Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.435 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 13:17:52

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 13:17:52

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από 3DJunk
    [Σήμερα στις 08:40]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:38]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304435
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 149
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 130
    Συνολικά: 131
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: μοντέλα αεροπλάνων Ελληνικής Αεροπορίας  (Αναγνώστηκε 13586 φορές)
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.248



    « στις: Παρασκευή, 27 Ιούλ 2007, 01:01:00 »

    Με αφορμή τα quiz που ξεκίνησαν χωρίς ιδιαίτερο λόγο από τον Johnnie Red, για τα παλιά ελληνικά αεροπλάνα, που όμως έχουν μεγάλη σημασία για να μαθαίνουμε ή να θυμόμαστε την ιστορία μας, έχω να εκφράσω μια απορία.

    Προερχόμενος αρχικά από τον χώρο του στατικού μοντελισμού (αν και τα παράτησα πολύ νωρίς για τα ιπτάμενα), μου έμεινε το κουσούρι του "scale".


    Ερχόμενος στη συνέχεια σε επαφή με "τηλεκατευθυνόμενους" αερομοντελιστές, διαπίστωσα πλήρη έλλειψη ενδιαφέροντος για τα πραγματικά αεροπλάνα γενικά, πιο ειδικά της Ελληνικής Αεροπορίας.

    Όταν ασχολήθηκα με την "ιστορική έρευνα" (σε εισαγωγικά γιατί κανονικά είναι πολύ σοβαρή δουλειά) για τα ελληνικά αεροπλάνα, ήρθα σε επαφή με πλαστικομοντελιστές με πολύ γνώση για τα πραγματικά, αλλά μη πλήρη έλλειψη ενδιαφέροντος για τα ιπτάμενα μοντέλα. Σαν να είναι 2 διαφορετικοί κόσμοι

    Το ερώτημα μου:
    Πόσο δύσκολο είναι να παντρέψει κανείς αυτά τα δύο? Scale ιπτάμενα μοντέλα ελληνικών αεροπλάνων? Δεν θα ήταν ενδιαφέρον ? Δεν θα μας συνέδεε λίγο με την ιστορία μας? Δεν θα φαινόταν ωραία στο μάτι ?

    Εκτός από την Dakota του Κ. Παπαδόπουλου, δεν έχω υπόψη μου κάποιο άλλο μοντέλο ελληνικού αεροσκάφους (αφήνω τα jet στην άκρη). Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος, οπότε θα χαρώ να διορθωθώ...

    Θα χαρώ να ακούσω απόψεις στο θέμα. Πολύ περισσότερο θα χαρώ να δω μοντέλα ελληνικών. Ευτυχώς υπάρχουν αρκετά πρωτότυπα για να διαλέξει κανείς, ας είναι καλά η λίσιτα του Johnnie.

    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=3404.msg28945#msg28945

    gkan
    Καταγράφηκε

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    GiannisX
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.505



    « Απάντηση #1 στις: Παρασκευή, 27 Ιούλ 2007, 02:12:05 »

    Καλημέρα κ Γιώργο
    Θα μπορούσε με άλλα λόγια να ξεντυθεί ένα hellcat ή ένα spitfire και να ντυθεί με τα ελληνικά χρώματα και να γίνει δουλειά?
    Παρεπιπτώντος είδα ένα πολυ ωραίο διπλάνο στο διπλανό φορουμ niewport ..αυτό θα μπορούσε να βαπτιστεί με ελληνικά χρώματα?
    προσωπικά αν είχα καποιο α/π απο την ελληνική αεροπορία είτε απο κιτ είτε έτοιμο θα το ψαχνα για να το κάνω ελληνικό
    όντως θα γέμιζε το μάτι περισσότερο..το λιγότερο  Wink
    Καταγράφηκε

    Aeolus-Rc
    mastoras
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 926



    WWW
    « Απάντηση #2 στις: Παρασκευή, 27 Ιούλ 2007, 11:37:20 »

    Καλημερα σας .

    Γιωργο μεγαλο θεμα ο στατικός και ο τηλεκατευθυνόμενος μοντελισμος . Δεν "παντρευτηκαν" ποτε διοτι οπως γνωριζουμε υπαρχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ τους .

    Στον στατικο μοντελισμο χρειαζονται γνωσεις των πραγματικων αεροσκαφων για μια ρεαλιστικη κατασκευη , ενω στον Τ/Κ αερομοντελισμο απαιτουνται γνωσεις στην γεωμετρια , αεροδυναμικη , τεχνικη πτησεων , και φυσικα τα ηλεκτρονικα οπου ειναι και το μεγαλυτερο εμποδιο για πολλους μοντελιστες .

    Στον χωρο του αερομοντελισμου υπαρχουν ελαχιστοι που εχουν ολες τις παραπανω ικανοτητες για να μπορουν να κατασκευαζουν και να πετουν αερομοντελα "scale " . Υπαρχουν ομως και δεκαδες αλλοι που επιθυμουν να εισελθουν στον χωρο των ρεαλιστικων αερομοντελων , αλλα τα εμποδια [απο προσωπικη εμπειρια ] ειναι τεραστια .

    Εαν καποτε θελουμε να δουμε πολλες  κατασκευες scale , και ιπταμενα αερομοντελα σε μοντελοδρομια , διαγωνισμους , και εκθεσεις , αυτο θα γινει μονο οταν οι συλλογοι αποφασισουν οτι ηρθε η ωρα για μια συνένωση στατικων και ιπταμενων μοντελιστων , κατω απο την ιδια στεγη με σκοπο την προωθηση και αναπτυξη των αερομοντελων "scale".

    Ρωτας εαν φαινονταν ωραια στο ματι . Εγω εχω να σου πω οτι , εαν παρουσιαστουν σε μια ετησια γιορτη της πολεμικης αεροποριας scale αερομοντελα με Ελληνικα χρωματα , οχι μονο θα κλεψουν την "παρασταση " αλλα οι χιλιαδες επισκεπτες  θα ενθουσιαστουν τοσο πολυ , που απο την επομενη μερα θα θελησουν να μαθουν για αυτο που ειδαν  Wink δηλαδη θα ενδιαφερθουν για τον αερομοντελισμο . Thumbs up

    Οπως και να το κανουμε τα αερομοντελα scale ειναι μεγαλειο ..........και ο καλυτερος "κραχτης" για νεους αερομοντελιστες και μετεπειτα αθλητες !!!!!

    Ολοι θα βγουνε κερδισμένοι εαν οι σύλλογοι υιοθετήσουν  αυτήν την ιδεα  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Οταν θέλεις να πας κάπου γρήγορα πήγαινε μόνος σου, όταν θέλεις να πας κάπου μακρυά πήγαινε με άλλους
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #3 στις: Παρασκευή, 27 Ιούλ 2007, 12:45:43 »

    Αμα θέλει ο Δημήτρης δίνει τον καλύτερό του εαυτό.

    Είναι πολύ καλή η ιδέα να πριμοδοτηθεί ο παρουσιάζων στον αγώνα Scale με μερικούς πρόσθετους βαθμούς. Αυτό μπορεί να γίνει στις δύο κατηγορίες GR.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Johnnie Red
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 662



    « Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 27 Ιούλ 2007, 14:25:12 »


    Θα χαρώ να ακούσω απόψεις στο θέμα. Πολύ περισσότερο θα χαρώ να δω μοντέλα ελληνικών. Ευτυχώς υπάρχουν αρκετά πρωτότυπα για να διαλέξει κανείς, ας είναι καλά η λίσιτα του Johnnie.

    gkan

    Αγαπητέ φίλε gkan

    Θα συμφωνήσω για μια ακόμα φορά με όσα γράφεις και πραγματικά με έχεις βάλει σε έντονο προβληματισμό.....
    Τα ερωτήματα που θέτεις έχουν πολύ καλή τεκμηρίωση και ψάχνω -μέσα μου- τους λόγους που μέχρι τώρα δεν έχω φτιάξει ένα Ελληνικό πολεμικό ολα αυτά τα χρόνια που ασχολόυμαι.....
    Ντρέπομαι για αυτό που θα πω αλλά ο λόγος πιστεύω είναι οτι παρόλη την μεγάλη γκάμα αεροπλάνων που πέταξαν με ελληνικά χρώματα, η συλλογή των πληροφοριών ως προς το "απόλυτο" της πραγματικής τους εμφάνισης είναι απο δύσκολη έως αδύνατη...Δυστυχώς φίλε μου αυτή είναι η αλήθεια στην περίπτωσή μου.... Ευτυχώς όμως που 3 τουλάχιστον άνθρωποι ασχολούνται και μας δίνουν γνώση γι αυτά...( ο ένας είσαι εσύ)....
    Τα πλαστικομοντέλα ήταν η αρχή του scale και για μένα.....30 χρόνια πρίν..
    Θα συμφωνήσω ακόμα στο οτι ο πλαστικομοντελισμός και ο αερομοντελισμός είναι πάρα πολύ κοντά για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με το scale....δεν είναι μακριά....Απλώς τα χρόνια του παρελθόντος υπήρχε μια "κακή" φήμη για τα scale αερομοντέλα ( οτι δεν πετούσαν σωστά κτλ. κτλ) που εν μέρει οφειλόταν στην κακή κατασκευή των αερομοντέλων (τα έβγαζαν στραβά) και στην έλειψη υλικών στην ελληνική αγορά (κυριότερα οι αδύναμοι κινητήρες που υπήρχαν)....
    Την σήμερον ημέρα που τα περισσότερα προβλήματα έχουν λυθεί, πιστεύω οτι οι μοντελιστές θα πρέπει να κάνουν το βήμα προς τον scale αερομοντελισμό χωρίς να φοβούνται....απλά γιατί τα περισσότερα scale μοντέλα δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα απο τα αντίστοιχα sport μοντελάκια σε δυνατότητα πτήσης...Πετάνε με τις ίδιες αρχές πτήσεις ...και πετάνε ΕΥΚΟΛΑ...
    Και αν αφήσουμε τα τζέτ, και τα του Β'Π.Π. υπάρχουν και αρκετά του Α'Π.Π. που πετάνε εκπληκτικά καλά , σχεδόν σαν εκπαιδευτικά....(εσύ το ξέρεις αυτό καλλίτερα και απο εμένα φίλε gkan ...φέτος πήρες 1η θέση στην Αγγλία με το υπέροχο Albatros).....
    Υπόσχομαι αν είμαι καλά μέχρι τότε, μετά τα 2 P-51 Mustang που έχουν σειρά για κατασκευή, το επόμενο μοντέλο θα είναι ένα F4F Wildcat με ελληνικά χρώματα...(σαν αυτά που μας πήραν οι άγγλοι στο Γιβραλτάρ, επειδή δεν πρόλαβαν να μας παραδοθούν εγκαίρως).....εκεί θα χρειαστώ βέβαια και την πολύτιμη βοήθειά σου...
    Σ' ευχαριστώ και εκ μέρους τον υπολοίπων θιασιωτών του scale για το όμορφο θέμα που άνοιξες,
    Ανυπομονώ να τα πούμε και απο κοντά το συντομότερο δυνατόν
    Με φιλικούς χαιρετισμούς
    Τρύφωνας
    Καταγράφηκε

    What goes up must come down...

    www.petame.gr
    dim sofos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.534


    ..Καλύτερα να πετάς παρά να μιλάς.


    « Απάντηση #5 στις: Παρασκευή, 27 Ιούλ 2007, 14:27:07 »

    (αφήνω τα jet στην άκρη). Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος, οπότε θα χαρώ να διορθωθώ...


    Τα JET Γιώργο δέν αποτελούν για εσένα μέρος της Ελληνικής Αεροπορικής  Ιστορίας;; idiot2
    Διακρίνω ρατσισμό Sad devil

    Καταγράφηκε
    Johnnie Red
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 662



    « Απάντηση #6 στις: Παρασκευή, 27 Ιούλ 2007, 14:42:55 »

    (αφήνω τα jet στην άκρη). Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος, οπότε θα χαρώ να διορθωθώ...


    Τα JET Γιώργο δέν αποτελούν για εσένα μέρος της Ελληνικής Αεροπορικής  Ιστορίας;; idiot2
    Διακρίνω ρατσισμό Sad devil



    Αδέρφι μου που είσαι;;;;;; περιμένω να ανέβεις Αθήνα...

    Πιστεύω ο Γιώργος το είπε με την κοινή λογική (όπως το είπα και εγώ) οτι τα τζέτ είναι μια καινούργια κατηγορία που επιβάλλει στον μοντελιστή - χειριστή τζέτ , έξτρα γνώσεις και ικανότητες χειρισμού. Αυτό τα εξαιρεί απο μόνο του απο την γενική κατηγορία των prop driven και αναμφισβήτητα πιο "εύκολων" τουλάχιστον στο χειρισμό τους αερομοντέλων... Thumbs up
    ΜΦΧ
    Τρύφωνας
    Καταγράφηκε

    What goes up must come down...

    www.petame.gr
    dim sofos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.534


    ..Καλύτερα να πετάς παρά να μιλάς.


    « Απάντηση #7 στις: Παρασκευή, 27 Ιούλ 2007, 16:17:48 »

    Περιμένω φυσικά και την απάντηση του Γιώργου.


    Τρυφων,δέν έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις αλλά όταν μιλάμε για scale μοντέλα περιμένουμε διαφορετικές πτητικές καταστάσεις.Δέν μπορούμε να έχουμε όλα τα αεροπλάνα με τις ίδιες πτητικές επιδόσεις.Άλλα πετάνε μόνα τους
    άλλα προσπαθούν να πετάξουν!.
    Αυτό πιστέυω είναι και το μαγικό συναίσθημα που σου βγάζει ένα scale αεροπλάνο,διαβάζοντας την ιστορία του μαθαίνεις
    και τα "μυστικά" τεχνάσματα απο μαρτυρίες πιλότων που τα πετούσαν.
    Άν λοιπόν το μοντέλο που έφτιαξες πλησιάζει τόσο στην εμφάνιση όσο και πτητικά με το πραγματικό τότε μιλάμε για scale.
    Όλα τα άλλα είναι απλά θεωρείες και χαιδεύουμε το κεφάλι μας νομίζοντας ότι με ένα ARF που πετάει σάν Trainer έχουμε
    το "απόλυτο όπλο" του αέρα.

    Απλά και όμορφα να περνάμε καλά.. Wink

    Καταγράφηκε
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.248



    « Απάντηση #8 στις: Παρασκευή, 27 Ιούλ 2007, 16:29:54 »

    Δημήτρη, δεν είμαι εγώ ο ρατσιστής, αυτά φταίνε που είναι jet  Grin Grin Grin

    Σοβαρά τώρα, το πρόβλημα μου ξεκινάει από το παρελθόν μου. Ασχολούμενος χρόνια με λαστιχοκίνητα και CO2, πρακτικά ήταν δύσκολο να φτιάξω κάτι σε scale που να μην έχει προπέλα...

    Ούτε και από ιστορική πλευρά με ενέπνευσαν ποτέ, ακριβώς γιατί ποτέ δεν θα μπορούσα να τα αποτυπώσω σε ιπτάμενο μοντέλο.

    Το έγραψα έτσι, γιατί για τα ελικοφόρα θα γνώριζα αν υπήρχε μοντέλο ελληνικού. Για τα jet όμως γνωρίζω ότι υπάρχουν (Mirage 2000 δικό σου  Thumbs up) αλλά δεν ξέρω πόσα, οπότε για να μην λέω μπαρούφες, τα άφησα απ' έξω.

    Τώρα, όσο για το σχόλιο που συνοδεύει τα μηνύματα του Del Gatto Grande, ότι "προπέλλες έχουν μόνο οι βάρκες και μπαταρίες μόνο τα ρολόγια", αν αυτό δεν είναι ρατσισμός, τότε τί είναι ??    Grin Grin Grin

    Θα χαρώ να συμπληρώσεις ότι μπορείς για τα jet της Ελληνικής Αεροπορίας

    gkan
    Καταγράφηκε

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.248



    « Απάντηση #9 στις: Παρασκευή, 27 Ιούλ 2007, 16:35:14 »

    το επόμενο μοντέλο θα είναι ένα F4F Wildcat με ελληνικά χρώματα

    Γιατί όχι ένα Helldiver ? Και τεκμηρίωση υπάρχει, και πραγματικό !!!

    gkan
    Καταγράφηκε

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    dim sofos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.534


    ..Καλύτερα να πετάς παρά να μιλάς.


    « Απάντηση #10 στις: Παρασκευή, 27 Ιούλ 2007, 16:38:42 »

    Η υπογραφή του Γάτου όλα τα λεφτά!!

    Δέν τίθεται θέμα ρατσισμού για να σε πειράξω το έγραψα Wink

    Παρά ταύτα έχει γίνει μια προσπάθεια με θέμα το πρώτο Ελληνικό Ακροβατικό Σμήνος..

    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=1076.0
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντέλα υπό κλίμακα (scale)  |  Ελληνικά αεροσκάφη σε ιπτάμενα αερομοντέλα (Συντονιστής: Γιώργος Κανδυλάκης)  |  Θέμα: μοντέλα αεροπλάνων Ελληνικής Αεροπορίας
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.