Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.513 μηνύματα σε 12.388 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 15:00:20

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 15:00:20

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:21]

    από dominicm
    [Χθες στις 16:04]

    από geoli
    [Χθες στις 15:43]

    από SV 1 BTA
    [Χθες στις 14:48]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304513
    Σύνολο θεμάτων: 12388
    Online σήμερα: 116
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 20
    Συνολικά: 21
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3 4  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ MODEL-ONE;  (Αναγνώστηκε 9762 φορές)
    g_k
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 45


    « στις: Σάββατο, 17 Αύγ 2019, 09:12:41 »

    Μπήκα στο SITE του MODELONE και διάβασα αυτό:

    "Model One Shop
    Υπάρχει μόνο σαν ηλεκτρονικό κατάστημα και  μπορειτε να επικοινωνησετε στα
       τηλ .: +30 210 8051289,  6944323847"

    Κατάλαβα δηλαδή ότι έκλεισε το φυσικό κατάστημα. Πάει κι αυτό.

    Έτσι είχε γίνει και με το μαγαζί του Νίκου Δελατόλα (και άλλων). Πρώτα έκλεισε το φυσικό κατάστημα, έμεινε το ηλεκτρονικό και μετά έκλεισε κι αυτό. Νομίζω το ίδιο είχε γίνει και με το μαγαζί του Γιώργου Ευσταθιάδη στον Πειραιά.

    Ελάχιστα μαγαζιά αερομοντελισμού έχουν απομείνει πλέον. Σκέφτομαι ότι στο τέλος δεν θα μπορούμε να βρούμε ούτε καύσιμο (μεθανόλη).

    Πρέπει μάλλον να είναι ο ανταγωνισμός από τα καταστήματα του εξωτερικού, δεν μπορεί ο λόγος να είναι πλέον η κρίση.
    Καταγράφηκε
    coach
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 24


    « Απάντηση #1 στις: Σάββατο, 17 Αύγ 2019, 11:23:57 »

    Πέρασα κ εγώ προχθές από το Μαρούσι κ το μαγαζί έχει ταμπέλα ενοικιάζεται.
    Καταγράφηκε
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #2 στις: Σάββατο, 17 Αύγ 2019, 12:08:51 »

    Δεν είναι πλέον η κρίση, αλλά πες μου: σε αυτό το φόρουμ και σε εκείνο του petame.gr πόσα νέα θέματα ανοίγονται; Ελάχιστοι πιά ασχολούνται με το χόμπυ. Αυτή την εντύπωση έχω.
    Επικοινώνησα με τον κ. Γιώργο Κωνσταντουδάκη του Model One. Υπάρχει ακόμα ως ηλεκτρονικό κατάστημα κι έχει πράγματα που φαίνονται στο σάιτ, αλλά κι άλλα που δεν φαίνονται. Απλά τηλεφωνείς και τον ρωτάς.
    Για εμένα, ως εκ γεννησημιού Μαρουσιώτη, με λυπεί πολύ που έκλεισε ως φυσικός χώρος το κατάστημα αυτό.
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    g_k
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 45


    « Απάντηση #3 στις: Σάββατο, 17 Αύγ 2019, 15:39:55 »

    Πιστεύω ότι η αρχή του τέλους για τα Ελληνικά αερομοντελιστικά μαγαζιά άρχισε κάπου το 1999, όταν επιτράπηκε να ψωνίζουμε με κάρτες απ ευθείας από το εξωτερικό. Μέχρι τότε δεν μπορούσες να αγοράσεις με κάρτα από το εξωτερικό. Θυμάμαι ότι έκανα εισαγωγή ένα μοντέλλο από το Sussex Model Center (που γενικά είναι -και ήταν- ακριβό μαγαζί) και μου κόστισε 37.000 δρχ. με τα μεταφορικά (δεν είχαμε ακόμα τότε Ευρώ), ενώ ο Έλληνας καταστηματάρχης το πουλούσε 62.000 δρχ. Αυτά όμως έχουν ξαναγραφεί εδώ πολλές φορές και δεν θέλω να γίνομαι κουραστικός.

    Γεγονός είναι ότι με το αεροδρόμιο του Ελληνικού ασχολήθηκαν πάρα πολλοί καινούργιοι με τον Αερομοντελισμό, που μετά τα παράτησαν. Τώρα έχουν μείνει οι "αληθινοί, οι πιστοί" -αν μπορούσαμε να το πούμε- αερομοντελιστές, ενώ οι περιστασιακοί απομακρύνθηκαν από το χόμπυ. Ίσως να είναι και καλύτερα έτσι.

    Στα FORUM όντως δεν γράφουν και πολλοί, αλλά μπορεί αυτό να μην έχει και τόση σχέση με το πόσοι ασχολούνται με το χόμπυ.

    Είναι ρίσκο να γράφεις στα FORUM.

    Πολύ συχνά αντιμετωπίζεις την κακεντρέχεια, την ειρωνεία, την ξερολίαση, τις προσβολές διαφόρων. Και εγώ το έχω αντιμετωπίσει πολλές φορές αυτό.

    Πολλοί παλιοί, καλοί αερομοντελιστές, που ασχολούνται ακόμα με το χόμπυ, δεν γράφουν ποτέ.

    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 17 Αύγ 2019, 16:00:03 από g_k » Καταγράφηκε
    ysmario
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 73


    « Απάντηση #4 στις: Σάββατο, 17 Αύγ 2019, 17:02:38 »

    Οσοι ειναι ΕΜΠΟΡΟΙ εχουν μεινει στον χωρο και δεν ειναι τυχαιοι!
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #5 στις: Σάββατο, 17 Αύγ 2019, 17:13:48 »

    Κάποτε έδωσα μία παραγγελία σε ελληνικό κατάστημα, για να μου φέρει πολλά πράγματα από έναν οίκο του εξωτερικού, ενώ μπορούσα να τα παραγγείλω απ’ ευθείας από ένα hobbyshop της Αυστρίας. Αντε να υποστηρίξουμε το ελληνικό κατάστημα.

    Μεταξύ άλλων, είχα παραγγείλει τουλάχιστον τριάντα κωδικούς σε βίδες και παξιμάδια. Ηρθαν τα υπόλοιπα πράγματα, αλλά όχι οι βίδες και τα παξιμάδια. Μου είπε ότι δεν τα παράγγειλε γιατί μπορώ να τα βρω πιο φθηνά στον Πειραιά.

    Ετσι χάνουν τους πελάτες.

    Δεν έχει σχέση με τον τίτλο
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 17 Αύγ 2019, 17:41:36 από Γιάννης Κωνσταντακάτος » Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #6 στις: Σάββατο, 17 Αύγ 2019, 17:34:42 »

    Μία άλλη φορά ένας εισαγωγέας έμπορος άφησε κατά λάθος επάνω στον πάγκο μία κατάσταση με την τιμολόγηση των κιτ που είχε εισάγει, και φυσικά έριξα μια ματιά.

    Κόστος εισαγωγής π.χ.100,  Χονδρική πώληση 700, λιανική πώληση 1200
    .
    _Θα μου κάνεις μία καλύτερη τιμή;
    _Δυστυχώς δεν έχω περιθώριο.

    Δεν έχει σχέση με τον τίτλο
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    dhiotis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 889



    « Απάντηση #7 στις: Κυριακή, 18 Αύγ 2019, 12:08:17 »

    Πιστεύω .....Πολλοί παλιοί, ... αερομοντελιστές, που ασχολούνται ακόμα με το χόμπυ, δεν γράφουν ποτέ.
    Δεν γράφουμε, ...αλλά συνεχίζουμε να διαβάζουμε, και να επισκεπτόματε το site καθημερινά. (μπορεί να γράφω στον πληθυντικό αριθμό, μιλάω όμως και εκπροσοπώ εμένα, και ισως άλλους 2 παλαιούς καλους φίλους)
    Καταγράφηκε

    Μιά φορά και ένα καιρό, υπήρχαν Nitros, flybars & κρύσταλλοι συχνότητας.
    dhiotis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 889



    « Απάντηση #8 στις: Κυριακή, 18 Αύγ 2019, 12:09:12 »

     Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Μιά φορά και ένα καιρό, υπήρχαν Nitros, flybars & κρύσταλλοι συχνότητας.
    se
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8


    « Απάντηση #9 στις: Κυριακή, 18 Αύγ 2019, 14:07:35 »

    Λυπηρό το ότι κλείνουν τα καταστήματα το ένα μετά το άλλο.
    Δε νομίζω όμως ότι φταίει μόνο το θέμα παραγγελία από εξωτερικό. Κι αν από εκεί έγινε η αρχή πριν αρκετά χρόνια, τα τελευταία χρόνια οι ευκαιρίες απ' έξω είναι πραγματικά λίγες (λόγω αύξησης τιμών, αύξησης μεταφορικών, υποχρεωτικών τελών εκτελωνισμού κλπ). Εκεί που πλεονεκτούσε το κατάστημα (και πλεονεκτεί ακόμα) είναι η προσωπική επαφή, η συμβουλή και η αμεσότητα στην παραλαβή (αν ήσουν τυχερός και υπήρχε στοκ) έστω και σε "τσιμπημένη  τιμή". Η αισχροκέρδεια είναι  άλλο πράγμα και σίγουρα δε βγήκε σε καλό.
    Πάντως το ότι όλο και λιγότεροι γράφουν στα φόρα, το ότι έκλεισε το "aeromodelistis" που για 1-2 χρόνια ήταν ζωντανό-νεκρό site, ενώ παλιότερα ιδιαίτερα ενεργό, για εμένα λέει πολλά.
    Λέει πως η πλειοψηφία του κόσμου που ασχολήθηκε με το hobby (δε μιλάω για αθλημα) αποτραβήχτηκε. Και η κρίση έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο...και παίζει ακόμα...Δεν νομίζω ότι οι πλειοψηφία των Ελλήνων έχει επανέλθει στα προ 2010 επίπεδα από οικονομικής άποψης. Είμαστε ακόμα μακρυά.
    Και αν κάποιος σταμάτησε λόγω κρίσης και τώρα θέλει να επανέλθει, πόσο εύκολο είναι? Τι κόστος θα χρειαστεί για να επανεξοπλιστεί...μπαταρίες, εργαλεία-αφήνω τα μοντέλα.
    Και ας πούμε ότι παίρνει το "αεροπλανάκι" του και πάει μετά από 7,8,10 χρόνια να πετάξει...Να πετάξει πού??? Και πώς??? Τα χέρια τρέμουν, σαν την 1η φορά. Όλα από την αρχή λοιπόν...με τι κουράγιο κάποιος +10χρόνια μεγαλύτερος θα ξαναγίνει αρχάριος? (προσωπική αναφορά).
    Και το άλλο τεράστιο θέμα η απουσία χώρων στην Αττική για να πετάξει κάποιος με ασφάλεια, για εκείνον, τους γύρω του και το μοντέλο του...
    Καταγράφηκε
    g_k
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 45


    « Απάντηση #10 στις: Κυριακή, 18 Αύγ 2019, 15:04:46 »

    Ένα άλλο θέμα είναι και το θέμα της ποικιλίας σε αερομοντέλλα και αξεσουάρ. Κάντε μια ανασκόπηση στα Ελληνικά μαγαζιά και δείτε τι αερομοντέλλα προσφέρουν. Μπορεί να αναγράφουν πολλά στο SITE τους, αλλά στα περισσότερα από κάτω γράφει "εξαντλημένο" ή "επικοινωνήστε μαζί μας".

    Ρίξτε τώρα και μια ματιά π.χ. στον LINDINGER:  Δεκάδες ή εκατοντάδες μοντέλλα, όλων των κατηγοριών. Βρίσκεις αυτό που θέλεις.

    Όσον αφορά εμένα, ΔΥΣΤΥΧΩΣ (το λέω και το το τονίζω) οι περισσότερες παραγγελίες μου για αεροπλάνα, μηχανές κλπ. γίνονται από Ευρωπαϊκά καταστήματα του εξωτερικού. Από Ελλάδα προμηθεύομαι μόνο μικροϋλικά, καύσιμα κλπ. Έτσι όμως πως θα ζήσουν τα Ελληνικά καταστήματα; Τι να βγάλουν από τέτοια μικροπράγματα;

    Εναλλακτική λύση όμως δεν υπάρχει, για να τους υποστηρίξουμε.
    Καταγράφηκε
    bjtamp
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 77



    « Απάντηση #11 στις: Κυριακή, 18 Αύγ 2019, 18:32:18 »

    Καλησπέρα και από εμένα. Συμφωνώ και με τις δύο προαναφερθείσες απόψεις. Είναι κάτι που το παρατηρώ εδώ και πολλά χρόνια. Ίσως και πριν από την εμφάνιση της κρίσης.

    Οι χώροι στην Αττική είναι πρακτικά ανύπαρκτοι (μιλάω για Αθήνα μόνο μιας και εδώ κατοικο-εδρεύω). Το κράτος αδιαφορεί για τον αερομοντελισμό σαν χόμπι πρώτα. Το βάρος πέφτει 100% στους ιδιώτες που για εμένα δεν έχουν και τη σωστότερη στάση. Απλά λάθη τακτικής-συλλογιστικής μάλλον απωθούν αντί να προσελκύουν τους χομπίστες-μοντελιστές. Η ενασχόληση με το χόμπι είναι όλο και πιο δύσκολη με την αναμενόμενη δυσφορία από την έλλειψη επιλογών. Έχω και εγώ πέσει σε τέτοια κατάσταση.

    Μετά είναι και η συμπεριφορά των καταστημάτων, είτε σε επίπεδο φυσικού καταστήματος είτε σε επίπεδο ιντερνετικού site. Το πρώτο που παρατήρησα ήταν η άγνοιά τους σε θέματα που βρίσκονταν σε εκπληκτική άνοδο (ηλεκτρικά-ηλεκτρολογικά), κάτι που όμως μπορούσε να καλυφθεί με σωστή ενημέρωση από το εξωτερικό. Πληροφόρηση υπήρχε και υπάρχει άφθονη. Και μετά ήταν αυτό το εκνευριστικό «μη διαθέσιμο». Μα για ηλίθιους μας περνάτε? Τι το βάζετε, για όγκο, για να γεμίσει η ιστοσελίδα? Έλεος!
    Το χειρότερο όμως ήταν η αδυναμία να αντιληφθούν ότι ο χώρος άλλαζε και θα έπρεπε να προσαρμοστούν ανάλογα. Παρήγορο είναι όμως ότι την πάτησαν ακόμα και στο εξωτερικό. Αλλά όχι σε τέτοιο επίπεδο.

    Οι κυριότεροι υπεύθυνοι ήταν κατά τη γνώμη μου οι Lipo και τα  elapor-EPO σαν υλικά. Το είχα πει εξάλλου και πριν 10-15 χρόνια περίπου στη παρέα μου όταν τα πρωτο-έπιασα στα χέρια μου. Είχα πει τότε ότι σε μερικά χρόνια θα κυκλοφορούν βαμμένα ηλεκτρικά scale και -μη μοντέλα από αυτό το υλικό και θα κυριαρχήσουν στην αγορά. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι τα καλύτερα. Σημαίνει ότι είναι τα εμπορικότερα. Υπολειπόμενοι καταστηματάρχες δείτε το. Η FMS και η Freewing έχουν διαλύσει την αγορά ARF. Τώρα ανεβαίνει και η HSD με jet εκδόσεις. Οι κινέζοι κλείσανε ακόμα και καταστήματα στο εξωτερικό, δεν θα κλείσουν και τα μικρότερα της «μοντελιστικά» ισχνής Ελλάδας?
    Και μετά ήρθαν τα γυροσκόπια και τα multicopters. Τι να καταλάβει ο «θερμικός» καταστηματάρχης από αυτά? Εγώ ακόμα σπάω το κεφάλι μου και είμαι μόνο «ηλεκτρικός»! Είτε σας αρέσει είτε όχι, για να επιβιώσει ο καταστηματάρχης πρέπει να είναι πρώτα μοντελιστής και μάλιστα ενημερωμένος!

    Ελπίζω να μην προσέβαλα κανένα. Δεν είχα καμία πρόθεση να το κάνω. Στο παρελθόν όμως προσπάθησα να βοηθήσω δύο φίλους καταστηματάρχες μιας και λόγω δουλειάς «το έχω» στο αντικείμενό μου αλλά δεν έτυχα προσοχής. Εντελώς καλοπροαίρετα σας συμβουλεύω να ενημερωθείτε και να ενωθείτε δημιουργώντας χώρους δραστηριοποίησης ασκώντας πίεση στο κράτος. Είναι απαράδεκτο να βλέπουμε στο youtube μοντελοδρόμια και στο βάθος της εικόνας να περνάνε αυτοκίνητα ενώ εδώ θα πρέπει να βρίσκεται ένα μοντελοδρόμιο στη μέση του πουθενά!
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 18 Αύγ 2019, 18:52:37 από bjtamp » Καταγράφηκε
    MOGOLOS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #12 στις: Δευτέρα, 19 Αύγ 2019, 15:09:53 »

    Νομίζω ότι έχουμε μπερδέψει λίγο τα πράγματα.

    1. Τα καταστήματα μοντελισμού, "πλήρωσαν" και αυτά την κρίση όπως πολλά άλλα εμπορικά καταστήματα.
    Κανείς δεν θα κόψει λεφτά από το γάλα του παιδιού του, αντίθετα θα κόψει από το χόμπι (μοντελισμός, ψάρεμα, κυνήγι, εκδρομές κλπ)

    2. Ο "κινέζος" έβαλε στο χόμπι πολλούς αλλά με λανθασμένο τρόπο. Έμαθε στο φτηνό κακής ποιότητας προϊόν, και δεν μπορεί να καταλάβει γιατί ένα "γερμανικό" ή "αμερικάνικο" σκάφος είναι τόσο ακριβότερο

    3. Κανένα κατάστημα δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τις τιμές του κινέζου και των μεγάλων καταστημάτων του εξωτερικού. Άλλος αριθμός πελατών.

    4. Τα μαγαζιά δεν έχουν καμία δουλεία με τους χώρους πτήσης. Είναι σαν να ζητάμε από τα εμπορικά καταστήματα αυτοκινήτων να μας φτιάξουν δρόμους!!!
    Αντίθετα είναι εξοργιστικό η ομοσπονδία να μην έχει κάποιο χώρο πτήσεων για τους χομπίστες, ώστε να αντλήσει και αθλητές. Σαν να λέμε η εθνική ποδοσφαίρου, να μην έχει γήπεδο να παίξει.

    5. Είναι προφανές ότι κανένα μαγαζί δεν μπορεί να στοκάρει όλα τα μοντέλα που εμπορεύεται. Ειδικά τα τελευταία χρόνια. Ζητάς αυτό που σε ενδιαφέρει και στον ίδιο χρόνο που θα έκανε να έρθει με δικιά σου παραγγελία, έρχεται στο κατάστημα. Φυσικά εάν σε ικανοποιεί η τιμή.

    6. Τα μοντελοδρόμια που βλέπετε με δρόμους στο βάθος, είναι σε μεγάλη απόσταση από αυτούς. Άσε που ο νόμος της Ελλάδας δεν γράφει πουθενά για δρόμους, αλλά για κατοικημένες περιοχές κλπ. Δεν έχω δει πάντως βίντεο με γερμαναράδες ή αμερικανους κλπ να πετάνε σε κατοικημένη περιοχή. Όλο σε γρασίδια και χωράφια στου διαόλου τη μάνα είναι.
    Και σε ένα λεκανοπέδιο με 5,5 εκ. ανθρώπους, μην τρελαθούμε κιόλας ζητώντας μοντελοδρόμιο στο σύνταγμα!!


    και τέλος, πιστεύω, πως είναι καιρός να αρχίσετε να ρωτάτε τον εαυτό σας τι έχετε κάνει για τα καταστήματα, την ομοσπονδία, την αδιαφορία του κράτους και το χόμπι γενικά.

    Ελπίζω να μην προσέβαλα κανέναν
    Φιλικά Γιάννης
    Καταγράφηκε

    Γιατί εαν δεν εχει πολυβόλα δεν πετάει
    chris 1975
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 159



    « Απάντηση #13 στις: Δευτέρα, 19 Αύγ 2019, 22:14:44 »

    Πιστεύω .....Πολλοί παλιοί, ... αερομοντελιστές, που ασχολούνται ακόμα με το χόμπυ, δεν γράφουν ποτέ.
    Δεν γράφουμε, ...αλλά συνεχίζουμε να διαβάζουμε, και να επισκεπτόματε το site καθημερινά. (μπορεί να γράφω στον πληθυντικό αριθμό, μιλάω όμως και εκπροσοπώ εμένα, και ισως άλλους 2 παλαιούς καλους φίλους)
    Καλησπέρα. Πιστεύω ότι όλοι καταλαβαίνουμε ότι ένα κατάστημα έχει πολλά να διαχειριστει πάγια έξοδα, φόρους, τελωνεία, ασφάλεια ιδιοκτήτη η εργαζομένων αν έχει , όπου στην Ελλάδα είναι τσουχτερα και έτσι το κόστος να ανεβαίνει με σχέση τον ανταγωνισμό της Κίνας η άλλον ευρωπαϊκών κρατών. Ναι μεν αλλά βλέπαμε εσχωκερδια σε πολλά από αυτά και φυσικά μετά την κρίση όλοι μας ψαχτεικαμε και βρήκαμε εναλλακτικες σε άλλες χώρες. Για αυτό κλείσανε το ένα πίσω από το άλλο.
    Καταγράφηκε
    chris 1975
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 159



    « Απάντηση #14 στις: Δευτέρα, 19 Αύγ 2019, 22:16:08 »

    Μία άλλη φορά ένας εισαγωγέας έμπορος άφησε κατά λάθος επάνω στον πάγκο μία κατάσταση με την τιμολόγηση των κιτ που είχε εισάγει, και φυσικά έριξα μια ματιά.

    Κόστος εισαγωγής π.χ.100,  Χονδρική πώληση 700, λιανική πώληση 1200
    .
    _Θα μου κάνεις μία καλύτερη τιμή;
    _Δυστυχώς δεν έχω περιθώριο.

    Δεν έχει σχέση με τον τίτλο
    Καλησπέρα. Πιστεύω ότι όλοι καταλαβαίνουμε ότι ένα κατάστημα έχει πολλά να διαχειριστει πάγια έξοδα, φόρους, τελωνεία, ασφάλεια ιδιοκτήτη η εργαζομένων αν έχει , όπου στην Ελλάδα είναι τσουχτερα και έτσι το κόστος να ανεβαίνει με σχέση τον ανταγωνισμό της Κίνας η άλλον ευρωπαϊκών κρατών. Ναι μεν αλλά. Βλέπαμε εσχωκερδια σε πολλά από αυτά και φυσικά μετά την κρίση όλοι μας ψαχτεικαμε και βρήκαμε εναλλακτικες σε άλλες χώρες. Όσο για προσφορές που έπρεπε να κάνουν? Καμία απολύτως! Και οποίες, κοροϊδία! Για αυτό κλείσανε το ένα πίσω από το άλλο.
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 19 Αύγ 2019, 22:37:31 από chris 1975 » Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2 3 4  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Η αγορά αερομοντελλιστικού υλικού  |  Ελληνικά καταστήματα-αντιπροσωπείες-βιοτεχνίες  |  Θέμα: ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ MODEL-ONE;
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.028 δευτερόλεπτα. 24 ερωτήματα.