Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.438 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 20:03:21

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 20:03:21

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 15:25]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:26]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304438
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 208
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 176
    Συνολικά: 178
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: castle creation ice2 80hv governor setup  (Αναγνώστηκε 3437 φορές)
    christos139
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 203



    « στις: Κυριακή, 15 Σεπ 2013, 17:57:11 »

    μετα απο σκεψεις και αναλογως των οικονομικων που ειχα αγορασα ενα μεταχειρισμενο TREX600 DFC .Το ελικοπτερο φοραει τα παντα πανω οπως το δινει η εταιρεια με το ice2
    πηρα το usb link της castle και συνδεσα το esc με το pc

    απο εκει και περα κατεβασα και τις ρυθμισεις που δινει η castle για το 600

    http://www.castlecreations.com/support/align_heli_settings/align600efl.pdf

    αλλα εχω προβλημα να σεταρω το governor.....
    μπορει καποιος να με βοηθησει στην ρυθμιση του γτ διαβασα πως θελει throtle calibration και πως μπορω να βαλω normal flight στο normal mode και governor mode στο idle up?
    Η τ/κ που εχω ειναι η spektrum dx7s και εχει ενα μονο idle up

    επισης οι τιμες που μου δινει το esc πχ για 1900 ειναι 63% για 2000 65% και για 2200 69% . αυτες ειναι που πρεπει να βαλω στο throttle curve σαν flat curve?η πρεπει να ενεργοποιησω το governor απο την τ/κ και να δωσω τις τιμες εκει?

    εχει το castle σημειο ενεργοποιησησης του gov? δλδ το hobbywing 100a platinum που εχω ενεργοποιειται το gov μετα απο το 60% του γκαζιου..
    Καταγράφηκε
    kostas72
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 495



    « Απάντηση #1 στις: Κυριακή, 15 Σεπ 2013, 20:12:04 »

    δεν καταλαβενω γιατι πρεπει να βαλεις νορμαλ καμπυλες .απλως στο νορμαλ θα εχεις λιγοτερες στροφες και στο idle τις μεγιστες που θες.παντα με governor. εσυ θα κανεις καλιμπρεισιον και μετα θα ενεργοποιησεις την ενδειξη governor βαζοντας ολες τις παραμετρους που σου ζηταει, γραναζωμα ,μπαταριες κτλ. στην συνεχεια θα βαλεις τισ στροφες που χρειαζεσαι και στα 3 σημεια του πινακα και αναλογος θα ρυθμισεις και την τηλ/ση. παντως επειδη γνωριζω τα castle ζητουν 30% flat 70% και 100% , δεν νομιζω οτι ζηταει τις τιμες που αναφερεις. καποιο λαθος κανεις.
    Καταγράφηκε
    Heli.Maniac
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 87



    « Απάντηση #2 στις: Κυριακή, 15 Σεπ 2013, 21:03:31 »

    Αρχικά, καλό είναι να κανεις update στο esc με το καινουργιο firmware πριν ξεκινήσεις το σεταρισμα μεσα απο το Castle Link στην καρτέλα Software.
    Για το throttle calibration κοιτα εδώ http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=xF7VTrs_hsI
    Λοιπον τα Castle δουλευουν διαφορετικά από τα υπόλοιπα. Ουσιαστικα επιλέγεις SetRPM Mode και αφου του πεις τι πινιον και γραναζι έχεις, τα cell της μπαταρίας σου καθως και μερικες πληροφοριες που σου ζητάει για το μοτερ (σου εμφανιζει μηνύματα αυτόματα αν είναι η πρώτη φορα που το σεταρεις) εκεινο σου ενεργοποιεί τα τρια κουτακια γαι τις στροφές.
    Τώρα πας στη τ/κ (αφου έχεις κανει το throttle calibration) και στο throttle curve βαζεις για το normal 30% flat και για το idle up 70%. Προσοχή ομως γιατι αυτές οι τιμές είναι μονο για να ξερει το esc σε ποιο mode είσαι και δεν σημαίνει πχ 30% στροφες. Δηλαδή ειναι μονο σημειο αναφορας και δεν σημαίνει τιποτα απολύτως.
    Αφου λοιπόν έχεις ρυθμισει την τ/κ, πας πισω στο pc και βαζεις στα τρια κουτάκια τις στροφές που θέλεις (πρωτο κουτί-νορμαλ, δευτερο κουτί-idle up, το τριτο αστο άδειο γιατί είναι μονο για τ/κ που έχουν και idle-up2).

    Ας πουμε για παράδειγμα οτι θέλεις στο νορμαλ 1900 και στο idle up 2200, τοτε πας στο Castle Link και βάζεις στο πρώτο κουτάκι 1900 και το δεύτερο 2200 και αυτό τα κανει όλα αυτόματα χωρις να παίζεις με τα ποσοστα στην τ/κ.

    Όσο για το νορμαλ, νομίζω πως δεν γινεται να έχεις στο 1 καμπύλες και στο αλλο mode governor, αλλά γιατι να μην εχεις governor και στα 2?
    Υπ' όψιν να έχεις οτι με τις ρυθμισεις της Align το μοτερ ξεκινάει κατευθείαν με soft start με το που βγαίνεις απο HOLD.
    Τέλος, επειδή δεν ξέρω αν το έχω εξηγήσει καλά υπάρχει και αυτο το βιντεο το οποίο σε πάει ουσιαστικά βήμα-βήμα http://www.youtube.com/watch?v=GPi8KuoSHwA
     
    Καταγράφηκε

    Andreas
    COMPASS 7HV
    TREX 600EFL Pro
    itf68
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 514



    « Απάντηση #3 στις: Κυριακή, 15 Σεπ 2013, 21:25:51 »

    Στο νορμαλ οι δικές μου καμπύλες ( για να μιην δουλεύω το HOLD!) έχω) 0-30-30-30-30.
    Καταγράφηκε

    Τάσος  希腊
    T-Rex 250SE
    T-rex 450 pro
    Genius 500
    Vibe 500E FBL
    T-Rex 550E DFC V3
    T-Rex 600EFL PRO
    Vibe 50NEX FBL
    Logo 550SX
    2 Χ Logo 600SE
    Kasama Dune 600
    2 Χ Kasama Srimok 90
    Kasama Srimok 90E FAIFA
    Logo 800 xtreme
    και κανα δυό ανεμοπλάνα...!
    Aris M.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 211



    WWW
    « Απάντηση #4 στις: Δευτέρα, 16 Σεπ 2013, 08:27:35 »

    καλημέρα,
    το σεταπ του castel ειναι απλό και γρήγορο, πρέπει όμως πρώτα απο ολα να σετάρεις όπως σου είπαν το throttle και μετα το auto. για μένα καλο είναι να κάνεις και το σεταπ του auto(δεν ειναι πανω απο 1 λεπτό)
    μετα απο αυτά, αντιγράφεις τις ρυθμίσεις που δινει η castle για το 600 που έχεις και εισαι έτοιμος!
    η castel εχει 4 βίντεο για βοήθεια
    http://www.castlecreations.com/support/instructional_videos.html

    χθές εγω έκανα την πρώτη πτήση σε ενα trex 700e φίλου με το ice2 και με το σεταπ που δίνει αντίστοιχα για το 700 και πήγε τέλεια.

    οσο για τις throttle carves τα ποσοστά ειναι αυτά που σου είπαν παραπάνω.
    έκανα μια δοκιμή με τα στοιχεία που εχεις στο πρόγραμμα και μου βγήκαν ακριβώς.

    καλή επιτυχία!!

    Άρης..

    Καταγράφηκε

    Aris M.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 211



    WWW
    « Απάντηση #5 στις: Δευτέρα, 16 Σεπ 2013, 08:37:25 »

    Πια μονάδα fbl εχεις?
    Καταγράφηκε

    christos139
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 203



    « Απάντηση #6 στις: Δευτέρα, 16 Σεπ 2013, 11:27:50 »

    Έχω το 3gx v4 της align , θα δοκιμάσω αυτά που λέτε και βλέπουμε ετσι όπως μου τα είπατε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα  Thumbs up
    Καταγράφηκε
    christos139
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 203



    « Απάντηση #7 στις: Τετάρτη, 25 Σεπ 2013, 19:21:17 »

    τελικα το ρυθμισα οπως μου ειπατε και το σηκωσα σημερα και ολα καλα πεταει παρα πολυ καλα και το gov φενεται αρκετα καλο.....αλλα ειχα ενα προβλημα με το 3gx και η ουρα ψαρευαι συνεχεια ειτε ανεβαζα το gain(δυναμωνε) ειτε το χαμηλωνα(μειωνοταν αλλα δεν σταματαγε) εχει κανεις καμια αποψη?
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.250


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #8 στις: Τετάρτη, 25 Σεπ 2013, 19:54:01 »

    τελικα το ρυθμισα οπως μου ειπατε και το σηκωσα σημερα και ολα καλα πεταει παρα πολυ καλα και το gov φενεται αρκετα καλο.....αλλα ειχα ενα προβλημα με το 3gx και η ουρα ψαρευαι συνεχεια ειτε ανεβαζα το gain(δυναμωνε) ειτε το χαμηλωνα(μειωνοταν αλλα δεν σταματαγε) εχει κανεις καμια αποψη?

    Αφού με το gain Χρήστο δεν γινόταν τίποτα τότε πρέπει να ψαχτείς μηχανικά πλέον!!  Wink
    Καταγράφηκε
    datamedic
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 112

    Knowledge is power and information is strength


    « Απάντηση #9 στις: Σάββατο, 3 Μάι 2014, 23:55:32 »

    δεν ξέρω αν έλυσες το πρόβλημα σου τελικά  αλλά στην δική μου περίπτωση ήταν και μηχανικό (bearings ουρας) καιτο γύρισα σε fixed points και σταμάτησε τελείως , ακόμα δεν το έχω ξανα γυρίσει σε governor γιατί προσπαθώ να κάνω τις καλύτερες δυνατές ρυθμίσεις στο fbl unit και μετά.

    γενικότερα προτείνουν σε διάφορα φόρουμς να σετάρεις πρώτα το fbl unit σου σε fixed end points και αφού όλα λειτουργούν άψογα να σετάρεις το governor
    Καταγράφηκε

    Velocity Outrage Nitro 50
    T-Rex 600 Scaled to Jet Ranger Bell 206
    T-Rex 550
    Dji Phantom Vision
    Gnauper A6 Texan 91 4 stroke
    Hobbyking Breeze FPV
    christos139
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 203



    « Απάντηση #10 στις: Κυριακή, 4 Μάι 2014, 13:15:38 »

    και εγω ειχα ενα προβλημα με τα bearings και αφου τα αλλαξα ελυσε το προβλημα...βεβαια εφυγα και απο το 3gx και πηγα σε beastx και μπορω να πω το ελικοπτερο για την πτηση που κανω ειναι αντε γεια.....ειμαι πολυ ευχαριστημενος
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: castle creation ice2 80hv governor setup
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.