Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.435 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 13:14:34

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 13:14:34

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από 3DJunk
    [Σήμερα στις 08:40]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:38]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304435
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 149
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 131
    Συνολικά: 131
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 15     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Slipstream Sbach 342 50cc  (Αναγνώστηκε 43491 φορές)
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Απάντηση #45 στις: Τρίτη, 14 Φεβ 2012, 01:44:16 »

     Χαμόγελο


    * 6b6b6n6m6f--66.jpg (61.25 KB, 650x433 - εμφανίστηκε 655 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Απάντηση #46 στις: Τρίτη, 14 Φεβ 2012, 01:52:15 »

    Ανοίχτηκαν οι 4 τρύπες στο firewall και άρχισε η συναρμολόγηση του engine box με εποξική.


    * 7b7n7n7n7-7-7.jpg (62.17 KB, 650x433 - εμφανίστηκε 658 φορές.)

    * 8n8n8nb8bbb8b.jpg (60.58 KB, 650x975 - εμφανίστηκε 656 φορές.)
    Καταγράφηκε

    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.064


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #47 στις: Τρίτη, 14 Φεβ 2012, 08:36:43 »

    Γεια σου Γιάννη!  beer

    Καλές προσγειώσεις!  http://www.youtube.com/watch?v=I_PGGFivmnc

    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    copterxakias
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 230



    « Απάντηση #48 στις: Τρίτη, 14 Φεβ 2012, 09:57:18 »

     Grin Grin Grin Grin Grinμεθύστακες μοντελιστές Grin Grin Grin Grin
    Καταγράφηκε

    !!!!! LIFE FOR SOMETHING OR DIE FOR NOTHING !!!!!!!!
            !!!!!!!!!!! GERMANY I'AM BACK !!!!!!!!!!!
    tasospap
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 392



    « Απάντηση #49 στις: Τρίτη, 14 Φεβ 2012, 10:07:25 »

    Το μπουκάλι τώρα τι είναι ; Πρόσκληση ;
    Καταγράφηκε

    Hirobo Sceadu Evo 50
    Hirobo SDX EP
    Mini TiTan E325
    Mini Titan E325 FBL
    F86 SABRE
    levitron
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 293



    WWW
    « Απάντηση #50 στις: Τρίτη, 14 Φεβ 2012, 12:48:08 »

    Το μπουκάλι τώρα τι είναι ; Πρόσκληση ;

    ειναι το καυσιμο του μοντελιστη  Cheesy
    Καταγράφηκε

    raptor 90
    vario airwlf  90
    raptor 50
    t rex 700
    hobby king 600
    χαρικαιιν 550
    hobby king 500

    2 αεροπλάνα και μια αποθηκη που
    δεν ξερω τι εχω
    vilisdev
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 560


    SV2BLH


    « Απάντηση #51 στις: Τρίτη, 14 Φεβ 2012, 13:03:30 »

    Ωραία, πώς θα τη ζητήσω αυτή την αντίσταση;
    Προσθέτει κάποιο ρίσκο επιπλέον; Δλδ καταλαβαίνεις τώρα, είμαι εντελώς άσχετος, μπορεί να χαλάσει ας πούμε;
    Τι αντοχές έχει σε ρεύματα; Θεωρείς ότι μια τέτοια συνδεσμολογία σωστά στημένη είναι πιο ασφαλής από ένα μπεκ;
    Γιάννη απ' οτι διάβασα στα χαρακτηριστικά των servos που έγραψες λειτουργούν και στα 7,2V. Αν και ο δέκτης σου λειτουργεί σε αυτήν την τάση δεν χρειάζεται να μειώσεις την τάση. Αρα δεν χρειάζεσαι bec και διόδους.
     Οσο γιά το τι είναι καλύτερο, γνώμη μου είναι ότι κάθε τι νέο που βγαίνει είναι γιά να μας κάνει καλύτερα τη δουλειά. Αν ήταν καλή η λύση με τις διόδους δεν θα υπήρχε λόγος να κατασκευάζονται-πουλιούνται τα bec. Οσο μάλιστα μεγαλώνουν τα φορτία (δυνάμεις-βάρη-ρεύματα) τόσο υπάρχει ο κίνδυνος κάποιο σέρβο να πάθει βλάβη (να κολλήσει) με αποτέλεσμα να παρουσιάσει βραχυκύκλωμα στην τάση μας που είναι και τάση τροφοδοσίας του δέκτη με αποτέλεσμα να μην έχουμε έλεγχο. Να σου πώ ότι σε πολλές περιπτώσεις που χάνεται ο έλεγχος (στα 2,4GHz) δεν οφείλεται σε χάσιμο του σήματος ή απλά παρεμβολή όπως αρέσκονται και λένε οι περισσότεροι και αρχίζουν αμέσως να κατηγορούν μάρκες τηλεκατευθύνσεων κλπ αλλά οφείλεται σε μείωση τάσης του δέκτη (brown out) λόγω υψηλών ρευμάτων ή βραχυκυκλώματος από κάποιο κολλημένο σέρβο. Εδώ συνιστάται η χρήση κάποιου σταθεροποιητή με απομονωτή σε κάθε έξοδο γιά κάθε κανάλι (σέρβο) ξεχωριστά. Αν κάποιο σέρβο κολλήσει και τραβήξει ψηλά ρεύματα τότε ο σταθεροποιητής μας απομονώνει την έξοδο εκείνη και μας αφήνει τις άλλες να λειτουργούν κανονικά. Τέτοια είναι τα γνωστά powerbox, emcotec κλπ
    Καλά είναι όλα αυτά αλλά θα με ρωτήσεις αν εγώ εβάλα τέτοια παντού? Οχι, το μεγάλο έχει powerbox αλλά στα μικρά (26cc και 30cc) έβαλα πιό μεγάλα servos με την ελπίδα ότι δεν θα ξεπεράσουν τα όρια τους (π.χ. savox 20κιλά σε 5κιλό α/π). Στο 30cc sbach που έφτιαξα πρόσφατα έβαλα το powerbox sensor που μου είχε προτείνει ο Θοδωρής και νομίζω ότι είναι καλή λύση γιά το μέγεθος του α/π αλλά γιά 50cc Huh
    Ξέρω ότι δεν βοηθάω με όλες αυτές τις αμφιβολίες αλλά μάλλον πρέπει να βοηθήσουν και οι φίλοι με τις γνώμες τους σε αυτό το θέμα.
    Καταγράφηκε
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Απάντηση #52 στις: Τρίτη, 14 Φεβ 2012, 17:01:33 »

    Γεια σου Γιάννη!  beer

    Καλές προσγειώσεις!  http://www.youtube.com/watch?v=I_PGGFivmnc


    Grin Grin Grin Grin Grinμεθύστακες μοντελιστές Grin Grin Grin Grin
    Το μπουκάλι τώρα τι είναι ; Πρόσκληση ;
    Το μπουκάλι τώρα τι είναι ; Πρόσκληση ;

    ειναι το καυσιμο του μοντελιστη  Cheesy

    Ρε παιδιά μη βαράτε, επειδή η κόλλα αργεί να στεγνώσει, η πέρδικα δρα ως επιταχυντής,
    δλδ πίνεις ένα ποτηράκι και μέχρι η κόλλα να στεγνώσει ούτε που καταλαβαίνεις πώς πέρασε η ώρα.
    Ε και μετά συνεχίζεις, κολλάς ότι είναι να κολλήσεις, πίνεις ένα ποτηράκι, κολλάς πίνεις κλπ κλπ.

    Τάσο φυσικά και είναι πρόσκληση το μπουκάλι, αν και φοβάμαι ότι με 'σένα θα χρειαστούμε και δεύτερο.
    Επειδή πιάνουν τα χέρια σου φτουράει πολύ η δουλειά.   beer

    Ωραία, πώς θα τη ζητήσω αυτή την αντίσταση;
    Προσθέτει κάποιο ρίσκο επιπλέον; Δλδ καταλαβαίνεις τώρα, είμαι εντελώς άσχετος, μπορεί να χαλάσει ας πούμε;
    Τι αντοχές έχει σε ρεύματα; Θεωρείς ότι μια τέτοια συνδεσμολογία σωστά στημένη είναι πιο ασφαλής από ένα μπεκ;
    Γιάννη απ' οτι διάβασα στα χαρακτηριστικά των servos που έγραψες λειτουργούν και στα 7,2V. Αν και ο δέκτης σου λειτουργεί σε αυτήν την τάση δεν χρειάζεται να μειώσεις την τάση. Αρα δεν χρειάζεσαι bec και διόδους.
     Οσο γιά το τι είναι καλύτερο, γνώμη μου είναι ότι κάθε τι νέο που βγαίνει είναι γιά να μας κάνει καλύτερα τη δουλειά. Αν ήταν καλή η λύση με τις διόδους δεν θα υπήρχε λόγος να κατασκευάζονται-πουλιούνται τα bec. Οσο μάλιστα μεγαλώνουν τα φορτία (δυνάμεις-βάρη-ρεύματα) τόσο υπάρχει ο κίνδυνος κάποιο σέρβο να πάθει βλάβη (να κολλήσει) με αποτέλεσμα να παρουσιάσει βραχυκύκλωμα στην τάση μας που είναι και τάση τροφοδοσίας του δέκτη με αποτέλεσμα να μην έχουμε έλεγχο. Να σου πώ ότι σε πολλές περιπτώσεις που χάνεται ο έλεγχος (στα 2,4GHz) δεν οφείλεται σε χάσιμο του σήματος ή απλά παρεμβολή όπως αρέσκονται και λένε οι περισσότεροι και αρχίζουν αμέσως να κατηγορούν μάρκες τηλεκατευθύνσεων κλπ αλλά οφείλεται σε μείωση τάσης του δέκτη (brown out) λόγω υψηλών ρευμάτων ή βραχυκυκλώματος από κάποιο κολλημένο σέρβο. Εδώ συνιστάται η χρήση κάποιου σταθεροποιητή με απομονωτή σε κάθε έξοδο γιά κάθε κανάλι (σέρβο) ξεχωριστά. Αν κάποιο σέρβο κολλήσει και τραβήξει ψηλά ρεύματα τότε ο σταθεροποιητής μας απομονώνει την έξοδο εκείνη και μας αφήνει τις άλλες να λειτουργούν κανονικά. Τέτοια είναι τα γνωστά powerbox, emcotec κλπ
    Καλά είναι όλα αυτά αλλά θα με ρωτήσεις αν εγώ εβάλα τέτοια παντού? Οχι, το μεγάλο έχει powerbox αλλά στα μικρά (26cc και 30cc) έβαλα πιό μεγάλα servos με την ελπίδα ότι δεν θα ξεπεράσουν τα όρια τους (π.χ. savox 20κιλά σε 5κιλό α/π). Στο 30cc sbach που έφτιαξα πρόσφατα έβαλα το powerbox sensor που μου είχε προτείνει ο Θοδωρής και νομίζω ότι είναι καλή λύση γιά το μέγεθος του α/π αλλά γιά 50cc Huh
    Ξέρω ότι δεν βοηθάω με όλες αυτές τις αμφιβολίες αλλά μάλλον πρέπει να βοηθήσουν και οι φίλοι με τις γνώμες τους σε αυτό το θέμα.

    Βιργίλη κι εγώ τα σκέφτομαι όλα αυτά, προσπαθώ να καταλάβω τι είναι καλύτερο για την πτήση μου και την ασφάλεια με τα ελάχιστα που ξέρω για τα ηλεκτρονικά.
    Και γι' αυτό ρωτάω για να καταλάβω πόσο μπορώ να εμπιστευτώ τα διοδάκια και με πιο τρόπο ώστε να μην κάνω καμιά γκάφα.

    Τώρα, αν εμπιστευτώ τον frsky μπορώ να βάλω τις Α123 απευθείας πάνω στο δέκτη και αν γεφυρωθεί το +/- ακόμα καλύτερα.
    Πιθανόν να είναι καλή λύση, θέλω να δω την αξιοπιστία του frsky και τη συμπεριφορά των σέρβο από τις μεταβολές της τάσης.
    Αν έχω μεταβολή στη συμπεριφορά των σέρβο τότε βάζω μπεκ για σταθερή τάση.

    Αν βάλω futaba τότε θέλω διόδους για να πέσω στα 6V. Αν παίζει η τάση πάλι πάω σε μπεκ.

    Κάτι απ' αυτά σκέφτομαι να κάνω, γι΄αυτό ρωτάω ώστε να σχηματίσω άποψη.

    Επίσης στο ignition σκέφτομαι να βάλω ή νιμη 4.8V ή A123 με διόδους μιας και εδώ δε μας ενοχλεί το παίξιμο της τάσης.

    Τώρα για powerbox κλπ ούτε συζήτηση.
    Καταγράφηκε

    tasospap
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 392



    « Απάντηση #53 στις: Τρίτη, 14 Φεβ 2012, 17:25:44 »

    Γιαννη μια καλη λυση ειναι και αυτο http://www.diamond-models.gr/index.php?target=products&product_id=4048 .
    Καταγράφηκε

    Hirobo Sceadu Evo 50
    Hirobo SDX EP
    Mini TiTan E325
    Mini Titan E325 FBL
    F86 SABRE
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Απάντηση #54 στις: Τρίτη, 14 Φεβ 2012, 17:35:37 »

    Για κάνε μια μετάφραση, ντεν καταλαβαίνω και πολλά...
    Καταγράφηκε

    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #55 στις: Τρίτη, 14 Φεβ 2012, 20:30:25 »

    Yanko ριξε μια ματια και στο παρακατω BEC, δεν το εχω αλλα δειχνει καλο, εχει και ηλεκτρονικο διακοπτη. Αρκετα φτηνο, περιπου 7€ και αρκετα δυνατο για το μοντελο σου.
    Προτεινω οτι βαλεις καντο επι δυο να μην χασεις μοντελο απο ρευμα.
       
    DUALSKY VR8L
    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=26172.0

    Χικ, χικ  Grin
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    dodos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 485



    « Απάντηση #56 στις: Τρίτη, 14 Φεβ 2012, 22:30:26 »

    Yanko καλησπέρα
     
    Καλορίζικο το μοντέλο σου και καλές πτήσεις  Thumbs up Thumbs up
     
    Γνωρίζω πολύ καλά ότι οι εποχές είναι δύσκολες για αγορές  (ακριβό reg)  ομως πρέπει να προσέχουμε αυτά που έχουμε  angel
     
    Κατά την  γνώμη μου  τα ρεύματα είναι το Α και το Ω στο μοντέλο  έτσι λοιπον  σου προτείνω να βάλεις ένα από τα  παρακάτω reg  για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο Thumbs up

    Είναι πολύ καλά και  παίρνουν   2 μπαταριές για δεκτή  και καλό θα ήταν να βάλεις 2 2s 2200  για να είσαι άνετος και τέλος...  δεν χρειαζεται  να ασχοληθείς άλλο με τα ρεύματα
     Thumbs up
     
    Εγώ προσωπικά αυτό θα έκανα Wink

    1 http://www.rc-chania.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=270&category_id=36&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el

    2 http://www.rc-chania.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=801&category_id=175&keyword=jeti&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 15 Φεβ 2012, 11:52:10 από dodos » Καταγράφηκε
    stefos
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 111


    « Απάντηση #57 στις: Τρίτη, 14 Φεβ 2012, 23:41:31 »

    Φιλε yanko καλησπέρα και απο εμένα
    Καλές πτήσεις και ασφαλεις προσγειώσεις.Θα σου μεταφέρω την εμπειρία μου απο το δικό μου YAK 54 50cc όσον αφορά τα ρεύματα.Εδω και πολύ καιρό χρησιμοποιω το http://www.rcmodelshop.gr/bmz_cache/b/bddd40e9e1acd42dff5010c842ef3180.image.180x120.jpg regulator με 2 2200 nanotech.Κανένα απολύτως προβλημα!!!Σου εγγυώμαι οτι είναι μια καλή και σχετικά οικονομική επώνυμη λύση.Μονη παρατήρηση είναι οτι θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και μικρότερης χωρητικότητας μπαταρίες απο προσωπική εμπειρία Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Απάντηση #58 στις: Τετάρτη, 15 Φεβ 2012, 23:47:48 »

    Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις, αλλά μπεκ έχω ήδη, το Turnigy 8-15Α.

    Το ερώτημά μου ήταν δίοδοι ή μπεκ;
    Και πώς θα μπουν σωστά οι δίοδοι.

    Δυστυχώς σήμερα δε μαστόρεψα τίποτα.
    Σιγά σιγά όμως πρέπει να πάω και τον RCG50 να κάψει 1-2 λίτρα για στρώσιμο πριν μπει στο μοντέλο.
    Καταγράφηκε

    vilisdev
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 560


    SV2BLH


    « Απάντηση #59 στις: Πέμπτη, 16 Φεβ 2012, 10:39:41 »

    Κατά τη γνώμη μου Γιάννη το bec είναι καλύτερη λύση. Το συγκεκριμένο όλοι λίγο-πολύ το έχουμε δουλέψει και απ'οτι θυμάμαι σε τέστ που είχαν κάνει σε ξένα forums έδωσε καλύτερες μετρήσεις σε θόρυβο και σταθεροποίηση από πολλά επώνυμα. Βέβαια με τις LiFe δεν θα ανάβουν όλα τα Led αλλά δεν σε πειράζει αυτό.
    Γιά την ηλεκτρονική βάλε τρείς διόδους σε σειρά και όχι απαραίτητα τις 6Α αλλά πιό μικρές. Εγώ και εκεί συνήθως έχω ένα μικρό bec 3A.
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 15     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Γιγαντιαία, υπό κλίμακα και με βενζίνη (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: Slipstream Sbach 342 50cc
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.036 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.