Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.515 Messages dans 12.388 Fils de discussion par 6.239 Membres / Dernier membre: Νικ.
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Samedi, 18 Mai 2024, 20:53:35

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
Rechercher:     avancée
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Samedi, 18 Mai 2024, 20:53:35

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
    Matières récentes
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Membres
    Total des membres: 6239
    Dernier: Νικ.
    Stats
    Total des messages: 304515
    Total des fils de discussion: 12388
    En ligne aujourd'hui: 116
    Jamais en ligne: 959
    (Dimanche, 18 Oct. 2020, 16:30:52)
    Membres en ligne
    Membres: 2
    Invités: 18
    Total: 20
    Choix de thème

    Pages: 1 ... 3 4 5 [6] 7     Bas de page
    Imprimer
    Auteur Fil de discussion: Και η καλύτερη εταιρία ελικοπτέρων είναι....  (Lu 17773 fois)
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 183



    « Répondre #75 le: Vendredi, 30 Nov. 2012, 10:08:15 »

    Ενα αλλο που εχω αντιμετωπιση με τα ηλεκτρικα ειναι πως αν δεν εχεις φορτιση μπαταριες απ'την προηγουμενη ημερα και το αποφασισης ξαφνικα δεν μπορεις να πεταξεις.Εκτος αν εχεις ριξει αρκετο χρημα σε πολυ καλους φορτιστες-τροφοδοσια ωστε να μπορεις να φορτιζεις γρηγορα.Η γρηγορη φορτιση βεβαια μειωνη την ζωη των μπαταριων.Η ακομα αν  εχεις  φορτιση και κατι σου συμβει και δεν πεταξεις τελικα πρεπει να τις αποφορτισεις στο storage.
    Επειδη ασχοληθηκα αρκετα χρονια με θερμικο αγωνιστικο αυτοκινητομοντελισμο(1/8 Buggy off road) και αργοτερα στραφηκα στα ιπταμενα ειπα να μην ξαναμπλεξω με θερμικα μοτερ αλλα τελικα μετα απο 2-3 χρονια δεν ειμαι σιγουρος αν υπερτερει το ενα εναντι του αλλου και τα δυο εχουν υπερ και κατα.
    Λετε να ψηνομαι για κανενα νιτρο,η αληθεια ειναι πως μου εχει λειψει λιγο ο ηχος... Cheesy  
    Journalisée

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    Bladedancer
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 336


    Θέλω να πετάξω τώρα!!!!


    « Répondre #76 le: Vendredi, 30 Nov. 2012, 10:24:54 »

    καλυτερα να εκφερετε αποψη εαν τα εχετε δοκιμασει και τα 2, κατι δικαιολογιες τυπου να χαλαρωσει κολληση δεν υπαρχουν, ειναι σαν να λεμε να σκασει η αλυσιδα στο ποδηλατο.
    το νιτρο σε advanced επιπεδο κοστιζει παρα πολυ και σας το λεω γιατι εχω και 90αρι νιτρο και ηλεκτρικο. παρολα αυτα ειναι και πολυ ωραιο να το πετας. οταν μενεις σε καυσιμο 12αρι που λεει ο φιλος και πετας μικρα νιτρο τοτε δεν απολαμβανεις την δυναμη του ελικοπτερου, για μενα νιτρο ειναι 90αρι και αντε 55αρι απο τις μηχανες που εχουμε.
    το σημαντικοτερο ομως ειναι τι σου αρεσει, αυτο παιρνεις, οσο για το κοστος κανεις λιγο παραπανω υπομονη και μαζευεις παραπανω χρηματα, εγω ολα μου τα ελικοπτερα δεν τα εχω φτιαξει σε μια μερα αλλα σε μηνες

    Πολύ ωραία απάντηση!!! αλλά λόγο ότι το κόστος είναι αρκετά μεγάλο στο 90 βάζω +1 στο ηλεκτρικό.

    Πλήρες εξοπλισμός αν επιλεξεις νίτρο και αν επιλεξεις ρεύμα:

    Νίτρο: μίζα (καλής ποιότητας για 90 πιο απλή για 50-30)
    Μπουζοπιπα. Ένα μπουζοκλιδο με 2-3 μπουζακια σπεαρ.
    Έναν απλό φορτιστη για να φορτιζεις την μπαταρία τον σέρβο.
    Μια αντλία καυσημου. Καυσημο και μπόλικα πανακια για την λαδιλα.

    Ρεύμα: έναν φορτιστη με ανάλογο τροφοδοτηκο πολύ καλής ποιότητας.
    Μια γενιτρια. Ένα μετριτη για τα κελιά της μπαταριας και μπαταρίες.

    Ειδηκα εργαλια:

    Νίτρο:
    Ένα ειδηκο εργαλιο για να μπορείς να ξεβιδονεις την φανα απ τον κινητήρα.
    Ένα απλό κολιτιρι για τα καλοδια σου. Λαδακι afterun για την αποθικευση.

    Ρεύμα: ένα πολύ καλό κολιτιρι και ένα αμπερομετρο και ένα Μεταλικο
    Κουτί για την αποθήκευση τον μπαταριών.

    Και στα δύο θελεις:
    Πιτσομετρο. Μια πολύ καλή σιρα άλεν. Κόλα για βίδες. Ένα πενσακι ένα κοφτακι ένα πενσακι για τα boling. Ένα πτισομενο τραπεζάκι και απαρετιτα φραπεδακι....
     Thumbs up  Ποοολύ άνεση

    κολιτίρι, αμπερόμετρο και εργαλεία παντός τύπου που χρειάζονται έχω.
    Φορτιστή έχω accucel 6, κάνει για 6σελη αλλά απο ποιότητα δεν ξέρω.
    Τροφοδοτικό μπορώ να φτιάξω από υπολογιστή ένα 600watt που έχω αλλά δεν ξέρω αν ο accucel που τραβάει 50watt χρειάζετε.
    Μάλλον θέλει όλο το setup φόρτισης αλλαγή.
    Οπότε και εδώ έχουμε +1 στο ηλεκτρικό.

    Κάτι ακόμα, να ξερεις πως το νίτρο είναι πιο πολύ για μπαρα λόγο κραδασμών και το ρεύμα πιο πολύ για fbl λόγο μιομενης καταναλοσης εναντη της μπαρας.

    Εδώ βάζω +100 στο ηλεκτρικό και οριστικά πάω για ηλεκτρικό εν τέλη.
    Οπότε 550 dfc που δεν υπάρχει απο όσο έψαξα σε ελληνικό κατάστημα.
    Και η ιδέα του pagani να το στήσω σιγά σιγά μου άρεσε πολύ.
    Journalisée

    Trex 100 ~ Trex 450 pro v2 BeastX ~ Futaba T7C
    itf68
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 514



    « Répondre #77 le: Vendredi, 30 Nov. 2012, 10:43:19 »


    Εσενα αμα σου ξεκολληση η' χαλαρωση καποια κολληση πως θα πεταξεις?τουλαχιστον ενα μπουζι η' μπουζοπιπα την δανειζεσαι απο καποιον φιλο που ειναι στο χωρο που πετατε.
    Ενας αρχαριος γιατι πρεπει να παρει 30αρι καυσιμο?με ενα 12αρι δεν ειναι οκ που κοστιζει 25€ τα 5λιτρα?
    Εγω με το HIROBO SHUTTLE 30 βγαζω 14 λεπτα πτησεις,ποσες μπαταριες πρεπει να εχω για να πεταξω τον ιδιο χρονο με ενα αντιστοιχο ηλεκτρικο το οποιο ειναι μεγαλυτερο απο το 550 συν υποδομη...?

    Journalisée

    Τάσος  希腊
    T-Rex 250SE
    T-rex 450 pro
    Genius 500
    Vibe 500E FBL
    T-Rex 550E DFC V3
    T-Rex 600EFL PRO
    Vibe 50NEX FBL
    Logo 550SX
    2 Χ Logo 600SE
    Kasama Dune 600
    2 Χ Kasama Srimok 90
    Kasama Srimok 90E FAIFA
    Logo 800 xtreme
    και κανα δυό ανεμοπλάνα...!
    flaperon35
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 442



    « Répondre #78 le: Vendredi, 30 Nov. 2012, 10:44:34 »

    Ο accucel στο 6σελο δεν μπορεί να σου δόσει πανό από 2,1 αμπερ και για να φορτισεις ένα 6σελο 5χιλιρο πακ θα σου πάρει 2,5 ώρες, για αποφόρτιση δεν το σιζηταω καθόλου.
    Άρα ένας φορτιστης επιβαλετε! (Πάρε απ την αρχή το καλητερο για να ξενιασεις).
    Ένα θετικό που θα εχεις με το 550 είναι πως μετά η μπαταρίες του, κάνουν για το 700,
    Οπος και απ το 500 στο 600.  
    Journalisée

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΑΖΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.... ΜΟΝΟ ΧΑΖΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
    itf68
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 514



    « Répondre #79 le: Vendredi, 30 Nov. 2012, 10:46:30 »


    Εσενα αμα σου ξεκολληση η' χαλαρωση καποια κολληση πως θα πεταξεις?τουλαχιστον ενα μπουζι η' μπουζοπιπα την δανειζεσαι απο καποιον φιλο που ειναι στο χωρο που πετατε.
    Ενας αρχαριος γιατι πρεπει να παρει 30αρι καυσιμο?με ενα 12αρι δεν ειναι οκ που κοστιζει 25€ τα 5λιτρα?
    Εγω με το HIROBO SHUTTLE 30 βγαζω 14 λεπτα πτησεις,ποσες μπαταριες πρεπει να εχω για να πεταξω τον ιδιο χρονο με ενα αντιστοιχο ηλεκτρικο το οποιο ειναι μεγαλυτερο απο το 550 συν υποδομη...?





    Γιατί εσένα πολλές φορές σου έτυχε να πας να πετάξεις με ηλεκτρικό και δεν πέταξες; Αλλά με θερμικό είναι συχνότερο και αυτά περι κολλήσεων ειναι σαχλαμάρες με έναν μικρό έλενχο πριν ξεκινήσεις αποφεύγονται αλλά ενας τέτοιος έλενχος στο νίτρο δεν αρκεί γιατί δεν ξέρεις αν πάρει μπροστά ο κινητήρα και αρχίζεις να ψάχνεις χίλια δυο.

    Η τιμή που έδωσα είναι ενδεικτική και είναι για να ξέρει πόσο θα πληρώσει το μέγιστο μιας και ξέρω αυτό που καίω εγώ. Αν θέλει ας κάψει ο οποιοσδήποτε ακόμη και 5ρι δεν είναι δικό μου θέμα!

    Όσο για τον χρόνο πτήσεις και επαναλήψεις πτήσεων ναι το θερμικό ενδεικνύεται για το ηλεκτρικό θέλει πολλές μπαταρίες ειδικά αν δουλεύει με 44.4ν
    Journalisée

    Τάσος  希腊
    T-Rex 250SE
    T-rex 450 pro
    Genius 500
    Vibe 500E FBL
    T-Rex 550E DFC V3
    T-Rex 600EFL PRO
    Vibe 50NEX FBL
    Logo 550SX
    2 Χ Logo 600SE
    Kasama Dune 600
    2 Χ Kasama Srimok 90
    Kasama Srimok 90E FAIFA
    Logo 800 xtreme
    και κανα δυό ανεμοπλάνα...!
    itf68
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 514



    « Répondre #80 le: Vendredi, 30 Nov. 2012, 10:49:59 »

    Να είσαι σίγουρος οτι το 550 δεν θα μετανιώσεις που θα το πάρεις ειναι... Cheesy Cheesy Cheesy
    Journalisée

    Τάσος  希腊
    T-Rex 250SE
    T-rex 450 pro
    Genius 500
    Vibe 500E FBL
    T-Rex 550E DFC V3
    T-Rex 600EFL PRO
    Vibe 50NEX FBL
    Logo 550SX
    2 Χ Logo 600SE
    Kasama Dune 600
    2 Χ Kasama Srimok 90
    Kasama Srimok 90E FAIFA
    Logo 800 xtreme
    και κανα δυό ανεμοπλάνα...!
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 183



    « Répondre #81 le: Vendredi, 30 Nov. 2012, 10:53:23 »

    Ο accucel 6 για τα λεφτα του μια χαρα ειναι,εχω δυο αρκετα χρονια χωρις κανενα προβλημα.Απλα σε μπαταριες 6S μπορει να δωσει περιπου μεχρι 2.2Α,οπως ειπωθηκε και παραπανω,οποτε αργει λιγο στην φορτιση.Αν δεν σε πειραζει αυτο για αρχη και δεν εχεις να χωσεις ενταξει εισαι.Επισης το 550 DFC που σκεφτεσαι να παρεις πιστευω πως ειναι απ'τις κορυφαιες επιλογες οσον αφορα σχεση μεγεθους-κοστους κλπ.
    Εγω εχω ενα 500 και ενα 600 12S οπου κανω τραμπα τις μπαταριες αλλα αν αγοραζα σημερα ε/π θα επερνα ενα 550 μονο. 
    Journalisée

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 318


    HI ALL


    « Répondre #82 le: Vendredi, 30 Nov. 2012, 11:02:56 »

    Ο accucel 6 για τα λεφτα του μια χαρα ειναι,εχω δυο αρκετα χρονια χωρις κανενα προβλημα.Απλα σε μπαταριες 6S μπορει να δωσει περιπου μεχρι 2.2Α,οπως ειπωθηκε και παραπανω,οποτε αργει λιγο στην φορτιση.Αν δεν σε πειραζει αυτο για αρχη και δεν εχεις να χωσεις ενταξει εισαι.Επισης το 550 DFC που σκεφτεσαι να παρεις πιστευω πως ειναι απ'τις κορυφαιες επιλογες οσον αφορα σχεση μεγεθους-κοστους κλπ.
    Εγω εχω ενα 500 και ενα 600 12S οπου κανω τραμπα τις μπαταριες αλλα αν αγοραζα σημερα ε/π θα επερνα ενα 550 μονο. 
    συμφωνω απολυτα με τον αποστολη. μονο που εγω πηρα το νιτρο! uglystupid2
    Journalisée

    live simply, so other people can simply live!
    Bladedancer
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 336


    Θέλω να πετάξω τώρα!!!!


    « Répondre #83 le: Vendredi, 30 Nov. 2012, 11:04:00 »

    Ο accucel 6 για τα λεφτα του μια χαρα ειναι,εχω δυο αρκετα χρονια χωρις κανενα προβλημα.Απλα σε μπαταριες 6S μπορει να δωσει περιπου μεχρι 2.2Α,οπως ειπωθηκε και παραπανω,οποτε αργει λιγο στην φορτιση.Αν δεν σε πειραζει αυτο για αρχη και δεν εχεις να χωσεις ενταξει εισαι.Επισης το 550 DFC που σκεφτεσαι να παρεις πιστευω πως ειναι απ'τις κορυφαιες επιλογες οσον αφορα σχεση μεγεθους-κοστους κλπ.
    Εγω εχω ενα 500 και ενα 600 12S οπου κανω τραμπα τις μπαταριες αλλα αν αγοραζα σημερα ε/π θα επερνα ενα 550 μονο. 
    Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Λες να πάρω αλλον ένα για να φορτίζω 2 μαζί???  όταν με το καλό πάρω το ε/π....
    Journalisée

    Trex 100 ~ Trex 450 pro v2 BeastX ~ Futaba T7C
    itf68
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 514



    « Répondre #84 le: Vendredi, 30 Nov. 2012, 11:23:40 »

    Ένας δεύτερος πάντα ειναι χρήσιμος μοιράζεις τον χρόνο φόρτισης ειδικά αν αργότερα πάρεις και άλλες μπαταρίες. Το μόνο σπαστικό στα ηλεκτρικά είναι οτι έχεις πολλές ώρες για φόρτισμα!
    Journalisée

    Τάσος  希腊
    T-Rex 250SE
    T-rex 450 pro
    Genius 500
    Vibe 500E FBL
    T-Rex 550E DFC V3
    T-Rex 600EFL PRO
    Vibe 50NEX FBL
    Logo 550SX
    2 Χ Logo 600SE
    Kasama Dune 600
    2 Χ Kasama Srimok 90
    Kasama Srimok 90E FAIFA
    Logo 800 xtreme
    και κανα δυό ανεμοπλάνα...!
    papabill
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 1.178



    WWW
    « Répondre #85 le: Vendredi, 30 Nov. 2012, 11:23:54 »

    Για τροφοδοτικο κοιτα εδω
    http://www.ebay.com/itm/170851347398?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

    Παρε και ενα i charger και εισαι καλυμμενος με το 550
    Δε θα το μετανιωσεις το 550 αν το παρεις, θα κοιμασαι αγκαλια
    Journalisée

    Το ελικόπτερο ή το ραφι θα στολίσει ή στο χωράφι θα σκορπίσει...
    flaperon35
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 442



    « Répondre #86 le: Vendredi, 30 Nov. 2012, 11:27:07 »

    Για τα 50w του ο accucel είναι πολύ καλός και τίμιος φορτιστης.
    Αλλά αν θες την γνομη μου καλιτερα να κανείς υπομονή και να παρεις αυτό που πραγματικά θα χριαστεις, διλαδι έναν φορτιστη τουλάχιστον 400w+++
    Βέβαια η καιροί είναι δισκολη και καμία φορά κάνουμε την δουλειά μας με ότι διαθέτουμε.
    Journalisée

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΑΖΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.... ΜΟΝΟ ΧΑΖΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 183



    « Répondre #87 le: Vendredi, 30 Nov. 2012, 11:27:56 »

    Με 20 ευρω που ερχεται ο καθενας περιπου μπορεις να παρεις 1-2 ακομα και να ριξεις αρκετα τον χρονο φορτισης αν εχεις 4-5 μπαταριες πχ.
    Εγω εχω συνολο τρεις του ιδιου τυπου.Ο αλλος ειναι ενας Imax B6 Pro αγορασμενος απο Ελλαδα που επειδη δεν ηξερα τοτε μου τον ειχαν πουλησει 65 ευρω.. Θυμός  
    Journalisée

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 183



    « Répondre #88 le: Vendredi, 30 Nov. 2012, 11:32:23 »

    Για τροφοδοτικο κοιτα εδω
    http://www.ebay.com/itm/170851347398?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

    Παρε και ενα i charger και εισαι καλυμμενος με το 550
    Δε θα το μετανιωσεις το 550 αν το παρεις, θα κοιμασαι αγκαλια
    Αν δεν κανω λαθος αυτο το τροφοδοτικο δινει 24V δεν κανει για ολους τους φορτιστες.
    Για τυπου accucel μπορεις να παρεις καποιους φθηνους που δινει ο κινεζος με 10-15 ευρω αλλα εχω βρει και τον παρακατω απο Ελλαδα που σηκωνει δυο τετοιου τυπου φορτιστες χωρις προβλημα και μεχρι τωρα δουλευει αψογα.
    http://www.heliland.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=148_151&products_id=5635
    Journalisée

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    flaperon35
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 442



    « Répondre #89 le: Vendredi, 30 Nov. 2012, 11:33:45 »

    Το καλό παντος είναι πως εχεις καλό τροφοδοτηκο, 600w είσαι τούμπανο!!!
    Journalisée

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΑΖΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.... ΜΟΝΟ ΧΑΖΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
    Pages: 1 ... 3 4 5 [6] 7     Haut de page
    Imprimer
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Modérateur: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Fil de discussion: Και η καλύτερη εταιρία ελικοπτέρων είναι....
    Aller à:  

    Propulsé par MySQL Propulsé par PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Transitionnel valide ! CSS valide !
    Page générée en 0.063 secondes avec 24 requêtes.