Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.495 μηνύματα σε 12.387 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 14 Μάι 2024, 23:16:46

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 14 Μάι 2024, 23:16:46

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από tasospap
    [Σήμερα στις 20:04]

    [Σήμερα στις 19:35]

    από snoopy
    [Χθες στις 08:35]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304495
    Σύνολο θεμάτων: 12387
    Online σήμερα: 54
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 22
    Συνολικά: 23
    Στυλ εμφάνισης

    - Για να μπορέσει ν' αναπτυχθεί ο αερομοντελισμός, είτε σαν χόμπυ, είτε σαν άθλημα, πρέπει οι αερομοντελιστές να ενώσουν τις δυνάμεις τους. Χρειάζεται η δυναμικότητα, η γνώση και το κύρος των ατόμων που θ' ασχοληθούν αλλά όλα αυτά θ' αποδώσουν καρπούς καλύτερα μέσα από τους συλλόγους και στηριζόμενοι από αυτούς.

    - Σημαντικό είναι το πνεύμα ενότητας. Δεν έχουν θέση πυροτεχνήματα, προσωπικές εμπάθειες  και άσκοπες επικρίσεις που διχάζουν. Δώστε και σεις την βοήθεια σας ή και μόνο την συνδρομή σας στον σύλλογο αερομοντελισμού του τόπου σας. Βοηθείστε να δημιουργηθούν σύλλογοι εκεί όπου δεν υπάρχουν και δημιουργούνται προϋποθέσεις.

    - Η ανώτατη αρχή στην Ελλάδα είναι η ΕΛ.Α.Ο. με όργανο την Επιτροπή Αερομοντελισμού.
    Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 12     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Ε.Λ.Α.Ο. - ΠΡΟΕΔΡΟΙ & ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ  (Αναγνώστηκε 41761 φορές)
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « στις: Παρασκευή, 23 Μάι 2008, 03:24:54 »

    Αγαπητοί φίλοι,

    Μετά τα τελευταία γεγονότα, δηλ. την αναβολή ΟΛΩΝ των αθλητικών δραστηριοτήτων της Ομοσπονδίας (ο θεός να την κάνει) φτάσαμε στο σημείο που κάποιοι με αποφάσεις άλλων εποχών διακόπτουν το αγωνιστικό πρόγραμμα του 2008, χωρίς να ρωτήσουν, ετσι-θελικά με αποτέλεσμα να γίνεται ΧΑΜΟΣ και να επικρατεί αναταραχή σε σωματεία - αθλητές.

    Μιλάω για την απόφαση της ΕΛΑΟ να αναστείλει - αναβάλει όλες τις αεραθλητικές δραστηριότητες προκειμένου τα σωματεία της να πάρουν μέρος, καθώς και αυτή, στην Διεθνή έκθεση της ΙΑΟPA.
    Ισως κάποιοι απο εσάς να μην γνωρίζουν, όπως και εγώ, τι ειναι αυτο !
    AOPA λοιπόν είναι Αircraft Owners & Pilots Association !!!!!

    Θα πρέπει να σας ενημερώσω ότι επίσημη ανακοίνωση για την αναβολή μέχρι και τώρα δεν έχει περιέλθει στο σωματείο μας, παρά μόνο ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ. Απ'ότι γνωρίζω κάτι τέτοιο δεν έχει ούτε και η ΕΑΘ. Η απάντηση από την Ομοσπονδία, Γ. Γραματέα, είναι ότι έστειλε email σε όλους. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τα γραφεία της ΕΛΑΟ ο υπάλληλός της κ. Γιαννόπουλος με ενημέρωσε ότι κάτι τέτοιο δεν στάλθηκε απο αυτόν και δεν γνωρίζει κάτι. Του έκανε και εντύπωση μάλιστα.

    Η ΕΛΑΟ μεχρι και τώρα δεν έχει αναρτήσει καμμία ανακοίνωση στο WebSite της www.elao.gr περί αναβολής η ματαίωσης όλων των αεραθλητικών εκδηλώσεων για το διαστημα μέχρι και 22 Ιουνίου. Ισα ίσα μάλιστα, το πρόγραμμα των αγώνων είναι ακόμη εκεί αμετάβλητο !!! http://www.elao.gr/web/calm-6.htm
    Η ενημέρωση μας έγινε προφορικά με την μέθοδο του σπασμένου τηλεφώνου.

    ΔΕΝ ΕΧΕΙ ξαναγίνει ομοσπονδία να αναστείλει το αγωνιστικό οτης πρόγραμμα προκειμένου να βοηθήσει κάποιο άλλο οργανισμό - φορέα που δεν ανήκει στο δυναμικό της.
    Μιλάμε για πρωτοφανή πράγματα !!!

    Και στο κάτω κάτω τι μας νοιάζει εμάς τι κάνουν αυτοί ! Αυτούς τους νοιάζει τι κάνουμε εμείς ?

    Αλήθεια αναρωτήθηκε κανείς απο τους κυρίους της Ομοσπονδίας αν κάποιοι εργάζονται για να προετοιμάσουν τους αγώνες και να είναι όλα στην εντέλεια προς όφελος των καρεκλοκένταυρων που το μόνο πράγμα που ενδιαφέρει την Ομοσπονδία, τους διοικούντες, είναι η ετήσια συνδρομή της δύναμης των Σωματείων τους, τα 200 Ευρουλάκια.

    Απο την άλλη τους ένοιαξε τι σημαίνει αυτό για τους αθλητές που αυτοί στην ουσία ΠΡΕΠΕΙ να ερωτηθούν αν μπορούν να συμμετάσχουν στις νέες ημερομηνίες των αγώνων που ίσως και να μην γίνουν στο τέλος ?
    Ρώτησε κανείς αυτούς τους ανθρώπου τι χρήματα ξόδεψαν για να είναι έτοιμοι σε αυτούς τους ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟΥΣ αγώνες.
    Αν θα μπορούν να συμμετάσχουν σε άλλες ημερομηνίες με αποτέλεσμα να πάνε στράφι οι προετοιμασίες τους καθώς και τα εξοδά τους για προπονήσεις και εξοπλισμό ?

    Μην με παρεξηγείτε συμφορουμίτες φίλοι, απλά αυτά τα πράγματα δείχνουν άλλη μια φορά την ανοργανωσιά, φθόνο μερικών αλλά και κακία.

    Ετσι λοιπόν κάποιοι βρίσκοντας πρόσφορο έδαφος υποδαυλίζουν τους αγώνες σκεπτόμενοι μόνο τα συμφέροντα των συλλόγων τους αλλα και ευατών τους, αυτό δεν ξέρω γιατί.
    Βάζουν μπροστά τα προσωπικά τους και τις αντιπάθειες τους και ολα αυτά γιατί ?
    Αποφασίζουν απο μόνοι τους για άλλους, καταστρέφουν προσπάθειες αλλά εκθέτουν και φίλους αερομοντελιστές που πραγματικά αγαπούν την ενασχόληση μας ανιδιοτελώς σε προσωπικές επάρσεις και ετσι-θελισμούς
    Κάποιοι μοιράζουν τους μοντελιστές και η ανύπαρκτη ομοσπονδία μένει αμέτοχη βλέπωντας όλα αυτά να συμβαίνουν μέσα αλλά και γύρω της.

    Το 2000 πραγματικά αισθάνθηκα ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ και πολύ ευνοούμενος όταν συμπαραστάθηκα στην προσπάθεια διοργάνωσης του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος F3J στην Κέρκυρα. Τα έβλεπα όλα όμορφα και ιδανικά. Οταν έφθασα όμως εκεί και διαπίστωσα ότι κάποιοι άνθρωποι μάλωναν και συνεχίζουν να μαλώνουν μετά απο 8 χρόνια γιατί το δικό τους όνομα δεν μπήκε στην λίστα αυτών που έπρεπε να πάρουν την δόξα και απογοητεύθηκα. Αυτοί που με απογοήτευσαν ήταν κάποιοι απο τα "ιερά" τέρατα του αερομοντελισμού, αυτοί που έβλεπα πιτσιρικάς να κάνουν πράγματα που ούτε στα όνειρα μου μπορούσα να φανταστώ.

    Κλείνοντας θέλω να πώ ότι, ΔΥΣΤΥΧΩΣ για εμένα πέρασα απο την θέση που μέχρι πρότινως κατείχε ο Παντελής Νταναβάρας, δηλ του γραμματέα της επιτροπής αερομοντελισμού της ΕΛΑΟ το 2002-2004 και φυσικά δεν κατάφερα τίποτα τα 2 χρόνια της παρουσίας μου εκεί. Θεωρώ χαμένο τον χρόνο μου.

    Σήμερα εκφράζω ΜΟΝΟ τις απόψεις μου καθότι τυγχάνω γρμματέας στον ΟΑΜΕΛ και όλα αυτά διότι εχω απογοητευθεί με την όλη κατάσταση η οποία διαιωνίζεται.

    Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας !

    Φιλικά

    * θέλω να τονίσω οτι δεν εχω εμπάθειες με κανένα, μετα απο αυτά που γράφω σήμερα είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι κάποιοι θα δυσαρεστηθούν, δεν πειράζει.
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 23 Μάι 2008, 03:46:27 από Τάσος Μαρκούσης » Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    heliworld
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 206



    « Απάντηση #1 στις: Παρασκευή, 23 Μάι 2008, 09:05:00 »

    Φιλε Τασο δεν ειναι περιεργα ολα αυτα ,δυστυχως ζουμε στην χωρα του ερασιτεχνισμου των παντων,του αρπα κολλα,του ωχ αδερφε,   καιαιαι στο κατω κατω εγω θα βγαλω το φιδι απ την τρυπα?
    Καταγράφηκε
    Geοrge
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.042



    « Απάντηση #2 στις: Παρασκευή, 23 Μάι 2008, 09:19:30 »

      « Σήμερα στις 03:24 »

     Τάσο για το μόνο που λυπάμαι είναι ότι τσάμπα χάνεις τον ύπνο σου μια και από ότι βλέπω είναι περασμένες 03:00am
     Για όλα τα άλλα δεν μου κάνει καμιά εντύπωση μια και ζούμε στην Ελλάδα,
     επίσης βλέπω να έρχονται νέες διαμάχες που μόνο με τον μοντελισμό δεν έχουν σχέση
     εάν και πρέπει να πω ότι δεν το "κατέχω" το θέμα ΑΛΛΑ και εάν θα το κατείχα κάποιος "χέσ... buck2......κε"


    Φιλικά  Γιώργος
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 23 Μάι 2008, 13:14:01 από rcegaleo » Καταγράφηκε
    GRELE
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 896



    « Απάντηση #3 στις: Παρασκευή, 23 Μάι 2008, 13:07:08 »

    Αγαπητοι φιλοι και Τασο
    Πρωτα πρωτα ας ελπισουμε οτι μετα απο τις πολλες μετακινησεις το θεμα εφτασε να συζητειται πλεον στο σωστο χωρο.
    Οπως ελεγε και γνωστος δημοσιογραφος <<ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ>> αλλα ας το προσδιορισουμε επακριβως ετσι ωστε αν μην αναλωνομαστε πελαγοδρομοντας σε αντιπαραθεσεις και αλλες καταστασεις που διχαζουν,περιχαρακωνουν και δεν βοηθανε.
    Κατα την γνωμη μου το θεμα ειναι οτι δεν λειτουργησε τιποτα οπως θα επρεπε και φτασαμε στο σημειο ο Gmeskos να ζηταει και αυτος αναβολη αγωνων για να πεταξει το minium στο σαλονι του !! Δεν εχει αδικο αφου αφένος μεν δεν υπηρξε καμμια επισημη ενημερωση αφ'ετερου δε οι λογοι της αναβολης ειναι το ιδιο αστειοι.
    Αληθεια τελικα πηρατε αυτο το περβοητο email της αναβολης ετσι ωστε εστω και ετεροχρονισμενα να δικαιολογειται η αντικατασταση του αγωνα απο το fly-in σας ?
    Εμεις ακομη οχι.Οι αλλες λεσχες εχουν ερωτηθει? Ποια ειναι η αποψη τους ?
    Αυτο βεβαια ειναι το ελασσον θεμα διοτι το μειζον ειναι η βαρυτητα του λογου της αναβολης .
    Επισημαινω οτι ειναι εκκωφαντικη η σιωπη των αρμοδιων παρολο που ειμαι σιγουρος οτι κατι τετοιο δεν οφειλεται στην μη γνωση των πραγματων.
    Θα μπορουσαν ομως ,σαν μελη του forum, να καταθεσουν την αποψη τους και ωρισμενοι εξ'αυτων ετσι ωστε να μας διαφωτισουν λιγο ακριβως οπως εκανε ο φιλος dapan.

    Αυτα προς το παρον διοτι ισως καποιος μπορεσει να αναδειξει και αλλες παραμετρους στο θεμα.
    Φιλικα
    Βασιλης Παπαδοπουλος
    Καταγράφηκε

    ......electrics are here to stay......
    Pilot Haris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 854

    http://www.facebook.com/pilot.haris.5


    « Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 23 Μάι 2008, 22:25:41 »

    Καλά. Ένταξη. Να ήταν και η πρώτη φορά που δημιουργείται πρόβλημα σε ότι έχει σχέση με όλα αυτά (λέσχες – ομοσπονδία -αγώνες – φαγωμάρες – πρόεδροι – αντιπρόεδροι – μέλη – αθλητές κτλ). Λες και δεν τα ξέρουμε. Όπως είπα και σε ένα φίλο αερομοντελιστη πριν λίγες μέρες ‘’στην Ελλάδα  κάνουμε ότι γουστάρουμε – ότι μας συμφέρει – όπου μας συμφέρει και λογαριασμό δεν δίνουμε πουθενά’’. Έτσι είναι η κατάσταση και ούτε που θα αλλάξει.  Δάκρυ Δάκρυ Δάκρυ


    Φιλικα Haris
    Καταγράφηκε

    http://www.facebook.com/pilot.haris.5

    Aurora-
    Raptor X50-
    Gemini Multiplex-
    Fun Jet Multiplex-
    Twin Jet Multiplxex-
    Minimoa ArtTech-
    Yak 54 Thunder Tiger-
    DogFighter Multiplex-
    Tucan  Multiplex-
    EasyStar II  Multiplex-
    GMeskos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336



    « Απάντηση #5 στις: Σάββατο, 24 Μάι 2008, 02:02:13 »

    Πρό ήμερών έβαλα στό θέμα γιά τά άκροβατικά F3A,ένα post ότι ό κ.Dean Pappas σχεδιάζει νά βγάλει στήν παραγωγή
    ένα δικό του pattern,καί σημείωσα-εν γνώση μου ότι είναι λάθος-ότι ό Dean γράφει στό περιοδικό Model builder!
    Ή άπάντηση ήλθε άκριβώς άπό έκεί πού τήν περίμενα!!!
    Άπό τόν έπί σειρά έτών Γ.Γ τής ΕΛ.Α.Ο,μέλους τού ΔΣ (άντιπρόεδρος?)τής Ε.Α.Α,μέλους καί καί έπί έπί σειρά έτών
    προέδρου τής έπιτροπής΄αερομοντελισμού, κ.Άντώνη Παπαδόπουλο.(Άν χηρεύσει καμμία θέση Προέδρου ή Άντιπροέδρου
    σέ κάποιο σύλλογο,είδοποιήστε τον,μπορεί νά θελήσει νά προσφέρει καί έκεί άποδεχόμενος τήν θέση.)
    Καί ήλθε γιά νά βεβαιώσει μέ τόν καλλίτερο τρόπο ότι,ό Γ.Γ τής Όμοσπονδίας παρακαλώ,θεωρεί ότι είναι πολύ πιό
    σημαντικό νά ένημερώνει τούς άερομοντελιστές,γιά τό πού γράφει ό κάθε ένας,γιά τό άν φεύγει άπό τήν CIAM τής FAI
    ό κ.Pimenoff,γιατί ό άερομοντελισμός δέν έγινε Όλυμπιακό άθλημα,γιά τό άν τό πρώτο τηλεκατευθηνόμενο πού πέρασε
    χωρίς στάση τόν Άτλαντικό ώκαενό,ήταν,σύμφωνα μέ τήν FAI μοντέλο ή UAV,καί άλλα τέτοια κρίσιμα θέματα ΠΑΡΑ
    νά μάς ένημερώνει γιά πράγματα τής άρμοδιότητας του.
    Δηλαδή ,Τί έκανε γιά τήν πρόοδοού άερομοντελισμού,πώς βλέπει τό μέλλον του,τί προγράμματα τρέχουν,ποιά πρόκειται νά τρέξουν γιά τήν δημιουργία βάσης άπό όπου άργότερα θά βγούν άθλητές πού θά μάς έκπροσωπίσουν έπάξια στίς Έθνικές όμάδες ,άλλά μέ χρήματα τής Όμοσπονδίας καί όχι στήν τράκα,νά ζητήσει ένδεχομένως γνώμες,νά κάνει
    τήν σύνθεσή καί νά έπιβάλλει καί νά έπιβλέπει τήνέφαρμογή τους κ.α.
    Καί βεβαίως θά θυμούνται οί περισσότεροι τήν πρόταση πού έκανα στίς 15 Άπριλίου γιά μία συγκέντρωση όρισμένων
    πού τούς ένδιαφέρει τό μέλλονού άερομοντελισμού,ό κ.Γ.Γ τής ΕΛ.Α.Ο πιθανόν νά σκεύθηκε<τί λές ρέ,έδώ τό θέμα
    είναι ζόρικο καί κάνει τζίζ> καί έτήρησε γιά άκόμη μία φορά αίδήμονα σιγήν ίχθύος.
    Τελικά θά έπαναλάβω κάτι πού είχα πεί παλαιότερα"Ή τακτική τής στρουθοκαμήλου,δέν βοηθάει αύτήν,αλλάμόνο τούς
    κυνηγούς της"Καί οί κυνηγοί άρχισαν νά μαζεύονται!!!!!!!
    Καταγράφηκε

    SO MANY PLANES,SO LITTLE TIME!!
    skopos-Komotini
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.249


    ΑΕΡΟΛΕΣΧΗ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ


    WWW
    « Απάντηση #6 στις: Σάββατο, 24 Μάι 2008, 12:44:19 »

    Όλα καλά και όλα ωραία αλλά ξέρει κάποιος να μας πει πόσα χρήματα διαχειρίζεται η ΕΛΑΟ κάθε χρόνο ? Πολλά ? λίγα ? πόσα?    Huh
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #7 στις: Σάββατο, 24 Μάι 2008, 13:44:49 »

    Σκοπός . Σε εμας( (Αερολέσχη Ιωαννίνων)  η Ομοσπονδία έστειλε τον ισολογισμό- απολογισμό  για το ετος που πέρασε .

    Δεν είναι κρυφός , κάθε μέλος μπορεί να ενημερωθεί .

    Αλλωστε το θεμα ειναι το πρόβλημα οργάνωσης ,που πιθανώς  παρουσιάζεται
    και δικαιολογώ το πιθανο , γιατί επίσημα ,ΔΕΝ έχει ανακοινωθεί τίποτα.
    Και εγω σαν ατομο αλλα και σαν μελος του Δ/Σ της λεσχης μου , θα περίμενα αποκλειστικά επίσημη  ενημέρωση .

    Και αν , λεω αν , στην απευκτέα περίπτωση να γινόταν αναβολή , ή ματαίωση , κάποιου αγώνα  , θα ζητούσα , αντίγραφο των πρακτικών της συνεδρίασης , κατά την οποία πάρθηκε η  όποια απόφαση , για να μάθω το σκεπτικό της , καθώς και το ποιο μέλος  με εκπροσώπησε , κατά την γνώμη μου σωστά ή οχι .

    Εκείνο που σαν λέσχες που δραστηριοποιούνται στον αερομοντελισμό , που πρεπει να δουμε , ειναι το πως θα αποκτήσουμε δικαίωμα ψήφου ( οσοι σαν και εμας δεν εχουν ακόμα)

    Για να μην γίνουν περίεργοι συνειρμοί   πρεπει να εχεις  10 αθλητες για να μπορεις να ψηφίσεις σαν σωματείο
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #8 στις: Σάββατο, 24 Μάι 2008, 14:57:09 »

    Από το 1997 έχω καταβάλει σημαντικές προσπάθειες να πείσω όσους ασχολούνται χρόνια και σοβαρά για την αναγκαιότητα ύπαρξης ενημέρωσης όλων. Ακόμα προσπάθησα, στον βαθμό που μπορούσα με το site να καλυφθούν ελλείψεις που συναντάμε στην ελληνική πραγματικότητα.

    Είναι σημαντικό να έχουμε ενημέρωση αλλά πρέπει να υπάρχει και σοβαρή διάθεση ενημέρωσης και όχι στείρας αντιπαράθεσης.

    Για το θέμα της αναβολής των αγώνων έχω γράψει
    Για αποφυγή παρεξηγήσεων, η αναβολή αφορά όλους τους αγώνες της ΕΛ.Α.Ο. που ήταν προγραμματισμένοι από 7 έως και 22 Ιουνίου 2008. Ο λόγος είναι η συμμετοχή σωματείων - μελών της ΕΛ.Α.Ο. στην στην έκθεση ICARUS Aero Expo 2008, που διοργανώνεται στο Αεροδρόμιο Τατοΐου, από 13 έως 15 Ιουνίου.

    Το σχετικό email έχει τίτλο Συμμετοχή στην Εκθεση Icarus AeroExpo 2008, ίσως να μην δόθηκε προσοχή.

    Επίσης

    Σχετικά με την αναβολή των αγώνων της ΕΛ.Α.Ο για το διάστημα 7 έως και 22 Ιουνίου 2008, λόγω της έκθεσης.

    Εχει σταλεί email από την ΕΛ.Α.Ο. προς τις Επιτροπές Αεραθλημάτων, με κοινοποίηση προς τα Αεραθλητικά Σωματεία, που ζητάει από τις Επιτροπές να αναπροσαρμόσουν το πρόγραμμα τους, ενημερώνοντας συγχρόνως την ΕΛΑΟ και τα σωματεία.

    Το σχετικό email το έχω λάβει σαν Αερολέσχη Αγρινίου, όχι σαν Aeromodelling GR, γι' αυτό και δεν έχει κοινοποιηθεί.

    Στο email, που έλαβα σαν Αερολέσχη Αγρινίου στις 14-5-2008, υπήρχαν στους παραλήπτες, μεταξύ άλλων, σίγουρα η Α.Ε.ΜΑ., η Ε.Α.Α., η Αερολέσχη Ιωαννίνων και η Αερολέσχη Κομοτητνής. Τα emails στέλνονται σε μικρές ομάδες για να μην χαρακτηρισθούν spam.

    Πιθανώς μερικοί να μην το έλαβαν, δεν μπορεί όμως να μιλάμε για πρόθςση ή αδιαφορία. Η απόφαση της αναβολής ελήφθη στην 75η Τακτική Γ.Σ. της ΕΛ.Α.Ο, στις 19 Απριλίου 2008, στην Θεσ/νίκη.

    Από τον Κο Μέσκο περίμενα να δρα καταλυτικά, ως μέντορας, όχι με αστειάκια του τύπου έγινε σκόπιμα λάθος και με αδικαιολόγητη προσωπική επίθεση στον Αντώνη Παπαδόπουλο.  Στο Aeromodelling GR συζητάμε θέματα για αερομοντελισμό, δεν θα ήθελα να γίνει χώρος δηλώσεων και προκηρύξεων.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.248



    « Απάντηση #9 στις: Σάββατο, 24 Μάι 2008, 15:32:48 »

    Αρκετές φορές τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται εκ πρώτης όψεως. Άλλες πάλι μπορεί και να είναι.

    Αντιμετωπίζουμε πάλι ένα θέμα σχετικά με την ΕΛΑΟ, το ρόλο της, το πόσο καλά κάνει τη δουλειά της κλπ.

    Έχω με τη σειρά μου να κάνω ορισμένες παρατηρήσεις, προσωπικές καθαρά.

    Διακρίνω δύο βασικά ζητήματα, το ζήτημα της σωστής / έγκαιρης ενημέρωσης και το ζήτημα της απόφασης καθεαυτής.

    Για την ενημέρωση:

    1) Από όσο έχω καταλάβει, από πλευράς ΕΛΑΟ ύπήρξε η ενημέρωση προς σωματεία, η οποία όμως δεν έφτασε σε όλα. Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: ή δεν έφυγε σωστά ένα συγκεκριμένο email οπότε δεν το έλαβαν οι αποδέκτες του, ή ορισμένες ηλεκτρονικές διευθύνσεις που έχει στο αρχείο της η ΕΛΑΟ δεν ισχύουν πλέον, ή έχουν περιορισμούς. Στην πρώτη περίπτωση η όποια εθύνη βαρύνει την ΕΛΑΟ, στη δεύτερη τα σωματεία που δεν έχουν ενημερώσει - ελέγξει τις διεθύνσεις τους. Ας το κοιτάξουν όλοι...

    2) Δεν μου αρέσει προσωπικά η μόνιμη προσωπική επίθεση, συνήθως από τα ίδια άτομα, όποτε κάτι δεν πάει καλά με την οργάνωση της ΕΛΑΟ και των συλλόγων μας. Δεν νομίζω για όλα τα κακά αυτού του χώρου να φταίει αποκλειστικά και μόνο ο Αντώνης Παπαδόπουλος.  Το ότι δεν απαντάει αμέσως σε οτιδήποτε στο forum, το έχει ξεκαθαρίσει παλαιότερα, ότι δεν μπορεί επίσημα ο ίδιος ή η Ομοσπονδία να μπαίνει στη διαδικασία συζητήσεων σε ένα forum, όποιο και αν είναι αυτό. τουλάχιστον όχι σαν επίσημο όργανο ή μέλη. Το τι κάνει προσωπικά είναι καθαρά επιλογή του, οπότε μπορεί να απαντάει άμεσα για οτιδήποτε μη "Ομοσπονδιακό".

    Φυσικά και εγώ θα προτιμούσα να έδινε κάποιες απαντήσεις που ενδεχομένως να λύναν απευθείας κάποιες τέτοιες παρεξηγήσεις, αλλά αυτό είναι άλλου΄θέμα να αποφασίσει. Μπορεί αυτό να ενοχλεί κάποιους, αλλά είναι μια άποψη που πρέπει να γίνει σεβαστή. Υπάρχουν συγκεκριμένα όργανα και λειτουργίες, το forum δεν είναι ένα από αυτά.

    3) Δεν είναι μόνο η Ομοσπονδία που εμπλέκεται, αλλά και η Επιτροπή Αερομοντελισμού, που έχει κατά βάση την ευθύνη για τον δικό μας κλάδο.

    Για το θέμα της απόφασης:
    Θεωρώ παράλογη και ανεπίτρεπτη μια τέτοια απόφαση, με αφορμή δηλαδή μια εκδήλωση για τη Γενική Αεροπορία, όσο σπουδαία και καλή να είναι , να παγώνουν όλες οι δραστηριότητες άλλων κλάδων όπως στην περίπτωσή μας του Αερομοντελισμού, πολύ περισσότερο όταν δεν φαίνεται να έχει υπάρξει η κατάλληλη προεργασία - συζήτηση.

    Δεν έχουν καμία σχέση και καμία αλληλεπίδραση τα δύο γεγονότα, κάτι που δίκαια προκαλεί αντιδράσεις αλλά και σχόλια σαν το Γ. Μέσκου για το minium (στο οποίο παρεπιπτόντως γέλασα με την ευστοχία του...)

    Δεν ξέρω ποιός το σκέφτηκε και με ποιά λογική, κατά τη γνώμη μου έκανε μεγάλο λάθος...

    Αυτά τα λίγα, και ένα τελευταίο, που είπα και στην αρχή. Καλώς ή κακώς γνωριζόμαστε ορισμένοι χρόνια. Μέσα σε αυτά τα χρόνια έχουνμε δημιουργήσει μεταξύ μας συμπάθειες αλλά και αντιπάθειες. Δεν πρέπει να αφήνουμε ούτε τις μεν ούτε τις δε, να μας επηρεάζουν και να μας ωθούν σε ενέργειες που δεν βοηθούν το χόμπυ μας ,αλλά ιακνοποιούν πρωτίστως προσωπικές επιθυμίες.

    Φιλικά

    Γιώργος Κανδυλάκης

     
    Καταγράφηκε

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    gregman
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 247



    « Απάντηση #10 στις: Σάββατο, 24 Μάι 2008, 15:48:00 »

    απο τη στιγμη που δυο μεγαλα σωματεια οπου το ενα ειχε αναλαβει και τη διοργανωση  αγωνα  επιμενουν οτι δεν ενημερωθηκαν  καταλυτικη δραση θα ηταν η προτροπη για πληρεστερη και σωστη ενημερωση και οχι  αγαπητε Κωστα  η επιπληξη ειδικα και μονο  του GMeskos   με παραλληλη ανευ ορων υπερασπιση της ΕΛΑΟ.

    αυτα απλα γιατι διαφωνω με τα δυο μετρα και δυο σταθμα.

    και συμπληρωματικα  αν ειναι γνωστο, ποσα μοντελιστικα σωματεια μετεχουν  στην εκθεση της  AOPA ωστε να δικαιολογειται  η ενεργεια της αναβολης.

    ας μην ισοπεδωνονται ολα προς χαρη της AOPA και  οσων  εχουν ειδικες σχεσεις μαζι της.
    Καταγράφηκε

    Γρηγόρης Μανουσακάκης
    GiannisX
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.505



    « Απάντηση #11 στις: Σάββατο, 24 Μάι 2008, 15:51:40 »

    Με φαξ ή με τον καλό ταχυδρόμο δεν γίνεται δουλεία?
    Καταγράφηκε

    Aeolus-Rc
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #12 στις: Σάββατο, 24 Μάι 2008, 16:16:26 »

    Από τα γραφόμμενα του Κυρίου Κωστόπουλου νομίζω πως δυστυχώς μας ξέφυγε η ουσία...
    που λέει πως στην 75η Γ.Σ της ΕΛΑΟ πάρθηκε η απόφαση για αναβολή.
    Τα σωματεία είχαν στείλει εκπροσώπους, (ο ΟΑΜΕΛ τον Τάσο Μαρκούση), καλό είναι να μας ενημερώσουν τα σωματεία τι θέση πήραν στην σχετική ψηφοφορία επί του θέματος για να δούμε (ενημερωθούμε), ποιοί τελικά αποφάσισαν για εμάς, χωρίς(?) εμάς.

    dapan
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Απάντηση #13 στις: Σάββατο, 24 Μάι 2008, 18:56:47 »

    Καλησπέρα,

    Παντελή είδες εσύ κανένα χαρτί που να ήρθε στο σύλλογο ?

    Ουτε τα πρακτικά ΔΕΝ έστειλαν απο την Γεν. Συνέλευση !!!

    Φιλικά
    Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    hlsat
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.042


    ΗΛΙΑΣ ΞΑΝΘΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ


    « Απάντηση #14 στις: Σάββατο, 24 Μάι 2008, 20:10:07 »

    Καταλαβα παλι τα ιδια Παντελη μου τα ιδια Παντελακι μου
    Τι ειχες Γιαννη τη ειχα παντα
    Δουλεια με τα χαιρετισματα δεν γινεται και υστερα μου λεναι να γραφτω και να γινω και αθλητης Αμ δε καλυτερα μακρια και αγαπημενα παρα κοντα και τσατισμενα
    Καταγράφηκε

    Χαρας το μαστορα που εχει μεγαλα κεφια
    Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 12     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Σύλλογοι Αερομοντελισμού (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, andreas)  |  Θέμα: Ε.Λ.Α.Ο. - ΠΡΟΕΔΡΟΙ & ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.042 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.