Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.516 Beiträge in 12.388 Themen von 6.239 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Sonntag, 19 Mai 2024, 02:32:06

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Sonntag, 19 Mai 2024, 02:32:06

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Neue Themen
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6239
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304516
    Themen insgesamt: 12388
    Heute online: 45
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 1
    Gäste: 29
    Gesamt: 30
    Themavorwähler

    Seiten: 1 ... 11 12 13 [14] 15 16 17 ... 26     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΕΛΩΝΕΙΟ!!!!  (Gelesen 99323 mal)
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 604


    « Antwort #195 am: Montag, 23 Sep 2013, 16:16:34 »

    τελικα πηρα τηλεφωνο στα ΕΛΤΑ να μαθω. Ασχετο αλλα πολυ ωραιεσ φωνες εχουν οι κοπελες εκει  devil  ...Το δεματακι δεν εχει περασει στο τελωνειο και βρισκεται αυτη τη στιγμη στο τελωνειο θεσσαλονικης για το οποιο εχω ακουσει οτι βαρανε. Ελπιζω να μην τους τραβηξει την προσοχη. Η κοπελα μου ειπε οτι λογικα μεσα στην εβδομαδα θα το εχω
    Gespeichert
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 604


    « Antwort #196 am: Mittwoch, 25 Sep 2013, 11:56:07 »

    Και για να το κλεισω σημερα μολις ειδα οτι το δεμα μου εφτασε στη Λαρισα. Φυσικα δεν περιμενα ειδοποιητηριο αλλα τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι μπορω να παω να το παρω οπως και εκανα. Δεν πληρωσα τιποτα επιπλεον βεβαια το κουτι ηταν πολυ μικροτερο απο αυτο που περιμενα οποτε και με τα 42$ που εγραφε επανω περασε αερα.

    Απο το ψαξιμο αυτον τον καιρο καταλαβα τα εξης:
    ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ: Δεν εχει περασει τελωνειο αλλα εχει φτασει στην Ελλαδα
    ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ.: Ειναι στο τελωνειο (αν ειναι στην Αθηνα θα γραφει κατι αντιστοιχο) και εαν υπαρχει αμεσως status "αποστολη συσκευασιας" τοτε περασε ελευθερα. Υπαρχουν και status του τυπου "εκτος συσκευασιας" και "εντος συσκευασιας". Προφανως το πρωτο σημαινει οτι ελεγχθηκε αν και μερικες φορες το γραφουν τυπικα ενω δεν εχει ανοιχτει το δεμα. Αυτα απο εμεναααα. Τωρα παω να ανοιξω το δεματακι μου το οποιο κοσμει μια μεγαλη σφραγιδα με τη λεξη ΕΛΕΥΘΕΡΟ. devil


    ΥΓ. Τωρα που ανοιξα το δεμα βρηκα μεσα ενα τιμολογιο με σφραγιδες απο το καταστημα κτλ. Σκεφτομαι πωω αν το ανοιγαν θα καιγομουν. Και ομως ειχαν φτιαξει ολοκληρο τιμολογιο με στοιχεια του καταστηματος και σφραγιδες το οποιο ανεφερε οοοτι υπηρχε μεσα στο δεμα ΑΛΛΑ το συνολο εβγαινε 42$.  police
    « Letzte Änderung: Mittwoch, 25 Sep 2013, 12:23:12 von AlexVag » Gespeichert
    amartolos
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 174



    « Antwort #197 am: Mittwoch, 25 Sep 2013, 15:30:17 »

    Απο Λαρισα εισαι??Που πηγαινεις για πτησεις?
    Gespeichert
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 6.285


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Antwort #198 am: Mittwoch, 25 Sep 2013, 16:26:33 »

    Απο το ψαξιμο αυτον τον καιρο καταλαβα τα εξης:
    ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ: Δεν εχει περασει τελωνειο αλλα εχει φτασει στην Ελλαδα
    ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ.: Ειναι στο τελωνειο (αν ειναι στην Αθηνα θα γραφει κατι αντιστοιχο)

    Καλώς τα δέχτηκες!!  Thumbs up

    Στην Αθήνα γράφει μετά το ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ. (κέντρο διαλογής Αθηνών και ποτέ δεν παρεμβαίνει τελωνείο,
    το τελωνείο παρεμβαίνει προτού φτάσει το δέμα στα ΕΛΤΑ, τουλάχιστον για περιοχές κοντά στην Αθήνα!!  Wink
    Μου έχει τύχει 2 φορές και το έχω πια εμπεδώσει!!!  Azn   Grin
    Gespeichert
    osergios
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 146



    « Antwort #199 am: Mittwoch, 25 Sep 2013, 23:14:06 »

    Καλώς το δεχτηκες λοιπόν και καλοπέταχτο ... Χαμόγελο
    Gespeichert

    "Θέλει διάβασμα δεν είναι Wookong..."
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Antwort #200 am: Mittwoch, 25 Sep 2013, 23:18:50 »

    Απο το ψαξιμο αυτον τον καιρο καταλαβα τα εξης:
    ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ: Δεν εχει περασει τελωνειο αλλα εχει φτασει στην Ελλαδα
    ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ.: Ειναι στο τελωνειο (αν ειναι στην Αθηνα θα γραφει κατι αντιστοιχο)

    Καλώς τα δέχτηκες!!  Thumbs up

    Στην Αθήνα γράφει μετά το ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ. (κέντρο διαλογής Αθηνών και ποτέ δεν παρεμβαίνει τελωνείο,
    το τελωνείο παρεμβαίνει προτού φτάσει το δέμα στα ΕΛΤΑ, τουλάχιστον για περιοχές κοντά στην Αθήνα!!  Wink
    Μου έχει τύχει 2 φορές και το έχω πια εμπεδώσει!!!  Azn   Grin

    Για να μην μπερδευόμαστε...! Τελωνείο περνάνε πάντα και όλα τα δέματα εκτός EU..!! Το αν θα υπάξουν φόροι είναι άλλο θέμα..!
    Gespeichert
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 6.285


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Antwort #201 am: Mittwoch, 25 Sep 2013, 23:39:15 »

    Για να μην μπερδευόμαστε...! Τελωνείο περνάνε πάντα και όλα τα δέματα εκτός EU..!! Το αν θα υπάξουν φόροι είναι άλλο θέμα..!

    Ναι Παύλο όλα περνάνε από αυτήν την πόρτα, άλλωστε το αναφέρω στην απάντησή μου!!!  Wink


    το τελωνείο παρεμβαίνει προτού φτάσει το δέμα στα ΕΛΤΑ,

    Gespeichert
    amartolos
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 174



    « Antwort #202 am: Donnerstag, 26 Sep 2013, 00:01:40 »

    Απο το ψαξιμο αυτον τον καιρο καταλαβα τα εξης:
    ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ: Δεν εχει περασει τελωνειο αλλα εχει φτασει στην Ελλαδα
    ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ.: Ειναι στο τελωνειο (αν ειναι στην Αθηνα θα γραφει κατι αντιστοιχο)

    Καλώς τα δέχτηκες!!  Thumbs up

    Στην Αθήνα γράφει μετά το ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ. (κέντρο διαλογής Αθηνών και ποτέ δεν παρεμβαίνει τελωνείο,
    το τελωνείο παρεμβαίνει προτού φτάσει το δέμα στα ΕΛΤΑ, τουλάχιστον για περιοχές κοντά στην Αθήνα!!  Wink
    Μου έχει τύχει 2 φορές και το έχω πια εμπεδώσει!!!  Azn   Grin

    Για να μην μπερδευόμαστε...! Τελωνείο περνάνε πάντα και όλα τα δέματα εκτός EU..!! Το αν θα υπάξουν φόροι είναι άλλο θέμα..!

    Ακριβως ετσι ,και δεμα θεωρειται για ολα τα ταχυδρομεια του κοσμου οτιδηποτε ζυγίζει πανω απο 2 κιλα ή αν και ελαφρυ ειναι μεγαλου ογκου.
    Gespeichert
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 604


    « Antwort #203 am: Donnerstag, 26 Sep 2013, 00:23:53 »

    Ολα περνανε απο το τελωνειο αλλα ελαχιστα ελεγχονται. Τα περισσοτερα περνανε σαν ελευθερα. Στα ελτα το δεμα εμφανιζεται πριν περασει απο το τελωνειο. Με το που πατησει Ελλαδα βγαινει στη σελιδα των ελτα. Απο εκει και περα ξες ποτε βρισκεται στις αποθηκες του τελωνειου και σε τι κατασταση βρισκεται(ανοιχτο,κλειστο,σε αποστολη) και οταν εμφανιστει στο Κεντρο διαλογης της πολης σου μπορεις να το παραλαβεις.
    Gespeichert
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 6.285


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Antwort #204 am: Donnerstag, 26 Sep 2013, 01:25:11 »

    Στα ελτα το δεμα εμφανιζεται πριν περασει απο το τελωνειο. Με το που πατησει Ελλαδα βγαινει στη σελιδα των ελτα. Απο εκει και περα ξες ποτε βρισκεται στις αποθηκες του τελωνειου και σε τι κατασταση βρισκεται(ανοιχτο,κλειστο,σε αποστολη) και οταν εμφανιστει στο Κεντρο διαλογης της πολης σου μπορεις να το παραλαβεις.

    Σου έχουν κρατήσει ποτέ δέμα στο τελωνείο??

    Διότι σε εμένα που έτυχε δυό φορές αν δεν έπαιρνα τηλέφωνο στο τελωνείο (το οποίο μου το έδωσαν τα ΕΛΤΑ, διότι δεν το έβλεπαν ούτε αυτοί) δεν θα μάθαινα που είναι τα δέματα, για αυτό μην βγάζεις λανθασμένα συμπεράσματα!!
    Gespeichert
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 604


    « Antwort #205 am: Donnerstag, 26 Sep 2013, 09:08:12 »

    οχι δεν μου κρατησαν αλλα οταν ειδα το ΚΔ αεροδρομιου πηρα τηλεφωνο στα Ελτα να μαθω που ειναι και μου ειπαν οτι εχει φτασει στην Ελλαδα αλλα δεν εχει μπει ακομα στο χωρο του τελωνειου. Μετα ξαναπηρα τηλ μετα απο 2 μερες επειδη εβλεπα οτι το δεμα εμενε εκει και μου ειπαν οτι πηγε στο τελωνειο πριν καποιες ωρες και αμεσως μολις μπηκα στο tracking στη σελιδα των ελτα μου εβγαλε οτι ειναι σε αποστολη απο το ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ καθως περασε μεν αλλα περασε σαν ελευθερο. Δεν ειναι δικα μου λαθος συμπερασματα ειναι αυτο ακριβως που μου ειπαν. Δηλαδη τα Ελτα ηξεραν που βρισκεται το δεμα ΠΡΙΝ περασει τελωνειο. Αυτο προφανως μπορει να συμβαινει επειδη ηταν usps και τον εκτελωνισμο επρεπε να τον κανουν τα ελτα. Αν ο εκτελωνισμος επρεπε να γινει απο καποια αλλη εταιρεια τοτε ναι ισως τα ελτα να παρακολουθουν το δεμ αφου βγει απο το τελωνειο.
    Gespeichert
    johnraptor
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 413



    « Antwort #206 am: Dienstag, 22 Okt 2013, 13:08:12 »

    Τελικά αυτός ο κινέζος είναι μεγάλος Μ.....ς περιμένω παραγγελία με2 μπαταρίες  και κάτι ψιλολόγια εδώ και 2,5  μήνες, λόγω της απαγόρευσης που πάθανε στην κίνα και την αυστηρότητα στην μεταφορά μπαταριών μου το έστειλε προχτές με fedex και με πήραν σήμερα ότι το δέμα θα περάσει τελωνείο δηλάδή για 55 ευρώ παραγγελία  περίπου ια ζητάνε 100 ευρώ για έξοδα εκτελονισμού και όλα τα άλλα τι να κάνω να στείλω το δέμα πίσω να παζαρέψω την κουριερ μηπώς έρθει πιο φθηνα  το δέμα υπάρχει κανένας άλλος τρόπος
    Gespeichert
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.623


    game over :|


    « Antwort #207 am: Dienstag, 22 Okt 2013, 13:25:09 »

    Στην θεση σου θα τους απαντουσα ΑΜΕΣΑ να το στειλουν πισω. Ειναι φτηνος ο κινεζος αλλα εαν φτασουμε να πληρωνουμε τις turnigy μπαταριες τοσο ακριβα οσο θα περναμε μια αντιστοιχη μπαταρια thunder power-gens ace-hyperion τοτε σιγουρα δεν αξιζει. Ενημερωσε και τον κινεζο.


    Τονιζω οτι το παραπανω ειναι τι θα εκανα ΕΓΩ. Το τονιζω για να μην εχουμε αναγουλες εαν κατι στραβωσει η χαθει το δεμα.
    Gespeichert

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    taz00
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 40


    « Antwort #208 am: Dienstag, 22 Okt 2013, 13:33:02 »

    Αποδέξου ότι έχασες 55 ευρώ και μην το παραλάβεις. Δεν νομίζω να βρεις άλλη λύση.
    Ακόμα και να αποφασίσεις να κάνεις τον εκτελωνισμό μόνο σου θα σε χρεώσουν πέραν των σχετικών δασμών (που βγαίνουν γύρω στο 35% της αξίας CIF) και 25-30ευρώ για να σου δώσουν τα σχετικά έγγραφα.
    Απλά από εδώ και πέρα μπαταρίες μόνο από την ευρωπαϊκή αποθήκη.
    Gespeichert
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 183



    « Antwort #209 am: Dienstag, 22 Okt 2013, 13:54:40 »

    Αν θυμάμαι καλά πριν από κάμποσα χρόνια που την πάτησα κι εγώ παραγγέλνοντας πρώτη φορά από εξωτερικό με ιδιωτική μεταφορική μπορείς να πας από το αεροδρόμιο να το εκτελωνίσεις μόνος σου και να γλυτώσεις στάνταρ τα 65 ευρώ που ζητάει ο εκτελωνιστής.Βέβαια συν το πήγαινε θα φας και 1-2 ώρες τρέξιμο μέσα εκεί με χαρτιά κλπ.Παντως στην ουρά αν λες πως είσαι ιδιώτης σου δίνουν προτεραιότητα.Δυστυχώς εγώ πήγα γιατί ήταν ένα όργανο μέτρησης θερμοκρασίας που χρειαζόμουν άμεσα. 
    Gespeichert

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    Seiten: 1 ... 11 12 13 [14] 15 16 17 ... 26     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Η αγορά αερομοντελλιστικού υλικού  |  Ο Ελληνας αερομοντελλιστής και η αγορά υλικών (Moderator: Serafim)  |  Thema: ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΕΛΩΝΕΙΟ!!!!
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.025 Sekunden mit 24 Zugriffen.