Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.435 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 13:12:37

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 13:12:37

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από 3DJunk
    [Σήμερα στις 08:40]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:38]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304435
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 149
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 129
    Συνολικά: 129
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 5 6 7 [8] 9 10 11 ... 46     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό  (Αναγνώστηκε 350624 φορές)
    ghost
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1


    « Απάντηση #105 στις: Σάββατο, 24 Φεβ 2007, 13:49:10 »

    Παιδιά ριχτέ μια μάτια και εδώ.
    Το λιγουρεύομαι αρκετό καιρό .

    http://www.cncmultitool.com/shop.asp?langid=2
    Καταγράφηκε
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #106 στις: Σάββατο, 24 Φεβ 2007, 18:25:03 »

    Καλησπερα παιδια,

    Φιλε ghost,Ειδα το link που εδωσες με τα ρουτερ.Βασικα απ οτι ειδα ειναι φθηνα,αλλα υποθετω οτι ειναι μονο τα βασικα.Θα χρειαστουν βασεις,μοτερ λογισμικο,controller,κλπ.Θελει λιγο προσοχη οταν ειναι να αγορασεις κατι.Να προσεχεις τι πραγματικα δινουν και μετα ν'αποφασισεις.
    Θελω να πω μερικα πραγματα γυρω απο τα ρουτερ,φρεζες κλπ.Οταν προκειται για δουλεια σπιτιου και για Hobby,ολες οι κατασκευες ειναι καλες,ΑΡΚΕΙ να κανουν για την δουλεια που τις θελουμε.Εχω δει ρουτερ κατασκευασμενα απο ξυλο(το σασσι τους δηλαδη),εχω δει ρουτερ με οδηγους(γλυστρες) απο σωληνες υδραυλικου και αδραχτια απλες ντιζες εμποριου.Υπαρχουν πολλοι τροποι για να κανεις κατι,το σημαντικο ειναι να εισαι ικανοποιημενος με το αποτελεσμα.Ας πουμε οτι θες να κοβεις βασεις για φιγουρες απο ξυλο με το ρουτερ.Εαν εχεις φτιαξει το σασσι του ρουτερ απο πλαστικο πχ και σου κανει δουλεια τοτε εισαι ΟΚ.Το ΚΛΕΙΔΙ ειναι παντα τι θες!
    Εαν θες παντως ακριβειες εκατοστου,ποικιλια κατεργαζομενων υλικων,ταχυτητες και feeds 50-300 IPM(7.6m/min),να κατασκευαζεις καλουπια,να εχεις επαναληψιμοτητα τοτε εχω καποια πραγματα να που πρεπει να προσεξει καποιος οταν φτιαξει ενα ρουτερ/φρεζα.Θα δειξω τα βασικα.
    Στην πρωτη εικονα ειναι ενα ρουτερ που σχεδιασα στο Rhino.Ειναι χοντροκομμενο μονο για να φανει η φιλοσοφια της κατασκευης.Η αρχη κατασκευης του ειναι απο ρουτερ που κοβουν εξαρτηματα(πλαισια,νομεις κλπ) αεροσκαφων.Ειναι σταθερης γεφυρας και κινει το τραπεζι στον Υ αξονα.Εαν το σασι του ειναι μαντεμενιο τοτε θα ειναι το τελειο!Ειναι απο τα πιο γεροδεμενα design ρουτερ Thumbs upΑν κρατησεις τις μαζες των κινουμενων τμηματων χαμηλες,θα εχεις γρηγορες ταχυτητες κοπης!
    Δευτερη εικονα οι οδηγοι για τους αξονες.Απο τα καλυτερα design και πανακριβα!Βαγονακια σε οδηγους με βιδες που δενουν στο σασσι καθε μερικα cm.Δεν χρειαζεται να εξηγησω τα πλεονεκτηματα τους,φαινονται.Τα συγκεκριμενα ειναι THK! Cheesy
    Τριτη Εικονα,Η καρδια μιας ηλεκτρονικης εργαλειομηχανης!THK Zero Backlash Precision ground Ballscrews!!!μηδενικος τζογος(κυριολεκτικα) βαμμενες και ρεκτιφιαρισμενες και αποκλιση θεσης??? CheesyΑστο καλυτερα.Θες το τραπεζι σου οταν μετακινηθει 15.410 mm και να ξαναερθει στο μηδεν?Μονο με ballscrews.Και τελος το μοτερ κινησης των αξονων!Low inertia DC brushless servo με feedback... CheesyΚαλυτερα διαγραμματα ροπων και rpm σε σχεση με τους βηματικους κινητηρες και πιο σταθερη λειτουργια(θερμοκρασια).Το κορυφαιο στην ολη υποθεση ειναι η "ενημερωση" θεσης στον controller για επιβεβαιωση.
    Το ξερω οτι πηγα μακρια και τα εξαρτηματα αυτα ειναι ακριβα,αλλα καλο ειναι να ξερουμε τι υπαρχει ωστε να μπορουμε να διαλεξουμε, παντα αναλογα με αυτο που θελει και μπορει ο καθενας.Παντως υπαρχουν ακρες να ψαξει καποιος να βρει αυτα τα εξαρτηματα απο surplus ή και ελαφρως μεταχειρισμενα...

    στο Δευτερο Post θα σας δειξω ενα ρουτερ ιδιας περιπου φιλισοφιας με αυτο που εχω σχεδιασει.


    * virtualrout.jpg (31.67 KB, 622x662 - εμφανίστηκε 5390 φορές.)

    * thk_rails.jpg (18.47 KB, 288x262 - εμφανίστηκε 4886 φορές.)

    * ballscrews.jpg (16.37 KB, 252x230 - εμφανίστηκε 4324 φορές.)

    * parker_brushless.jpg (75.4 KB, 288x280 - εμφανίστηκε 4578 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #107 στις: Σάββατο, 24 Φεβ 2007, 18:42:29 »

    Στην πρωτη εικονα ειναι ενα ρουτερ με κινητο κινητο Υ αξονα και σταθερο τραπεζι εχει το πλεονεκτημα οτι εχει περισσοτερη οφελιμη διαδρομη για τις συγκεκριμενες διαστασεις.Το μειονεκτημα του ειναι μειωμενη ακαμψια γεφυρας.Προσεξτε τις γλυστρες που εχει!
    Στη δευτερη φωτο ειναι μοτερ για την κοπη.Αλλο ενα σημαντικο σημειο αξιο προσοχης σε μια κατασκευη.Ποσους ιππους ειναι το μοτερ,ποσες στροφες μπορει να φτασει τι ρουλεμαν εχει στο spindle εαν παιρνει αυτοματη αλλαγη κοπτικων κλπ.Το μεσαιο δεχεται αυτοματη αλλαγη εργαλειων με αερα!Το ρουφαει μεσα,να το πω επιστημονικα Grin

    Να κανουμε μια συγκριση?Μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα των δυο σχεδιων ρουτερ?Στο δικο μου Η γεφυρα ειναι σταθερη.Πλεονεκτημα?1ο: ΑΚΑΜΨΙΑ.2ο: Κινειται το τραπεζι που εχει μικροτερη μαζα οποτε μικροτερη αδρανεια με αποτελεσμα μεγαλες επιταχυνσεις/ταχυτητες με μικροτερες καταπονησεις!Μειονεκτημα?Μικροτερη οφελιμη διαδρομη στον Υ αξονα.Στο ρουτερ της παρακατω φωτο η γεφυρα ειναι κινητη!Μειονεκτημα?Για να επιτυχει ακαμψια και εννοειται να μεταφερει τα εξαρτηματα των Ζ και Χ αξονων και το μοτερ εχει σαν αποτελεσμα την κατακορυφη αυξηση μαζας!Οπως καταλαβαινετε το κινητο τραπεζι επιταχυνει/επιβραδυνει πιο γρηγορα απο αυτο το θηριο!Πλεονεκτημα?Μεγαλυτερη κινηση σε ολο το μηκος του τραπεζιου.

    Φιλε χαρη!Σου εχω ενα λινκ!Ο φιλος ειναι απο Σινγκαπουρη και εχει στοκ ελαφρως μεταχειρισμενων ballscrews.Απο εκει πηρα και γω τα ballscrews των Υ και Ζ αξονων.Οσο για τις τιμες?Θα δεις μονος σου αν αξιζει.Γιατι σου δινω αυτο το λινκ???Γιατι δεν εχει οτι ναναι ballscrews εχει THK,NSK,STAR,KURODA.Και το σημαντικοτερο για μια καλη βιδα?Βαμμενη και ρεκτιφιαρισμενη(precision ground οχι precision rolled).

    http://www.pro.com.sg/ballscrew.htm

    Παντως για να κλεισω καπου εδω.Εαν μπορειτε φτιαξτε μονοι σας το ρουτερ με τις προδιαγραφες που θελετε.Τι χρειαζεται?Χρηματα,Υλικα,Γνωστο με μηχανουργειο και Χρονο.Σχεδια? δικα σας..... Thumbs up


    * router.jpg (19.61 KB, 450x359 - εμφανίστηκε 11708 φορές.)

    * spindles.jpg (55.77 KB, 324x207 - εμφανίστηκε 4560 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 24 Φεβ 2007, 19:06:00 από The machinist » Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    HarrisPat
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 124



    « Απάντηση #108 στις: Σάββατο, 24 Φεβ 2007, 19:53:13 »

    Πάνο σ' ευχαριστώ για το λινκ το εχω υπ οψιν μου ηδη οπως και πολλα, εκατονταδες θα ελεγα αλλα.
    Εχω στο αντικειμενο τουλαχιστον μια 20 ετια!! με ατελιωτες ωρες στο ιντερνετ κ.α.

    Η φρέζα που ειδες ειναι κατασκευη πριν 7 χρονια, και σκοπος ηταν να την κάνουμε cnc με το λιγοτερο κοστος
    και με υλικα που εχουμε.
    Σιγουρα θα γινει βελτιωση μιας και εχουμε αποκτησει αρκετη πιστευω εμπειρια αλλα και τα υλικα και τα χρηματα θα ελεγα ειναι πιο ευκολα τωρα.

    Στο ρουτερ που εχω φτιαξει εχω βαλει ντιζα της ακμε τραπεζοειδη μ12χ3 και εχω φτιαξει και τα αναλογα παξιμαδια με Backlash σχεδον μηδενικο

    Θα βαλλω συντομα καποιες φοτο.

    Το πρωτο ρουτερ που εφτιαξα ηταν ολο απο mdf πριν 10 χρονια με βηματικους απο drive 5&1/4.

    Το μονο που μας λειπει παντως αυτη τη στιγμη ειναι χρονος. Thumbs up

    καλο βραδυ .!
    Καταγράφηκε

    bleriot
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 316



    « Απάντηση #109 στις: Σάββατο, 24 Φεβ 2007, 21:16:15 »

    μια απορία από άγνοια

    διαβάζω για το πόσο κρίσιμοι είναι τα αδράχτια/άξονες/ballscrew ακριβείας και τα μοτεράκια με βήμα και ενημέρωση θέσης για τη σωστή κίνηση του κοπτικού εργαλείου και σκέφτομαι αν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός από αυτόν για ακριβείς κινήσεις.
    π.χ. αν υπήρχε ένα σύστημα που θα έδινε "εξωτερικό" feedback για το που ακριβώς βρίσκεται το κοπτικό και όχι να υποθέτουμε οτι είναι στη σωστή θέση επειδή ο άξονας έχει μηδενικές ανοχές και το μοτέρ περιστράφηκε τόσα βήματα.

    με αποστασιόμετρο laser θα μπορούσε να γίνει αυτό?
    αν γινόταν φαντάζομαι οτι δε θα χρειαζόταν τόση μηχανουργική ακρίβεια στα εξαρτήματα και τα μοτέρ γιατί τα κοπτικά θα διόρθωναν συνεχώς τη θέση τους με βάση τις πληροφορίες που θα έστελναν και θα λάμβαναν.
    κάτι σαν GPS navigator σε μικρή κλίμακα
     
    Καταγράφηκε
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #110 στις: Κυριακή, 25 Φεβ 2007, 00:48:59 »

    Καλησπερα,

    Φιλε χαρη,ειναι καλο να φτιαχνουμε πραγματα και ν'αποκτουμε εμπειρια γνωση και δημιουργια.Πολλες φορες εχουμε φτιαξει κατι προχειρα με την αγωνια να το δοκιμασουμε αν δουλευει.Οσο για την φρεζα καλα εκανες και την μετετρεψες σε CNC οπως ηταν.Δεν χαλασες αρκετα χρηματα,εκανες την δουλεια σου και πανω απ'ολα αποκτησες πολυτιμη εμπειρια για το ποια ειναι τα προβληματα γυρω απο τα μοτερ τ'αδραχτια κλπ.Οποτε τωρα αν κανεις κινηση θα ειναι δυναμικη! Thumbs up
    Εγω ομως επειδη ηθελα ν'ασχοληθω με το CNC και δεν διεθετα μαζεμενα πολλα χρηματα να παρω κατι ετοιμο και καλο,αποφασισα να την παρω και να την μετατρεψω σιγα σιγα.Το θεμα ειναι οτι στην περιπτωση μου ηθελα συγκεκριμενα πραγματα στην μετατροπη βεβαια με το αναλογο κοστος,παντως δεν ξεκινησα με το στυλ οτι "να δω αν γινεται η μετατροπη,αν δουλευει κλπ"Επρεπε να δουλεψει και βασει υπολογισμων να κανει αυτα που ηλπιζα στην αρχη.Μεχρι τωρα παει οπως υπολογιζω με καποια μικροεμποδια που συναντω τα οποια θελουν μελετη.
    Bleriot,οπως ειχα πει και σε προηγουμενο post για τις high end εργαλειομηχανες εκτος οτι εχουν encoder στο μοτερ για τις στροφες και την θεση του,εχουν και εξωτερικο encoder για την ακριβη θεση του αξονα,αυτο ειναι πολυ καλο γιατι δεν λαμβανει υποψη τον οποιοδηποτε τζογο της βιδας.Βασικα εχει τους δυο κωδικοποιητες και κανει συγκριση των στοιχειων για περισσοτερη ακριβεια.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι επειδη εχει κωδικοποιητη επανω ακριβως στον αξονα και ξερει την ακριβη του θεση,δεν μας ενδιαφερει ο τζογος.Και παλι θελουμε βιδα ακριβειας,γιατι? οταν δοκιμασεις να "κοψεις" κυκλο σε φρεζα με τζογο, θα καταλαβεις!! laugh Για σκεψου λιγο bleriot γιατι ο κυκλος δεν θα βγει ολοστρογγυλος εαν υπαρχει τζογος?Οσο για αποστασιομετρο laser
    δεν γνωριζω αν μπορεις να μετρησεις σε microns με τη μεθοδο του φωτοβολισμου... Undecided   

    Εγω ειμαι στη φωτογραφια!Κανω κατι δοκιμες στο εργαστηριο μου!!! laugh laugh idiot2

    Τα λεμε...



    * Military_laser_exp.jpg (55.28 KB, 800x521 - εμφανίστηκε 4390 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 25 Φεβ 2007, 00:55:56 από The machinist » Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    HarrisPat
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 124



    « Απάντηση #111 στις: Κυριακή, 25 Φεβ 2007, 09:31:38 »


    Εγω ειμαι στη φωτογραφια!Κανω κατι δοκιμες στο εργαστηριο μου!!! laugh laugh idiot2


    Καλημερα,

    Στο τμημα ΕΡΕΥΝΑΣ και ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ.Huh Wink

    Γιατι εμεις το εχουμε ονομασει,  ΕΚΡΗΞΕΩΝ και ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΩΝ   angel


    Καλη Κυριακη.
    Καταγράφηκε

    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #112 στις: Κυριακή, 25 Φεβ 2007, 18:42:18 »

    machinist......άρχισαν τα πρώτα κρούσματα καυγάδων με τη συζυγο. Εγώ είχα ένα ματς σήμερα πριν λίγο, σε λίγο θα πρέπει να με φιλοξενίσεις  laugh laugh
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #113 στις: Κυριακή, 25 Φεβ 2007, 18:48:15 »

    Α!! και κάνε αρκετό χώρο γιατί βλέπω να με ακολουθούν κιάλλοι  laugh
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #114 στις: Κυριακή, 25 Φεβ 2007, 20:57:49 »

    Καλησπερα!

    Γιατι βρε σφυρι τι εγινε? Sad
    Χαρη,θα καουμε!!! Grin
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #115 στις: Κυριακή, 25 Φεβ 2007, 21:30:46 »

    Μέσα στα κοντινά μελλοντικά μου σχέδια της αποκάλυψα και την αγορά ενός Τόρνου CNC, μιας φρέζας CNC, ενός εργαλείου κοπής DEPRON CNC, ενός τζετ, της ενοικίασης ειδικού χώρου προς δημιουργία εργαστηρίου και διάφορων άλλων παρεμφερών εργαλείων. Οπότε όπως εύκολα μπορείς να συμπεράνεις έγινε  knuppel2 Δάκρυ

    [img width= height= alt=Έγινε της Πόππης]http://smileys.smileycentral.com/cat/36/36_2_49.gif[/img]
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #116 στις: Κυριακή, 25 Φεβ 2007, 23:05:06 »

    αυτά τα λένε ένα, ένα οχι όλα μαζί Χαμόγελο .

    Μην το κάνουμε σαν τον Στάθη Ψάλτη Γεναιο παλικάρι ο γιος σας πολεμούσε σαν λιοντάρι στα χαρακώματα αλάβωτος ώσπου  ξαφνικά τι του περναει απο το μυαλό ? ............................................  Ενα βλήμα τόσο Cheesy
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 27 Φεβ 2007, 01:08:43 από mrkaza » Καταγράφηκε

    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #117 στις: Δευτέρα, 26 Φεβ 2007, 23:18:08 »

    [img width= height= alt=Πού το θυμήθηκες;]http://smileys.smileycentral.com/cat/36/36_11_6.gif[/img]
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #118 στις: Τρίτη, 27 Φεβ 2007, 00:09:00 »

     Grin Grin Grin Grin
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #119 στις: Τετάρτη, 28 Φεβ 2007, 01:00:36 »

    Καλησπερα,

    Ολο φτιαχνουμε και ολο τιποτα δεν κανουμε, να βγαζαμε και κανα φραγκο!Πρεπει να μας πληρωνει η πολιτεια που κανουμε το Hobby μας.Προσφερουμε ερευνα και κοινωνικο εργο! idiot2 laugh
    Τελειωσα πριν καμια ωριτσα την δευτερη πλακα του Χ αξονα και μιας και βγηκε με φινιρισμα εκθεσεως idiot2 ειπα να την βγαλω on air!Δυο ωρες κατασκευη,με επιασε το χερι,ουτε κοκορετσι να γυριζα laugh.Ξεχοντρισμα,προφινιρισμα και φινιρισμα(στο φινιρισμα εχω την εντυπωση οτι εκοβε αερα!)Ωραιο το ατιμο το αλουμινιο,αλλα κολλαει σαν τσιχλα πανω στο κοπτικο!Λιγο πετρελαιο να υπαρχει και ειναι οκ Thumbs up
    Ολο βλακειες δειχνω,αλλα που θα παει θα δειξω κατι καλο(CNC δουλεια),εννοειται γυρω απο μοντελιστικα.Ενα μειωτηρα για 400 Brushless με ιμαντα θα ηταν καλη φαση!Αθορυβο αποδοτικο και ασφαλες για το μοτερ σε πτωσεις!Που θα βρουμε τοσο μικρο ιμαντα(σοβαρη κατασκευη,οχι o-rings κλπ) βεβαια ειναι αλλο θεμα.

    Θα δουμε...


    * xaxis_2nd_plate.JPG (41.99 KB, 544x408 - εμφανίστηκε 4468 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    Σελίδες: 1 ... 5 6 7 [8] 9 10 11 ... 46     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.