Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.438 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 16:13:04

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 16:13:04

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 15:25]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:26]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304438
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 174
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 187
    Συνολικά: 187
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 5 6 7 [8] 9     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Πτώση λόγω προβλήματος στην κατεύθυνση Spectrum DX6i  (Αναγνώστηκε 27393 φορές)
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 234


    « Απάντηση #105 στις: Τρίτη, 18 Μάρ 2014, 10:47:19 »

    Είναι εντελώς διαφορετικό το συγκεκριμένο περιστατικό και για εμένα φταίει ο orange δέκτης 
    Καταγράφηκε
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 183



    « Απάντηση #106 στις: Τρίτη, 18 Μάρ 2014, 12:36:27 »

    Ναι είναι πολύ πιθανό............αν και με τους orange στην Futaba δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.
    Καταγράφηκε

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 234


    « Απάντηση #107 στις: Τρίτη, 18 Μάρ 2014, 13:01:29 »

    ^ Πως μπορείς να είσαι σίγουρος ?
    Καταγράφηκε
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 183



    « Απάντηση #108 στις: Τρίτη, 18 Μάρ 2014, 13:11:30 »

    Τι εννοείς;....... idiot2
    Όταν δεν είχα ποτέ απώλεια σήματος χρόνια τώρα σε ε/π και σε α/π που τα έχω στείλει σε ύψη που σχεδόν να μην τα βλέπω τι άλλο θα πρέπει να ξέρω.....διαφώτισε με.. Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    flaperon35
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 442



    « Απάντηση #109 στις: Τρίτη, 18 Μάρ 2014, 13:38:18 »

    Παιδεια σιγουρος δεν μπορεις να εισαι ποτε!!! Ουτε με φουταμπα ουτε με jr ουτε με graupner ουτε ουτε ουτε.
    Ολλα μπορουν να στην κανουν εκει που δεν το περιμενεις για πολους και διαφορους λογους.
    Το θεμα ειναι εμεις ολλοι να ημαστε πιο υποψιασμενη και προσεκτικοι στο πως πεταμε, στους ελενχους στα μοντελα μας αλλα και στον εξοπλισμο τους. Το χομπη του αερομοντελισμου δεν ειναι παιχνιδι και απετει απο εμας την απολιτη προσοχη στα παντα.
    Καταγράφηκε

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΑΖΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.... ΜΟΝΟ ΧΑΖΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 183



    « Απάντηση #110 στις: Τρίτη, 18 Μάρ 2014, 14:50:11 »

    Εννοείται φίλε μου...απλά εδώ ο καθένας καταθέτει την εμπειρία του (που για εμένα με Futaba πολλά χρόνια τώρα σε ε/π και α/π ήταν απροβλημάτιστη) και στατιστικά πιθανόν να βγει κάποιο συμπέρασμα. Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 234


    « Απάντηση #111 στις: Τρίτη, 18 Μάρ 2014, 14:58:54 »

    Τι εννοείς;....... idiot2
    Όταν δεν είχα ποτέ απώλεια σήματος χρόνια τώρα σε ε/π και σε α/π που τα έχω στείλει σε ύψη που σχεδόν να μην τα βλέπω τι άλλο θα πρέπει να ξέρω.....διαφώτισε με.. Χαμόγελο

    Εννοώ ότι μπορεί εσύ να μην είχες πρόβλημα αλλά να είχαν άλλα 100 άτομα.  Γενικά για προβλήματα σε οτιδήποτε πρέπει να λαμβάνεις υπόψη στατιστικά. Επειδή στατιστικά δεν έχουμε το μόνο μέσο που μας επιτρέπει να βγάλουμε συμπεράσματα είναι οι μαρτυρίες στο internet.

    Οπότε τουλάχιστον εάν έχεις διαβάσει σε αρκετά for a/blogs κτλ πως έχουν θέμα με τον συγκεκριμένο εξοπλισμό ΔΕΝ σημαίνει απαραίτητα πως έχει πρόβλημα ο εξοπλισμός και δεν κάνουν κάτι λάθος όλα τα άτομα ΑΛΛΑ τουλάχιστον είσαι πολύ επιφυλακτικός στην αγορά του συγκεκριμένου εξοπλισμού.

    Λες πως Orange+ Futaba κανένα πρόβλημα επειδή τα χρησιμοποιείς χρόνια. Υπάρχουν και πολλά άτομα που χρησιμοποιούν την DX6i χωρίς πρόβλημα.   Μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα από αυτό ?   Όχι βέβαια θέλεις πολλές μαρτυρίες τουλάχιστον για ένα πρόβλημα και ακόμα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος
    Καταγράφηκε
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 183



    « Απάντηση #112 στις: Τρίτη, 18 Μάρ 2014, 17:26:45 »

    Μα ακριβώς,το είπα και παραπάνω...''εδώ ο καθένας καταθέτει την εμπειρία του''.
    Όσο για τις πληροφορίες απ'το ίντερνετ,τα μοντελοδρόμια και τους μοντελιστές που συναναστρέφομαι τόσα χρόνια για orange+Futaba δεν έχω ακούσει κάτι η πιθανον να είναι τόσο λίγα τα κρούσματα που να μην έπεσαν στην αντίληψη μου.Αντίθετα με τις Spectrum που συχνά-πυκνά κάτι ακούμε η βλέπουμε να γίνεται μπροστά μας.
    Άλλωστε μην πας μακριά...ρίξε μια ματιά στα Ελληνικά φόρουμ και μια μικρή ιδέα θα την πάρεις.
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 18 Μάρ 2014, 17:37:05 από Apostolis » Καταγράφηκε

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 483



    « Απάντηση #113 στις: Τρίτη, 18 Μάρ 2014, 18:09:40 »

    γεια σου αποστολε φουταμπακια Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 183



    « Απάντηση #114 στις: Τρίτη, 18 Μάρ 2014, 18:26:01 »

    γεια σου αποστολε φουταμπακια Χαμόγελο
    Ήθελα δεν ήθελα φίλε μου τόσα χρόνια στο κουρμπέτι και μετά από κάποιες αλλαγές ΤΚ στο τέλος έγινα ''φουταμπάκιας'' 'οπως λες..... Χαμόγελο
    Μακάρι να με ακούσει κάποιος νεότερος και να πάει κατευθείαν προς τα εκεί και να τελειώνει με το θέμα ΤΚ.
    Άπο'κει και πέρα για εμένα το θέμα κλείνει εδώ και ....keep walking....
    Καταγράφηκε

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    ΜΑΥΡΟΣ79Β
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 203


    ΙΤΕ ΠΑΙΔΕΣ ΕΛΛΗΝΩΝ- ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ


    « Απάντηση #115 στις: Τρίτη, 18 Μάρ 2014, 19:24:35 »

     Μετα απο 8 σελιδες  διαβασμα θα γραψω κατι τελευταιο........ στο μοντελισμο υπαρχουν κανονες  .....ελενχουμε παντα τα ρευματα σε πομπο και δεκτη..... ανοιγουμε πομπο και μετα δεκτη....... κλεινουμε δεκτη και μετα πομπο.........και μετα ολα τα αλλα........και μια και ειναι μηχανιματα θα παρουσιασουν βλαβες...........ΕΔΩ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΙΜΑ   ΟΟΟ  ΑΝΘΡΩΠΟΣ  ΚΑΙ ΧΑΛΑΕΙ..........  beer beer
    Καταγράφηκε

    ΖΗΤΩ Ο ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #116 στις: Τρίτη, 18 Μάρ 2014, 21:12:52 »

    Μετα απο 8 σελιδες  διαβασμα θα γραψω κατι τελευταιο........ στο μοντελισμο υπαρχουν κανονες  .....ελενχουμε παντα τα ρευματα σε πομπο και δεκτη..... ανοιγουμε πομπο και μετα δεκτη....... κλεινουμε δεκτη και μετα πομπο.........και μετα ολα τα αλλα........και μια και ειναι μηχανιματα θα παρουσιασουν βλαβες...........ΕΔΩ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΙΜΑ   ΟΟΟ  ΑΝΘΡΩΠΟΣ  ΚΑΙ ΧΑΛΑΕΙ..........  beer beer

    Γιωργο παλιοτερα ο κανονας οτι ανοιγουμε πρωτα τον πομπο και μετα τον δεκτη ειχε να κανει με την τεχνολογια της εποχης AM και FM, ο δεκτης συχνα ακουγε τον θορυβο της συχνοτητας και εβλεπες επισης συχνα το σερβο να τρεμει η να ενεργει μονο του.
    Πλεον στην εποχη της ψηφιακης ζευξης των 2,4GHz ο δεκτης δεν υπαρχει περιπτωση να ακουσει θορυβο η καποιον αλλο πομπο. Εαν κατι τετοιο συμβει ο δεκτης ειναι χαλασμενος και θα εκανε του κεφαλιου του ειτε με ειτε χωρις πομπο.
    Ο κανονας εξακολουθει να ισχυει γιατι πλεον οι πομπο εχουν εξελιχθει αρκετα και σχεδον ολοι εχουν ψηφιακες μνημες, αυτο σημαινει οτι πριν ανοιξεις τον δεκτη θα πρεπει να σιγουρεψεις οτι εχεις επιλεξει την σωστη μνημη για το μοντελο που θα πεταξεις.
    Εχω κανει μια εξυπναδα οπου τελειωνοντας πτηση με θερμικο μοντελο ξεκιναω για πτηση με ενα ηλεκτρικο, μολις συνδεω μπαταρια το μοτερ πηρε φουλ στροφες και ηρθε και χτυπησε το ποδι μου, ειχα ξεχασει να αλλαξω την μνημη απο το θερμικο στο ηλεκτρικο.

    ΥΓ Γιατι αναφερεις συνεχεις τις σελιδες του θεματος; Εαν σου αρεσουν τα θεματα με πολλες σελιδες δες εδω, https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=1075.0
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 483



    « Απάντηση #117 στις: Τρίτη, 18 Μάρ 2014, 22:09:03 »

    .........................ΥΓ Γιατι αναφερεις συνεχεις τις σελιδες του θεματος; Εαν σου αρεσουν τα θεματα με πολλες σελιδες δες εδω, https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=1075.0

     Grin

    φιλε μου orck του εχω προχειρα και κατι με δυο σελιδες παραπανω http://www.aeromodelistis.com/smfgr/index.php?topic=16109.345

    χαχαχαχα
    Καταγράφηκε

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    ΜΑΥΡΟΣ79Β
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 203


    ΙΤΕ ΠΑΙΔΕΣ ΕΛΛΗΝΩΝ- ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ


    « Απάντηση #118 στις: Τρίτη, 18 Μάρ 2014, 22:46:39 »

    Μετα απο 8 σελιδες  διαβασμα θα γραψω κατι τελευταιο........ στο μοντελισμο υπαρχουν κανονες  .....ελενχουμε παντα τα ρευματα σε πομπο και δεκτη..... ανοιγουμε πομπο και μετα δεκτη....... κλεινουμε δεκτη και μετα πομπο.........και μετα ολα τα αλλα........και μια και ειναι μηχανιματα θα παρουσιασουν βλαβες...........ΕΔΩ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΙΜΑ   ΟΟΟ  ΑΝΘΡΩΠΟΣ  ΚΑΙ ΧΑΛΑΕΙ..........  beer beer
        φιλε παναγιωτη εγω επιμενω στους κανονες........αποψη μου και γνωμη μου...... ....αυτα τελος για μενα το θεμα  DX6i......... Thumbs up
    Καταγράφηκε

    ΖΗΤΩ Ο ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ
    kotsak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 212



    « Απάντηση #119 στις: Τετάρτη, 19 Μάρ 2014, 09:54:30 »

    Τελικα ολο το forum ειναι γεματο με προβληματα τ/κ JR kai SPECTROUM χαμος !!!!!!!
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 ... 5 6 7 [8] 9     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Πτώση λόγω προβλήματος στην κατεύθυνση Spectrum DX6i
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.