Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.423 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 23:50:15

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 23:50:15

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    [Σήμερα στις 23:23]

    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 13:05]

    από dominicm
    [Χθες στις 09:15]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304423
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 117
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 85
    Συνολικά: 86
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [3] 4 5     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Αγορά εξοπλισμού  (Αναγνώστηκε 17662 φορές)
    manos_skg
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 307



    « Απάντηση #30 στις: Σάββατο, 22 Απρ 2006, 13:40:53 »

    Γεια σας κι από μένα, καινούριος στον χώρο αν και μεγάλος, η αλήθεια είναι ότι στο άθλημα αυτό με τράβηξε η ...ψησταριά που είδα σε μια συγκέντρωση αθλητών. Δεν πειράζει το θέμα είναι να αγωνίζεσε πέρα από τους λόγους που σε οδηγούν Χαμόγελο
    Θέλω τώρα να σας ρωτίσω. τα FMS κατά πόσο ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα μιας πτήσης? Πήρα ενα calmato 40 και ενα RC Hitec, υπάρχει κανένα σχετικο simulator για το αεροπλάνο αυτό?




    Στο fms έχει αρκετά εκπαιδευτικά αλλά η αλήθεια είναι ότι κανένα δε θυμίζει το calmato 40.  Το ίδιο πρόβλήμα είχα και εγώ.  Παίξε λίγο με το tiger trainer που θυμίζει λίγο αλλά καλό είναι να βρεις ένα γρήγορο πανωπτέρυγο και να το πετάς με μισά ή λιγότερα γκάζια για να πεις ότι πλησίασες.
    Καταγράφηκε

    ... το πάθαμε κι' αυτό ...
    Κωστης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 674


    Playing some blues...


    « Απάντηση #31 στις: Δευτέρα, 8 Μάι 2006, 08:50:12 »

       Συννεφιασμενη η χθεσινη Κυριακη...ξυπνιος απο πρωι πρωι πηγα στον φιλο μου τον Χρηστο για να φτιαξουμε το μοντελο.Να ειναι καλα ο ανθρωπος γιατι πραγματικα με βοηθησε στα ΠΑΝΤΑ και τον ευχαριστω ια οτι εκανε μεσα απο τα βαθη της καρδιας μου.Το μοντελακι αρχισε να κατασκευαζεται γυρω στις 8 και κατι και στις 12:30 ειχαν τελειωσει ολα οπως τοποθετηση σερβο,μηχανης,δεξαμενης καυσιμων,δεκτη,μπαταρια και τροχοι.Το μονο που εμενε ηταν να παμε στο μοντελοδρομιο για στρωσιμο της μηχανης και μετα για πτηση οπως κι εγινε.Το απογευματακι αφου εκαψε 2 ντεποζιτα στο εδαφος,εκανε 2 πολυ ωραιες πτησεις στον αερα για τριμαρισμα κ.τ.λ. απο τον κ Χρηστο.Ειχε λιγο αερακι και αρκετη συννεφια.Περιμεναμε και τον εκπαιδευτη να ερθει απο στιγμη προς στιγμη.Δεν κρατιομουν,ηθελα να το πεταξω.Ομως Η υπομονη οπως λενε οι αρχαιοι ημων προγονοι,ειναι αρετη!
      Αφου εφθασε ο εκπαιδευτης,βαζουμε τον κινητηρα σε λειτουργια,κανουμε τους απαραιτητους ελεγχους,και ανεβαζει το μοντελο στον αερα.Ηρθε λοιπον η στιγμη να παρω την τ/κ στα χερια μου.Δυστυχως δεν ειχαμε καλωδιο συνδεσης γι'αυτο λοιπον και στεκονταν διπλα μου.Μου το δινει σε ευθεια και οριζοντια πτηση.Ολη την ημερα ο κ. Χρηστος μου εξηγουσε οτι πρεπει να κανω αρκετα μικρες κινησεις στα στικ για να εχω τα επιιθυμητα αποτελεσματα.Παω λοιπον για το πρωτο μου,8αρι.Με τις οδηγιες του εκπαιδευτη μου,και συμφωνα με τα λεγομενα του,βγηκε πολυ καλο.Συνεχισα για 10 λεπτα ακομη οσπου ειδα τον Μανο να με κυνηγα με το calmato ή μπορει να ηταν εντυπωση μου.Εκει για καποιον αγνωστο λογο(μαλλον ηθελα να κανω δοκιμες) επιχειρησα ενα roll(εχασα λιγο υψος),επειτα ενα imelman και λιγο αργοτερα απο ενα 8αρι ενα λουπ.Τα χερια μου για καποιον αγνωστο λογο ηταν καλα,αλλα τα ποδια μου ετρεμαν.Λογικα ειναι το γνωστο τρεμουλο που πιανει ολους τους αρχαριους.Συνεχισα για λιγο καποια 8 αρια και μερικες σχετικα χαμηλες διελευσεις κοντα στον διαδρομο προσγειωσης και εδωσα την τ/κ στον εκπαιδευτη για προσγειωση.Για τις επομενες 3 ωρες το χαμογελο δεν ειιχε φυγει απο τα χειλη μου.Αφου κι αυτην τη στιγμη που γραφω αυτες τις γραμμες ακομη το μυαλο μου ειναι εκει,στην χθεσινη πτηση,στο βαπτισμα του πυρος!Αυτο που δεν προκειται να ξεχασω περα απο την βοηθεια και τις συμβουλκες που ειχα απο ανθρωπους στο μοντελοδρομιο,ειναι μια προταση που μου ειπε ο εκπαιδευτης:Εισαι απο τους ελαχιστους αρχαριους που εχω δει να εχουν τετοια ανεση και πολυ καλο χειρισμο στην πρωτη τους πτηση πανω στον αερα! Χαμόγελο Και η απαντηση που δινω αυτην τη στιγμη στον εαυτο μου:Αραγε την ιδια ανεση θα εχω οταν μαθω απο/προσγειωσεις?  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    …χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…
    tanfoglio
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 431



    « Απάντηση #32 στις: Δευτέρα, 8 Μάι 2006, 15:15:15 »

    Μπράβο Κωστή. Από εδώ και πέρα είμαι σίγουρος ότι θα ανυπομονείς να έρθει η μέρα να πετάξεις όπως όλοι μας!
     Thumbs up Thumbs up Thumbs up

    Γιώργος
    Καταγράφηκε
    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.358



    « Απάντηση #33 στις: Δευτέρα, 8 Μάι 2006, 16:34:39 »

    Μπραβο!!!! Thumbs up
    Μια συμβουλη θα σου δωσω,που μου την ειπαν και θεωρω οτι ειναι απο τις ποιο σωστες, μια και ειμα και εγωι νεος στις πτησεις(μονο 5 μηνες).
    "Η μεγαλη σιγουρια μπορει να γινει επικυνδινη (για σπασιμο κ.τ.λ.) κυριως σε στην αρχη ενος μοντελλιστη,αλλα και στη συνεχεια!!!"
    ΟΛΑ θα γινουν σιγα σιγα...........
    Μεχρι τωρα δεν εχω σπασει κανενα απο τα δυο μοντελλα μου τηρωντας τη συμβουλη αυτη Ποοολύ άνεση Ποοολύ άνεση........
    Και εις ανωτερα!! Ανεση Ανεση Ανεση
    Καταγράφηκε

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    skopos-Komotini
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.249


    ΑΕΡΟΛΕΣΧΗ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ


    WWW
    « Απάντηση #34 στις: Δευτέρα, 8 Μάι 2006, 21:39:24 »

     Απ: Kyosho Calmato .40 Trainer
    « Απάντηση #11 στις: Πέμπτη, 5 Ιανουαρίου 2006, 19:39:39 »     

    --------------------------------------------------------------------------------
    Ευτηχος που τρεμουν τα χερια σου γιατι ενας φιλος που δεν ετρεμαν τα χερια του
    το εριξε στην πρωτη πτηση ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ τιποτε αλλο ολα ερχονται με την σειρα.  idiot2
    Καταγράφηκε

    Hartmann
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #35 στις: Τρίτη, 9 Μάι 2006, 00:55:17 »

    Απ: Kyosho Calmato .40 Trainer
    « Απάντηση #11 στις: Πέμπτη, 5 Ιανουαρίου 2006, 19:39:39 »     

    --------------------------------------------------------------------------------
    Ευτηχος που τρεμουν τα χερια σου γιατι ενας φιλος που δεν ετρεμαν τα χερια του
    το εριξε στην πρωτη πτηση ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ τιποτε αλλο ολα ερχονται με την σειρα.  idiot2

    Εντάξει παιδιά, αλλά χωρίς να θέλω να ενοχλήσω κανένα αν ήταν μια δραστηριότητα που την κάνεις για να σε ευχαριστήσει, όποτε πας να πετάξεις να τρέμουν χέρια, πόδια, να έχεις ταχυκαρδία, να φοβάσαι και να αγχώνεσαι, τότε γιατί να το κάνεις.  idiot2 Εγώ πιστεύω ότι σαν αρχάριος πρέπει να το πετάς περιμένοντας να το σπάσεις, να το κολλήσεις και να το ξαναπετάξεις, μέχρι να μάθεις να μην το σπάς συνέχεια. Πάνω απ'όλα πρέπει να το χαίρεσαι να να το διασκεδάζεις.

    Δείτε τι χαλαρά που το πέρνει και αυτός ο τύπος!  Thumbs up



    * corsair1.jpg (32.01 KB, 672x409 - εμφανίστηκε 919 φορές.)

    * corsair2.jpg (38.09 KB, 698x424 - εμφανίστηκε 918 φορές.)
    Καταγράφηκε
    tanfoglio
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 431



    « Απάντηση #36 στις: Τρίτη, 9 Μάι 2006, 16:58:22 »

     laugh laugh Thumbs up
    Εκπληκτικές φωτογραφίες!

    Καταγράφηκε
    harrysvr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 679



    « Απάντηση #37 στις: Τρίτη, 9 Μάι 2006, 20:18:13 »

    Καλά ήταν μοντέλο αυτό το θεριό;;;;;;;;;
    Καταγράφηκε
    tanfoglio
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 431



    « Απάντηση #38 στις: Τρίτη, 9 Μάι 2006, 22:48:18 »

    Πάρα πολύ καλό το μοντάζ! Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Hartmann
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #39 στις: Τετάρτη, 10 Μάι 2006, 01:45:27 »

    Πάρα πολύ καλό το μοντάζ! Thumbs up

    Ναι τώρα που τις ξαναβλέπω πρέπει να είναι μοντάζ. Πάντως έχει κάνει φοβερή δουλειά, μέχρι τις αντανακλάσεις της ασφάλτου στο κάτω μέρος του φτερού!
    Καταγράφηκε
    Κωστης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 674


    Playing some blues...


    « Απάντηση #40 στις: Τετάρτη, 10 Μάι 2006, 10:45:41 »

      Πιστευω οτι ειναι φυσιολογικο στις πρωτες μας πτησεις να εχουμε αγχος ή να τρεμουν ποδια και ολα τα σχετικα.Μην ξεχναμε οτι κατι τετοιο μας κρατα σε εγρηγορση!Η αληθεια ειναι οτι δε βιαζομαι να μαθω τα παντα στις πρωτες μου εξορμησεις στον αερα  αλλα πρεπον ειναι να γνωριζω,τι χρειαζεται για την ασφαλεια ολων μας οταν το α/μ ειναι στον αερα και στο εδαφος.Φερει πειν δε γνωριζα οτι λιγο πριν μπουμε στα πιτ κοβουμε εντελως τον κινητηρα.Υπηρχαν στιγμες που  εβλεπα αλλους αερομοντελιστες να μπαινουν στον χωρο αυτο με τον κινητηρα τους στο ρελαντι.Επισης αν δε σπασεις δε θα μαθεις.Σιγουρα δε θελω να διαλυσω απο τωρα το μοντελο μου αλλα μια ενδεχωμενη πτωση θα με βαλει σε σκεψεις οπως το,γιατι επεσε?Τι λαθος εκανα?Τι πρεπει να διορθωσω στο μοντελο πανω αλλα και στο ενδεχώμενο σχεδιαγραμμα που εχω στο μυαλο μου πριν απο καθε πτηση?
    Καταγράφηκε

    …χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…
    tanfoglio
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 431



    « Απάντηση #41 στις: Τετάρτη, 10 Μάι 2006, 14:33:36 »

    Εγώ και τώρα έχω αγωνία όταν δοκιμάζω κάτι καινούργιο σε μοντέλο μου! Είναι και αυτό μέσα την χαρά του αθλήματος.

    Γιώργος
    Καταγράφηκε
    manos_skg
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 307



    « Απάντηση #42 στις: Παρασκευή, 12 Μάι 2006, 15:14:59 »

    ...Συνεχισα για 10 λεπτα ακομη οσπου ειδα τον Μανο να με κυνηγα με το calmato ή μπορει να ηταν εντυπωση μου.

    Κωστή μου δε σε κυνηγούσα μην ανησυχείς!!!  Άλλωστε μόλις κατάλαβα ότι πετάς με εκπαιδευτή αμέσως έφυγα μακριά.  Φαντάζομαι πως ένιωσες εκείνη τη στιγμή που με είδες.  Σόρρυ δεν ήθελα να σε τρομάξω. 

    Όσον αφορά το τρέμουλο των χεριών, διάβασε το θέμα https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=458.msg2708#msg2708

    Έχει διάφορες παρόμοιες αναφορές!!  Τα λέμε την Κυριακή ή σήμερα το απόγευμα ...
    Καταγράφηκε

    ... το πάθαμε κι' αυτό ...
    Κωστης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 674


    Playing some blues...


    « Απάντηση #43 στις: Σάββατο, 13 Μάι 2006, 01:36:23 »

       Φιλτατε Μανο,χαρα μου να τα πουμε απο κοντα την Κυριακη διοτι σημερα δε νομιζω να προλαβω να ερθω για πτηση το απογευμα.Γυρω στις 5 την Κυριακη θα ειμαι εκει.
    Καταγράφηκε

    …χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…
    Κωστης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 674


    Playing some blues...


    « Απάντηση #44 στις: Δευτέρα, 5 Ιούν 2006, 03:18:01 »

      Επιτελους υστερα απο καιρο ειχα σημερα τις πρωτες σολο πτησεις!Ηταν καταπληκτικά!!!! Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    …χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…
    Σελίδες: 1 2 [3] 4 5     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Εκπαιδευτικά - Πως θα ξεκινήσω  |  Θέμα: Αγορά εξοπλισμού
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.032 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.