Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.516 μηνύματα σε 12.388 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 19 Μάι 2024, 02:17:22

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 19 Μάι 2024, 02:17:22

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    [Χθες στις 22:09]

    από chris 1975
    [Χθες στις 20:47]

    από Markhelis
    [Χθες στις 15:33]

    από dominicm
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 16:04:34]

    από geoli
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 15:43:43]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 14:48:30]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304516
    Σύνολο θεμάτων: 12388
    Online σήμερα: 45
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 41
    Συνολικά: 42
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: banked turns  (Αναγνώστηκε 2252 φορές)
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « στις: Σάββατο, 8 Νοέ 2014, 17:14:03 »

    Θα ηθελα μαθω ποια ειναι η σωστη τεχνικη ωστε να βγαινουν τα banked turns χωρις να χανει η κερδιζει υψος το ε/π.
    Δινουμε στην αρχη aileron και μετα elevator μαζι με ruder για να κρατησουμε την ουρα παραλληλη με το εδαφος ή γινονται ολες οι κινησεις μαζι? Κατα τη διαρκεια της στροφης συνεχιζουμε να δινουμε aileron η κραταμε μονο την κλιση που δωσαμε στην αρχη της στροφης? Το ε/π πρεπει να εχει αρκετη ταχυτητα για να βγει μια ανοιχτη στροφη?

    Το προβλημα που εχω ειναι οταν κανω πολυ ανοιχτες στροφες και αυτο οχι παντα...
    Αν μπορουσε καποιος να μου περιγραψει τη σειρα των κινησεων των στικ θα με βοηθουσε πολυ.

    Ευχαριστω
    Καταγράφηκε
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #1 στις: Σάββατο, 8 Νοέ 2014, 19:02:19 »

    εξαρτάται απο το ελικόπτερο τον αέρα το σεταπ και πολλά άλλα..!

    Προπόνηση θέλει και θα καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις για να το πετύχεις..! Άπλα να θυμάσαι ότι πρέπει να χρησιμοποιείς όλα τα στίκ και ταυτόχρονα πολλές φορές για να πετάξεις καλά το ελικόπτερο..!
    Καταγράφηκε
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #2 στις: Κυριακή, 9 Νοέ 2014, 13:23:06 »

    Ναι εχεις δικιο... Απλα αυτο που θελω σαν μπουσουλα στην αρχη ειναι τελειως θεωριτικα η σειρα κινησεων των στικ και αν καταλαβα σωστα μου λες οτι ολες οι κινησεις γινονται ταυτοχρονα και οχι πρωτα το aileron και μετα τα αλλα...
    Καταγράφηκε
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 234


    « Απάντηση #3 στις: Δευτέρα, 10 Νοέ 2014, 10:50:22 »

     Πάντοτε για full collective pitch heli κάνεις τα παρακάτω:

    1-   Πηγαίνεις παράλληλα με το έδαφος με αρκετό ύψος για να διορθώσεις λάθος κινήσεις.
    2-   Με μια Χ αρχική ταχύτητα πλησιάζοντας στην στροφή δίνεις λίγο aileron (όταν μάθεις πολύ καλά θα δόσεις παρακάτω)
    3-   Εφόσον έχει αρχίσει και πλαγιάζει το helli από το λίγο aileron που του έδωσες τότε δίνεις αρκετό θετικό pitch (αυτό είναι και το μυστικό για ένα επιτυχημένο banked turn)
    4-   Εφόσον είναι πλαγιασμένο το heli και έχεις δώσει αρκετό pitch δίνεις rudder στην φορά που έχεις δώσει το aileron (δηλαδή δεξιά ή αριστερά)


    -Εάν έχεις κάνει τα 1,2,3,4 σωστά δεν χρειάζεσαι καθόλου elevator. 

    Εάν δεν έχεις κάνει σωστά το 3 (αρκετό pitch)  το heli θα στολάρει και θα χρειαστείς να δόσεις elevator για να μην πέσει κάτω.

    Εάν δόσεις αρκετό aileron για να μην πέσει το heli θα πρέπει να δόσεις πολύ pitch και τότε θα πάρεις μία πάρα πολύ γρήγορη στροφή που όμως θα την συνιστούσα μετά από πολύ εξάσκηση στις εύκολες στροφές δηλαδή με λίγο aileron.
    Καταγράφηκε
    Skynet
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 663



    « Απάντηση #4 στις: Δευτέρα, 10 Νοέ 2014, 21:11:47 »

    Πάντοτε για full collective pitch heli κάνεις τα παρακάτω:

    1-   Πηγαίνεις παράλληλα με το έδαφος με αρκετό ύψος για να διορθώσεις λάθος κινήσεις.
    2-   Με μια Χ αρχική ταχύτητα πλησιάζοντας στην στροφή δίνεις λίγο aileron (όταν μάθεις πολύ καλά θα δόσεις παρακάτω)
    3-   Εφόσον έχει αρχίσει και πλαγιάζει το helli από το λίγο aileron που του έδωσες τότε δίνεις αρκετό θετικό pitch (αυτό είναι και το μυστικό για ένα επιτυχημένο banked turn)
    4-   Εφόσον είναι πλαγιασμένο το heli και έχεις δώσει αρκετό pitch δίνεις rudder στην φορά που έχεις δώσει το aileron (δηλαδή δεξιά ή αριστερά)


    -Εάν έχεις κάνει τα 1,2,3,4 σωστά δεν χρειάζεσαι καθόλου elevator.  

    Εάν δεν έχεις κάνει σωστά το 3 (αρκετό pitch)  το heli θα στολάρει και θα χρειαστείς να δόσεις elevator για να μην πέσει κάτω.

    Εάν δόσεις αρκετό aileron για να μην πέσει το heli θα πρέπει να δόσεις πολύ pitch και τότε θα πάρεις μία πάρα πολύ γρήγορη στροφή που όμως θα την συνιστούσα μετά από πολύ εξάσκηση στις εύκολες στροφές δηλαδή με λίγο aileron.


    Η αλήθεια με εμένα είναι ότι ποτέ δεν μπορώ να περιγράψω τις κινήσεις του στικ που κάνω γιατί πλέον μου βγαίνουν σε μεγάλο βαθμό μηχανικά και χωρίς σκέψη (όποτε το σκέφτομαι πετάω χειρότερα)  Grin

    Αλλά, θεωρητικά νομίζω ότι δεν είναι δυνατόν να γίνει banked turn χωρίς elevator. Θεωρώ ότι  παράλληλα με το θετικό pitch θέλει και elevator. Στην ουσία το heli στριβει με το elevator.
    (αν κάνω λόθος διορθώστε!  Χαμόγελο)
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 11 Νοέ 2014, 05:18:07 από Skynet » Καταγράφηκε

    Τα ελικόπτερα είναι σαν τις ταινίες τρόμου. Ξέρεις ότι κάτι κακό θα συμβεί, απλά δεν ξέρεις το πότε.

    Skype --> mastroxalastis   (Συνήθως όταν είμαι στο Skype, μαστορεύω στον πάγκο)
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 234


    « Απάντηση #5 στις: Τρίτη, 11 Νοέ 2014, 10:48:13 »

    Έτσι και εγώ νομιζα στην αρχή αλλά δεν χρειάζεται elevator.

    To elevator είναι απλοκλειστικά για το direction του nose (πάνω ή κάτω)

    Με το aileron πλαγιάζεις , με το rudder στρίβεις , με το pitch τραβάς το heli προς το direction του που έχει πλαγιάσει με το aileron.

    To elevator σίγουρα στην αρχή θα το χρησιμοποιήσεις επειδή δεν θα μπορείς να πλαγιάσεις πάρα πολύ με το aileron επειδή είναι δύσκολο και φοβίζει και φυσικά επειδή δεν θα δίνεις όσο pitch χρειάζεσαι.


    Καταγράφηκε
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #6 στις: Τετάρτη, 12 Νοέ 2014, 00:48:49 »

    Δεν μου βγαινει banked turn χωρις elevator... Μου βγαινει μια περιεργη στροφη με την ουρα παντα καθετη προς το εδαφος κατι σαν funnel
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 12 Νοέ 2014, 00:59:35 από AlexVag » Καταγράφηκε
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 234


    « Απάντηση #7 στις: Τετάρτη, 12 Νοέ 2014, 09:53:12 »

    Εάν δεν σας βγαίνει τότε βάλτε elevator
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: banked turns
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.018 δευτερόλεπτα. 26 ερωτήματα.