Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.513 μηνύματα σε 12.388 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 15:14:10

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 15:14:10

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:21]

    από dominicm
    [Χθες στις 16:04]

    από geoli
    [Χθες στις 15:43]

    από SV 1 BTA
    [Χθες στις 14:48]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304513
    Σύνολο θεμάτων: 12388
    Online σήμερα: 116
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 16
    Συνολικά: 18
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 5 6 7 [8] 9 10 11     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Το καλύτερο 1m DLG, βήμα-βήμα για να το φτιάξεις μόνος σου!!!  (Αναγνώστηκε 16206 φορές)
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #105 στις: Κυριακή, 16 Μάι 2021, 18:08:40 »

    πετάξαμεεεεεεεεε!  Cheesy

    Ε και, πως ήταν, εντυπώσεις, video?
    Σήμερα έκανα και εγώ τρελές πτήσεις σε Ολ.χωριό, τρελά θερμικά αλλά και αρκετό αέρα, απλά η κάμερα ήταν εκτός πλάνου...
    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #106 στις: Κυριακή, 16 Μάι 2021, 18:57:42 »

    Πετάμε μόνο σε απάνεμες μέρες...68γρ συνολικό βάρος, 80εκ άνοιγμα φτερών.
    Τοποθεσία: Ολυμπιακό Χωριό, 5λεπτη πτήση αλλά η περισσότερη εκτός πλάνου Ντροπή



    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    kakofonixx
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 480



    « Απάντηση #107 στις: Κυριακή, 16 Μάι 2021, 19:02:45 »

    η αίσθηση και μόνο ότι δεν έχω μοτέρ για να ξεφύγω από μια δύσκολη κατάσταση, ήταν αρκετή για να τρέμουν τα χέρια  Grin
    μετά από μερικές ρίψεις του πήρα τον αέρα!
    παρατήρησα τα εξής:
    - επηρεάζεται πολύ από τον αέρα
    - θέλει χειρουργικές κινήσεις για να κάνεις ομαλή πτήση και "ακούει" και το παραμικρό
    - αν και το ζύγισα στο σωστό σημείο μου έδωσε την αίσθηση του μπροστόβαρου, αντί για τριμ θα αφαιρέσω λίγο έρμα από τη μύτη
    - στο launch mode θέλει ελάχιστο up elevator, δεν πίστεψα τον κατασκευαστή και έδωσα 0,5mm παραπάνω με αποτέλεσμα ένα ωραίο loop στην πρώτη δυνατή ρίψη  laugh

    αααα, είχα και μια καλή στουκίτσα, κόλλησε (?,  η αλήθεια είναι δεν ξέρω γιατί...) το σερβο του elevator με λίγο down, δεν το πρόσεξα στην απογείωση και αντί για ουρανό βρήκα χώμα  Στριφογύρισμα ματιών
    τίποτα όμως που δε φτιάχνεται, θα επανέλθω στους αιθέρες άμεσα  Azn
    Καταγράφηκε

    wasting space via Architecture...
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #108 στις: Κυριακή, 16 Μάι 2021, 19:20:13 »

    η αίσθηση και μόνο ότι δεν έχω μοτέρ για να ξεφύγω από μια δύσκολη κατάσταση, ήταν αρκετή για να τρέμουν τα χέρια  Grin
    μετά από μερικές ρίψεις του πήρα τον αέρα!
    παρατήρησα τα εξής:
    - επηρεάζεται πολύ από τον αέρα
    - θέλει χειρουργικές κινήσεις για να κάνεις ομαλή πτήση και "ακούει" και το παραμικρό
    - αν και το ζύγισα στο σωστό σημείο μου έδωσε την αίσθηση του μπροστόβαρου, αντί για τριμ θα αφαιρέσω λίγο έρμα από τη μύτη
    - στο launch mode θέλει ελάχιστο up elevator, δεν πίστεψα τον κατασκευαστή και έδωσα 0,5mm παραπάνω με αποτέλεσμα ένα ωραίο loop στην πρώτη δυνατή ρίψη  laugh

    αααα, είχα και μια καλή στουκίτσα, κόλλησε (?,  η αλήθεια είναι δεν ξέρω γιατί...) το σερβο του elevator με λίγο down, δεν το πρόσεξα στην απογείωση και αντί για ουρανό βρήκα χώμα  Στριφογύρισμα ματιών
    τίποτα όμως που δε φτιάχνεται, θα επανέλθω στους αιθέρες άμεσα  Azn

    Ωραίος..αντε για να δούμε θα κολλήσεις το μικρόβιο..
    Ναι είναι αλήθεια ότι θέλει πολύ μικρές κινήσεις του στικ και εννοείται είναι ευαίσθητα στην παραμικρή ανωμαλία του αέρα και των πτώσεων... Grin
    Πριν από κάθε ρίψη θα πρέπει να ελέγχεις τις κινήσεις των ουρών, αν όλα είναι στην θέση τους.
    Που πέταξες? σήμερα δεν ήταν και ιδανική μέρα για πρώτη πτήση..
    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    kakofonixx
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 480



    « Απάντηση #109 στις: Κυριακή, 16 Μάι 2021, 21:06:09 »

    Ωραίος..αντε για να δούμε θα κολλήσεις το μικρόβιο..
    Ναι είναι αλήθεια ότι θέλει πολύ μικρές κινήσεις του στικ και εννοείται είναι ευαίσθητα στην παραμικρή ανωμαλία του αέρα και των πτώσεων... Grin
    Πριν από κάθε ρίψη θα πρέπει να ελέγχεις τις κινήσεις των ουρών, αν όλα είναι στην θέση τους.
    Που πέταξες? σήμερα δεν ήταν και ιδανική μέρα για πρώτη πτήση..

    μάλλον χαλάρωσε το σύρμα του elevator από το δέσιμο στο horn του σερβο και κλείδωσε με λίγο down, οπότε όταν πήγα να το ρίξω έφυγε απότομα κάτω....
    δυστυχώς ράγισε το glass σε κάποια σημεία, αλλά ελπίζω ότι δε θα το επηρεάσουν πτητικά

    πέταξα στο Μαρούσι, πίσω από το κτήμα Συγγρου που έχει ένα καλούτσικο άνοιγμα  (με χόρτα που συγχωρούσαν τις κακές προσγειώσεις λόγω και του εμπροσθοβαρούς μοντέλου)
    Καταγράφηκε

    wasting space via Architecture...
    Loukis35
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 72


    « Απάντηση #110 στις: Τρίτη, 18 Μάι 2021, 20:54:45 »

    Παράθεση
    Απο οσο μέτρησα το XPS  ειναι ελαφρως ελαφρότερο  απο το Fibran ( πράσινο)   και πολύ ελαφρότερο απο το DOW ( μπλε) ( μικρότερη πυκνότητα . Τελος  παντων με το 50αρι υφασμα και xps foam η ουρά ξεπερνάει τα 8 γραμμάρια ,μακριιά απο τα 5 που προτείνεται απο τοι αρχικό σχέδιο  .

    Μπορεί να χρησιμοποιηθεί το άσπρο φελιζόλ το συμπιεσμένο με τα πολύ μικρά "μπιλάκια" μέσα?
    Καταγράφηκε
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #111 στις: Τρίτη, 18 Μάι 2021, 22:22:57 »

    Μπορείς αν δεν έχεις άλλη επιλογή, αλλά είναι υποδεέστερο! Εγώ δε θα το χρησιμοποιούσα, τσάμπα ο κόπος.
    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #112 στις: Τετάρτη, 19 Μάι 2021, 11:42:50 »

    Παράθεση
    Απο οσο μέτρησα το XPS  ειναι ελαφρως ελαφρότερο  απο το Fibran ( πράσινο)   και πολύ ελαφρότερο απο το DOW ( μπλε) ( μικρότερη πυκνότητα . Τελος  παντων με το 50αρι υφασμα και xps foam η ουρά ξεπερνάει τα 8 γραμμάρια ,μακριιά απο τα 5 που προτείνεται απο τοι αρχικό σχέδιο  .

    Μπορεί να χρησιμοποιηθεί το άσπρο φελιζόλ το συμπιεσμένο με τα πολύ μικρά "μπιλάκια" μέσα?
    Υπάρχει άσπρο με πυκνότητα μεγαλύτερη απο το μπλε . Δηλ μεγαλύτερη από 25kgr/m3. Βασικό μειονέκτημα είναι η επιφάνειά του . Αν έχεις σκοπο να το ντύσεις με οτιδήποτε άλλο εκτός απο χοντρά αυτοκόλλητο ,δεν αξιζει . Και αυτο γιατι η επιφάνειά του ειναι "σαγρέ" με αποτέλεσμα να μην είναι λεία ειδικά αν  βάλεις γυαλί ή μονοκοτ . Το χοντρο αυτοκόλλητο καλύπτει εν μέρει τις ανωμαλίες . Γνώμη μου ειναι οτι αξιζει μονο αν έχεις σκοπό να το βάψεις και όχι να το "ντύσεις ". Αυτο γενικά . Στην συγκεκριμένη περιπτωση  δηλ  για το apogge μόνο μια δοκιμή θα δείξει . Αλλά δεν βλέπω τον λόγο .  Χαμόγελο Η προμήθεια εξηλασμένης πολυστερίνης ( μπλε , ροζ, πράσινο φελιζόλ ) δεν ειναι δύσκολη ( νομίζω)

    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #113 στις: Τετάρτη, 19 Μάι 2021, 11:47:54 »

    Αντώνη ( a filos )  Χαμόγελο
    Ειδα σε ενα απο τα πρώτα  βιντεο με το apogge οτι στο φτερό έβαζες 50gr/m2 ύφασμα . . Στην τελευταιa έκδοση έβαλες 25gr/m2?

    ηρθε ύφασμα και μπούμα και προχωράω .  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #114 στις: Τετάρτη, 19 Μάι 2021, 11:56:50 »

    Αντώνη ( a filos )  Χαμόγελο
    Ειδα σε ενα απο τα πρώτα  βιντεο με το apogge οτι στο φτερό έβαζες 50gr/m2 ύφασμα . . Στην τελευταιa έκδοση έβαλες 25gr/m2?

    ηρθε ύφασμα και μπούμα και προχωράω .  Χαμόγελο

    Ναι καλά το είδες το πρώτο ήταν όντως με 50γρ γιατί φοβήθηκα να βάλω το 25άρι. Στο δεύτερο όμως είχα ήδη φτιάξει το μικρό το 80εκ dlgάκι μου, οπότε ήξερα ότι δεν θα έχω πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση μόνο 25γρ στο φτερό μέχρι 1μ άνοιγμα, από κει και πάνω δεν ξέρω, δεν απαντώ!

    Μιας που το προχωράς αν δεν έχεις φτιάξει την ουρά θα σου πρότεινα για το horizontal stab αντί για 6,5 εκ. βάθος να το κάνεις 6εκ. Το 6,5 μου βγήκε από λάθος. Όπως επίσης τα νήματα προς τις ουρές αντί για ευθεία σύνδεση τα τυλίγω μία φορά γύρω από την μπούμα, είναι πιο ωραίο έτσι και πιο μαζεμένο (στο βίντεο δεν το έκανα, άλλα είναι αυτό που χρησιμοποιώ πλέον ως λύση)
    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #115 στις: Τετάρτη, 19 Μάι 2021, 13:19:28 »


    Μιας που το προχωράς αν δεν έχεις φτιάξει την ουρά θα σου πρότεινα για το horizontal stab αντί για 6,5 εκ. βάθος να το κάνεις 6εκ. Το 6,5 μου βγήκε από λάθος. Όπως επίσης τα νήματα προς τις ουρές αντί για ευθεία σύνδεση τα τυλίγω μία φορά γύρω από την μπούμα, είναι πιο ωραίο έτσι και πιο μαζεμένο (στο βίντεο δεν το έκανα, άλλα είναι αυτό που χρησιμοποιώ πλέον ως λύση)

    οκ . 25αρι Thumbs up
    το stab τόσο μου βγηκε  60mm. ( άλλαξα λίγο το σχήμα , καθώς το έκοψα στην μηχανή )

    Αυτο με τα νήματα δεν το κατάλαβα .  Sad


    * 2021-05-19-13.11.21.jpg (85.2 KB, 1024x340 - εμφανίστηκε 171 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #116 στις: Τετάρτη, 19 Μάι 2021, 13:57:32 »

    όπως βλέπεις στην εικόνα το νήμα ξεκινάει απο το servo arm και τρέχει παράλληλα εξωτερικά από την μπούμα μέχρι την ουρά. Αυτό που κάνω τώρα είναι το νήμα μετά το  servo arm τυλίγεται μια φορά γύρω από την μπούμα πριν καταλήξει στις ουρές, έτσι ουσιαστικά ακουμπά στην μπούμα και δεν κρέμεται από έξω όπως φαίνεται στην εικόνα.

    Τι αφρός είναι αυτός, δεν φαίνεται xps. Είναι ο μπλε που βάζουμε στις οικοδομές?


    * 1.2.png (221.01 KB, 500x331 - εμφανίστηκε 169 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #117 στις: Τετάρτη, 19 Μάι 2021, 14:02:23 »

    Και μια τέλεια εφαρμογή για κινητά, για να βρίσκουμε την επιφάνεια του φτερού έτσι ώστε να υπολογίζουμε την συνολική φόρτιση (grams/dm2), και να ξέρουμε αν αυτό που φτιάχνουμε είναι GLIDER Cheesy ή SLOPER Δάκρυ (αυτό μου το είπε κάποιος στο rcgroups όταν επιχειρούσα να φτιάξω ένα foamboard dlg και με φούντωσε.... Θυμός  μου είπε για την κατασκευή μου "για sloper θα είναι καλό" βέβαιως άλλαξε γνώμη όταν το είδε να πετάει και να πιάνει θερμικά Grin Grin Grin)

    https://play.google.com/store/apps/details?id=de.dirkfarin.imagemeter&hl=el&gl=US


    Το apogee του Drela είναι 119γρ (συνολικό βάρος αεροπλάνου) και 1225cm2 (συνολική επιφάνεια φτερού) και άρα έχει φόρτιση 9,7γρ/τ.εκ [119γρ/(1225τ.εκ/100)]
    τα δικά μου:
    No1 1μ: 10.5γρ/τ.εκ
    No2 0,8μ: 8,7γρ/τ.εκ
    No3 1μ: 8,8γρ/τ.εκ
    και όλα πετάνε ΤΕΛΕΙΑ!!!!
    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #118 στις: Τετάρτη, 19 Μάι 2021, 14:33:25 »

    κατάλαβα για τα νήμτα .

    XPS είναι .
     Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #119 στις: Τετάρτη, 19 Μάι 2021, 14:52:40 »




    ... και άρα έχει φόρτιση 9,7γρ/τ.εκ [119γρ/(1225τ.εκ/100)]
    τα δικά μου:
    No1 1μ: 10.5γρ/τ.εκ
    No2 0,8μ: 8,7γρ/τ.εκ
    No3 1μ: 8,8γρ/τ.εκ
    και όλα πετάνε ΤΕΛΕΙΑ!!!!

    Μάλλον εννοείς γρ/τ.δέκατο. Άρα οτιδήποτε κάτω από τα 10γρ/τ.δεκ. είναι καλό για dlg κατά την γνώμη σου;
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    Σελίδες: 1 ... 5 6 7 [8] 9 10 11     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ανεμόπτερα R/C  |  Ολα τα ανεμόπτερα R/C (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Το καλύτερο 1m DLG, βήμα-βήμα για να το φτιάξεις μόνος σου!!!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.024 δευτερόλεπτα. 26 ερωτήματα.