Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.513 Beiträge in 12.388 Themen von 6.239 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Samstag, 18 Mai 2024, 15:04:12

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Samstag, 18 Mai 2024, 15:04:12

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Neue Themen
    [Heute um 14:21]

    [Gestern um 16:04]

    von geoli
    [Gestern um 15:43]

    [Gestern um 14:48]

    [Donnerstag, 16 Mai 2024, 11:35:02]

    [Sonntag, 12 Mai 2024, 14:53:18]

    [Samstag, 11 Mai 2024, 20:08:18]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 23:15:04]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 17:13:22]

    [Donnerstag, 9 Mai 2024, 15:30:01]

    [Montag, 6 Mai 2024, 01:30:30]

    [Sonntag, 5 Mai 2024, 14:26:40]

    [Freitag, 3 Mai 2024, 20:02:54]

    [Mittwoch, 1 Mai 2024, 09:15:28]

    [Freitag, 26 Apr 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6239
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304513
    Themen insgesamt: 12388
    Heute online: 116
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 2
    Gäste: 19
    Gesamt: 21
    Themavorwähler

    Seiten: 1 2 [3] 4 5 6 ... 11     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: Το καλύτερο 1m DLG, βήμα-βήμα για να το φτιάξεις μόνος σου!!!  (Gelesen 16198 mal)
    Loukis35
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 72


    « Antwort #30 am: Samstag, 24 Apr 2021, 17:04:39 »

    Zitat
    Τι εννοείς το ζύγισμα πως γίνεται? το CG?

    Αυτό ακριβώς! Υπάρχει κάποιος μπούσουλας? Πχ. από το χείλος προσβολής μερικά cm?
    Gespeichert
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 91


    WWW
    « Antwort #31 am: Samstag, 24 Apr 2021, 17:32:04 »

    Αυτό ακριβώς! Υπάρχει κάποιος μπούσουλας? Πχ. από το χείλος προσβολής μερικά cm?

    Ναι υπάρχει τρόπος να το υπολογίσεις, αλλά συνήθως στα dlg επειδή λειτουργούν στα όρια του stall είναι αρκετά πιο πίσω από αυτό που σου δίνει ο τύπος.
    Στα βιντεάκια σε αυτό το συγκεκριμένο αεροπλάνο το CG είναι 7,5-8,3cm απο το LE. Το βάθος(wing cord) του φτερού είναι 15,5εκ οπότε το CG είναι από 48,3-53,5% (φαίνεται και στο βιντεάκι στην παρθενική του πτήση στα πρώτα δευτερα).

    Στην παρθενική του πτήση το πετάω με CG 53,5% και είναι πολύ floaty αλλά αρκετά ευαίσθητο στις κινήσεις του elevator, πολύ νευρικό. Μπορείς να το πετάξεις έτσι άλλα χρειάζεται πολύ συγκέντρωση και συνεχείς διορθώσεις ώστε να μην κάνει stall!
    Μετά την παρθενική του πτήση το μετέφερα λίγο πιο μπροστά στα 7,5εκ και νομίζω είναι πιο λειτουργικό έτσι.
    Δεν είμαι ειδικός στο cg, τα σετάρω εμπειρικά, ίσως κάποιος από δω μέσα να μπορεί να σε κατευθύνει καλύτερα.
    Σε όλες μου τις κατασκευές ρυθμίζω το CG πριν κόψω τα πηδάλια των ουρών και πριν κολλήσω τα κομμάτια στις τελικές τους θέσεις. Αυτό το κάνω κολλώντας προσωρινά με hotglue και κάνοντας δοκιμαστικές ρίψεις σε απόσταση 5μ με την βοήθεια του μικρού μου μέχρι να το πετύχω.
    Γιαυτό αν δεις σε όλες μου τις παρθενικές πτήσεις στα βιντεάκια μου τα αεροπλάνα είναι σχεδόν κατά 95% τριμαρισμένα. Όλες οι παρθενικές είναι όντως παρθενικές αυτό που βλέπεις στο βίντεο είναι η πρώτη προσπάθεια.
    Gespeichert

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    kakofonixx
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 480



    « Antwort #32 am: Sonntag, 25 Apr 2021, 14:38:43 »

    καταχράζομαι το θέμα του afilos   Grin

    ολοκλήρωσα την κατασκευή του Hawk, πραγματικά αν και είμαι χρόνια αερομοντελιστής (+ θητεία σε fpv quads τα τελευταία χρόνια) θεωρώ ότι ήταν από τις πιο απαιτητικές κατασκευές που έχω κάνει...
    όχι τόσο για τη δυσκολία της, αλλά για την ακρίβεια και την προσοχή που πρέπει να δώσεις σε οτιδήποτε κόβεις, κολλάς ή τοποθετείς

    Anyway, με σερβο 4γρ, δέκτη frsky ψείρα (<1γρ), μπαταρία 1S 300mAh βγήκε πανάλαφρο στα 112γρ έτοιμο για πτήση!  Cheesy  Cheesy
    Το cg χωρίς πρόσθετο έρμα είναι στα 65μμ από το χείλος προσβολής, ίσως να χρειαστεί λίγο έξτρα βάρος στη μύτη για να έρθει πιο μπροστά (Νίκος Νταναβάρας τα φώτα σου!!)

    Μένει να φτιάξω τις κινήσεις των πηδαλίων και ίσως και ορισμένα conditions, αν και μπορεί σε πρώτη φάση μπορεί να το πετάξω και χωρίς


    * IMG_20210425_141614.jpg (231.2 KB, 1024x768 - angeschaut 231 Mal.)

    * IMG_20210425_141640.jpg (236.25 KB, 1024x768 - angeschaut 243 Mal.)

    * IMG_20210425_141453.jpg (160.11 KB, 1024x768 - angeschaut 235 Mal.)
    Gespeichert

    wasting space via Architecture...
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 6.284


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Antwort #33 am: Sonntag, 25 Apr 2021, 14:43:56 »

    Είναι κουκλί!!!  Cheesy   Cheesy

    Αντώνη καλορίζικο και καλοπέταχτο φίλε μου!!!  Thumbs up   Thumbs up
    Gespeichert
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 91


    WWW
    « Antwort #34 am: Sonntag, 25 Apr 2021, 14:58:10 »

    καταχράζομαι το θέμα του afilos   Grin

    ολοκλήρωσα την κατασκευή του Hawk, πραγματικά αν και είμαι χρόνια αερομοντελιστής (+ θητεία σε fpv quads τα τελευταία χρόνια) θεωρώ ότι ήταν από τις πιο απαιτητικές κατασκευές που έχω κάνει...
    όχι τόσο για τη δυσκολία της, αλλά για την ακρίβεια και την προσοχή που πρέπει να δώσεις σε οτιδήποτε κόβεις, κολλάς ή τοποθετείς

    Anyway, με σερβο 4γρ, δέκτη frsky ψείρα (<1γρ), μπαταρία 1S 300mAh βγήκε πανάλαφρο στα 112γρ έτοιμο για πτήση!  Cheesy  Cheesy
    Το cg χωρίς πρόσθετο έρμα είναι στα 65μμ από το χείλος προσβολής, ίσως να χρειαστεί λίγο έξτρα βάρος στη μύτη για να έρθει πιο μπροστά (Νίκος Νταναβάρας τα φώτα σου!!)

    Μένει να φτιάξω τις κινήσεις των πηδαλίων και ίσως και ορισμένα conditions, αν και μπορεί σε πρώτη φάση μπορεί να το πετάξω και χωρίς

    Ωραίος, πολύ καλό! Το carbon είναι; Που και πότε θα το πετάξεις, πρέπει να έρθω να το δω! 112 γρ είναι πολύ καλό!
    Gespeichert

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    kakofonixx
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 480



    « Antwort #35 am: Sonntag, 25 Apr 2021, 15:28:48 »


    Ωραίος, πολύ καλό! Το carbon είναι; Που και πότε θα το πετάξεις, πρέπει να έρθω να το δω! 112 γρ είναι πολύ καλό!

    όχι, το glass version είναι
    ψάχνοντας βλέπω το προτεινόμενο cg είναι στα 54-56mm άρα θα χρειαστεί μερικά γραμμάρια έρμα στη μύτη για να έρθει εκεί
    Gespeichert

    wasting space via Architecture...
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 91


    WWW
    « Antwort #36 am: Sonntag, 25 Apr 2021, 15:38:34 »

    Ναι αν είναι έτσι, και καμιά 10ρια να βάλεις πάλι καλά είσαι!
    Gespeichert

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    Νίκος Νταναβάρας
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 126



    « Antwort #37 am: Sonntag, 25 Apr 2021, 22:16:23 »

    καταχράζομαι το θέμα του afilos   Grin

    ολοκλήρωσα την κατασκευή του Hawk, πραγματικά αν και είμαι χρόνια αερομοντελιστής (+ θητεία σε fpv quads τα τελευταία χρόνια) θεωρώ ότι ήταν από τις πιο απαιτητικές κατασκευές που έχω κάνει...
    όχι τόσο για τη δυσκολία της, αλλά για την ακρίβεια και την προσοχή που πρέπει να δώσεις σε οτιδήποτε κόβεις, κολλάς ή τοποθετείς

    Anyway, με σερβο 4γρ, δέκτη frsky ψείρα (<1γρ), μπαταρία 1S 300mAh βγήκε πανάλαφρο στα 112γρ έτοιμο για πτήση!  Cheesy  Cheesy
    Το cg χωρίς πρόσθετο έρμα είναι στα 65μμ από το χείλος προσβολής, ίσως να χρειαστεί λίγο έξτρα βάρος στη μύτη για να έρθει πιο μπροστά (Νίκος Νταναβάρας τα φώτα σου!!)

    Μένει να φτιάξω τις κινήσεις των πηδαλίων και ίσως και ορισμένα conditions, αν και μπορεί σε πρώτη φάση μπορεί να το πετάξω και χωρίς

    Μπράβο ρε Αντώνη όπως βλέπω στην φωτογραφία της μύτης πολύ clean δουλεία έκανες. Που να δεις το άλλο dlg του αδερφού μου το mini Dart πόσο λεπτοδουλειά είναι  Grin . Όσο για το CG στου αδερφού μου στο Hawk ήταν από την αρχή της κατασκευής μέσα στο σωστό εύρος 54-56mm γιατί χρησιμοποιεί 2s μπαταρία. Με 5-7 γραμμάρια στην μύτη θεωρώ θα είσαι εντάξει. Άντε με το καλό η παρθενική  Thumbs up Thumbs up
    Gespeichert

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 2.095



    WWW
    « Antwort #38 am: Montag, 26 Apr 2021, 08:35:53 »

    Αντώνη (afilos)  Ο λόγος που χρησιμοποίησες τις AG03 ΚΑΙ AG 11 αντί για τις AG04 και  AG09 ειναι για ευκολία της κατασκευής ?
    Εχεις δοκιμάσει v tail ??
    Gespeichert

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 91


    WWW
    « Antwort #39 am: Montag, 26 Apr 2021, 09:24:40 »

    Αντώνη (afilos)  Ο λόγος που χρησιμοποίησες τις AG03 ΚΑΙ AG 11 αντί για τις AG04 και  AG09 ειναι για ευκολία της κατασκευής ?
    Εχεις δοκιμάσει v tail ??

    Ναι ακριβώς, ευκολία κατασκευής με τα ίδια πτητικά αποτελέσματα, όπως λέει και ο Drela!
    Εχω δοκιμάσει και vtail, ήταν η πρώτη μου κατασκευή, ακριβές αντίγραφο του apogee, αλλά ενώ πετούσε πολύ ωραία σε πλαγιά, δεν μπορούσα να το εκτοξεύσω με τίποτα. Με το vtail (σε δεξιόχειρες) όταν το εκτόξευσεις κάνει roll αριστερά, ενώ αυτό είναι ακριβώς που θέλεις να αποφύγεις. Κάθε φορά που το έριχνα ρολλαρε αριστερά. Μολις άλλαξα σε κλασική ουρά dlg, εκτοξεύθηκε σαν πύραυλος σε ράγες (τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα). laugh
    Gespeichert

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 2.095



    WWW
    « Antwort #40 am: Montag, 26 Apr 2021, 09:34:46 »


    Ναι ακριβώς, ευκολία κατασκευής με τα ίδια πτητικά αποτελέσματα, όπως λέει και ο Drela! ......

    [/quote]

    Οκ. ευχαριστω.
    ΥΣ
    Ξεκινάω  να το φτιάχνω . Με τις αεροτομές του mold αλλά με κλασσική ουρά. Χαμόγελο
    Gespeichert

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 91


    WWW
    « Antwort #41 am: Montag, 26 Apr 2021, 09:37:46 »

    Μπράβο Γιάννη, τέλεια! Ελπίζω να μοιραστείς την κατασκευή μαζί μας Thumbs up
    Gespeichert

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    kakofonixx
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 480



    « Antwort #42 am: Montag, 26 Apr 2021, 09:56:30 »

    Μπράβο ρε Αντώνη όπως βλέπω στην φωτογραφία της μύτης πολύ clean δουλεία έκανες. Που να δεις το άλλο dlg του αδερφού μου το mini Dart πόσο λεπτοδουλειά είναι  Grin . Όσο για το CG στου αδερφού μου στο Hawk ήταν από την αρχή της κατασκευής μέσα στο σωστό εύρος 54-56mm γιατί χρησιμοποιεί 2s μπαταρία. Με 5-7 γραμμάρια στην μύτη θεωρώ θα είσαι εντάξει. Άντε με το καλό η παρθενική  Thumbs up Thumbs up
    Ναι αυτό σκέφτηκα και εγώ όταν τέσταρα το cg, ότι με 2S μπαταρία θα ζύγιζε
    και να σκεφτείς ότι ο βασικός λόγος που προτίμησα 1S ήταν για να γλυτώσω τα ~7-8γρ του έξτρα κελιού και τώρα αναγκάζομαι να τα βάλω σε έρμα  Grin Grin

    πάντως το πόση μελέτη θέλει για να χωρέσουν όπως πρέπει τα ηλεκτρονικά και το πόσες φορές έβαλα και έβγαλα τα σέρβο μέχρι να βρουν την τελική τους θέση...
    για να φανταστείς τα σέρβο παρότι πίστευα ότι θα χώραγαν χωρίς μόντες, τελικά αφαίρεσα το κάτω καπάκι και έχω τριμάρει το τελευταίο (πλαστικό ευτυχώς) γρανάζι και το χορνάκι στο σημείο που πιάνει στο γρανάζι για να κερδίσω ~1μμ  Cheesy
    τι στα λέω... σίγουρα τα έχεις ζήσει!  Wink
    Gespeichert

    wasting space via Architecture...
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 2.095



    WWW
    « Antwort #43 am: Montag, 26 Apr 2021, 10:13:42 »

    kaλησπερα
     καλα θα ηταν το κοστος να ηταν μονο 40 ευρο  
     για να κοψεις το Dow θελεις το μηχανημα κοπης που στοιχοιζει  επισης θελει εμπειρια για να μαθεις σε τι θερμοκρασια κοβεται το υλικο και να μην λειωνει η κανει κυματα στο υλικο
          χρειαζεται καποιου είδους καθοδηγηση για να εχεις ακριβεια στην κοπη γιατι το χερι τρεμει.
     επισης για το γιαλι στις επιφάνειες χρειαζεσαι αντλια κενου που και αυτή εχει το κοστο της που είναι αρκετα μεγαλο
            η εμπειρια για όλα αυτά αποκτιεται δυσκολα και κοστιζει  σε  χρονο , χρημα ,χαμενες προσπάθειες μεχρι να φτασεις σε ικανοποιητικο αποτέλεσμα
     μια λυση είναι να ζητησεις  σε καποιο συναδελφο που εχει την εμπειρια και τα μηχανηματα αλλα και παλι οι εργατωρες δεν πληρωνονται  ετσι ολοι στρεφονται στο ετοιμο

    Γεια καποιον που θέλει  να ασχοληθεί και να φταίξει κανα δυο ,τρία , τέσσερα  Grin ανεμόπτερα ή αεροπλάνα , δεν ειναι κακη ιδέα  να αρχίσει να μαζευει  και να φτιάχνει εργαλεία . Σιγουρά δεν γινεται από την μια μερα στην άλλη , ειδικά εποχές που οι περισσότεροι έχουν οικονομικά προβλήματα . Αλλά π.χ.  ενα μοτέρ απο παλιό ψυγείο ισως να μπορέσεις να  βρεις με ελάχιστο ή και καθόλου κόστος. Αλλά κι ενα μοτέρ ψυγείου  καινουργιο  το πήρα 35€ .  Θελω να πω με στοχο σιγα σιγα βρισκόμαστε  με πραγματάκια που πάνε τις κατασκευές μας ενα βήμα παραπέρα.  ο Αντώνης εδειξε οτι γινεται και με φτηνά υλικά . π.χ. δεν χρειάζεται να τρέχουμε να βρούμε mylar καθως και με διαφάνεια γινεται . Οχι οτι το mylar ειναι ακριβό . Αν πας σε καποιον που κανει περιελίξεις μοτερ σιγουρα εχει και δεν ειναι ακριβό .
    Gespeichert

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Νίκος Νταναβάρας
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 126



    « Antwort #44 am: Montag, 26 Apr 2021, 11:20:36 »

    Μα από την φωτό που είδα κατάλαβα πόσο καλή και λεπτομερή δουλειά έκανες Thumbs up. Ναι καλά έκανες και έφαγες τα horn και γω το έκανα, σκέψου αναγκάζομαι να το κάνω σε F5J ανεμόπτερα πολλές φορές. Αλλά στο ξανα λέω όταν έχεις στήσει το mini dart το hawk  σου φαίνεται εύκολο  Grin Grin. Συγνώμη φίλε afilos  για την κατάχρηση του θέματος.  Χαμόγελο

    Μπράβο ρε Αντώνη όπως βλέπω στην φωτογραφία της μύτης πολύ clean δουλεία έκανες. Που να δεις το άλλο dlg του αδερφού μου το mini Dart πόσο λεπτοδουλειά είναι  Grin . Όσο για το CG στου αδερφού μου στο Hawk ήταν από την αρχή της κατασκευής μέσα στο σωστό εύρος 54-56mm γιατί χρησιμοποιεί 2s μπαταρία. Με 5-7 γραμμάρια στην μύτη θεωρώ θα είσαι εντάξει. Άντε με το καλό η παρθενική  Thumbs up Thumbs up
    Ναι αυτό σκέφτηκα και εγώ όταν τέσταρα το cg, ότι με 2S μπαταρία θα ζύγιζε
    και να σκεφτείς ότι ο βασικός λόγος που προτίμησα 1S ήταν για να γλυτώσω τα ~7-8γρ του έξτρα κελιού και τώρα αναγκάζομαι να τα βάλω σε έρμα  Grin Grin

    πάντως το πόση μελέτη θέλει για να χωρέσουν όπως πρέπει τα ηλεκτρονικά και το πόσες φορές έβαλα και έβγαλα τα σέρβο μέχρι να βρουν την τελική τους θέση...
    για να φανταστείς τα σέρβο παρότι πίστευα ότι θα χώραγαν χωρίς μόντες, τελικά αφαίρεσα το κάτω καπάκι και έχω τριμάρει το τελευταίο (πλαστικό ευτυχώς) γρανάζι και το χορνάκι στο σημείο που πιάνει στο γρανάζι για να κερδίσω ~1μμ  Cheesy
    τι στα λέω... σίγουρα τα έχεις ζήσει!  Wink




    * τελικο 1.jpg (54.77 KB, 531x398 - angeschaut 169 Mal.)
    Gespeichert

    Seiten: 1 2 [3] 4 5 6 ... 11     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ανεμόπτερα R/C  |  Ολα τα ανεμόπτερα R/C (Moderatoren: Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Thema: Το καλύτερο 1m DLG, βήμα-βήμα για να το φτιάξεις μόνος σου!!!
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.024 Sekunden mit 25 Zugriffen.