιποτα παραπανω ή ειναι απλα πιο ανθεκτικα και για ομορφια?
    Και τα upgrade μοτερακια απλα καταναλωνουν λιγοτερη μπαταρια ή γυριζουν πχ πιο γρηγορα και τιποτα τετοιο?
    Ξεχασα τιποτα αλλο σημαντικο?

    Και το κυριοτερο πειτε καταστηματα είτε απο Ελλαδα είτε απο εξωτερικο που να στελνουν κομματια εδω και να ειναι φτηνα και εμπιστα, οσα περισσοτερα ξερετε και χρησιμοποιειτε
    Καταγράφηκε
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #1 στις: Τετάρτη, 11 Φεβ 2015, 02:28:29 »

    Το ε/π ειναι παλιο αλλα και πολυ εισαγωγικο. Ειχα και το v3 και το v4 και η γνωμη μου ειναι οτι δεν αξιζει να αναβαθμισεις τιποτα στο συγκεκριμενο μοντελακι. Απο τη στιγμη που το ειχες εχεις μαθει τα βασικα οποτε πηγαινε σε κατι που θα μπορει να πεταξει και εξω... Κατι φτηνο, μικρο και τρομερος δασκαλος ειναι το blade mcpx...βεβαια θα χρειαστεις και τηλεκατευθυνση.

    Αν δεν θες να διαθεσεις χρηματα για αλλο μοντελο τοτε απλα φτιαξτο οσο πιο φτηνα μπορεις. Το πιο σημαντικο μετα απο τοσα χρονια ειναι οτι δυσκολα θα βρεις τις δικες του μπαταριες(οι παλιες σιγουρα θα τα εχουν παιξει), οποτε θα πρεπει να ψαξεις καποιες με αντιστοιχα χαρακτηριστικα και διαστασεις.

    Το inner shaft A δεν παθαινει τιποτα. Ειναι ηδη μεταλλικο απλα η κεφαλη του ειναι πλαστικη. Δεν χρειαζεται να το αλλαξεις. Blade strikes κανει συνεχεια εαν το πιεζεις και εχεις αυξησει τη διαδρομη των σερβο αλλαζοντας τρυπουλα στο horn...διαφορετικα αν πετας ηρεμα δεν εχεις θεμα.

    Χωρις να θελω να σε απογοητευσω παντως εγω θα κοιτουσα για κατι αλλο.

    Καταστημα που εχει καποιο στοκ ειναι αυτο http://www.heliland.com/catalog/index.php?main_page=index&cPath=42_43_92_71

    http://www.heliland.com/catalog/index.php?main_page=index&cPath=94_75
    Καταγράφηκε
    N1kos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5


    « Απάντηση #2 στις: Τετάρτη, 11 Φεβ 2015, 15:16:17 »

    Μα δεν εχω μαθει καν να το πεταω, δεν εχω καταφερει ουτε να το σηκωσω απο το εδαφος ακομα χωρις να το σπασω, ουτε να φανταστω οτι θα το κανω και βολτα ή οτι χρειαζομαι αλλο ελικοπτερο εξωτερικου χωρου. Οπως ειπα το εσπασα 2-3 φορες με το που πηγα να το σηκωσω(απο την αρχη που το πηρα δεν ηταν και ρυθμισμενο-ζυγισμενο) και μετα το αφησα στην ακρη για 4 χρονια, και σκεφτηκα να ξαναασχοληθω τωρα. Εχω ενα S105G για να κανω ποτε ποτε την πλακα μου και αυτη ειναι ολη η εμπειρια μου με ελικοπτερα

    Το blade mcpx δεν ειναι πολυ μικρο για εξωτερικο χωρο που το προτεινεις? Και κανει κατι τουμπες και μανουβρες και ειναι και παρα πολυ ακριβο, νομιζω θα αρκεστω στο lama μου για την ωρα

    Οποτε, ποιες αναβαθμισεις αξιζουν και ποιες εταιρειες βγαζουν custom parts και upgrades γενικοτερα εκτος της xtreme?
    Καταγράφηκε
    itf68
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 514



    « Απάντηση #3 στις: Τετάρτη, 11 Φεβ 2015, 15:50:18 »

    Κατά την γνώμη μου καλό είναι, αν και είναι χιλιοειπωμένο, να πάρεις εναν καλό εξομοιωτή για να μάθεις και μετά πας σε ελικόπτερο με τη  βοήθεια κάποιου γνώστη. Τώρα μιας και έχεις το λαμάκι σου λέω να μην πας σε αναβαθμίσεις ακόμα ούτε μεταλλικές ούτε τίποτα μέχρι να μπορείς να το κρατάς στον αέρα γιατί θα σου βγει "χρυσό". Καλύτερα να σπανε τα πλαστικά μέρη παρά το μέταλλο να μεταφέρει τις πτώσεις- φθορές πιο μέσα και να ανακγάζεσαι να δίνεις περισσότερα χρήματα.
    Καταγράφηκε

    Τάσος  希腊
    T-Rex 250SE
    T-rex 450 pro
    Genius 500
    Vibe 500E FBL
    T-Rex 550E DFC V3
    T-Rex 600EFL PRO
    Vibe 50NEX FBL
    Logo 550SX
    2 Χ Logo 600SE
    Kasama Dune 600
    2 Χ Kasama Srimok 90
    Kasama Srimok 90E FAIFA
    Logo 800 xtreme
    και κανα δυό ανεμοπλάνα...!
    N1kos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5


    « Απάντηση #4 στις: Τετάρτη, 11 Φεβ 2015, 16:34:44 »

    Οκ οχι μεταλλικα μερη τοτε, αλλα με την ουρα τι γινεται? Οπως ειπες θα σπαω διαφορα και η ουρα ειναι ακριβη, δεν συμφερει να παρω μια Xtreme Flexible Tail?
    Και δεν καταλαβα ακριβως τι παραπανω προσφερουν τα μεταλλικα κομματια
    Καταγράφηκε
    itf68
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 514



    « Απάντηση #5 στις: Τετάρτη, 11 Φεβ 2015, 16:55:58 »

    Ουρά μπορείς να βάλεις για να μην σπάει αν και η ουρά ουσιαστικα δεν προσφερει και τίποτα σε αυτό το ελικόπτερακι μπορείς να βάλεις καλαμάκια που λέει ο λόγος και αυτό παλι θα πετάξει.
    Τα μεταλλικά μέρη είναι πιο όμορφα και προσφέρουν λίγη παραπάνω σταθερότητα στο λαμάκι αλλά όχι πολλά πράγματα. Όπως και να είναι με λίγο αεράκι έξω θα το ψάχνεις σε καμια σκεπή....!
    Για 3Δ μικρό που είπες πιο πάνω δεν λέει.... αν και εγώ ξεκίνησα με 450ρι. Μπήκα κατευθείαν στα δύσκολα. Το θέμα του εξομοιωτή είναι πολύ συμαντικό. Πρώτα αυτό να δεις αν δεν θέλεις να παιδεύεσαι και απογοητευτείς.
    Καταγράφηκε

    Τάσος  希腊
    T-Rex 250SE
    T-rex 450 pro
    Genius 500
    Vibe 500E FBL
    T-Rex 550E DFC V3
    T-Rex 600EFL PRO
    Vibe 50NEX FBL
    Logo 550SX
    2 Χ Logo 600SE
    Kasama Dune 600
    2 Χ Kasama Srimok 90
    Kasama Srimok 90E FAIFA
    Logo 800 xtreme
    και κανα δυό ανεμοπλάνα...!
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.285


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #6 στις: Πέμπτη, 12 Φεβ 2015, 01:28:12 »

    Μα δεν εχω μαθει καν να το πεταω, δεν εχω καταφερει ουτε να το σηκωσω απο το εδαφος ακομα χωρις να το σπασω, ουτε να φανταστω οτι θα το κανω και βολτα ή οτι χρειαζομαι αλλο ελικοπτερο εξωτερικου χωρου. Οπως ειπα το εσπασα 2-3 φορες με το που πηγα να το σηκωσω(απο την αρχη που το πηρα δεν ηταν και ρυθμισμενο-ζυγισμενο) και μετα το αφησα στην ακρη για 4 χρονια, και σκεφτηκα να ξαναασχοληθω τωρα. Εχω ενα S105G για να κανω ποτε ποτε την πλακα μου και αυτη ειναι ολη η εμπειρια μου με ελικοπτερα

    Οποτε, ποιες αναβαθμισεις αξιζουν και ποιες εταιρειες βγαζουν custom parts και upgrades γενικοτερα εκτος της xtreme?

    Φίλε Νίκο να ακολουθήσεις κατά γράμμα αυτά που σου αναφέρουν οι παραπάνω φίλοι και θα πετάξεις!!  Thumbs up

    Και εγώ με Lama ξεκίνησα και για τους ίδιους λόγους το είχα στην άκρη 1 χρόνο, κατόπιν παρότρυνσης φίλου αγόρασα
    ένα εξομοιωτή και χωρίς άγχος για σπασίματα μου "λύθηκαν" τα χέρια, κατόπιν δοκίμασα το lama να το πετάξω και το
    έκανα με μεγάλη επιτυχία!!
    Αλλαξα τους έλικες με extreme διότι με τους δικούς του σχεδόν σερνόταν και το lama πέταξε ψηλά και άνετα, κάνε το
    ίδιο και θα δεις τεράστια βελτίωση!!

    Δεν ξέρω ποιοι έχουν custom parts και upgrades, εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις εδώ και εδώ σε 2 μαγαζιά που δεν έχουν
    όμως πολλά ανταλλακτικά αλλά έχουν καλές τιμές, την παραγγελία την κλείνεις σε ευρώ διότι συμφέρει!!   
    Καταγράφηκε
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #7 στις: Πέμπτη, 12 Φεβ 2015, 13:52:01 »

    Και εγω απο εκει ξεκινησα... Οπως και οι περισσοτεροι που ξεκινησαμε τοτε που τα λαμα ηταν στα ντουζενια τους  Thumbs up

    Μεταλλικα μερη οπως σου ειπαν μην βαλεις. Εγω ειχα κανει το λαθος και τα ειχα βαλει. Τζαμπα λεφτα, πληρωνεις χρυσο την καθε πτωση και αυξανεις και το βαρος.

    +1 και απο εμενα για το miraclemart. Παααααααρα πολυ σωστος επαγγελματιας, εχω παρει ολοκληρο ελικοπτερο 450αρι και παρα πολλα αλλα ψιλοπραγματα. Μου αντικατεστησε μοναδα fbl και esc τα οποια φαινοταν να εχουν προβλημα χωρις δευτερη σκεψη. Αψογος.
    Καταγράφηκε
    N1kos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5


    « Απάντηση #8 στις: Πέμπτη, 12 Φεβ 2015, 18:15:55 »

    Παράθεση
    Ουρά μπορείς να βάλεις για να μην σπάει αν και η ουρά ουσιαστικα δεν προσφερει και τίποτα σε αυτό το ελικόπτερακι μπορείς να βάλεις καλαμάκια που λέει ο λόγος και αυτό παλι θα πετάξει.

    Δοκιμασα πατεντες (με τις κατασκευες ειμαι αρκετα καλος), αν δεν ρυθμισεις σωστα το βαρος και το μηκος παει οπως να ναι, και δοκιμασα παλιοτερα να το πεταξω και χωρις ουρα αλλα τζιφος  Tongue
    Αρα μια ουρα και φτερα για οταν μαθω να το πεταω καλα, thanks παιδια!
    Και θα προσθεσω και ποδια γιατι αυτο το holder του για την μπαταρια πιο χαλια δεν γινεται

    Note: Tο πεταξα ηδη, δεν ειχα εμπειρια με το ιδιο το lama γιατι δεν ηταν ζυγισμενο και δεν ηξερα πως να το ρυθμισω (και επισης γιατι 4-5 χρονια πριν ημουν ακομη σπορος, με το δικιο του εσπαγε αμεσως Tongue )
    Eχω μαθει τα τελευταια 2-3 χρονια να πεταω coaxials απο αλλα ελικοπτερακια οπως το  S105G και 3-2 ακομα που τα κακαρωσαν μεχρι να αποκτησω εμπειρια
    Το ρυθμισα και τωρα ειναι σχεδον αψογο, λιγες αυξομειωσεις ακομα στα servo και θα ειναι τελειο. Παρολα αυτα θα παρω εναν εξομοιωτη, η εμπειρια δεν βλαπτει Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    N1kos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5


    « Απάντηση #9 στις: Πέμπτη, 12 Φεβ 2015, 18:51:00 »



    Αυτο το κουμπι στο τηλεχειριστηριο τι ειναι?
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 12 Φεβ 2015, 22:20:44 από N1kos » Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Βοηθεια με Lama V3
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.019 δευτερόλεπτα. 24 ερωτήματα.