Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.512 Messages dans 12.388 Fils de discussion par 6.239 Membres / Dernier membre: Νικ.
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Samedi, 18 Mai 2024, 11:23:21

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
Rechercher:     avancée
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Samedi, 18 Mai 2024, 11:23:21

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
    Matières récentes
    [Aujourd'hui à 02:09]

    [Hier à 16:04]

    par geoli
    [Hier à 15:43]

    [Hier à 14:48]

    [Jeudi, 16 Mai 2024, 11:35:02]

    [Dimanche, 12 Mai 2024, 14:53:18]

    [Samedi, 11 Mai 2024, 20:08:18]

    [Vendredi, 10 Mai 2024, 23:15:04]

    [Vendredi, 10 Mai 2024, 17:13:22]

    [Jeudi, 9 Mai 2024, 15:30:01]

    [Lundi, 6 Mai 2024, 01:30:30]

    [Dimanche, 5 Mai 2024, 14:26:40]

    [Vendredi, 3 Mai 2024, 20:02:54]

    [Mercredi, 1 Mai 2024, 09:15:28]

    [Vendredi, 26 Avril 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Membres
    Total des membres: 6239
    Dernier: Νικ.
    Stats
    Total des messages: 304512
    Total des fils de discussion: 12388
    En ligne aujourd'hui: 116
    Jamais en ligne: 959
    (Dimanche, 18 Oct. 2020, 16:30:52)
    Membres en ligne
    Membres: 1
    Invités: 15
    Total: 16
    Choix de thème

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Pages: [1] 2 3 4 5     Bas de page
    Imprimer
    Auteur Fil de discussion: Το μελλον ειναι κοντα  (Lu 10397 fois)
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΕΡΑΚΗΣ
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 185


    GG 707


    « le: Samedi, 3 Nov. 2012, 16:11:14 »

    Χαιρεται,

    Ξεκιναω αυτη τη συζητηση για να πω την αποψη μου, σε παλαιοτερους και νεοτερους ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΕΣ με σκοπο να γινει καταννοητο πως η ηλεκτροπροωση ειναι το μελλον στις μετακινησεις των Μεσων Μαζικης Μεταφορας και κατασυνεπεια και στο hobby μας!

    Ειναι πασιφανες οτι τα κοιτασματα των πετρελαιων μειωνονται... και στο αμεσο μελλον θα εξαφανιστουν.

    Για τον λογο αυτο βλεπουμε σιγα σιγα να αντικαθιστανται σε πολλα μεσα μεταφορας ο τροπος προωσης τους, δηλαδη τα καυσιμα.
    Ετσι απο πετρελαιο,βενζινα και φυσικο αεριο, να γινονται ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ!

    Δεν ειναι τυχαιο που εταιριες κολοσσοι ,χρηματοδοτουν ερευνες επι ερευνων στην ηλεκτροπροωση και αλλες εναλλακτικες πηγες ενεργειας!

    Ετσι λοιπον και εμεις στο Hobby μας πρεπει να ειμαστε εναλλακτικοι και να κοιταμε το μελλον βασιζομενοι στο παρελθον και στις προσπαθειες των προγεννεστερων μοντελιστων...!

    Γιαυτο τον λογο πρεπει οι διοργανωτες των αγωνων να κοιταζουνε μπροστα και να δινουν την ευκαιρια στους νεους να προοδευσουν,βασιζομενοι στη ζητηση του παροντος και του μελλοντος...!

    Οποτε σε  αγωνες μελετης- τεχνολογιας , οπως ειναι η ανυψωση βαρους, που ουσιαστικα αναζητουνται νεες φορμουλες για να επιτευχθει ο σκοπος αυτος, καλο θα ητανε να συμπεριλαμβανονται και τα ηλεκτρικα μοντελα! και οτι αλλο εχει να κανει με την εξεληξη!

    Τι πιστευετε εσεις?
    Journalisée

    GG 707
    jimpilot
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 318



    « Répondre #1 le: Samedi, 3 Nov. 2012, 16:24:35 »

    Καλησπέρα!
    Εγώ πιστεύω ότι το μέλλον είναι ηλεκτρικό!
    Εγώ πετάω μόνο ηλεκτρικά.
    Η τεχνολογία προχωράει μπροστά! Thumbs up
    Journalisée

    Dounis Airfield
    Εκεί πετάμε!
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 841



    « Répondre #2 le: Samedi, 3 Nov. 2012, 17:01:36 »

    Πολύ σωστά να συμπεριληφθεί κατηγορία ηλεκτρικών στους αγώνες ανύψωσης βάρους, εφόσον η τεχνολογία στην ηλεκτροκίνηση έχει προχωρήσει.
    Όντως μεγάλο μερίδιο στην πρόωση την έχει πλέον ο ηλεκτρικός κινητήρας στον αερομοντελισμό. Πρακτικός, αθόρυβος, δυνατός αλλά ταυτόχρονα άχρωμος, άοσμος και άγευστος
    Ο κινητήρας εσωτερικής καύσης έχει κι αυτός τη γοητεία του: το σχεδιασμό του, τη μυρωδιά της μεθανόλης, τον ήχο του, μερικές φορές το ρεαλισμό του. Και τη δυστροπία του ακόμη ακόμη, την οποία πολλοί γουστάρουν.
    Τί να πω, όσο επιτρέπεται η πώληση μεθανόλης και νιτρομεθανίου, μάλλον θα έχουμε και glow κινητήρες. Η παραγωγή τος, ας μας απαντήσει κάποιος χημικός μηχανικός κατά πόσο εξαρτάται από τους υδρογονάνθρακες.
    Επιβάλλεται λοιπόν το μέλλον να είναι δημοκρατικό και να επιτρέπει τις επιλογές- όσοι γουστάρουν ηλεκτρικά να πετάνε ηλεκτρικά και όσοι γουστάρουν glow, βενζίνη κλπ να πετάνε αυτά που γουστάρουν.
    Journalisée

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    Σωκράτης Δαμουλάκης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 572


    AKA canopus


    WWW
    « Répondre #3 le: Samedi, 3 Nov. 2012, 19:43:02 »

    Εγώ προς το παρόν φαντάζομαι ένα υβριδικό μοντέλο να έχει ένα συνδυασμό θερμικού & Ηλεκτρικού μαζί έτσι ώστε εκεί που σήμερα πετάω 10 λεπτά με το θερμικό να έχω και την βοήθεια της ηλεκτρικής υποστήριξης και να διπλασιάζω το χρόνο πτήσης..λέω εγώ τώρα...κάτι σαν τα αυτοκίνητα που εκμεταλλεύονται και τα δύο ...κινητήρας βενζίνας & Ηλεκτρική υποβοήθηση.. Χαμόγελο
    Journalisée

    ΤΡΕΛΟΣ ΓΙΑ ΑΕΡΟΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΗΣΗ...
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Répondre #4 le: Samedi, 3 Nov. 2012, 20:03:57 »

    ^^^ Ότι είπε ο Canopus...

    Θέλει συνδυασμό, υβριδικά μόνο είναι το μέλλον. Θα διαφωνήσω ότι το μέλλον είναι μόνο Ηλεκτρικό!
    Κάπου διάβαζα μιά έρευνα, που έλεγε ότι τα κοιτάσματα Λιθίου, ΔΕΝ φτάνουν για να καλύψουν τις ανάγκες μεταφοράς του πλανήτη, αυτοκίνητα δλδ κλπ... !
    Κατά όμοιο τρόπο, ΔΕΝ μπορείς να φυτέψεις παντού φυτά που βγάζουν λάδι για βιοντίζελ, γιατί Δέν φτάνει το χώμα, η επιφάνεια... Θέλουμε και να φάμε, να τα καλλιεργήσουμε αυτά τα καλλιεργήσιμα χώματα... !

    Αν δέν βρούν μιά ΦΟΒΕΡΗ μπαταρία, Πολύ ελαφριά, δέν γίνεται τίποτα... Και με ΣΟΥΠΕΡ Ηλιακά πάνω στα οχήματα!
    Μόνο με νέες τεχνολογίες καυσίμων θα πορευθούμε και με μικτές κινήσεις... Έχει και πλεονεκτήματα το καύσιμο... Αδειάζει όσο περνάει η ώρα, γίνεται ελαφρύτερο το σκάφος, αφού μιλάμε για αεροπλάνα...
    Σκέφτεστε να προσγειωθεί ένα Jumbo τεράστιο με το ίδιο βάρος σε μπαταρία με αυτό που είχε όταν απογειώθηκε? Και αν η προσγείωση είναι "Βαριά"? Καλά η απογείωση, αλλά η προσγείωση είναι ένα θέμα... !! Μερικά μαχητικά ρίχνουν τις δεξαμενές για να ελαφρύνουν και να προσγειωθούν σε έκτακτες περιπτώσεις...

    Δείτε πως ΟΛΕΣ οι εταιρείες, φτιάχνουν πιά κινητήρες Ντίζελ και διαφημίζουν. "Μικρότερη-Λιγότερη" απόσταξη, λιγότερα έξοδα... Λέγαμε κάποτε για αέριο και λέω σε ένα φίλο... ρε σύ, δέν μου δείχνει να "αρέσει" στο παγκόσμιο μάρκετινγκ αυτή η κίνηση, κάτι βρωμάει. Μετά απο λίγους μήνες πήγαν το αέριο στα Ύψη και άντε να κάνεις απόσβεση τώρα... !!

    Ξέρω ότι το φόρουμ παρακολουθούν φίλοι με ΠΟΛΛΕΣ γνώσεις και μυαλό, και υψηλό εκπαιδευτικό επίπεδο. Ρωτήστε με πώς το ξέρω...
    Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να διαβάσουμε την γνώμη όλων!

    Το μέλλον είναι να κάνουμε Οικονομία και Μαζική Μεταφορά. Όχι το αμάξι για τσιγάρα στο περίπτερο. Respect στους ποδηλάτες, στα λαστιχοκίνητα και στα ανεμόπτερα... !

    Μπράβο Γιώργο για το Θέμα, πολύ καλό, με "ξύπνησε"... Χαμόγελο
    Journalisée

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Répondre #5 le: Samedi, 3 Nov. 2012, 20:53:02 »

    Καλό είναι να μιλήσουμε για το μέλλον του αερομοντελισμού να μην μιλήσουμε γενικά γιατι θα χαθεί το θέμα..!

    ΤΟ μελλον στον αερομοντελισμό είναι το ηλεκτρικό σίγουρα αλλά σίγουρα θα υπάρχουν για πολλα ακομα χρόνια οι κινητήρες βενζίνας στα Αεροπλάνα και το νιτρο στα ελικόπτερα..! Οσο για το νιτρο στα αεροπλάνα δν το ξέρω αν θα συνεχίσει για πολυ ακόμα..!

    Άλλο το ηλεκτρικό και άλλο το νιτρο...!
    Journalisée
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Répondre #6 le: Samedi, 3 Nov. 2012, 21:16:52 »

    Οαχααοααχοχχαοχαοχοαοααχ... Παύλο, ξεράθηκα... "Άλλο το ηλεκτρικό και άλλο το νιτρο...!"

    Κάτι πιό συγκεκριμένο... ?? Χαχαχαα...  Thumbs up

    Εγώ θα ήθελα να επεκταθούμε λίγο και εκτός αερομοντελισμού, but... that's Just Me...  Χαμόγελο

    Θα ήθελα να δώ πάντως στις μέρες μου σε μοντέλο, κινητήρα Πολύ Μικρού κυβισμού, με Αμόλυβδη ή ντίζελ που παίρνω απ'το βενζινάδικο, σε συνδυασμό με ηλεκτρική υποβοήθηση στον στρόφαλο...  Cheesy
    Journalisée

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    itf68
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 514



    « Répondre #7 le: Samedi, 3 Nov. 2012, 21:41:46 »

    Ηλεκτρικοί κινητήρες και μπαταρίες για χρήση σε οχήματα μαζικής παραγωγής υπάρχουν οπως όλοι ξέρουμε αλλά δεν μπορούν να παραχθούν βιομηχανικά γι αυτό και το μεγάλο κόστος τους γιατί απλά δεν συμφέρει τις εταιρείες παραγωγής πετρελαίου. Φανταστείτε αν κάποιος αρχίσει να παράγει κάποιο οχημα ηλεκτροκίνητο σε προσιτή τιμή ποιο και πόσο θα είναι το χάσιμο και η πτώση τζίρου στους πετρελαιοκράτορες...! Κάτι ίσως ανάλογο γίνεται και στον μοντελισμό όσο υπάρχει το νίτρο θα υπάρχουν και κινητήρες αλλά και μοντέλα. Μην ξεχνάμε και οτι τα μοντέλα μας είναι μικρογραφίες ίσως κάποιων πραγματικών οχημάτων!

    Και επί του έργου τώρα. Πόσο άραγε μπορουν να γίνουν καλύτεροι και δυνατότεροι οι κινητήρες ή πόσο μεγαλύτερες μπορουν να γίνουν οι μπαταρίες; Βλέπουμε οτι έχουν βγει συστήματα που κάνουν τα πάντα στα μοντέλα. Γεροί να είμαστε μπορεί μετά από χρόνια να στέλνω το ελικόπτερο να μου φέρνει και τσιγάρα.  Cheesy Cheesy Cheesy laugh laugh laugh laugh
    « Dernière édition: Samedi, 3 Nov. 2012, 21:53:22 par itf68 » Journalisée

    Τάσος  希腊
    T-Rex 250SE
    T-rex 450 pro
    Genius 500
    Vibe 500E FBL
    T-Rex 550E DFC V3
    T-Rex 600EFL PRO
    Vibe 50NEX FBL
    Logo 550SX
    2 Χ Logo 600SE
    Kasama Dune 600
    2 Χ Kasama Srimok 90
    Kasama Srimok 90E FAIFA
    Logo 800 xtreme
    και κανα δυό ανεμοπλάνα...!
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Répondre #8 le: Samedi, 3 Nov. 2012, 22:11:56 »

    Εντ'αξει τώρα θα κάνουμε δυο γκρούπ που θα μαλώνουμε ....

    Οι παλαιοί με τους νέους !!!!

    Ετσι για να το πάρουμε στην σωστή βάση του το θέμα και να "δούμε γιατι το μέλλονε είναι κοντά"

    Εγώ λέω ότι πετάω Pattern 2 μετρο με μοτερ και ESC >90Α και πακέτα μπαταριών 10 cell.
    Για να κάνω προπόνηση χρειάζομαι κατ'ελάχιστον 6 πακέτα αι 2 "φρέσκα" για τον αγώνα !

    Ετσι λοιπόν το set up κοστίζει για μοτερ και ESC περί τα 700Ευρώ
    http://www.f3alorenz.homepage.t-online.de/index-motoren.htm

    Και ας πούμε και για τις μπαταρίες
    Ενα τούβλο 10S 25C 5000mAh κοστίζει περίτα 150-200 Ευρώ χ 4 = ......
    Υπάρχουν και τα 5σελα αλλά εκεί θέλουμε χ2 ..... Wink
    http://www.f3alorenz.homepage.t-online.de/index-akku.htm

    Να μην μιλήσω και για τους φορτιστές .... κανα χιλιάρικο ακόμα !
    http://www.schulze-elektronik-gmbh.com/index_uk.htm
    Εν κατακλείδι εγώ θα το τελειώσω εδώ και θα σας ξαναεπαναφέρω στα ίσια όταν ξεφεύγετε .....

    ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΘΕΡΜΙΚΟ !!!
    « Dernière édition: Samedi, 3 Nov. 2012, 22:24:34 par Αναστάσιος Μαρκούσης » Journalisée

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Répondre #9 le: Samedi, 3 Nov. 2012, 22:39:46 »


    Εγώ θα ήθελα να επεκταθούμε λίγο και εκτός αερομοντελισμού, but... that's Just Me...  Χαμόγελο


    Δεκτό αλλά ο κανόνας είναι :
    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Οπότε καλό ειναι να συνεχιστεί μόνο για τον αερομοντελισμό...!

    Journalisée
    GMeskos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 336



    « Répondre #10 le: Samedi, 3 Nov. 2012, 22:50:13 »

    Τό πραγματικό μέλλον είναι οί μηχανές ΑΝΤΙΒΑΡΥΤΗΤΟΣ όπότε καλλίτερα έσείς πού ξέρετε νά άσχοληθειτε μέ αύτά
    « Dernière édition: Samedi, 3 Nov. 2012, 23:41:06 par GMeskos » Journalisée

    SO MANY PLANES,SO LITTLE TIME!!
    Pritsinias
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 48


    « Répondre #11 le: Dimanche, 4 Nov. 2012, 02:29:33 »

    Χαιρεται,
    Ξεκιναω αυτη τη συζητηση για να πω την αποψη μου, σε παλαιοτερους και νεοτερους ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΕΣ με σκοπο να γινει καταννοητο πως η ηλεκτροπροωση ειναι το μελλον στις μετακινησεις των Μεσων Μαζικης Μεταφορας και κατασυνεπεια και στο hobby μας!
    Κατι θες να πεις εσυ, καπου το πας, αλλα που?  worry

    Ειναι πασιφανες οτι τα κοιτασματα των πετρελαιων μειωνονται... και στο αμεσο μελλον θα εξαφανιστουν.
    Οχι της Ελλαδας, εμεις τωρα θα τα βγαλουμε  Ποοολύ άνεση  laugh laugh laugh laugh laugh laugh

    Ετσι λοιπον και εμεις στο Hobby μας πρεπει να ειμαστε εναλλακτικοι και να κοιταμε το μελλον βασιζομενοι στο παρελθον και στις προσπαθειες των προγεννεστερων μοντελιστων...!
    Αυτο  μου θυμιζει ψηστηρι σε γκομενα πριν την παμε στο κρεβατι. Την εχουμε στενο μαρκαρισμα, λεμε λεμε λεμε  να μην μπορει να παρει ανασα, ανελεητο πρεσινγκ, και οταν πια την παραμηθιασουμε για τα καλα, δουμε οτι την δεσαμε τη δουλεια και δεν προκειται να μας γλυστριση, τοτε τις τραγουδαμε και το ρεφρεν........

    Γιαυτο τον λογο πρεπει οι διοργανωτες των αγωνων να κοιταζουνε μπροστα και να δινουν την ευκαιρια στους νεους να προοδευσουν,βασιζομενοι στη ζητηση του παροντος και του μελλοντος...!
    μπα? με την ''ηλεκτροπροωση'' θα προοδευσετε νεαρε μου? πες το μας κι αυτο ..... βρε πες το μας απ την αρχη οτι ψαχνεις τροπο να λαβεις μερος στον αγωνα οπως και διποτε  Στριφογύρισμα ματιών
     γιατι  εκατσες κατω και τα υπολογισες: ποιος εχει πιο πολυ εμπειρια απο τετοιο αγωνα ? ΕΓΩ
                                                                 ποιος  εχει λαβει μερος σε τετοιο αγωνα?             ΕΓΩ
                                                                  ποιος  ξερει ποια αεροτομη ειναι η καλυτερη?      ΕΓΩ
                                                                  ποιος  ξερει τους αριθμους reynolds ?                  ΕΓΩ                                                            
                                                                  ποιος  ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΗ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ?                         ΕΓΩ
    ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?? Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ!!  οι διοργανωτες δεν επιτρεπουν τα ηλεκτρικα Θυμός Θυμός Θυμός αρα τι κανουμε? απλα τα πραγματα........... αρχιζουμε τα περι προοδου .......περι αλλαγων.... τα πως κινουνται οι πλανητες, πουθε κλανη το μπαρμπουνι  κλπ κλπ  οτι τελος παντων χρειαζεται για ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΓΚΟΜΕΝΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ μετα τα υπολοιπα ειναι ευκολα.......

    Δεν βλεπω το λογο να επιτραπουν τα ηλεκτρικα σ αυτον τον αγωνα, ας γινη αγωνας ηλεκτρικων μια αλλη μερα  σ ενα αλλο μερος που ειναι το προβλημα? πρεπει σωνει και καλα να γινη μαζι?? ολοι οι νεοι μαζι μαζευτητε και οργανωστε  εναν αγωνα, ποιος θα σας πει οχι?
    γιατι ζητατε απο εναν παλιο μοντελιστη να ρθει στο δρομο σας? ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΝΕΟΙ ΟΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΜΕ ΤΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΑΖΕΥΤΗΤΕ,  ΚΟΥΝΗΘΗΤΕ, ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΓΕΡΟΝΤΙΑ ? ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ  ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΚΟΨΕΤΕ?

                                                         ΟΧΙ ΣΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ
                           
    ΠΕΙΤΕ    ΟΛΟΙ      ΟΧΙ
    Journalisée

    _-_=_-_¤>₹₪ ₪ ៛₪
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Répondre #12 le: Dimanche, 4 Nov. 2012, 02:37:09 »

    ANTE ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ

    Ο Χ Ι   !!!!!
    Journalisée

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 6.283


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Répondre #13 le: Dimanche, 4 Nov. 2012, 02:59:37 »

    Τό πραγματικό μέλλον είναι οί μηχανές ΑΝΤΙΒΑΡΥΤΗΤΟΣ

    Πολύ σωστά Θείε Tesla!!  Thumbs up  Thumbs up

    Ηταν και στο παρελθόν αλλά το έκρυψαν και ακόμη το κρύβουν για να μπορέσουν να κάνουν
    πρώτα το παιχνίδι τους!!
    Journalisée
    tsibouri
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 4


    « Répondre #14 le: Dimanche, 4 Nov. 2012, 03:08:11 »

    Επειδή μου έχετε ζαλίσει τους δύδυμους αδένες κοινώς (@ρχεις) κι επειδή είμαι ηλεκτρικός μέχρι κόκαλο, τι στο διάολο εσέις του πανεπηστημίου της Πάτρας έχετε δουλειά με τους βετεράνους του αερομοντελισμού και θέλετε να αλάξετε τους νόμους της φύσης και των αγώνων στον αερομοντελισμό, άντε να φτιάξετε κανά γαλατάκι να πιείτε και τις ανδρικές δουλειές αφήστε τις γι αυτούς που γεννήθηκαν με αυτές !!!
    Journalisée
    Pages: [1] 2 3 4 5     Haut de page
    Imprimer
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Modérateur: ArgyrisGiannetakis)  |  Fil de discussion: Το μελλον ειναι κοντα
    Aller à:  

    Propulsé par MySQL Propulsé par PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Transitionnel valide ! CSS valide !
    Page générée en 0.028 secondes avec 24 requêtes.