Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.334 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 20 Απρ 2024, 14:05:50

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 20 Απρ 2024, 14:05:50

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:14]

    από chris 1975
    [Χθες στις 19:04]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304334
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 47
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 22
    Συνολικά: 23
    Στυλ εμφάνισης

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Προβληματισμοί...  (Αναγνώστηκε 2711 φορές)
    Γιάννης Κουρμπάνης
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 137



    « στις: Πέμπτη, 17 Ιούν 2021, 01:05:00 »

    Προς κανέναν συγκεκριμένα, μα ταυτόχρονα προς όλους..

    Αγαπητοί αερομοντελιστές - αεραθλητές, αγαπητοί φίλοι,

    Διαβάζοντας κι ακούγοντας τόσο καιρό, βλέποντας τα παραπάνω ποσταρίσματα, ζώντας μέσα στην έλλειψη όπως όλοι, επτά μήνες χωρίς τηλεκατεύθυνση και πτήσεις κι έπειτα από σκέψη,όχι όμως εν θερμώ σκέψη και μετρώντας μέχρι το 1000 για να γράψω αναρωτιέμαι
     
    αρκετά πράγματα και θα ήθελα μετά από καιρό να τα μοιραστώ με αυτό το ποστ.

    Σκεπτόμενος λοιπόν μετά από 13 χρόνια αεραθλητικής πορείας, συμμετοχής σε αγώνες εν Ελλάδι περιφερειακούς και πανελλήνιους, αλλά και εκτός συνόρων, σε αγώνες eurotour κλπ και

    μετά από δύο συμμετοχές ως εθνική ομάδα σε ένα Πανευρωπαικό (Βουλγαρία) κι ένα Παγκόσμιο(Σλοβακία) πρωτάθλημα F5J , έπειτα από εκπαίδευση νέων στελεχών αερομοντελισμού και φυσικά έπειτα από τόση χαρά που πήρα από όλα τα παραπάνω ,ακόμη κι αν ήταν

    ατελείωτες ώρες κάτω απ' τον ήλιο και ατελείωτα χιλιόμετρα οδήγησης...μετά από όλα αυτά.. έχω σήμερα ορισμένες ερωτήσεις..


    Θα ήθελα λοιπόν να απευθυνθώ στον αερομοντελιστικό κόσμο και να σας ρωτήσω...

    Είστε ευχαριστημένοι με όλα αυτά που βλέπετε να γράφονται και να ακούγονται; Είστε ικανοποιημένοι όταν στο χόμπι μας, γιατί πάνω από όλα χόμπι είναι, ακούγονται απειλές... όταν αντί να γεμίζει ο κάθε ένας χαρά μέσα του, ακούγονται νουθεσίες και μπαίνουν
    επανειλημμένα εμπόδια σε αγνές προσπάθειες
     
    ανάπτυξης; Φτάσαμε πια να ακούσουμε πως κάποιοι δυσαρεστήθηκαν με τις εκδρομές.. και είπαν καλό θα ήταν να μη γίνουν συνήθεια..Πως σας ακούγεται αυτό; Mας τιμά ως αεραθλητική οικογένεια;

    Αλήθεια πόσο ψυχολογικό πόλεμο πιστεύετε ότι μπορούν να αντέξουν οι αεραθλητές που προσπαθούν να προπονηθούν και να αποδώσουν; Έχουν αλήθεια το δικαίωμα να ονειρεύονται;Tους αξίζει ο ψυχολογικός

    πόλεμος; Aξίζει επίσης όλο αυτό στον αγνό αερομοντελιστή που φτιάχνει και πετά τα μοντέλα του ακόμη κι αν αυτά είναι τα πιο απλά;

    Μας έμαθαν να λέμε ευχαριστώ για τα αυτονόητα.. το ευχαριστώ είναι η λέξη που μου αγαπώ να λέω περισσότερο από όλες , για αυτό και δεν μου αρέσει να την ευτελίζουν.. πρέπει να λέγεται για τα αυτονόητα λοιπόν; Αυτό σας αρέσει;

    Είστε ευχαριστημένοι να ακούτε πως μόνο υποχρεώσεις έχετε κατά βάση; Τα δικαιώματα;

    Tέλος νιώθετε καλά; Μετά από επτά μήνες καραντίνας να επιστρέφετε σε αερομοντελιστική δραστηριότητα και να αντικρύζετε αυτή την κατάσταση ;

    Οι παραπάνω ερωτήσεις είναι σαφέστατα ρητορικές...δεν τις έγραψα για να πάρω απάντηση δεν θέλω απάντηση γιατί πολύ απλά τις έχω ήδη απαντήσει μέσα μου.. και όταν λέω πως τις απευθύνω σε όλους δεν εννοώ όλους -όλους..

    φυσικά δεν τις απευθύνω σε καμία ελίτ, άλλωστε κάποτε προσπάθησαν να με εντάξουν σε αυτή αλλά γύρισα την πλάτη, δεν αγαπώ τα μυστικά και τους ελιτισμούς..φυσικά δεν το απευθύνω και σε ανένταχτους της αλάνας, αλλά όχι

     όλους, μιλάω μόνο για αυτούς με την κακή νοοτροπία, που σου λένε και τι με νοιάζει εμένα ο διπλανός μου και τι με νοιάζει η ανάπτυξη.

    Όλα αυτά εύχομαι έστω και ένας να τα σκεφτεί μέσα του και να αναρωτηθεί αληθινά...Προσωπικά με απασχολούν γιατί σκέφτομαι τους επόμενους και δε θέλω να περπατήσουν στον ίδιο αγκαθωτό δρόμο που περπάτησα και περπατώ έως σήμερα που είμαι 31 ετών.

    Σκέφτομαι πως αν υπάρχει κάπου εκεί ψηλά μέσα σε κάποιο θερμικό η ψυχή του αείμνηστου Γιώργου Σεβαστού, του ανθρώπου που αγαπούσε τις διοργανώσεις ,την αεραθλητική ανάπτυξη, τα μεγάλα μοντελοδρόμια, τις εκδρομές και την προβολή της χώρας..
                                                                                                                                                                                                                                                                                                      
     αν λοιπόν...

     κάπου εκεί ψηλά κυκλώνει κάποιο θερμικό και μας βλέπει σίγουρα θα είναι δυσαρεστημένος και θα πονά με την κατάσταση αυτή.

    Με εκτίμηση,

    Γιάννης Κουρμπάνης ,αεραθλητής Αερολέσχης Φθιώτιδας

    Υγ. Το χω ξαναγράψει και θα το ξαναγράφω πάντα.. Μπορείς να κόψεις όλα τα λουλούδια, αλλά δεν μπορείς να εμποδίσεις την Άνοιξη να 'ρθει .(Πάμπλο Νερούντα)







    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 17 Ιούν 2021, 02:00:11 από Γιάννης Κουρμπάνης » Καταγράφηκε

    If flying were the language of man, then soaring would be it's poetry!
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.248



    « Απάντηση #1 στις: Πέμπτη, 17 Ιούν 2021, 08:11:47 »

    ενδιαφέρουσα τοποθέτηση, με αρκετό προβληματισμό, δίνει τροφή για σκέψη...

    Εκτός του συγκεκριμένου θέματος, για αυτό και τη διαχώρισα για να μην χαθεί στις αντιπαραθέσεις του προηγούμενου
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 17 Ιούν 2021, 13:52:45 από Γιώργος Κανδυλάκης » Καταγράφηκε

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    alex.cularis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 971


    « Απάντηση #2 στις: Πέμπτη, 17 Ιούν 2021, 10:25:39 »

    kaλημερα σε ολους τους αερομοντελιστες αεραθλητες
     γιαννη   τα πραγματα στον αερομοντελισμο  δεν είναι τοσο απλα  εχουν βαθος και δεν επεσες με αλεξιπτωτο στο χωρο
      εισαι από τους τυχερούς που στην ηληκια των 31 συμετειχες σε ένα πανευρωπαικο και ένα παγκοσμιο F5J που πολλοι θα ηθελαν αλλα δεν θα τα καταφερουν ποτε να ζησουν την εμπειρια αυτή
      ο πολεμος που ξεκινησε  πηγαίνοντας  την ομοσπονδια   στα δικαστηρια το 2017 εχει συνεπειες με θυματα ολους τους αεραθλητες και το χωρο γενικοτερα
     περισσοτερα καταφέρνεις με το μελι παρα με το ξυδι μια συγνωμη θα ηταν αρκετη και δεν θα φταναμε εδώ που ημαστε τωρα
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κουρμπάνης
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 137



    « Απάντηση #3 στις: Πέμπτη, 17 Ιούν 2021, 10:46:50 »

    Καλημέρα,

    Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει δεν είμαι αυτός που θα μπω σε αντιπαράθεση, ούτε θα προσπαθήσω να επιβάλλω  τη γνώμη μου.. ο σεβασμός κατακτιέται δεν επιβάλλεται.. ούτε και αρέσκομαι να ευτελίζω το οτιδήποτε.

    Οπότε παρακαλώ να μην ρίχνουμε το επίπεδο!

    Οτιδήποτε έχει συμβεί στο παρελθόν είναι καταγεγραμμένο ιστορικά... δε σβήνεται.. υπάρχει και θα υπάρχει και ο χρόνος είναι ο καλύτερος κριτής. Ας μην βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα παρακαλώ.

    Δεν μπαίνω σε αντιπαραθέσεις χαμηλού επιπέδου και δεν έχω λόγο να απαντήσω σε κάτι, ειδικά όταν ξέρω, ότι κάποιος δε γράφει μόνος αλλά ίσως και να τον έβαλαν να γράψει.

    Ο αείμνηστος κύριος Κωστόπουλος δε θα ήθελε κάτι τέτοιο, το αερομόντελινγκ είναι ένας χώρος ανταλλαγής ευγενών επιχειρημάτων.

    Παρακαλώ όποιον έχει όρεξη φτηνών αντιπαραθέσεων να μείνει έξω από αυτό. Το μήνυμά μου είναι αυτό που είναι.. δεν έχω να πω κάτι περισσότερο πάνω σε όσα έγραψα.

    Κύριε Κανδυλάκη ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

    Καλές πτήσεις σε όλους!

    Με εκτίμηση,

    Γιάννης Κουρμπάνης, αθλητής Αερολέσχης Φθιώτιδας.

    Καταγράφηκε

    If flying were the language of man, then soaring would be it's poetry!
    alex.cularis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 971


    « Απάντηση #4 στις: Πέμπτη, 17 Ιούν 2021, 12:00:59 »

    kaλημερα και παλι
       χθες πηρα ένα ενημερωτικο mail  με 2 συννημενα  απο την ομοσπονδια   το ένα ελεγε για καποια συναντηση αγωνα στη  λαρισα που κριθηκε ακυρος λογω καποιου τεχνικου θεματος που δεν καταλαβα και πολύ καλα
      το δευτερο ελεγε ότι οποιοσδηποτε αθλητης συμμετειχε  θα ειχε συνεπειες
      μου εκανε εντυπωση γιατι μεχρι το 2017 τιποτε τετοιο δεν ειχε γινει
     πολλοι αθλητες που εχουν την οικονομικη ευχαιρια  ισως πανε γιατι τιποτα δεν γινεται τα τελευταια 2 χρονια
     κριμα είναι και για αυτους που θα ηθελαν να πανε αλλα δε θελουν να ερθουν αντιμέτωποι με τοις  συνεπειες
    Καταγράφηκε
    GRELE
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 896



    « Απάντηση #5 στις: Πέμπτη, 17 Ιούν 2021, 12:37:08 »

    Αυτο που λες φιλε alex.cularis ειναι αληθεια και εχει αναρτηθει καιστην σελιδα της ΕΠΑΕ.
    https://epae2020.elao.gr/index.php/newssection/10-news/188-enimerosi-somateion-gia-diorganosi-xoris-egkrisi
    Καταγράφηκε

    ......electrics are here to stay......
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.936


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Απάντηση #6 στις: Πέμπτη, 17 Ιούν 2021, 12:40:58 »

    Οι αγώνες είναι για να μας φέρνουν πιο κοντά, να γνωριζόμαστε να ανταλλάσουμε απόψεις, τεχνικές πτήσης αλλά και να πρνάμε καλά κάνοντας αυτό που αγαπάμε.
    Πως έγινε τελικά να μαλώνουμε και να σέρνουμε στα διακστήρια θεσμούς απορίας άξιον.
    Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Γιάννης Κουρμπάνης
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 137



    « Απάντηση #7 στις: Πέμπτη, 17 Ιούν 2021, 13:41:11 »

    Καλό μεσημέρι σε όλους,

    Αγαπητοί φίλοι,

    Βλέπω πως πιθανότατα δόθηκαν ''εντολές'' να γραφτούν πράγματα.. κατανοητό και αναμενόμενο! Καλό θα ήταν να μην βγαίνουμε εκτός θέματος .Είπαμε... ο χρόνος είναι ο καλύτερος κριτής και η ιστορία καταγράφει.

    Παραμένω στο πρώτο μου μήνυμα και καλώ όλους όσους το λέει η ψυχή τους να αναλογιστούν τις ερωτήσεις μου.

    Με εκτίμηση,

     Γιάννης Κουρμπάνης, Αθλητής Αερολέσχης Φθιώτιδας.
    Καταγράφηκε

    If flying were the language of man, then soaring would be it's poetry!
    mastoras
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 926



    WWW
    « Απάντηση #8 στις: Παρασκευή, 18 Ιούν 2021, 02:05:00 »

    kaλημερα σε ολους τους αερομοντελιστες αεραθλητες
     γιαννη   τα πραγματα στον αερομοντελισμο  δεν είναι τοσο απλα  εχουν βαθος και δεν επεσες με αλεξιπτωτο στο χωρο
      εισαι από τους τυχερούς που στην ηληκια των 31 συμετειχες σε ένα πανευρωπαικο και ένα παγκοσμιο F5J που πολλοι θα ηθελαν αλλα δεν θα τα καταφερουν ποτε να ζησουν την εμπειρια αυτή
      ο πολεμος που ξεκινησε  πηγαίνοντας  την ομοσπονδια   στα δικαστηρια το 2017 εχει συνεπειες με θυματα ολους τους αεραθλητες και το χωρο γενικοτερα
     περισσοτερα καταφέρνεις με το μελι παρα με το ξυδι μια συγνωμη θα ηταν αρκετη και δεν θα φταναμε εδώ που ημαστε τωρα

    Μια μικρή αλλά σημαντική λεπτομέρεια για να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις και να καταλαβαίνουν οι αναγνώστες.
     
    Αθλητές προσέφυγαν στον αθλητικό δικαστή για να αίρει την απόφαση της Ομοσπονδίας που αφορούσε την ακύρωση ενός αγώνα.

    Καταγράφηκε

    Οταν θέλεις να πας κάπου γρήγορα πήγαινε μόνος σου, όταν θέλεις να πας κάπου μακρυά πήγαινε με άλλους
    alex.cularis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 971


    « Απάντηση #9 στις: Παρασκευή, 18 Ιούν 2021, 07:02:48 »

    kaλημερα
       μαστορα  ένα είναι σιγουρο ότι εάν στον αγωνα ησουν εσυ αληταρχης και ειχες επιμεληθεί τον αγωνα κριτηριου τιποτε από αυτά δεν θα ειχε συμβει
      τιποτα δεν είναι  ότι φαινεται  δυστυχως οι αθλητες χρησιμοποιούνται από ορισμένους στο χωρο για να πετυχουν τους δικους τους σκοπους
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #10 στις: Παρασκευή, 18 Ιούν 2021, 07:31:20 »

    Μια μικρή αλλά σημαντική λεπτομέρεια για να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις και να καταλαβαίνουν οι αναγνώστες.
    Αθλητές προσέφυγαν στον αθλητικό δικαστή για να αίρει την απόφαση της Ομοσπονδίας που αφορούσε την ακύρωση ενός αγώνα.

    Μιά πιό σημαντική λεπτομέρεια για να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις

    Ο αθλητικός δικαστής απέρριψε την προσφυγή των αθλητών γιατί δεν είχαν το έννομο συμφέρον να την καταθέσουν.

    Αθλητής μπορεί να  προσφύγει στα αθλητικά δικαστήρια αν χάσει την θέση που νομίζει ότι έπρεπε να έχει στην κατάταξη. Οχι γιατί η ομοσπονδία ακύρωσε όλο τον αγώνα του οποίου είχε την ευθύνη, επειδή δεν είχε διεκπεραιωθεί σωστά.

    Η υπόθεση εκδικάστηκε ως προς την προσφυγή των δύο σωματείων, αλλα και πάλι "άνθρακες ο θησαυρός". Η προσφυγή τους απερρίφθη γιατί οι θέσεις της Ομοσπονδίας ήταν πιό ισχυρές. Σωστά επομένως ακυρώθηκε ο αγώνας.

    Κύριε Ράμμο είσαστε μοναδικός στο να διαστρευλώνετε την αλήθεια
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 18 Ιούν 2021, 07:56:39 από Γιάννης Κωνσταντακάτος » Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #11 στις: Παρασκευή, 18 Ιούν 2021, 07:33:05 »

    kaλημερα
       μαστορα  ένα είναι σιγουρο ότι εάν στον αγωνα ησουν εσυ αληταρχης και ειχες επιμεληθεί τον αγωνα κριτηριου τιποτε από αυτά δεν θα ειχε συμβει
      τιποτα δεν είναι  ότι φαινεται  δυστυχως οι αθλητες χρησιμοποιούνται από ορισμένους στο χωρο για να πετυχουν τους δικους τους σκοπους


    Οχι αλητάρχης, αλλά αλυτάρχης, μην σου κάνει και καμμιά μήνυση.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #12 στις: Παρασκευή, 18 Ιούν 2021, 07:48:59 »


    Σκέφτομαι πως αν υπάρχει κάπου εκεί ψηλά μέσα σε κάποιο θερμικό η ψυχή του αείμνηστου Γιώργου Σεβαστού, του ανθρώπου που αγαπούσε τις διοργανώσεις ,την αεραθλητική ανάπτυξη, τα μεγάλα μοντελοδρόμια, τις εκδρομές και την προβολή της χώρας..
                                                                                                                                                                                                                                                                                          
     αν λοιπόν...

     κάπου εκεί ψηλά κυκλώνει κάποιο θερμικό και μας βλέπει σίγουρα θα είναι δυσαρεστημένος και θα πονά με την κατάσταση αυτή.

    Κύριε Γιάννη Κουρμπάνη,

    είσαστε άνθρωπος του θεάτρου, αλλά εδώ δεν είναι θέατρο για να ασκήσετε την υποκριτική σας δεινότητα.

    Επικαλεσθήκατε το πνεύμα του αείμνηστου Γεώργιου Σεβαστού για να δημιουργήσετε εντυπώσεις.

    Αλλά όταν έφυγε ο αείμνηστος εσείς είσαστε μόλις 8 ετών πως θυμόσαστε την προσωπικότητά του και με ποια ιδιότητα επικαλείσθε το πνεύμα του;
    Είσασταν φίλος του; Πηγαίνατε κάθε μέρα στο σπίτι του; Η αυτός ερχότανε στο δικό σας;


    gkan
    τροποποίηση / αφαίρεση περιεχομένου...
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 18 Ιούν 2021, 20:59:54 από Γιώργος Κανδυλάκης » Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Γιάννης Κουρμπάνης
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 137



    « Απάντηση #13 στις: Δευτέρα, 21 Ιούν 2021, 11:12:21 »

    Καλημέρα σε όλους,

       Στο μοντελοδρόμιο των Σπάτων ήμουν παιδάκι κι έπαιζα στο πίσω μέρος, στο χώρο των ανεμοπτέρων με τα freeflight μου, άπειρες πτήσεις με σφεντόνα και λαστιχοκίνητα αερομοντέλα. Εκεί μπολιάστηκε βαθιά μέσα μου η έννοια του αεραθλητισμού και του αερομοντελισμού! Μια στιγμή που δε θα ξεχάσω ποτέ είναι ένα απόγευμα, που ο Γιώργος Σεβαστός απογείωνε με βίντσι τα ανεμόπτερά του μαζί με τους μαθητές και τους φίλους του. Θυμάμαι τη φυσιογνωμία του, τη φωνή του. Προφανώς και στο εργαστήριό του δεν πήγα ..

    όμως ρώτησα κι έμαθα αλλά και χωρίς να ρωτήσω μου διηγήθηκαν.. μια τέτοια ιστορία είναι του πατέρα μου στον Πανελλήνιο αγώνα του Αγρινίου, όταν πρωτοπέταξε ανεμόπτερο σε gr κατηγορία, και η στάση του Σεβαστού απέναντι σε κάποιον νεοεισερχόμενο ήταν εξαιρετική. Όλα αυτά τα χρόνια ακούω από τόσους πολλούς, μακάρι να ζούσε, και το πιστεύω! Μπορώ λοιπόν αφού είμαι ελεύθερος πολίτης όπως και όλοι, να μιλώ για οποιονδήποτε αγαπά η ψυχή μου! Με κάποιους ανθρώπους για να
    σε εμπνεύσουν δε χρειάζεται να κάνεις παρέα κι αν δε τους γνώρισες πολύ καλά, όπως άλλοι μπορούν και πάλι να σε εμπνεύσουν! Ο Γιώργος Σεβαστός αποτελεί για μένα μια τέτοια περίπτωση! Και δε γράφω κάτι που δεν είναι καλό, αλλά τιμώ τη μνήμη του! Ο κάθε άνθρωπος οφείλει να γνωρίζει ιστορία, τι έγινε πριν ώστε να τραβήξει μπροστά.

         Τώρα όσον αφορά τις προσβολές....το να προσβάλεις τον άλλο δεν είναι κάτι που έμαθα να κάνω και δε θα το κάνω, ούτε καν θα ζητήσω να ανακαλέσει κανείς, ο καθένας μπορεί να βγάζει ότι συμπέρασμα αγαπά η ψυχή του...τι σχέση έχει το θέατρο με τον αερομοντελισμό;...και πρέπει να το αναφέρουμε.. και καλό θα ήταν να μη γράφονται ανακρίβειες ειδικά αυτές τις  μαύρες εποχές...Ο καλός ηθοποιός ακόμη και μέσα στο ρόλο δε λέει τίποτα παραπάνω απ' την αλήθεια του! Το σωστό θέατρο, η σωστή τέχνη, είναι τέχνη της αλήθειας! Το τι είμαι το ξέρω γω κι οι άνθρωποι που με αγαπούν!

    Βασικά είμαι ένας λάτρης των ανεμοπτέρων και τίποτε παραπάνω!

    Διάβασα και το άλλο μήνυμα με πληθώρα προσβολών που σβήστηκε....

     Σε αυτό το κρίσιμο σταυροδρόμι, θα σεβαστώ το γεγονός ότι ο κύριος Κανδυλάκης και οι υπόλοιποι του φόρουμ θέλουν (κι έτσι πρέπει να είναι) την ευγένεια και μόνον αυτή...έγραψα γιατί κάτι ήθελα να μοιραστώ κάτι που με αφορά όχι για να δημιουργούμε διαδυκτιακές κόντρες άνευ σημασίας και θα τραβήξω το δρόμο της δικής μου γενιάς, που δεν έχει μέσα του λασπολογίες και προσβολές, μοναδική μου μέριμνα η ανάπτυξη, η εξάπλωση του αερομοντελισμού και του αεραθλητικού πνεύματος! Παρακαλώ πολύ να κρατήσουμε το επίπεδο του φόρουμ ψηλά γιατί το βλέπουν και νέοι αερομοντελιστές!

    Ειδικά μετά τα όσα περάσαμε και περνούμε με την πανδημία καλό είναι να χαμογελάμε και να πετάμε!

    Με εκτίμηση , Γιάννης Κουρμπάνης.


    (Ελάχιστη τροποποίηση λόγω περιττών αλλαγων γραμμής )
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 21 Ιούν 2021, 13:34:25 από Γιώργος Κανδυλάκης » Καταγράφηκε

    If flying were the language of man, then soaring would be it's poetry!
    @Nikos@
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 290



    « Απάντηση #14 στις: Δευτέρα, 21 Ιούν 2021, 21:52:55 »

    Καλησπέρα εμένα αυτό που με προβληματίζει δεν είναι η διαμάχη που έχουν κάποιοι με την ομοσπονδία αλλά τι ενδιαφέρει το forum αυτή η κόντρα με την ομοσπονδία?
    Αντί να απευθυνθούν στα σωματεία τους και να λυθεί το πρόβλημα έρχονται εδώ και κάνουν μπάχαλο το forum.
    Ανοίγουν θέματα ανάβοντας το φυτίλι και περιμένουν μέχρι να γίνει το μπαμ...........που γίνεται πάντα.
    Με αυτόν τον τρόπο δεν κερδίζει καμία πλευρά από τις δύο και φυσικά ούτε ο αερομοντελισμός........
    Ο κ. Καλδυλάκης δεν προλαβαίνει να κάνει τον αστυφύλακα και τον πυροσβέστη σε λίγο θα πάρει προαγωγή......
    Σεβαστείτε το forum και τον ιδρυτή του........




     
    Καταγράφηκε

    funtana x100, bossanova, spirit 3d, easy glider,prelude 2.50 m.
    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: Προβληματισμοί...
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.038 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.