Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.419 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 14:49:16

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 14:49:16

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:11]

    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 13:05]

    από dominicm
    [Χθες στις 09:15]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304419
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 109
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 100
    Συνολικά: 101
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [3]  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Επίσημες συχνότητες στην Ελλάδα - Κρύσταλος Futaba  (Αναγνώστηκε 34155 φορές)
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #30 στις: Σάββατο, 9 Δεκ 2006, 05:32:55 »

    Καλημέρα σε όλους

    Έψαξα λίγο το θέμα αδειοδότησης και στο site της αμερικάνικης ΑΜΑ αναφέρονται τα παρακάτω:

    Στην σελίδα http://www.modelaircraft.org/spreadspec.asp :

    AMA has been involved with the use of the 2.4 GHz band actively since 2003. At that time the AMA attorneys who represent us before the FCC helped us determine whether or not the use of this band, and spread spectrum technology within this band, was legal for the unlicensed operation of surface and air models. We were advised at that time by several manufacturers that they were working on systems utilizing this band and technology

    Αναφέρει ότι έψαξαν το θέμα της νομιμότητας.  Δεν αναφέρει κάτι για αίτηση στην FCC για χρήση ττης συχνότητας.


    Στην σελίδα http://www.modelaircraft.org/comp/Spread%20Spectrum/Spectrum.pdf :

    Q: Will the AMA Safety Code change, and when will I be able to fly my models at my AMA chartered club with SS?
    A: AMA’s goal with the system testing is to make changes to the Safety Code as necessary to accommodate the new systems.  The Academy wants to encourage the technology—not hinder it.  The code reads, “I will operate my model aircraft using only radio-control frequencies currently allowed by the Federal Communications Commission … ” These frequencies are currently authorized, so there should be no problem as long as the club doesn’t have additional safety rules regarding the use only of our current frequencies. 

    Q: Will I be able to use my new SS system in competition?
    A: AMA will examine changes necessary to accommodate competition nationally and make recommendations and work internationally with the FAI. The 2.4 GHz frequencies are authorized internationally, and the same requirements apply in all countries for their operation. Modelers will be able to use the same SS systems globally!


    Οι παραπάνω δύο παράγραφοι λένε με λίγα λόγια πρώτον, ότι δεν χρειάζεται να αλλάξει ο κανονισμός της ΑΜΑ για να μπορεί να πετάξει κάποιος στα 2.4GHz στο μοντελοδρόμιό του, μια και πρόκειται για νόμιμη συχνότητα, και δεύτερον ότι θα εξετάσουν τις αλλαγές που χρειάζονται (στον κανονισμό της προφανώς) για να χρησιμοποιηθεί η συχνότητα σε αγώνες διεθνώς, μια και η συγκεκριμένη συχνότητα είναι διεθνώς νόμιμη για χρήση RC, και οι διατάξεις είναι ίδιες σε όλες τις χώρες του κόσμου.

    Τέλος στην ίδια σελίδα http://www.modelaircraft.org/comp/Spread%20Spectrum/Spectrum.pdf υπάρχει μια χρονική απεικόνιση για την χρήση συχνοτήτων στην Αμερική.  Θα παρατηρήσετε ότι ενώ μέχρι το 1994 κάθε αλλαγή στις συχνότητες αναφέρεται σαν κατοχύρωση και έχει σχέση με την FCC, για την συχνότητα των 2.4GHz αναφέρει μόνο ότι ξεκινάει η χρήση της, τίποτα για δέσμευση για RC, άδεια κ.λ.π.

    Αυτά βρήκα εγώ Αντώνη σχετικά.  Περιμένω και τα αποτελέσματα της δικής σου έρευνας.

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.387



    « Απάντηση #31 στις: Σάββατο, 9 Δεκ 2006, 08:55:41 »

    Καλημέρα και σε σένα με το φώς της ημέρας πλέον,

    Σε σχέση με ότι ανέφερες έχω τις παρακάτω παρατηρήσεις

    *******************************************************************
    Q: Will I be able to use my new SS system in competition?
    A: AMA will examine changes necessary to accommodate competition nationally and make recommendations and work internationally with the FAI. The 2.4 GHz frequencies are authorized internationally, and the same requirements apply in all countries for their operation. Modelers will be able to use the same SS systems globally!

    Οι παραπάνω δύο παράγραφοι λένε με λίγα λόγια πρώτον, ότι δεν χρειάζεται να αλλάξει ο κανονισμός της ΑΜΑ για να μπορεί να πετάξει κάποιος στα 2.4GHz στο μοντελοδρόμιό του, μια και πρόκειται για νόμιμη συχνότητα, και δεύτερον ότι θα εξετάσουν τις αλλαγές που χρειάζονται (στον κανονισμό της προφανώς) για να χρησιμοποιηθεί η συχνότητα σε αγώνες διεθνώς, μια και η συγκεκριμένη συχνότητα είναι διεθνώς νόμιμη για χρήση RC, και οι διατάξεις είναι ίδιες σε όλες τις χώρες του κόσμου.

    *********************************************************************

    Οπως πολύ προσεκτικά αναφέρεται από τον υπεύθυνο της ΑΜΑ, η χρήση της συχνότητας είναι επιτρεπτή διεθνώς. Δεν λέει όμως για RC.

    Εκείνο που ψάχνω αυτή την στιγμή είναι οτι οι πληροφορίες που έχω λένε ότι η συγκεκριμένη εταιρεία που προωθεί αυτή την τεχνολογία έχει ζητήσει από το FCC συγκεκριμένη άδεια για χρήση σε RC και το ίδιο έχει κάνει στις αντίστοιχες FCCs της Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας.

    Στην Αγγλία αυτή την στιγμή γίνονται οι σχετικές ενέργειες.

    Αν θα πας επίσης στην σελίδα στο site της ΑΜΑ για τους αγώνες και από κει στο site των Παγκοσμίων αγώνων Pylon, θα δείς ότι για χρήση συστημάτων spread specrum στα 2.4 πρέπει να περάσεις πριν από τους αγώνες ειδικό έλεγχο για να πάρεις την άδεια να χρησιμοποιήσεις παρόμοιο σύστημα.

    Γνωρίζω επίσης ότι γίνονται συζητήσεις από τις μεγάλες εταιρείες του χώρου μας για την συχνότητα 5.8 αντί 2.4.

    Οπως είπα και σε προηγούμενο  post είμαι επιφυλακτικός για το "αύριο" και σίγουρος για το "΅μεθαύριο".

    Τον Φεβρουάριο γίνεται η έκθεση στην Νυρεμβέργη όπου παραδοσιακά οι εταιρείες παρουσιάζουν τα νέα τους προιόντα. Ας περιμένουμε μέχρι τότε.

    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Καταγράφηκε
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #32 στις: Σάββατο, 9 Δεκ 2006, 09:15:31 »

    Οκ Αντώνη, το αφήνουμε προς το παρόν.  Καλημέρα και καλές πτήσεις σε όλους, φαίνεται ότι θα έχει πολύ καλή μέρα.

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    skopos-Komotini
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.249


    ΑΕΡΟΛΕΣΧΗ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ


    WWW
    « Απάντηση #33 στις: Σάββατο, 16 Φεβ 2008, 16:52:21 »

                         Γεια σας Τι έγινε τελικά με της συχνότητες έχουμε τίποτα επίσημο με σφραγίδα και υπογραφή?  Huh
    Καταγράφηκε

    HarisH
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 239



    WWW
    « Απάντηση #34 στις: Σάββατο, 16 Φεβ 2008, 19:03:42 »

    Μα είναι λογικό και επόμενο να μιλάνε για 5.8
    Η τεχνολογία πλεον ακολουθεί αυτή των υπολογιστών. Η επόμενη γενιά ασύρματων δικτύων παίζει στα 5Ghz (Wi-MAx).
    Νομίζω ότι από εδώ και πέρα θα πηγαίνουμε (οι μοντελιστές) παράλληλα με τις τεχνολογίες ασυρμάτων δικτύων.

    Εξηγούμαι με λίγα λόγια:

    Τα ασύρματα δίκτυα έχουν ευρύτατο και πολυπληθέστερο κοινό από ότι ο μοντελισμός, η τεχνολογία εξελίσσεται συνεχώς και "ψαχνει" ταχύτητα, αξιοπιστία, εμβέλεια, οικονομία στην μετάδοση δεδομένων (data). Οι τεχνολογίες που εφαρμόζονται στους υπολογιστες δοκιμάζονται και ξαναδοκιμάζονται και δοκιμάζονται και απο το κοινό (πελάτες) και διορθώνονται οι ατέλειες κτλ κτλ.

    Οι πομποί μας πλέον στέλνουν ψηφιακό σήμα (Data) και ζητάμε να έχουν εμβέλεια, αξιοπιστία και ταχύτητα. Είναι φυσικό επακόλουθο να δανειζόμαστε τεχνολογία ασυρμάτων δικτύων αφού χρειάζεται απλά να τη φέρουμε στα μέτρα μας.
    Καταγράφηκε

    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #35 στις: Πέμπτη, 17 Απρ 2008, 20:00:25 »

    Μιας και το θέμα είναι οι επιτρεπόμενες συχνότητες μπορεί κάποιος να μας πει υπεύθυνα πλέον τι θα γίνει με τις 40.665, 40.675, 40.685, 40.695 Θυμός Γιατί ο Στέλιος ο Κουτσός που είναι ο αντιπρόσωπος της FUTABA μας λέει οτι το εργοστάσιο δεν κατασκευάζει τέτοια κρύσταλα  tickedoff Τι θα γίνει θα μας απαντήσει κανείς από αυτούς που ορίζουν νόμους σαν κιαυτούς; ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΗΛΕΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Θυμός
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #36 στις: Πέμπτη, 17 Απρ 2008, 20:56:10 »

    Κοσμά καλησπέρα

    Πληροφοριακά, εγώ άλλαξα κρυστάλους σε νόμιμους (40,665) πριν από 2 βδομάδες και όλα είναι καλά.  Δεν ξέρω τι μάρκα είναι, τους πήρα μετά από ερώτηση στο Sussex για οτιδήποτε νόμιμο και μου είπε ότι έχει αυτούς.  Δεν γράφουν Futaba, αλλά δεν γράφουν και κάτι άλλο, και στην απάντηση που πήρα απότο Sussex μου τους αναφέρει σαν Futaba.

    Το σίγουρο είναι ότι λειτουργούν κανονικά.

    http://www.sussex-model-centre.co.uk/shopexd.asp?id=1322

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #37 στις: Πέμπτη, 17 Απρ 2008, 21:02:16 »

    Τι να πω βρε Σεραφείμ, θα ήθελα πολύ να χρησιμοποιώ κρσυστάλλους εργοστασιακούς, επειδή είχα ένα ατυχές περιστατικό κάποτε με ιμιτασιόν. Πάντως καλό θα ήταν να εξετάζεται αντικειμενικά κάποιος νόμος πριν βγει σε ισχύ. Είναι απαράδεκτη αυτή η πολιτική (είτε του νομοθέτη είτε της FUTABA, δεν ξέρω ποιος φταίει) idiot2 Τάχα νοιάζονται για την ασφάλεια στις επικοινωνίες για μια τηλεκατευθυνσούλα που δε φτάνει πιο πέρα από τα 2 χιλιόμετρα και δε νοιάζονται που είμαστε πλέον αναγκασμένοι να χρησιμοποιούμε ιμιτασιόν εξαρτήματα με κίνδυνο να μας έρθει κανα μοντελο στο κεφάλι.  idiot2
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #38 στις: Πέμπτη, 17 Απρ 2008, 21:20:53 »

    Σε καταλαβαίνω απόλυτα, κι εγώ όταν είδα ότι δεν γράφουν Futaba ανησύχησα, άσε που η Futaba λέει ότι στο module δεν πρέπει να αλλάζεις κρυστάλους έτσι απλά.  Διάβασα όμως ότι αρκετοί το κάνανε και το έκανα κι εγώ.

    Ίσως πάντως να είναι και Futaba, δεν χάνεις τίποτα να στείλεις ένα mail να ρωτήσεις.  Έχεις δίκιο σ' αυτά που λες, απλά είπα να σε ενημερώσω για δοκιμασμένη λύση για να το ξέρεις αν χρειαστεί.

    Πάντως ξέρω ότι και στα Γιάννενα αγόρασαν κρύσταλους ίδιας συχνότητας για Futaba, και μάλιστα τους πλήρωσε ο άνθρωπος και αρκετά ακριβά.  Ο paxjohn θα ενημερώσει φαντάζομαι για το αν αυτοί είναι γνήσιοι Futaba.  Λίγο δύσκολο μου φαίνεται να μην βγάζει το εργοστάσιο, αλλά τίποτα δεν είναι και απίθανο.

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #39 στις: Πέμπτη, 17 Απρ 2008, 21:28:08 »

    δεν ειμαι σίγουρος αν ειναι γνησίοι  ή οχι .

    Το σίγουρο ειναι οτι περάσαν τεστ και λειτουργούν κανονικά .

    Αύριο με το καλό στον βόλο , θα δούμε αν ειναι γνήσιοι ή όχι , και απο δεύτερα , κοσμα θα ενημερώσω.

    καλο βραδυ
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #40 στις: Πέμπτη, 17 Απρ 2008, 22:31:49 »

    Καλό βράδυ φίλοι μου... Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Σελίδες: 1 2 [3]  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: Επίσημες συχνότητες στην Ελλάδα - Κρύσταλος Futaba
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.