Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.426 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 17:53:15

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 17:53:15

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:23]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 13:05]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304426
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 109
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 95
    Συνολικά: 96
    Στυλ εμφάνισης

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 7     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Αγορά lipo μπαταριών από εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 14741 φορές)
    Fer De Lance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 178


    « Απάντηση #15 στις: Κυριακή, 12 Νοέ 2017, 22:30:37 »

    Χθες επειδή το Hobbyking μου απέρριπτε όλες τις επιλογές, δηλαδή δεν εμφάνιζε διαθέσιμο τρόπο αποστολής, είπα να αλλάξω χώρα και έβαλα την Αλβανία, που είναι και δίπλα μας. Σας πληροφορώ ότι μου εμφάνισε αποστολή με ταχυδρομείο από την κεντρική αποθήκη της Κίνας με κόστος 5 δολλάρια! Αν ήταν μόνο θέμα μεταφορικών εταιριών, δεν θα το έστελναν ούτε εκεί. Συνεπώς εμείς τρώμε άκυρο για άλλους λόγους! Πιθανόν να πρέπει να γίνει νομοθετική ή άλλου είδους ρύθμιση. Με το ίδιο αεροπλάνο δεν τα στέλνουν;

    +10

    Υ.Γ. Αν έχεις κάναν Αλβανό γνωστό, έλυσες το πρόβλημά σου.
    Καταγράφηκε
    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.060


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #16 στις: Κυριακή, 12 Νοέ 2017, 23:37:31 »

    Εγώ δεν αμφιβάλω ότι έχουνε μία δικαιολογία. Το θέμα είναι πως το ίδιο "εύλεκτο" υλικό μπορεί να σταλεί σε όλες τις άλλες χώρες (σε ιδιώτες, δεν μιλάμε για εισαγωγή από μεγάλο εισαγωγέα), ενώ σε εμάς δεν μπορεί να σταλεί. Αυτό είναι το ερώτημα.
    Γιατί δηλαδή ο Γάλλος ή ο Ρουμάνος μπορούνε να παραγγείλουν από Lindinger ή από ΗΚ ευρώπης και εμείς όχι; Έχουμε πιο εύλεκτη ατμόσφαιρα εμείς;

      Δεν είναι μόνο εμείς. Παρατήρησα οτι απο τις 28 χώρες της ΕΕ ο lindiger, δηλώνοντας οτι στέλνει μόνο εκεί...
    "Please be aware that this product can only be shipped to the following countries: Austria, Germany (except Wellpower-CHECK), Switzerland, Slovakia, France, Italy, Belgium, Bulgaria, Denmark, Finland, United Kingdom, Croatia, Luxembourg, Netherlands, Poland, Romania, Sweden, Slovakia, Slovenia, Czech Republic and Hungary!"
      ...βγάζει εκτός και τις Εσθονία, Ιρλανδία, Ισπανία, Κύπρος, Λετονία,Λιθουανία, Μάλτα και Πορτογαλία
      ΕΕ δεν σημαίνει οτι και όλα είναι ίδια. Αλλιώς θα 'χαμε και μισθούς Γαλλίας ή και Ρουμανίας.
      Θα έλεγα οτι είναι θέμα υποδομών αλλά να έχει θέμα υποδομών και η Ισπανία που βγάζει και αυτοκίνητα; Δεν το νομίζω.
     Ενώ το ίδιο νόμισμα βοηθάει τις συναλλαγές εντός ΕΕ όλα τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν με συμφωνίες που αφορούν την κάθε χώρα ξεχωριστά. Δυστυχώς η δική μας συμφωνία είναι αυτή

    Χθες επειδή το Hobbyking μου απέρριπτε όλες τις επιλογές, δηλαδή δεν εμφάνιζε διαθέσιμο τρόπο αποστολής, είπα να αλλάξω χώρα και έβαλα την Αλβανία, που είναι και δίπλα μας. Σας πληροφορώ ότι μου εμφάνισε αποστολή με ταχυδρομείο από την κεντρική αποθήκη της Κίνας με κόστος 5 δολλάρια! Αν ήταν μόνο θέμα μεταφορικών εταιριών, δεν θα το έστελναν ούτε εκεί. Συνεπώς εμείς τρώμε άκυρο για άλλους λόγους! Πιθανόν να πρέπει να γίνει νομοθετική ή άλλου είδους ρύθμιση. Με το ίδιο αεροπλάνο δεν τα στέλνουν;

      Το Air parcel δεν σημαίνει απαραιτήτως αεροπορικώς, γιατί αλλιώς πως και κάνει 20+ μέρες να έρθει το αεροπλάνο;
      Προφανώς το Air Parcel είναι όνομα εταιρίας (κάτι σαν το Real Meat που φτιάχνει προϊόντα απο σόγια), η οποία να έχει αποθήκες στο αεροδρόμιο

    Τελικά φίλε Depron Maniac, φαίνεται πως και τα ηλεκτρόνια τελειώνουν...  laugh

      Δεν τελειώνουν απλά έγινε πιο ακριβό στο να τα "αποθηκεύσεις" Grin
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    amartolos
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 174



    « Απάντηση #17 στις: Δευτέρα, 13 Νοέ 2017, 02:14:06 »


      Το Air parcel δεν σημαίνει απαραιτήτως αεροπορικώς, γιατί αλλιώς πως και κάνει 20+ μέρες να έρθει το αεροπλάνο;


    Αεροπορικως ερχεται απλα το δεμα μενει στις αποθηκες των ταχυδρομείων μερικες μερες για να δικαιολογησουν τις τιμες των express , priority κτλ

    Αν ολα τα δεματα φευγανε την επομενη δεν θα υπηρχανε , express, priority, b priority κτλ

    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 13 Νοέ 2017, 02:39:52 από amartolos » Καταγράφηκε
    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.060


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #18 στις: Δευτέρα, 13 Νοέ 2017, 09:31:58 »


      Το Air parcel δεν σημαίνει απαραιτήτως αεροπορικώς, γιατί αλλιώς πως και κάνει 20+ μέρες να έρθει το αεροπλάνο;


    Αεροπορικως ερχεται απλα το δεμα μενει στις αποθηκες των ταχυδρομείων μερικες μερες για να δικαιολογησουν τις τιμες των express , priority κτλ

    Αν ολα τα δεματα φευγανε την επομενη δεν θα υπηρχανε , express, priority, b priority κτλ

      Η αναφορά μου βασίζεται στο ότι αρκετοί ακόμα και εγώ έχουμε εμπειρία από καθυστέρηση μιας αποστολής παραπάνω από μήνα (φωτό) που ούτε καν με αερόστατο δεν δικαιολογείται.
      Επίσης ο χρόνος της αποστολής 20+ μέρες δικαιολογείται να έρθει και με ...καράβι που είναι πιο συμφέρον οικονομικά
      Τώρα αν καθυστερεί και το καράβι... προφανώς θα είναι τα διαδικαστικά
    http://www.newsbeast.gr/world/arthro/818318/adeia-apoplou-elave-apo-to-iran-to-ploio-maersk

      Σημείωση: το ότι η είδηση είναι την ίδια περίοδο με την δικιά μου καθυστέρηση αποτελεί σύμπτωση καθώς δεν ταιριάζουν ημερολογιακά, απλά μου είχε δώσει "τροφή" για σκέψη


    * Screenshot_2017-11-13-08-41-02.png (82.37 KB, 720x1280 - εμφανίστηκε 721 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    manolaki
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #19 στις: Κυριακή, 19 Νοέ 2017, 14:46:31 »

    τι έγινε ρε παιδιά, μπαταρίες δεν μπορούμε να αγοράσουμε πια - δεν μας στέλνουν οι κινέζοι, δέματα από Σεπτέμβρη δεν έρχονται γιατί λέει θα περνάνε όλα τελωνείο, Βόρεια Κορέα γίναμε ρε π..... μου..  Αυτοεξηγούμενο
    Καταγράφηκε
    papabill
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.178



    WWW
    « Απάντηση #20 στις: Κυριακή, 19 Νοέ 2017, 21:23:53 »

    Ναι αλλά έχουμε το ΣΥΡιΖΑ με τα καλά του...
    Καταγράφηκε

    Το ελικόπτερο ή το ραφι θα στολίσει ή στο χωράφι θα σκορπίσει...
    NIKOS5113
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 53



    « Απάντηση #21 στις: Τρίτη, 21 Νοέ 2017, 17:23:48 »

    Ναι αλλά έχουμε το ΣΥΡιΖΑ με τα καλά του...

    Είσαι σίγουρος ότι φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ; Μακάρι να είναι έτσι και να αλλάξει η κατάσταση όταν θα αλλάξει η κυβέρνηση, διαφορετικά θα είναι δύσκολα τα πράγματα για εμάς.
    Καταγράφηκε

    Fly low and full throttle!
    NIKOS5113
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 53



    « Απάντηση #22 στις: Τρίτη, 21 Νοέ 2017, 17:31:25 »

    τι έγινε ρε παιδιά, μπαταρίες δεν μπορούμε να αγοράσουμε πια - δεν μας στέλνουν οι κινέζοι, δέματα από Σεπτέμβρη δεν έρχονται γιατί λέει θα περνάνε όλα τελωνείο, Βόρεια Κορέα γίναμε ρε π..... μου..  Αυτοεξηγούμενο

    Οι άνθρωποι έχουν σχέδιο. Μειώνουν το διαθέσιμο εισόδημα και βάζουν εμπόδια στην ελεύθερη διακίνηση αγαθών για να μην φεύγει συνάλλαγμα στο εξωτερικό έτσι ώστε να εμφανίζεται θετικό το ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών!  laugh

    Κανονικά όλα τα δέματα εκτός ΕΕ έπρεπε να περνάνε τελωνείο και να καταβάλλονται οι αντίστοιχοι φόροι. Μέρχι τώρα ήμασταν τυχεροί που τα περισσότερα δέματα περνούσαν χωρίς έλεγχο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό.
    Καταγράφηκε

    Fly low and full throttle!
    Fer De Lance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 178


    « Απάντηση #23 στις: Τρίτη, 21 Νοέ 2017, 23:00:35 »

    τι έγινε ρε παιδιά, μπαταρίες δεν μπορούμε να αγοράσουμε πια - δεν μας στέλνουν οι κινέζοι, δέματα από Σεπτέμβρη δεν έρχονται γιατί λέει θα περνάνε όλα τελωνείο, Βόρεια Κορέα γίναμε ρε π..... μου..  Αυτοεξηγούμενο

    Οι άνθρωποι έχουν σχέδιο. Μειώνουν το διαθέσιμο εισόδημα και βάζουν εμπόδια στην ελεύθερη διακίνηση αγαθών για να μην φεύγει συνάλλαγμα στο εξωτερικό έτσι ώστε να εμφανίζεται θετικό το ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών!  laugh

    Κανονικά όλα τα δέματα εκτός ΕΕ έπρεπε να περνάνε τελωνείο και να καταβάλλονται οι αντίστοιχοι φόροι. Μέρχι τώρα ήμασταν τυχεροί που τα περισσότερα δέματα περνούσαν χωρίς έλεγχο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό.

    Ωραία, μπορείς να μας εξηγήσεις τότε γιατί δεν μπορούμε να αγοράσουμε μπαταρίες ΟΥΤΕ από την Ε.Ε; Δεν είναι από τρίτες χώρες, αλλά από Ε.Ε. Ναι, βάζουν επίτηδες εμπόδια διότι το σκεπτικό είναι: "Αν μπορείς ακόμα να αγοράσεις πράγματα, και να έχεις χόμπυ, σημαίνει ότι έχεις ακόμα λεφτά να σου βουτήξουμε. Ξόδεψέ τα σε νέα φορολόγηση και όχι για να κάνεις την πλάκα σου". Τώρα ως προς τον ΣΥΡΙΖΑ, αυτοί κυβερνάνε τώρα. Ποιός να πούμε ότι φταίει δηλαδή;

    Επίσης μου έχει ήδη ακυρωθεί δέμα που ΔΕΝ περιείχε καμία μπαταρία (με priority line του Gearbest) γιατί μετά από 15 μέρες που το είχανε πακεταρισμένο μου ήρθε μήνυμα ότι δεν μπορεί πλέον να σταλεί ούτε με αυτήν την υπηρεσία στην Ελλάδα. Και δεν είχε μπαταρίες επαναλαμβάνω, αλλά μόνον ένα ΚΙΤ. Επίσης και στο HK πλέον υπάρχουν πράγματα που ΔΕΝ είναι μπαταρίες, τα οποία δεν στέλνονται Ελλάδα με κανέναν τρόπο. Και το κακό επεκτίνεται.
    Καταγράφηκε
    NIKOS5113
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 53



    « Απάντηση #24 στις: Τετάρτη, 22 Νοέ 2017, 02:09:13 »

    Προσωπικά δεν γνωρίζω τι φταίει.  Εχουν αλλάξει διεθνώς οι κανονισμοι στις υπηρεσίες μεταφορών; Έχουν βάλει το χέρι τους οι δικοί μας που κυβερνούν ή εχουν αμελήσει να τροποποιήσουν την υφιστάμενη νομοθεσία; Για τις μπαταρίες οκ, εν μέρει το καταλαβαίνω (και παλι κάτι μου βρωμάει) αλλά για προϊόντα που δεν είναι μπαταρίες;  Τι παράγγειλες να το αποφεύγουμε και οι υπόλοιποι; 

    Αν είναι έτσι όπως τα λες, τότε έρχονται μαύρες μέρες για το χόμπι μας...

    ΥΓ: Αν όλη αυτή η κατάσταση που έχει δημιουργηθεί ειναι σκόπιμη και εν γνώσει τους, τότε οι άνθρωποι είναι για κλωτσιές! 
    Καταγράφηκε

    Fly low and full throttle!
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #25 στις: Τετάρτη, 22 Νοέ 2017, 10:47:39 »

    Δεν ξερω που ειναι το πρόβλημα .

    Αλλά ξέρω ότι δέμα από τον hobbyking που μπήκε στην Ελλάδα στις 23 Σεπτέμβρη (!) μου ήρθε προχθές  μαζί με ένα άλλο ,που η παραγγελία έγινε στις 27 Οκτώβρη . δηλ το δεύτερο ήρθε σε 20 μέρες και το πρώτο σε 3 μήνες . Να σημειώσω  ότι και τα δύο δέματα περιείχαν ακριβως την ίδια ποσότητα από το ίδιο πράγμα ( έχω πλέον πολλές ντίζες   Χαμόγελο  )
    Και τα δυο είχαν αυτοκόλλητο ( πρασινο ) από το τελωνείο  και καμια επιπλέον χρέωση .
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Chris71
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 286



    « Απάντηση #26 στις: Τετάρτη, 22 Νοέ 2017, 11:33:24 »

    Αγαπητοί μου ,
    Γίνεται της Πόπης στο Τελωνείο. Λοιπόν μην ψάχνετε να βρείτε καμία λογική σε παραγγελίες που έχετε κάνει και τις περιμένετε ή τις έχετε παραλάβει.
    Πράγματα που έπρεπε να φορολογηθούν , δεν φορολογούνται , και περνάνε αέρα ....άλλα πράγματα χαμηλής αξίας που δεν φορολογούνται είναι κολλημένα μήνες.
    Άλλα πράγματα που στο online των ΕΛΤΑ τα εμφανίζουν ακόμη στο τελωνείο , απλά σου σκάνε στην πόρτα σου.
    Έχω φίλο τελωνειακό που όμως εκτελωνίζει αγαθά για μεμονομένους πελάτες επαγγελματίες κυρίως της εστίασης και μου λέει ότι οι αποθήκες στο Ελ.Βενιζέλος έχουν φρακάρει μέχρι το ταβάνι απο τα δέματα εκτός ΕΕ.
    Το τέλος της λογικής.....εγώ περιμένω δέμα απο Ιαπωνία (συγκεκριμένα μια αεροπορική εξάτμιση) και το online των ΕΛΤΑ μου το εμφανίζει ως άφιξη στο Αεροδρόμιο στις 28/9/17... ακόμα να έρθει.

    Γι αυτό λοιπόν μην χαλιέστε με υποθέσεις και σενάρια. Στην μπανανία του Ελλαδιστάν όλα μπορούν να συμβούν!!!!! Συνάδελφος στο γραφείο που εργάζομαι , παρέλαβε την Παρασκευή 17/11  κινητό τηλέφωνο απο Κίνα αξίας αναγραφόμενης 79 ευρώ με πράσινο ταμπελάκι στο κουτί CUSTOMS FREE  χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!  Grin Grin Grin Grin την παραγγελία την είχε κάνει 1/11/2017 χαχαχαχαχα!!
    ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ!  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Always look on the bright side of life!
    giorgos_cupra
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 32


    « Απάντηση #27 στις: Τετάρτη, 22 Νοέ 2017, 12:07:16 »

    Οποιος ρωτησε αν ψηφισε συριζα ειχε απολυτο δικαιο,κ οποιος καταλαβε καταλαβε.Δεν θα μπω σε πολιτικες συζητησεις στο aeromodelling!

    Οσο για τις μπαταριες ερχοντε και απο εε και απο κινα,απλα ειναι πολυ δυσκολο πλεον και λιγοι το κανουν.Παρελαβα απο κινα 2 μπαταριες 3σελες για αυτοκινητο πριν 12-15 μερες.Ψαχτειτε περισσοτερο.Αξιζει 2-3 μερες ψαξιμο και πονοκεφαλιασμα για να γλιτωσω απο 2 μπαταριες 25 ευρω+ μεταφορικα ελλαδας,30 συνολο?Ναι,για μενα που με το ζορι παιρνω 500 ευρω το μηνα αξιζει.

    Οσο για τελωνεια και αναμονες δεματων....Ο νεος νομος λεει πως ολα τα δεματα περνανε τελωνειο.Ολα ειτε κανει 12 ευρο ειτε 1200.Και φορολογουντε ως εξης:καπου στα 20 ευρω εξοδα εκτελωνισμου +24% ΕΠΙ ΤΗΣ ΤΡΕΧΟΥΣΑΣ ΑΞΙΑΣ ΤΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.αν το προιον σας δεν υπαρχει στην Ελλαδα,ειναι στην κριση του τελωνειακου να θεσει την αξια στην οποια θα μπει το 24%

    Αναμονες.....Οταν ολα τα δεματα περνανε τελωνειο,χρειαζομαστε περισσοτερους τελωνειακους.Οι τελωνειακοι μεινανε οι ιδιο και τα δεματα ξεχρονιαζουν στις αποθηκες.Δεματακι δικο μου απο κινα μικρο κ με αξια 49 ευρω,εφτασε ελλαδα σε 8 μερες απο κινα,καθησε στην αποθηκη 48 μερες,ναι 48 δεν ειναι typo και τελικα ηρθε με την ταμπελιτσα customs free!Για γελια.....Αλλα Ελλαδα εχουμε συνηθησει στο καραγκιοζιλικι και την γελιοτητα σε ολους τους τομεις.Εχω δευτερο δεμα απο κινα που εχει καθισει μονο 26 μερες αποθηκη,οποτε δεν ελπιζω καν για κανενα μηνα ακομα
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.243


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #28 στις: Τετάρτη, 22 Νοέ 2017, 13:25:10 »

    Και τα δυο είχαν αυτοκόλλητο ( πρασινο ) από το τελωνείο  και καμια επιπλέον χρέωση .

    Εννοείς Γιάννη το ταμπελάκι που είναι στην φωτό??

    Διότι όσα δέματα είναι με αυτό το ταμπελάκι με χρεώνουν στο ταχυδρομείο 3€ και σε ρωτάω αν είναι
    σωστό ή μου τα παίρνουν νταβατζιλίκι εφόσον εσένα δεν σε χρέωσαν!!  Wink


    * IMG_20170911_120850.jpg (67.57 KB, 640x360 - εμφανίστηκε 321 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #29 στις: Τετάρτη, 22 Νοέ 2017, 13:29:34 »


    Εννοείς Γιάννη το ταμπελάκι που είναι στην φωτό??

    Διότι όσα δέματα είναι με αυτό το ταμπελάκι με χρεώνουν στο ταχυδρομείο 3€ και σε ρωτάω αν είναι
    σωστό ή μου τα παίρνουν νταβατζιλίκι εφόσον εσένα δεν σε χρέωσαν!!  Wink

    Ναι με τέτοιο ταμπελάκι ήρθαν σπιτι και με 0 χρέωση .
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 7     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: Αγορά lipo μπαταριών από εξωτερικό
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.045 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.