Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.435 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 12:27:22

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 12:27:22

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από 3DJunk
    [Σήμερα στις 08:40]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:38]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304435
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 149
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 138
    Συνολικά: 140
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 9     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Πτώση λόγω προβλήματος στην κατεύθυνση Spectrum DX6i  (Αναγνώστηκε 27389 φορές)
    Galans
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 35


    « Απάντηση #15 στις: Δευτέρα, 10 Μάρ 2014, 17:00:39 »

    Συνήθως στα ηλεκτρονικά παίζει ρόλο η γραμμή παραγωγής. Αν κατα την συναρμολόγηση βάζουν  ποτενσιόμετρα που πιθανως έχουν πρόβλημα όλη παρτιδα αυτή είναι επίφοβη. Αυτό δεν σημαίνει πως όλες Η Dx6 έχουν πρόβλημα.
    Μετά όπως ειπάνε και τα παιδιά νωρίτερα πρέπει να προσέχουμε τις Τ/Κ και τους δέκτες μας απο υγρασιες κλπ ...
    Καταγράφηκε
    helikopros
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3


    « Απάντηση #16 στις: Δευτέρα, 10 Μάρ 2014, 17:03:56 »

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΚΑΛΗ ΤΗΛ/ΣΗ  ΑΛΛΑ Η SPEKTRUM ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 3 ΜΑΡΚΕΣ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΛΕΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΟΥΤΕ ΓΙΑ TURNIGY OYTE ΓΙΑ ORANGE ΑΛΛΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΤΕΝΣΙΟΜΕΤΡΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ OYTE ΣΤΗΝ E-SKY ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΕΤΑΜΕΝΗ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΟΓΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΙΜΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΣΕ ΠΟΤΕΝΣΙΟΜΕΤΡΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΗΝ ΤΗΛ/ΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΣΚΟΝΙΖΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙ ΣΠΡΕΥ.
    Καταγράφηκε
    flaperon35
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 442



    « Απάντηση #17 στις: Δευτέρα, 10 Μάρ 2014, 17:28:25 »

    Τα ελικοπτερα και τα αεροπλανα και τα καθαριζουμε και τα σιντηρουμε και τους φερομαστε σαν αληθηνα!
    Αν θελουμε να μιοσουμε τους κινδηνους.


    ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ....
    Καταγράφηκε

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΑΖΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.... ΜΟΝΟ ΧΑΖΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 234


    « Απάντηση #18 στις: Δευτέρα, 10 Μάρ 2014, 17:38:39 »

    Έχω δει να χαλάνε ποντεσιόμετρα σε ότι ΤΚ θες.
    Futaba, Jr, Hithec, Turnigy, Sanwa...
    Το σίγουρο είναι πώς σε "προειδοποιούν". (Πιο συχνά χαλάνε τα τριμ)

    Καμία προειδοποίηση μου έδωσε στα trims η DX6i . Όλα τέλεια μέχρι που χάλασε.
    Εντωμεταξύ  δεν γνωρίζω καμία εταιρεία που βγάζει κατευθύνσεις να αναφέρει στις οδηγίες χρήσης να συντηρείς την κατεύθυνση σου καθαρίζοντας την με ειδικά σπρέυ.
    Καταγράφηκε
    helikopros
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3


    « Απάντηση #19 στις: Δευτέρα, 10 Μάρ 2014, 20:14:34 »

    ΠΑΙΔΙΑ Ο ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΥ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΗΛ/ΝΣΕΙΣ Η ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ
    Καταγράφηκε
    kotsak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 212



    « Απάντηση #20 στις: Δευτέρα, 10 Μάρ 2014, 20:14:57 »

    αν οι spectrum ειναι καλες τοτε οι jr τι ειναι μην σας πω την ιστορια μου με τ/κ jr γιατι ειναι μεγαλη
    προσωπικα να με κτυπουσες κατω δεν θα κρατουσα στα χερια μου τιποτα αλλο εκτος απο futaba
    οχι δεν ειμαι φουταμπακιας να σας προλαβω εχω μια φουταμπα παλια δουλευει ακομη μια χαρα πηγα και πηρα την φοβερη jr 9303
    και εκει τα ειδα ολα οχι μονο εγω αλλα και 3-4 αλλοι τεχουμε ακομη και γυρισα παλι στην futaba και ησυχασα
    χασαμε και μοντελα και τις τ/κ που αν παθουν κατι τωρα δεν επισκευζονται πουθενα παρα μονο στην ιαπωνια  
    Καταγράφηκε
    flaperon35
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 442



    « Απάντηση #21 στις: Δευτέρα, 10 Μάρ 2014, 20:59:37 »

    Έχω δει να χαλάνε ποντεσιόμετρα σε ότι ΤΚ θες.
    Futaba, Jr, Hithec, Turnigy, Sanwa...
    Το σίγουρο είναι πώς σε "προειδοποιούν". (Πιο συχνά χαλάνε τα τριμ)

    Καμία προειδοποίηση μου έδωσε στα trims η DX6i . Όλα τέλεια μέχρι που χάλασε.
    Εντωμεταξύ  δεν γνωρίζω καμία εταιρεία που βγάζει κατευθύνσεις να αναφέρει στις οδηγίες χρήσης να συντηρείς την κατεύθυνση σου καθαρίζοντας την με ειδικά σπρέυ.

    παιδιά εκτος από τις graupner και multiplex που ο κατασκευαστής τις έχει φιάξει να ανοίγουν εύκολα για διαφορους λόγους, όλες οι άλλες δεν είναι απαραίτητο να τις ανοίγουμε για καθαρισμό, αλλα το να την προσέξουμε από υγρασίες, να μην την λιώνουμε στον εξομοιωτή, είναι πράγματα που δεν θα τα δεις στο manual αλλα καλο είναι να τα έχουμε υπόψιν.
    αυτά τα γράφω για να τα έχουμε όλοι μαζί και εγω στο μυαλό μας, δεν τα γράφω για να υποστηρίξω καμια εταιρία
    Καταγράφηκε

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΑΖΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.... ΜΟΝΟ ΧΑΖΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 183



    « Απάντηση #22 στις: Δευτέρα, 10 Μάρ 2014, 21:11:42 »

    FUTABA for ever........για να την έχουν και τα εγγόνια σου.. Tongue
    Καταγράφηκε

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    chris-audio
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 63


    « Απάντηση #23 στις: Δευτέρα, 10 Μάρ 2014, 21:21:46 »

    Εδω ειμαι Αποστολη μου, μετα απο 5 χρονια jr 9303 και 9503 με δεκτες 921 μαυρους και κοκκινους ολα μια χαρα!
    Καταγράφηκε

    JR 9503
    JR NEX E8 FBL
    GRAUPNER ELEKTRO TRAINER S
    vagelis aegina
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 117



    « Απάντηση #24 στις: Δευτέρα, 10 Μάρ 2014, 22:54:18 »

    Μια απο τα ίδια σαν το φίλο Chris και εγω κανένα πρόβλημα!μην τα ισοπεδώνουμε όλα,οκ σεβαστό το πρόβλημα που είχαν κάποιοι και λυπάμαι πολύ είναι πολύ άσχημο να χάνεις ένα μοντέλο (πόσο μάλλον αν δεν φταις εσύ)αλλά είναι πιστεύω περισσότεροι αυτοί που δεν είχαν ποτέ τους πρόβλημα!
    Καταγράφηκε

    Miniature aircracraft furion 450 
    Mini titan 325
    T-rex 450v2
    T-rex 600nsp
    Sceadu 50
    Kasama srimok 90n
    jr pcm9XII
    jr 9503
    Wot 4 mkII
    Calmato
    Super cub handmade
    Phantom 3 pro
    billistitan
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 53


    MINI TITAN V.2


    « Απάντηση #25 στις: Δευτέρα, 10 Μάρ 2014, 23:06:02 »

    παιδια γεια και απο μενα το heli θελει καλα πραγματα και οι κατευθυνσεις εκτος απο την υγρασια δεν θελει και κραδασμους ο οπως πεταμα στο αυτοκινητο και παω με το μηχανακι και αυτην στα χερια Ανεση Ανεση Ανεση
    Καταγράφηκε
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.283



    « Απάντηση #26 στις: Δευτέρα, 10 Μάρ 2014, 23:38:09 »

    Έχω δει να χαλάνε ποντεσιόμετρα σε ότι ΤΚ θες.
    Futaba, Jr, Hithec, Turnigy, Sanwa...
    Το σίγουρο είναι πώς σε "προειδοποιούν". (Πιο συχνά χαλάνε τα τριμ)

    Καμία προειδοποίηση μου έδωσε στα trims η DX6i . Όλα τέλεια μέχρι που χάλασε.
    Εντωμεταξύ  δεν γνωρίζω καμία εταιρεία που βγάζει κατευθύνσεις να αναφέρει στις οδηγίες χρήσης να συντηρείς την κατεύθυνση σου καθαρίζοντας την με ειδικά σπρέυ.

    Συμφωνω ..κανενας κατασκευαστης δεν λεει ότι η Τ/Κ θελει συντηρηση τετοιου τυπου και μαλλον δεν προτείνεται.Δυστυχως επεσες στην περιπτωση .
    Εγω ειχα κακες εμπειριες με JR 9καναλη όπως και 2 αλλοι φιλοι που που είχαμε ιδιο μοντελο ..νομιζω 9303 .
    Eπισης αστοχιες εχουν παρατηρηθεί και με Hitec ,Όχι σε εμενα αλλα σε φιλους...
    Αντίθετα πολύ λιγοτερα περιστατικα εχουν παταρητηθει με futapa..
    Γενικα τα συστηματα πλεον είναι πολύ αξιοπιστα σε σχεση με τον παλιο καιρο...όμως η στραβη μπορει παντα να συμβει
    Παντος οι spectrum από τωτε που πρωτοπαρουσιαστικαν εχουν παρουσιασει αρκετα προβληματάκια σε σοβαρα θεματα  Undecided
    Καταγράφηκε

    Fly hard ...land soft!
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 183



    « Απάντηση #27 στις: Τρίτη, 11 Μάρ 2014, 08:45:27 »

    Εδω ειμαι Αποστολη μου, μετα απο 5 χρονια jr 9303 και 9503 με δεκτες 921 μαυρους και κοκκινους ολα μια χαρα!
    Φυσικά αστειεύομαι...όλα ηλεκτρονικά είναι και μπορεί να χαλάσουν ανά πάσα στιγμή.Παλιότερα που ασχολήθηκα πολύ με αγωνιστικό αυτοκινητομοντελισμό είχαμε θέμα με τους δέκτες τις Futaba που στους ζεστούς μήνες έκαναν cut off.Η λύση....έβαλα module και δέκτη Spectrum και ησύχασα. Εκπληξη
    Απλά τον τελευταίο καιρό έτυχε να ακουστούν κάποια παράπονα για τις JR και είπα να πειράξω λίγο τον φίλο συμφορουμίτη που είναι ''βαμένος'' JRάκιας. Tongue   Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 234


    « Απάντηση #28 στις: Τρίτη, 11 Μάρ 2014, 09:40:12 »

     Γενικά το failure μπορεί να συμβεί σε οτιδήποτε ηλεκτρονικό και μη.  Εδώ πέφτουν κανονικά ελικόπτερα και αεροπλάνα που έχουν φοβερές δικλίδες ασφαλείας. 

    Όταν προχωρήσει η τεχνολογία με αποτέλεσμα να γίνει προσιτή θα πρέπει να υπάρχει κουμπί στην κατεύθυνση που όταν καταλάβεις ότι έχει χαλάσει κάποιο ποτενσιόμετρο και δεν υπακούει το μοντέλο στις κινήσεις των sticks τότε να πατάς το κουμπί και να προσγειώνεται το ελικόπτερο ή το αεροπλάνο.   

    Μπορεί το παραπάνω να υπάρχει αλλά δεν νομίζω να είναι προσιτό.

    Επίσης να προσγειώνεται το ελικόπτερο όταν χάσει το σήμα της κατεύθυνσης
    Καταγράφηκε
    borlex
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 48



    « Απάντηση #29 στις: Τρίτη, 11 Μάρ 2014, 09:58:27 »

    Άντε πάλι, για όλα σας φταίνε οι Spektrum και οι JR... .

    Είχα DX-6i και τώρα JR-9503 και μετά από 4 χρόνια, 3.000 γραμμένες πτήσεις, γνήσιους δέκτες αλλά κυρίως μαϊμούδες (οχι όμως άσχημα στουκαρισμένους), ποτέ δεν καθάρισα τίποτα και δουλεύουν όλα καλά. Απλά προσέχω να μη μου πέσει κάτω, πως θα τη βάλω στη βαλίτσα, να μη στάζουν τα χέρια μου νίτρο, να μη σκονίζεται όταν γκαζώνουν άλλα αεροπλάνα. Μια φορά μου την ξεσκόνισε εξωτερικά με πινέλο, φίλος ψήρας, που δε μπορούσε να βλέπει τη μπίχλα(!) και τίποτε άλλο. Αυτά τα ελάχιστα αρκούν.

    Όσον αφορά το μέλλον, επειδή ήδη υπάρχει η δυνατότητα autolanding σε περίπτωση failsafe στα τερτρακόπτερα- ελικοπτερα με Ardupilot, NAJA κλπ , σίγουρα κάποια στιγμή θα υπάρξει κάτι ανάλογο σαν στανταρ σε όλες τις ΤΚ
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 9     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Πτώση λόγω προβλήματος στην κατεύθυνση Spectrum DX6i
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.035 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.