Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.525 μηνύματα σε 12.389 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 19 Μάι 2024, 19:07:48

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 19 Μάι 2024, 19:07:48

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από ptsetsonis
    [Σήμερα στις 16:26]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 15:43]

    από ptsetsonis
    [Σήμερα στις 12:41]

    [Χθες στις 22:09]

    από chris 1975
    [Χθες στις 20:47]

    από dominicm
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 16:04:34]

    από geoli
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 15:43:43]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 14:48:30]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304525
    Σύνολο θεμάτων: 12389
    Online σήμερα: 45
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 22
    Συνολικά: 24
    Στυλ εμφάνισης

    Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Σελίδες: [1] 2 3  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Περί Μοντελοδρομίων και πρωτοβουλιών  (Αναγνώστηκε 9342 φορές)
    RAPTOR
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 9


    « στις: Τρίτη, 29 Δεκ 2009, 13:50:30 »

    Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι τοσα χρονια που ασχολουμαι με το hobby δεν βρεθηκε κανεις οργανωμενα η οχι να ασχοληθει σοβαρα με το θεμα Μοντελοδρομιο.Βεβαιως δεν μιλαω για τα ιδιωτικα οπου εκει υπαρχει η ιδιοτικη πρωτοβουλια.
    Θυμαμαι με νοσταλγια το μοντελοδρομιο των Σπατων που εκλεισε με την κατασκευη του Αεροδρομιου.Ερωτω λοιπον ειναι τοσο δυσκολο να βρεθει ενας χωρος μεσω της Αερολεσχης για να δημιουργηθει ενας χωρος που ολοι θα συνδραμουμε για να φτιαχτει ενα μοντελοδρομιο?Τελικα η Αερολεσχη τι κανει?Ποιο ειναι το εργο της?Ποια ειναι η θεση της σ αυτα που γραφονται?Αυτοι που ειναι στην Αερολεσχη που κανουν το hobby τους ?τους αρεσει αυτη η κατασταση?Δεν εχω διαβασει ποτε καποιος εκπροσωπος της να βγει και να πει καναμε αυτο η το αλλο ετσι βρε αδελφε για ενημερωση.
    Εαν αγαπητοι μου δεν υπαρξει συσπειρωση,και ανιδιοτελεια,θα ζαχαρωνουμε τους χωρους που βλεπουμε στο youtube και θα αρκουμεθα στα χωραφια ,στα εργοταξια και τα parking!!!!
    Καταγράφηκε
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #1 στις: Τρίτη, 29 Δεκ 2009, 18:13:02 »

     Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #2 στις: Τρίτη, 29 Δεκ 2009, 18:31:59 »

    Είμαι "φρέσκος" στον χώρο αλλά έχω την τύχη να έχω επαφές με ανθρώπους που είναι χρόνια στο "κουρμπέτι".
    Υπάρχουν συμφέροντα, κόμπλεξ, και συν τοις άλλοις "στην Ελλάδα ζούμε" που λέει και πιο πάνω ο Asteras. Άμα δώσεις στον Έλληνα "τίτλο" ή "καρέκλα" νιώθει και φέρεται ο γενικός "γ..μ..ω".
    Υπάρχει τίποτα που να πηγαίνει μπροστά σε αυτό τον τόπο, και ιδιαίτερα εδώ στην Αθήνα; 100 χρόνια πίσω.
    Είναι δυνατόν να ακούω για ανθρώπους οι οποίοι είναι στον χώρο πάνω από 10 χρόνια και δεν έχουν αποτολμήσει να κάνουν ένα σοβαρό σύλλογο με ένα μοντελοδρόμιο; Να αναγκάζεσαι να "ξενιτεύεσαι" για να βρεις μια άσφαλτο να κάνεις λίγο την πλάκα σου (με φόβο να την βρεις κλειστή κάποια στιγμή). Sad
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    asteras
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 127


    « Απάντηση #3 στις: Τετάρτη, 6 Ιαν 2010, 14:25:09 »

    Υπάρχει τίποτα που να πηγαίνει μπροστά σε αυτό τον τόπο, και ιδιαίτερα εδώ στην Αθήνα; 100 χρόνια πίσω.

    Στην Ελλάδα φίλε μου manosm1 οποιος τολμήσει να πάει μπροστά ή να σηκώσει κεφάλι πάνω απ'τους άλλους ή να διακριθεί θα του κόψουν τα πόδια για να έρθει στο ιδιο ύψος με τους άλλους ή θα του ρίξουν μπανανόφλουδες για να πέσει και να τον προλάβουν,με διάφορες συκοφαντίες και άλλα πολλά Thumbs up Thumbs up Thumbs upΚαι αυτό γιατί προηγήθηκε.Η Ελλάδα <<τρώει>>τα παιδιά της.Θα το έχεις ακούσει φυσικά.Βρέθηκε κάποιος να βοηθήσει την κατάσταση και κοιτάμε να τον συκοφαντήσουμε μέχρι που κάποιος έγραψε οτι <<κάτι βρωμάει εδώ>>.Τι να πω!!!!!!!!
    Καταγράφηκε
    λυκουργος
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8



    « Απάντηση #4 στις: Δευτέρα, 11 Ιαν 2010, 14:16:34 »

    οκ τa λεμε την κυριακη στο κτεο θα σου κανω και add sto f/b Wink



     
    τι  egine re me to t-rex  piges  gia adjustments?HuhHuh  se prokalo se drag molis to etoimaseisssssss!!!!!!!!!!
    Καταγράφηκε
    λυκουργος
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8



    « Απάντηση #5 στις: Δευτέρα, 11 Ιαν 2010, 14:25:20 »

    Είμαι "φρέσκος" στον χώρο αλλά έχω την τύχη να έχω επαφές με ανθρώπους που είναι χρόνια στο "κουρμπέτι".
    Υπάρχουν συμφέροντα, κόμπλεξ, και συν τοις άλλοις "στην Ελλάδα ζούμε" που λέει και πιο πάνω ο Asteras. Άμα δώσεις στον Έλληνα "τίτλο" ή "καρέκλα" νιώθει και φέρεται ο γενικός "γ..μ..ω".
    Υπάρχει τίποτα που να πηγαίνει μπροστά σε αυτό τον τόπο, και ιδιαίτερα εδώ στην Αθήνα; 100 χρόνια πίσω.
    Είναι δυνατόν να ακούω για ανθρώπους οι οποίοι είναι στον χώρο πάνω από 10 χρόνια και δεν έχουν αποτολμήσει να κάνουν ένα σοβαρό σύλλογο με ένα μοντελοδρόμιο; Να αναγκάζεσαι να "ξενιτεύεσαι" για να βρεις μια άσφαλτο να κάνεις λίγο την πλάκα σου (με φόβο να την βρεις κλειστή κάποια στιγμή). Sad


    kalispera sthn panepistimioupoli exei ena xoro ekei sthn megali gefira  trexoun kai amaxakia ekei ..... pigeno sxedon kathe kiriaki  einai oraios xoros.... oxi gia aeroplana.....
    Καταγράφηκε
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.064


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #6 στις: Δευτέρα, 11 Ιαν 2010, 15:28:30 »

    Είμαι "φρέσκος" στον χώρο αλλά έχω την τύχη να έχω επαφές με ανθρώπους που είναι χρόνια στο "κουρμπέτι".
    Υπάρχουν συμφέροντα, κόμπλεξ, και συν τοις άλλοις "στην Ελλάδα ζούμε" που λέει και πιο πάνω ο Asteras. Άμα δώσεις στον Έλληνα "τίτλο" ή "καρέκλα" νιώθει και φέρεται ο γενικός "γ..μ..ω".
    Υπάρχει τίποτα που να πηγαίνει μπροστά σε αυτό τον τόπο, και ιδιαίτερα εδώ στην Αθήνα; 100 χρόνια πίσω.
    Είναι δυνατόν να ακούω για ανθρώπους οι οποίοι είναι στον χώρο πάνω από 10 χρόνια και δεν έχουν αποτολμήσει να κάνουν ένα σοβαρό σύλλογο με ένα μοντελοδρόμιο; Να αναγκάζεσαι να "ξενιτεύεσαι" για να βρεις μια άσφαλτο να κάνεις λίγο την πλάκα σου (με φόβο να την βρεις κλειστή κάποια στιγμή). Sad


    kalispera sthn panepistimioupoli exei ena xoro ekei sthn megali gefira  trexoun kai amaxakia ekei ..... pigeno sxedon kathe kiriaki  einai oraios xoros.... oxi gia aeroplana.....

    Σου υπενθυμίζω ότι δεν επιτρέπονται τα greeklish. Μπορείς να χρησιμοποιείς το greeklish <=> Ελληνικά:

    "καλησπέρα στην πανεπιστημιούπολη έχει ένα χώρο εκεί στην μεγάλη γέφυρα  τρέχουν και αμαξάκια εκεί ..... πηγαίνω σχεδόν κάθε κυριακή  είναι ωραίος χώρος.... όχι για αεροπλάνα....."
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    Spak73
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 182


    Είναι Kill από ώρα !!!


    WWW
    « Απάντηση #7 στις: Δευτέρα, 11 Ιαν 2010, 18:45:40 »



    kalispera sthn panepistimioupoli exei ena xoro ekei sthn megali gefira  trexoun kai amaxakia ekei ..... pigeno sxedon kathe kiriaki  einai oraios xoros.... oxi gia aeroplana.....
    Στριφογύρισμα ματιών
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 12 Ιαν 2010, 16:34:17 από Spak73 » Καταγράφηκε

    Futaba 6EX 2.4 GHz / Wilga 2000 / Phoenix 2000 / Fantom EP / Easystar  / Alleycat 17" / BluBaby 33" /  

    http://spak73.blogspot.com/
    fly rabbit
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 108


    http://www.youtube.com/watch?v=3G1PFLuTrgM&fe


    « Απάντηση #8 στις: Δευτέρα, 11 Ιαν 2010, 19:03:41 »

    Είμαι "φρέσκος" στον χώρο αλλά έχω την τύχη να έχω επαφές με ανθρώπους που είναι χρόνια στο "κουρμπέτι".
    Υπάρχουν συμφέροντα, κόμπλεξ, και συν τοις άλλοις "στην Ελλάδα ζούμε" που λέει και πιο πάνω ο Asteras. Άμα δώσεις στον Έλληνα "τίτλο" ή "καρέκλα" νιώθει και φέρεται ο γενικός "γ..μ..ω".
    Υπάρχει τίποτα που να πηγαίνει μπροστά σε αυτό τον τόπο, και ιδιαίτερα εδώ στην Αθήνα; 100 χρόνια πίσω.
    Είναι δυνατόν να ακούω για ανθρώπους οι οποίοι είναι στον χώρο πάνω από 10 χρόνια και δεν έχουν αποτολμήσει να κάνουν ένα σοβαρό σύλλογο με ένα μοντελοδρόμιο; Να αναγκάζεσαι να "ξενιτεύεσαι" για να βρεις μια άσφαλτο να κάνεις λίγο την πλάκα σου (με φόβο να την βρεις κλειστή κάποια στιγμή). Sad


    Φίλε Μάνο αποφάσισα να απαντήσω στα γραφόμενα σου για δύο βασικούς λόγους. Ο πρώτος λόγος είναι γιατί είμαι αρκετά χρόνια στο ‘’κουρμπέτι’’. Και ο δεύτερος, ίσως ο σπουδαιότερος βάσει των γραφόμενων σου, δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις με τις  ‘’καρέκλες’’ και τους ‘’τίτλους’’.  Θα σε απογοητεύσω αλλά είναι η πρώτη φορά, τουλάχιστον όσων έχουν πέσει στην αντίληψη μου, που ο κύριος Κωστόπουλος λειτούργησε με τόση δημοκρατικότητα και οφείλω να γράψω ότι αυτό τον τιμά (ευχή μου για το 2010  κύριε Κωστόπουλε, είναι να με φέρεις πολλές φορές στην δύσκολη αυτή θέση, εξαναγκάζοντας με να γράφω φιλοφρονήσεις).   Μάνο μάλλον δεν έχεις καλή γνώση του ιστορικού, γιατί κατόπιν καταγγελιών άλλων μελλών του παρόντος ο κύριος Κωστόπουλος και ως διαχειριστής ενέργησε και εφάρμοσε τον κανονισμό λειτουργίας του παρόντος ως όφειλε. Αφού συνέλεξε τα στοιχεία, τα παρουσίασε και  στοιχειοθετώντας επαρκώς αυτά κατά την γνώμη μου πήρε κάποια μέτρα που δεν ήταν και τα αυστηρότερα.

    Το πρόβλημα  φίλε Μάνο είναι ότι στην Ελλάδα έχει γιγαντωθεί ο προσκοπισμός.  Ναι  μην σου φαίνεται περίεργο, αλλά όχι αυτόν που ήξερες και διδάσκονταν στα τόσα πολλά προσκοπικά σωμάτια που έβρισκες σε κάθε συνοικία όταν ήσουν πιτσιρικάς, παρότι έχουν εκλείψει  πλέον όλα αυτά τα σωματεία παραδόξως  ο προσκοπισμός γιγαντώθηκε με σύγχρονη μορφή όμως, όπως των προσκόπων κουμπάρων, των προσκοπικών ταμείων, των προσκοπικών  ηλεκ/κων  συ/υών με ετικέτα και πλέον η σύγχρονη εποχή μας επίταση στον σύγχρονο πρόσκοπο να την ‘’κάνει σακούλα’’ την προσκοπική του βοήθεια.

    Για τον λόγο αυτό θα σε συμβούλευα την επόμενη φορά που θα βρεθείς απέναντι σε ένα τέτοιο πρόσκοπο να τον κοιτάξεις βαθιά στα μάτια και να του θέσεις τα εξής ερωτήματα:
    Α) Πόσα χρόνια διαθέτει και πόσο όγκο έχει επιτέλους όλο αυτό το προσκοπικό υλικό  που φαντάζει ανεξάντλητο και  πάντα ενημερωμένο.
    Β) Αν έχει δεχθεί  ποτέ  φιλοδώρημα για την προσκοπική του βοήθεια, κάπου άκουσα χωρίς να το υιοθετώ,  ότι πριν οκτώ χρόνια τάχα μου ήταν περίπου 20 € η ώρα.
     
    Δεν σου κρύβω πως και εγώ δέχτηκα φιλοδώρημα για προσκοπική βοήθεια που προσέφερα και μάλιστα πολύ πρόσφατα. Λοιπόν το φιλοδώρημα για όλες τις Κυριακές ήταν ένα εμφιαλωμένο  νερό αξίας 50 Λεπτών. Τώρα θα αναλογιστής ότι τίθεται θέμα με αυτό που έκανα. Θα πρέπει να αναρωτιέσαι αν ανήκω στους σύγχρονους πρόσκοπους ή στους προσκόπους μακάκες  όπως λέει και ο Μάκης. Ειλικρινά όσο και να κοιτάξεις βαθειά μέσα στα μάτια μου απάντηση δεν έχω να σου δώσω.  Όταν θα έλθει η μέρα που θα κάνω ταμείο, θα έχω την απάντηση, γιατί θα έχω απόκτηση πρώτα την γνώση.

    Πάντα με φιλική διάθεση
    Θοδωρής       
    Καταγράφηκε

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΤΑΩ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #9 στις: Δευτέρα, 11 Ιαν 2010, 21:29:52 »

    Ωραία λοιπόν, αν και αρκετά φιλοσοφημένα τα παραπάνω λεγόμενά, αλλά η απορία μου παραμένει:
    Αφού υπάρχουν τόσα καλά παιδιά, πρόσκοποι, δημοκράτες κ.λ.π. πώς και δεν υπάρχει ένας σύλλογος σοβαρός με ένα μοντελοδρόμιο κάπου κοντά στην Αθήνα;
    Για να κάνουμε το Hobby μας ξενιτευόμαστε. Στην επαρχία από οτι ακούω τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά. Τις πταίει;
    Καλή χρονιά, με υγεία σε όλους! Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    vtr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.568


    α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...


    « Απάντηση #10 στις: Δευτέρα, 11 Ιαν 2010, 21:57:40 »

    Συγνώμη..........................αλλά μια ερώτηση.
    Τό "κάπου κοντά" στην Αθήνα, πώς το εννοείς...   με αφετηρία την Ομόνοια για παράδειγμα.
    Καταγράφηκε

    Sponsored by: nemhobby.com 

    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #11 στις: Δευτέρα, 11 Ιαν 2010, 22:46:25 »

    δυστυχως η Αθηνα ειναι πολυ μεγαλη για οτιδηποτε αφου απο την μια ακρη στην αλλη υπαρχουν πολλα χιλιομετρα

    ετσι οσο και κοντα να ειναι στα προαστια παλι μακρυα θα ειναι. Στην επαρχια παλι η πολεις ειναι μικρες και τα χωραφια χωρις τελος οποτε οπου θες μπορεις να πεταξεις

    Στην περιπτωση του Ασπροπυργου ''ηταν'' κατι που βολευε την δυτικη Αττικη αλλα ''ηταν'' ενας χωρος με ημερομηνια ληξης αφου ''ειναι'' εργοταξιο.

    Ετσι εχουμε την Αναβυσσο απο την νοτιοανατολικη πλευρα (και μαλιστα πολυ ακρη) , το Σεφ που ομως δεν ειναι οτι καλυτερο απο θεματα ασφαλειας (να με συγχωρεσουν οι ΣΕφαδες), τα μοντελοδρομια στην δυτικη Αττικη που ειναι στην αλλη ακρη, και βορεια εκτος νομου το γνωστο μοντελοδρομιο που ειναι καμια 100στη χιλιομετρα

    Αυτα σε γενικες γραμμες χωρις να υπολογιζουμε τις αλανες και τις πλαγιες που ψαχνουμε για να πεταξουμε

    Σιγουρα δεν μπορουμε να εχουμε ενα μοντελοδρομιο στην Ομονοια και το Συνταγμα για να ειναι στα ποδια μας

    Μια λυση σαν περιοχη (κοντα) θα ηταν το γνωστο Ελληνικο ή κατι κοντα στην περιοχη μετα τα διοδια και αυτο λογω χωρου

    Δυστυχως  ''χασαμε'' τον Ασπροπυργο λιγο νωριτερα απο οτι τον περιμεναμε Δάκρυ Δάκρυ Δάκρυ Δάκρυ Δάκρυ Δάκρυ
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #12 στις: Δευτέρα, 11 Ιαν 2010, 23:15:26 »

    Συγνώμη..........................αλλά μια ερώτηση.
    Τό "κάπου κοντά" στην Αθήνα, πώς το εννοείς...   με αφετηρία την Ομόνοια για παράδειγμα.
    Όταν λέω κάπου κοντά, προφανώς δεν εννοώ στην Ομόνοια ή στον Βύρωνα ας πούμε. Μου έχουν πει για περιπτώσεις π.χ. Κορωπί, Σπάτα κ.λ.π. όπου κάτι πήγε να γίνει αλλά ζήτω ο Νεοέλληνας με την Μ...κία του και ναυάγησε το σχέδιο. Τέλως πάντων δεν θέλω να ξύνω πληγές, απλά δεν είναι δυνατόν μια ζωή να πηγαίνουμε 500 χρόνια πίσω από τους άλλους. Εντάξει η επαρχία είναι γεμάτη χωράφια και απέραντα λιβάδια. Εμείς εδώ τι κάνουμε; 100 χρόνια είναι το Σ.Ε.Φ. όπως είναι και θα μείνει έτσι άλλα 1000 χρόνια. Το ίδιο και η Ανάβυσσος και πάει λέγοντας. Υπάρχει ένας σοβαρός σύλλογος να μαζέψει λεφτά, να διεκδικήσει, να φωνάξει, να απαιτήσει; Ή ενδιαφέρει μόνο ποιός θα είναι Πρόεδρος ή αντιπρόεδρος; Και καλά άστε το ΣΕΦ η Ανάβυσος; Κανείς δεν ξέρει σε ποιόν ανήκει ποιός είναι υπεύθυνος κ.λ.π. Για κάνε οτι ρίχνεις κανένα τσιμέντο μέσα εκεί (π.χ. διάδρομο) θα στην πέσουνε 100 υπεύθυνοι ο ένας πιό υπεύθυνος από τον άλλο. Και με εκπλήσει πού μέσα στον Πειραιά στο λιμάνι πρόσφατα είδα αφίσα με αγώνες αυτοκινήτων drift ή δεν ξέρω τι άλλο. Αυτοί ρε διάολε πως τα κατάφεραν; Πρόσφατα πήγα κοντά στην Δραπετσώνα σε μιά υποτίθεται φυλασόμενη έκταση (τι φυλασόμενη, ένας φύλακας για να φυλάει ένα μισογκρεμισμένο φουγάρο στο πουθενά) αλλά πρόσβαση απαγορευμένη. Συμπέρασμα: περιοχές κοντά (για να μην πω μέσα στην Αθήνα) υπάρχουν. Εμείς τι κάνουμε. Και καλά τώρα. Τώρα είναι αργά. 30 χρόνια που πρωτοξεκίνησαν οι πρώτοι διδάξαντες μέχρι τώρα τί κάνανε για να χαρούνε και να μαθαίνουν οι νεώτεροι; Θυμός
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    misterHATORI
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 497


    WWW
    « Απάντηση #13 στις: Τρίτη, 12 Ιαν 2010, 08:25:03 »

    πες τα μανωλη πεστα μπας κ γίνει τίποτα!!!!!
    Καταγράφηκε

    "FLY OR DIE!"
    coolvag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 857


    Ευάγγελος Κουλάδης


    « Απάντηση #14 στις: Τρίτη, 12 Ιαν 2010, 11:28:28 »

    Φίλε Μανώλη δεν είναι λυση να καθόμαστε στην ανεση της πολυθρόνας μας , και να κρίνουμε κινήσεις των αλλων, και εξηγουμαι!!!

    Ησουν κοντά?  βοηθησες και εσυ? αυτον πχ. στο κορωπί που ανέφερες, ησουν μαζί τους? , κοπιασες για κάτι, ασχετο εαν δεν εγινε κατι, το θεμα ειναι οτι πρεπει να προσφέρουμε εμεις οι ιδιοι στο συνολο, σε μια παρέα, σε κατι ομαδικο  ετσι ωστε να χτιστει κάτι.

    Προσωπικη εκτιμηση εκφράζω και μην με παρεξηγεις , αλλα πιστευω οτι για να εισαι καλλυτερα ενημερωμενος, πρεπει να εισαι εκει!!! μαζι τους , μαζι με αυτους που προσπαθουν να κανουν κατι, προς θεου δεν λεω αν εχουν γινει λαθη ή οχι, και σιγουρα δεν ειμαι εγω που θα κρινω κανεναν, απλα λεω!!!!!!!

    Για το ΣΕΦ γινονται πραγματα που θα φανουν σε λιγο καιρο, αλλα πρώτα πρεπει εμεις οι ιδιοι να ωριμάσουμε και σαν Αερομοντελιστές να καταλαβαινουμε την ευθηνη που εχουμε για το γενικο συνολο, ευτυχώς το μεγαλυτερο ποσοστο της Παρέας ειναι πολυ ωριμοι και συνετοι, αλλα υπάρχουν και καποιοι που απλά δεν θελουν να συμβιβαστουν!!!!

    Παράδειγμα θα δωσω το σαββατο ερχεται ενα κυριος στο ΣΕΦ και φερνει ενα γαιδουρι θερμικο αεροπλάνο, του εξηγουμαι λοιπον δεκα ατομα!!!!!! οτι φιλε μου δεν πετάει αυτο εδω, ειναι επικυνδινο, υπάρχει κοσμος, πρεπει να σεβομαστε το περιβαλον και του Αερομοντελιστές, και επειδη υπαρχουν θέματα ασφαλείας πρεπει να εχουμε ηπια μορφη αερομοντελισμου στον χωρο.

    ε ο φιλος δεν το καταλάβαινε και ηθελε να πετάξει, και απο την αλλη .....ποιος εισαι εσυ χωράφι του παπου σου είναι?  αρα οπως καταλαβαίνεις  φίλτατε Μανο  Grin δεν ειναι τοσο ευκολα ολα τα πραγματα  devil devil idiot2   χρειαζεται αγώνας και πρέπει να προσφέρουμε Ολοι σε μια παρέα, Συλλογο, οτιδηποτε ειναι αυτο ,φτάνει να σε εκφράζει , να εισαι εκει και να προσφέρει και εσυ το δικό σου λιθαρακι για να χτιστει αυτο που θελει η Παρέα !!!!

    Θελω και Εγω να πετάω ελευθερος !!!!!!  αλλα οταν παω σε εναν χώρο οφειλω να σεβαστω του κανόνες, γραμμένους ή αγραφους που ισχυουν στον εκαστοτε χωρο για το καλο του συνόλου, και οχι να κοιταζω την παρτη μου.

    Καλημέρα σε Ολους !!

    Ευάγγελος Κουλάδης
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2 3  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Περί Μοντελοδρομίων και πρωτοβουλιών
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.