Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.438 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 16:55:12

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 16:55:12

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 15:25]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:26]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304438
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 208
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 171
    Συνολικά: 171
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Αγορά νέου Blade 130X  (Αναγνώστηκε 1287 φορές)
    Fer De Lance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 178


    « στις: Σάββατο, 26 Ιούλ 2014, 23:54:50 »

    Μετά από πολύ ώριμη σκέψη, ποιο ώριμη και απο σάπιο φρούτο, αποφάσισα προσφάτως να αγοράσω ένα ολοκαίνουργο Blade 130X, και να κρατήσω όσα εξαρτήματα υπήρχαν από το παλιό ως ανταλλακτικά. Άλλωστε το γεγονός ότι το παλιό είχε ανεπανόρθωτη βλάβη στην κεντρική πλακέτα, συν ότι είχανε χαλάσει και 2-3 άλλα βασικά εξαρτηματάκια, δεν άφηνε και πολλά περιθώρια επιλογών.

    Το παράγγειλα λοιπόν μετά φόβου Θεού, όχι μόνον επειδή ξέρω ότι είναι λιγάκι δύστροπο ελικόπτερο, αλλά επειδή ήξερα κιόλας ότι πολλές πλακέτες έχουν ελαττωματικό γυροσκόπιο το οποίο κινεί μόνο του τα σέρβο χωρίς input. Βέβαια υπάρχει γιατροσόφι για αυτό, αλλά ποτέ δεν γίνεται τέλειο, και για αυτό καλύτερα να μην σου τύχει η ελαττωματική πλακέτα.

    Το ελικόπτερο ήρθε λοιπόν, και αν και δεν υπάρχει επισήμως καμιά αναβάθμιση, ούτε αλλαγή, ωστόσο σε κάποιον που το γνωρίζει απ' έξω και ανακατωτά, φαίνεται να υπάρχουν αλλαγές.

    Πρώτον και σημαντικότερον: Η πλακέτα ήταν μια χαρά. Την δοκίμασα και δεν κούναγε κανένα σέρβο μόνη της. Εκτιμώ ότι πρέπει να τις έχουν διορθώσει-αντικαταστήσει όλες πλέον.

    Μετά... Το Elevator σερβο, έχει εμφανώς νέα σχεδίαση. Ένα εξαρτηματάκι (FET ίσως;;; ) , έχει τοποθετηθεί "νοτιότερα" και έτσι το Α γρανάζι περνάει τουλάχιστον 2 χιλιοστά μακρυά του. Πριν το έξυνε και ήταν βασικό λόγος για να χαλάνε τα elevator servo. Δεν μπορώ να πω αν είναι και άλλα σέρβο έτσι, αλλά το θεωρώ χαζό να βγάζουν δύο τύπους, ένα για το elevator, και ένα για τις άλλες θέσεις.

    Αλλαγή είδα στην θέση του σέρβο της ουράς. Παλιότερα υπήρχαν 2-3 χιλιοστά απόσταση ανάμεσα στο frame και το σημείο που αναρτούνταν το σέρβο. Τώρα το σέρβο mount, είναι κολλητά στο πλαίσιο, και αν υποθέσουμε ότι το servo rod, καθώς και η μπούμα και το ΤΤ είναι ίδια, τότε γιατί το pitch στην ουρά μου φαινόταν μια χαρά;;;; Λύθηκε η απορία, παρατηρώντας ότι το B γρανάζι είναι πιο κοντόχοντρο από αυτό που είχα παλιά. Αυτή πρέπει να είναι και η διαφορά. Μου φαίνεται καλύτερο πάντως τώρα.

    Δεν έχω κάνει πολλές πτήσεις, αλλά μερικά πράγματα παραμένουν σταθερές αξίες... Το τρεμούλιασμα της μπούμας (από τα ρουλεμάν μάλλον), εξακολουθεί να υπάρχει, αλλά το προσπερνάμε. Επίσης το wobble όταν η έλικα ξεφορτώνει, επίσης υπάρχει. Αυτό λύνεται εύκολα πάντως, βγάζοντας τα Ο rings από το swash plate και αντικαθιστόντας τα με τα μεγαλύτερα canopy grommets. Έτσι λύθηκε αμέσως το πρόβλημα. Το άλλο, με τον συντονισμό της ουράς, θα λυθεί σε μεγάλο βαθμό άμα αλλάξω τα ρουλεμάν με καλύτερα, αλλά προς το παρόν δεν με πειράζει τόσο.

    Κατά τα άλλα, είναι το γνωστό μηχάνημα που μπορεί να κάνει σχεδόν τα πάντα 3 μέτρα μακρυά σου. Για αυτό το ξαναπήρα άλλωστε... Ίσως ενδιαφέρει και άλλους το θέμα, για αυτό γράφω για τις αλλαγές που παρατήρησα.

     
    Καταγράφηκε
    Skynet
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 663



    « Απάντηση #1 στις: Κυριακή, 27 Ιούλ 2014, 05:38:04 »

    Κωνσταντίνε καλές πτήσεις, σου εύχομαι να το ευχαριστηθείς όπως ακριβώς το θέλεις!

    Υ.Γ. Θα σου τηλεφωνήσω να ανταλλάξουμε συνταγές για τους τρόπους επέμβασης και διόρθωσης των προβλημάτων του 130Χ. (Ξεκίνησα σου γράψω μερικές από τις συνήθεις πρακτικές μου, αλλά συνειδητοποίησα ότι θέλω μερικές σελίδες, οπότε άσε, να τα πούμε τηλεφωνικά).

    Υ.Γ.2 Στο παρελθόν έχω ρίξει αρκετά χρήματα σε μεταλλικές αναβαθμίσεις σε μικρά ελικοπτεράκια και ύστερα από εξαντλητικές δοκιμές έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι είναι απλά πεταμένα χρήματα. Νομίζω όμως ότι το 130Χ είναι διαφορετική περίπτωση και θα άξιζε να πάρει κάποια upgrades. Βέβαα είναι τόσες οι εταιρείες που βγάζουν σχετικά, που είναι δύσκολο να διαλέξεις. Ελπίζω να μην τα χρειαστείς και να το κάνεις να πετά καλά μαμά.

    Καλές πτήσεις ! beer
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 27 Ιούλ 2014, 10:05:16 από Skynet » Καταγράφηκε

    Τα ελικόπτερα είναι σαν τις ταινίες τρόμου. Ξέρεις ότι κάτι κακό θα συμβεί, απλά δεν ξέρεις το πότε.

    Skype --> mastroxalastis   (Συνήθως όταν είμαι στο Skype, μαστορεύω στον πάγκο)
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 483



    « Απάντηση #2 στις: Κυριακή, 27 Ιούλ 2014, 08:59:52 »

    κωστα καλοπαιταχτο φιλε
     Χαμόγελο

    τι στο καλο με τοση εμπειρια πανω σε δαυτο ολα θα πανε τζετ Thumbs up

    υ.γ.παντως οταν και αν μου πεσει στα χερια μου ξερεις τι θα κανω Huh

    αν δεν εχεις φαντασια να σου πω

    θα το αγορασω με την διευθυνση σου πανω να περασει πρωτα απο το παγκο σου χαχαχαχαχαχαχα το εχω παρει αποφαση

    οποτε αν σκασει ταχυδρομος με το 130αρι δεν ειναι απο το Αγιο Βσιλη απο τον χωστη φιλο σου ειναι devil


    Καταγράφηκε

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Αγορά νέου Blade 130X
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.04 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.